Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6173 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εγω παντως πιστευω οτι ειναι γυφτια να επανεκδιδουν ιστοριες που ξαναβαλαν πριν 20 χρονια και μαλιστα συχνα στο ίδιο περιοδικό. ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΑΝΕΚΔΙΔΟΝΤΑΙ ΠΟΤΕ ιστοριες! Ελεος! Τα ντισνευ κομιξ ειναι τοσο παραγωγικα που ειναι ιεροσυλία, ντροπή και αίσχος να βαζουμε και να ξαναβαζουμε τις ιδιες ιστοριες. Και στο ''κομιξ'', αντε, παει στο καλό, αφου εχουν εναν ''κωδικα ιστοριών''και δεν βαζουν ο,τι να'ναι και επειδη τους τελειωνουν οι ''καθωσπρέπει'' ιστοριες γεμιζουν τις τρυπες που προκυπτουν. στα αλλα (βλ.μικυ μαους) που δεν εχουν περιορισμους, ειναι απαραδεκτο.

 

Μέγα λάθος το να μην γίνονται ποτέ αναδημοσιεύσεις και θα σου εξηγήσω και το γιατί. Πολλές ιστορίες στη χώρα μας αναδημοσιεύονται περίπου κάθε 10 χρόνια σε διαφορετικά έντυπα. Πολλές από τις ιστορίες που διαβάζεις εσύ αυτήν την περίοδο στο Μίκυ Μάους τις διάβαζα εγώ πριν 10 χρόνια όταν ήμουν στην ηλικία σου. Εγώ όμως που συνεχίζω να διαβάζω που και που το περιοδικό είμαι εξαίρεση, κατά κανόνα το αναγνωστικό κοινό του περιοδικού έχει αλλάξει. Για ποιον λόγο να μην μπουν π.χ. στο Μίκυ Μάους κάποιες καλές παλιότερες ιστορίες ενώ παράλληλα δίνει μεγαλύτερη βάση στις νεότερες ?

 

Σκέψου πως οι περισσότερες μεγάλες ιστορίες του Barks είχαν δημοσιευτεί πριν τη δημιουργία του ΚΟΜΙΞ σε περιοδικά όπως το Μεγάλο Μίκυ. Με αυτήν την λογική δεν θα έπρεπε να δημιουργηθεί ποτέ το ΚΟΜΙΞ. Εξ' άλλου οι ιστορίες του Barks άρχισαν να δημιουργούνται από το '43, και να δημοσιεύονται στη χώρα μας από τη δεκαετία του '60. Πολλοί κλασικοί Ιταλοί σχεδιαστές επίσης έκαναν την πρώτη τους εμφάνιση στα ελληνικά έντυπα τη δεκαετία του '70. Πρακτικά καταλαβαίνεις πως αν δεν γινόντουσαν επανεκδόσεις ιστοριών, τις ιστορίες αυτές δεν θα της ήξεραν παρά μόνο οι σημερινοί 40+άρηδες.

 

Από εκεί και πέρα παίζει ρόλο και το τι εξυπηρετεί το κάθε περιοδικό. Τα Κλασικά π.χ. όπως υποδηλώνει και ο τίτλος τους αναλώνονται με τέτοιες ιστορίες. Σε κάποιον που μάζευε τεύχη από τις δεκαετίες του '70, '80, '90 κλπ μπορεί να μην του κάνει εντύπωση, όμως για το νεότερο αναγνωστικό κοινό, είναι μία πρώτης τάξεως ευκαιρίας να διαβάσει κλασικές ιστορίες.

 

Παράδειγμα, στο πρόσφατο τεύχος 214 βρήκα μια ιστορία του Luciano Bottaro που την έψαχνα καιρό, παρ' όλο που είχε δύο (τουλάχιστον) επανεκδόσεις από το 1979. Σημειωτέον πως αν δεν γίνονταν επανεκδόσεις, τα ΚΛΑΣΙΚΑ δεν θα υπήρχαν, και μιλάμε για το πιο αξιόλογο περιοδικό της εκδοτικής την παρούσα περίοδο.

