Μετάβαση στο περιεχόμενο

PUBLIC


Bonadrug

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

προβλημα μαλλον υπαρχει στο καταστημα της θεσσαλονικης απο οτι φαινεται ,γιατι εμενα μου ηρθαν οι μισοι μπαρνυδες και ολα τα κομικ της προσφορας και ειχαν ακυρωθει τα medikidz ως εξαντλημενα ,πηρα 3 κομικ με 0,01 και η υπαλληλος ουτε που νοιαστηκε 

Εγώ πάντως δεν είμαι από Θεσσαλονίκη, άρα το φαινόμενο είναι γενικό και ίσως σε μερικά καταστήματα δεν πήραν το υπόμνημα ή δεν τους νοιάζει. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.3k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Μόλις τώρα, παρέλαβα 4 medikidz και 2 δώρα. Στην κλασική τιμη των 2 ευρώ ανά παραγγελία. Η υπάλληλος στραβωμενη. Μετά βίας μιλούσε. Της έκανε έκπληξη πώς γίνεται να τα πήρα τόσο φτηνά / με τόσο μεγάλη προσφορά, της είπα ότι βρήκα την τιμή στο ίντερνετ. Ειμαι σίγουρος ότι στα υπόλοιπα 2 που είπατε (επιστροφή μπαρνυ και παραλαβή δωρεάν προϊόντος όταν τα άλλα έχουν εξαντληθεί) έχει αλλάξει η πολιτική, από τη συγκεκριμένη υπάλληλο σιγά μην περνούσε..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3041 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σιγουρα ηταν η ιδια υπαλληλος που πετυχα εγω προχθες. Πραγματικα δεν το καταλαβαινω αυτο, μουτρα γιατι; Δικια της ειναι η επιχειρηση;
Δεν ειναι οτι θα κλεισει το public και θα χασει την δουλεια, κυριολεκτικα δεν αλλαζει απολυτως τιποτα για την ιδια. Το ιδιο και για τον προισταμενο που φωναζε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31933
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3402
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Σιγουρα ηταν η ιδια υπαλληλος που πετυχα εγω προχθες. Πραγματικα δεν το καταλαβαινω αυτο, μουτρα γιατι; Δικια της ειναι η επιχειρηση;

Δεν ειναι οτι θα κλεισει το public και θα χασει την δουλεια, κυριολεκτικα δεν αλλαζει απολυτως τιποτα για την ιδια. Το ιδιο και για τον προισταμενο που φωναζε.

Αυτό το άρθρο ίσως σε βοηθήσει να καταλάβεις την ψυχολογία της συγκεκριμένης υπαλλήλου..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3041 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Γνωριζα σε γενικες γραμμες για τις εργασιακες συνθηκες, και αυτο το αρθρο απλα αποδεικνυει τα υπολοιπα τα οποια απλα φανταζομουν. Δεν τα βαζω με τους δυο υπαλληλους για την οποια γενικη κακη τους διαθεση, προφανως και οχι.  
Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι η διαθεση τους απεναντι στις συγκεκριμενες παραγγελιες. Στους υπολοιπους (πχ ατομα που ηταν μπροστα μου στην ουρα, ή απλα προηγουμενες μερες) δεν ηταν ετσι. Ισως να μην τους αρεσε το οτι κινειται τοσο εμπορευμα με τοσο χαμηλο κερδος που σε συνδυασμο με αυτο το σημειο του αρθρου
Κάθε πρωί μετά το άνοιγμα του καταστήματος οι εργαζόμενοι λαμβάνουν email με τον ημερήσιο στόχο, ο οποίος ποτέ δε πέφτει κάτω από 40.000 ευρώ!

