Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΟΜΜΑΝΤΟΣ


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Βρε παιδιά, διάβασα τα σχόλια κι έχω να πω ότι ενδιαφέρομαι να αποκτήσω μερικά τεύχη "Κομμάντος". Αναρωτιόμουν όμως, υπάρχει κάποια πιο δυνατή ιστορία; Επειδή, δεν έχω όρεξη να κυνηγάω πενήντα τεύχη, θα ήθελα να επιδιώξω να αποκτήσω την αφρόκρεμα. Οπότε, αφ' ενός θα ήθελα να μου προτείνετε ορισμένα τεύχη κι αφ' ετέρου να μου απαντήσετε σε ένα ακόμη ερώτημα. Η εν λόγω σειρά, διαφέρει σε τίποτα από τα υπόλοιπα πολεμικά; Γενικά τα πολεμικά κόμικς διαφέρουν μεταξύ τους ή είναι όλα μια από τα ίδια. Από κάτι δείγματα του σχεδίου που έχω δει πάντως, έχω εντυπωσιαστεί! Τέλος πάντων, ζητώ τη βοήθειά σας και δη των ειδικών επί του θέματος @ Dr Paingiver , @ Ιλαρίων Κολοκασίδης :please:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17595
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Θοδωρής Καραπάνος Δεν είμαι ο κατάλληλος για να σου απαντήσω,αλλά με εντυπωσιάζει το γεγονός ότι σε τόση νεαρή ηλικία, λες θα δοκιμάσω και το πολεμικό,θα δοκιμάσω και το υπερηρωικο.Δεν βάζεις στεγανά.Κατι που εγώ στην ηλικία σου δεν το είχα.Και το θεωρώ ελπιδοφόρο για τις νέες γενιές που έρχονται.. Μπράβο βρε Θοδωρή, ειλικρινά χαίρομαι για σενα!:clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Νομίζω ότι η σειρά Κομμάντος είναι μόνο για συλλέκτες. Οι ιστορίες στα ελληνικά είναι λιγότερες σελίδες από το πρωτότυπο, που σημαίνει ότι έχουν κόψει πολλά καρέ σε κάθε ιστορία για να χωρέσει. Θα παρατηρήσεις και θα διαπιστώσεις σημαντικά κενά στη ροή. Επιπλέον είναι αρκετά έως πολύ ακριβή και δυσεύρετη σειρά. Στο Κομμάντος οι ιστορίες είναι περίπου 45-48 σελίδες, ενώ στο πρωτότυπο 56-64 σελίδες.

Αν θες να δοκιμάσεις πολεμικές ιστορίες, θα σου συνιστούσα να ξεκινήσεις με σειρές όπως Δράσις, Κράνος, Τανκς που βρίσκεις ακόμα φτηνά τεύχη σε καλές καταστάσεις. Επιπλέον οι σχεδιαστές και σεναριογράφοι είναι πολύ καλοί και οι ίδιοι πάνω κάτω σε όλες τις ιστορίες συμπεριλαμβανομένου και του ''Κομμάντος''.

 

:Paingiver:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Απαντώ λοιπόν με διπλό- παράθεση.

23 ώρες πριν, albert είπε:

@ Θοδωρής Καραπάνος Δεν είμαι ο κατάλληλος για να σου απαντήσω,αλλά με εντυπωσιάζει το γεγονός ότι σε τόση νεαρή ηλικία, λες θα δοκιμάσω και το πολεμικό,θα δοκιμάσω και το υπερηρωικο.Δεν βάζεις στεγανά.Κατι που εγώ στην ηλικία σου δεν το είχα.Και το θεωρώ ελπιδοφόρο για τις νέες γενιές που έρχονται.. Μπράβο βρε Θοδωρή, ειλικρινά χαίρομαι για σενα!:clap2:

Φίλε @ albert , σε ευχαριστώ πραγματικά για τα καλά σου λόγια! Απλά, να ξέρεις, ότι έχουν αρχίσει να γεμίζουν επικινδύνως οι βιβλιοθήκες μου λόγω όλης αυτής της αναζήτησης τίτλων! Βέβαια θα μου πεις, είναι κι αυτό μέρος της μαγείας της συλλογής! Τέλος πάντων, ολοκληρώνω εδώ, λέγοντας ξανά πόσο με τιμά το ποστ σου!:thanks:

16 ώρες πριν, Dr Paingiver είπε:

Νομίζω ότι η σειρά Κομμάντος είναι μόνο για συλλέκτες. Οι ιστορίες στα ελληνικά είναι λιγότερες σελίδες από το πρωτότυπο, που σημαίνει ότι έχουν κόψει πολλά καρέ σε κάθε ιστορία για να χωρέσει. Θα παρατηρήσεις και θα διαπιστώσεις σημαντικά κενά στη ροή. Επιπλέον είναι αρκετά έως πολύ ακριβή και δυσεύρετη σειρά. Στο Κομμάντος οι ιστορίες είναι περίπου 45-48 σελίδες, ενώ στο πρωτότυπο 56-64 σελίδες.

