Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5514 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αν και δεν είμαι από τους παλιούς συλλέκτες-αναγνώστες του ΚΟΜΙΞ, θα συμφωνήσω πως τα χρώματα δεν είναι όπως ήταν σε πιο παλιά τεύχη... Δεν μπορώ να εξηγήσω καλά την διαφορά, αλλά την βλέπω σε κάθε καινούριο τεύχος, ιδιαίτερα σε ιστορίες Μπαρκς και Ρότα. Ελπίζω τουλάχιστον ο χρωματισμός να γίνει προσεκτικά στην Βιβλιοθήκη του Καρλ Μπαρκς. Τέλος πάντων...

 

Εγώ νομίζω πως το ΚΟΜΙΞ χρειάζεται πιο πολλές ιστορίες με την ΟΥΝΑ.

 

Όντως, αυτό θα κάνει το ΚΟΜΙΞ να γυρίσει στις παλιές του δόξες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.5k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Προσωπικά ο χρωματισμός είναι το τελευταίο που με απασχολεί στο περιοδικό στην παρούσα περίοδο. Βασικά δεν έχω καταλάβει καν διαφορά.

 

 

:thinking: ...το περίμενα οτι δεν θα το ειχατε πολυπροσεξει...

Ισως εγω να ειμαι υπερβολικος, στο συγκεκριμένο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116945
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το έχω προσέξει από την αρχή. Απλά, παρότι δεν είναι πάντα του γούστου μου οι επιλογές που κάνουν, κάνουν καλύτερη δουλειά από τα τεύχη της πρώτης περιόδου του περιοδικού (τότε που ήταν 36 και μετά 52 σελίδες), οπότε δεν παραπονιέμαι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1958
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5554 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Σε τέτοια sites πολλές φορές μπαίνει επιθυμητή τιμή, η οποία είναι κρυφή από όλους. Δηλαδή, μπορεί ο εκκινητής της δημοπρασίας να έχει δηλώσει πως αν δεν φτάσει π.χ. τα 250€, η δημοπρασία δεν θα είναι έγκυρη. Έτσι πολλές φορές ξεκινάνε ακόμα και από μηδενική τιμή, για τα μάτια του κόσμου όμως μόνο.

 

Νομίζω πως με τέτοια τιμή εκκίνησης η συγκεκριμένη δημοπραδία δεν περιλαμβάνει τέτοια κρυφά "πατώματα".

 

Προσωπικά βρίσκω τις τιμές παλιών ΚΟΜΙΞ (ειδικά της πρώτης 50αδας) υπερεκτιμημένες μέχρι αηδίας. Και το λέω έχοντας ολη τη συλλογή. Δε μου φαίνεται καθόλου λογικό να είναι πιο ακριβά απο τεύχη Μίκυ της δεκαετίας του '60. Επίσης βρίσκω περίεργο οτι ενώ στα παλιά ΚΟΜΙΞ είχαν πολύ πλουσιότερο κατάλογο παλαιών τευχών, τώρα είναι εξαιρετικά περιορισμένος. 'Η αυξήθηκε δραματικά η ζήτηση, ή μειώθηκε το τιράζ, ή εκμεταλλεύοται τεχνηέντως τις τιμές και τη συλλεκτικότητα των τεύχων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190101
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

το 256

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

έχει και μια δεκασέλιδη ιστοριούλα Μπαρκς (Ten Cents Worth of Trouble/Το κυνήγι της δεκάρας)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1958
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5554 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Χλιαρό μου φάνηκε το τελευταίο τεύχος. Εντάξει, έχεις το δεδομένο ταλέντο του Μπαρκς στην slapstick κωμωδία, και το αψυχολόγητο χιούμορ του Βαν Χορν, αλλα κατα τ' άλλα χλιαρά πράγματα. Ιστοριουλες χωρίς φιλοδοξία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6396
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  353
  • Reputation:   916
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5728 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Χλιαρό μου φάνηκε το τελευταίο τεύχος. Εντάξει, έχεις το δεδομένο ταλέντο του Μπαρκς στην slapstick κωμωδία, και το αψυχολόγητο χιούμορ του Βαν Χορν, αλλα κατα τ' άλλα χλιαρά πράγματα. Ιστοριουλες χωρίς φιλοδοξία.