προκαλει αγχος για την μη-επιτευξη του στοχου, στο συγκεκριμενο σημειο ομως δεν φταινε οσοι κανουν τις παραγγελιες, αλλα οι "απο πανω" που βαζουν μη-ρεαλιστικους στοχους και που αφηνουν τετοιες "εξεφτιλιστικες" προσφορες να τρεχουν για τοσο καιρο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31905
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  34
  • Reputation:   271
  • Achievement Points:  34
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2658 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Μια ακόμη παρατήρηση στο public της πόλης μου σημερα είδα ότι είχε κενό ενάμιση ράφι,ενώ άλλες φορές δε χωρούσαν τα κόμικ. Ή τα σηκώσαμε για τα καλά το απόθεμα που εχουν ή τα καβατζωσαν μέχρι να περάσει η προσφορά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31344
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  21
  • Reputation:   115
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2985 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

 Τα σηκώσαμε ή όχι, αυτοί απόθεμα θα έχουν όσο υπάρχει και η ανάλογη ζήτηση για το εκάστοτε προϊόν. Το θέμα είναι να ξεφορτωθούν τα Μπαρνυ & Μπενυ (μάλλον τους έκατσε μεγάλο απόθεμα και δεν υπήρχε ανάλογα μεγάλη ζήτηση), για αυτό και η έκπτωση συνεχίζει να υφίσταται και για αυτό και τέθηκαν οι περιορισμοί στις επιστροφές και ακυρώσεις στη προσφορά. Όσο διώχνουν τα Μπαρνυ κέρδος θα έχουν, παρόλο που βέβαια θα είναι μικρότερο από το αν τα πούλαγαν στην αρχική τιμή (όπως και το δωρεάν κομικ που πάει πακέτο). 

 Άσε που στη τελική κατάφεραν να κινητοποιήσουν πόσα άτομα στο να αγοράσουν μεγάλο αριθμό κομικς από την αλυσίδα τους. μέσα στο κατακαλόκαιρο. Μια χαρά μου ακούγεται το όλο θέμα σαν μια καλοστημένη διαφήμιση που εξαπλώθηκε κιόλας σε ευρύ φάσμα. Για παράδειγμα, εγώ το πολύ ένα κομικ σκεφτόμουν να αγοράσω τώρα το καλοκαίρι. Το 3 for 2 που είχα δει αρχικά δεν μου κίνησε καθόλου το ενδιαφέρων. Έλα που όμως έμαθα από το φόρουμ μας για το "κολπάκι" με τα Μπαρνυ & Μπενυ. Έκανα μερικούς υπολογισμούς και βρήκα ότι συμφέρει να πάρω τώρα όσα κομικ θέλω που είναι κάτω των 20€ και να αφήσω τα πιο ακριβά για το Black Friday(άλλη μεγάλη διαφήμιση-αρπαχτή και αυτή).

 Τώρα αν τους συμφέρει γενικότερα αυτή η κίνηση θα φανεί στο μέλλον, αν ξανακάνουν παρόμοια προσφορά. Η όλη φάση πάντως μου θυμίζει έντονα τη Θεωρία των Κοινωνικών Δικτύων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  839
  • Reputation:   6491
  • Achievement Points:  852
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3619 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντως έχει βάση αυτό που λες.

 

Εγώ έκανα συνολικά αγορές πάνω από 80 ευρώ, ενώ δεν είχα σκοπό να πάρω τίποτα από τα Public.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αδυνατώ να καταλάβω πώς γίνεται να έχει κέρδος ένα βιβλιοπωλείο άμα πουλήσει δύο κόμικς από 3 ευρώ, σύνολο έξι ευρώ και δώσει δώρο ένα κόμικς αξίας 20 εύρω.

 

Παρακαλώ εξηγήστε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Αδυνατώ να καταλάβω πώς γίνεται να έχει κέρδος ένα βιβλιοπωλείο άμα πουλήσει δύο κόμικς από 3 ευρώ, σύνολο έξι ευρώ και δώσει δώρο ένα κόμικς αξίας 20 εύρω.

 

Παρακαλώ εξηγήστε.

