Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο ΚΛΕΦΤΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΤΟΤΕ


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΚΛΕΦΤΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΤΟΤΕ (Ο)
Σενάριο/Kείμενα:
Kris Oprisko
Σχέδιο:
Gabriel Hernandez
Hμερ. έκδοσης:
10-2007
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Μέγεθος:
14.5 x 26.0
Σελίδες:
148
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Όλγα Κωστάκη
Επιμέλεια:
Αναστασία Πάγια
Πρωτότυπος τίτλος:
Thief of Always #1-3 (IDW, 2005)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-436-173-1

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

tn_KlefthsTouPantote_0001.jpg tn_KlefthsTouPantote_0001z.jpg

 

 

Οι εκδόσεις Οξύ, βγάλανε τον Οκτώβριο το Ο ΚΛΕΦΤΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΤΟΤΕ, μιά διασκευή σε κόμικ του ομότιτλου βιβλίου του Clive Barker, το οποίο κυκλοφορεί και αυτό από την ίδια εκδοτική.

Τα στοιχεία όπως τα δίνει στο site της η ιδια η οξύ (δεν βάζω παραπομπή, καθώς έχει πρόβλημα κωδικοποίησης, και σε κάθε σελίδα πρέπει να την φτιάχνεις manual για να δείς τα Ελληνικά κείμενα. Οταν το φτιάξουν...)
 

Tιμή: € 15.00
 

To Σπίτι των Γιορτών του κου Εώνα δεν είναι τίποτα λιγότερο από έναν τόπο θαυμάτων για αμέτρητα παιδιά που το επισκέπτονται για να κάνουν τις πιο τρελές τους επιθυμίες πραγματικότητα. Υπάρχει, βέβαια, ένα τίμημα…

Ο Χάρβεϊ Σουίκ, βαριεστημένος από τη ζωή του, δεν υπολογίζει τις συνέπειες γιατί είναι γοητευμένος από τα θαύματα του κου Εώνα. Μόνο όταν το Σπίτι αποκαλύπτει το σκοτεινό του πρόσωπο και μαζί τα απόκοσμα πλάσματα που ζουν στις σκιές του, αρχίζει να αμφιβάλλει για τα φιλάνθρωπα αισθήματα του ιδιοκτήτη του.

Όμως δεν έχει υπολογίσει ότι ο κος Εώνας έχει σχέδια για τον νέο του φιλοξενούμενο, γιατί η ψυχή του Χάρβεϊ λάμπει φωτεινότερα από όλες τις ψυχές που έχει συναντήσει αυτά τα χίλια χρόνια…



Το μαγικό παραμύθι του Clive Barker έρχεται τώρα σε, εικονογραφημένη υπό την επιμέλεια του ίδιου του συγγραφέα, έκδοση κόμικς για να γοητεύσει ξανά παλιούς και νέους αναγνώστες κάθε ηλικίας.


Το βιβλίο είναι ένα καταπληκτικό σκοτεινό παραμύθι. Το κόμικ δεν το έχω διαβάσει ακόμα για να εκφέρω γνώμη. Στην Αμερική πάντως βγήκε από την IDW και είχε πάρει καλές κριτικές.
Η έκδοση περιλαμβάνει και μία συνεντεύξη του Clive Barker, η οποία αν θυμάμαι καλά περιλαμβάνεται και στην Ελληνική έκδοση του βιβλίου, καθώς και μία ενότητα με τον τίτλο Μπλόκ σχεδίασης & εξώφυλλα. Ποιοτικά η έκδοση είναι άψογη: Πολύ καλό ιλουστρασιόν χαρτί και εκτύπωση με ζωντανά χρώματα. Το μέγεθος είναι 17x26. Σχεδιαστικά δεν θα αρέσει σε όλους - και δεν είναι και του ύφους που θα με κάνει προσωπικά να ξετρελαθώ - αλλά ταιριάζει με το σουρεαλιστικό του θέματος (όπως το θυμάμαι από την ανάγνωση του βιβλίου).
Η διασκευή του βιβλίου έγινε από τον Kris Oprisko, η εικονογράφηση από τον Gabriel Hernandez και τα Sulaco Studios, ενώ το γενικότερο Design είναι του Robbie Robbins.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εγώ που διάβασα το βιβλίο φέτος, απογοητεύτηκα αρκετά γιατί το περίμενα πιο "τρόμου", όπως μας έχει συνηθίσει ο Barker. Αντιθέτως, ήταν περισσότερο παραμύθι, κυρίως για μικρότερες ηλικίες. Το κόμικ όμως θεωρώ ότι θα διαβάζεται πολύ πιο ευχάριστα. Και λίγο που το ξεφύλλισα στα βιβλιοπωλεία μου φάνηκε καλό. Κάποια στιγμή θα το πάρω σίγουρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Οντως διαβαζεται πολυ ευχαριστα αλλα δεν ειναι και κανενα αριστουργημα.Μου αρεσε αρκετα το σχεδιο ενω το σεναριο δεν ειναι κατι που σου μενει αξεχαστο.Ειναι πολυ καλη και η ποιοητα της εκδοσης ενω απ'οτι καταλαβα οι συγκεκριμενες εκδοσεις θα ασχοληθουν και στη συνεχεια με κομικς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μακάρι να συνεχίσουν να ασχολούνται! Αυτό εδώ το θέλω απεγνωσμένα!! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!! :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Προστέθηκαν κανονικό εξώφυλλο και οπισθόφυλλο καθώς και έξτρα πληροφορίες. Η παρουσίαση μεταφέρθηκε στις Ελληνικές εκδόσεις.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εγώ που διάβασα το βιβλίο φέτος, απογοητεύτηκα αρκετά γιατί το περίμενα πιο "τρόμου", όπως μας έχει συνηθίσει ο Barker. Αντιθέτως, ήταν περισσότερο παραμύθι, κυρίως για μικρότερες ηλικίες. Το κόμικ όμως θεωρώ ότι θα διαβάζεται πολύ πιο ευχάριστα. Και λίγο που το ξεφύλλισα στα βιβλιοπωλεία μου φάνηκε καλό. Κάποια στιγμή θα το πάρω σίγουρα.

