Μετάβαση στο περιεχόμενο

MAUS: Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΟΥ ΕΠΕΖΗΣΕ


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
MAUS: Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΟΥ ΕΠΕΖΗΣΕ
Σενάριο/Kείμενα:
Art Spiegelman
Σχέδιο:
Art Spiegelman
Hμερ. έκδοσης:
2007
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
2
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Κοινωνικό
Μέγεθος:
16.5 x 23.0
Σελίδες:
176
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Σάββας Μιχαήλ
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-89563-8-4 (1), 978-960-98309-0-4 (2)

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

MausIstoriaKapoiou_0001.jpg  MausIstoriaKapoiou_0002.jpg

Η κυκλοφορία του πρώτου τόμου του βραβευμένου με Πούλιτζερ MAUS του Art Spiegelman στα Ελληνικά, αποτελεί πιστεύω, μια σημαντική στιγμή για τα κόμικς στην χώρα μας. Αν μη τι άλλο, δείχνει πόσο πολύ έχει αλλάξει το σκηνικό τα τελευταία 3 χρόνια, πόσο έχει μεγαλώσει η αγορά, και που μπορούμε να πάμε.
Χωρίς να το έχω διαβάσει ακόμα (το έχω μόλις μερικές ώρες στην κατοχή μου), η ιστορία ενός Εβραίου επιζώντα από το Ναζιστικό καθεστώς και του γιού του, ο οποίος γίνεται αποδέκτης της αφήγησης του, δεν είναι εύκολο θέμα, και δεν θα παρουσιαζόταν αν ο εκδότης - μια σχετικά νέα εκδοτική από ότι κατάλαβα, η Zoobus Publications - δεν πίστευε πως θα υπάρξει κοινό να το αγοράσει. Ασυνήθιστες είναι επίσης και οι επιλογές του Spiegelman στην εικονογράφηση, καθώς όλοι οι Ναζί είναι γάτες και όλοι οι Εβραίοι ποντίκια.
Ο τόμος κυκλοφόρησε το 2007 (απ'ότι κατάλαβα τον Δεκέμβριο), και έχει 176 σελίδες. Η τιμή κυμαίνεται μεταξύ 13 και 15 ευρώ. Η ποιότητα της εκτύπωσης είναι άψογη, και το ασπρόμαυρο σχέδιο αναδεικνύεται πλήρως. Τολμώ να πώ, πως είναι καλύτερη και από τις ασπρόμαυρες εκδόσεις της Jemma.
Το Ιούνιο του 2008 κυκλοφόρησε και ο δεύτερος τόμος, με τίτλο MAUS - Η Ιστορία Κάποιου Που Επέζησε Μέρος ΙΙ: Και Εδώ Αρχίζουν Τα Προβλήματα Μου.
 

 

MAUS_I_inlay_01_GCF.jpg MAUS_I_inlay_02_GCF.jpg

 

Στην έκδοση μέσα αναγράφονται τα εξής:

Τα κεφάλαια 1 εώς 6 δημοσιεύτηκαν για πρώτη φορά, με κάπως διαφορετική μορφή, στο περιοδικό Raw μεταξύ 1980 και 1985

Ο "Κρατούμενος στον πλανήτη Κόλαση" δημοσιεύτηκε για πρώτη φορά στο Short Order Comix #1,1973


Το site της εταιριάς - www.zoobus.net - είναι ακόμα υπό κατασκευή, παραδόξως όμως υπάρχει σελίδα του εκδότη στο MySpace.

wiki για το κόμικ.

Ενα ενδιαφέρον άρθρο από την Κατερίνα Οικονομάκου.
Ακόμα ένα άρθρο από τον Ηλία Κανέλλη.

Ευχαριστούμε για το εξώφυλλο του δεύτερου τόμου τον ramirez.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4357
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  350
  • Reputation:   1202
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5950 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τελικά επειδή έγινε και μια σχετική κουβέντα, έχουν χωρίσει καθέναν από τους πρωτότυπους τόμους σε δύο, δηλαδή θα εκδοθούν 4?

