Μετάβαση στο περιεχόμενο

PIT BULL: ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΙ PERFORMERS


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
PIT BULL: ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΙ PERFORMERS
Σενάριο/Kείμενα:
Αλέξανδρος Ψυχούλης
Σχέδιο:
Αλέξανδρος Ψυχούλης
Hμερ. έκδοσης:
2001
Εξώφυλλα:
1 + 2 Οπισθόφυλλα + 1 Εναλλακτικά ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
23.0 x 32.0
Σελίδες:
48
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

PitBull_0001.jpg  PitBull_0001z.jpg

 

Φαίνεται να έχει ολιγοσέλιδες ιστορίες ενός χαρακτήρα ονόματι PitBull (some info στο οπισθόφυλλο). Φαίνεται να έχει και 11 σέλιδο κείμενο. Φαίνεται να κλείνει με 4 μονοσέλιδες ιστορίες δύο χαρακτήρων ονόματι Bob the artist and Chip the finger pc. Φαίνεται να είναι χιουμοριστικό. Όλα αυτά τα φαίνεται, γιατί δεν άντεξα πάνω από 6 σελίδες. Πιθανότατα να απευθύνεται σε ένα πολύ συγκεκριμένο target group (καλλιτέχνες και τους γνώστες περί της περιρέουσας ατμόσφαιρας/κλίματος/καταστάσεων/συνθηκών). Το συγκεκριμένο target group ίσα-ίσα που το έχω "ξύσει" λόγω κάτι κολλητών... Αν δεν είχα ακούσει και 2 κουβέντες από αυτούς, ούτε που θα καταλάβαινα ότι μάλλον κάνει χιούμορ.... περίπου :)

 

Παραθέτω μια 2σέλιδη ιστοριούλα για να πάρετε μια γεύση. Το σκίτσο (ή είναι φτιαγμένο με κάποια άλλη μέθοδο?... δεν το αποκλείω) προσωπικά μου φέρνει πολύ σε αμερικάνικο underground...

 

PitBull1.jpg PitBull2.jpg

 

Θυμίζω ότι ως γνήσιο τέκνο των 80'ς είμαι απίστευτα προκατειλημμένος με τους Έλληνες δημιουργούς όποτε μου δημιουργείται έστω η αίσθηση/υποψία ότι πάνε να κάνουν κουλτούρα για την κουλτούρα :)

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θυμίζω ότι ως γνήσιο τέκνο των 80'ς είμαι απίστευτα προκατειλημμένος με τους Έλληνες δημιουργούς όποτε μου δημιουργείται έστω η αίσθηση/υποψία ότι πάνε να κάνουν κουλτούρα για την κουλτούρα :)

 

:cheers:

 

Μονο υποψια? Αυτο κανει μπαμ!!! :confuse:

 

Και πολλες σελιδες αντεξες!!! Μου θυμιζει μεταφορα κομικς απο την Μπιεναλε..... :S

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6444
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5644 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Νομίζω οτι τα παραπάνω σχόλια αδικούν τη συγκεκριμένη δουλεία, με κάθε σεβασμο στο προσωπικό γούστο των συμφορουμιτών. Προκειται για ένα ιδιόμορφο έργο που σίγουρα δεν θα αρέσει στον καθένα. Ο λόγος για αυτό όμως είναι ακριβώς οτι ειναι πολύ δυνατό. Εχει καλό και περιτεχνα δουλεμένο σενάριο και διαλόγους και ένα σκίτσο στις καλύτερες παραδόσεις του underground. Χωρίς να έχω ιδιαιτερες σχέσεις με τον κόσμο της σύγχρονης τέχνης και μόνο μια ενημέρωση απο τις εφημερίδες αρκει νομίζω για να καταλάβει κανείς τις αναφορές που κάνει.

Για μένα ειναι απο τα καλύτερα πράγματα που έχουν βγει σε ελληνικό κόμικς και, ας το ξαναπούμε γιατί ποτέ δεν ειναι αρκετό, έχω διαβάσει κατά πολύ χειρότερα πράγματά από το εξωτερικό. Ειναι πρωτότυπο, δυνατό, αρτιο ως συλληψη και εκτέλεση. Η μεγαλύτερη απόδειξη όμως για την ποιότητα του ειναι ακριβώς ότι δεν θα αρέσει σε όλους, αλλά δεν θα περάσει απαρατήρητο απο κανένα. Ο σκοπός ένος έργου τέχνης δεν μπορεί να ειναι η αναζήτηση της ευρύτερης αποδοχής, πολύ δε περισσότερο ο προσανατολισμός στο κοινό γούστο. Απο τη στιγμη που γεννα ερωτήματα ή προσφέρει απαντήσεις - εναλλακτικές εκδοχές της πραγματικότητας, απο τη στιγμή που εξαναγκάζει τον καταναλωτή του να πάρει θέση έχει εκπληρώσει τον κυριότερο ρόλο του.

Ειναι ακραίο, υβριστικό, άσεμνο, προκλητικό και προσωπικά το λάτρεψα. Δεν θα το σύστηνα στον καθένα μπορώ όμως ανεπιφύλακτα να πώ ότι αξίζει και πρέπει να του δώσει κανείς μια ευκαιρία.

Μια ανάμνηση: το 1981 πήγα σε μια έκθεση του Νταλί στην, τότε Δυτική Γερμανία. Ο ίδιος ειχε επιμεληθεί όλο το στήσιμο της έκθεσης. Δεν μου άρεσε, για την ακρίβεια δεν πολυκαταλάβαινα τι θέλει να πει αν και πρέπει να πω ότι προσπάθησα και λίγο ντρεπόμουν για την ανικανότητά μου να συγκινηθώ. Όταν έφυγα όμως ανακάλυψα ότι για τρεις μέρες δεν ήθελα και δεν μπορούσα να φάω κρέας. Δεν τον κατάλαβα, αυτός όμως με άγγιξε με ένα τρόπο που δεν ειχα φανταστεί ποτέ.

Τελείωνοντας να πω μόνο ότι αν έγραφά μια λίστα δημιουργών που δεν μου αρέσουν θα ξεσηκώνονταν πολλοί.

 

Να φυλάγεστε, το σκοτάδι κρυβει πολλά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Loss changed the title to PIT BULL: ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΙ PERFORMERS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.