Μετάβαση στο περιεχόμενο

Clorofilla dal cielo blu [ Χλωροφύλλη ] (1984)


Thor21

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  1084
  • Reputation:   1360
  • Achievement Points:  1084
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

post-3583-1196422082_thumb.jpg

 

ΧΛΩΡΟΦΥΛΛΗ

 

 

Η σειρά προβλήθηκε για πρώτη φορά στην Ιταλία το 1984. Προβλήθηκαν 7 επεισόδια διάρκειας 22 λεπτών το κάθε ένα. Στην Ελλάδα προβλήθηκε από την κρατική τηλεόραση στα τέλη της δεκαετίας του '80.

Με την βοήθεια του πράσινου φίλτρου που δημιουργεί ο Καθηγητής Εράσμους, μετατρέπει τις ιταλικές πόλεις σε πράσινους κήπους. Ξαφνικά όμως τα φυτά προσβάλλονται από μία παράξενη ασθένεια. Ο Καθηγητής Εράσμους, με την βοήθεια 2 παιδιών του Μικέλε και της Λορέντσα ανακαλύπτει ότι η αρρώστια οφείλεται στις πράξεις 2 κακόβουλων επιστημόνων, που μολύνουν την ατμόσφαιρα. Μέσω της όξινης βροχής η μόλυνση μεταφέρεται στα φυτά που αρρωσταίνουν. Ο Καθηγητής επιστρέφει στο Μιλάνο για να λύσει το πρόβλημα. Στην προσπάθεια του θα βοηθήσει και η Χλωροφύλλη, ένα εξωγήινο κοριτσάκι-φυτό.
 

 

XΑΡΑΚΤΗΡΕΣ

 

 

Χλωροφύλλη
post-3583-1196421760.jpg
Το μικρό εξωγήινο κοριτσάκι-φυτό.

Καθηγητής Εράσμους
post-2393-1196424138_thumb.jpg

Μικέλε και Λορέντσα
post-3583-1196421750.gif
Τα 2 μικρά αδέλφια που βοηθούν τον Καθηγητή Εράσμους


Η σειρά βασίστηκε στο βιβλίο της Pitzorno Bianca που κυκλοφόρησε η εκδοτική εταιρία Mondadori. Το βιβλίο έχει 175 σελίδες, περιλαμβάνει σχέδια του Adelchi Galloni και περιέχει dvd με κινούμενα σχέδια.


 

 

=====================================================================================

Η παρακάτω προσθήκη/ενσωμάτωση πληροφοριών έγινε από την kabuki

 

 

ολόκληρο επεισόδιο της Χλωροφύλλης στο youtube

απο τον PhantomDuck

 

Στο imdb έχει περαστεί με τον γερμανικό τίτλο «Chlorofilla vom blauen Himmel», όμως πρόκειται για την ίδια σειρά. Στην αρχή του επεισοδίου βλέπουμε τον τίτλο «Chlorophylle venue du ciel», προφανώς επειδή το προμηθευτήκαμε από την Γαλλία.

(στοιχεία από το ποστ του PhantomDuck)

 

Σύμφωνα με το retromaniax η αφήγηση είναι του ηθοποιού Μάκη Ρευματά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

:clap2::clap2:

 

Συγχαρητήρια Thor για το πρώτο σου αφιέρωμα! :best: Ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλα... ;)

Και φυσικά ένα μεγάλο ευχαριστώ στον ngramm που βρήκε ποιος είναι ο αυθεντικός τίτλος, γιατί το έψαχνα πολύ καιρό ως "Χλωροφύλλη". :thanks:

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 years later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Κάνω νεκρανάσταση στο thread, επειδή επιβάλλεται :angel:.  Τάξτε μου. Σε μία ξεχασμένη βιντεοκασέτα, βρήκα ένα ολόκληρο επεισόδιο της Χλωροφύλλης. Το ανέβασα στο ΓιουΤιουμπ για να το δει όποιος ενδιαφέρεται. Ιδού και τα αποδεικτικά στοιχεία.

 

https://www.youtube.com/watch?v=8B5-BcyGs0c

 

Κάνω και copy / paste ό,τι έχω γράψει στην περιγραφή μου στο βίντεο: Το παρόν επεισόδιο ανήκει στην ιταλική σειρά του 1984 «Clorofilla dal cielo blu», η οποία βασίστηκε στο βιβλίο της Pitzorno Bianca που έχει κυκλοφορήσει από την εκδοτική «Mondadori». Στο imdb έχει περαστεί με τον γερμανικό τίτλο «Chlorofilla vom blauen Himmel», όμως πρόκειται για την ίδια σειρά. Στην αρχή του επεισοδίου βλέπουμε τον τίτλο «Chlorophylle venue du ciel», προφανώς επειδή το προμηθευτήκαμε από την Γαλλία.


Η σειρά πρέπει να έπαιζε στην ελληνική τηλεόραση κατά τα τέλη της δεκαετίας του '80 (1987-1988). Το επεισόδιο ανεσύρθη από μία ξεχασμένη βιντεοκασέτα που είχαν γράψει οι γονείς μου εκείνη την περίοδο για να έχω να βλέπω «παιδικά». Γλίτωσε από τα σκουπίδια επειδή κρατούσα όσες κασέτες είχαμε στο σπίτι, για να τις περάσω κάποια στιγμή στο μέλλον σε ψηφιακή μορφή, όπως και έγινε εν τέλει.

 

Από δικαιώματα δεν ξέρω τι παίζει, είναι πιθανόν να μου το ρίξουν εξ Ιταλίας μεριά. Επομένως κρατήστε αντίγραφα όσοι ενδιαφέρεστε, και αν μου το ρίξουν, θα το ανεβάσω κάπου αλλού.

 

Υ.Γ.

Επειδή ξέρω πως έχουμε μέλη από το retromaniax αλλά δεν θυμάμαι τώρα usernames, όποιος έχει πρόσβαση, ας κάνει την καλή να το αναφέρει στο αντίστοιχο thread που το ψάχνουν εδώ και μερικά χρόνια. Και γενικά όπου πιστεύετε που μπορεί να έχει κόσμο που να τον ενδιαφέρει. Για να μην έχει κυκλοφορήσει στου Tube ούτε καν η εισαγωγή, μάλλον πρέπει να είναι όντως σπάνιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.