Μετάβαση στο περιεχόμενο

SUPERMAN: BIRTHRIGHT


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
SUPERMAN: BIRTHRIGHT
Σενάριο/Kείμενα:
Mark Waid
Σχέδιο:
Leinil Francis Yo
Hμερ. έκδοσης:
09-2006
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
2
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
152
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Βασίλης Αθανασιάδης
Επιμέλεια:
Γιάννης Ιωαννίδης
Πρωτότυπος τίτλος:
Superman : Birthright (DC, 2003-2004)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
960-306-557-9 (1), 960-306-558-7 (2), 960-306-556-0 (set)
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

SupermanBirthright_0001.jpg  SupermanBirthright_0002.jpg

 

Παρασκευή 8 Σεπτεμβρίου 2006: Κυκλοφόρησε το graphic novel "Superman: Birthright", η πιο μοντέρνα προσέγγιση στο origin του διάσημου υπερήρωα!

 

Η φροντισμένη ελληνική έκδοση ολοκληρώνεται σε δύο πολυτελείς τόμους. Η εκπληκτική εικονογράφηση σε συνδυασμό με τη συναρπαστική πλοκή υπόσχονται να συγκινήσουν και τους πιο απαιτητικούς λάτρεις των κόμιξ, χαρίζοντάς τους απολαυστικές ώρες ανάγνωσης και περιήγησης στο συναρπαστικό κόσμο του Superman.

 

Η Anubis Comics, συνεχίζοντας την επιτυχημένη συνεργασία της με την DC Comics, έφερε στην Ελλάδα τη πιο μοντέρνα προσέγγιση στο origin του διάσημου υπερήρωα. Πρόκειται για το graphic novel "Superman: Birthright", μια πολυτελής έκδοση που έχει σημειώσει τεράστια επιτυχία παγκοσμίως και απευθύνεται στους ολοένα περισσότερους αναγνώστες και συλλέκτες της Ένατης Τέχνης.

 

Το graphic novel "Superman: Birthright", δημιούργημα των: Mark Waid, Lenil Francis Yu, Gerry Alanguilan και Dave McCaig, είναι ένα limited series δώδεκα τευχών που ξεκίνησε να κυκλοφορεί σε μηνιαίες συνέχειες τον Σεπτέμβριο του 2003. Στη χώρα μας κυκλοφόρησε επίσης σε δώδεκα συνέχειες (ξεκινώντας τον Σεπτέμβριο του 2005), στις σελίδες του μηνιαίου περιοδικού DC Universe.

 

Από το οπισθόφυλλο

Το Superman: Birthright αποτελεί μια νέα ματιά στην προέλευση και τα συναρπαστικά πρώτα βήματα του Ανθρώπου από Ατσάλι, χαρίζοντας στον πολύχρωμο και συναρπαστικό μύθο του μια νέα επική διάσταση μέσα από την προσπάθειά του να διασώσει ταυτόχρονα τόσο την κληρονομιά του Krypton όσο και τη Metropolis, που αντιμετωπίζει έναν από τους μεγαλύτερους κινδύνους της ιστορίας της.

 

ΚΡΙΤΙΚΕΣ

«Η ξεχωριστή ικανότητα του Mark Waid μας προσφέρει μια ολόφρεσκη εκδοχή της ιστορίας του Κλαρκ Κεντ και της απόφασης του να φορέσει τη στολή του και την μπέρτα του υπερήρωα.»

-Entertainment Weekly

 

«Οι Waid και Yu κατορθώνουν να μας παρουσιάσουν την ουσία όλων όσα κάνουν τον Superman αυτό που πραγματικά είναι.»

- PaperbackReader.com

 

«Μια σειρά που πραγματικά απόλαυσα... Τόσο οικεία ώστε να μην ξενίζει τον αναγνώστη αλλά και τόσο πρωτότυπη ώστε να μη γίνεται ποτέ προβλέψιμη.»

- Gamepro.com

 

Το δίτομο graphic novel "Superman: Birthright" διατίθεται από τις Εκδόσεις Anubis σε επιλεγμένα βιβλιοπωλεία καθώς και σε καταστήματα κόμιξ. Η λιανική τιμή κάθε τόμου είναι 22,00 ευρώ.