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.5k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μέγα λάθος το να μην γίνονται ποτέ αναδημοσιεύσεις και θα σου εξηγήσω και το γιατί. Πολλές ιστορίες στη χώρα μας αναδημοσιεύονται περίπου κάθε 10 χρόνια σε διαφορετικά έντυπα. Πολλές από τις ιστορίες που διαβάζεις εσύ αυτήν την περίοδο στο Μίκυ Μάους τις διάβαζα εγώ πριν 10 χρόνια όταν ήμουν στην ηλικία σου. Εγώ όμως που συνεχίζω να διαβάζω που και που το περιοδικό είμαι εξαίρεση, κατά κανόνα το αναγνωστικό κοινό του περιοδικού έχει αλλάξει. Για ποιον λόγο να μην μπουν π.χ. στο Μίκυ Μάους κάποιες καλές παλιότερες ιστορίες ενώ παράλληλα δίνει μεγαλύτερη βάση στις νεότερες ?

 

Σκέψου πως οι περισσότερες μεγάλες ιστορίες του Barks είχαν δημοσιευτεί πριν τη δημιουργία του ΚΟΜΙΞ σε περιοδικά όπως το Μεγάλο Μίκυ. Με αυτήν την λογική δεν θα έπρεπε να δημιουργηθεί ποτέ το ΚΟΜΙΞ. Εξ' άλλου οι ιστορίες του Barks άρχισαν να δημιουργούνται από το '43, και να δημοσιεύονται στη χώρα μας από τη δεκαετία του '60. Πολλοί κλασικοί Ιταλοί σχεδιαστές επίσης έκαναν την πρώτη τους εμφάνιση στα ελληνικά έντυπα τη δεκαετία του '70. Πρακτικά καταλαβαίνεις πως αν δεν γινόντουσαν επανεκδόσεις ιστοριών, τις ιστορίες αυτές δεν θα της ήξεραν παρά μόνο οι σημερινοί 40+άρηδες.

 

Από εκεί και πέρα παίζει ρόλο και το τι εξυπηρετεί το κάθε περιοδικό. Τα Κλασικά π.χ. όπως υποδηλώνει και ο τίτλος τους αναλώνονται με τέτοιες ιστορίες. Σε κάποιον που μάζευε τεύχη από τις δεκαετίες του '70, '80, '90 κλπ μπορεί να μην του κάνει εντύπωση, όμως για το νεότερο αναγνωστικό κοινό, είναι μία πρώτης τάξεως ευκαιρίας να διαβάσει κλασικές ιστορίες.

 

Παράδειγμα, στο πρόσφατο τεύχος 214 βρήκα μια ιστορία του Luciano Bottaro που την έψαχνα καιρό, παρ' όλο που είχε δύο (τουλάχιστον) επανεκδόσεις από το 1979. Σημειωτέον πως αν δεν γίνονταν επανεκδόσεις, τα ΚΛΑΣΙΚΑ δεν θα υπήρχαν, και μιλάμε για το πιο αξιόλογο περιοδικό της εκδοτικής την παρούσα περίοδο.

 

 

:beer:

 

δεν συμφωνω απολυτως αλλα τωρα βαριεμαι να διαφωνησω... :P

παντως ποτε μου δε συμπαθησα τα κλασσικα.

οσο για τις ιστοριες που αναβερει ο βαγγελης, αυτες επαναδημοσιευονται στις αρκετά επιτυχημενες εκδοσεις ''βιβλιοθηκη κομιξ/καρλ μπαρκς'', αρα οι καινουριοι μπορουν να τις διαβασουν και οι παλιοι να τις ξαναδιαβασουν αλλα ΜΟΝΟ αν θελουν. Εξαλλου ποτε δε διαφωνησα με τις επαναδημοσιευσεις των ιστοριων (μπαρκς, ροσα, ροτα κλπ) στο ΚΟΜΙΞ. για τα αλλα περιοδικα λεω.

και επισης, δεν νομιζω οτι εσυ, φαντομ ντακ, αποτελεις οντως εξαιρεση...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10621
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  37
  • Reputation:   160
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να αναδημοσιεύονται ιστορίες από πιο παλιά περιοδικά σε νεοτερα αλλά όχι στο ίδιο περιοδικό δηλαδή τις παλιές ιστορίες του κομιξ από τα πρώτα τεύχη όπως είπε και ο duck επαναδημοσιευονται στις αρκετά επιτυχημενες εκδοσεις ''βιβλιοθηκη κομιξ/καρλ μπαρκς'', αρα οι καινουριοι μπορουν να τις διαβασουν και οι παλιοι να τις ξαναδιαβασουν αλλα ΜΟΝΟ αν θελουν. αλλά όχι στο ίδιο το περιοδικό και κυρίως όταν διατυμπανίζει το συλλεκτικό τεύχος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  11902
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  30
  • Reputation:   133
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5213 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Καλησπέρα και από εμένα.

