Μετάβαση στο περιεχόμενο

ZICHE SILVIA [ (1967) ]


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Δημιουργός:
ZICHE SILVIA
Επίσημη Ιστοσελίδα:
Ημερ. γέννησης:
05/07/1967
Τόπος γέννησης:
Thiene, Ιταλία
Εργογραφία:

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

1200px-Lucca2010_Ziche.jpg

 

H Silvia Ziche (Σύλβια Τζίκε) γεννήθηκε στην Τιένε της επαρχίας Βιτσέντζα, στην Ιταλία, στις 5 Ιουλίου 1967. Στην ηλικία των δεκατεσσάρων εγκατέλειψε την ζωή στην φάρμα για να σπουδάσει στην Σχολή Καλών Τεχνών. Με τον καιρό άρχισε να σχεδιάζει καινούργιους χαρακτήρες κόμικς, ενώ από ήρωες της Disney, είχε ιδιαίτερη αδυναμία στις "γνωστές κυρίες" Νταίζυ και Τζένυ.

Οι χαρακτήρες που σχεδίαζε στην αρχή ,όπως ήταν λογικό, δεν άρεσαν σε κανέναν πέρα από τους φίλους και γνωστούς της. Όταν όμως κέρδισε έναν διαγωνισμό σχεδίου, διάφορα περιοδικά άρχισαν να εκδίδουν την δουλειά της. Ήταν 17 ετών.

 

post-6330-1249543768_thumb.jpg

 

Έναν χρόνο μετά, δημιούργησε τα πρώτα της σχέδια με ήρωες της Disney. Όπως αναφέρει και η ίδια, ακολούθησε την συμβολή ενός μεγάλου σύγχρονου Ιταλού σχεδιαστή τον οποίον θαύμαζε μέσα από τις σελίδες του Topolino, τον Giorgio Cavazzano. Στην συνέχεια γράφτηκε στην Ιταλική Σχολή Ντίσνεϋ του δημιουργού του Paperinik (Φάντομ Ντακ), Giovan Battista Carpi. Από τότε μέχρι σήμερα η Silvia Ziche έχει αναγνωριστεί ως ένας από τους πιο αξιόλογους σύγχρονους Ιταλούς δημιουργούς.

 

post-6330-1249543777_thumb.jpg

 

Έχει λάβει αρκετά βραβεία για αρκετές δουλειές της, μεταξύ άλλων και το "Papernovella" (Παπιομυστήριο). Άλλες αξιόλογες δουλειές που είναι σήμα κατατεθέν της και είχαμε την τύχη να γνωρίσουμε στην Ελλάδα, είναι τα "Topokolossal" (Φθόνος και Απληστία), Il Grande Splash (Ο Μεγάλος Σπλας) και ο προϊστορικός Ντόναλντ.

 

 

Έχει συνεργαστεί με περιοδικά όπως Linus, Comix and Cuere, ενώ ιστορίες της έχουν δημοσιευτεί στα περιοδικά Topolino, και όσο και αν ακούγεται περίεργο, στα PK και ΜΜ (γνωστό ως 2ος κύκλος Μίκυ Μυστήριο).

 

post-6330-1249543753_thumb.jpg

 

Δεν είχα την ευκαιρία να διαβάσω ιστορίες της στο ΡΚ, αλλά στο ΜΜ μπορείτε να διαπιστώσετε και μόνοι σας πως άλλαξε ολόκληρο το σχεδιαστικό της στυλ για να ταιριάζει με το νουάρ ύφος της σειράς. Σε αυτήν την περίπτωση είναι παραπάνω από φανερή η επιρροή που έχει ασκήσει πάνω της ο Cavazzano. Συγκεκριμένα, στο 6ο τεύχος της σειράς, μπορείτε να βρείτε την ιστορία της.

 

 

Συνέντευξη της σχεδιάστριας στο forum μας, ΕΔΩ.