Δεν έχουν κέρδος. Μέσα μπαίνουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32430
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εμένα πάντως μου ήρθε σήμερα mail ότι τα Medikidz που παράγγειλα δεν βρέθηκαν τελικά.

Ή που έχει πρόβλημα το σύστημα με τις διαθεσιμότητες ή που πήραν χαμπάρι τι γίνεται και επίτηδες μου είπαν ότι εξαντλήθηκαν.

Όπως και να'χει ακυρώθηκε η παραγγελία μου με το Αστερίξ.

 

Ας ελπίσουμε τουλάχιστον να μη μου κάνουν το ίδιο και με τα Αιθιοπικά που παράγγειλα με 4.37€.

Το λέω γιατί από κατάσταση "σε διαδικασία συλλογής" πήγε σε "εκτεταμένη αναζήτηση" και δεν μ'αρέσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31344
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  21
  • Reputation:   115
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2985 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Η λέξη κλειδί εδώ είναι το χοντρεμπόριο. Τα καταστήματα αγοράζουν τα προϊόντα τους σε υπερβολικά χαμηλές τιμές, που ακόμα και αφού προσθέσουν περεταίρω έξοδα (όπως της μεταφοράς) και πάλι είναι κατά τεράστιο βαθμό χαμηλότερα της λιανικής τιμής. Ειδικά στη περίπτωση αλυσίδων που μπορούν και αγοράζουν μαζικά, οι τιμές είναι ακόμα χαμηλότερες (όσο πιο πολλά πάρεις τόσο καλύτερη η τιμή). Ακόμα και στη περίπτωση των Μπαρνυ & Μπενυ τα Public δεν χάνουν. Αν έχαναν θα τα είχαν κόψει προ πολλού από τη προσφορά. Αντί για αυτό φρόντισαν (αν και αργοπορημένα κατά τη γνώμη μου) να θέσουν επιπλέον κανονισμούς ώστε αυτά τα συγκεκριμένα τομάκια να μην επιστρέψουν πίσω στα Public. Αρχικός στόχος ήταν και παραμένει το ξεστοκάρισμα σε ένα προϊόν που δεν έχει και πολύ κίνηση, το οποίο απ'όσο βλέπω προχωράει μια χαρά και άρα μέχρι στιγμής δεν έχουν κανένα λόγο να σταματήσουν. Στη τελική, όπως προανέφερα, κάνουν και πάρα πολύ καλή διαφήμιση της φίρμας τους. Τόσες σελίδες έχουμε γράψει το τελευταίο μήνα για τα Public. 

Το "ακριβό" κομικ που πέρνουμε δωρεάν αποτελεί απλά μια μικρή θυσία στα κέρδη τους για χάρη του ξεστοκαρίσματος, το οποίο και θα αποφέρει μεγαλύτερο κέρδος 

Μια εταιρία ποτέ μα ποτέ δεν θα αφήσει μια ζημιοφόρα κατάσταση να συνεχίσει να υφίσταται, εκτός και εάν οι ιθύνοντες της είναι ηλίθιοι. Τα Public όμως μέχρι στιγμής έχουν δείξει ότι έχουν μια χαρά ηγεσία, κατά τη γνώμη μου, που αντιλαμβάνονται τι πάει να πει αγορά και επιχείρηση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Από την πρώτη στιγμή θεωρώ ότι όλο το πανηγύρι οφείλεται σε μια τρύπα στο σύστημα τους την οποία μάλλον δεν έχουν πάρει χαμπάρι.

