Μετάβαση στο περιεχόμενο

Amazing Spider-Man Μανουριάσματα [ +Αραχνονέα ]


toubas

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  630
  • Reputation:   5016
  • Achievement Points:  693
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις διάβασα το συγκεκριμένο τεύχος και ακόμα δεν το έχω πιστέψει. Ναι, μετά το Sins Past, το Civil War υπάρχει και συνέχεια τώρα οι κύριοι Straczynski & ΣΙΑ κάνανε και αυτό... Προς το παρών θα προτιμούσα να μη γράψω για το ποιο πράγμα μιλάω, θα σας αφήσω να διαβάσετε πρώτα το τεύχος. Και αυτό που με πειράζει ακόμα περισσότερο με αυτή την ιστορία είναι ότι εξακολουθούν να λένε τον χαρακτήρα τους <Spider-Man>. Μόνο για όσους δεν ασχολούνται θα σας πω τι γίνεται με λίγα λόγια:

 

 

 

 

Ο Σπάιντερμαν και η Μαίρη Τζέην κάνουν συμφωνία με τον διάολο (κυριολεκτικά) ώστε να ζήσει η Θεία Μαίη σε αντάλλαγμα με το γάμο τους. Δηλαδή ο Πήτερ και η Μαίρη Τζέην δεν παντρεύτηκαν ποτέ και όλη η ιστορία του Σούπερήρωα είναι πλέον διαφορετική.

 

 

 

 

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι ο χαρακτήρας δεν ανήκει στον Straczynski, το οποίο πιθανό να νομίζει ο ίδιος. Και δε πιστεύω ότι έχει κανένα δικαίωμα να κάνει τις αλλαγές που έκανε γιατί απλά ο χαρακτήρας δεν είναι δικός του. Δηλαδή ο David Michelinie που είχε γράψει σε ένα τεύχος ότι "προσπαθεί" να κάνει καλές ιστορίες χωρίς να επέμβει στον ήρωα από σεβασμό στους αρχικούς δημιουργούς του, έκανε κάποιο λάθος ή δεν έβγαλε καλές ιστορίες;

post-1562-1199060056_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ντροπή... Έτσι θα φάνε τα λεφτά μου? Άσε που θα γελάνε που τα αγοράζουμε. Εδώ είμαστε και δεν θα έχει καλό αντίκτυπο για την καριέρα του Quesada.

 

Όπως λέει και το εξώφυλλο "NUFF SAID".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Όσοι με ξέρουν από αυτό εδώ το site γνωρίζουν ότι είμαι από τους μεγαλύτερους φαν του Straczynski. Θεωρώ το Babylon 5 ως την κορυφαία σειρά που έχει βγει, το Rising Stars απλά καταπληκτικό και είχα κατενθουσιαστεί όταν είχε ανακοινωθεί ότι θα έπαιρνε το Spiderman (και ναι, θεωρώ ότι σε μεγάλο ποσοστό έκανε πάρα πολύ καλή δουλειά).

 

Κι όμως το συγκεκριμένο story arc δε μου άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ (όπως και αυτό με τη Gwen, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

 

However...

 

Πριν βιαστούμε να τον θάψουμε η απάντηση του ίδιου σε σχόλια κάποιων αναγνωστών: (παραθέτω μόνο την απάντηση. όποιος θέλει να δει τι ακριβώς του λένε - αν και δεν είναι απαραίτητο, λίγο πολύ καταλαβαίνετε τι μπορεί να του λένε - μπορεί να δει εδώ.)

 

Speak of the devil and he shall appear....

 

For whatever it's worth, the situation is not as clear cut as one

might hope. The reality of any writer workingfor any company, DC or

Marvel or Image, is that when you're handed a franchise character,

you're basically entrusted with something that the company owns, and

the company has final say in what happens to that character, because

as a writer, you're only there for a certain amount of time and then

the next guy has to come in. Spider-Man belongs to Marvel, not to me,

and at the end of the day, however much I may disagree with things,

and however much I may make it very CLEAR to all parties that I

disagree, I have to honor their position.

