Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΟΠΑΫ


Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΟΠΑΫ
Σενάριο/Kείμενα:
Bud Sagendorf, George Wildman κ.ά.
Σχέδιο:
Bud Sagendorf, George Wildman κ.ά.
Hμερ. έκδοσης:
1974
Εξώφυλλα:
232 + 128 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ  (Λείπουν τα: 13-18, 23, 28, 30, 33, 37-40, 46, 48-52, 56, 64, 68-69, 71, 80, 84, 93, 95, 114, 248)
Τεύχη:
263
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Περιοδικότητα:
Μηνιαία
Μέγεθος:
21.5 x 29.0
Σελίδες:
68
Χρώμα:
Ποικίλο
Προέλευση:
Ποικίλη
Ομαδοποίηση:
Τίτλος:
ΜΕΓΑΛΑ ΚΛΑΣΙΚΑ ΠΟΠΑΫ (TOMOI)
Σενάριο/Kείμενα:
Bud Sagendorf, George Wildman κ.ά.
Σχέδιο:
Bud Sagendorf, George Wildman κ.ά.
Hμερ. έκδοσης:
1975
Εξώφυλλα:
59 + 7 Οπισθόφυλλα + 1 Εναλλακτικά ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ  (Λείπουν τα: 1, 5, 7-8, 11-14, 31, 38-39, 62)
Τόμοι:
71
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Περιοδικότητα:
Μηνιαία
Μέγεθος:
21.5 x 29.0
Σελίδες:
208
Χρώμα:
Ποικίλο
Προέλευση:
Ποικίλη
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

MegalosPopay_0001.jpg  MegalosPopay_0002.jpg  MegalosPopay_0003.jpg  MegalosPopay_0004.jpg

Εκτός απ’ τον εβδομαδιαίο Ποπάϋ, υπήρχε και ο Μεγάλος Ποπάϋ, ο οποίος ήταν μηνιαίος. Και το μικρό και το μεγάλο Ποπάϋ ήταν ακριβώς στο ίδιο ύφος. Κυκλοφόρησε το 1975 απ’ τον Δραγούνη, και σύμφωνα με τον Κάσση έχει υπερβεί τα 230 τεύχη (263 διαπιστωμένα).


MegalosPopay_0100.jpg

 

Μέγεθος 21,5 x 29, 68 σελίδες (μισές έγχρωμες, μισές ασπρόμαυρες). 18,7 x 26,5 εκ. για μια περίοδο. Από το #245 το περιοδικό αλλάζει τίτλο σε Νέος Μεγάλος Ποπάϋ το οποίο είναι όλο έγχρωμο σε πιο μικρό μέγεθος 16,3 x 23 εκατοστά.
 

MegalosPopay_0245.jpg

 

Παράλληλα, κυκλοφόρησαν και τα "Μεγάλα Κλασικά Ποπάϋ", το οποίο ήταν ένα τομάκι με τρία τεύχη του "Μεγάλου Ποπάϋ".
 

PopayMegalaKlasika_0010.jpg

 

Ευχαριστούμε για τα υπόλοιπα εξώφυλλα και τις πληροφορίες τους kolotoubas, Dr. Paingiver, Valtasar, jval, dionik, Ion13, Melandros, zoo, Dream Factory, vaios, sokratis, Σκύλος, archon, leonidio, tik, dinos182, Paliakoudis, DINOVOLIO, KILLMATH, Σκρουτζ μακ Ντακ, aridriv, Darth21, Επιθεωρητής Le Pit, Andysaurus, VAGELIS,  albert & James768.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2215
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  22
  • Reputation:   46
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6166 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Συγχαρητηρια για το τοπικ.Πολλα καλοκαιρια περασα προσπαθωντας να μην γραψουν με στυλο στα τευχη μου τα πρωτογονα ξαδερφια μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πολλα καλοκαιρια περασα προσπαθωντας να μην γραψουν με στυλο στα τευχη μου τα πρωτογονα ξαδερφια μου.

 

:lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Βλέπω πως σε αντίθεση με το εβδομαδιαίο ΠΟΠΑΫ, στο μεγάλο ΠΟΠΑΫ δεν αναγράφεται ούτε το όνομα του Bud Sagendorf, ούτε κανενός άλλος σχεδιαστή. Όμως απ' ό,τι φαίνεται στο πρώτο τεύχος βλέπουμε καθαρά την υπογραφή του George Wildman, δημιουργός ο οποίος σχεδίασε περίπου 90 ιστορίες κόμικς με τον Ποπάυ (ο οποίος παρεμπιπτόντως εκτός των άλλων έχει δουλέψει και στις Marvel και Disney ).