Να πω και εγώ τη γνώμη μου για το περιοδικό όντας αναγνώστης του από το 1995 περίπου και έχοντας στην κατοχή μου σχεδόν όλα τα τεύχη του (μου λείπουν ελάχιστα τα οποία δεν έχω ασχοληθεί να τα βρω, ίσως το κάνω τώρα που μπήκα στο greekcomics.gr και ξαναψήθηκα).

Στο παρελθόν έτρωγα τον κόσμο να το βρω και να το αγοράσω. Το δίαβαζα αμέσως και μάλιστα είχα φτάσει στο σημείο μερικούς μήνες να μην το διαβάζω για να μαζεύονται πολλά τεύχη και να μην τελειώνει η ανάγνωσή τους αμέσως. Πραγματικά ήταν απόλαυση και ιεροτελεστία το διάβασμα κάθε τεύχους.

Ερχόμενος στο σήμερα, το περιοδικό έχω σταματήσει και εγώ εδώ και ένα περίπου χρόνο να το αγοράζω. Νόμιζα πως ήμουν ο μόνος που του φαινόταν πως η ποιότητά του όχι μόνο έχει πέσει αλλά και οι ιστορίες του έχουν γίνει βαρετές. Και αυτό πιστεύω πως είναι το χειρότερο από όλα. Να βαριέται ο αναγνώστης να διαβάσει αυτό για το οποίο πληρώνει.

Με μεγάλη μου χαρά πάντως είδα πως ξεκίνησαν να δημοσιεύουν όλες τις ιστορίες του Μπάρκς συγκεντρωμένες. Αυτό είναι πολύ καλό, αφού αν έχω όλες τις ιστορίες του, θα είναι και ένας πολύ καλός λόγος για να μην αγοράσω το περιοδικό. Βέβαια με τον αριθμό των ιστοριών που έχει κάθε τόμος και με την τιμή του, στο τέλος με τα λεφτά θα αγόραζες μηχανάκι αλλά αυτό είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία...

Για το τέλος έχω και μια απορία. Οι τόμοι που βγάζει με τίτλο «Η βιβλιοθήκη του Κόμιξ» έχουν μόνο ιστορίες του Ρόσα μέσα, σωστά; Αν λοιπόν είναι μόνο του Ρόσα, θα είναι κάτι σαν την βιβλιοθήκη του Μπαρκς αλλά για τον Ρόσα, με στόχο να δημοσιεύσει όλες του τις ιστορίες χωρίς να βάζει το όνομά του;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6647
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5860 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εξ' άλλου οι ιστορίες του Barks άρχισαν να δημιουργούνται από το '43, και να δημοσιεύονται στη χώρα μας από τη δεκαετία του '60.

 

Να διορθώσω πως ιστορίες του Μπαρκς προτοδημοσιεύθυκαν στην Ελλάδα το 1953 στο Γέλιο και Χαρά:

 

Γέλιο Χαρά #4 -> Στην Αρχαία Περσία

Γέλιο Χαρά #9 -> H χρυσή περικεφαλαία

Γέλιο Χαρά #20 -> Το τσίρκο

Γέλιο Χαρά #32 -> Η μαγική κλεψύθρα

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5517 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Για το τέλος έχω και μια απορία. Οι τόμοι που βγάζει με τίτλο «Η βιβλιοθήκη του Κόμιξ» έχουν μόνο ιστορίες του Ρόσα μέσα, σωστά; Αν λοιπόν είναι μόνο του Ρόσα, θα είναι κάτι σαν την βιβλιοθήκη του Μπαρκς αλλά για τον Ρόσα, με στόχο να δημοσιεύσει όλες του τις ιστορίες χωρίς να βάζει το όνομά του;

 

Η συγκεκριμένη σειρά (που κυκλοφόρησε τέλη 2008) έχει ξεκινήσει να δημοσιεύει όλο το έργο του Ντον Ρόσα (χωρίς να γράφει τ' όνομά του στο εξώφυλλο, αλλά ούτε και στις ιστορίες). Παρ' όλα αυτά, όπως γράφει και στον "Πρόλογο" κάθε τόμου, εκτός του Ρόσα, θα πιάσουν και το έργο άλλων δημιουργών, όπως είναι φυσικά ο Ρομάνο Σκάρπα, αλλά και άλλων γνωστών δημιουργών που ιστορίες τους έχουν δημοσιευτεί κατά καιρούς στο ΚΟΜΙΞ.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11902
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  30
  • Reputation:   133
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5213 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Μάλιστα.