 

Μετάφραση - Βασίλης Αθανασιάδης

Σελίδες - 152 (Έκαστος τόμος)

Σχήμα - 17x26

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Και σαν μεγάλος οπαδός του Superman, δεν παρέλειψα να διαβάσω το Birthrigth, το οποίο μου άφησε πάρα πολύ καλές εντυπώσεις ( αν και η αλήθεια είναι πως άργησα λιγάκι :P)

Ρίξτε του μια ματιά αν θέλετε να δείτε μία πιο μοντέρνα εκδοχή του Υπεράνθρωπου

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  97
  • Reputation:   251
  • Achievement Points:  97
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Πολυ καλο κομικ που προσδιοριζει το οrigin του Man of Steel,αν και καποια στιγμη η DC πρεπει να αποφασισει ποια θα επιτελους η πραγματικη προελευση του superman.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3734
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  50
  • Reputation:   23
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Καλό το Birthright, ήταν origin από τη στιγμή που εκδόθηκε, μέχρι το Infinite Crisis, αλλά πλέον ο χαρακτήρας δεν έχει origin, μέχρι η DC ν' αποφασίσει να κάνει μια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι η αλήθεια είναι ότι η εταιρεία μας έχει μπερδέψει με το origin του Superman αλλά και τα origins γενικά! Δεν ξέρω κατά πόσο σας κουράζει αυτό αλλά σίγουρα για την συγκεκριμένη κυκλοφορία αξίζει ο καθένας να δώσει τον οβολό του για να την αποκτήσει! Μπράβο και στον Valtasar που την παρουσίασε!

 

P.S. Να σημειωθεί ότι το origin του ήρωα εδώ πλησιάζει της σειράς "Smallville" ("Σούπερμαν: Τα Χρόνια Της Νιότης") που κυκλοφορεί και στην Ελλάδα ο τέταρτος, αν θυμάμαι καλά, κύκλος τώρα! Όσον αφορά το σκέλος, τουλάχιστον, του ότι ο Κλαρκ Κεντ μεγάλωσε μαζί με τον Λεξ Λούθορ στο Smallville. :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Νομίζω φέτος παίζουν στο STAR την 6η σεζόν. 22 κοστίζει ο ένας τόμος, δηλαδή 44 το set?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

22 κοστίζει ο ένας τόμος, δηλαδή 44 το set?

 

Δυστυχώς ναι. Είναι η μόνη φορά που πήρα TPB της Anubis επειδή δεν είχα ξανασχοληθεί με το θέμα και δεν ήξερα ότι υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή, σε σχέση με το εξωτερικό.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  2121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  16
  • Reputation:   24
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ακόμα δεν το έχω διαβάσει αλλά νομίζω ότι θα το κάνω σίγουρα, ειδικά αν η ιστορία είναι τόσο κοντά σε αυτή του "Smallville", του οποίου δεν έχω χάσει επεισόδιο, νομίζω ότι θα είναι πολύ ενδιαφέρον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το διάβασα στο αγγλικό. Οκ καλή ιστοριούλα, ωραία περνάς. Ειδικά οι εγχώριοι πιτσιρικάδες (και όχι μόνο) που δεν έχουν rl πρόσβαση στο συνολικό όγκο βιβλιογραφίας του Σούπερμαν θα το εκτιμήσουν δεόντως.

 

Από εκεί και πέρα όμως, άλλη μια origin, άλλο ένα retcon, άλλο ένα από τα ίδια. Θα μου πεις "ρε φίλε, άμα έπαιζε φάπες με Mogul, Brainiac, Luthor, τα κέρατα μου τα τράγια, άλλη μια από τα ίδια δεν θα ήταν?"........... oh well.... :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Η τιμή έπεσε στα 14,90 και για τον κάθε τόμο. Δηλαδή το σετ πάει στα 29,80 και όχι 44 όπως ήταν αρχικά. Το ζαχαρώνω!! :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Γράφω την γνώμη μου ενθουσιασμένος με αυτήν την εκπληκτική ιστορία. Να ενημερώσω πως η Anubis έχει σταματήσει να εκδίδει το έργο οπότε αν το βρείτε αγοράστε και τους 2 τόμους χωρίς δεύτερη σκέψη. Δεν έχω λόγια να περιγράψω πόσο μα πόσο καλό είναι το σενάριο! Η μοντέρνα εκδοχή του Σούπερμαν σπάει κόκαλα και είναι γεμάτη στιγμές δράσης, γέλιου αλλά και βαθύτερου νοήματος. Στα αρνητικά το σχέδιο το οποίο απλά είναι υποφερτό.

 

Τα λόγια είναι απλά περιττά. Διαβάστε/Αγοράστε το!