 

Προφανώς πρόκειται περί ενσωματωμένης υπογραφής του καλλιτέχνη στο εξώφυλλο, και όχι προσθήκη του Δραγούνη όπως το όνομα του Sagendorf στο μικρό ΠΟΠΑΫ. Μου κάνει εντύπωση όμως επειδή σε κανένα άλλο εξώφυλλο δεν έχω δει να αφήνουν τις υπογραφές. Μπορεί κάποιος που έχει τα πρώτα τεύχη να το τσεκάρει ?

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ουάου! Το εξώφυλλο του 26 είναι το κλασσικό της διαφήμισης που έβαζε ο Δραγούνης στα οπισθόφυλλα!!! :wow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Να παρατηρήσω πως η αυτή η σειρά έφτασε τουλάχιστον μέχρι τα μέσα του 1996, όπως βλέπουμε από τις ευχές που είχαν κάθε χριστούγγενα και πάσχα στα εξώφυλλα. Στο εβδομαδιαίο Ποπάυ έχουμε βρεί τεύχη μέχρι και το 1994, και κάπου εδώ αρχίζω να αναρωτιέμαι αν οι 2 σειρές σταμάτησαν ταυτόχρονα να κυκλοφορούν ή όχι...

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το εξώφυλλο από τα Μεγάλα Κλασικά Ποπάυ #10 (το είχα ποστάρει πριν από καιρό, αλλά όπως θα δείτε κι εδώ ξαναβρήκα το ίδιο νούμερο με διαφορετικό εξώφυλλο, διαφορετική τιμή και διαφορετικό περιεχόμενο.

Δυστυχώς και τα δύο τεύχη είναι βιβλιοδετημένα απ' τον Δραγούνη χωρίς τα εξώφυλλα των επιμέρους τευχών, οπότε δεν μπορώ να βγάλω άκρη... :confuse:

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  5323
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  137
  • Reputation:   1587
  • Achievement Points:  137
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ένα-δυο λόγια γι΄ αυτήν την πολύ ενδιαφέρουσα σειρά.

1) Πρόκειται για ένα κατ΄ αρχήν πολύ ενδιαφέρον πείραμα από την πλευρά του Δραγούνη, γιατί το υλικό των πρώτων τευχών προήρχετο αποκλειστικά από το αμερικανικό μηνιαίο comicbook του Popeye, που εκείνη την εποχή εξέδιδε η Charlton. Το κακό βέβαια με αυτό το πείραμα ήταν ότι, αν εξαιρέσουμε αυτές του Sagendorf, οι υπόλοιπες ιστορίες ήταν πολύ κακής ποιότητας, σε κάποιες περιπτώσεις τρισχειρότερες κι από τις ιταλικές! (Είπαμε, άλλο στριπ, άλλο comicbook). Το γεγονός αυτό δεν πέρασε απαρατήρητο από τον Δραγούνη, που σύντομα παρέδωσε τη σκυτάλη στο παλιό και δοκιμασμένο ιταλικό υλικό, αυξάνοντας παράλληλα και τις σελίδες της έκδοσης, που ήταν προκλητικά λιγοστές σε σχέση με την τιμή του περιοδικού.

2) Σε αρκετά από τα πρώτα τεύχη και σε μια σειρά μονοσέλιδων αστυνομικών κόμικ-κουίζ, δημιουργήθηκαν τα μοναδικά ελληνικής παραγωγής κόμικς με ήρωα τον Ποπάυ! Αν και το όνομα του δημιουργού τους δεν είναι απόλυτα εξακριβωμένο (θα σας δώσω περισσότερα στοιχεία γι΄ αυτό σε επόμενο ποστ), πρόκειται για τον ίδιο που δημιούργησε δεκάδες αξιοπρεπή εξώφυλλα σε μικρό και μεγάλο Ποπάυ τα πρώτα χρόνια της έκδοσης. Υπήρξαν βέβαια τουλάχιστον άλλοι δύο Έλληνες σχεδιαστές εξωφύλλων τα επόμενα χρόνια στην έκδοση, όμως με σαφώς λιγότερο ταλέντο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Στο τεύχος 162 έδινε δώρο κι ένα μεγάλο επιτραπέζιο παιχνίδι "φιδάκι" (πηγή www.retromaniax.gr):

 

post-4271-12929196142546_thumb.jpg post-4271-12929196167845_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Να κι ένας ακόμη μεγάλος Ποπάυ. Ο #116

 

1.jpg  

 

 

 

:oops:  Λάθος!