Οπότε να μην ελπίζουμε σε μία συλλογή με τα άπαντα του Don Rosa δηλαδή, ε;

Και κάτι ακόμα: ποιο το νόημα να αγοράζει κάποιος του τόμους τότε, αν έχει στη συλλογή του όλα τα τεύχη του Κόμιξ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3732
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μάλιστα.

Οπότε να μην ελπίζουμε σε μία συλλογή με τα άπαντα του Don Rosa δηλαδή, ε;

Και κάτι ακόμα: ποιο το νόημα να αγοράζει κάποιος του τόμους τότε, αν έχει στη συλλογή του όλα τα τεύχη του Κόμιξ;

Το να εκδοθεί από τη Νεά Ακτίνα, αυτοτελής συλλογή με ιστορίες του Ρόσα (με το όνομα του κλπ), έπειτα από όσα έχουν συμβεί μεταξύ των δυο πλευρών, το βλέπω λίγο ,(έως πολύ) αδύνατον :D . Παρ' όλα αυτά η Βιβλιοθήκη Κόμιξ από ότι φαίνεται, θα φιλοξενήσει όλες του τις ιστορίες του Ρόσα, ακόμη κι αυτές που δεν έχουν εκδοθεί στην Ελλάδα. Η Βιβλιοθήκη, απλά περιέχει, σε γενικές γραμμές τις καλύτερες ιστορίες που έχουν εκδοθεί από το περιόδικο. Τώρα, ακόμη κι αν έχεις όλα τα τεύχη του Κόμιξ στην συλλογή σου, και πάλι, υπάρχουν λόγοι για να αγοράσεις τους τόμους (καλύτερος χρωματισμός κλπ) ...! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το να εκδοθεί από τη Νεά Ακτίνα, αυτοτελής συλλογή με ιστορίες του Ρόσα (με το όνομα του κλπ), έπειτα από όσα έχουν συμβεί μεταξύ των δυο πλευρών, το βλέπω λίγο ,(έως πολύ) αδύνατον :D . Παρ' όλα αυτά η Βιβλιοθήκη Κόμιξ από ότι φαίνεται, θα φιλοξενήσει όλες του τις ιστορίες του Ρόσα, ακόμη κι αυτές που δεν έχουν εκδοθεί στην Ελλάδα. Η Βιβλιοθήκη, απλά περιέχει, σε γενικές γραμμές τις καλύτερες ιστορίες που έχουν εκδοθεί από το περιόδικο. Τώρα, ακόμη κι αν έχεις όλα τα τεύχη του Κόμιξ στην συλλογή σου, και πάλι, υπάρχουν λόγοι για να αγοράσεις τους τόμους (καλύτερος χρωματισμός κλπ) ...! :beer:

 

οι ιστορίες του Ρόσα νομιίζω έχουν όλες δημοσιευτει στην Ελλάδα.

Παντως δεν νομιζω να γινει μια ''συλλογη των καλυτερων ιστοριων''. Μαλλον μια συλλογή όλων των ιστοριών από καλους σχεδιαστες θα το κάνουν. και δεν είναι το ίδιο πράγμα. ειναι μάλλον βαρετό, ειδικά για κάποιον που έχει πολλά τεύχη.

φανταζεστε να αρχισουν να βγαινουν οι ιστιρίες του Βικάρ; ουτε σε 10 χρονια δεν τελειωνει! και δεν θα τα πάρει και κανένας (λόγο της τρομαχτικης ελλειψης ταλεντου που διαθετει ο δημιουργος)

Εκτος φυσικά απο τους τομους που θα περιεχουν τις ιστορίες με την ούνα.

Τι ακριβώς έχει συμβεί ''αναμεσα στις 2 πλευρες''?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5720 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

O Terzo γ@μησε τον Rosa. Με μια πρόταση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30821
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Με περισσότερες προτάσεις, ΕΔΩ. ;)

 

 

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3732
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

οι ιστορίες του Ρόσα νομιίζω έχουν όλες δημοσιευτει στην Ελλάδα.

Παντως δεν νομιζω να γινει μια ''συλλογη των καλυτερων ιστοριων''. Μαλλον μια συλλογή όλων των ιστοριών από καλους σχεδιαστες θα το κάνουν. και δεν είναι το ίδιο πράγμα. ειναι μάλλον βαρετό, ειδικά για κάποιον που έχει πολλά τεύχη.