 

Βαθμολογία 10/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3950 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μολις διαβασα τον πρωτο τομο και θα συμφωνησω απολυτα με το Τζιμ απο πανω σε οτι λεει

 

Θα συμπληρωσω οτι το ολο σεναριο ειναι αψογο και η δομη του εργου ειναι πολυ αναλαφρη χωρις πολλους αφηγηματικους και κουραστικους διαλογους

Ολο αυτο το θεωρω μεγαλο ΣΥΝ γιατι διαβαζεται ευκολα χωρις να κουραζει κι εχει και μια πολυ ευχαριστη νοτα χιουμορ

 

 

Αξιζει να το εχετε στην βιβλιοθηκη σας

 

Βαθμολογια 8,5/10

Θα ηταν τελειο αν ειχε καλυτερο σχεδιο αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε κι ολα σε αυτη την ζωη

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Άσχετο, αλλά πρέπει να γραφτεί αν δεν έχει ήδη γραφτεί. Ο συγγραφέας, Mark Waid, είναι χωρίς υπερβολή, ο μεγαλύτερος γνώστης σε ότι έχει να κάνει σχέση με τον Superman. Και με όλο το continuity της DC, αλλά κυρίως με τον Superman.

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3950 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μολις διαβασα και τον δευτερο τομο.....

 

Λοιπον εδω εχει καταιγιστικη δραση και φοβερες ερμηνειες απο ολους

Το σκιτσο εχει γινει μια συνηθεια απο τον προηγουμενο τομο με αρκετα εντυπωσιακα καρε

Ο χρωματισμος παραμενει σε πολυ υψηλα επιπεδα ποιοτικως και το στορυ ολοκληρωνεται σε ενα συγκλονιστικο φιναλε με πολλα μπακ φλας

Το σεναριο ειναι ΑΠΑΙΧΤΟ πραγματικα.....

 

Θα τα ανακαλυψετε ολοι οσοι επιλεξετε να διαβασετε αυτους τους τομους και να τους φυλλαξετε στην βιβλιοθηκη σας !!!!!!!!

 

Η βαθμολογια εδω απογειωνεται στο 9,5/10 αγγιζοντας το τελειο χωρις καμια υπερβολη !!!!!!!!

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

To μισό το χάνει από το σχέδιο να φανταστώ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

ωραιο κομικ, ωραια ιστορια κ σχεδιο.. περνας καλα κ το βαζεις στην βιβλιοθηκη σου μετα (αν το ξαναβγαλεις μετα ειναι αλλη ιστορια :P)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to SUPERMAN: BIRTHRIGHT
  • 1 month later...

  • Member ID:  31588
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  360
  • Reputation:   1946
  • Achievement Points:  404
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

  Το διάβασα χτες. Μια μοντέρνα/σύγχρονη εκδοχή του σούπερμαν, που δε θα απογοητεύσει κάποιον. Σίγουρα αξίζει κάποιος να  αγοράσει  το superman box 1

https://myboxes.gr/ab2-superman-box-1/, το οποίο περιέχει τους 2 τόμους  . 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ο Mark Waid ειπε στο AthensCon οτι ειναι η αγαπημένη του δουλειά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εγώ το διάβασα πριν από κάμποσα χρόνια μέσα από το DC Universe. Διαβάζοντάς το παράλληλα με το Batman: Hush μοιραία η προσοχή μου και η προτίμησή μου πήγε στον Μπάτμαν που τα βρήκα και περισσότερο ενδιαφέρον σαν ιστορία και πολύ πιο καλόσχεδιασμένο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • GreekComicFan changed the title to SUPERMAN - BIRTHRIGHT
  • 3 months later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άργησα πολύ να το διαβάσω, παρόλο που το έχω κάμποσα χρόνια στη βιβλιοθήκη μου :P

Είναι το καλύτερο οrigin του Superman που έχω διαβάσει ως τώρα.

Θεωρώ σημαντικό να μη σε κάνει να βαρεθείς  το origin ενός ήρωα που  έχεις χιλοδιαβασει/δει την ιστορία του.

To birthright  το κατάφερε μια χαρά, μου κράτησε το ενδιαφέρον ως το τέλος κι είχε και πολύ καλή ανάπτυξη όλων των χαρακτήρων, αναλογικά με το μέγεθος της ιστορίας.