 

Μπορείς με νούμερα να μου πεις με τι ποσοστό κέρδους πιστεύεις ότι πουλάνε, ώστε να δούμε αν βγαίνει;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Φυσικά και είναι τρύπα, και φυσικά και περιμένω ένα ωραίο πρωινό να παρατηρησουμε ότι επιτέλους το πήραν χαμπάρι και οι του Πάμπλικ, οπότε και θα έχει μετατραπεί η προσφορά σε κάτι παρόμοιο αλλά με την τελική τιμή να μετράει, και όχι την αρχική, όπως σήμερα... Αυτή η κίνηση θα αρκεί για να κλείσει μονομιάς η τρύπα ala medikidz+μπαρνυ . Οι άλλες 2 τρύπες καλύφθηκαν, έμεινε αυτή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τρια πράγματα:

 

Α) εχω ακουσει εδω απο ορισμενους "experts" τις απίστευτες βλακείες περι εμποριου και ξεστοκαρισματος.

Β) οτι γενικά δεν υπαρχει όριο στον τρόπο σκεψης οταν πρόκειται για λαμογιες. Πρέπει να το έχεις ομως για να σκεφτείς

Γ) η συγκεκριμένη συζήτηση έτσι όπως διαμορφώνεται δεν τιμάει το φόρουμ. Σαν κακομαθημένα παιδιά ή χειρότερα σαν κατσαπλιαδες

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αδυνατώ να καταλάβω πώς γίνεται να έχει κέρδος ένα βιβλιοπωλείο άμα πουλήσει δύο κόμικς από 3 ευρώ, σύνολο έξι ευρώ και δώσει δώρο ένα κόμικς αξίας 20 εύρω.

 

Παρακαλώ εξηγήστε.

 

Μόνο εάν το εμπόρευμα δεν μπορεί να επιστραφεί και κατά πάσα πιθανότητα δεν πρόκειται να πουληθεί. Δεν είναι ακριβώς κέρδος, αλλά περισσότερο μείωση της χασούρας. Το να έχεις το εμπόρευμα να κάθεται στον πάγκο σημαίνει (α) ότι έχεις δεσμευμένα λεφτά εκεί (που δεν μπορείς να τα επενδύσεις σε κάποιο άλλο εμπόρευμα) και (β) ότι χάνεις λεφτά από το κόστος του χώρου που χρειάζονται. (άμα λχ σου δώσω 1000 τεμάχια, εσύ θα πρέπει να πληρώσεις ενοίκιο σε μια αποθήκη για να τα βάλεις μέχρι να τα πουλήσεις). Υπάρχει και το ακραίο σενάριο στο οποίο ψάχνεις εναγωνιωδώς για ρευστό, οπότε εάν η χασούρα από την πώληση είναι μικρότερη από το κόστος δανεισμού, τότε σε συμφέρει. Πολύ ακραίο όμως.

 

Από εκεί και πέρα δεν εξετάζεις το κέρδος μόνο από τα τελευταία που πουλάς. Θα πάρεις κάποια, θα πουλήσεις τα πρώτα με καλό κέρδος, θα σπρώξεις τα επόμενα με μέτριο κέρδος, θα ξεφορτωθείς τα τελευταία με ζημιά και θα ελπίσεις ότι συνολικά κέρδισες από όλα μαζί.

 

Στα βιβλία, μέχρι τουλάχιστον πριν μερικά χρόνια, ο εκδότης τα πούλαγε στον βιβλιοπώλη στο 50% της "ονομαστικής" τους αξίας. Άρα μάλλον αυτό τον 19,90, κόστισε 10 ευρώ. Για αυτά που έχουν σε προσφορά, εκεί υπάρχουν 2 εκδοχές. Η μια είναι ότι θέλουν να τα ξεφορτωθούν, η άλλη είναι πως τα έχουν ήδη πάρει σε ξεφτίλα τιμή. Στα σούπερ μάρκετ λχ, όταν βλέπεις να σου προσφέρουν κάτι, τότε μάλλον πρόκειται για εμπόρευμα που πήραν μπιρ-παρά διότι έπιασαν κάποιο προσυμφωνημένο τζίρο οπότε τους τα προμήθευσαν με σημαντική έκπτωση (την οποία μετά περνάνε στον καταναλωτή κάνοντας εμμέσως και διαφήμιση στο σούπερ μάρκετ). Κάτι τέτοιο πρέπει να συμβαίνει με τα Μπέρνυ. Μάλλον τα ξεφορτώθηκε ο Τερζόπουλος μπιρ παρά, οπότε ακόμα και με 3 ευρώ τιμή πώλησης, το Public να έχει κέρδος από δαύτα.