 

In the Gwen storyline, yes, I wanted it to be Peter's kids, Joe over-

rode that, which is his right as EIC. I got the flack for that

decision, but them's the breaks.

 

In the current storyline, there's a lot that I don't agree with, and I

made this very clear to everybody within shouting distance at Marvel,

especially Joe. I'll be honest: there was a point where I made the

decision, and told Joe, that I was going to take my name off the last

two issues of the OMD arc. Eventually Joe talked me out of that

decision because at the end of the day, I don't want to sabotage Joe

or Marvel, and I have a lot of respect for both of those. As an

executive producer as well as a writer, I've sometimes had to insist

that my writers make changes that they did not want to make, often

loudly so. They were sure I was wrong. Mostly I was right.

Sometimes I was wrong. But whoever sits in the editor's chair, or the

executive producer's chair, wears the pointy hat of authority, and as

Dave Sim once noted, you can't argue with a pointy hat.

 

So at the end of the day, all one can do is try to do the best one can

with the notes one is given, and try to execute them in a professional

way...because who knows, the other guy may be right. The only thing I

*can* tell you, with absolute certainty, is that what Joe does with

Spidey and all the rest of the Marvel characters, he does out of a

genuine love of the character. He's not looking to sabotage anything,

he's not looking to piss off the fans, he genuinely believes in the

rightness of his views not out of a sense of "I'm the boss" but

because he loves these characters and the Marvel universe.

 

And right or wrong, you have to respect that.

 

jms

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα'χουμε ηδη χωσει εδω!!! :devil:

 

 

 

Ειναι σαν ξαφνικα ο Ροσα να βαλει τον Σκρουτζ να κανει συμφωνια με το Μεφιστοφελη, ωστε να ειχε παντρευτει στο Κλονταϊκ την Γκολντυ, ζωντας ηρεμα τη ζωουλα του σε ενα σπιτακι στο Κλονταϊκ οποτε να ακυρωθουν ολες οι περιπετειες με τα ανιψια του καθως και η υπαρξη του θησαυροφυλακιου, μιλαμε για ΤΕΤΟΙΑ χοντραδα!!! :confuse: :confuse: :confuse:

 

 

 

 

 

Τι να πω.....οταν ειδα

 

 

 

 

ΤΟΝ ΠΗΤΕΡ ΠΑΡΚΕΡ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΗ ΘΕΙΑ ΜΕΫ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΠΑΛΙ ΣΧΟΛΕΙΟ

 

 

 

 

μου γυρισε ο οφθαλμος τουμπαλιν............ :dizy:

 

 

 

Ακομη και αν δεχτουμε οτι ο Στρακζυνσκι (που εξισου μανταρα τα εκανε τελικα & στο Civil War) δεν ηθελε να την γραψει την ιστορια, ειναι πολυ αργα για δακρυα, ο λαος ζηταει τα λεφτα του πισω για ολα τα τευχη που διαγραφτηκαν, εφοσον δεν αναιρεσουν αυτη την απαραδεκτη, επιεικως βλακωδη καταληξη της ιστοριας. :bash: Σοβαρα.....

 

 

 

 

δε με ενδιαφερει πλεον εαν πεθανει η Μεϋ. Ας πεθανει να προχωρησουμε, τοσα χρονια εχουνε περασει πλεον, ελεος!!!

 

 

 

 

 

 

'ρκετα 'πα...... :valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ο μόνος λόγος που δεν γκρινιάζω ακόμα είναι γιατί περιμένω να δω που το πάει...