Είναι απ αυτές τις ιστορίες που σε κάνουν να νιώθεις ότι οι δημιουργοί του ήταν σε μεγάλα κέφια όταν την έφτιαχναν :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Eπιτέλους :pray:
Είχα αρχίσει ν΄απογοητεύομαι. Εδώ και κάνα μήνα το έριξα στα υπερηρωικά. Κι ενώ διάβασα αρκετά απλώς καλά κόμικς, ακόμα περισσότερα μέτρια και εξίσου πολλά ψιλομάπα... ένα που να πω "ναι ρε φίλε, υπάρχουν και σ΄αυτό το genre σπουδαία αναγνώσματα" δεν είχα συναντήσει.
Μέχρι που διάβασα το Birthright.
Έξυπνο, αστείο, με πολύ δράση, δίνει μια εναλλακτική ματιά στο παρελθόν του ήρωα.
Ευρηματικό σενάριο, δεν σε κάνει να βαριέσαι, καλογραμμένο και χωρίς κάποιο, αισθητό τουλάχιστον, ψεγάδι.
Τα παιδικά χρόνια του Κλαρκ στο Σμόλβιλ, η παιδική φιλία του με τον Λεξ, αλλά και ο αγώνας που έδωσε ως μαχόμενος ρεπόρτερ στην Αφρική, έδωσαν άλλον αέρα και διαφοροποίησαν το κόμικ απ΄το "ακόμη ένα origin".


Δεν είναι ακόμη ένα origin, δεν είναι απλά η καλύτερη ιστορία Superman origin. Eίναι το καλύτερο Superman που διάβασα μέχρι στιγμής, το καλύτερο υπερηρωικό που διάβασα μέχρι στιγμής και το μόνο που ξεφεύγει απ΄το "καλώς" και πηγαίνει στο "λίαν καλώς".
Έλειψε αυτό το κάτι παραπάνω που θα μ΄έκανε να του βάλω "άριστα".
Δεν πειράζει, πιστεύω να βρεθεί και τέτοιο :)

 

8.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

39 min ago , Laz33 said:

Είχα αρχίσει ν΄απογοητεύομαι. Εδώ και κάνα μήνα το έριξα στα υπερηρωικά. Κι ενώ διάβασα αρκετά απλώς καλά κόμικς, ακόμα περισσότερα μέτρια και εξίσου πολλά ψιλομάπα... ένα που να πω "ναι ρε φίλε, υπάρχουν και σ΄αυτό το genre σπουδαία αναγνώσματα" δεν είχα συναντήσει.

 

Όταν βαρεθείς τα DC και Marvel, σφύρα :) Παρακολουθώ αυτή σου την εξερεύνηση αυτούς τους μήνες και μου αρέσει που δεν είσαι ο "Λούκυ Λουκ και ξερό ψωμί" που ήσουν πριν κάτι χρόνια. (δεν έχω δει και τόσους τόσα χρόνια που να λένε "α, ας δοκιμάσω και αυτά που δεν ξέρω". Η πλειοψηφία ξέρει το χ και εμπιστεύεται μόνο το χ :) άντε να δοκιμάσει και κανά ελληνικό διότι έτυχε να γνωρίσει δια ζώσης κάποιους δημιουργούς). Θέλω να γυρίσω να σου πω 2-3 τίτλους, αλλά εκτιμώ ότι πρώτα θα πρέπει να κάνεις μια τουρνέ από τα "παραδοσιακά" των 2 εταιρειών. Όπου όπως βλέπεις δεν έγιναν διάσημα και αγαπητά γιατί ήταν κοκαΐνη που πήγε σε κάποιους νευρώνες και προξένησε εξάρτηση :) Αλλά με 80 χρόνια στη πλάτη έχει άπειρα πράγματα. Και ο κάθε ένας έχει και τις δικές του προτιμήσεις. 

Μην τρελαίνεσαι και μην βιαστείς :) Έχε κατά νου ότι ξεκινήσαμε με ένα "λο και λα, Λόλα. μη και λο, μήλο" για να περάσουμε κλιμακωτά στα επόμενα. Από την πρόσθεση δεν μπορείς να πας απ'ευθείας στις στοχαστικές διαφορικές εξισώσεις :) Και έχει την πλάκα της και η διαδρομή. Και ο πολλαπλασιασμός και η ανάλυση και οι απλές διαφορικές εξισώσεις κ.ο.κ. :) 