 

 

 

Πηγές:

Ντόναλντ #9

http://lambiek.net/artists/z/ziche_silvia.htm

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

:clap2::clap2::clap2::clap2:

 

Πολύ ωραίο αφιέρωμα!! :best: Ειδικά το ότι το "Παπιομυστήριο" είναι δική της δουλειά, την ανεβάζει πιο πολύ στην υπόληψή μου!! :cool:

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Και εμένα το Παπιομυστήριο με είχε καθηλώσει εντελώς για όσον καιρό κυκλοφόρησε. Κάθε Παρασκευή για 24 εβδομάδες το πρώτο πράγμα που σκεφτόμουν ήταν να πάω στο περίπτερο για να αγοράσω το νέο τεύχος.

 

Βέβαια θεωρώ καλύτερη δουλειά τον Μεγάλο ΣΠΛΑΣ. Όπως και να το κάνουμε όμως και οι δύο ιστορίες είναι κορυφαίες.

 

 

Πληροφοριακά στο τελευταίο Ντόναλντ (Χειμωνιάτικες Ιστορίες) έχει ιστορία της :dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ελα ρε συ, ο Μεγαλος Σπλατς ηταν τελειως ο,τι να'ναι! Τα αλλα δυο ηταν πολυ πολυ καλυτερα, με πιο πλουσια.....σκηνικα! :P

 

Οκ, αυτο το "γουρλωμενο" στυλ σχεδιασματος δεν ηταν ο,τι πιο ομορφο εχω δει, αλλα ταιριαζε τελεια στο υφος των σηριαλ! :D Και ναι, εμεινα οταν διαβασα οτι αυτη εκανε τον 2ο κυκλο Μικυ Μυστηριο! Μωρε μπραβο! :clap: (Ειμαι μεγας Καβατσανο-φαν!)

 

 

Keep rockin'! :cheers2:

Επεξεργασία από DJO
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Και ναι, εμεινα οταν διαβασα οτι αυτη εκανε τον 2ο κυκλο Μικυ Μυστηριο! Μωρε μπραβο! :clap:

 

Δεν σχεδίασε μόνη της εξ' ολοκλήρου τις ιστορίες στο ΜΜ (Mickey Mouse Mystery Magazine). Η ιστορία που σχεδίασε είναι η Πύρινη Λαίλαπα στο 6ο τεύχος. Ο σχεδιασμός της είναι εντελώς διαφορετικός από αυτόν είχαμε συνηθίσει, όμως κάποιος που έχει διαβάσει ιστορίες της, μπορεί να διακρίνει το προσωπικό της στυλ.

 

Το ΜΜ ήταν μια ευκαιρία να συνεργαστούν πολλοί Ιταλοί σχεδιαστές/σεναριογράφοι για ένα εντελώς διαφορετικό στυλ από αυτό που μας έχει συνηθίσει η Disney. Σε αυτήν την προσπάθεια, έλαβαν μέρος μεταξύ άλλων η Ziche και ο Cavazzano

 

Και μιας και ξεκινήσαμε συζήτηση περί ΜΜ, ένα απόσπασμα από το Wolfstad

Mickey Mouse Mystery Magazine was a monthly publication, very popular in Italy, but now concluded.

 

Topolino (Mickey Mouse) is a hero in these mystery stories, which feature a little bit more violence, shootings and 'bad' words than we are used from Disney. Also the design looks a little bit more mature than the usual Disney comic stories. They remind of Marvel super hero comics from the US.

 

:beer:

Επεξεργασία από YOSHIMITSU
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4236
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  153
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   18098
  • Achievement Points:  2201
  • Days Won:  21
  • With Us For:  5971 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πραγματικά η σχεδιάστρια αυτή δειχνεί εξαιρετική!Θα ψάξω να βρω δουλειά της,με την πρώτη ευκαιρία

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Αν και δεν έχω διαβάσει αυτή την ιστορία στο ΜΜ για να δω το πώς άλλαξε το σχεδιαστικό της στυλ, εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν όσα έχουν πέσει στα χέρια μου ως τώρα απ' την εν λόγω κυρία. Κανένα απ΄τα 3 "Μεγάλα Σήριαλ" δεν μου άρεσε ιδιαίτερα, ίσως όμως να φταίει και ότι έχουν ανέβει τα στάνταρντς μου εξαιτίας του περιοδικού ΚΟΜΙΞ που διαβάζω, στο οποίο (συνήθως) δημοσιεύονται ποιοτικότερες ιστορίες. Είναι πολλοί μάλιστα οι σχεδιαστές-σεναριογράφοι ιστοριών με παπιά των οποίων διαβάζω ιστορίες και μου προκαλούν αδιαφορία, οπότε συνήθως ξεχνάω το όνομά τους, κάτι που δεν έγινε με τη συγκεκριμένη σχεδιάστρια την οποία πλέον έχω συνδέσει με βαρετές και ανούσιες ιστορίες που τελειωμό δεν έχουν.