 

Το όλο σκηνικό με "αναίρεση" προηγουμένων χρόνων είχε ξαναπαιχτεί στο παρελθόν με τον Ben Reilly όταν βγήκαν και είπαν ότι ο Spiderman που διαβάζατε τα τελευταία 5 χρόνια δεν ήταν ο πραγματικός αλλά ένας κλώνος! Το αποτέλεσμα ήταν να πέσουν τραγικά οι πωλήσεις του Spiderman και μετά από λίγο καιρό μέσω μιας ιστοριάς να το "πάρουν πίσω" και να πουν ότι όλα ήταν μέσα στο κόλπο και όντως ο Ben Reilly ήταν ο κλώνος.

 

Μετά λοιπόν από μια τέτοια κατακραυγή δε νομίζω να κάνουν πάλι την ίδια "χοντράδα". Υποψιάζομαι ότι κάπου το πάει, τώρα που... θα δείξει... Σκεφτείτε και το άλλο: Ο Spidey εμφανίζεται σε ένα σωρό άλλους τίτλους (μεταξύ των οποίων και οι Avengers), δε μπορεί τόσο απλά να "εξαφανιστεί" κι από αυτους...

 

Συνεπώς το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι υπομονή... Η κατακραυγή είναι τόσο μεγάλη που δεν πρόκειται να το αφήσουν έτσι.

 

(και for the record, εμένα το Civil War μου άρεσε - είδα κάπου να το θάβετε κι αυτό γι' αυτό το λέω. Και δεν εννοώ μόνο το κομμάτι του Straczynski με τον Spiderman, αλλά γενικά το όλο concept)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Civil War ενω ηταν πολυ καλη ιδεα σαν concept & ειχε πολυ ωραιο σκιτσο, το τελος του &

 

 

 

 

η φανερωση της αληθινης ταυτοτητας του Spidey (επιεικως απαραδεκτο για καποιον που περιφρουρουσε τη μυστικη του ταυτοτητα σαν τη ζωη του!!!!!!!!!)

 

 

 

 

ηταν τα βασικα στοιχεια για θαψιμο. :)

 

 

 

 

 

 

 

Γιααααα να δουμε που θα το πανε, αν και πιστευω οτι η πλειονοτητα εχει ξενερωσει αφανταστα, γιατι δε μιλαμε για αναιρεση που αφορα μονο 5 χρονακια...... :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εμένα αυτό που με χαλάει είναι το ότι

 

 

 

 

 

 

Επειδή ο Quesada δε γουστάρει τον Peter παντρεμμένο με τη Mary-Jane αποφασίζει και "σβήνει" τη σχέση/γάμο τους αγνοώντας όλους τους φανς ανά τον κόσμο που στην πλειοψηφία τους - αν δεν κάνω λάθος - όλοι είναι υπερ της.

 

 

 

Επίσης το πιο τραγικό είναι ότι η θεία Μαίη έχει ξαναπεθάνει (και καλά) στο παρελθόν, οπότε ο Peter πέρασε την όλη φάση "απώλειας - θλίψης - πένθους" κλπ αλλά τώρα ξαφνικά δε μπορεί με τίποτα να το δεχτεί; Κάτσε ρε φίλε! Ναι λες, ότι τώρα "ευθύνεσαι" εσύ. Για σκέψου πόσες φορές εξαιτίας σου όμως έζησε; Την έχει σώσει 5.278.563 φορές και δε θα ξεπεράσει ποτέ του τη 1 φορά που δεν τα κατάφερε;

 

 

 

Και ναι, μου ακούγεται πολύ λογικό (ειρωνικά το λέω) να θυσιάσεις τον πιο τέλειο γάμο (όπως και ο ίδιος ο ακατανόμαστος τους λέει) για να σώσεις μια γριά που έτσι κι αλλιώς είναι στα πρόθυρα του θανάτου... (και παρεπιμπτόντως, αν θέλαν να ήταν σωστοί στο concept του "διαβόλου" θα έπρεπε και το γάμο να διαλύσει, και τη θεία Μαίη να σκοτώσει μετά από μερικές μέρες με άλλον τρόπο... Πάντα τέτοιες συμφωνίες είναι lose-lose scenarios...)