Χρησιμοποίησε και το goodreads για να φιλτράρεις τις διάφορες προτάσεις/σκέψεις. Αυτό εδώ έχει 4,13 εκείθε, το Death of Superman έχει 3,91. Τεράστια η διαφορά για goodreads (και ας ακούγεται ως "δεκαδικά μωρέ") :) To Long Halloween έχει 4,31... :) To Godfall έχει 3,74 :) To For Tomorrow 3,4, όσο και τα Camelot Falls. To Brainiac 4,01. Μπορεί να πεις "α εδώ συμφωνώ" ή "α εδώ διαφωνώ", αλλά νομίζω ότι σε 7 περιπτώσεις που ανάφερα, στις 6 συμφωνείς για το άμα πρέπει να είναι πάνω ή κάτω από 4 (το όριο που θέτω εγώ για το καλό/κακό), σε μια διαφωνείς. Και well. Θα έχανες το Camelot Falls (που είπες ότι σου φάνηκε οκ), θα γλίτωνες τα Godfall και For Tomorrow (που δεν σου έκαναν). Εγώ βέβαια, σε κάποια φάση θα τσεκάρω το For Tomorrow. Καθαρά όμως γιατί γουστάρω τον Azzarello. Αλλά αυτό είναι το δικό μου fine tuning :D Όπως εσύ θα τσεκάρεις οτιδήποτε του Van Hamme κι ας λέει ότι θέλει το υπόλοιπο σύμπαν. :) Κάποια άμεσα γιατί τα εκθειάζουν, κάποια αργότερα γιατί τα θάβουν. Αλλά θα τσεκάρεις και αυτά που θάβουν. Γιατί είναι Van Hamme και είναι το δικό σου fine tuning :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σίγουρα το "ταξίδι" και η "εξερεύνηση" έχoυν από μόνα τους μια γοητεία.
Αλλά θες που και που να βλέπεις ένα αξιοθέατο στο δρόμο ώστε να σου δίνει ώθηση να συνεχίσεις.
Και μέχρι στιγμής δεν το είχα βρει.
Δεν σου κρύβω ότι άρχισα κάπως ν΄απογοητεύομαι και να πιστεύω ότι ενθουσιάστηκα χωρίς λόγο με τα υπερηρωικά.
Έβαλα κι ένα φρένο στις αγορές μου για να μην κλαίω τα λεφτάκια μου αργότερα, αλλά και για να μη γεμίσω τη βιβλιοθήκη μου με κόμικς του 6 και 7/10.
Έχω ήδη τη γωνία με τα Τεξ και τα Ζαγκόρ γι΄αυτό το σκοπό :lol:
Ευτυχώς με το Birthright βρήκα το "αξιοθέατο" που έψαχνα, οπότε συνεχίζω ακάθεκτος :)

Όσον αφορά τους βαθμούς και το goodreads. Εννοείται το συμβουλεύομαι αλλά δεν το έχω ευαγγέλιο.
Πχ το Βatman Year One που διάβασα έχει 4.21, που για goodreads είναι άριστος βαθμός.
Ε για μένα ένα 7.5/10 ήταν.
Το ίδιο και το Βοrn Again από Daredevil του ιδίου συγγραφέα, που μάλιστα θεωρείται απ΄τις top5 ιστορίες Marvel ever.
Αν και νομίζω έχω εντοπίσει ποιο είναι το πρόβλημα σ΄αυτά. Μόλις διαβάσω τον "Ατρόμητο" της Οξύ θα σιγουρευτώ (ή που θα μπερδευτώ ακόμα περισσότερο :lol:)

Πάμε για "Red Son" τώρα και μετά μια άνω τελεία στον Superman, να φύγουμε και λίγο απ΄τη Μετρόπολις και να ξαναγυρίσουμε στο Γκόθαμ.
Όχι σε άλμπουμ δια χειρός Miller πάντως. Ίσως Loeb ή Μοοre ή Snyder :)

 

 