Ουτε εμενα με ενθουσιασε. Και ειναι απο τις λιγες φορες που ενω βαζει καλους σχεδιαστες, οι ιστοριες ειναι μετριες. Δεν μου αρεσε καθολου του Βαν Χορν και δεν ξετρελαθηκα καθολου με αυτες του Ροτα και του Βικαρ. Παρολα αυτα οφειλω να ομολογησω οτι ειχε ενα πολυ ενδιαφερον αρθρο (ειναι απο τις λιγες φορες που καθομαι να το διαβασω, και με ενθουσιασε). Σε γενικες γραμμες συμφωνω με τον Jim Slip: Χλιαρα πραγματα και ιστοριες χωρις φιλοδοξια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190101
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

χμ. με βάση την πολύχρονή μου παρουσία εδώ μέσα, πιστεύω ότι είδηση για όλους μας θα αποτελούσε ένα "ωραίο αυτό το Κόμιξ. πάρτε το" :) Χοντρά-χοντρά όλοι συμφωνούμε ότι έχει ξωκείλει άσχημα εδώ και πολλά χρόνια ως σειρά :)

 

βέβαια υπό ένα πρίσμα υπάρχει και το [ "μέτριο αυτό το Κόμιξ", άρα καλύτερο από αυτά που μας έχει συνηθίσει πλέον ], το οποίο είναι και αυτό μια ενδιαφέρουσα τοποθέτηση :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Η αλήθεια είναι ότι το ακούω και από άλλους, αυτό το τροπάριο. Το περιοδικό έχει πέσει , δεν είναι καλό κλπ κλπ. Εγώ έχω διαβάσει μπόλικες ιστορίες του Μπάρκς του Ρόσα του Βαν Χορν , του Ρότα και άλλων που δημοσιεύτηκαν στο ΚΟΜΙΞ και δεν μπορώ να πω ότι βλέπω κάτι τέτοιο... Γενικά ο Μπάρκς , δεν με τρελαίνει. Νομίζω ότι η φήμη που έχει αποκτήσει , δεν οφείλεται στο σύνολο του έργου του , αλλά σε καμιά 50αριά ιστορίες που έγραψε και όντως ήταν καλές και άλλαξαν το τοπίο των κόμικ του Ντίσνευ γενικότερα . Αλλά από κει και πέρα , βασιζόμένοι στους χαρακτήρες του , 'αλλοι δημιουργοί έκαναν πολύ καλύτερες ιστορίες από αυτόν ! Είναι σαν να λες ότι ο Bob Kane , ας πούμε έγραψε τις καλύτερες ιστορίες Μπάτμαν.Δεν ισχύει με τίποτα αυτό.Σίγουρα δημιούργησε τον χαρακτήρα , το όλο setting , τους εχθρούς και γενικότερα το«σύμπαν» του Μπάτμαν , αλλά τις καλύτερες ιστορίες δεν τις έγραψε αυτός που να χτυπιούνται όλα τα fanboys.

Έτσι συμβαίνει και με το ΚΟΜΙΞ.Πέραν του ότι ο Μπάρκς δεν είναι ανεξάντλητος , το ΚΟΜΙΞ γενικά ήταν ένα περιοδικό που δημοσίευε ιστορίες αρκετά αντισυμβατικές ή πάρα πολύ καλές για να δημοσιευτούν σε οποιοδήποτε άλλο έντυπο παρόμοιας θεματολογίας. Ε ακριβώς αυτό συμβαίνει και τώρα. Με ιστορίες του Βαν Χορν , του Βίκαρ , του Ρότα και πολλών άλλων οι οποίοι δίνουν ρέστα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λέτε ότι έχει πέσει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45737
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Τι θα γίνει, φεύγω από το anime.gr και πετυχαίνω τα ίδια ? :P Να κάνω copy/paste τώρα ή να μην κάνω, ιδού η απορία! Τέσπα, το βάζω κι εδώ να υπάρχει. Ακολουθεί flood.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λέτε ότι έχει πέσει...

Επειδή όντως έχει πέσει. Βασικά έχει πιάσει πάτο σε σύγκριση με τα τεύχη έως το ~160. Και αυτό ίσως να μην γίνεται άμεσα αντιληπτό σε έναν περιστασιακό αναγνώστη, όμως σε άτομα τα οποία έχουν γνωρίσει την εποχή όπου το κάθε τεύχος ήταν ένα κι ένα, η πτώση της ποιότητας είναι φανερή. Σαφώς και δημοσιεύονται καλές ιστορίες σε πολλά νέα τεύχη, όμως το θέμα είναι πόσες κλασικές ιστορίες έχουν μείνει στα συρτάρια του Τερζόπουλου αχρησιμοποίητες εδώ και κανα-δυο δεκαετίες (και δεν υπερβάλλω καθόλου). Αν κάποιος διαβάσει μερικά παλαιότερα τεύχη, δεν υπάρχει επιστροφή.