Αν θες να δοκιμάσεις πολεμικές ιστορίες, θα σου συνιστούσα να ξεκινήσεις με σειρές όπως Δράσις, Κράνος, Τανκς που βρίσκεις ακόμα φτηνά τεύχη σε καλές καταστάσεις. Επιπλέον οι σχεδιαστές και σεναριογράφοι είναι πολύ καλοί και οι ίδιοι πάνω κάτω σε όλες τις ιστορίες συμπεριλαμβανομένου και του ''Κομμάντος''.

 

:Paingiver:

Δεν περίμενα λιγότερο εμπεριστατωμένη απάντηση από έναν λάτρη των πολεμικών κόμικς όπως ο αγαπητός @ Dr Paingiver ! Ευχαριστώ θερμά για την κατατοπιστικότατη απάντηση! Θα αξιοποιήσω τη συμβουλή σου, ξεκινώντας με μια πιο ευεύρετη σειρά( φυσικά, εάν πέσω πάνω σε κάποιο τεύχος, δεν θα το αφήσω, εννοείται)!:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  38331
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  62
  • Reputation:   571
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  836 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  64

On 10/11/2013 στο 9:36 ΠΜ, Dr Paingiver είπε:

Το εξώφυλλο του τόμου #9 ανέβηκε στην παρουσίαση. Ταυτόχρονα ανέβηκε και ο αριθμός των διαπιστωμένων. Ο τόμος όμως αυτός δημιουργεί ένα ακόμα πρόβλημα αρίθμησης στα πολλά που παρουσιάζει αυτή σειρά. Θέτει σε αμφισβήτηση την αρίθμηση του τεύχους #45 που υπάρχει ήδη στη σελίδα των εξωφύλλων.

 

chimage.php?image=200/228/tn_Komantos_0045.jpg

 

Το τεύχος αυτό γράφει εσωτερικά "τεύχος 44  43" (άλλα 'ντ' άλλων δηλαδή) και ταυτόχρονα υπάρχει τεύχος #45 που δεν το έχουμε στη σελίδα των εξωφύλλων. Συν ένα εξώφυλλο δηλαδή αλλά...... η συνέχεια άλλη φορά.

 

:valtnino:

 

Επανέρχομαι στο θέμα μιας και τις Άγιες ημέρες του Πάσχα έψαξα να βρω το δικό μου "9" μπας και μπορέσω να βοηθήσω με το πρόβλημα αρίθμησης των τευχών του τόμου που γράφεις στο ποστ παραπάνω και διαπίστωσα ότι όχι μόνο δεν έχει τα τεύχη 43, 44 ή 45 αλλά έχει μέσα τα 2, 8, 9, 33 και 39 από τα οποία τα δύο (2 και 39) τα έχει ο λειψός 8άρης τόμος σου που αναφέρεις σε άλλο ποστ. Οπότε θα σου πρότεινα να μην ψάξεις για άλλον 8άρι γιατί είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα έχει διαφορετικά νούμερα με αποτέλεσμα να μην μπορείς να τον συμπληρώσεις με το τεύχος που υπήρχε πριν αφαιρεθεί χειρουργικά. Καλύτερα θα ήταν να τοποθετήσεις και συ χειρουργικά ένα αποκομμένο τεύχος από τόμο που σου βρίσκεται, για να μην νοιώθει μοναξιά. 

Με την ευκαιρία να πω ότι το τεύχος 39 γράφει εντός ότι εκδόθηκε στις 25 Σεπτεμβρίου του '70, αλλά εφόσον τότε είχε εκδοθεί το 38 και εφόσον το 40 εκδόθηκε την 9η του Οκτώβρη, τότε τελικά η σωστή ημερομηνία έκδοσης του 39 είναι η 2α Οκτωβρίου του '70. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.