 

Συνολικά πάντως, μάλλον χάνουν από όσους χρησιμοποιούν το "bug" και δεν αποκλείω το να μην το έχουν χαμπαριάσει. Το άμα κέρδισες ή έχασες, το αντιλαμβάνεσαι τέλος του χρόνου όταν κάνεις απογραφή και συνειδητοποιήσεις πόσο ακριβώς σου κόστισε το εμπόρευμα που πούλησες μέσα στη χρονιά. Το να λες σήμερα πούλησα τον κωδικό τάδε τόσο που τον πήρα τόσο, τον κωδικό τάδε τόσο που τον πήρα τόσο, τον κωδικό δείνα τόσο που τον πήρα τόσο, είναι σχεδόν ακατόρθωτο σε μια μεγάλη επιχείρηση όπου αυτός που πουλάει δεν ξέρει πόσο αγοράστηκε και δη με τόσους διαφορετικούς κωδικούς. Σε μια τέτοια επιχείρηση μάλλον επί του παρόντος απλώς κοιτάνε τι τζίρο έχουν και εκτιμούν βάση των ιστορικών στοιχείων του τι κέρδος θα τους έχει παραγάγει. Συν τοις άλλοις, είναι περίοδος διακοπών, η διοίκηση λογικά θα είναι υποστελεχωμένη, οπότε άντε συνεννοήσου :) Λογικά. Κολλάει και με τη ταχύτητα με την οποία φαίνεται να αντιδρούν. Προσωπικά άργησα να πάρω πρέφα το θέμα, και όταν μπήκα να δω τι παίζει αρχές Αυγούστου, δεν βρήκα κάτι που να μου γυαλίζει. Δεν ξέρω τι ακριβώς πήρατε συνολικά, δεν αποκλείω να σηκώθηκε το 90% όσων άξιζαν, οπότε πλέον να έχει ήδη γίνει η ζημιά και να κρίνουν πως δεν έχει μεγάλο νόημα το να κάνουν κάτι δραστικό. 

 

:cheers5:

 

υγ απορώ πως δεν έχουν μαζευτεί καμπόσοι να υλοποιήσουν την ιδέα του "ας πάρουμε μερικά ακριβά μαζί για να σπάσουμε το κόστος" αλλά παραμένει στο "ο καθένας για τη πάρτη του" :) Ίσως βέβαια να δόθηκαν τόσα λεφτά για τα ψιλοκοκό που να μη μένουν για τα χοντρά :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ως προς το τελευταιο πχ π πήγαμε να κάνουμε μια κινηση για τα λουθερ κλπ η πρωτοπορία το έχει -40% οποτε συμφέρει και παλι περισσότερο απο το να μαζευτουμε 3..

Τώρα για τα αλλά περί κατσαπλιασμου και ξενερωματος σαν παιδακια,ειδικα λίγο τώρα που πήραν πρέφα τι έγινε,Συμφωνώ..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μην περιορίζεις τη φαντασία σου μόνο στα Ελληνικά :) 

Absolute Sandman HC Vol 04 Vol 04 95,99 

Absolute Sandman HC Vol 03 Vol 03 95,99

Absolute Promethea HC Vol 03 Volume 03 95,99

 

άρα 63,99 ο τόμος άμα αγοραστούν όλα μαζί. 

 

τιμές σε bookdepo αυτή τη στιγμή για αυτά τα 3:

80,57 από 106,99

95,35 από 106,99

το 3ο δεν είναι διαθέσιμο, αλλά αρχίζει από 148.55$ μέσω πωλητών του Amazon.

