Μετάβαση στο περιεχόμενο

DYLAN DOG + DAMPYR


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η επαφή μου με το Dylan Dog ήταν η πρώτη και με άφησε πολύ ευχαρηστημένο. Είχα διαβάσει κάποτε για το πως το comic επιρέασε τους δημιουργούς της ταινίας Dellamore Dellamorte, και πράγματι, το κλίμα ήταν παρόμοιο, με το κυνικό μαύρο χιούμορ του. Πραγματικά εξαιρετικό.

Ευχαριστώ για τις νέες πληροφορίες αλλά φυσικά και για την αναφορά στην ταινία "Dellamorte Dellamore" ('94), που περιέργως δεν γνώριζα (ταινίες τρόμου από τ'αγαπημένα μου κινηματογραφικά είδη!)!! Απ'ότι βλέπω είναι σκηνοθεσίας του Michele Soavi που έχει κάνει και το "Ο Ναός" ("The Church") ("La Chiesa") ('89)!! Φοβερός σκηνοθέτης! ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!! Και φυσικά ΕΝΑΣ παραπάνο λόγος να αγοράσω το κόμικ ταχύτατα!! Ευχαριστώ και πάλι!! :thanks::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το βρήκα τελικά σε ένα περίπτερο πριν λίγες μέρες και το αγόρασα! Ενώ έψαχνα για κάτι άλλα κόμιξ άκουσα την περιπτερού να μιλάει στο τηλέφωνο (προφανώς με ένα πρακτορείο διανομής) και να τους λέει "εδώ μου φέρατε ένα βιβλίο και δεν είναι γραμμένο στην λίστα... Ναι. Λέει "Ντύλαν..Ντογκ..Νταμδοφδφη....." και πετάχτηκα κατευθείαν!! Την διόρθωσα, συννενοήθηκε, της είπα ενώ μιλούσε να το αγοράσω ψιθυριστά και ρώτησε αν μπορεί να μου το πουλήσει και το πήρα!! Η χαρά μου απερίγραπτη γιατί αν δεν το έβλεπα έτσι άμεσα δεν την έκοβα να το παραγγείλω σύντομα... Το κακό είναι ότι είναι το δεύτερο graphic novel και δεν έχω το πρώτο ακόμη..αλλά που θα μου πάει!! Το διάβασα μονορούφι και είδα πως ΚΑΙ οι δύο ιστορίες αξίζουν! Στο "Dylan Dog" είναι αυτοτελείς αλλά στο "Dampyr" κάτι έχω χάσει... Θα την βγάλω την άκρη βέβαια! Με έψησε και για την ταινία που λέγαμε, το "Dylan Dog", αλλά άντε τώρα να την βρεις με Ελληνικούς υπότιτλους... Must buy πάντως παίδες!! Ορμήστε!! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5882 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Την Τετάρτη αγόρασα τον δεύτερο τόμο.Το Dylan Dog ήταν πάρα πολύ καλό αλλά θα ήθελα να έκδιδαν τη σειρά από το πρώτο τεύχος της(όπως κάνουν και με το Dampyr).Το Dampyr δεν μου άρεσε όπως το Dylan Dog αλλά δεν μπορώ να πω πως με χαλάει κιόλας.Ο τόμος ήταν πολύ φτηνός κατά την γνώμη μου αφού τα 10 ευρώ για 200 σελίδες και καλή ποιότητα σελίδας δεν είναι πολλά.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  3018
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  201
  • Reputation:   306
  • Achievement Points:  201
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6117 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πιστεύω πως η έκδοση είναι εξαιρετική και σε ποιότητα και σε μετάφραση. Η τιμή είναι λογική, όχι φτηνή αλλά 1000 άτομα το αγοράζουμε τι περιμένουμε.

 

Το πρόβλημα είναι ότι παρά τις υπεράνθρωπες προσπάθειες του εκδότη δεν μπορεί να τηρηθεί η τριμηνιαία κυκλοφορία, ούτε καν τετραμηνιαία.

 

Από το Δεκέμβριο που βγήκε το 1 είμαστε στον Σεπτέμβριο δηλαδή 10 μήνες και έχουν βγεί μόνο 2.

 

Ρώτησα και μου είπαν ετοιμάζεται αλλά από ότι κατάλαβα δεν θα το έχουμε μέσα στο μήνα Οκτώβριο με Νοέμβριο στην καλύτερη.