 

Αυτός είναι τελικά

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Τι κορυφαίο εξώφυλλο το 116 :lol:.

 

Από πού να ξεκινήσεις και πού να τελειώσεις. Το παιδί του Ποπάυ (που όμως δεν είναι παιδί και πουθενά στα περιοδικά δεν αναφέρεται αν είναι ξώγαμο / μπάσταρδο) χάνει όλα του τα υπάρχοντα, ακόμα και τα ρούχα του σε τυχερό παίγνιο με χαρτιά. Και ο άσπλαχνος Ποπάυ, γελάει ειρωνικά, αφήνοντάς το γυμνό να εξευτελιστεί μιας και δεν είναι τόσο καλός χαρτοκλέφτης όσο αυτός.

 

Αν το έβλεπε αυτό ο κώδικας της Αμερικής, θα το είχε κάψει στην πυρά μαζί με τον σχεδιαστή του, αφού πρώτα του επισύναπτε μερικές ακόμα γελοίες κατηγορίες :P

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  467
  • Reputation:   2285
  • Achievement Points:  473
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6293 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ηθελε να του διδαξει ενα μαθημα για τα ασχημα της χαρτοπαιξιας ο Ποπαϋ ,τα λεφτα ο Ρεβυθουλης τα ειχε αρπαξει απο τον Μπρουτο αφου πρωτα ειχε υπνωτιστει απο την μανα του να γινει χαρτομουτρο για να εκδικηθει τον Ποπαϋ που εχει γιο αγγελουδι και ο δικος της ειναι τερας.

Τα πραγματα δεν ειναι παντα οπως φαινονται και ναι σεναριακα ο Ποπαϋ επαιζε σε πολλα επιπεδα. :blob7: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29315
  • Group:  Member
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  96
  • Reputation:   599
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3969 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

το αγαπημένο μου κόμικ! τα είχα μαζέψει όλα μικρός, αλλά μετά ήρθε η λεηλασία ελέω καθαριότητας!! grrrrrrrrrrrr

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  23837
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  64
  • Reputation:   815
  • Achievement Points:  64
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4500 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Eνώ όλοι διαβάζαν Ποπάυ,κανεναν δεν έχω βρει να το συλλέγει φανατικά...Το διαπιστωσε κανεις αλλος αυτο??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8526
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  220
  • Reputation:   1782
  • Achievement Points:  222
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Eνώ όλοι διαβάζαν Ποπάυ,κανεναν δεν έχω βρει να το συλλέγει φανατικά...Το διαπιστωσε κανεις αλλος αυτο??

Εγώ φίλε μου έχω πολύ μεγάλη συλλογή αλλά τα μικρά. Συγκεκριμένα η συλλογή μου είναι από το νούμερο 1 έως το 500 (λείπουν 23 τεύχη)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ναι, η αλήθεια είναι πως οι φανατικοί συλλέκτες του τίτλου είναι λίγοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9847
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  256
  • Reputation:   3136
  • Achievement Points:  256
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ φίλε μου έχω πολύ μεγάλη συλλογή αλλά τα μικρά. Συγκεκριμένα η συλλογή μου είναι από το νούμερο 1 έως το 500 (λείπουν 23 τεύχη)

Ποσα χρονια μαζευεις τα τευχη Ποπαυ και απο περιεργεια συλλεγεις και αλλα comics?

Δυσκολο να τα βρεις,ειδικα τα πρωτα τευχη.Εχω καμια 100 τευχη σκορπιους αριθμους απο Ποπαυ  και ακομη τα διαβαζω ευχαριστα οπως εκανα και μικρος...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8526
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  220
  • Reputation:   1782
  • Achievement Points:  222
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ποσα χρονια μαζευεις τα τευχη Ποπαυ και απο περιεργεια συλλεγεις και αλλα comics?

Δυσκολο να τα βρεις,ειδικα τα πρωτα τευχη.Εχω καμια 100 τευχη σκορπιους αριθμους απο Ποπαυ  και ακομη τα διαβαζω ευχαριστα οπως εκανα και μικρος...