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  630
  • Reputation:   5016
  • Achievement Points:  693
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εντάξει ο Straczynski αθωώνετε, αλλά αυτό που κάναν οι editor και ο Stan Lee επειδή αυτός δίνει το "οκ" είναι απαράδεκτο. Με τον κλώνο, το δέχομαι κάπως γιατί δεν αναίρεσε τίποτα από όλα όσα είχαν γίνει ιστορικά, αλλά εδώ είναι σαν να σου πετάει ένα εντελώς άσχετο και κακόγουστο What If? σενάριο το οποίο σβήνει 20 χρόνια ιστορίας.

 

 

 

 

Δε πείραξε τόσο πολύ που δεν θα είναι ο Peter με τη Mary Jane, αλλά θα προτιμούσα να τη σκοτώνανε ή να τους χώριζαν - ΟΧΙ φυσικά να αναιρέσουν την ιστορία. Και το Sins Past στο κάτω κάτω μπορώ να το χαρακτηρίσω απλώς ως μια "ανοησία" η οποία διορθώνεται εύκολα αρκεί να μην ξανά-αναφερθούν σε αυτό το storyline και να το θάψει η ιστορία. Για το unmasked τώρα δε θέλω να αφήσω σχόλια.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ο μόνος λόγος που δεν γκρινιάζω ακόμα είναι γιατί περιμένω να δω που το πάει...

 

Το όλο σκηνικό με "αναίρεση" προηγουμένων χρόνων είχε ξαναπαιχτεί στο παρελθόν με τον Ben Reilly όταν βγήκαν και είπαν ότι ο Spiderman που διαβάζατε τα τελευταία 5 χρόνια δεν ήταν ο πραγματικός αλλά ένας κλώνος! Το αποτέλεσμα ήταν να πέσουν τραγικά οι πωλήσεις του Spiderman και μετά από λίγο καιρό μέσω μιας ιστοριάς να το "πάρουν πίσω" και να πουν ότι όλα ήταν μέσα στο κόλπο και όντως ο Ben Reilly ήταν ο κλώνος.

 

Μετά λοιπόν από μια τέτοια κατακραυγή δε νομίζω να κάνουν πάλι την ίδια "χοντράδα". Υποψιάζομαι ότι κάπου το πάει, τώρα που... θα δείξει... Σκεφτείτε και το άλλο: Ο Spidey εμφανίζεται σε ένα σωρό άλλους τίτλους (μεταξύ των οποίων και οι Avengers), δε μπορεί τόσο απλά να "εξαφανιστεί" κι από αυτους...

 

Συνεπώς το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι υπομονή... Η κατακραυγή είναι τόσο μεγάλη που δεν πρόκειται να το αφήσουν έτσι.

 

(και for the record, εμένα το Civil War μου άρεσε - είδα κάπου να το θάβετε κι αυτό γι' αυτό το λέω. Και δεν εννοώ μόνο το κομμάτι του Straczynski με τον Spiderman, αλλά γενικά το όλο concept)

 

 

Έχεις δίκιο σε πολλά. Δεν ολοκληρώθηκε το όλο σενάριο και δε ξέρουμε που πάει.

 

1. Καλά κάνουμε και γκρινιάζουμε όσοι γκρινιάζουμε γιατί ίσως έτσι σώσουμε την κατάσταση. Ίσως έτσι καταφέρουμε και ένα απαίσιο σενάριο όπως το clone Saga το εμποδίσουμε με το να μποϊκοτάρουμε ό,τι δεν μας αρέσει.

 

2. Γνωρίζουμε όλοι μας τόσα πολλά για το παρών και μέλλον του ήρωα και γι' αυτό μπορούμε και να εκφέρουμε γνώμη. Θετική ή αρνητική. Έχουν διαρεύσει σχεδόν όλες οι λεπτομέρειες.