φανταζεστε να αρχισουν να βγαινουν οι ιστιρίες του Βικάρ; ουτε σε 10 χρονια δεν τελειωνει! και δεν θα τα πάρει και κανένας (λόγο της τρομαχτικης ελλειψης ταλεντου που διαθετει ο δημιουργος)

Εκτος φυσικά απο τους τομους που θα περιεχουν τις ιστορίες με την ούνα.

Τι ακριβώς έχει συμβεί ''αναμεσα στις 2 πλευρες''?

Εμμ, δεν γνωρίζεις το τι έχει συμβεί ανάμεσα στον Ρόσα και στην Νέα Ακτίνα ; Αναφέρομαι στην χρήση του ονόματος του Ρόσα από τις εκδόσεις της Νέας Ακτίνας, χωρίς την άδεια πνευματικών δικαιωμάτων ;) . Επίσης, ο ίδιος ο Ρόσα είχε πει, πως ενώ παλιότερα είχαν πολύ καλή σχέση, πλέον αγνοούσαν τα e-mail του... Αυτό δεν γινόταν μόνο στην Ελλάδα, αλλά είχε έλθει σε ρίξη και με εκδότες από την Γαλλία, την Βραζιλία κ.α. :)

 

 

EDIT:Ξεκίνησα το ποστ πριν απαντήσουν οι προαναφερθεντες. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5517 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

οι ιστορίες του Ρόσα νομιίζω έχουν όλες δημοσιευτει στην Ελλάδα.

Παντως δεν νομιζω να γινει μια ''συλλογη των καλυτερων ιστοριων''. Μαλλον μια συλλογή όλων των ιστοριών από καλους σχεδιαστες θα το κάνουν. και δεν είναι το ίδιο πράγμα. ειναι μάλλον βαρετό, ειδικά για κάποιον που έχει πολλά τεύχη.

φανταζεστε να αρχισουν να βγαινουν οι ιστιρίες του Βικάρ; ουτε σε 10 χρονια δεν τελειωνει! και δεν θα τα πάρει και κανένας (λόγο της τρομαχτικης ελλειψης ταλεντου που διαθετει ο δημιουργος)

Εκτος φυσικά απο τους τομους που θα περιεχουν τις ιστορίες με την ούνα.

Τι ακριβώς έχει συμβεί ''αναμεσα στις 2 πλευρες''?

 

Όντως, Χρίστο, έχουν δημοσιευτεί όλες εκτός μερικών μονοσέλιδων...

 

Χμμ... Νομίζω πως έχεις άδικο... Γιατί όπως λέει και στην αρχή του τόμου, στον "πρόλογο", θα δημοσιευτούν ιστορίες από το ΚΟΜΙξ, όχι όλες όλων, και φυσικά δεν θα βάλουν σε καμία περίπτωση όλες τις ιστορίες του Βίκαρ...! :confuse:

 

Όσον αφορά τις δύο πλευρές, έχει γίνει ένας (μικρός???) χαμός, δες στο θρεντ που σου είπε ο Νίκος...! ;)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11903
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  343
  • Reputation:   1748
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5212 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Μάλιστα.

Οπότε να μην ελπίζουμε σε μία συλλογή με τα άπαντα του Don Rosa δηλαδή, ε;

Και κάτι ακόμα: ποιο το νόημα να αγοράζει κάποιος του τόμους τότε, αν έχει στη συλλογή του όλα τα τεύχη του Κόμιξ;

 

Η συγκεκριμένη συλλογή, περιέχει τις πιο αξιόλογες ιστορίες (τουλάχιστον απ' ότι φαίνεται) και θέλω να πιστεύω πως θα καταπιαστούν με το έργο δημιουργών για τους οποίους αξίζει να αφιερωθούν τόμοι...Έτσι οι νεότερες γενιές αναγνωστών, όπως και οι παλιότερες φυσικά θα έχουν ένα εργαλείο στα χέρια τους, πολύ πιο εύχρηστο και λιγότερο χρονοβόρο απ' το να ψάχνεις κάθε φορά για ένα συγκεκριμένο τεύχος, όπου διάβασες συγκεκριμένη ιστορία. Εγώ προσωπικά, αν και δεν έχω πάρα πολλά τεύχη του Κόμιξ, κάθε φορά που θέλω να βρω μια ιστορία , παιδεύομαι. Πάντως η αλήθεια είναι πως αν αυτή η προσπάθεια των εκδόσεων αποδειχθεί αξιόλογη, και αποκτήσουμε όλοι μια τέτοια συλλογή, το ίδιο το περιοδικό θα πρέπει πλέον να περάσει στην καινούρια γενιά δημιουργών. Ύστερα από την ολοκλήρωση της σειράς, η τόσο συχνή αναδημοσίευση ιστοριών είναι περιττή...