 

ΥΓ: Το θάψιμο που έφαγε η δεσποινίδα Τζίκε δεν επηρεάζουν σε κανέναν βαθμό την θετικότατη άποψή μου για το εξαιρετικό αφιέρωμα του φίλτατου PhantomDuck! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Η Ζίκε είναι απλώς τέλεια... (αλήθεια, στο τεύχος 6 είναι δικιά της η ιστορία... Απ'ότι μου είχαν πει, είχε γίνει ένα λάθος...)

Μακάρι να κυκλοφορήσει το PK στην Ελλάδα... (πράγμα που δεν το νομίζω...)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Καλά έκανες και το ανέφερες. Το διαπίστωσα αφού είχα ήδη φτιάξει το αφιέρωμα αλλά καλό θα ήταν να το αναφέρουμε κι εδώ. Ακολουθεί Copy Paste από post μου στο thread του 2ου κύκλου Μίκυ Μυστήριο (Mickey Mouse Mystery Magazine)

 

Επίσης μόλις συνειδητοποίησα πως τα ελληνικά τεύχη δεν ήταν ακριβής επανεκτύπωση των ιταλικών όπως πίστευα :confuse:

 

 

Αν εξαιρέσουμε τα ιταλικά τεύχη #2 και #3, όλα τα υπόλοιπα έχουν 84 σελίδες αντί για 68. Σε αντίθεση με τα ελληνικά που όλα τα τεύχη έχουν 68 σελίδες (+εξώφυλλα κλπ).

 

Στην πρωτότυπη έκδοση εκτός της βασικής ιστορίας, υπάρχουν και μικρές αυτόνομες 8σέλιδες ιστορίες οι οποίες δεν κυκλοφόρησαν στην χώρα μας. Τουλάχιστον όχι μέσω του συγκεκριμένου περιοδικού. Οι περισσότερες από αυτές είναι σχεδιασμένες από την Sylvia Ziche. Δεν ξέρω αν έχουν κυκλοφορήσει σε άλλες εκδόσεις του Τερζόπουλου

 

Η αφορμή για το ψάξιμο ήταν πως θυμόμουν ότι το έκτο τεύχος ΜΜ ανέφερε την Silvia Ziche ως εικονογράφο, κάτι που μου είχε κάνει τεράστια εντύπωση. Στην λίστα του Γερμάνικους όμως δεν είδα να αναφέρεται πουθενά, έτσι παρατήρησα πως στο ελληνικό έκτο τεύχος αναφέρονται λανθασμένα ως δημιουργοί της κύριας ιστορίας οι "Writing: Francesco Artibani Art: Silvia Ziche".

Αυτοί είναι οι δημιουργοί της μικρότερης 8σέλιδης ιστορίας, η οποία όμως δεν υπάρχει μέσα στο περιοδικό. Οι σωστοί δημιουργοί για την κύρια ιστορία είναι: "Writing: Tito Faraci Art: Alessandro Perina"

 

 

Και τόσα χρόνια έλεγα πως δεν γίνεται η Ziche να έχει τόσο διαφορετικό σχέδιο, ήταν εντελώς παντελώς διαφορετικό από το στυλ της. Αν και για να πω την αλήθεια θα μου άρεσε να έβλεπα σκίτσα από τις ιστορίες που αφαιρέθηκαν από το περιοδικό. Ίσως όντως να είχε διαφορετικό σχεδιασμό.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Λοιπόοον... Ας πω κι εγώ δυο πραματάκια για την Τζίκε!