 

3. Ξοδεύω πάνω από 100 ευρώ το μήνα σε ξένα και ελληνικά περιοδικά και μπορώ να αποφασίσω τι θέλω και τι δεν θέλω. Δεν χρωστάω τίποτα σε μία βιομηχανία όπως τα κόμικς που στις 30% των κινήσεών της δε με σέβεται καθόλου αλλά ζητάει το πορτοφόλι μου (π.χ. ατελείωτα crossover - αν θέλετε και άλλα παρδείγματα μπορώ να μιλήσω για έλληνες εκδότες και εμπειρίες με κακούς βιβλιοπώληδες, όχι όμως στο παρών θέμα). Έτσι έχω δικαίωμα, όπως προώθησα όσο μπορούσα συγκεκριμένα κόμικς σε φίλους και γνωστούς γιατί άξιζαν καλύτερης τύχης, να μποϊκοτάρω ηλιθιότητες τύπου Clone Saga. Γι' αυτούς που δεν κατάλαβαν το ξαναλέω. Και βέβαια μπορώ να εκφέρω αρνητική γνώμη όταν γνωρίζουμε τόσες λεπτομέρειες για τα μελλοντικά σενάρια του Spider-man.

 

4. Από την άλλη μεριά δε μου χρωστάνε και τίποτα. Δικός τους χαρακτήρας είναι και ας τον κάνουν ό,τι θέλουν. Δε θα ζητήσουν τη γνώμη μου για τα σενάρια που θέλουν να γράψουν. Το πορτοφόλι μου όμως δε θα το δούνε.

 

Μποϊκοτάρετε ανόητα περιοδικά. 10 χρόνια διάβαζα Χ-ΜΕΝ, μιλάω για την μετά Scott Lobdell εποχή. 10 χρόνια αγόραζα ανόητα σενάρια και είχα πάθει μεταλλαγμένη εξάρτηση. Δεν τα σταματούσα. Έλεγα τώρα θα διορθωθεί - ύστερα θα διορθωθεί. Δε γίνεται να είναι τόσο ανόητοι. Δεν ήθελα να δημιουργήσω τρύπες στη συλλογή μου. Τα πούλησα και ησύχασα. (είχε και καλά τεύχη το ξέρω).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έλα ρε ησυχάστε . Θα αποδειχθεί στο Secret Invasion ότι αυτοί που έγραψαν την ιστορία αυτή ήταν Skrulls που είχαν πάρει τη θέση των Κεσάντα και Στραζίνσκι και η ιστορία θα ξαναρχίσει με την κηδεία της Μέη . :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλοοοοοοο!!! :lmao::lmao::lmao:

 

Τουλαχιστον ο Στρακζινσκι παει πολυ καλα με το Θωρ μεχρι στιγμης..... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Έλα ρε ησυχάστε . Θα αποδειχθεί στο Secret Invasion ότι αυτοί που έγραψαν την ιστορία αυτή ήταν Skrulls που είχαν πάρει τη θέση των Κεσάντα και Στραζίνσκι και η ιστορία θα ξαναρχίσει με την κηδεία της Μέη . :lol:

 

:lmao: :lmao: :lmao:

 

...if only that were true...

 

@DJO: Έχω την εντύπωση ότι προφέρεται Στρατζίνσκι το όνομα του και όχι Στρακζίνσκι...

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3018
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  201
  • Reputation:   306
  • Achievement Points:  201
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6095 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το amazing spiderman και το fantastic four αποτελούσαν για πολύ καιρό τους θεμέλιους λίθους του marvel universe. Τώρα πια

 

ότι ενδιαφέρον υπάρχει στον κόσμο της Μάρβελ είναι σε άλλους τίτλους με χαμηλό συνήθως προφίλ (π.χ. daredevil, iron fist, runaways, nextwave, nova)

 

Απλά o michelinie ήταν ο τελευταίος που κατάφερε να γράψει διασκεδαστικές στο πνεύμα του ήρωα ιστορίες. Για εμάς που αγαπάμε τον πραγματικό

 

spiderman δεν υπάρχει τίποτα πια που να μας τραβά στις καινούργιες ιστορίες.

