Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΑΝΑ ΡΕΙΒΕΡ


ftsgr

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΜΑΝΑ ΡΕΙΒΕΡ
Σενάριο/Kείμενα:
Σπύρος Δερβενιώτης
Σχέδιο:
Σπύρος Δερβενιώτης
Εκδοτική:
ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ 9 Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
2004
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
23.0 x 30.0
Σελίδες:
52
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
960-8359-07-4

  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11880
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

ManaReiber_0001.jpg ManaReiber_0001z.jpg 
 
 

Το 2004 η ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ, στην συλλογή της ΤΟ ΑΛΜΠΟΥΜ ΤΟΥ ΜΗΝΑ, κυκλοφορεί το ΜΑΝΑ ΡΕΙΒΕΡ του ΣΠΥΡΟΥ ΔΕΡΒΕΝΙΩΤΗ. Πρωταγωνίστρια είναι μια φευγάτη μητέρα 2 παιδιών και...ρέηβερ!

 

Μεγάλο μέγεθος (23x30), έγχρωμο, 52 σελίδες, 5 ευρώ.

 

https://manaraver.wordpress.com/

:beer:

 

 

 

post-3787-1244493256_thumb.jpg post-3787-1244493286_thumb.jpg post-3787-1244493326_thumb.jpg post-3787-1244493358_thumb.jpg
 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πολύ γέλιο και αυτή η δουλειά του Δερβενιώτη (δηλώνω φαν του συγκεκριμένου δημιουργού), με έξυπνο χιούμορ αλλά και αστείο σχέδιο. Μου άρεσε που περιείχε μονοσέλιδες ιστοριούλες ενώ το όλο storyline προχωρούσε ως το τέλος, με πολλές αστείες ανατροπές και ακραίες καταστάσεις.

 

:best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

post-3787-1244493256_thumb.jpg post-3787-1244493286_thumb.jpg post-3787-1244493326_thumb.jpg post-3787-1244493358_thumb.jpg

 

Και από αυτό δεν έχουμε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χμ...είχα πετύχει ένα απίστευτα κάφρικο δισέλιδο κάποτε στο 9 με την Καλομοίρα να είναι μέσα σε μια τούρτα και να κόβουν την τούρτα προτού βγει όμως μέσα από αυτήν και δεν το είχα τσεκάρει... Τώρα που ξαναπαίρνει μπρος, ε, ήρθε η ώρα να τιμήσω αυτό τον πρόγονο των τρανσάδων. :)

 

Μάνα Ρέιβερ: μια μάνα φεύγα, αναρχικιά και ρέιβερ. Η πλάτη της έχει άπειρα τατουάζ από γκόμενους μέχρι τον Κλειδαρά της γειτονιάς, τον Indiana Jones και την...Pizza Hut. :P

Αχιλλέας: Ο γιος της, ρατσιστής και μπάτσος. Όχι αστυνομικός, μπάτσος. Λατρεύει να σκοτώνει αλλοδαπούς (εκείνη την περίοδο ήταν το μεταναστευτικό κύμα από Αλβανία). Σε κάποια φάση νομίζει πως γνωρίζει τον έρωτα της ζωής του, αλλά αυτή αποδεικνύεται βομβίστρια της 17Ν....

Κόρη: Η σκληροπυρηνική διοπτροφορούσα θεούσα κόρη.

Χάκερ: Ο σκύλος της οικογένειας, όνομα και πράμα. Μέχρι που χακάρει δορυφόρο με λέηζερ για να τσουρουφλίσει γάτα. ΚΑΙ ΜΠΑΠ! :giati:

 

Και φυσικά όλα αυτά αλλάζουν ανεπιστρεπτί με το που πάει ο Αχιλλέας στη Νέα Υόρκη... :P

 

 

 

Η Μάνα γίνεται θεούσα γριά, η κόρη τα βάφει ξανθά και γίνεται εχμ ξέκ0λο και ο Αχιλλέας γίνεται drag queen.