Περίπου 10 χρόνια. Πράγματι ήταν πολύ δύσκολο να τα βρω. Κι ακόμα δυσκολότερο να βρω τα 23 τεύχη που μου λείπουν.Σκέψου ότι ύστερα από 6 μήνες ψαξίματος βρήκα προχτες το 231 που μου έλειπε. Είναι πιο δύσκολο κι από τα μικυ μαους να συμπληρωθούν.Άλλα δεν μαζεύω. Απλά έχω κάποια σκόρπια μικυ μαους, σεραφινο κλπ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Eνώ όλοι διαβάζαν Ποπάυ,κανεναν δεν έχω βρει να το συλλέγει φανατικά...Το διαπιστωσε κανεις αλλος αυτο??

Προσωπικα τα μαζευα και τα εχω. :idea: Ξεκινησα να το αγοραζω το Καλοκαιρι του '84 και μεχρι που σταματησε να κυκλοφορει δεν εχασα τευχος ουτε απο το μικρο Ποπαυ ουτε απο το μεγαλο μηνιαιο (το ειχα ξεκινησει λιγο πιο μετα αλλα βρισκαμε παλιοτερα τευχη απο επιστροφες).Μαζι με τα Disney υπηρξε απο τα πιο αγαπημενα μου περιοδικα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  467
  • Reputation:   2285
  • Achievement Points:  473
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6293 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μου εχουν μεινει και μενα καποια τευχη απο τα παλια,στο σπιτι εμπαιναν καθε παρασκευη Μικυ Μαους,Ποπαϋ,Σεραφινο,Τιραμολα ,καποια στιγμη μεγαλωνοντας τεθηκε το διλλημα απο τους γονεις τα 4 να μεινουν δυο και κατεληξα σε Μικυ και Ποπαϋ και στο τελος εμεινα με το Μικυ Μαους.

2ο αγαπημενο μετα το Μικυ Μαους,Γκριτσινο,Πολντο,Παππους με τα κρασια του και Ρεβυθουλης,Μινκς και Γιαγια Μαγισσα πως την λεγανε,αξεχαστο κομικ.

Ολα αυτα πριν ανακαλυψω τα μαρβελοκομικς της σκληρης γενιας του Καμπανα και της Μαμουθ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8526
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  220
  • Reputation:   1782
  • Achievement Points:  222
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Προσωπικα τα μαζευα και τα εχω. :idea: Ξεκινησα να το αγοραζω το Καλοκαιρι του '84 και μεχρι που σταματησε να κυκλοφορει δεν εχασα τευχος ουτε απο το μικρο Ποπαυ ουτε απο το μεγαλο μηνιαιο (το ειχα ξεκινησει λιγο πιο μετα αλλα βρισκαμε παλιοτερα τευχη απο επιστροφες).Μαζι με τα Disney υπηρξε απο τα πιο αγαπημενα μου περιοδικα.

Δηλαδή πόσα έχεις? Σου λείπουν πολλά?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Σιγουρα μου λειπουν παρα πολλα αν σκεφτουμε οτι το Ποπαυ ξεκινησε το 1973 κι εγω αρχισα να το παιρνω το 1984.Εγω απο τοτε και μετα τα μαζευα δεν τα εχω απο την αρχη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8526
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  220
  • Reputation:   1782
  • Achievement Points:  222
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Σιγουρα μου λειπουν παρα πολλα αν σκεφτουμε οτι το Ποπαυ ξεκινησε το 1973 κι εγω αρχισα να το παιρνω το 1984.Εγω απο τοτε και μετα τα μαζευα δεν τα εχω απο την αρχη.

Πρέπει να έχεις πολλά πάνω από το 500 (νούμερο που τελειώνει η δικιά μου συλλογή). Ανέβασέ τα εξώφυλλα αυτών που λείπουν από την παρουσίαση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δεν εχω σκανερ! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  8526
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  220
  • Reputation:   1782
  • Achievement Points:  222
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Καλησπέρα σε όλους. Μήπως ξέρει κανείς τα πρώτα εξώφυλλα του Μεγάλου Ποπάυ αλλά και οι ιστορίες τους, ποιού σχεδιαστή είναι? Δεν μου φαίνονται του Bud Sangendorf

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5323
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  137
  • Reputation:   1587
  • Achievement Points:  137
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Καλησπέρα σε όλους. Μήπως ξέρει κανείς τα πρώτα εξώφυλλα του Μεγάλου Ποπάυ αλλά και οι ιστορίες τους, ποιού σχεδιαστή είναι? Δεν μου φαίνονται του Bud Sangendorf

