Μετάβαση στο περιεχόμενο

SCARPA ROMANO [ (1927 - 2005) ]


Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  467
  • Reputation:   2285
  • Achievement Points:  473
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6294 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σαν σημερα γεννηθηκε ο αγαπημενος μου οπως και πολλων αλλων ιταλος σχεδιαστης!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο Σκάρπα σε μια ιστορία του έφτιαξε τον 8ο νάνο της Χιονάτης. Τον Τολμηρό:

 

post-556-0-22097000-1405545917_thumb.jpg

 

Η ιστορία έχει δημοσιευτεί και Ελλάδα αλλά δυστυχώς μόνο σε τριψήφια Μίκυ.

 

  :holidays3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  725
  • Reputation:   3800
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πώς του ήρθε να προσθέσει και και νάνο 8 .. θα ήθελα να το διαβάσω  .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Βάζω την στήλη αλληλογραφίας του Mickey and Donald # 9 (1989) της Gladstone όπου ο Romano Scarpa έστειλε γράμμα και έγραψε πως τους ευχαριστεί που δημοσιεύουν ιστορία του στο περιοδικό τους, αν και όντας από τις πρώτες του δουλειές, θεωρεί πως δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Από την απάντηση μαθαίνουμε πως ο Alberto Becattini (ένας από τους σημαντικότερους Disney ιστορικούς, άρθρα του οποίου έχουμε δει στις βιβλιοθήκες Barks & Scarpa) τους προμήθευε με τις καλές του ιστορίες.

 

post-2414-0-27753200-1503852879_thumb.jpeg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Τι έχω να πω και εγώ για τον Ρομάνο Σκάρπα:

 

Ο Σκάρπα είναι ο αγαπημένος μου δημιουργός.Όταν διάβασα τα απαντά του Ρομάνο Σκάρπα μαγευτηκα με τα σενάρια και τα σκίτσα του.

Να μην ξεχνάμε οτι ο Σκάρπα έφτιαξε και ιστορίες σε στριπ.Τέλη  1980 ο Σκάρπα προτείνει περιπετειες σε μορφή στριπ.

Στις ιστορίες στριπ ο Μίκυ είναι ένας νομοταγής πολίτης με έφεση στις αστυνομικές ερευνες και με έντονες οικολογικές ανησυχίες.

       Πηγή πληροφοριών:Μεγαλα σηριαλ μίκυ στριπ δια χειρός Ρομάνο Σκαρπα.

Δυο ιστορίες σε μορφή στριπ είναι το αίνιγμα του τσιχλαμπουμ και η συμμορία του φταρνισματος.Οι δυο αυτές ιστορίες έχουν δημοσιευτεί στο μίκυ μυστήριο 0, καθώς και στα μεγαλα σηριαλ, σε εναν τόμο με τιτλο μίκυ στριπ δια χειρός Ρομάνο Σκάρπα.

Αυτες οι ιστορίες έχουν μπόλικο αριθμο σελίδων, δηλαδή 140, κάπου εκεί.

 

 

Κάποια καλουδια του Σκάρπα:

 

Ο αυτοκράτορας της Καλισοτα:

Μια ιστορία εξ ολοκλήρου Ρομάνο Σκάρπα.Απο άποψη σεναρίου είναι είναι εξαιρετική , με πολύ μυστήριο.Απο άποψη σχεδίου ο Σκάρπα σχεδιάζει υπέροχα.Η πιο προσφατι εκδοση της είναι ο τόμος 9 των απάντων του Ρομάνο Σκάρπα.

 

Ο Ντόναλντ πρακτορας του FBI:

Μια ιστορία γραμμένη και σχεδιασμένη απο τον Ρομάνο Σκάρπα.Μια ιστορία με πολύ γέλιο που εμεινε μέσα μου.Το σχεδιο του Σκάρπα σε αυτήν την ιστορία μου φάνηκε μέτριο προς καλό.Η τελευταια της δημοσίευση έγινε στα απαντά του Ρομάνο Σκάρπα 8.

 

Φάντομ Ντακ εναντιον Φαντομια:

Το σενάριο δεν θυμαμαι ποια νου είναι αλλά τα σκίτσα είναι απο το πενάκι του Ρομάνο Σκάρπα.Κι αυτή η ιστορία μου χαράχτηκε μέσα μου και τη διάβασα και δυο φορες κάτι που δεν το κάνω συχνα σε ιστορίες.

Η εικονογράφηση είναι τέλεια.Η τελευταια της εκδοση έγινε στα μεγαλα σηριαλ Φάντομ Ντακ η αρχή του μύθου.