 

Φυσικά όλα θα εξαρτηθούν από το τι δουλειά θα γίνει και από το ποιό θα είναι το αποτέλεσμα αυτής της δουλειάς...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  11902
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  30
  • Reputation:   133
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5213 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τι λέει το συγκεκριμένο τεύχος;

Εχει καμιά ιστορία της προκοπής;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6173 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Έχει την κλασική συνταγή. Marco Rota, μία 10σελιδη Carl Barks, William Van Horn, Vicar, και οι κλασικοί σχεδιαστές που λέγαμε ότι είναι τόσο κλασικοί που τα ονόματά τους αλλάζουν σε κάθε τεύχος. Σταρ του συγκεκριμένου είναι ο πασίγνωστος Χοσέ Ραμόν Μπερναντό, η ιστορία του οποίου είναι πιο άσχημη από το όνομά του. Τα άρθρα πάντως για ακόμα μια φορά φαίνονται ωραία. Περισσότερα μόλις το διαβάσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5517 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Όσον αφορά τα άρθρα, μάλλον έχει αλλάξει ο αρθογράφος (άκου 'κει "Σίλυ Σύμφονις")... :lol:

 

Το τευχάκι δεν ήταν και τίπτοα το σπουδαίο, εντάξει, το διαβάζεις μέσα σε μια μέρα και μετά το βολεύεις... Καμία περίπτωση να το ξαναδιαβάσεις, πιστεύω, όπως τα τεύχη με τις ιστορίες του Ρόσα που διαβάζω πόσες φορές το χρόνο...

 

Η ιστορία του Καρλ Μπαρκς μου άρεσε πολύ, γνωρίσαμε και τον Λούκυ Κουτ (ευτυχώς δεν του αλλάξαν όνομα, όπως τον Σχίζα τον κάναν Ασπροφτέρη ή κάτι τέτοιο).

 

Αυτά...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4399
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε ένα γρήγορο πέρασμα στο νέο τεύχος δυστυχώς μου φάνηκε αρκετά κάτω του μετρίου για ακόμα μια φορά....πλέον καμία από τις 6 ιστορίες δεν μου έκανε αίσθηση να τις ολοκληρώσω ενώ μάντευα το τέλος από την αρχή της ιστορίας και στην ουσία γύριζα τις σελίδες για να δω αν θα επιβεβαιωθώ..αποτέλεσμα 5 στις 6 πρόβλεψα το τέλος...κρίμα πραγματικα...το έχουμε πει τόσες φορές...μειώστε τις ιστορίες/σελίδες και βάλτε 2-3 ποιοτικές....και ας κρατήσετε την ίδια τιμή και θά'μαστε οι περισσότεροι ευχαριστημένοι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

εμενα μου ψιλοαρεσε το τευχακι. Ο ουίλλιαμ ηταν μέτριος (μηπως εχουν αλλαξει οι μεταφραστες; δεν υπαρχουν πια οι εξεζητημενες λεξεις στις ιστοριες του Βαν Χορν! τι γινεται; ο νεος μεταφραστης βαριεται να τις αποδωσει; ξεφτιλα...) Ο Μπαρκς μου άρεσε πάρα πολύ, παρά την προβλρψιμότητα, μου θύμισε wall-e! δεν ηξερα οτι ειχε γραψει και ιστορίες άνω των 4 σελίδων με τον Κύρο! Ο Μαου ηταν ψιλο-χαλια, ο Μπρανκα ειχε πλακα, ο Βικάρ ηταν περιεργως αποδεκτός και το τελευταιο ηταν αρκετα κακο.

Παντως ο συνδυασμος Γιου-Πατερα Βαν Χορν του επομενου τευχους μου φαινεται ενδιαφερων, πα'ολη την ασχήμια του τίτλου (ελεος)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11902
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  30
  • Reputation:   133
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5213 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Χμ, μιας και βλέπω ότι η δυσαρέσκεια με την ύλη του Κόμιξ είναι γενικότερη, μήπως να συντάσσαμε μια επιστολή και να την στέλναμε στον Τερζόπουλο;