 

για ένα τέτοιο συνδυασμό μιλάω :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μην περιορίζεις τη φαντασία σου μόνο στα Ελληνικά :) 

 

Absolute Sandman HC Vol 04 Vol 04 95,99 

Absolute Sandman HC Vol 03 Vol 03 95,99

Absolute Promethea HC Vol 03 Volume 03 95,99

 

άρα 63,99 ο τόμος άμα αγοραστούν όλα μαζί. 

 

τιμές σε bookdepo αυτή τη στιγμή για αυτά τα 3:

80,57 από 106,99

95,35 από 106,99

το 3ο δεν είναι διαθέσιμο, αλλά αρχίζει από 148.55$ μέσω πωλητών του Amazon.

 

Μην κοιτάς bookdepo. Να κοιτάς bookfinder. :beer: Τα Sandman κυκλοφορούν γύρω στα €60 έκαστο. Επίσης, το Promethea το βρήκα στο bookdepo στα €86. :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

το bookfinder σου δίνει τιμές και με ταχυδρομικά μέσα? μνημόνευσα το bookdepo διότι έχει μέσα και τα ταχυδρομικά (0 :) ) οπότε δεν μπλέκεις στους υπολογισμούς.

στο Promethea το search που έκανα μου έδειξε εξαντλημένα τα 2+3, και δεν σκέφτηκα να το ψάξω παραπάνω με διαφορετική φρασεολογία ή μέσω δημιουργού :)

 

:cheers5:

 

 

edit ή μάλλον γκντούπησα το J.H.Williams, μου έβγαλε ένα σωρό πράγματα που δεν έψαχνα, οπότε πήγα στο άμαζον για να πάρω μια γεύση της τιμής του :)

 

edit2 χμ. υπολογίζει και ταχυδρομικά απ'οτι βλέπω. :thanks: μπήκε στα υπ΄όψιν ως σάητ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μπορείς να βάλεις και ταχυδρομικά στο bookfinder. Και τα πετυχαίνει σχεδόν πάντα. :) Το μόνο που δεν πετυχαίνει είναι όταν κάποια μαγαζιά (κυρίως από amazon.uk) δεν στέλνουν καν Ελλάδα κι εκεί το bookfinder σου υπολογίζει κανονικά ταχυδρομικά. Κι επίσης τώρα τελευταία για ό,τι έχω λάβει από Αμερική εχω χρεωθεί τρίευρο από τελωνείο, το οποίο επίσης δεν το υπολογίζει.

 

Γενικότερα πάντως όταν ξέρεις τι ψάχνεις, ψάξε πάντα με το ISBN. Είναι το μοναδικό χαρακτηριστικό ενός βιβλίου/κόμικ που είναι 100% μοναδικό. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μάλλον ακριβώς όπως τα λες :) το ISBN το έπιασα με τη μια. Οπότε το κοπάνησα για το θρυλικό σκληρόδετο Armies των Gal + Dionnet (για να κάνω τον Θρηνωδό να πάθει εγκεφαλικό :D ), μου πέταξε 2 που ήταν ενθαρρυντικά. Το ένα έλεγε 2-4 εβδομάδες άρα μάλλον δεν ξέρουν τι τους γίνεται και ότι δεν υπάρχει :D Το άλλο ήταν από Αυστραλία, μέσω e-bay και το κόστος ταχυδρομικών που υπολόγιζε το bookfinder ήταν τελείως διαφορετικό από αυτό που έλεγε στο e-bay.