 

Τι να πω από το καθόλου το λίγο είναι λύτρωση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

διάβασα και τον 2ο τόμο στας διακοπάς. Ο Dylan Dog κλασσικός Dylan Dog. Δεν τον ευχαριστήθηκα όσο άλλες ιστορίες, καθαρά διότι η συγκεκριμένη θεματολογία μου έκατσε κάπως στο στομάχι, αλλά διαβάζεται ευχάριστα όπως πάντα. O Dampyr ενώ δεν με ξετρελλαίνει, είμαι διατεθειμένος να του δώσω κι άλλες ευκαιρίες. Τον βρίσκω αρκετά μέτριο, αλλά για να τον επιλέξαν (α) κάτι θα ξέρουν και (β) συνήθως μια σειρά (κόμικ, τηλεοπτική κλπ) θέλει καμπόσο καιρό για να βρει τα "πατήματά" της, τον ρυθμό της κλπ. Ίσως λοιπόν στο 6ο ή στο 7ο τεύχος ξαφνικά να διαπιστώσουμε ότι είναι εξ'ίσου καλός.

 

Και μέχρι στιγμής η σειρά έχει μια εσωτερική συνέχεια οπότε είναι λογικό να την ξεκινάνε με την πρώτη ιστορία. Αντιθέτως τα Dylan Dog είναι καθαρά αυτοτελή οπότε είναι πολύ καλύτερο (μιας και δεν πρόκειται ποτέ να βγούνε όλα όσα έχουν βγει στην Ιταλία) που πάνε κατ'ευθείαν στις καλές ιστορίες.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Λεπόν. Βγήκε το 3ο τομάκι. Όσοι ήρθαν ψες στη μάζωξη, βρήκαν την ευκαιρία να το τσιμπήσουν φρέσκο-φρέσκο από τις παλέτες. Δεν το κουβάλησα στο γραφείο να σκανάρω το εξώφυλλο γιατί φαντάστηκα ότι θα το είχε περιλάβει ήδη κάποια άλλη ψυχή. Μάλλον θα θέλαν πρώτα να το διαβάσουν και μετά να το προσθέσουν.

 

Δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι συμβαίνει με εμένα και με αυτόν τον τίτλο... Δεν μου αρέσουν οι ταινίες ή τα κόμικ τρόμου. Μολαταύτα με αυτά εδώ τα τευχάκια περνάω μια χαρά... Δε νομίζω ότι είναι αυθυποβολή επειδή είναι Jemma και επειδή έχω μια κάποια ευαισθησία με τη συγκεκριμένη εκδοτική. Προφανώς είναι από εκείνες τις περιπτώσεις που κάτι έχει μια δικιά του εσωτερική αξία και που είμαι αρκετά απαίδευτος και δεν μπορώ να αναλύσω το τι ακριβώς με θέλκει. Διάβασα την ιστοριούλα του Dylan Dog (o Dampyr αργότερα) και για άλλη μια φορά το άφησα ικανοποιημένος... Ο τίτλος εξελίσσεται με άνεση σε κάτι το αγαπημένο. Εντέλει δεν κατόρθωσε να είναι τριμηνιαία η έκδοση, αλλά είναι πολύ ενθαρρυντικό που βγαίνει έστω και σε εξαμηνιαία βάση. Πολύ τίμιο τομάκι. 10 ευρουλάκια τιμή στο εξώφυλλο, σταθερή η ποιότητα του χαρτιού, του εξωφύλλου και της εκτύπωσης... Είμαι πραγματικά χαρούμενος που το τσίμπησα χτες, περιμένω το επόμενο τώρα :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Στον 3ο τόμο μπορεί να μην τρελάθηκα ιδιαίτερα με την ιστορία του Dylan Dog (όχι ότι ήταν κακή απλά δεν είχε το κάτι παραπάνω σε σχέση με τις προηγούμενες) όμως η ιστορία με τον Dampyr ήταν εξαιρετική.

 

 

 

 

Ξεφεύγει από το πολεμικό κλίμα που εμένα με κουράζει αρκετά και συνδυάζει ωραία το κυνήγι βρυκολάκων με τις ιστορίες φαντασμάτων. Δεν περίμενα κάτι τέτοιο από τον Dampyr. Κέρδισε πολλούς βαθμούς και ελπίζω να μην τους χάσει στο επόμενο τεύχος που απ' ό,τι βλέπω στη διαφήμιση θα έχει να κάνει με Ρώσικη μαφία - άλλο ένα κουραστικό θέμα για τα δικά μου δεδομένα.