 

Αγαπημένοι της δημιουργοί είναι φυσικά οι γνωστοί ιταλοί Σκάρπα και Μπατίστα Κάρπι, καθώς και ο Τζόρτζιο Καβατσάνο. Έχει συνεργαστεί με γνωστούς σεναριογράφους, όπως ο Νίνο Ρούσο και ο Μάρκο Μπόσκο, αλλά και ο Τίτο Φαράτσι, ίσως λίγο πιο γνωστός από τους προηγούμενους.

 

Εκτός των τρομερών "Παπιομυστήριο", "Φθόνος & Απληστία" και "Ο Μεγάλος Σπλας", έχει γράψει και σχεδιάσει την ξεκαρδιστική αστυνομική ιστορία "Η Ληστεία του Αιώνα", που κυκλοφόρησε αυτό το καλοκαίρι στα πλαίσια της σειράς "Μεγάλα Σήριαλ" (#19). Επίσης έχει γράψει και σχεδιάσει μια ακόμη μεγάλη ιστορία με τίτλο "Paperina di Rivondosa" (160 σελίδες), παρωδία μιας γνωστής σαπουνόπερας.

 

Εκτός της δουλειάς της στον κόσμο του Ντίσνεϋ, έχει εικονογραφήσει αρκετά βιβλία και έχει δημιουργήσει μερικά δικά της κόμικς, όπως η σειρά "Alice a Quel paese" για το περιοδικό Comix και τα στριπς "Trailers" και "Un Rodo alla Gola" για τα ένθετα της εφημερίδας Corrier della Sera. Εκτός των άλλων έχει συνεργαστεί και με τον κηνηματογραφικό σεναριογράφο Βιντσέντσο Τεράμι, για την δημιουργία της σειράς "Gaia, Allegra e Felice".

 

Τέλος, στον χώρο της Ντίσνεϋ ασχολείται πλέον (σχεδόν) αποκλειστικά με την σειρά μονοσέλιδων αριστουργημάτων "Che aria tira a... Paperopoli/Topolinia". Και για να κλείσω, ας πω πως εκτός των κυριών Τζένυ και Νταιζυ, λατρεύει και την Γιαγιά Ντακ.

 

Υ.Γ. Αν και όλα αυτά είναι "αποκόματα" από ένα αφιέρωμα που είχα γράψει παλαιότερα για την Τζίκε, οι πηγές μου ήταν οι εξής:

 

ΝΤΟΝΑΛΝΤ #9 (ευχαριστώ PK)

lambiek.net

Σχεδίασε τα δικά σου ΚΟΜΙΚΣ με την ACCADEMIA Disney #10

 

Edit: Ιδού και μια... "εικονίτσα"

post-9146-1250456870_thumb.jpg

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  11375
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  268
  • Reputation:   517
  • Achievement Points:  268
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Απλά.Απ' τις καλύτερες.Οι ιστορίες της είναι :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Φωτογραφία της Ζίκε από το φατσοβιβλίο της (προφανώς σε νεότερη ηλικία):

 

Silvia Ziche.jpg

 

και ένα

στο οποίο δίνει συνέντευξη ενώ σχεδιάζει (οι Ιταλομαθείς ας κάνουν ένα κόπο να μας πούνε μέσες άκρες τι λέει).

Άντε, και

από συνέδριο που σχεδιάζει το Φέθρυ.

 

εντίτ: το όνομα της γράφεται ώς Silvia και ούχι Sylvia. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ιδού ένα βιντεάκι από την ετήσια εκδήλωση "Lucca Comics" (που κάθε χρόνο είναι προσκεκλημένη και η Σύλβια), με την αξιαγάπητη Τζίκε να σχεδιάζει τον Ντόναλντ...

 

:respect: το σκίτσο...!

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Συνέντευξη της σχεδιάστριας στο forum μας, εδώ (lil' late, but doesn't matter :P).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  11375
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  268
  • Reputation:   517
  • Achievement Points:  268
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ξέρει κανείς, αν και πότε, θα βγει το ΡΚ στην Ελλάδα γιατί ανυπομονώ να το διαβάσω;Γιάννη είσαι πολύ τυχερός που έχεις αυτόγραφο της.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ξέρει κανείς, αν και πότε, θα βγει το ΡΚ στην Ελλάδα γιατί ανυπομονώ να το διαβάσω;

 

Μόνο ο Τερζό το ξέρει... ;)

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πρόσφατα κυκλοφόρησε μια καταπληκτική έκδοση στην Ιταλία, που περιέχει κάμποσες ιστορίες και εικονογραφήσεις της Σύλβια με χαρακτήρες Disney, και έχει 500κάτι σελίδες.