 

Το περιοδικό ξεκίνησε δημοσιεύοντας τις μεγάλες και πιο σημαντικές ιστορίες του Barks. Όπως και να το κάνουμε, κάποια στιγμή οι ιστορίες του θα εξαντλούνταν. Από εκεί και πέρα, το περιοδικό στηρίζεται εξ' ολοκλήρου σε μερικά γνωστά ονόματα π.χ. Rosa, Rota, Van Horn, Vicar (έλεος πια με τον ατάλαντο) κλπ. Ενώ υπάρχει απίστευτο υλικό από ένα σωρό δημιουργούς που δεν έχουν δημοσιευτεί ιστορίες τους, κάθεται και αναλώνεται σε άγνωστους νέους δημιουργούς. Οι κλασικές ιστορίες έχουν δώσει τη θέση τους σε ιστορίες χρονολογίας 2004 και άνω. Βέβαια δεν σημαίνει πως οι νεότεροι σχεδιαστές είναι κακοί ή τίποτα ξέρω 'γω, ούτε πως μερικές από αυτές τις ιστορίες δεν αξίζουν. Όμως όταν για χάρη τους σε κάθε τεύχος την τελευταία 5ετία παραγκωνίζονται κλασικοί σχεδιαστές που έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στην πορεία των Disney κόμικς, ε, τότε αρχίζουν τα προβλήματα. Κάτι δεν πάει καλά.

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος πως το προσωπικό του περιοδικού έχει αλλάξει εντελώς σε σχέση με τα πρώτα τεύχη. Και οι τελευταίοι επαναπαύονται στους γνωστούς προαναφερθέντες δημιουργούς, χωρίς ψάχνουν για κάτι καλύτερο, έχοντας την εντύπωση πως έχουν πιάσει την καλή. Κάποια στιγμή θα τελειώσουν και αυτοί, και θα δουν τη γλύκα.

 

Οι τύποι που δουλεύουν στο περιοδικό λοιπόν, αντί να ανοίξουν τα συρτάρια τους που είναι γεμάτα με κλασικές ιστορίες, κάθονται και δημοσιεύουν τις τρέχουσες ιστορίες που βλέπουν ότι παίζουν στο εξωτερικό. Ίσως για λόγους δικαιωμάτων, ίσως για λόγους κόστους, ίσως για λόγους ανιδεότητας, ίσως για λόγους βαρεμάρας, κανείς δεν ξέρει. Το θέμα είναι πως από τους θεμελιωτές του είδους δεν έχουμε δει παρά απειροελάχιστα ψήγματα εικόνων τους στο περιοδικό. Ο Αl Taliaferro έχει σχεδιάσει πάνω από 11.000 ημερήσια strips από το 1931 έως το 1969. Ο δε Floyd Gottfredson έχει δημιουργήσει πάνω από 7.000 ιστορίες και strips από το 1930 έως το 1979, συμπεριλαμβανομένων μερικών από των πιο διάσημων και κλασικότερων ιστοριών ever. Για να μην αρχίσω να μιλάω για την Ιταλική σχολή η οποία δεν έχει τέλος από αξιόλογους δημιουργούς, και δεν βλέπουμε ιστορίες τους για λόγους format.

Οι ιταλικές ιστορίες χρησιμοποιούν 3 σειρές ανά σελίδα ενώ οι αμερικάνικες 4. Το ΚΟΜΙΞ όντας περιοδικό που δημοσίευε Barks, χρησιμοποιεί 4 σειρές ανά σελίδα. Το να δημοσιεύσουν μια ιταλική ιστορία με 3 σειρές ανά σελίδα δεν είναι πρόβλημα, όπως επίσης δεν είναι δύσκολο μία ιστορία 3 σειρών να μπει σε περιοδικό 4 σειρών, μειώνοντας τις σελίδες της και αυξάνοντας τις σειρές της. Εξ' άλλου αυτό γινόταν κατά κόρον στο παρελθόν. Παρ' όλ' αυτά την τελευταία 5ετία το περιοδικό τους σνομπάρει/αγνοεί επιδεικτικά, άγνωστο το γιατί.

 

Αναλογίσου πως όσοι λένε άσχημα λόγια, στο παρελθόν εκθειάζαμε το περιοδικό ως το καλύτερο στο είδος του. Φαντάσου σε τι επίπεδο έχει φτάσει εάν όοοοολοι όσοι το διάβαζαν παλιά, έχουν να πουν τα χειρότερα. Δεν μπορεί να είναι σύμπτωση, και φυσικά δεν είναι και καθόλου ευχάριστο να το αναφέρουμε συνεχώς.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

A ναι ; Πάρε κι εσύ copy-paste την απάντηση που έδωσα στo anime.gr .