Must have, για όλους πάντως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Όχι, θα βγεί "Όπως Αμερική" που έλεγε και μια παλιά διαφήμηση σε δύο τομους. Απλά είχαν λήξει τα χάπια μου και διάβαζα άλλα αντί άλλων!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Λοιπόν, το αγόρασα χτές και το διάβασα μονορούφι. Δεν θα πώ τίποτα για την αξία του μιας και τα έχουν πεί άλλοι πιο ειδικοί απο εμένα. Δύο μονο πράγματα θέλω, να βγει ο 2ος τόμος αύριο! Και είναι ίσως η πιο αντικειμενική, χωρίς υστερικες κραυγές, ιστορία για τους εβραίους τον Β' ΠΠ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

έχω διαβάσει το αγγλικό. Ομολογώ ότι το έκανα μετά φόβου ψυχής αφού είναι "βαρύ" θέμα και προσωπικά για τη διασκέδασή μου κυνηγάω ανάλαφρο υλικό... Μολαταύτα τσούλησε σα νεράκι. Απίστευτα "δυνατό" κόμικ με μια πολυεπίπεδη ιστορία. Όχι τυχαία από τα σημεία αναφοράς όταν μιλάνε οι αμερικανοί για κόμικ. Στις υποσημειώσεις να αναφέρω ότι είναι το μοναδικό βιβλίο που μπήκε και στο fiction bestseller list της New York Times αλλά και στο non-fiction.

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

είναι "βαρύ" θέμα και προσωπικά για τη διασκέδασή μου κυνηγάω ανάλαφρο υλικό... Μολαταύτα τσούλησε σα νεράκι.

 

Όταν μπήκα να γράψω κριτική σ' αυτό εδώ το θέμα, ακριβώς αυτά τα λόγια ήθελα να χρησιμοποιήσω. Και στον κινηματογράφο με έχει φοβίσει αρκετές φορές η βαρειά θεματολογία του ναζισμού και του πολέμου, και δίσταζα να δω ταινίες όπως ο Πιανίστας και η Λίστα του Σίντλερ, τις οποίες όμως τελικά τις απόλαυσα πραγματικά. Έτσι και αυτό το κόμικ τελικά το διάβασα μονορούφι και μου άρεσε πάρα πολύ, καθώς η ιστορία είναι άκρως ενδιαφέρουσα. Και το σχέδιο ήταν αρκετά καλό, με μοναδικό μειονέκτημα ότι οι χαρακτήρες δεν ξεχώριζαν μεταξύ τους καθώς είχαν όλοι τη μορφή ποντικιών, γατών ή γουρουνιών, αλλά το σενάριο βοηθούσε στο να μην μπερδεύεσαι. Φοβερό εύρημα για μένα όχι μόνο η χρήση ζώων αντί για ανθρώπους, αλλά και οι μάσκες που κρατούσαν οι πρωταγωνιστές όταν προσποιούνταν άτομα άλλης φυλής. Ανυπομονώ κι εγώ να διαβάσω τη συνέχεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ξεκινώντας θα σας υπενθυμίσω ότι δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα τα Α/Μ κόμικ αφού είμαι λάτρης του χρώματος. Και το θέμα; ναι το θέμα είναι "βαρύ" και πιο "δύσκολο" από ότι θα ήθελε κάποιος να διαβάσει σε κόμικ μορφή. Ναι το σχέδιο δεν είναι το καλύτερο που έχετε δει ενώ οι πληροφορίες που δίνονται αλλά και τα γεγονότα που εξιστορούνται είναι μία σειρά από γροθιές στο στομάχι και όχι από κάποιον υπερήρωα, αλλά από τον γεμάτο προβλήματα "επιζήσαντα" πατέρα του συγγραφέα. Κι όμως, τελικά όσο και αν ήμουν αρχικά επιφυλακτικός απέναντι του, σκέφτηκα ότι δεν μπορούν τόσοι άνθρωποι (καθόλα διαφορετικοί μεταξύ τους), να κάνουν λάθος ή να είναι απλά θύματα όλοι τους κάποιου περίτεχνου διαφημιστικού τεχνάσματος.