 

Εγώ αγόρασα τα essentials και το καταπληκτικό amazing spiderman omnibus (περιέχει όλα τα τεύχη Lee- Ditko 1-38) και αν θέλω να διαβάσω αράχνη

 

διαβάζω αυτά.

 

Κρίμα πάντως γιατί ο Slott που αναλαμβάνει τώρα πιστεύω πως είναι αρκετά κατάλληλος για spiderman και ο gugenheim μπορεί να αποδειχθεί καλός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Για μένα οι τίτλοι του Spiderman έχουν πάψει "να υπάρχουν" εδώ και χρόνια. Τα τζιμάνια της Μάρβελ έχουν απλά καταστρέψει τον χαρακτήρα ανεπανόρθωτα... :thD:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1622
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  83
  • Reputation:   85
  • Achievement Points:  83
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6223 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

:NoNo::grr:

 

 

Κοιτάχτε και αυτό το video:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

:NoNo::grr:

Κοιτάχτε και αυτό το video:

 

Καταπληκτικό μονοπλάνο. Γροθια στο στομάχι και στο κατεστημένο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

@DJO: Έχω την εντύπωση ότι προφέρεται Στρατζίνσκι το όνομα του και όχι Στρακζίνσκι...

 

:beer:

Σχεδόν. Στραζίνσκι προφέρεται με το ζί τραβηγμένο. Ο καλύτερος τρόπος για να μάθετε πώς προφέρεται ένα όνομα από τους Αμερικάνους, είναι τα podcast.

 

:NoNo::grr:

Κοιτάχτε και αυτό το video:

Ελπίζω να μην του άφησε χρώμα η σελίδα! :lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παίδες, διάβασα αυτά που έγιναν στη σειρά και έχω την εξής απορία: ο διάβολος τι είχε να κερδίσει που έκανε στον Πήτερ Πάρκερ τέτοια χάρη; :thinking: Επειδή το να τον γυρίσει απλώς στο παρελθόν φαίνεται κάπως χαζό ως κέρδος για τον βελζεβούλη...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Παίδες, διάβασα αυτά που έγιναν στη σειρά και έχω την εξής απορία: ο διάβολος τι είχε να κερδίσει που έκανε στον Πήτερ Πάρκερ τέτοια χάρη; :thinking: Επειδή το να τον γυρίσει απλώς στο παρελθόν φαίνεται κάπως χαζό ως κέρδος για τον βελζεβούλη...

 

Εδώ σε θέλω! Απάντηση δε βρήκα, δε στέκει. Εκτός αν απλά ήθελε να κάνει τη ζωή του Πίτερ δύσκολη, ή τη ζωή του Q εύκολη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Απάντηση:

 

 

 

 

 

 

Και καλά επειδή αγάπη του Peter για την MJ είναι η ιδανική, unconditional κλπ και συμβαίνει μια φορά στα 1000 χρόνια θέλει να το δει αυτό να καταστρέφεται ενώ ταυτόχρονα θα υπάρχει μια μηδαμινή/άπιαστη ανάμνηση του τι θα μπορούσαν να έχουν που θα τους βασανίζει για πάντα.

 

 

 

ΚΟΜΙΚ είναι. Μην ψάχνεις να βρεις λογική εξήγηση. Το θέμα είναι απλό. O Quesada δε γούσταρε τη Mary Jane και ήθελε να την ξεφορτωθεί!