 

 

Τελικά, συμπαθητικό. Όργιο σκέτο και ευτυχώς δεν έχει εκείνο με την Καλομοίρα. Οπότε θα τα λέμε via socomic πλέον, που φιλοδοξεί να γίνει το ηλεκτρονικό "9"... :cool:

 

 

 

7'/10 για το άλμπουμ.

 

 

++ένα αφιέρωμα/συνέντευξη από το mix grill και την στήλη comixgrill

 

post-556-0-52737900-1339069652_thumb.jpg

 

Καλημέρα σας. Και όταν λέω καλημέρα το εννοώ. 12 είναι πρωί και για την ακρίβεια από 12 το μεσημέρι πρέπει να ξεκινά η μέρα. Έλεος πια! Η φίλη που θα μας κάνει παρέα και από την οποία, πιστεύω, έχετε να μάθετε πολλά..., παρόλο που είναι μάνα, δεν έχει ξυπνήσει ακόμα. Διότι δεν είναι μια οποιαδήποτε ελληνίδα μάνα. Είναι η Μάνα Ρέιβερ. Την πέτυχα ..ευτυχώς νηφάλια...να...μπλογκάρει. Παρακάτω θα καταλάβετε, όσοι δεν το γνωρίζετε ήδη, ότι δεν πλησιάζει καν το κλασσικό μοντέλο μάνας....

 

MG: Καλημέρα σας! Είμαι από το Mix Grill.....

MΡ: ΑΑΑ ναι? Σας ξέρω. Σας διαβάζω καθημερινά. Σε παρακαλώ να μου μιλάς στον ενικό. Ακούς εκεί! Σας! Τι είμαι παπάς? Σιγά μη μου φιλήσεις και το χέρι!

MG: ..εεε...από...σεβασμό.

 

post-556-0-51889900-1339069748_thumb.jpg

 

ΜΡ: Αηδίες! Εγώ τα έχω χε...να τα καθωσπρέπει.

MG: (...) ΟΚ! Μίλα μου λοιπόν για σένα.

ΜΡ: Από που θέλεις να ξεκινήσω? Εχω περάσει φάαασεις και φάσεις!

MG: Ας ξεκινήσουμε από το πότε και πως έκανες το ντεμπούτο σου και έγινες σταρ?

ΜΡ: Ο Σπυράκος ή γνωστός και ως D.J. Spyros είχε την έμπνευση να με δημιουργήσει το Ιούνιο του 2000 στο ένθετο "9" της Τεταρτιάτικης Ελευθεροτυπίας. Μιλάω για τον Σπύρο Δερβενιώτη. Ο ίδιος ισχυρίζεται ότι 1 χρόνο πριν είχε δει μια μάνα που βγήκε στα κανάλια για να κλάψει διότι είχαν συλλάβει το γιο της σε ρέιβ πάρτυ. Από κάτω έγραφε "Μάνα Ρέιβερ".

 

post-556-0-03287200-1339069836_thumb.jpg

 

MG: Εσύ τι θα έκανες στη θέση της;

ΜΡ: Εγώ είμαι πάρτυ άνιμαλ χρυσό μου! Πιθανότατα να ήμουν κι εγώ σε αυτό το πάρτυ και να ξεβιδωνόμουν στο χορό. Ή μπορεί να είχα μαγκώσει κανένα γκομενάκι και να...ξεβιδωνόμασταν πίσω από τους θάμνους. Παρόλο βέβαια το ..ξεβίδωμα δε λέω να χάσω βάρος. Δε βαριέσαι. Τα πάχη μου τα κάλη μου! Το βασικό είναι να περνάμε καλά.

MG: Γκλουπ!

ΜΡ: Μη μου πεις ότι σοκάρεσαι! Δεν πιστεύω να είσαι και εσύ θεούσα σαν την κόρη μου!

MG: Όχι, απλά αναρωτιέμαι τι άλλο θα ακούσω. Δε χρειάζεται, φαντάζομαι, να σε ρωτήσω τι μουσική προτιμάς...