 

Χμμ , οκ δεν ξέρω . Μπορεί και να έχετε δίκιο. Με το Κόμκ της Ντίσνευ μόνο περιστασιακή σχέση έχω , απλά μαζεύω τα ΚΟΜΙΞ κυρίως γιατί θέλω να διαβάσω όλες τις παλιές Μπαρκς ιστορίες. Ποτέ δεν ήμουν αναγνώστης που το διάβαζε μηνιαία.Αντίθετα διάβαζα ότι τεύχος αγόραζα όποτε να 'ναι.Πχ μπορεί να διάβαζα το 37 και μετά το 210...Οπότε δεν έχω συγκεκριμένη χρονολογική σειρά στο νου μου και ίσως γι αυτό δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έπεσε.

Πάντως εφόσον εσείς που είστε και καλύτεροι γνώστες του αντικειμένου από ότι εγώ , κάτι θα ξέρετε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190101
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πασά μου, το Κόμιξ το αγόραζα από την πρώτη μέρα που βγήκε (άλλο που κατορθώσαν στο σπίτι και μου χάσαν (τότε) τα πρώτα 3-4-5 τεύχη). Το αγόραζα ανελλιπώς. Μήνας έμπαινε, μήνας έβγαινε. Ακόμη και τα 6 χρόνια που ήμουνα ΟΥΖΑ και τον 1 1/2 φαντάρος, φρόντιζα και μου το αγόραζαν. Μέχρι κάπου στο 2004? 2003? 2005? που μπαϊλντισμένος το παράτησα. Και μετά ήρθε το GC και το ξαναέπιασα :)

 

Η πιθανότητα να μεγάλωσα εγώ είναι υπαρκτή. Αντίστοιχα υπαρκτή είναι και η πιθανότητα να μου αρέσουν τα κλασικά παλιά πράγματα γιατί με αυτά μεγάλωσα. Σε αυτό έχω να αντιτάξω ότι πέρασα υπέροχα με τα Σερ Μίκυ, αρκετά από τα Μεγάλα Σήριαλ τα έχω διαβάσει αγόγγυστα και τα βρίσκω συμπαθητικά και δεν διαμαρτυρήθηκα ούτε μισή στιγμή για κάποια από τις ιστορίες του Ρόσα (που σαφώς και ΔΕΝ μεγάλωσα με Ρόσα :) ).

 

Το σύγχρονο Κόμιξ νομίζω ότι είναι απλώς μια σταχυολόγηση των ιστοριών που εκδίδονται αυτή τη στιγμή στην ΟΥΖΑ στα Walt Disney's Comics and Stories και Uncle Scrooge (δεν το έχω μελετήσει ιστορία-ιστορία. απλώς αυτή είναι η αίσθησή μου και την έχω αποκομίσει βλέποντας το τι είδους ιστορίες δημοσιεύονται εκεί μέσα). Και αντίστοιχα το Μίκυ Μάους + το Αλμανάκο είναι ιστορίες από το Topolino (και άλλα σύγχρονα ιταλικά) ενώ στο Κλασικά, είναι κυριολεκτικά κλασικές ιστοριούλες :) Σαφώς και πειραματίστηκαν στο παρελθόν στο Κόμιξ (ειδικά με εκείνο το διαστημικό τσίρκο και τις ιστορίες του Γκρου), αλλά αυτά δεν κολλάγανε... Όπως δεν θα κόλλαγε το να βάζανε Pratt, Breccia κλπ. Που τους λατρεύω, αλλά όταν τσιμπας ένα Κόμιξ, έχεις κάποιες χ προσδοκίες :)

 