 

 

 

Nuff Said

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πραγματική απάντηση:

 

 

 

 

 

 

Και καλά επειδή αγάπη του Peter για την MJ είναι η ιδανική, unconditional κλπ και συμβαίνει μια φορά στα 1000 χρόνια o Quesada θέλει να το δει αυτό να καταστρέφεται ενώ ταυτόχρονα θα υπάρχει μια μηδαμινή/άπιαστη ανάμνηση του τι θα μπορούσαν να έχουν που θα τους βασανίζει για πάντα.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πιο εύκολο είναι να ξεφορτωθεί η Marvel τον Quesada παρά ο Σπάιντερμαν την MJ.

 

 

Η πλάκα είναι πως το πρόβλημα της ταυτότητας φαινόταν να οδεύει σε μια λύση μέσα από τις σελίδες του Initiative όπου εμφανίστηκαν αρκετοί κλώνοι Peter Parker ως δημιουργία του Project Ιnitiative.

 

Πάντως μέσα σε δυο χρόνια έχουν διαλυθεί οι ορίτζιναλ avengers (με τρια μέλη νεκρά στο τελευταίο στόρι αρκ) , έχει πεθάνει ο Στιβ Ρότζερς, ο Θορ, ο Χουλκ , η original Alpha Flight και πάει λέγοντας.

 

Άσχετα αν οι μισοί από αυτούς αναστήθηκαν ή θα αναστηθούν προσεχώς, στη Μάρβελ έχουν καταλήξει ότι θάνατος = πωλήσεις και δε φαίνεται να έχουν σκοπό να σταματήσουν.

 

Πάντως το ομαδικό ξεφώνημα λειτουργεί ακόμα, εξ ου και ο Hawkeye αναστήθηκε εκ εν νεκρών. Κάτι τέτοιο μου φαίνεται θα συμβεί και στην περίπτωση του SM. Άμα φανε χοντρό κράξιμο και πέσουν οι πωλήσεις στο μισό θα αλλάξουν ρότα.

 

Η αλήθεια είναι οτι ο Quesada τριπλασίασε τις πωλήσεις του Amazing οπότε λογικά σου λέει "κάνω ότι γουστάρω".

 

Οψόμεθα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1622
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  83
  • Reputation:   85
  • Achievement Points:  83
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6223 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Μπορώ να κατανοήσω οτι τα μεγάλα events (Tύπου: NOTHING WILL EVER BE THE SAME! :PP: κτλ) αποφέρουν μεγάλα κέρδη στην εταιρία αφού όλοι οι fans και ιδιαίτερα οι αποκαλούμενοι συλλέκτες θα αγοράσουν τα comics είτε είναι καλά είτε είναι μπούρδες. Όλα αυτά όμως γίνονται μόνο για ένα μικρό χρονικό διάστημα και μετά είναι πολύ πιθανό οι πωλήσεις να πέσουν κατακόρυφα.

Γιατί λοιπόν, στην περίπτωση του Spider-man που είχε 3 μηνιαίους τίτλους , δεν παίρνανε τον ένα τίτλο (δοκιμαστικά) και εκεί να δημοσίευαν ιστορίες στο στυλ της δεκαετίας του 80 ή των αρχών της δεκαετίας του 90;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2033
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  14
  • Reputation:   30
  • Achievement Points:  19
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

1. Καλή χρονιά

2. Τι πάει να πει ότι "το storyline δεν έχει ολοκληρωθεί οπότε ας μη βιαζόμαστε να κρίνουμε"; Θεωρώ πως ότι ήταν να ολοκληρωθει ολοκλκηρώθηκε. Αν περιμένετε να κλείσει περισσότερο μάλλον πρέπει να περιμένετε το κλείσιμο της Marvel.

3. Δε συμφωνώ με το " ο JMS αθωωνεται ο Quesada φταίει". Η απολογία του JMS: "Εγώ δε φταίω απλά το ψωμί μου βγάζω και γράφω ότι μου ζητάν οι editors" τον ρίχνει ακόμα περισσότερο στα μάτια μου.