 

Παρά το προχωρημένο της ώρας που το έπιασα στα χέρια μου και το βάρος της δικής μου κούρασης όταν διάβασα το βράδυ τον πρώτο τόμο, τόσο έμεινα καθηλωμένος και ήθελα να το ολοκληρώσω. Ναι μου άρεσε, παρόλα αυτά έδωσα λίγο χρόνο στον εαυτό μου να χωνέψει τα πρώτα "χτυπήματα" και διάβασα τον δεύτερο τόμο το επόμενο βράδυ. Ναι πάλι μου άρεσε σε όλα του. Ακόμα και το απλοϊκό πλην όμως ξεχωριστό σχέδιο, ακόμα και η ταιριαστή έλλειψη των χρωμάτων, ακόμα και η ομοιότητα των χαρακτήρων, ακόμα και ο εκνευριστικός χαρακτήρας του πρωταγωνιστή. Ναι μου άρεσε γιατί με απλά και ευφυή "τεχνάσματα" περνάει ακριβώς τα μηνύματα που ήθελε, τόσο για το παρελθόν - όσο και για το παρόν των χαρακτήρων, γιατί ότι έγινε εκεί πίσω στον χρόνο, έχει αφήσει ένα δυνατό αποτύπωμα στο παρόν και στην συμπεριφορά των γενεών που επέζησαν από αυτόν όσο και στις μελλοντικές που ακολούθησαν τα βήματα τους. Πολύ πρωτότυπο σε όλα του, πολύ ξεχωριστό σαν υλοποίηση, ξεκάθαρα τα μηνύματα του και εύκολο τελικά να το κατανόησει κάποιος.

 

Ναι θεωρώ και εγώ ότι θα πρέπει να έχει ξεχωριστή θέση στην βιβλιοθήκη σας, είτε αφορά το τμήμα των αμιγώς κόμικς, είτε το τμήμα με την παγκόσμια ιστορία. Αυτό είναι δικιά σας επιλογή, καθώς στέκεται το ίδιο καλά και στα δύο αυτά μέρη.

 

:best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  9495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  264
  • Reputation:   1513
  • Achievement Points:  264
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5466 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αγόρασα τους 2 τόμους την προηγούμενη εβδομάδα χωρίς να είμαι ενημερωμένος σχετικά.

Το ξεκίνησα σήμερα και μέσα σε 2 ώρες διάβασα 117 σελίδες.

Έχω τρελλαθεί από την αγωνία για την συνέχεια. :thinking::iron:

 

Εξαιρετικό το εισαγωγικό σημείωμα του Γιάννη Κουκουλά (σελ. 5 - 15)

Παραθέτω ένα μικρό απόσπασμα (σελ. 12):

 

ΚΟΜΙΚΣ

Και όλα τα παραπάνω, στο πιο "ευτελές" περιτύλιγμα. Στην πιο παρεξηγημένη και αδίκως υποτιμημένη τέχνη των κόμικς, που με αφορμή το Μάους ανέκτησε ή απέκτησε ένα μέρος από την αναγνώριση και την προσοχή που της αρμόζει. Το Μαόυς αποτελεί έναν από τους σημαντικότερους σταθμούς της υπερεκατονταετούς ιστορίας των κόμικς, τόσο για τον θόρυβο που ξεσήκωσε τολμώντας να καταπιαστεί με ένα θέμα-αγκάθι στην ιστορία της ανθρωπότητας, όπως αυτό του Ολοκαυτώματος, όσο και για την τέχνη και την τεχνική που εφάρμοσε ο δημιουργός του για να αφηγηθεί τη μικρή-μεγάλη ιστορία του.

 

:beer5::beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  264
  • Reputation:   1513
  • Achievement Points:  264
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5466 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

mausmice.gif

http://www2.iath.virginia.edu/holocaust/mausmice.gif

 

Τελείωσα και τον δεύτερο τόμο αυτής της συγκλονιστικής ιστορίας. Συνολικά μου πήρε ένα 5ωρο καθαρό να διαβάσω και τους 2 τόμους. Το εικονογραφήγημα "ρέει" σαν καταρράκτης.

 

Οι σελ. 68-70 του Τόμου ΙΙ αποτελούν την κορύφωση της φρίκης που έζησε ο πατέρας του κομίστα, Βλάντεκ,post-9495-1260948169,78_thumb.gif.

 

Ο συγγραφέας βιώνει, στον Τόμο Ι, την δική του φρίκη, με την αυτοκτονία της μητέρας του, στο ένθετο κόμικ "Prisoner on the Hell Planet"

 

post-9495-1260948882,33_thumb.gif

http://www2.iath.virginia.edu/holocaust/mausprisoner.gif

 

Θέλω να εκφράσω τις θερμές ευχαριστίες μου :clap2::clap2::clap2:

στον Art Spiegelman, στις εκδόσεις Zoobus και στον μεταφραστή Σάββα Μιχαήλ.