 

 

 

 

:respect: στην Jemma για μια σειρά που ελπίζω ότι θα τραβήξει αρκετά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Όντως η ιστορία του Dampyr είναι διαφορετική (όχι απαραίτητα καλύτερη, σίγουρα όμως διαφορετική). Ειπώθηκαν στα 2 πρώτα τεύχη πέντε πράγματα για την καταγωγή και το ποιός είναι, οπότε πλέον μπορούμε να περάσουμε στο "ζουμί" :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25043
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Διάβασα τον 3ο τόμο και κατα την άποψή μου είναι ο καλύτερος μέχρι τώρα. Φανταστική η ιστορία του Dampyr, πάρα πολύ καλή και η ιστορία του Dylan Dog! Υπομονή τώρα μέχρι τον 4ο τόμο....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Κι εγώ θεωρώ οτι ο 3ος τόμος ήταν ο καλύτερος.Το Νταμπύρ γενικά δεν με ξετρέλανε ποτέ (ίσως γιατί θεωρώ οτι δεν ταιριάζει σαν έκδοση με το Ντύλαν Ντόγκ).Στον προηγούμενο τόμο η ιστορία του Νταμπύρ μου άρεσε περισσότερο απο όλες.Αυτό που μου άρεσε σ'αυτή,είναι η αυτοτέλεια της ιστορίας.Μακάρι να είναι έτσι και παρακάτω.

Για το ΝΝ τώρα:Καταπληκτική ιστορία.Μέχρι τώρα καμιά απο τις προηγούμενες 2 ιστορίες δεν μου άρεσε όσο οι παλιές που βγήκαν απο την Μαμούθ.Αντίθετα αυτή μου άρεσε εξίσου με εκείνες.Πολύ καλή επιλογή απο την Jemma.

Ελπίζω η έκδοση να συνεχιστεί και ελπίζω σε πιο σύντομα μεσοδιαστήματα απο τόμο σε τόμο.Αν και το έχω ξαναπεί θα προτιμούσα να ήταν μόνο Ντύλαν Ντόγκ και οι 2 ιστορίες του κάθε τόμου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  4542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  272
  • Reputation:   476
  • Achievement Points:  272
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5946 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

O DD έπιασε (μετά από Ρομέρο, Αρτζέντο, Φούλτσι και Χάννιμπαλ Λέκτερ) και Γούντυ Άλλεν... καλή φάση και πολύ καλή ιστορία. Δυστυχώς την ιστορία του Dhampyr δεν έχω προλάβει να τη διαβάσω όλη (όπως και τα περισσότερα από όσα κόμιξ σήκωσα στη Βαβέλ και έπειτα - και δεν είναι και πολλά ρε γ*μ*τ*) αλλά η αρχή μου φάνηκε μια ευχάριστη αλλαγή σε σχέση με τα 2 πρώτα τεύχη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα τον 4ο τόμο.Η ιστορία του Nτύλαν Ντόγκ ήταν κορυφαία.Μακράν η καλύτερη απο τις 4 που έβγαλε η Τζέμμα.Απο τότε που ξεκίνησε η έκδοση του ΝΝ απο την Τζέμμα,είχα το παράπονο οτι οι ιστορίες που επέλεξαν δεν μου άρεζαν τόσο πολύ όσο οι παλιές ιστορίες που έβγαλε η Μαμούθ.Μ'αυτόν τον τόμο αυτό άλλαξε.Η ιστορία αυτού του τόμου είναι αντάξια με την "Μοργκάνα" και το "Μεσάνυχτα και κάτι" (που ήταν και οι αγαπημένες μου ιστορίες απο ΝΝ).

Γενικά το Ντύλαν Ντόγκ το θεωρώ πολύ ιδιαίτερη σειρά κόμικ και όχι μια απλή horror σειρά.Μου αρέσει ιδιαίτερα ο σουρεαλισμός - η εφιαλτική/ονειρική ατμόσφαιρα που υπάρχει σε πολλές ιστορίες,που ακόμη κι όταν το "μυστήριο" λύνεται σου έχει μείνει μια πολύ περίεργη αίσθηση οτι υπάρχει και κάτι άλλο.