Να γράφαμε τα αιτήματά μας (λιγότερες αλλά ποιοτικότερες ιστορίες), και που ξέρεις, μπορεί και να μας λάβει υπόψη του. :thinking::thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3732
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Χμ, μιας και βλέπω ότι η δυσαρέσκεια με την ύλη του Κόμιξ είναι γενικότερη, μήπως να συντάσσαμε μια επιστολή και να την στέλναμε στον Τερζόπουλο;

Να γράφαμε τα αιτήματά μας (λιγότερες αλλά ποιοτικότερες ιστορίες), και που ξέρεις, μπορεί και να μας λάβει υπόψη του. :thinking::thinking:

Κάτι παρόμοιο είχε προταθεί και παλιότερα, φίλε Trapper,(δηλ. να σταλεί ένα e-mail διαμαρτυρίας σαν Greekcomics ομαδικά). Όσον αφορά λοιπόν αυτό, ρίξε μια ματιά εδώ (έχουμε ξεχωριστό topic διαμαρτυρίας για τη σημερινή κατάσταση του ΚΟΜΙΞ :dance: )... Πάντως, τα προσωπικά mails τα γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια. Πρόσφατα, έστειλα ένα και δεν έλαβα καμιά απάντηση σε αυτά που τους είπα.

Κρίμας...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Καταρχήν, να ξεκινήσω με το Κόμιξ Μαρτίου.Οι μόνες ιστορίες που μου άρεσαν πραγματικά ήταν των Μπάρκς,Βαν Χόρν και Μπράνκα.Οι υπόλοιπες δεν ταίριαζαν καθόλου στο Κόμιξ.Γενικά, νομίζω πως η παρακμή του περιοδικού οφείλεται στην δημοσίευση ιστοριών που δεν ταιριάζουν στο περιοδικό.Σχεδιαστές όπως ο Βίκαρ,οι αδερφοί Χέυμανς,Μίλτον και σχεδόν όλη η ισπανική σχολή δημιουργούν ιστορίες που απευθύνονται κυρίως σε παιδιά μικρής ηλικίας και δεν ταιριάζουν στο Κόμιξ,άλλα σε περιοδικά όπως το Μίκυ Μάους,το Μεγάλο Μίκυ κλπ.Δεν θέλω να θίξω κανέναν από τους σχεδιαστές που ανέφερα,είναι όλοι τους πολύ καλοί και μακάρι να συνεχίσουν έτσι.Όμως δεν ταιριάζουν στο Κόμιξ.Βέβαια,έχουν δημιουργήσει και ιστορίες που ταιριάζουν στο Κόμιξ, όπως το Εμπορικό του Πλανκέτ, σε σχέδιο του Βίκαρ (Κόμιξ 108),ή τις ιστορίες, Σκάνδαλο στο Μπελ Επόκ Εξπρές,Οι Θεραπευτές των Άνδεων, Ρεβεγιόν μετ΄εμποδίων των αδερφών Χέυμανς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3585
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6138 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Το τεύχος 262!

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3732
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δύο λόγια για το τελευταίο ΚΟΜΙΞ. Το διάβασα ευχάριστα και "κατέβηκε" εύκολα. Μάλιστα, είχα καιρό να διαβάσω ένα ΚΟΜΙΞ "μονορούφι".

Η κεντρική ιστορία των Van Horn δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο, ενώ οι δύο ιστορίες του Jippes και αυτή του Barks ήταν αρκετά καλές, χωρίς όμως να υπάρχει κάτι το πραγματικά αξιοσημείωτο (στις ιστορίες) γι' αυτό το τεύχος. Όσον αφορά το αφιέρωμα για τον κ. Τζόουνς, ήταν γι' άλλη μιά φορά πολύ ενδιαφέρον και πιστεύω πως κάλυψε τα πάντα γύρω από αυτόν το χαρακτηρα.

Αυτά...!

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4399
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συμφωνώ απολύτως....αρκετά βελτιωμένο το συγκεκριμένο τεύχος, ωστόσο δεν πιάνει μία τις ιστορίες της πρώτης κατοστάδας του κόμιξ...μα καλά δεν μπορούν να βρουν 1 ποιοτική τριαντασέλιδη ιστορία να βάλουν? :thinking:

 

Τώρα όσον αφορά το γραμματάκι που δημοσιεύτηκε από κάποιον ''φαν'' που αναφέρει την ιστορία Στον Καιρό Της Κλεοπάτρας (κόμιξ 259) ως ιδιαίτερα αξιόλογη και συλλεκτική με πολλές στιγμές γέλιου, μόνο ως κακόγουστο αστείο μπορώ να την εκλάβω από την συντακτική ομάδα...