Επεξεργασία από asterikios
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Παρωδία από τα χέρια του Erik Larsen.

 

post-3787-12977180501126_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

'MetaMaus' Takes Readers Behind The Scenes Of Art Spiegelman's Celebrated Graphic Novel

[spiegelman] probes the questions that Maus most often evokes-Why the Holocaust? Why mice? Why comics?-and gives us a new and essential work about the creative process.

 

MetaMaus includes a bonus DVD that provides a digitized reference copy of The Complete Maus linked to a deep archive of audio interviews with his survivor father, historical documents, and a wealth of Spiegelman's private notebooks and sketches.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αυτό το αριστούργημα μπήκε και στη λίστα του περιοδικού ΤΙΜΕ με τα 100 καλύτερα μη μυθοπλαστικά (nonfiction) βιβλία από το 1923 και μετά.

Εδώ το κειμενάκι για το MAUS και εδώ η πλήρης λίστα.

Επεξεργασία από leonidio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

το εχω σταμπαρει εδω και καιρο στα public στην αγγλικη εκδοση σε μορφη 1 τομου.μου φανηκε ωραιο το κονσεπτ του ομως ο συνδυασμος του ασπρομαυρου σχεδιου και της αγγλικης γλωσσας,οχι οτι δεν την κατεχω,αλλα πολυ πιο αναλαφρα διαβαζω κομικς στο κρεβατι στη γλωσσα μου παρα σε ξενη,συγκεντρωνομαι και καλυτερα με εκανε να το δω καπως αδιαφορα εν τελει.αν θυμαμαι καλα κανει καπου στα 20κατι € στα αγγλικα.το να δωσω 28 και να το εχω σε καλυτερη μορφη με βαζει σε πειρασμο! :mafia: αυριο/μεθαυριο που θα παω βολτα πρωτοπορια/public θα το τσεκαρω να δω αν το χουν!

Επεξεργασία από dimious200
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ημουν σημερα στο public και του εριξα μια ματια..σημειωτεον εκει εχουν την αγγλικη εκδοση που εχει και τα 2 βιβλια μαζι 35€ ενω στα αγγλικα τα 2 ξεχωριστα (που εχεις ετσι 2 εξωφυλλα,περισσοτερα σχολια κλπ) συνολικα κανανε 32€..απο πρωτοπορια δυστυχως δεν περασα..αν παω μεσα στη βδομαδα και το χουν σε τετοια τιμη λογικα θα το παρω..διαβασα το πρωτο κεφαλαιο και λιγες random σελιδες για να δω αν λεει και πραγματικα ειναι πολυ ωραιο..πολυ ωραια ροη λογου,πραγματικα το βλεμμα μου χορευε πανω στα καρε..πολυ ωραια δουλεια!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  25188
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  8
  • Reputation:   41
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μηπως καποιος γνωριζει που μπορω να βρω/αγορασω το πρωτο Maus στα ελληνικα?Δυστυχως ο εκδοτης εχει κλεισει και δεν ειναι διαθεσιμο.Δεν εχω προβλημα να το παρω στα αγγλικα απλα στα ελληνικα ειναι παντα πιο ευκολο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

?????????????????????? Έκλεισε η Zoobus?????????????

 

Υπάρχει βασικά σε όλα τα κομιξάδικα που έχουν Ελληνικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25188
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  8
  • Reputation:   41
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το πρωτο εχει εξαντληθει και δεν εκδιδεται πια.Σε ενα βιβλιοπωλειο μου ειπαν οτι η zoobus εχει κλεισει.Δε ξερω τιποτα αλλο.Παντως εψαξα απο περιεργεια και δε βρηκα σημαδια ζωης.

Οπως και να εχει,αν καποιος μπορει να μου βρει το πρωτο τευχος θα χαρω πολυ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είσαι από Αθήνα; Υπάρχει στάνταρ Πρωτοπορία και σε κομιξάδικα. Όχι βιβλιοπωλεία, κομιξάδικα. Solaris, Comicon πχ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25188
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  8
  • Reputation:   41
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Απο αθηνα ειμαι και εχω ψαξει σε αρκετα βιβλιοπωλεια οπως αναφερατε και πιο πανω αλλα τιποτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25188
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  8
  • Reputation:   41
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δυστυχως εχω να πω για τα ελληνικα eshops οτι ειναι καπως ελεεινα.Μπορει να δειχνουν οτι το εχουν αλλα στη πραγματικοτητα δεν το εχουν σε stock.Εχω παρει τηλ σε πολλα eshops και τελικα κανενα δεν το εχει!!Και φυσικα μου λενε οτι δεν εχουν προλαβει να το βγαλουν.Στην πρωτοπορεια για παραδειγμα πηρα τηλ ενα μηνα πριν και μου ειχαν πει οτι εχει εξαντληθει...και ακομα το εχουν προς πωληση!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

πάντως ισχύει αυτό που λέει ο φίλος. Το πρώτο δεν το έχω βρεί σχεδόν πουθενά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25188
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  8
  • Reputation:   41
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Υπαρχει καποιος που να ξερει τι ακριβως εχει συμβει με τη zoobus?Και αν οντως ισχυει οτι εχει κλεισει?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Δυστυχως εχω να πω για τα ελληνικα eshops οτι ειναι καπως ελεεινα.Μπορει να δειχνουν οτι το εχουν αλλα στη πραγματικοτητα δεν το εχουν σε stock.Εχω παρει τηλ σε πολλα eshops και τελικα κανενα δεν το εχει!!Και φυσικα μου λενε οτι δεν εχουν προλαβει να το βγαλουν.Στην πρωτοπορεια για παραδειγμα πηρα τηλ ενα μηνα πριν και μου ειχαν πει οτι εχει εξαντληθει...και ακομα το εχουν προς πωληση!!

Λοιπόν αν κατάλαβα καλα σήμερα όπως πολυ πρόχειρα είδα τους υπολογιστές τους, η αποθήκη και το online κατάστημα μοιράζονται την ίδια βάση, η οποία όμως δεν ενημερώνει διαδικτυακά το που βρίσκεται το οποίο τεύχος (υπάρχουν 3 καταστήματα). Οπότε το καλύτερο που μπορείς να κανείς είναι παραγγελία απο το διαδίκτυο για παραλαβή απο το κατάστημα που προτιμάς και να περιμένεις απαιτητικό mail απο τους ίδιους για το τι έγινε με την παραγγελία σου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25188
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  8
  • Reputation:   41
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εχω googlαρει πολυ και εχω παρει αρκετα τηλεφωνα σε βιβλιοπωλεια και eshops αλλα δεν το εχουν ουτε μπορουν να το προμηθευτουν.Ισως υπαρχει σε καποιο βιβλιοπωλειο και μονο κατα τυχη θα μπορεσω να το βρω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Νομίζω πως το 1 υπάρχει εδώ Λάρισα στην Παιδεία..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ρίξε μία ματιά και εδώ μπας και...:

http://www.paper-boo...w&bookID=130953

 

Στοιχεία επικοινωνίας zoobus

 

Zoobus Publications

Κέας 42,

117 41 Αθήνα

Τηλέφωνο: 210 2287232

FAX: 210 2287232

info@zoobus.net

 

 

Το site τους πάντως έχει πέσει, αυτό συνήθως δεν είναι καλό σημάδι. Αν επικοινωνήσεις ή προσπαθήσεις γενικά, ενημέρωσε μας τί έγινε να ξέρουμε. Είναι κρίμα πάντως ένα κόμικ σαν και το Maus να έχει πρόβλημα διαθεσιμότητας στον κόσμο που επιθυμεί να το αγοράσει. Δεν θα αναφερθώ στην εταιρεία και τον κόσμο της πόσο κρίμα είναι αν ισχύει η φήμη που σου είπαν ότι έκλεισε.

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25188
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  8
  • Reputation:   41
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ηρθα σε επικοινωνια με τον κ.Ζουμπα και μου ειπε οτι η εταιρεα δεν εχει κλεισει αλλα εχει "παγωσει" λογω οικονομικης κρισης και ελλειψη ρευστου.Οντως το Maus δεν υπαρχει πουθενα.

Κριμα..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25188
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  8
  • Reputation:   41
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τελικα το βρηκα σε ενα ξεχασμενο μαγαζι που εχει λιγο απ ολα(δισκους,αφισες,κομιξ,dvds) και μαλιστα σε πολυ καλη τιμη.Τσιμπησα και το 2ο και μου κατσε μια χαρα για τις διακοπες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από τη στήλη No Superheroes Allowed, του fridge.gr:

 

MAUS: Υπάρχουν κόμικ, υπάρχει και το MAUS

 

post-556-0-03480400-1356070610_thumb.jpg

 

Πριν το διαβάσω, δεν μπορούσα να καταλάβω. Πώς ήταν δυνατόν ένα κόμικ σχεδόν αυτοβιογραφικό, ένα κόμικ που ασχολούνταν με ένα θέμα δυνατό αλλά κοινότοπο, ένα κόμικ που δεν είχε πρωτότυπο σενάριο, εξαιρετικό σχέδιο ή έναν χαρακτήρα αξιομνημόνευτο, φιγουράριζε στην πρώτη πεντάδα με τα καλύτερα όλων των εποχών στις λίστες των περισσοτέρων περιοδικών και sites του χώρου, κερδίζοντας, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, την πρώτη θέση.

 

Δεν μπορούσα να καταλάβω — πριν το διαβάσω…

 

Ο συγγραφέας και σχεδιαστής του, ο Αμερικάνος Art Spiegelman, αποφάσισε κάποια στιγμή να διηγηθεί την ιστορία του πατέρα του αλλά και τη σχέση του ίδιου με αυτόν.

 

post-556-0-74263600-1356070653_thumb.jpg

 

Ο Αrt Spiegelman

 

Δεν δυσκολεύτηκε να βρει το υλικό που θα τον βοηθούσε να αναπτύξει το έργο το: τα όσα έζησε ο Πολωνός Εβραίος πατέρας του στη διάρκεια του Ολοκαυτώματος και ο τρόπος που κατάφερε να γλυτώσει, σε συνδυασμό με τις ιστορίες των φίλων και των γνωστών του, έτσι όπως αποκαλύπτονται από τα προσωπικά του ημερολόγια που ανακαλύπτει ο Spiegelman, αποτελούσε θαυμάσιο, όσο και εφιαλτικό, εφαλτήριο για το MAUS. Το πόσο επηρέασαν όλα αυτά τα γεγονότα τη σύγχρονη σχέση πατέρα-υιού, είναι η ιστορία που τρέχει παράλληλα και δίνει την ευκαιρία στο συγγραφέα να κάνει τη δική του ψυχανάλυση και τη δική του εξομολόγηση.

 

Ο Spiegelman πήρε την απόφαση να απομακρυνθεί μιαν ανάσα από την πραγματικότητα και χρησιμοποιώντας μία τεχνική που έχει παρουσιαστεί πολλάκις στα παραμύθια (αλλά και στα κόμικ), εμφανίζει τους ανθρώπους σαν ζώα! Ίσως και για να μετριάσει τη φρίκη που κάνει πολλές φορές την εμφάνιση της στις σελίδες του κόμικ. Έτσι, οι Εβραίοι είναι τα ποντίκια, οι Γερμανοί οι γάτες, οι Πολωνοί γουρούνια, οι Γάλλοι βάτραχοι.

 

Εκεί όμως τελειώνει το παραμύθι. Οι φρικαλεότητες των Ναζί στην Πολωνία, οι καταδότες των Εβραίων, οι μνήμες από τα Στρατόπεδα Συγκέντρωσης, έρωτες που διαλύθηκαν από τον πόνο και το θάνατο, άνθρωποι που τρελάθηκαν, ο τρόμος… ο τρόμος παντού και σε όλο του το μεγαλείο, βρίσκει τρόπο να τρυπώσει από τις σελίδες του MAUS στην καρδιά του αναγνώστη.

 

Σε σχέση με αυτά, η προβληματική σχέση του συγγραφέα με τον πατέρα του, όταν επιστρέφουμε στη σημερινή εποχή, είναι σχεδόν ευχάριστο διάλειμμα και μας απομακρύνει από την φρίκη — για λίγο.

 

post-556-0-44255500-1356070750_thumb.jpeg

 

Από τις πιο χαρακτηριστικές εικόνες στο κόμικ

 

Αν είναι συγκινητικό το MAUS;

 

Είναι, αλλά δεν είναι αυτή η δύναμη του. Είναι δυνατό, σου κοινωνεί την ασχήμια της εποχής, την αγωνία των ανθρώπων που δεν ξέρουν αν θα υπάρχουν την επόμενη στιγμή, το μίσος. Το MAUS, ότι στόχο και να έβαλε ο συγγραφέας, τον πετυχαίνει.

 

Δεν είναι όμως αυτό το σπουδαίο. Η πραγματική του δύναμη βρίσκεται αλλού. Παρότι είναι ένα κόμικ, ένα κόμικ με γάτες και ποντίκια (sic), μία ιστορία με λιτούς διαλόγους, χωρίς μεγάλες λογοτεχνικά κείμενα ή παράθεση ιστορικών πληροφοριών, στέκει και σε πείθει απόλυτα σαν ένα ντοκουμέντο εκείνων των χρόνων, πιο αληθινή από κάθε ντοκιμαντέρ του History Channel.

 

Ο πατέρας του Spiegelman είναι ο πατέρας του αναγνώστη και όταν τελειώσει το κόμικ, θα είναι βέβαιος πως έχει ακούσει/διαβάσει μια αληθινή μαρτυρία. Μια μαρτυρία που στάζει αίμα, ιδρώτα, αγωνία, τρομαγμένες σιωπές και ακόμα πιο τρομαγμένες κραυγές, μια μαρτυρία που τα αυτιά σου θα βουίζουν ώρες αρκετές αφότου την ακούσεις. Κι όταν φύγει από αυτά, θα σφηνωθεί για πάντα στη ψυχή σου και τις δικές σου μνήμες. Δεν θα σου επιτραπεί να ξεχάσεις. Not bad for a comic, eh?

 

post-556-0-72584500-1356070846_thumb.jpg

 

Το χαρακτηριστικό σχέδιο του κόμικ

 

Τα τεύχη του MAUS άρχισαν να εκδίδονται το 1980 και ο Spiegelman δυσκολεύτηκε πολύ να βρει εκδότη καθώς η ιστορία του τρόμαζε τους περισσότερους και φυσικά θεωρούσαν την κυκλοφορία βέβαιη εμπορική αποτυχία.

 

Αν και τα πρώτα κεφάλαια είχαν ήδη κυκλοφορήσει στο περιοδικό Raw (για το οποίο ήταν υπεύθυνος ο ίδιος ο Spiegelman), χρειάστηκε να περάσει κάποιος καιρός μέχρι ο εκδοτικός οίκος Pantheon το πάρει απόφαση και συγκεντρώσει τα έξι πρώτα για να τα κυκλοφορήσει. Το MAUS ολοκληρώθηκε το 1991 και εκείνη τη χρονιά εκδόθηκε και το album με το σύνολο της ιστορίας.

 

Σε όλη αυτή την περίοδο, τα βραβεία έρχονταν το ένα πίσω από το άλλο. Πήρε φυσικά τη μέγιστη τιμή στο χώρο των κόμικ, το Eisner Award, το πλέον εντυπωσιακό όμως, ήταν ότι κέρδισε το ειδικό βραβείο Πούλιτζερ το 1992, που δίνεται συνήθως σε έργα που δεν μπορούν να κατηγοριοποιηθούν εύκολα ώστε να μπούνε στις υπόλοιπες λίστες με τους υποψήφιους.

 

Το MAUS έχει μεταφραστεί σε περισσότερες από 30 γλώσσες, έχει πουλήσει πολλά εκατομμύρια αντίτυπα και αποτελεί τον φάρο του ενήλικου κόμικ και τον πιο χαρακτηριστικό τίτλο για όσους θέλουν να υπερασπιστούν τη θέση πως πολλές φορές η ένατη τέχνη δεν έχει να ζηλέψει πολλά από τη λογοτεχνία.

 

Είναι ένας θρίαμβος της ανθρώπινης δημιουργίας που υμνεί τον θρίαμβο της ζωής με ένα τρόπο σεμνό και ήρεμο.

 

Ήρεμο σα νερό που κατευθύνεται προς κάποιον καταρράκτη. Δεν θα καταλάβεις πότε όλη αυτή η ησυχία θα μετατραπεί σε μια άγρια διαδρομή που θα σου αλλάξει για πάντα τη ζωή.

 

post-556-0-21594400-1356070914_thumb.jpg

 

Ο συνδυασμός μνήμης και σήμερα, σουρεαλισμού και ρεαλισμού

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.