Η ιστορία του Νταμπύρ στον 4ο τόμο μου άρεσε,χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο.Μου θύμισε λίγο remake της 1ης ιστορίας (τ1 και τ2).Γενικά θεωρώ οτι το Νταμπύρ είναι καλο αλλά δεν είναι για ongoing σειρά.Ήδη βλέπω το ίδιο και το ίδιο πράγμα απο ιστορία σε ιστορία (ένα νταμπύρ που κυνηγάει βρυκόλακες).Γενικά όταν πέρνω τον τόμο στα χέρια μου,διαβάζω πρώτα το Ντύλαν Ντόγκ και μετά ο τόμος μένει για μέρες στο ράφι μέχρι να αποφασίσω να διαβάσω το Νταμπύρ.

 

ΥΓ Στο τέλος των προηγούμενων τόμων υπήρχε κάθε φορά διαφήμηση των ιστοριών του επόμενου τόμου.Στον 4ο δεν υπήρχε αντίστοιχη διαφήμηση.Τί σημαίνει αυτό;;;Υπάρχει περίπτωση να μην βγεί 5ος τόμος;;;Για το Νταμπύρ δεν με πολυνοιάζει αλλά ελπίζω μην ξανακοπεί η έκδοση του Ντύλαν Ντογκ στα ελληνικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Θα βγεί, αλλά θα αργήσει αρκετά, από όσο ξέρω. Και μάλλον ακόμα δεν ξέρουν τι θα περιέχει ο πέμπτος τόμος για αυτό και δεν έβαλαν κάτι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16025
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Συμφωμώ με kΚΚK... To Dylan Dog πολύ καλό!! το Dampyr θα διαβαστεί κάποια άλλη φορα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  272
  • Reputation:   476
  • Achievement Points:  272
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5946 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Διάβασα τον 4ο τόμο.Η ιστορία του Nτύλαν Ντόγκ ήταν κορυφαία.Μακράν η καλύτερη απο τις 4 που έβγαλε η Τζέμμα.Απο τότε που ξεκίνησε η έκδοση του ΝΝ απο την Τζέμμα,είχα το παράπονο οτι οι ιστορίες που επέλεξαν δεν μου άρεζαν τόσο πολύ όσο οι παλιές ιστορίες που έβγαλε η Μαμούθ.Μ'αυτόν τον τόμο αυτό άλλαξε.Η ιστορία αυτού του τόμου είναι αντάξια με την "Μοργκάνα" και το "Μεσάνυχτα και κάτι" (που ήταν και οι αγαπημένες μου ιστορίες απο ΝΝ).

Γενικά το Ντύλαν Ντόγκ το θεωρώ πολύ ιδιαίτερη σειρά κόμικ και όχι μια απλή horror σειρά.Μου αρέσει ιδιαίτερα ο σουρεαλισμός - η εφιαλτική/ονειρική ατμόσφαιρα που υπάρχει σε πολλές ιστορίες,που ακόμη κι όταν το "μυστήριο" λύνεται σου έχει μείνει μια πολύ περίεργη αίσθηση οτι υπάρχει και κάτι άλλο.

Η ιστορία του Νταμπύρ στον 4ο τόμο μου άρεσε,χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο.Μου θύμισε λίγο remake της 1ης ιστορίας (τ1 και τ2).Γενικά θεωρώ οτι το Νταμπύρ είναι καλο αλλά δεν είναι για ongoing σειρά.Ήδη βλέπω το ίδιο και το ίδιο πράγμα απο ιστορία σε ιστορία (ένα νταμπύρ που κυνηγάει βρυκόλακες).Γενικά όταν πέρνω τον τόμο στα χέρια μου,διαβάζω πρώτα το Ντύλαν Ντόγκ και μετά ο τόμος μένει για μέρες στο ράφι μέχρι να αποφασίσω να διαβάσω το Νταμπύρ.

Κι εγώ τα ίδια παθαίνω με DD και Dhampir: Μέχρι να φτάσω σπίτι έχω διαβάσει το Dylan Dog, το Dhampir όταν το θυμηθώ.

Πάντως πιο σουρεαλιστική περιπέτεια του DD δεν την λες την ιστορία του 4ου. Δε συγκρίνεται με τις ιστορίες που ανέφερες.

Συμφωμώ με kΚΚK... To Dylan Dog πολύ καλό!! το Dampyr θα διαβαστεί κάποια άλλη φορα...

Αυτό έλειπε, με τόσα gialli που έχεις δει να μη σου άρεσε το DD

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25043
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Διάβασα και εγώ χτες βράδυ την ιστορία του Ντύλαν Ντογκ και την βρήκα πάρα πολύ καλή! Είναι η καλύτερη απ όσες έχω διαβάσει μέχρι στιγμής! Σήμερα το βράδυ σειρά έχει το Νταμπύρ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Κάτι νεώτερο; Θέλω και άλλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6051
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5604 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Κάτι νεώτερο; Θέλω και άλλο.