Anyhow. Νομίζω ότι αυτό θα το αποτιμήσεις/κατανοήσεις πλήρως εάν κάτσεις να τα διαβάσεις στη σειρά. Όπως λχ εάν κάποιος διαβάσει χρονολογικά τα Αστερίξ, αυτομάτως του γίνεται προφανές ότι από 62 μέχρι 65 πειραματίζονταν/μαθαίναν/δημιουργούσαν το σύμπαν του Αστερίξ, από 66 μέχρι 72 ήταν αριστουργηματικοί, από 73 μέχρι 80κάτι δουλεύανε πάνω σε ένα χ μοτίβο και υπάρχει μια στασιμότητα, και μετά το θάνατο του Γκοσινύ άλλα διαβάζονται, άλλα είναι για σουτάρισμα, με ελάχιστη πρόοδο (κυρίως όταν ασχολείται με κοινωνικά θέματα όπως ο φεμινισμός ή η Μέση Ανατολή). Κάπως έτσι και εδώ. Ενώ στην αρχή τα τευχάκια θα φεύγουν σαν τρεχούμενο νεράκι, θα έρθει η στιγμή που θα πεις enough. Και αν το κοιτάξεις, θα διαπιστώσεις ότι δεν φταίει πως μπούχτισες... Θα έχεις διαβάσει πάρα πολλά τεύχη για να είναι απλά "μπούχτισμα" :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  6145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  77
  • Reputation:   276
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5763 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ευχάριστο ήταν που ξαναείδαμε ιστορία του Μπεν Βέρχαγκεν. Είχε να δημοσιευτεί θστορία του αρκετό καιρό, αν δεν κάνω λάθος. Προσωπικά στο τεύχος #257 οι 4/5 ιστορίες μου φάνηκαν κάπως καλύτερες συγκριτικά με τα τελευταία τεύχη. Ίσως, άρχισε -επιτέλους- να γίνεται κάποια "εκλέπτυνση" αναφορικά με τις ιστορίες που αξίζουν να δημοσιεύονται στο Κόμιξ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  9282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  150
  • Reputation:   1002
  • Achievement Points:  150
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5507 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και στο επόμενο τεύχος , θα δούμε ξανά ιστορία του Βερχάγκεν. Moυ φαίνεται πως πλέον θα τον χρησιμοποιούν πολύ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9506
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  29
  • Reputation:   78
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5488 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Σε ότι αφορά το φαινόμενο ΚΟΜΙΞ έχω κάποιες σκέψεις και προβληματισμούς:

 

Θα μου επιτρέψετε να πω ότι από το πρώτο τεύχος η εκδοτική προσπάθεια ήταν υπερεκτιμημένη και υπερτιμημένη. Οκ, η ιστορία ήταν καταπληκτική, με μικρές εξαιρέσεις τα πρώτα 100 τεύχη είχαν εξαιρετικές ιστορίες. Όμως το τεύχος ήταν πανάκριβο, στην αρχή ούτε καν ιλλουστρασιόν (αν και δεν το πολυσυμπαθώ γυαλίζει κάτω από την κ@$%^^λάμπα!) και αισθανόμουν ότι η "πίεση" να γίνει συλλεκτικό ερχόταν από τον ίδιο τον Τερζόπουλο. Θα συμφωνήσω απόλυτα με φίλο που είπε ότι ίδιες ιστορίες υπήρχαν στο Μεγάλο Μίκυ, χωρίς ποτέ αυτό να χαρακτηριστεί συλλεκτικό λόγω Barks. Ήδη το 2ο τεύχος, ο πασίγνωστος "Χρυσός Γίγας" είχε αυξήσει απότομα την τιμή αγοράς του από τις εκδόσεις, ένα περίπου χρόνο μετά την κυκλοφορία του, σε αντίθεση με το 1ο τεύχος το οποίο παρέμενε σε λογικά επίπεδα. Ε, κάτι τέτοιο δε θα παρέσυρε τους αναγνώστες να το αγοράσουν ετεροχρονισμένα, αφού έβλεπαν την τιμή να ανεβαίνει μήνα με το μήνα?

 

Επίσης στην αρχή υπήρχαν κάποιες τραγικές μεταφράσεις. Οι ιστορίες όπως συναντώνταν σε άλλες εκδόσεις της εταιρείας είχαν καλύτερη δουλειά. Εννοείται ότι σχετική μου επιστολή τότε δε δημοσιεύτηκε. Θυμάμαι συγκεκριμένα στο "ΜακΝτακ της Αραβίας το τελευταίο καρέ ήταν ΑΚΥΡΟ.

 

Κάτι άλλο που με εκνεύριζε αφάνταστα ήταν η αυτο-αναγωγή των ανθρώπων που δόυλευαν εκεί σε "ηρωικό πλήρωμα του Κόμιξ" σε κάθε άρθρο. "Το ηρωικό πλήρωμα του Κόμιξ έκανε αυτό, το ηρωικό πλήρωμα του Κόμιξ έκανε το άλλο". Δηλαδή πού ήταν ο ηρωισμός? Μια ιστορία επέλεγαν και δημοσίευαν, κάποια ελάχιστα σχόλια, η στάμπα συλλεκτικό και πάρτο! Και πούλαγε σα ζεστή τυρόπιτα.