 

Το καλό με αυτό το κόμικ είναι ότι δεν πετάει έξω τις χρήσιμες λεπτομέρειες του βιβλίου, απλά τις περνάει πιο γρήγορα που είναι λογικότατο για μεταφορά από βιβλίο σε κόμικ. Εντάξει, διαβάζεται ευχάριστα αλλά θεωρώ ότι δεν είναι και να τρελαίνεσαι. Το σχέδιο κάπως περίεργο, θα μπορούσε και καλύτερο. Πάντως χορταστικό σε ποσότητα, με έξτρα συνέντευξη του Clive Barker και προσχέδια του σχεδιαστή. Ωραία έκδοση!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

To κόμικ μου άρεσε αρκετά.Το βιβλίο δεν το διάβασα γιατί ήξερα οτι είναι παραμύθι αλλά σε κόμικ δε με χάλασε.

Πάντως αν θέλετε κόμικ απο βιβλίο του Clive Barker horror/fantasy ψάξτε το The Great and Secret Show απο την IDW.Δεν έχω διαβάσει το κόμικ αλλά το βιβλίο είναι κορυφαίο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 years later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Δεν ξερω πότε το είχα πάρει αλλά σήμερα κατάφερα να το διαβάσω για πρώτη φορά. Μου άρεσε γενικά και σαν ιστορία την οποία θα χαρακτήριζα χοντρικά παραμύθι τρόμου για πιο νεανικές ηλικίες, αλλά και το σχέδιο που μοιάζει σαν κάπως πιο ονειρική ζωγραφισμένο κόμικ πάλι πιο κοντά σε νεαρά άτομα. Γενικά μου άρεσε και δεν μου άφησε κάποιο έντονο παράπονο. Αυτόνομη και ολοκληρωμένη ιστορία, όμορφο σχέδιο και ταιριαστά χρώματα, η τιμή του από ότι είδα εχει εκτροχιαστεί με ένα -65% στην πολιτεία το βρίσκετε πια στα 5,35€. Δεν ξέρω αν η ίδια ισχύει και στα υπόλοιπα κομιξάδικα που τυχόν ψωνίζετε, ρωτήστε νομίζω είναι μία ευκαιρία που μπορεί να κάμψει κάθε αντίσταση τυχόν μπορεί να έχετε για την αγορά του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  30431
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  122
  • Reputation:   364
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3467 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Το διαβασα εχθες αρκετα καλη ιστοριες που δεν κουραζει .Για να πω την αληθεια θα την ηθελα λιγο ποιο μεγαλη την ιστορια .

 

Απο πλευρας σχεδιου δεν με αρεσε σε καποια σημεια παρα ηταν θολο και νομιζω ετσι χανοντουσαν καποιες λεπτομεριες .

 

Η συνεντευξη στο τελος νομιζω ηταν μια ευκερια να ερθει σε επαφη και με τον συγγραφεα της ιστοριας .

 

Σαν εκδοση ηταν πολλη καλη για τα 4€ που το αγορασα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Απογοήτευση δυστυχώς για 'μενα αυτό το κομικ.

 

Σεναριακά έχουμε ένα πολύ ωραίο setting. Όχι ιδιαίτερα πρωτότυπο, όμως αφήνει περιθώρια για αρκετή ανάπτυξη. Από κει και πέρα έχει πάρα πολύ βιασύνη. Το περίμενα όταν είδα ότι πρόκειται για μεταφορά από βιβλίο, όμως πιστεύω ότι δεν έγινε καθόλου καλή δουλειά. Δεν μπορώ να κρίνω τελείως την ιστορία μιας και δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, πάντως το κομικ δεν έφτιαξε το ύφος που θα ταίριαζε ή που έχει το παραμύθι. Το σχέδιο δεν με πείραξε καθόλου. Το θεωρώ το πιο δυνατό στοιχείο.

 

Η έκδοση της Οξυ είναι αρκετά καλή. Δεν νομίζω να έδινα 15€, όμως σίγουρα αποτελεί μια αξιόλογη προσπάθεια. :beer:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to Ο ΚΛΕΦΤΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΤΟΤΕ
  • 3 years later...

  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ωραίο κομιξάκι αν και θα μπορούσε να ήταν καλύτερο. Δεν τρελάθηκα με το σχέδιο αλλά η ιστορία ήταν καλή.

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, οπότε δεν ξέρω αν είναι πιστή η μεταφορά του.

Τα εξτραδάκια στο τέλος (σχέδια και συνέντευξη) ήταν καλοδεχούμενα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.