 

Και πάλι :thanks::D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Εγώ το σκέφτομαι να τους δώσω μια ευκαιρία των Γερμανών που το φέρνουν σε 2-4 εβδομάδες. Κι αν το βρουν; Με έβαλες σε σκέψεις. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Και δεν το κάνεις? :) άμα σου κάτσει, ξέρω 2-3-4 εδώ μέσα που θα πάθουν εγκεφαλικό, οπότε ως γνήσιος Ελληνάρας, κατσίκα-του-γείτονα-και-δεν-συμμαζεύεται-χάπι-χάπι-τζόι-τζόι :) Προσωπικά είμαι σίγουρος ότι θα ξαναβγεί σε καμιά 10αριά χρόνια και δεν αγχώνομαι:) Έχω υπομονή :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31933
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3402
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Κι εμένα πάντως μου ακυρώσανε σήμερα τα 6 τελευταία medikidz που είχα παραγγείλει, αλλά μου δώσανε κανονικά τα 3 δώρα ζητώντας μου και συγγνώμη για το πρόβλημα στη διαθεσιμότητα. Δεν έκλαψα κι όλας μπροστά τους (από τα γέλια) αλλά άφησα 3 cents για να μην έχει έλλειμμα το ταμείο της ευγενικότατης υπαλλήλου στο medcosmos :D

 

Είμαι ψυχάρα το ξέρω :lol:

 

:hop: :hop: :hop:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32430
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Α ναι; Αν ακυρωθούν 2 Medikidz μπορείς να πάρεις κανονικά το 3ο κόμικ δίνοντας 1 λεπτό;

Αν είναι έτσι μπορώ να πάρω το Αστερίξ.

Κι εγώ στο κατάστημα του Cosmos το παράγγειλα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31933
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3402
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Α ναι; Αν ακυρωθούν 2 Medikidz μπορείς να πάρεις κανονικά το 3ο κόμικ δίνοντας 1 λεπτό;

Αν είναι έτσι μπορώ να πάρω το Αστερίξ.

Κι εγώ στο κατάστημα του Cosmos το παράγγειλα :)

Σε τι κατάσταση βλέπεις το Αστερίξ της παραγγελίας σου; Δες το από το site τους καλύτερα που είναι πιο ενημερωμένο από τα email που στέλνουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32430
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Είναι κατάσταση "σε διαδικασία συλλογής" το Αστερίξ και το βγάζει διαθέσιμο στο site.

Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι εξαντλημένο.

Απλά φοβάμαι μη μου ακυρώσουν την παραγγελία τώρα που δεν βρέθηκαν τα Medikidz.

Ή μη μου πουν ότι δεν ισχύει η προσφορά και μου το χρεώσουν κανονικά 6.60€.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31933
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3402
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Το ότι βρίσκεται σε διαδικασία συλλογής σημαίνει πως η παραγγελία εκτελείται προς το παρόν κανονικά, έστω μερικώς για τα διαθέσιμα μέρη της.

 

Περιμένεις για την ώρα και ελπίζεις να σε καλέσουν να παραλάβεις από βδομάδα το Αστερίξ δώρο, διαφορετικά απλά δεν πας να το πάρεις αν το ζητήσουν τελικά στην αρχική του τιμή..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Μην κοιτάς bookdepo. Να κοιτάς bookfinder. :beer: Τα Sandman κυκλοφορούν γύρω στα €60 έκαστο. Επίσης, το Promethea το βρήκα στο bookdepo στα €86. :thinking:

 

 

άσχετο με το public, δούλεψα λίγο το bookfinder με κομικς που θέλω και είναι σίγουρη αγορά και όχι γενικά και αόριστα :P

και το bookdepository ήταν πάντα στα πρώτα πιο φτηνά, αντε 1 με 1,50ε διαφορά απο τα φθηνότερα 

 

μεγάλες διαφορές είδα κυρίως σε omnibus αλλά αυτά είναι να χαμε να λέγαμε να χαμε να λεμε :lol:

 

 

και κάτι σχετικό με public,

παίζει να είμαι ο μόνος που πήρε 3 κόμικς που γούσταρα και θα τα έπαιρνα έτσι κι αλλιώς και μου βγήκαν στο σύνολο φθηνότερα 

απο το να κάνω πατέντες, ε; :PPP:

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.