Edit: Τι λέει αλήθεια το υπόλοιπο σύμπαν για Van Hamme;
Υπάρχει κάποιος που αμφισβητεί τον VM; Φέρτε τον τώρα μπροστά μου :lol:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Γενικά πολλές φορές και τα top δεν είναι για όλους. Λέμε ότι μια ιστορία είναι τρομερή κλπ αλλά πάντα παίζει και η υποκειμενικότητα και το προσωπικό γούστο αλλά και όπως είπε ο @germanicus πάνω πολλές "τοπ" ιστορίες πρέπει να έχεις μια γνώση παραπάνω για να τις εκτιμήσεις. Να πω την αλήθεια κι εμένα που είμαι μανιακός με τα υπερηρωικά, ο Μίλλερ δεν μ'αρέσει. Το Dark Knight Returns το βρήκα χαοτικό την πρώτη φορά που το διάβασα και για να εκτιμήσω το βάθος και την ποιότητα της ιστορίας έπρεπε να δω την animated μεταφορά της ιστορίας, την οποία και θεώρησα εξαιρετική. Δεν ξέρω αν είναι τόσο το γράψιμο και οι απότομες μεταβάσεις του, όσο το χείριστο σχέδιό του. Όταν διαβάσω το Master Race που έχει αναλάβει άλλος το σχέδιο θα επανέλθω να σας πω να το διάβασα πιο ευχάριστα. Το Dark Knight Strikes Again πάντως ακόμα δεν έχω τολμήσει να το διαβάσω, γιατί ακούω ότι είναι πολύ χειρότερο σεναριακά όσο και σχεδιαστικά. Μπορεί λοιπόν ο Miller να μην είναι για σένα, φίλε @Laz33. Δεν είναι κακό. Μπορείς πού και πού να τσεκάρεις κανένα έργο του διαδικτυακά μπας και σου τραβήξει την προσοχή αλλά εφόσον βλέπεις ότι σταθερά δεν σε ευχαριστεί, δεν υπάρχει λόγος να ψυχαναγκάζεσαι να διαβάζεις ιστορίες του αν αποδεδειγμένα δεν είναι του στυλ σου. Αυτό βέβαια αφού εξακριβώσεις αν πρόκειται για μεμονωμένες περιπτώσεις ή όντως δεν ευχαριστίεσαι τον συγκεριμένο συγγραφέα. Αντίστοιχα κι εγώ κάποτε σιχαινόμουν τον Grant Morrison μετά το All Star Superman, το JLA Vol. 1 και το Superman and the Men of Steel γιατί ένιωσα ότι ήταν χαοτικός, αλλά αντίθετα για κάποιο λόγο απόλαυσα το Final Crisis και με έπαισε να μεταβώ στο πανέξυπνο Doom Patrol, να μπω στα Μάρβελ με το εξαιρετικό New X-Men: E for Extinction και να απολαύσω κάποια τεύχη του The Green Lantern. Πολλά από όσα είπα ότι δεν μ'άρεσαν θεωρούνται κορυφαία, όπως κι ο ίδιος ο Morrison. Αλλά όπως είπα δεν είναι όλοι για όλους. Χρειάζεται μια ισορροπία ειδικά όταν μιλάμε για αγορές, όσον αφορά σε ποιον θα δώσεις άλλη μια ευκαιρία να σε κερδίσει και σε ποιον θα βάλεις φρένο και θα πεις φτάνει πια, δεν μου κάνει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

2 hours ago, Laz33 said:

Όσον αφορά τους βαθμούς και το goodreads. Εννοείται το συμβουλεύομαι αλλά δεν το έχω ευαγγέλιο.
Πχ το Βatman Year One που διάβασα έχει 4.21, που για goodreads είναι άριστος βαθμός.
Ε για μένα ένα 7.5/10 ήταν.
Το ίδιο και το Βοrn Again από Daredevil του ιδίου συγγραφέα, που μάλιστα θεωρείται απ΄τις top5 ιστορίες Marvel ever.
Αν και νομίζω έχω εντοπίσει ποιο είναι το πρόβλημα σ΄αυτά. Μόλις διαβάσω τον "Ατρόμητο" της Οξύ θα σιγουρευτώ (ή που θα μπερδευτώ ακόμα περισσότερο :lol:)


κανένα ranking site δεν είναι ευαγγέλιο :) Πολλές οι παράμετροι που χρησιμεύουν στην ανάλυση και αξιολόγηση των βαθμολογιών. Εάν όμως λες "θα τσεκάρω μόνο από όσα έχουν από 4 και πάνω", τότε θα έχεις ένα 80% (λέμε) πιθανότητα να βρεις κάτι που θα σου κάνει (και προφανώς ένα 20% να μη σου κάνει :) ). Εάν λες"θα τσεκάρω από όσα έχουν από 3 και πάνω", θα έχεις ένα 50% (λέμε) να βρεις κάτι που θα σου κάνει. κ.ο.κ. Οπότε απλώς λέω ότι άμα δεν είχες δοκιμάσει εκείνα τα 3 που είχαν κάτω από 4, δεν θα είχες χάσει κάτι. Ειδικά τώρα που πειραματίζεσαι :) 

