Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΑ ΠΑΛΗΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ [ Ταρζάν #112 Δρχ.3, 4/2/1972, Πηδάλιο Πρεςς ]


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64280
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Διαβάζοντας το εν λόγω (ολίγον τι παλαιό) κόμικ, έπεσα πάνω σε ένα αρθράκι για τα παιδικά παιχνίδια.

 

Αν αναλογιστεί κανείς ότι τα ονομάζει "Παληά" και το άρθρο είναι του 1972, καταλαβαίνεται τι είναι για την εποχή μας...

 

Πιστεύω ότι θα σας ενδιέφερε και το σάρωσα για σας.

 

:valt:

img114.jpg

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

:clap2: ΦΟΒΕΡΟ!! :clap2:
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Απίστευτο "κειμήλιο"! :wow:

 

Σε αυτά τα παιχνίδια θα προσθέσω και τον πετροπόλεμο, που έπαιζε η γιαγιά μου μικρή. Γενικά πολύ σακάτεμα πρέπει να έπεφτε τότε!

 

:cheers3:

Επεξεργασία από DJO
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χαχα! Αυτό το "σβιγκ" λοιπόν με τις καρπαζιές το έχω δει στην πράξη να το παίζουν. Και μάλιστα όχι τίποτα αμούστακοι μπόμπιρες.......

1987 λοιπόν και καθώς έχει τελειώσει το ακαδημαϊκό έτος, πηγαίνω Ηράκλειο να πάρω το καράβι να ανέβω Αθήνα (μια και τότε καράβια το Ρέθεμνος ακόμα δεν είχε) . Έτυχε λοιπόν εκείνη τη μέρα να ανεβαίνουν στην αθήνα οι οπαδοί του Ηροδότου για το μπαράζ με την ΕΑΡ (ομάδα του Ρεθύμνου) στο στάδιο Καραϊσκάκη. Όποιοι είναι από το Ηράκλειο ξέρουν πολυ καλά τι σημαίνει οπαδοί του Ηροδότου. Μικρασιάτες πρόσφυγες (η ομάδα εδρεύει στη Νέα Αλικαρνασσό, περνάς από κει καθώς πας για τη ΣΕΑΠ για όσους έχουν κάνει ΔΕΑ), μελαψοί, αγριωποί , φασαριόζοι. Οι Ζωνιανοί μπροστά τους μοιάζουν του κατηχητικού!

Λοιπόν αυτοί ήταν καμιά 700ρια άτομα, οι περισσότεροι δεν είχαν κρεβάτι οπότε έμειναν όλο το βράδυ στα σαλόνια όπως κι εγώ άλλωστε που μόλις μου είχαν περισσέψει χρήματα για τρίτη θέση αφού τα άλλα τα είχα κάνει κόμικς και βινύλια.

 

Λοιπόν έκανε γαμώ τις ζέστες τότε και είχαν βγάλει όλοι τα πουκάμισα και ήτανε με τα ιδρωμένα στήθη και τα πατσοκοίλια έξω. Ξαφνικά τους βλέπω που σηκώνονται και κάνουν δυο γκρουπ. Αρχίζω να ακούω κάτι ΦΑΠ , ΦΑΠ, ΦΑΠ και επειδή δεν έβλεπα πλησίασα.

 

Ήταν λοιπόν ένας άμοιρος με την γυμνή πλάτη γυρισμένη και από πίσω του καμιά 20ρια μαντράχαλοι και τον είχανε τρελάνει στις φάπες. Δεν προλάβαινε να γυρίσει το κεφάλι του ΣΒΙΝΓΚΚΚΚΚ η φάπα. Και μιλάμε για κάτι χερούκλες ΝΑ! Αφήνανε στάμπα κανονική στην πλάτη του δύσμοιρου. Και με 20 άτομα να βαράνε, ποιον να διαλέξει, καθόταν εκεί και τις έτρωγε! Μιλάμε εγώ αν είχα φαει μια παίζει να είχα μείνει λιπόθυμος! Και αυτός εκεί είχε ξεραθεί στα γέλια. Έπεφτε η φάπα σύννεφο , ΧΑ ΧΑ ΧΟΥΧΑ αυτός.

 

Κάθισα κάνα μισάωρο και κοίταγα με ανοιχτό το στόμα. Μετά είχε βρωμίσει ο τόπος ιδρωτίλα και την κοπάνησα να βρω καμία αερεπορική να την πέσω για ύπνο. Πρωί πρώί κατά τις 5.30 ξύπνησα και πήγα στο σαλόνι να πάρω κάνα φραπέ. Οι Αλικαρνασσιώτες είχανε τσακίσει τις ρακές και κάναν διαγωνισμό μαντινάδας!

 

Την επόμενη μέρα στην Αθήνα αποφασίζω να παώ να δω το μπαράζ. 1000 Ηρακλείωτες και 2000 Ρεθεμνιώτες με πολλές κενές θύρες ανάμεσα τους. Το τι μπινελίκι επεσε δε λέγεται. Τελικά οι του Ηροδότου τον ήπιανε , χάσανε 2-1 και την άνοδο στη Β Εθνική.

 

Το βράδυ στο καράβι έτσι όπως είχανε τα μπουρίνια τους δεν ξέρω ποιος θα άντεχε να παίξει ΣΒΙΓΚ μαζί τους!!!!

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  358
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  7
  • Reputation:   19
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6327 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Τι μου θυμισες VALTASAR........

Αυτο το Τσιλικι.... Το Ελληνικο μπειζμπολ του 70...

Απο τα αγαπημενα μου.. Τραυματισμοι καθε τρεις και λιγο, αίματα, ξυλο, ... οι μαναδες μας να μας κυνηγανε και εμεις απο το πρωι ως το βραδυ στους δρομους....

Διαβασμα ελαχιστο αλλα πολυ παιχνιδι....

Ποσο μελανχολω βλεποντας τους σημερινους πιτσιρικαδες να ειναι στην πιεση (σχολειο,αγγλικα,πιανα, ωδεια, κλπ), να μην εχουν ουτε μια ωρα ελευθερη ..........

Ποσο πιο ζωντανοι ημασταν εμεις... Εμεις ημασταν μαστιγα.....Διαολοι.......

Δεν μας εκανε καλα κανενας... :boom:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  4104
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  14
  • Reputation:   19
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5991 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτά ήτανε παιχνίδια και όχι η σημερινή αποχαύλωση...

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  4928
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  3
  • Reputation:   1
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παλιές καλέ εποχές

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.