 

Disney d' autore Silvia Ziche

 

Φυσικά, σαν ορκισμένος φαν, το πήρα κατευθείαν απ' το amazon.it και το διάβασα σε τρεις μέρες...! Είναι καταπληκτικό! Έχει μία από τις αδημοσίευτες στην Ελλάδα πολυσέλιδες ιστορίες της Ziche, την Paperina di Rivondosa, που είναι παρωδία μιας ιταλικής τηλεοπτικής σειράς... και έχει *το* γέλιο. Και για κάθε ιστορία έχει σημειώσεις, προσχέδια και λίγα λόγια απ' την Τζίκε. Φοβερή ποιότητα και γενικά απ' τις πιο προσεγμένες εκδόσεις που έχω δει! Τα σπάει!!!

 

Για να καταλάβετε το μέγεθος (ιδίως το πάχος)...

post-9146-0-15984500-1321715041_thumb.jpg post-9146-0-10222600-1321715050_thumb.jpg

 

Και κάποιες σελίδες...

post-9146-0-73292500-1321715061_thumb.jpg post-9146-0-73386000-1321715072_thumb.jpg post-9146-0-54677400-1321715084_thumb.jpg

 

Ελπίζω να το 'χω και υπογεγραμμένο σύντομα...! :D

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πρόσφατα κυκλοφόρησε μια καταπληκτική έκδοση στην Ιταλία, που περιέχει κάμποσες ιστορίες και εικονογραφήσεις της Σύλβια με χαρακτήρες Disney, και έχει 500κάτι σελίδες.

 

Disney d' autore Silvia Ziche

 

Φυσικά, σαν ορκισμένος φαν, το πήρα κατευθείαν απ' το amazon.it και το διάβασα σε τρεις μέρες...! Είναι καταπληκτικό! Έχει μία από τις αδημοσίευτες στην Ελλάδα πολυσέλιδες ιστορίες της Ziche, την Paperina di Rivondosa, που είναι παρωδία μιας ιταλικής τηλεοπτικής σειράς... και έχει *το* γέλιο. Και για κάθε ιστορία έχει σημειώσεις, προσχέδια και λίγα λόγια απ' την Τζίκε. Φοβερή ποιότητα και γενικά απ' τις πιο προσεγμένες εκδόσεις που έχω δει! Τα σπάει!!!

 

Για να καταλάβετε το μέγεθος (ιδίως το πάχος)...

post-9146-0-15984500-1321715041_thumb.jpg post-9146-0-10222600-1321715050_thumb.jpg

 

Και κάποιες σελίδες...

post-9146-0-73292500-1321715061_thumb.jpg post-9146-0-73386000-1321715072_thumb.jpg post-9146-0-54677400-1321715084_thumb.jpg

 

Ελπίζω να το 'χω και υπογεγραμμένο σύντομα...! :D

 

 

Ε ρε κατι τετοιες εκδοσεις δεν θα υπαρξουν ποτε στη ελλαδα,ειτε για τη Συλβια Τζικε ειτε για οποιονδηποτε αλλον...

Φαινετε ωραιο...πως το διαβασες?ξες ιταλικα??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ε μα ναι...! Πτυχιούχος (πλέον)...! :D

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

:thinking:Η ιστορια που φαινετε στη φωτο ειναι απο το μεγαλο σηριαλ 19...δεν ηξερα οτι ειναι της τζικε...νομιζω το ειχε ενα περιπτερο...εσυ αν δεν απατωμαι ελεγες οτι ηξερες και γαλλικα και επερνες ενα γαλλικο ντισνευ?

τυχερεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ναι, είναι απ' τις πιο πρόσφατες πολυσέλιδες ιστορίες της Τζίκε με το Μίκυ, και έχει δημοσιευτεί στην Ελλάδα σαν Μεγάλο Σήριαλ. Η Ληστεία του Αιώνα (La rapina del Milennio)

 

Ναι, είμαι πολύγλωσσος πτυχιούχος. :P Ξέρω και γαλλικά και παίρνω το Picsou και το Mickey Parade Geant από γαλλικές εκδόσεις Disney.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12765
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  641
  • Reputation:   4140
  • Achievement Points:  641
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5025 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Johnny( άρα μάλλον Γιάννη) πραγματικά σε ζηλεύω... όχι μόνο για το καινούριο σου απόκτημα αλλά και για το ότι μιλάς Ιταλικά!!! :best: Είναι μία από τις γλώσσες που θα ήθελα να γνωρίζω...αλήθεια πόσο καιρό έκανες μάθημα; αν θες γράψε στο προφίλ μου για να μην χαλάμε το θέμα... ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Αυτό ακριβώς ήθελα να τον ρωτήσω αλλά έχει φουλ τα μυνήματά του xD...

 

Εγώ έχω την σειρά του τηλεθεατή που τον τελευταιο χρόνο οργιάζει μαζί με την Linguaphone(Αγγλικά,Ιταλικά,Γερμανικά,Γαλλικά,Ισπανικά,Τούρκικα,Γιαπωνέζικα κλπ), αλλά που χρόνος...και μου φαινοντε και δύσκολα :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Στο Topolino #2937 δημοσιεύεται μία πολυσέλιδη ιστορία (τρία μέρη) σε σχέδιο και σενάριο Silvia Ziche!!! :D

Πρωταγωνιστεί ο Μίκυ, και η ιστορία λέγεται Topolino e la saga bureocratica. (Ο Μίκυ και το γραφειοκρατικό σάγκα, ορ σάμθινγκ λάικ δατ :P) Μυρίζομαι θεοκαμμενιά. Ω ναι! :xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πήρα το Topolino #2937 και τη διάβασα σε μηδενικό χρόνο. Η ιστοριούλα δεν παίζεται, μιλάμε για απίθανα καμμένο σενάριο:

 

Ο Μίκυ καλείται να βοηθήσει τους κατοίκους ενός παράλληλου παραμυθένιου κόσμου, του οποίου το νομικό σύστημα βασίζεται στην γραφειοκρατία: οι δράκοι υποβάλλουν αιτήσεις για να απαγάγουν μία πριγκίπισσα, οι πριγκίπισσες υποβάλουν αίτηση για να ζητήσουν βοήθεια από έναν ιππότη, και οι ιππότες υποβάλλουν αίτηση για να σώσουν μία πριγκίπισσα. :yes:

Όλα αυτά αλλάζουν βέβαια όταν ένας μυστηριώδης κλέφτης από το δικό μας κόσμο επισκέπτεται τη χώρα της γραφειοκρατίας και κλέβει σωρρηδόν όλους τους κατοίκους της, οι οποίοι δεν προλαβαίνουν να αντιδράσουν, γιατί μέχρι να υπογράψουν τα έγγραφα που απαιτούνται για να τους επιτραπεί να τον κυνηγήσουν και να τα υποβάλλουν στο κατάλληλο γραφείο, ο κλέφτης έχει φύγει. :shit2:

 

Η Τζίκε στα καλύτερά της! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

γκουχουγκουχγκουχσκανλέισονγκουχγκουχουγκουχ :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Στο Topolino #2977 (12/12/2012[!]) δημοσιεύεται μία ολοκαίνουργια, χριστουγεννιάτικη ιστορία της Σύλβια με τίτλο Zio Paperone e la Bont'a Natalizia®. :D

post-9146-0-73270400-1354647510_thumb.jpg

 

Αποτελείται από δύο μέρη και αναμένεται φοβερή! :D Ziche είναι αυτή :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δόξα τω Θεώ βρήκα και διάβασα την χριστουγεννιάτικη ιστορία της Τζίκε! :D

 

Ο Σκρουτζ βρίσκει έναν συνέταιρο για πρώτη φορά στην καριέρα του και πλασάρουν μαζί ένα προϊόν, την περίοδο των Χριστουγέννων. Τελικά αποτελείται από 4 μέρη και έχει τη συνηθισμένη αφασία όπως όλες οι ιστορίες της Τζίκε...! :D Ο νέος χαρακτήρας, ο συνέταιρος του Σκρουτζ, είναι ένας πολύ συμπαθητικός νεαρός ονόματι Trent Percent.