ΜΡ: Ρέιβ δαγκωτό. Πάντα με ξέφρενο χορό.

 

post-556-0-96855700-1339069974_thumb.jpgpost-556-0-90484300-1339069965_thumb.jpg

 

MG: Ωραία! Μίλα μου για τα παιδιά σου. Έχεις δύο ή κάνω λάθος?

ΜΡ: μμμ..δύο έχω...που να μην είχα! Αυτά τα παιδιά δεν ξέρω που έμοιασαν. Γιατί σίγουρα όχι σε μένα. Ο Αχιλλέας, ο γιός μου, είναι (με ντροπή) ένας σκληροπυρηνικός ρατσιστής μπάτσος. Κάθε βράδυ κυνηγάει σκουρόχρωμους ή αλβανούς μαζί με κάτι άλλους κοκορρόμυαλους φορώντας στολή Κ.Κ.Κ. και κρατώντας πύρινους σταυρούς και τους βασανίζουν τους κακόμοιρους. Παγιδεύει και τον αθώο κoσμάκη με ναρκωτικά. Γι' αυτό και δε βρίσκει τίποτα η φουκαριάρα η μάνα του που τα χρειάζεται. Και η κόρη μου. Τι να πω! Μου κυκλοφορεί με μία μαύρη κελεμπία-ράσο με ένα σταυρό και την Αγία Γραφή παραμάσχαλα και προσπαθεί να με βάλει στο ίσιο δρόμο. Η γκρούπι του Ιησού! Ευτυχώς που υπάρχει και ο Χάκερ και παρηγοριέμαι. Ο σκύλακος μου. Ένας τετραπέρατος σκύλος, καθόλου συνηθισμένος. "Παίζει" το PC καλύτερα από τα κόκκαλα του. Τα χόμπυ του δεν είναι κατούρημα δέντρων και κυνήγι αυτοκινήτων. Οοοχι. Σπάει κωδικούς...χμ..δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω.

 

post-556-0-15626700-1339070136_thumb.jpgpost-556-0-66425600-1339070146_thumb.jpg

 

MG: (...) Τα προφίλ σας στη συνέχεια, αν δεν κάνω λάθος, ας πούμε ότι διαφοροποιούνται κάπως. Ισχύει αυτό?

ΜΡ: Πω Πω! Τι μου θύμησες τώρα! Ήταν όταν πήγαμε οικογεινειακώς στο Αμέρικα! Εκεί έγινε ο χαμός! Χάθηκε το βλαμμένο η κόρη μου κι εγώ με τη βοήθεια μιας σούπερ ομάδας των Εθνικογριών, πρώην φιλενάδων της κόρης μου και μελών παραθρηκευτικών οργανώσεων ενώσαμε τις φλεβίτιδές μας και ψάχναμε την κόρη μου. Ήθελα βοήθεια τι να έκανα! Το ριξα κι εγω στο Θεό. Παράτησα το PC, ως μηχάνημα του διαβόλου, ντύθηκα όπως αυτές (παναγιά μου!) και προσπαθούσα να τη βρω. Τη βρήκα εντελώς αλλαγμένη, ξανθιά, έντονα βαμμένη, στοιχειώδη ρούχα κλπ. Καταλαβαίνεις τι εννοώ! Μου είπε ότι ερωτεύτηκε! Άιντε να βγάλεις άκρη! Και να ήταν μόνο αυτό. Πόσο να αντέξω τα χτυπήματα η έρμη μάάάάνα! Ο Αχιλλέας, συμφιλιώθηκε με ...τη γυναικεία φύση του, πήγαμε στο άλλο άκρο, άφησε το Σώμα και ..μπήκε σ' άλλο σώμα.

 

post-556-0-79675400-1339070274_thumb.jpg

 

MG: Εντυπωσιακό! Και τώρα πως επανήλθατε στη "μητρική εστία"?

ΜΡ: Εμφανίστηκε η γρια μάνα μου και μας επανέφερε ...στην τάξη. Μη ρωτάς πως. Έγινε reset.