 

Και σαν να μην έφταναν αυτά, από τεύχος των 2-3 κλασικών ιστοριών έχει αναδειχθεί σε φαινόμενο, πολυπεριοδικό, πάρτο θα ανέβει η τιμή του και δε συμμαζεύεται.Εγώ που από την 1η εκατοντάδα μου λείπουν 14 τεύχη (κι όλα μετά το 20ο) μετά το 144 σταμάτησα, γιατί ΒΑΡΕΘΗΚΑ!

 

Κοιτάξτε τώρα τραγικές οι θήκες του ΚΟΜΙΞ! Απίθανο! Χάρτινα κουτιά. Άσε που η κάθετη θέση σκοτώνει τέτοια τεύχη.

 

Συγγνώμη για τη μαυρίλα, δεν αντιλέγω ότι η συγκεκριμένη έκδοση έχει ταυτίστεί με αναμνήσεις και όμορφες ιστορίες, θεωρώ όμως ότι κάποια στιγμή έπρεπε να κλείσει, να σταματήσει τελείως κι ο Τερζόπουλος να περάσει σε κάτι διαφορετικό.

 

Ίσως κάτι που θα είναι αφιερώματα θεματικά (π.χ. o Barks και το διάστημα, O Rosa και το χρηματοκιβώτιο του Σκρουτζ), κάποιες φωτογραφίες, κάποιες ελαιογραφίες και μια - δυο ιστορίες. Και καμιά αναδημοσίευση να γίνει, δεν έγινε τίποτα.

Το κοινό του Κόμιξ μεγάλωσε, διαβάζει τα παλιά του τεύχη πια. Καιρός να διαβάσει κάτι καινούριο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  53
  • Reputation:   188
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5490 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κοιτάξτε τώρα τραγικές οι θήκες του ΚΟΜΙΞ! Απίθανο! Χάρτινα κουτιά. Άσε που η κάθετη θέση σκοτώνει τέτοια τεύχη.

Που να έβλεπες και τις προηγούμενες. Μιλάμε για ποιότητα. Ξεκολλούσαν για πλάκα..

 

 

Μιχάλης

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6134 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Το τεύχος 258!

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12957
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

το γεγονός οτι δεν αναφέρει τους δημιουργούς της βασικής ιστορίας του επόμενου "διπλού συλλεκτικού" τεύχους με προδιαθέτει κάπως αρνητικά....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45737
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Η ιστορία είναι τούτη 'δω. Καλή φαίνεται και είναι στο στυλ που μου αρέσει + επιτέλους θα δούμε Μίκυ. Βέβαια θα μπορούσαν κάλλιστα να την αφήσουν για κάποιο άλλο τεύχος και να βάλουν μία Χριστουγεννιάτικη σε αυτό.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5514 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ωχ, αρχίσαμε πάλι τις ιστορίες του στυλ "Μη με λες Τουτ" κι έτσι... Αμαν αμαν! Η συγκεκριμένη ιστορία είναι αυτή εδώ: http://coa.inducks.org/story.php?c=S+87006

 

Πάλι καλά δημοσιεύουν και μια Χριστουγεννιάτικη ιστορία του Μπαρκς, την "Άγια Νύχτα", την προτελευταία ιστορία που έγραψε και σχεδίασε ο Μπαρκς! :dance:

 

Αλλά το υπόλοιπο τεύχος θα 'ναι... :crying:

 

EDIT: Ουπς, μας πρόλαβε ο PK... :lol:

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104478
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Τεύχος 259

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120978
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:valtnino:

 

Ωχ, τόσο καλό είναι? :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6611
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5856 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αυτό που εύχομαι :pray: είναι να ξαναβγούν στο ΚΟΜΙΞ όλες οι ιστορίες της σειράς (ακόμα και κάποιες που δεν τις έχουμε διαβάσει στα Μεγάλα Κλασικά του Δραγούνη)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5514 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Λοιπόν, η γνώμη μου για το πιο πρόσφατο τεύχος:

 