Άρη, μπορώ προς το παρόν να σε βοηθήσω όσον αφορά μόνο στα εξώφυλλα που βλέπω στον κατάλογο της λέσχης, αφού ούτε θυμάμαι ακριβώς, ούτε έχω και όλα τα πρώτα μεγάλα Ποπάυ -αλλά και αυτά που έχω είναι μη προσβάσιμα. Λοιπόν, εξώφυλλα: Wildman: 1,3,20,21,24 και Αβαγιανός: 5,6,7,8,9,10,11,12,13,22,25,29,32. Γι΄ αυτό που είμαι πάντως απόλυτα σίγουρος είναι ότι ο Δραγούνης εξέδωσε όλα τα Ποπάυ της Τσάρλτον σε σενάριο Joe Gill και σχέδιο George Wildman.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3950 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σχετικα με το Νο 9 των μεγαλων κλασικων Ποπαυ..... Το διαβασα και το ευχαριστηθηκα τα μαλα

 

Ξεφευγει παρα πολυ (ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ) σχεδιαστικα απο οτι εχουμε συνηθισει οι νεοτερες γενιες αναγνωστων

(μου αρεσε τρελα η ολη ΚΑΛΤ σχεδιαση του)

 

Εχει πολυ μικρες ιστοριες μονοσελιδες τετρασελιδες και εξασελιδες κυριως ενω μονο μια νομιζω ξεπερναει τις 10 σελιδες !!!!!!!

Εχει και στα 3 τευχη του τομου πρωταγωνιστες που μου ηταν εντελως αγνωστοι οπως....

 

Βασιλιας Μπλοζο

Γιαγια Λοβζυ

Σναφφυ

Και ενα μυστηριωδες πλασμα ονοματι Αλικη που μιλαει με ιερογλυφικα (σε μια ιστορια φανηκε εδω φυλλαγοντας τον Ρεβυθουλη)

 

Μερικα αλλα στοιχεια επισης ενδιαφεροντα ειναι οτι ο γνωστος παππους εδω δεν φαινεται ως μεθυστακας αλλα ως ΓΥΝΑΙΚΑΣ

και ο Ρεβυθουλης ειναι εξαιρετικα βιαιος και προερχεται απο τον Βασιλια Μπλοζο ως πριγκηπας της σπανακοχωρας

 

Επισης αισθηση προκαλει το μυστηριο καθε τευχους οπου ο Ποπαυ σε μια μονοσελιδη ιστορια κανει τον ντετεκτιβ και ο αναγνωστης πρεπει να σκεφτει πως ανακαλυψε τον δραστη ο Ποπαυ

 

 

Επισης μερικες ιστοριες ειναι πως να το θεσω ? Ξεφευγουν και σε μπερδευουν ενω η αριθμηση σελιδων ειναι σωστη για να πεις οτι λειπει σελιδα και η ενδειξη τελος υπαρχει σε ολες

 

Τελικα ο τομος εκδοθηκε μαλλον χωρις εσωτερικα εξωφυλλα τευχων γιατι δεν ειδα πουθενα σκισιματα η κατι που να μαρτυραει την υπαρξη εξωφυλλων

Δεν ξερω αν τοτε εκδιδοντουσαν χωρις εξωφυλλα αυτα 

(ας μας πει καποιος που εχει περασει απο τα χερια του τετοιο κομικς η εστω καποιος που να εχει καποιο επομενο η προηγουμενο να ξερουμε)

 

Εχει μια υπεροχη χαρτοκοπτικη εποχης (3 τον αριθμο μια για καθε τευχος) και αρκετες εγκυκλοπαιδικες αναφορες.

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τα εξώφυλλα από τα τεύχη 27, 31, 35, 36 & 45.
 
:beer:
 
 
Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.
 
Επίσης παρατηρώ μία ιδιαίτερη αισθητική στα πρώτα 50-70 τεύχη όπου έχουμε πλούσιο background με πολλές λεπτομέρειες σε αντίθεση με τα μεταγενέστερα όπου στα περισσότερα το background απλώς ... λείπει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

O μεγάλος Ποπάυ 263 ανεβάζει των αριθμό των διαπιστωμένων  11.jpg
 
Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.
 
Εντύπωση μου κάνει σε αυτά τα τελευταία τεύχη ότι ο Παπάυ στα εξώφυλλα αλλά και σε εσωτερικές ιστορίες έχει εκμοντερνιστεί, φοράει γραβάτα, ωραία παπουτσάκια κλπ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7176
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4131 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Υπήρχαν και τα μικρά κλασσικά, καλά παιδιά ο ποπαυ δεν υπάρχει απλά :mazoreta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.