4. Για το πόσο γελοίο είναι το concept: Τα τελευταία 30 χρόνια ήταν λάθος τα παίρνουμε πίσω. ελπίζω πως δε σας πειράζει δεν νομίζω πως χρειάζεται να μιλήσει κανείς.

5. Αν κάποιος φταίει περισσότερα απο τους JMS και Quesada σίγουρα είμαστε εμείς τα fanboys που εξακακολουθούμε να ασχολούμαστε με το αν ο Ριτζ θα παντρευτεί την Μπρουκ η αν θα ξαναχωρίσουν αδιαφορώντας για το ποόσο καλο ειναι αυτό που διαβάζουμε.

6. Όσο για το τι θα γίνει αργότερα είμε σίγουρος πως h Marvel θα κάνει αυτό που κάνει πάντα σ ετέτοιες περιπτώσεις...Θα δει τις αντιδράσεις αν είναι υποφερτές θα κάνει τον Κινέζο ως που να ξεχαστεί το θέμα αν είναι έντονες θα μας πει ¨...αααα ήταν μέρος ενός μεγαλύτερου project και άκυρα τα όσα είπαμε γιατι κρύβεται κάτι μεγαλύτερο από πίσω και όλα θα γυρίσουν πίσω σε αυτό που θεωρούμε ως δεδομένη "ορθή" κατάσταση. (Αυτό ονομάζεται και ως η μέθοδος της σαπουνόπερας). Όπως λένε και οι αρχάριοι του office. "Ωχ, ωχ, ωχ... undo, undo!!!"

7 Και πάλι καλή σας χρονιά και καλά μυαλά σε όλους μας...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ιδού συνεντεύξεις του Q για το επίμαχο θέμα.

 

http://comicbookresources.com/news/newsitem.cgi?id=12673

 

http://comicbookresources.com/news/newsitem.cgi?id=12664

 

Τον αδικώ μήπως ή γενικώς προσπαθεί να βγάλει σωστή μια ηλιθιότητα.

 

Η Τέιλορ ξαναγύρισε 2η φορά από τους νεκρούς με τον ίδιο ακριβώς τρόπο όπως 5 χρόνια πριν. Η Μπρούκ χάνει τον Ρίτζ, η οποία έχει 4 παιδιά από 3 άντρες. Εγώ είμαι με την Μπρόυκ. Αυτή αξίζει τον Ρίτζ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

ή γενικώς προσπαθεί να βγάλει σωστή μια ηλιθιότητα.

 

Nuff said...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Εμ, γι αυτό σας λέω, DC και πάλι DC. Και αυτή σκοτώνει ήρωες, αλλά νομίζω οτι σέβεται τους αναγνώστες της περισσότερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2033
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  14
  • Reputation:   30
  • Achievement Points:  19
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δείτε αυτό το link

http://www.weeklycrisis.com/2007/12/anyone...e-more-day.html

:lol:

νομίζω πως θα σας κάνει να γελάσετε και αποδεικνύει την αρπα-κόλλα τακτική της Marvel

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ο φίλος Q ακόμη δίνει χίλιες μύριες εξηγήσεις.

 

http://comicbookresources.com/news/newsitem.cgi?id=12681

 

Σε αυτό το σάιτ ο αρθρογράφος φαντάζεται πώς μετά από 2 χρόνια θα επανέλθουν στο γνωστό continuity με τις ανάλογες εξηγήσεις. Πολύ καλό κείμενο.

 

http://comicbookresources.com/columns/?column=6

 

Ας κάνει μια ψηφοφορία/δημοσκόπηση το σάιτ για το παρών θέμα. Για την πολιτική γίνεται κάθε βδομάδα. Ας ασχοληθούμε και με ένα σοβαρότερο θέμα.

Επεξεργασία από comicsell
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οοοοκ, προσωπικα βλεποντας το cover art του #554, αρχιζω να αναρωτιεμαι what the hell..... :dizy:

post-556-1199397734_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.