MG: Συνέχεια θα έχουμε?

ΜΡ: (τραγουδιστά)

(ABBA)

 

post-556-0-89281700-1339070446_thumb.jpg
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Το διάβασα χθες... αν δεν κάνω λάθος είχα κάποια πρώτη επαφή μέσω του 9 της Ελευθεροτυπίας; Δεν θυμάμαι.

 

Γενικά είναι πιο γουστόζικο και χαβαλεδιάρικο από ότι το νόμιζα, αλλά εντάξει δεν παίρνει και όσκαρ σεναρίου, σχεδίου, κλπ ή όπως αλλιώς το λένε στον χώρο. Το σχέδιο απλό, γνώριμο και ταιριαστό όσο και το προσωπικό ξεχωριστό του δημιουργού. Ζωηρά χρώματα και καθαρές γραμμές που αναδεικνύονται λόγω του χαρτιού, ήταν όμορφη σειρά αυτή του 9 και του άλμπουμ του μήνα σε ποιότητα χαρτιού, δεσίματος αλλά και μεγέθους. Για το τυπικό μόνο σε ένα καρεδάκι τουλάχιστον μου δημιουργήθηκε η υποψία ότι έγινε κάποια πρόχειρη πολύ προσθήκη εκ των υστέρων σε φανέλα κλπ του Αχιλλέα, δηλαδή ακόμη και για αυτό το αεράτο και πολλές φορές (απ)ελεύθερο(μένο) ας πούμε σχέδιο φάνηκε πολύ πρόχειρη επέμβαση.

 

Μου άρεσε και εμένα το αυτοτελές - τύπου στριπ - της κάθε σελίδας, αλλά το ότι τελικά όλο το κόμικ εντάσσεται σε ένα γενικό storyline, έχει δηλαδή μία - περίπου - αρχή, μία - σχεδόν - συνέχεια και ένα - κάπως - τέλος (ως μάλλον γίνεται συνήθως σε αυτής της μορφής τα κόμικς). Δεν μπορώ να πω ότι με ξετρέλανε ειδικά στα τελειώματα, αλλά διαβάζεται με άνεση και ασφάλεια από ανθρώπους που δεν έχουν κολλήματα και δεν προσβάλονται εύκολα. Θα μου πεις μπορεί κάποιος απόλυτα θρησκευόμενος ή ακραία αντιρατσιστής να προσβληθεί από αυτό; Δεν ξέρω, δεν ανήκω σε αυτές τις κατηγορίες οπότε, δεν με ενοχλεί και το χιούμορ που πατάει σε τέτοιου είδους θέματα.

 

Εκεί γύρω στο μέτριο προς καλό (ανάλογα το φεγγάρι μάλλον) μου φάνηκε, δεν το μετάνιωσα πάντως που το πήρα, ενώ το αυτό έχω κάνει με πολλά κόμικς στο παρελθόν. Κατά ανορθόδοξο τρόπο θα έλεγα η τιμή του πλέον, ανέρχεται από την εκδοτική (που δεν ξέρω καν αν υφίσταται πια) στα 6€, αλλά σαφώς το βρίσκετε σε (αρκετά κάποιες φορές) χαμηλότερη τιμή στα βιβλιοπωλεία.

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

yoshi μήπως ήθελες να πεις ρατσιστής αντί για αντιρατσιστής; :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Δεν αποκλείεται... ανάλογα από ποια πλευρά το βλεπει κανείς και σε ποιο καρεδάκι βρίσκεται. Σε αυτό με τις φέτες ή το άλλο το "κακοσχεδιασμένο" με τον Αχιλλέα στα τέσσερα. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to ΜΑΝΑ ΡΕΙΒΕΡ .
  • 2 years later...

  • Member ID:  32289
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  332
  • Reputation:   2089
  • Achievement Points:  254
  • Days Won:  9
  • With Us For:  2359 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Αντικατάστηθηκε το εξώφυλλο και οπισθόφυλλο του τεύχους.

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.