 

 

 

Θα κάνεις λίγο υπομονή. Δεν προβλέπεται άλλο για φέτος. Και μένα μου λείπει πάντως. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Σχετικά με τον 4ο τόμο, όσον αφορά τον Dampyr θα συμφωνήσω λίγο πολύ με τα υπόλοιπα παιδιά ότι καλό μεν αλλά πάντα θα έρχεται σε δεύτερη μοίρα αφού βρίσκεται πλάι στον Nτύλαν Ντογκ. Δεν γράφω όμως αυτές τις αράδες για να κάνω την ίδια κριτική που κάνω κάθε φορά που κυκλοφορεί ένας τόμος. Απλά μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση που διάβασα την πραγματικά πολύ καλή ιστορία "3 φορές το 0" λίγες μόλις μέρες αφού διάβασα μια εξίσου συναρπαστική ιστορία επιστημονικής φαντασίας με τίτλο "Η Νέα Πραγματικότητα" του Τσαρλς Χαρνες, που μεταξύ τους έχουν αρκετά κοινά στοιχεία. Και τα δύο πραγματεύονται ότι

λίγο πολύ ο κόσμος λειτουργεί βάσει των πεποιθήσεών μας και ότι αν αλλάξουν τα πιστεύω μας πάνω στο πώς λειτουργεί ο κόσμος, αυτόματα ο κόσμος προσαρμόζεται στις νέες μας αντιλήψεις. Έτσι και εδώ, μόλις ο καθηγητής ανακαλύπτει ότι 3 Χ 0=3 ο κόσμος φαίνεται να καταρρέει. Θα προτιμούσα πάντως όλη η πλοκή να κινούταν γύρω από αυτή την ιδέα, και όχι όπως τώρα που τα παράλογα που συνέβαιναν οφείλονταν στην ανάγκη για διακοπές ενός χάρου

.

 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Σεπτέμβριος 2009 το τελευταίο ποστ ,28 Ιουλίου 2010 το δικό μου ; Πέθανε τελικά η σειρά ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25043
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Δε νομίζω να πέθανε... Μάλλον η έκδοση θα ακολουθεί αργούς ρυθμούς.. Φεεεεεεεεετα (Jack Daniels για τους παλιότερους)...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1612
  • Content Count:  5046
  • Reputation:   34532
  • Achievement Points:  5054
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είχα ρωτήσει τον Λευτέρη της Jemma στο Comicdom και μου είχε πει πως οι Ιταλοί είχαν ανεβάσει σε παράλογο ύψος την τιμή για την αγορά καινούριων ιστοριών, και ήταν σε αναμονή μήπως κατέβαζαν τις τιμές στα επίπεδα που είχαν αγοράσει και τις πρώτες της σειράς...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

είδα κίνηση στο τόπικ και χάρηκα γιατι νόμισα ότι είχαμε νέα....

 

oh well...

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Λοιπόν, κατάφερα και διάβασα αυτή την εβδομάδα και τους τέσσερις τόμους της σειράς. Καταρχάς να πω ότι μου άρεσε πολύ το γερό δέσιμο με το σκληρό εξώφυλλο και το χοντρό σχετικά χαρτί εσωτερικά, αλλά και η εκτύπωση και τα χρώματα (έλα αστειεύομαι Α/Μ είναι), γενικά το συνολάκι είναι τίμιο και όμορφο, δεν έχω κάτι παραπάνω να πω επί του θέματος αυτού.

 

Για τις ιστορίες τώρα...

 