Μέτριο. Και αυτό απλώς επειδή διασκέδασα ορισμένες ιστορίες. Η επιλογή της κεντρικής ιστορίας του τεύχους ήταν άκυρη... Μπορεί να θέλησαν να την βάλουν σε ένα διπλό, γιατί ήταν αρκετά μεγάλη ιστορία, αλλά όχι σε χριστουγεννιάτικο βρε αδερφέ, αντί για χιόνια στο καμπαναριό να βλέπουμε ερήμους και πυραμίδες... Γουελ, το αφιέρωμα για τον Γκούφυ ήταν αρκετά ωραίο, αν και είχε αρκετό "μπλαμπλα" και το βαρέθηκα, at least έμαθα αρκετά πράγματα γι' αυτόν! Οι ιστορίες των κλασικών πλέον Βίκαρ, Βαν Χρον και Ρότα, ήταν, αντίστοιχα, συνηθσιμένη-βαρετή..., αστεία-μεσ' στο κλίμα!, αστεία-πολύ πρόσφατη όμως.!. Μετά, είδαμε και Σκάρπα, αλλά πάλι από τις πιο πρόσφατές του. Αν ήθελαν να κάνουν ένα αξιόλογο αφιέρωμα στον Γκουφάκο μκπορούσαν να δημοσιεύσουν αυτόν τον καταραμένο "Γκουφοταρζάν" που έχει μαλλιάσει η γλώσσα τους να τον αναφέρουν, και ακόμα δεν τον είδαμε. Μετά είχε και κάτι άλλες ιστορίες, τις οποίες δεν διάβασα, όπως και την πρώτη. Και ένα μεγάαααλο παράπονο που έχω από το ΚΟΜΙΞ είναι πως οι ιστορίες που δημοσιεύει είναι τόσο πρόσφατες (2000+).

 

ΥΓ. Το μόνο καλό της πρώτης ιστορίας είναι πως ξέρω τι θα διαβάσω αν έχω αϋπνίες... Τι βαλεριάνες και αηδίες;! ;)

 

 

Ελπίζω να μην είμαι ο μόνος που έχω παράπονα από το συγκεκριμένο τεύχος. Γιατί τότε θα έχει δίκιο ο soloup στην αφιέρωσή του (θα δέιτε λίαν συντόμως τι εννοώ!)!

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45737
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μην ανησυχείς, δεν είσαι μόνος. Οι τύποι όντως ακολουθούν τη κλασσική συνταγή των σχεδιαστών που γνωρίζουν. Ακολουθεί σατυρικό ξέσπασμα ψυχής.

 

Vicar: Όχι άλλος Vicar, φτάνει πια. Έλεος με τον τύπο. Ο συγκεκριμένος είναι μαζική παραγωγή ιστοριών, έχει φτιάξει πάνω από χίλιες ιστορίες και συνεχίζει ακάθεκτος. Σε ένα περιοδικό όπως το ΚΟΜΙΞ οφείλεται να γίνεται προσεκτική επιλογή των ιστοριών όπως γινόταν στα παλαιότερα τεύχη του περιοδικού. Αντιθέτως τώρα μου δίνεται η εντύπωση πως πάμε, παίρνουμε μία ιστορία από το σωρό και την πετάμε μέσα. Γιατί ? Γιατί είναι Vicar, γιατί αυτό το όνομα το ξέρουμε, γιατί τον βαφτίσαμε κλασικό, γιατί βαριόμαστε να ξεδιαλέγουμε, γιατί είναι η εύκολη λύση.

 

Van Horn: Κλασικός σχεδιαστής, μας τελείωσαν οι Barks / Rosa, χώστον μέσα κι αυτόν. Δεν βλάπτει και αρέσει και στον κόσμο.

 

Marco Rota: Οι ιστορίες του μπαίνουν με ρέγουλα γιατί και αυτός μας τελειώνει σιγά σιγά. Όταν τις δημοσιεύσουμε όλες κι από αυτόν θα δούμε τι θα κάνουμε και με ποιον θα τον αντικαταστήσουμε, μέχρι τότε βάζε τον.

 

Carl Barks: Έχουν μείνει ακόμα μερικές χριστουγεννιάτικες ιστορίες του ελεύθερες. Με μία κάθε Χριστούγεννα γεμίζουμε ακόμα 4-5 χρόνια. Οι υπόλοιπες ιστορίες του με μέτρο και όχι περισσότερες από μία ανά τεύχος εννοείται. Μας βγάζουν δεν μας βγάζουν για κάνα - δυο χρονάκια ακόμα.

 

Heymans Co: Αλήθεια από πότε άρχισαν να δημοσιεύονται τακτικά ιστορίες τους στο περιοδικό? Ούτε που τους πήρα χαμπάρι. Ήρθαν, πολλές ιστορίες έχουν, καλοί φαίνονται, κλασσικοί κι αυτοί. Βάλ' τους κι αυτούς μέσα.

 

Και φυσικά για ακόμα μία φορά δεν παραλείφθηκαν οι ΚΛΑΣΙΚΟΤΑΤΟΙ σχεδιαστές της τελευταίας διετίας, οι οποίοι είναι τόσο κλασικοί και τόσο σπουδαίοι που τα ονόματά τους αλλάζουν από τεύχος σε τεύχος. Άνχελ Ροντρίγκεζ και Ροντρίγκεζ ήταν οι σταρ του συγκεκριμένου διπλού τεύχους, τους ευχόμαστε να μην βγουν σε επόμενα επειδή οι ιστορίες τους δεν διαβάζονται. Και ναι, πρόκειται για διαφορετικά άτομα (1) (2). Απλά επειδή έχει Ροντρίγκεζ χώσε, κλασσικοί κι αυτοί.

 

 

Anyways, τουλάχιστον αυτό το τεύχος είχε και Scarpa που είχαμε καιρό να δούμε, τον βάζουν κι αυτόν που και που άμα λάχει.

 

 

Το πρόβλημα με το περιοδικό είναι ότι αυτοί που δουλεύουν πλέον εκεί πέρα ξέρουν μόνο 6-7 ονόματα. Τους βάζουν, τελειώνουν οι ιστορίες τους και πάπαλα, αυτό ήταν. Και αντί να κάτσουν να μπλέξουν με το ποιες ιστορίες αξιόλογων δημιουργών αξίζουν, κάθονται και ακολουθούν την εύκολη λύση, δηλαδή βάζουν ό,τι πρόσφατη ιστορία παίζει αυτήν την περίοδο στην Ευρώπη. Δεν ξέρω, αυτή η εντύπωση μου δίνεται. Επίσης έχω παρατηρήσει και κάτι άλλο. Μέχρι να κυκλοφορήσει το ΚΟΜΙΞ, βλέπαμε πολλές ιστορίες πολλών δημιουργών σε όλα τα έντυπα της εκδοτικής. Από τη στιγμή που βγήκε το περιοδικό, όσες ιστορίες μπαίνουν εκεί, δεν ξαναδημοσιεύονται πουθενά. Αυτό ήταν, πάπαλα, γιοκ, καπούτ, όποιος πρόλαβε πρόλαβε. Επομένως αφού ονόματα όπως Massimo De Vita, Carpi, Scarpa, Cavazzano, κλπ χρησιμοποιούνται για να καλύπτουν την ύλη άλλων περιοδικών όπως π.χ. ΚΛΑΣΙΚΑ, ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ κλπ, δεν τις βάζουν στο ΚΟΜΙΞ επειδή μετά θα ξεμείνουν.

 

Ωραία όλα αυτά, ωραίες οι κατηγορίες, όμως θα μου πείτε τι θα μπορούσε να γίνει σε μια τέτοια κατάσταση. Τι έχω να προτείνω ? ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΚΟΜΙΞ. Αν μερικές ιστορίες ιστορίες αξίζουν να δημοσιευτούν σε άλλα έντυπα, ας δημοσιευτούν. Αν άλλες ιστορίες αξίζουν να μπουν στο ΚΟΜΙΞ, ας μπουν κι αυτές. Δεν είναι ανάγκη ό,τι μπαίνει στο ΚΟΜΙΞ, να σφραγίζεται ως επτασφράγιστο μυστικό στο κουτί της Πανδώρας και να ανοίγει μετά από 20 χρόνια για μία και μόνο επανέκδοση, στο ίδιο περιοδικό, για διαφημιστικούς σκοπούς. Και φυσικά δεν είναι αυτός σοβαρός λόγος ώστε να αποκλείονται από το περιοδικό ιστορίες κλασικών σχεδιαστών επειδή μερικές από αυτές μπαίνουν που και που π.χ. στο ΑΛΜΑΝΑΚΟ. Φοβούνται ότι έτσι το περιοδικό θα χάσει το κοινό του ? Το κοινό έχει φύγει ήδη εξ' αιτίας των τερτιπιών των συντελεστών του και θα συνεχίσει να φεύγει όσο ακολουθούν τον ίδιο δρόμο. Κλασικές ιστορίες κυκλοφορούσαν και πριν το περιοδικό, απλά το ΚΟΜΙΞ έκανε τη σωστή επιλογή αυτών και μας τις προσέφερε. Και οκ, δεν λέμε κάτι τέτοιο να γίνεται συνέχεια, αλλά ας μην το δένουμε και κόμπο πως ό,τι μπαίνει στο περιοδικό δεν βγαίνει και αντίστροφα.

 

Παράδειγμα. Θυμάμαι ήθελαν να βάλουν μια ιστορία με τον Φάντομ Ντακ και διάλεξαν τον πιο άκυρο σχεδιαστή ever. Θέλετε να κάνετε αφιέρωμα στον Φάντομ ? Κάντε το σωστά. Βάλτε την Βίλα των Ρόδων του Carpi. Ταιριάζει περισσότερο στο ΑