Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΜΠΡΑΞ [ OMBRAX / ALAN MISTERO ]


gkosk

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3960
  • Group:  Members
  • Topic Count:  233
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   4287
  • Achievement Points:  1125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6012 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

18 Alan 1.jpg

post-3960-1199952687_thumb.jpg

 

Πολύ αδικημένος ήρωας, στις εν Ελλάδι εκδοτικές του περιπέτειες. Αν φανταστείτε ότι έδωσε το όνομα του στο, διάσημο πλέον ομώνυμο περιοδικό της δεκαετίας του`70(μέρος της θρυλικής τριάδας Μπλέκ-Ζαγκόρ-Όμπραξ), ενώ οι δικές του περιπλανήσεις επί χάρτου «φιλοξενήθηκαν» σαν δεύτερες, πίσω από τον Λοχαγό Μάρκ, αντιλαμβάνεστε το μέγεθος της αδικίας!!

Στην Ιταλία, χώρα «κατασκευής» του άλλωστε, είχε διαφορετική αντιμετώπιση, προς το καλύτερο πάντα. Το δικό του περιοδικό, μπορεί να μην είχε σαν τίτλο το όνομα του, όμως δημοσίευε αποκλειστικά δικές του ιστορίες. Ονομάζονταν Alan Mistero, και ανήκε στο «έμψυχο» δυναμικό του οίκου Bonelli. Στην Γαλλία τον σεβάστηκαν παραπάνω, αφού το περιοδικό εκεί ονομάζονταν Ombrax!

 

post-3960-1199952723_thumb.jpgpost-3960-1199952736.jpg

 

Όταν το 1976, το Όμπραξ του κ. Ανεμοδουρά περνούσε στην κόμικς ιστορία, σε αντίθεση με τον Μάρκ και τους Λύκους του Οντάριο, ο καουμπόι δεν συνέχισε σε κανένα από τα έντυπα του οίκου. Περίμενε υπομονετικά μέχρι το 1983, οπότε και «αποκαταστάθηκε» εκδοτικά, καθώς κάθε δεύτερη εβδομάδα οι δικές του περιπέτειες στο Φάρ Ουέστ, δημοσιεύονταν στην «Περιπέτεια».(βέβαια μια μικρή «εκδίκηση» πήρε στα τελευταία τεύχη της έκδοσης του περιοδικού, όταν λόγω του ότι είχαν τελειώσει οι ιστορίες που είχε εξασφαλίσει ο Έλληνας εκδότης, το Όμπραξ δημοσίευε περιπέτειες μόνον του αινιγματικού καουμπόι!!)

Στις μέρες μας, φιγουράρει στους τόμους που κυκλοφορεί, με μορφή επανεκδόσεων, ο γιος του κ. Ανεμοδουρά Γιώργος, από τις εκδόσεις Περιοδικός Τύπος.

 

post-3960-1199952763_thumb.jpg

 

Ίσως όλα αυτά τα στοιχεία, να έχουν σαν εξήγηση το γεγονός πως ο Όμπραξ είχε ένα αντί – star προφίλ, για το οποίο αποκλειστικοί υπεύθυνοι ήταν οι δημιουργοί του. Εκείνοι το κατασκεύασαν, εκείνοι το καλλιέργησαν.

Πάντα πρώτος στις μάχες ενάντια στους παρανόμους, διώκτης περισσότερο της αδικίας(άσχετα αν έπεσε και αυτός θύμα της!!) και υπερασπιστής των κατατρεγμένων.

Θα έλεγα ότι διέφερε αρκετά από τους καουμπόι «συναδέλφους» του στα «χάρτινα» σενάρια που κλήθηκε να πρωταγωνιστήσει. Μπορεί να ήταν μια ακόμη περίπτωση σπαγγέτι – γουέστερν, όμως έτρεφε μια αδυναμία στην υπεράσπιση των Μεξικανών φτωχών κατοίκων μικρών χωριών, που αντιμετώπιζαν ορδές παρανόμων, σε αντίθεση με τους πιο διάσημους διώκτες του εγκλήματος στην Άγρια Δύση.

Έπειτα δεν είχε το άγχος που μπορεί να σου μεταφέρει το άστρο με τις πέντε γωνίες, σήμα – κατατεθέν των εκπροσώπων του νόμου. Όντας μακριά από τα εγχειρίδια του καλού σερίφη, λειτουργώντας χωρίς περιορισμούς στην διαχείριση των «προβληματικών» καταστάσεων, ήταν εξαιρετικά αποτελεσματικός.

Αν υπήρχε η μορφή του στις μέρες μας, με απαραίτητη προϋπόθεση να είχε δημιουργηθεί από μια μοντέρνα πένα, θα μπορούσε άνετα να πρωταγωνιστεί σε κόμικς περιπέτειες ενός φωτομοντέλου(!!), μιας και τα χαρακτηριστικά του παραπέμπουν σε μια τέτοια φιγούρα!!

Ψηλός, αρρενωπός, ομορφόπαιδο με λίγα λόγια, και με εκείνο το χαρακτηριστικό τσουλούφι, που τον έκανε να μοιάζει σαν τον κλώνο του Τέν Τέν, σε πιο wild φάση!!

Στα «μπαλονάκια» το χιούμορ περισσεύει, ενώ οι Φαγάνας και Βαρώνος (ο ένας με την «λατρεία» του στα κεφτεδάκια και ο άλλος με την αδιακρίτως προτίμηση του στο κάθε είδους αλκοόλ!!), συνεισφέρουν τα μέγιστα στην διακωμώδηση των ίδιων των ιστοριών!!

 

post-3960-1199952792_thumb.jpgpost-3960-1199952800_thumb.jpgpost-3960-1199952807_thumb.jpg

post-3960-1199952812_thumb.jpgpost-3960-1199952818_thumb.jpg

 

Το μεγάλο όπλο του Όμπραξ όμως πέραν της ανδρείας του, κρύβεται στην ικανότητα του να μεταμφιεστεί σε οποιονδήποτε!! Όσο γρήγορα τραβάει πιστόλι και ρίχνει γροθιές, άλλο τόσο γρήγορα, αστραπιαία θα έλεγα, μεταμορφώνεται σε γέρο, παράνομο, ιερέα, ακόμη και γυναίκα!!

Αρκούν λίγα λεπτά κλεισμένος σε ένα δωμάτιο μπαίνοντας σαν καουμπόι, για να βγει κουτσαίνοντας σαν ένα άκακο γεροντάκι, καταβεβλημένο από τα χρόνια!

Όσοι δεν πείθονται από λόγια, υπάρχουν οι γροθιές! Όσοι επιμείνουν αντιμετωπίζουν το πιστόλι του! Για όλους τους άλλους, υπάρχουν οι μεταμφιέσεις και μετά, όλα τα άλλα μαζί!!

Όπως καταλαβαίνετε οι επιλογές των παρανόμων δεν είναι πολλές!!

 

post-3960-1199952885_thumb.jpgpost-3960-1199952895_thumb.jpg

 

Υπήρξαν φορές, δεν ξέρω για εσάς, που περίμενα με ανυπομονησία να διαβάσω τις ιστορίες του, προσπερνώντας κάπως βιαστικά την υπόθεση της Αμερικάνικης ανεξαρτησίας, που άλλωστε ήταν σε καλά χέρια!!

Κλείνοντας σε αυτό το σημείο, εύχομαι μελλοντικά η Jemma Press, που και τα δικαιώματα από πολλές εκδόσεις του οίκου Bonelli έχει, αλλά και μεράκι για καλές δουλειές, να προχωρήσει σε μια επανέκδοση του Όμπραξ(με όποιο όνομα και αν διαλέξει!!), σε έναν καλαίσθητο τόμο όπως μας έχει συνηθίσει. Νομίζω ότι του αξίζει!

 

post-3960-1199952924_thumb.jpgpost-3960-1199952933_thumb.jpg

 

:cheers3:  :cheers3:  :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1242
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  162
  • Reputation:   109
  • Achievement Points:  162
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6261 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ωραίο το αφιέρωμά σου gkosk! :beer:

 

Αν και εγώ ήμουν και είμαι πολύ πιο πορωμένος με τον Λοχαγό Μαρκ, συμφωνώ οτι και ο Όμπραξ ήταν ένας πολύ αξιόλογος ήρωας με ωραίες περιπέτειες (όπως όλα τα παιδιά είχα κι εγώ μια κλίση προς την Άγρια Δύση και τους cowboys). Ειδικά αυτός ο Φαγάνας σου άνοιγε την όρεξη και μόνο που μίλαγε για κεφτέδες! :lol:

 

Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα τεύχος Όμπραξ που η δράση έπαιρνε μέρος πάνω σε ένα ποταμόπλοιο. (Σίγουρα θα το θυμάσαι)

 

Τώρα είμαι σε φάση του να συλλέξω όσα περισσότερα τεύχη ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ μπορώ. Όσο σκέφτομαι πόσα τεύχη είχα παλιά και χάθηκαν... τρελαίνομαι!

 

Keep up the good work! :beer: :beer: :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3960
  • Group:  Members
  • Topic Count:  233
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   4287
  • Achievement Points:  1125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6012 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Ευχαριστώ!! :thanks: Θα συνεχίσω!! :) Όσο για την ιστορία,.......θα μου`ρθει, που θα πάει!! Εδώ την έχω!!! :cheers3: :cheers3: :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  1084
  • Reputation:   1360
  • Achievement Points:  1084
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Διορθώστε με αν σφάλλω αλλά οι 2 φίλοι του Όμπραξ είναι ο Φαγάνας και ο Βαρώνος. Ο Τσικουδιάς και ο Αφαίμαξης είνια φίλοι του Κάπτεν Μίκυ. :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3960
  • Group:  Members
  • Topic Count:  233
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   4287
  • Achievement Points:  1125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6012 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Διορθώστε με αν σφάλλω αλλά οι 2 φίλοι του Όμπραξ είναι ο Φαγάνας και ο Βαρώνος. Ο Τσικουδιάς και ο Αφαίμαξης είνια φίλοι του Κάπτεν Μίκυ. :thanks:

Σωστά! Διορθώθηκε! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4357
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  350
  • Reputation:   1202
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5950 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πολύ ωραία παρουσίαση! Η πιο αγαπημένη σειρά της περιπέτειας για εμένα, βάσει πλοκής και ποικιλίας (μεταμφιέσεις κ.λ.π. γαρ).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2741
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  10
  • Reputation:   10
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6117 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

βασικα δεν βαζανε πολλα ομπραξ στην περιπετεια αν και μαρεσε περισοτερο απο τον λοχαγο μαρκ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Στην Περιπέτεια μια βδομάδα Μάρκ,μια βδομάδα Όμπραξ δεν πήγαινε;;;

Τέσπα.Τhnx για την παρουσίαση.Απο τους αγαπημένους μου χαρακτήρες.Γενικά απο το τρίο Μάρκ-Όμπραξ-Μπλέκ, οι Όμπραξ και Μάρκ μου άρεζαν πιο πολύ.Κάθε βδομάδα (Παρασκευές νομίζω) μετά το σχολείο έτρεχα να αγοράσω την Περιπέτεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  823
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  13
  • Reputation:   27
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μα τα χιλια κεφτεδακια!!!!!!!!! μου αρεσε πολυ ο ομπραξ αν και προτιμουσα τον λοχαγο μαρκ.Παντως ηταν πολυ καλες οι ιστοριες και αξιζουν για οποιον δεν τις εχει διαβασει να ριξει μια ματια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4358
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  142
  • Reputation:   252
  • Achievement Points:  142
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5950 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Το ομλογώ :crying:

Μου άρεσε περισότερο ο Μαρκ κι Μπλεκ.

Αλλά τώρα τελευταία πέσανε στα χέρια μου μερικές ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ με τον Όμπραξ και το σκυλομετάνιωσα που δεν τα αγόραζα στην ώρα τους. Άντε τώρα να τα βρώ.... :pray:

Πολύ καλός τελικά ο Όμπραξ.

Κρίμα που ο Ανεμοδουράς δεν σκέφτεται να τον επανεκδόσει (όπως έκανε με τον Μαρκ στην συλεκτική Περιπέτεια) :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  6369
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  10
  • Reputation:   7
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5710 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Τέλεια η παρουσιαση σου!!!! Με εκανες να θελω να γυρίσω στην δεκαετια του 70 παλι :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν βάζουμε λίνκς με σκαναρισμένα εκτός εξωτερικών πηγών. Και όταν μπαίνουν, μπαίνου σε code.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ωραιος και ο Ομπραξ,τον γνωρισα μεσα απο την "Περιπετεια" αν και ο αγαπημενος μου ηταν ο Λοχαγος Μαρκ.Διαβαζα ομως μ'ενδιαφερον τις περιπετειες του.Μου αρεσε αυτο που εκανε με τις μεταμφιεσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Γάντζος changed the title to ΟΜΠΡΑΞ [ OMBRAX / ALAN MISTERO ]
  • 5 years later...

  • Member ID:  36134
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  7
  • Reputation:   34
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Καλησπερα σας! Ξανανοιγω αυτο το πολυ παλιο θεμα γιατι κανω μια ερευνα για ολες τις ιστοριες του Ομπραξ που εχουν δημοσιευτει στην Ιταλια αλλα κυριως στη Γαλλια, γιατι εκει ειναι περισσοτερες. Προσπαθω κατ αρχας να ταυτοποιησω τα τευχη που εκδοθηκαν στην Ελλαδα με αυτα που εκδοθηκαν στη Γαλλια και δια της ατοπου να καταλαβω ποια ειναι τα αδημοσιευτα.

 

Εχω ταυτοποιησει τα περισσοτερα ελληνικα τευχη, εχω βρει και καποια αδημοσιευτα. Ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει καποιο γαλλικο γκρουπ οπου μπορω να βρω πληροφοριες για τευχη Ομπραξ και πιθανον pdf με τευχη (εχω βρει ηδη ενα αλλα δεν υπαρχουν ολα).  'Η εν πασει περιπτωση καποιον γνωστη της γαλλικης σειρας Ombrax με τον οποιο θα μπορεσω να ανταλλαξω δυο κουβεντες για να προχωρησω το προτζεκτ.

 

Σας ευχαριστω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.