Και τα 2 του Μιλλερ που είπες, προσωπικά τα θεωρώ κομιξάρες :D Το Man without fear, όχι τόσο :) Ψυλλιάζομαι κι όλας (δεν θυμάμαι άμα έγραψες κάτι) ότι πήγες απ'ευθείας στα τεύχη του Born Again χωρίς να έχεις διαβάσει το build up όλης της ιστορίας από τα προηγούμενα (όπου σε ένα τέτοιο σενάριο who gives a damn για το τι συμβαίνει σε αυτό τον χαρακτήρα ή στον παραπέρα... :) και για να σου αρέσει το born again θα πρέπει να give lots of damn για τον άλφα και τον βήτα :D ). Anyhow. Δεν σου έκαναν? δεν σου έκαναν. c'est la vie :) Υπάρχει κόσμος εδώ μέσα που πίνει νερό στο όνομα είτε του Grant Morisson, είτε του Neil Gaiman, όπου αμφότεροι αρέσουν γενικώς, ενώ εμένα δεν μου έχουν κάνει μπιου στα λίγα δικά τους που έχω διαβάσει. c'est la vie :) Εάν ποτέ έρθουν (μουαχαχαχα), τότε ίσως με βάλω να τους τσεκάρω βαθύτερα και ίσως αλλάξω γνώμη. Ίσως πάλι μου κάτσει κάποτε. Δεν είμαι τόσο δογματικός στο συγκεκριμένο αν και μου αρέσει να κάνω πλάκα αποκαλώντας τον Gaiman απατεώνα :lol: Απλά δεν έχω βρει κάποιον που να θέλω να τον πειράξω ασύστολα :D 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Μπορεί λοιπόν ο Miller να μην είναι για σένα, φίλε @Laz33. Δεν είναι κακό. Μπορείς πού και πού να τσεκάρεις κανένα έργο του διαδικτυακά μπας και σου τραβήξει την προσοχή αλλά εφόσον βλέπεις ότι σταθερά δεν σε ευχαριστεί, δεν υπάρχει λόγος να ψυχαναγκάζεσαι να διαβάζεις ιστορίες του αν αποδεδειγμένα δεν είναι του στυλ σου. Αυτό βέβαια αφού εξακριβώσεις αν πρόκειται για μεμονωμένες περιπτώσεις ή όντως δεν ευχαριστίεσαι τον συγκεριμένο συγγραφέα.

Aυτό ακριβώς εννοούσα όταν έγραψα "νομίζω έχω εντοπίσει ποιο είναι το πρόβλημα σ΄αυτά. Μόλις διαβάσω τον "Ατρόμητο" της Οξύ θα σιγουρευτώ (ή που θα μπερδευτώ ακόμα περισσότερο".

Ο Miller νομίζω είναι το πρόβλημα. Όχι οι ιδέες του ή τα ευφάνταστα σενάριά του, αλλά ο τρόπος γραφής του.
Μακάρι με το "Man Without Fear" ν΄αλλάξω άποψη.
Αλλιώς όπως λες απλά δεν είναι για μένα και πάμε παρακάτω. Ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος "φίρμας" συγγραφέας είναι που δεν θα μου αρέσει :)

 

Το The Dark Knight Returns φίλε Tsaklas λες σου φάνηκε χαοτικό την 1η φορά που το διάβασες. Εμένα μου φάνηκε χαοτικό και μόνο που το ξεφύλισσα :lol:
Το κατέβασα στην αμερικάνικη έκδοση να δω τι λέει και δεν με έπεισε να το αγοράσω.
Και δεν είναι μόνο το κάκιστο σχέδιο πρόβλημα.
Πιο πολύ ψήνομαι να ξαναδιαβάσω, με άλλο υπόβαθρο πλέον, το Killing Joke παρά το TDKR.
Kι ακόμα περισσότερο ψήνομαι να διαβάσω το Death of the Family που έβγαλε πρόσφατα το Έθνος :)

 

Για το All Star Superman επίσης συμφωνούμε. Δεν το διάβασα βέβαια αλλά είδα το animation και δεν...

Σίγουρα χάνει μια μεταφορά από κόμικ σε ταινία αλλά και πάλι. Το σενάριο ήταν τόσο έξω απ΄τα νερά μου που δεν σώζεται.
Δεν πειράζει :)

 

 

@germanicus καλά θυμάσαι. Πήγα κατευθείαν στο Born Again μην έχοντας διαβάσει άλλο Daredevil.
Γι΄αυτό πήρα έπειτα το Man Without Fear. Είδα έχει το origin και θεωρώ θα με βοηθήσει να μπω καλύτερα στο σύμπαν του ήρωα.
Αν μ΄αρέσει θα επανέλθω στο Born Again για 2η ανάγνωση, με περισσότερες γνώσεις πλέον και μεγάλη την πιθανότητα να το εκτιμήσω καλύτερα :)

 

Για τους βαθμούς και το goodreads είναι μεγάλη συζήτηση.
Όπως σου είπα τους κοιτάω συνήθως πριν διαβάσω κάτι, αλλά πάντα συγκρίνω όμοια είδη (genres).
Πχ άλλη σημασία το 4 σ΄ένα αμερικάνικο, άλλη σ΄ένα BD.
Το 4 στο αμερικάνικο είναι συνήθως ένα απλά ok κόμικ, το 4 σε BD είναι συνήθως ένα ουάου κόμικ.
Ενδεικτικά μιας και ανάφερες το Death of Superman που για μένα (και για σένα φαντάζομαι) είναι ένα 5/10 χατηρικά.
Στο goodreads έχει 3.91.
Aριστουργήματα του Goscinny όπως "Οι Αντίπαλοι" από Λούκυ Λουκ έχουν 3.89, η Κούρσα του Μισισιπή έχει 3.88, ο Δικαστής 3.80 (αν είναι δυνατόν) και πάει λέγοντας.
Άρα γι΄αυτό δεν παίρνω και πολύ στα σοβαρά τις βαθμολογίες :)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

τι να επιστρέψεις στο Born Again? :D Τώρα που ξέρεις τι συμβαίνει σε αυτό? :) πάει. πέταξε το πουλί. Το διάβασες το punchline. Είδες τι είχε μέσα το κουτί στο Se7en χωρίς να έχεις δει τους φόνους 3,4 και 5. Ξέρεις ποιος είναι ο Kaiser Soze χωρίς να κάτσεις να ακούσεις όλη την ιστορία όπως την αφηγείται o Verbal. Τι να το κάνεις τώρα το rewind? :D 

 

Και τι περιμένεις ότι θα δεις στο άλλο για το origin? Το πως τσίμπησε η αράχνη τον Spider-man, πως έσκασε ο Κρύπτονας και έπεσε ο Superman στη γη ή πως σκότωσαν τους γονείς του Batman? :lol: Άιντε. Και διάβασες ποιος ο τρόπος που κονόμησε τις όποιες δυνάμεις του ο Daredevil... Δεν θα σου δώσει απολύτως τίποτα παραπάνω ως γνώση και δυνατότητα για να εκτιμήσεις τα υπόλοιπα. zilch. nada. 

σε ένοιαξε ποτέ στα Λούκυ Λουκ το γιατί έγινε τόσο εξαιρετικός σκοπευτής? ή υπέρμαχος της δικαιοσύνης? ή γιατί δεν μας έχει δείξει τους γονείς του? ή άμα γεννήθηκε στην Ανατολική ακτή ή στη Δυτική ακτή ή στο Τέξας? Πιστεύεις πως χρειάζεται να διαβάσει ο οιοσδήποτε μια τέτοια ιστορία για να εκτιμήσει κάποια άλλη του ΛΛ? :D 

 

 

oh well. Εγώ το καθήκον μου το έκανα :) Σου είπα πως να κάτσεις να κάνεις διαχωρισμό της ήρας από το στάρι :) Θες? Το κάνεις. Δεν θες? Μην το κάνεις. :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν είναι μόνο να μάθω πως απέκτησε τις δυνάμεις. Αυτό είναι το λιγότερο.
Στο Born Again πόσες σελίδες μου πήρε για να καταλάβω ότι ο DD είναι δικηγόρος, ότι ο Foggy είναι φίλος του, ότι η Κaren είναι γκόμενά του, ότι Kingpin και Wilson Fisk είναι το ίδιο πρόσωπο κτλ.
Ε πως; Θέλει ένα άλφα υπόβαθρο πρώτα.
Γι΄αυτό έλεγα μπας και στο Man Without Fear παρουσιάζονται οι χαρακτήρες και τα γεγονότα που οδήγησαν στο Born Again και με 2η ανάγνωση καταλάβω περισσότερα :)



 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Άμα θες να μάθεις τους χαρακτήρες και το σύμπαν, τσίμπα ένα στη τύχη και διάβασε. Όταν πηγαίνεις κατ'ευθείαν στο αριστούργημα, δεν πρόκειται ποτέ να καταλάβεις γιατί το εκθειάζουμε οι υπόλοιποι. Και απλώς θα μας πετάς μετά "α, εμένα δεν μου άρεσε". Ξανά και ξανά :) 

 

Την Karen δεν θα την καταλάβαινες ποτέ. Υπήρχε από το 1 μέχρι το 86. Εμφανίστηκε en passe στο 138 και ξαναεμφανίστηκε από το πουθενά στο 227. 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to SUPERMAN:BIRTHRIGHT
  • 9 months later...

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Αντικαταστάθηκαν τα εξώφυλλα και προστέθηκαν τα οπισθόφυλλα

 

:valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • nikolas12 changed the title to SUPERMAN: BIRTHRIGHT

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.