 

Η αιώνια φλόγα της Καλχοα:

Ιδέα και εικονογράφηση απο τον Ρομάνο Σκάρπα.Αχ!Ενα βαρετό, καλοκαιρινό μεσημερακι, θυμάμαι την είχα πάρει να διαβάσω και πέρασε ευχάριστα ο χρονος μου.Απο σχεδιο ωραία.Η τελευταια της δημοσίευση έγινε σε εναν απο τους τόμους απαντά του Ρομάνο Σκάρπα.Δεν θυμαμαι ποιον.

 

Ο Σκάρπα έχει δημιουργήσει πολλους χαρακτήρες, όπως τον ακομα πιο θεοχαζο και εκνευριστικο απο τον Φέθρυ, ξάδελφο του Ντόναλντ, τον Ντακυ Ντακ, που δεν είναι πολύ γνωστός στις μέρες μας.

 

Υπαρχουν αδημοσίευτες του Σκάρπα, όπως μια ακομη ιστορία σε μορφή στριπ που περιέργως δεν μπήκε στους δυο τόμους που ανέφερα παραπανω.

 

 

Αυτά με τον Σκάρπα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πραγματικά ένας αγαπημένος δημιουργός που κατέχει ξεχωριστή θέση στις αναμνήσεις μου όπως σίγουρα και σε πολλούς απο εδω άλλωστε.

 

Ένα ιδιαίτερο στοιχείο που αγάπησα στις ιστορίες του Σκάρπα πέρα απο το υπέροχο (κατα τη γνώμη μου) σχέδιο και τα σενάρια τα οποία ξεχώριζαν για την απλότητα και ομορφιά τους, ήταν η συναισθηματική διάσταση που είχε δώσει στους χαρακτήρες του. Διάβασα χθες ένα τεύχος (αυτό ήταν η αφορμή να αναζητήσω το νήμα αυτό στο greekcomics) και συγκεκριμένα την ιστορία: "Το πνεύμα των Χριστουγέννων" (# 115). Τι όμορφη ιστορία πραγματικά. Δεν θυμάμαι άλλη ιστορία στην οποία οι (κακοποιοί) μουργόλυκοι να φέρονται όχι απλώς "συναισθηματικά" αλλά και να δείχνουν αγάπη προς κάποιον πονεμένο. Θυμηθείτε επίσης την ταπεινοφροσύνη του Σκρουτζ που δείχνει στο "Ίδρυμα ΜακΝτακ" ή στον "Θρύλο του ιπτάμενου Σκωτσέζου".

Θα μου πείτε βέβαια πως σε αυτό πρώτος είναι ο Ντον Ρόσα. Όμως θα τολμήσω να πω πως ο Ντον γενικά είχε τους χαρακτήρες της Ντίσνευ σαν καρικατούρες με μόνη εξαίρεση τον Σκρούτζ όπου και σε αυτόν προσέδιδε συναίσθημα μόνο όταν η πλοκή αποκτούσε δραματική χροιά και το οποίο συναίσθημα αναλωνόταν κυρίως σε μια νοσταλγική κατάσταση. Στα έργα του Σκάρπα έβλεπες γενικά μια πιο "ανθρώπινη" διάσταση διατηρώντας πάντα την ντισνεϋκή απλότητα.

Φυσικά όπως ανέφερα και στην αρχή, το σχέδιό του τελείως ξεχωριστό και αγαπημένο με πολύ αγαπημένες ιστορίες οι οποίες μας προσέφεραν τόσα ωραία ταξίδια. Δεν παραβλέπω βέβαια και τις μετριότατες ιστορίες αλλά αυτό δεν είναι αρκετό για να με κάνει να ξεχάσω την προσφορά αυτού του μεγάλου δημιουργού.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4826 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Απο το 2017 η Καθημερινη τυπωνει τα Απαντα του Ρομανο Σκαρπα ως ενθετο μαζι με την κυριακατικη εφημεριδα. 

Το αναγραφω τυπικα στο θεμα Σκαρπα επειδη δεν ειδα καποια παραπομπη ωστε να υπαρχει η διασυνδεση με το θεμα των τομων. 

https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?/topic/37354-μεγαλεσ-ιστοριεσ-disney-τα-απαντα-του-ρομανο-σκαρπα/

 

======================

Οσοι στο παρελθον βαζατε εικονες και λινκ, παρακαλουμε οταν εχετε την ευκαιρια να τα τσεκαρετε γιατι πολλα ειτε δεν εμφανιζονται ειτε δεν ισχυουν. Κι αυτο ισχυει σε ολα τα θεματα κι οχι μονο εδω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  467
  • Reputation:   2285
  • Achievement Points:  473
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6294 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κινουμενα σχεδια σχεδιασμενα απο τον Romano δεν ειχα ξαναματαδει ,απο οτι καταλαβα ηταν εισαγωγη σε disney εκπομπη της ιταλικη RAI.

 

 

Και Ducktales απο τον ιδιο.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.