 

Για να πω όμως και τα ευχάριστα φαίνεται ότι σιγά σιγά πραγματοποιείται η κρυφή επιθυμία για συλλεκτικούς τόμους του μίκυ μάους, αφού ήδη έσκασε διαφημισούλα με αντίστοιχο θέμα από την Boom comics, γεγονός που με κάνει να πιστεύω ότι σύντομα ίσως γίνει το μπαμ αλα Boom :D ...Φυσικά αν γίνει κάποια κίνηση δεν νομίζω να πραγματοποιηθεί πριν το Σεπτέμβρη αφού προς το παρόν η συντακτική ομάδα κόβει αντιδράσεις και είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα παρακολουθεί τις κινήσεις στο αντίστοιχο θέμα που έχει ανοιχθεί για συλλεκτικούς τόμους του μίκυ!! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1618
  • Content Count:  5053
  • Reputation:   34575
  • Achievement Points:  5061
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6185 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ πάντως είμαι φαν του στούντιο Diaz και του ιδιόμορφου layout των κόμικς της Ντίσνευ που σχεδιάζουν (βλ. και τις ιστορίες Ο Γκούφη Φαραώ, Ο Γκούφη Φρανκεστάιν κλπ.)...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6173 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Δηλώνω κι εγώ ένθερμος φαν αντίστοιχων προσπαθειών με τον Γκούφυ σε διάφορους ιστορικούς ρόλους (Μην με λες Τουτ, ένας θεόμουρλος Μίδας, κλπ). Βέβαια οι τύποι βάλανε καλοκαιρινή ιστορία στο χριστουγεννιάτικο τεύχος, αλλά ως ιστορία αυτή καθεαυτή μόνο άσχημη δεν μπορούμε να την χαρακτηρίσουμε.

 

Όσο για τον Μίκυ, καλό θα ήταν να δούμε ιστορίες του είτε στο περιοδικό, είτε σε νέα αυτόνομη έκδοση. Ζω και αναπνέω για τη στιγμή που θα αξιωθώ να δω στα ελληνικά την Κόλαση του Μίκυ, Island in the Sky, Outwits the Phantom Blot, World of Tomorrow, Blaggard Castle, In Delta Dimension, The atombrella and the Rhyming man και λοιπά συναφή έπη. Παρεμπιπτόντως στην Ιταλία άρχισε η έκδοση ιστοριών του Gottfredson σε συγκεντρωτικές εκδόσεις 160 σελίδων. Μακάρι να ταρακουνηθεί λίγο και ο Τερζόπουλος που τον έχει στο φτύσιμο επί τόσες δεκαετίες, και τον αναφέρει μόνο στα άρθρα του περιοδικού.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  471
  • Reputation:   2309
  • Achievement Points:  477
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6320 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Aυτο το λινκ που εβαλες ολα τα λεφτα,μακαρι ολες οι ιστοριες του Δραγουνη απο τα "Μεγαλα Κλασσικα" να επανεκδιδοταν σε μια σπεσιαλ εκδοση σε συνεχειες.

Θα εκλεινα σαν κομιξας. :pray:

 

http://coa.inducks.org/subseries.php?c=GO+Classics

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11903
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  343
  • Reputation:   1748
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5212 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Κάθε φορά ανοίγω το περιοδικό με την ελπίδα ότι θα δω ιστορία του Ρόσα μέσα :crying: ...δεν πειράζει, άλλη φορά...Όσο αφορά το επόμενο τεύχος θα έχει κεντρική ιστορία (πάλι) Βίκαρ και Βαν Χορν...

Θα άξιζε πάντως (για να αναφερθώ και στα προηγούμενα ποστς) να βγάλει ο Τερζόπουλος κάποιον τόμο ή σειρά αφιερωμένη στο Μίκυ και στο Σύμπαν του Μίκυ Σίτυ. Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα ανοίξει νέα μέτωπα, αφού έχει ήδη σε εκκρεμότητα την Βιβλιοθήκη του Μπαρκς και τη Βιβλιοθήκη Κόμιξ.. (γιατί έχω και την εντύπωση πως ψιλοβαριούνται) :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30821
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μάλλον άδικα περιμένεις να δεις ιστορία του Ρόσα. Έχει σταματήσει να σχεδιάζει νέες ιστορίες και ΕΔΩ μπορείς να δεις ό,τι δικό του δεν έχει εκδοθεί ακόμα στην Ελλάδα (όπως βλέπεις δεν υπάρχει καμία πολυσέλιδη). :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.