Τον Ντύλαν Ντογκ δεν είναι πρώτη φορά που τον συναντάω μπροστά μου, είχα διαβάσει και τα τευχάκια της Μαμούθ. Δεν θυμάμαι γιατί όμως, τότε δεν με κράτησαν και τα έδωσα (παρέα με του Μαρτιν Μύστερ) ίσως επειδή σπάστηκα που έμειναν στην μέση, ίσως επειδή όπως διαπιστώνω και τώρα δεν με ξετρελαίνει τελικά ο χαρακτήρας του και κυρίως οι ιστορίες του, μάλλον αυτό θα έφταιγε. Έτσι και τώρα πρέπει να ομολογήσω ότι δεν με ξετρέλαναν οι ιστορίες του ΝΤύλαν Ντογκ, ενώ ακόμη και τον Γκρούτσο τον θυμόμουν πιο νορμάλ και καυστικό στα σχόλια του, που σε κάποιες από αυτές τις ιστορίες ήταν λίγο από το "διάστημα". Τέλος πάντων, η ιστορία του δεύτερου τόμου με τον Τζονυ Φρικ ήταν η καλύτερη και η πιο αξιόλογη, μετά αυτές του 1ου και 3ου τόμου θεωρώ αξιοπρεπείς, ενώ του 4ου με έχασε κάπως και θα πρέπει να την ξαναδώ γιατί προφανώς ήμουν αλλού όταν την διάβαζα (μισοκοιμισένος κλπ, αν και στο παρελθόν δεν με έχει σταματήσει αυτό στο να απολαύσω άλλα κόμικς).

 

Ο Νταμπύρ από την άλλη ήταν μία ευχάριστη έκπληξη για μένα. Οι δύο πρώτοι τόμοι που αποτελούν ουσιαστικά μία ενιαία ιστορία, είναι σχετικά καλή και σε βάζει στην όλη υπόθεση του τί εστί Νταμπύρ. Οι δε ιστορίες του τρίτου και τέταρτου τόμου (ουσιαστικά αυτόνομες μέσα σε ένα ενιαίο πλαίσιο) ήταν ακόμη καλύτερες κατά την γνώμη μου και τελικά στην σειρά αυτή εμένα μου αρέσει περισσότερο σαν χαρακτήρας και σαν ιστορίες το δεύτερο μισό των τόμων, ήτοι αυτό που αφορά τον Νταμπύρ. Θα μου άρεσε φυσικά να διαβάσω και άλλες ιστορίες του.

 

Σε συνδυασμό λοιπόν, ποιότητας/τιμής έκδοσης και το περιεχόμενο που ανάλυσα παραπάνω, η σειρά δεν είναι προτεινόμενη για αποχώρηση από το σπίτι (μου) και θα παραμείνει μέσα σε αυτό... (πανηγύρια κλπ φωνές χαράς).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25043
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

O 5ος τόμος είναι σίγουρα ο καλύτερος μέχρι στιγμής. Έχει την φανταστική ιστορία ΑΛΦΑ & ΩΜΕΓΑ απο Dylan Dog. Παίζει να είναι και η καλύτερη που έχει γραφτεί στη σειρά. Επίσης η ίδια ιστοριά περιέχει και ένα απο τα καλύτερα tributes που έχουν γίνει για άλλα κόμικ. Δεν θέλω να πω περισσότερα για να μη χαλάσω την έκπληξη! :D Επίσης έχει μια εξαιρετική ιστορία του Dampyr. Ακόμα και αν δεν έχετε άλλο τόμο της σειράς, αξίζει να πάρετε αυτόν! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  3583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  1084
  • Reputation:   1363
  • Achievement Points:  1084
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6076 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μήπως έχουμε κανά νεώτερο από Jemma μεριά? Καθότι ο 5ος τόμος βγήκε τον Γενάρη και έκτοτε ουδέν νεώτερο. :thanks::cheers4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Υπάρχει αναφορά, στο ποστ 9, αλλά είναι τόσο απ'εξω απ'εξω που δεν την είχα πιάσει :) Το 2005 είχαν κυκλοφορήσει στην ΟΥΖΑ 8 τευχάκια (φαντάζομαι τα πρώτα 8... οι τίτλοι συμφωνούν για τα 5 πρώτα πάντως) από την IDW Publishing.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Κοιτώντας τους αγγλικούς με τους ιταλικούς τίτλους, η IDW δεν συμπεριέλαβε το νούμερο 7 του Dampyr. Βάσει της ιταλικής σειράς η IDW τα κυκλοφόρησε ως εξής: 1,2,3,4,5,9,8,6

 

Χαζεύοντας τώρα διάβασα ότι εξαντλήθηκε και η 3η έκδοση του Dylan Dog Case Files στην Αμερική. Έχουν γούστο δεν μπορείτε να πείτε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4962 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Απότι έχω καταλάβει η έκδοση πουλάει σαν φρέσκο ψωμάκι!Γιατί δεν ξεκινούν μια κανονική έκδοση με μηνιαία τεύχη, δεν το καταλαβαίνω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ε ε ερχεται!!!!!!

 

179187_366996433366881_1910507622_n.jpg

 

 

:yahoo: :yahoo: :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.