Στο τεύχος με τα δύο τελευταία επεισόδια είχε και μία συνέντευξη της Τζίκε, που ανέβηκε και στο site του Topolino.

Να και το όμορφο χριστουγεννιάτικο εξώφυλλο...! :D

 

post-9146-0-76314000-1358895170_thumb.jpg

 

Επίσης, τώρα τελευταία διάβασα μερικά από τα μη ντισνεϋκά κόμικς της Τζίκε που πήρα από το amazon.it! :D

 

Έχω διαβάσει τα Amore mio, Due, Lucrezia και Olimpo S.P.A.

 

Τα πρώτα τρία έχουν κοινή πρωταγωνίστρια την Lucrezia, μία ηρωίδα που ίσως αντιπροσωπεύει την Τζίκε και μέσω αυτής εκφράζει τις δικές της ανησυχίες, κυρίως όσον αφορά τις σχέσεις των δύο φύλων. Μου θύμισε το Happy Sex και Happy Girls που κυκλοφόρησε πρόσφατα η Anubis, αλλά σε πιο "γυναικεία" εκδοχή. Έχει πολλή πλάκα, αν και, ειδικά το τελευταίο άλμπουμ (Lucrezia) πιστεύω οι γυναίκες αναγνώστριες θα το εκτιμούσαν περισσότερο, διότι αναφέρεται περισσότερο σε θέματα όπως η δίετα και η μόδα (λογικό αν σκεφτεί κανείς ότι δημοσιευόταν στο γυναικείο περιοδικό Donna Moderna :P ).

 

To Olimpo S.P.A. δεν έχει καμία σχέση. Το σενάριο έχει γράψει ο Vicenzo Cerami, ιταλός συγγραφέας (κυρίως). Η ιστορία έχει ως εξής: η ζωή στον Όλυμπο δεν είναι όπως παλιά, αφού η πρόοδος της ανθρωπότητας και η δημιουργία καινούργιων θρησκειών έχει καταντήσει τους θεούς του Ολύμπου βαρετούς. Αυτό αντιλαμβάνεται ο Δίας και αποφασίζει να αλλάξει την κατάσταση. Συγκαλεί λοιπόν σε συμβούλιο τους θεούς και αποφασίζουν να γίνουν πάλι αγαπητοί στους ανθρώπους, βοηθώντας τη σύγχρονη κοινωνία να ξεπεράσει μερικά από τα προβλήματά της. Πρώτα πρώτα επιλέγουν το πρόβληλμα της παχυσαρκίας και της καράφλας ( :lol: ).

Ωραίο, έξυπνο χιούμορ που αξιοποιεί τα στοιχεία των θεών από τη μυθολογία βγάζοντας γέλιο, αν και θα μπορούσε να το κάνει καλύτερα. Πάντως είχε πλάκα που επικεντρώθηκαν στην... υπερβολική αγάπη του Δία στο γυναικείο φύλο, και στις τρομακτικές αντιδράσεις της Ήρας! :P

 

Θέλω να δω τι γίνεται και στο δεύτερο αλμπουμάκι τώρα. :P

 

Αυτή τη στιγμή διαβάζω το San Francisco e santa pazienza.

 

:D

 

 

 

Ένα απ' τα αγαπημένα μου Che aria tira a... Paperopoli

 

post-9146-0-81405300-1358896803_thumb.jpg

 

(Η αυτοεκρίμηση είναι σαν την αυτοκριτική: καλύτερα να την κάνετε μόνοι)

και πάνω στον καθρέφτη τα χαρτάκια λένε "είσαι ο καλύτερος", "είσαι διάνοια", "είσαι μύθος", "ουάου" και άλλα τέτοια :P

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το επίσημο site της Σύλβια Τζίκε

 

silviaziche.com

 

Σχεδόν κάθε μέρα ανεβάζει ένα σχέδιό της, αδημοσίευτο ή δημοσιευμένο, ή κάποια μονοσέλιδη ιστοριούλα από τις παλιότερές της. :D Απόλαυση με το σταγονόμετρο για τους φαν!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.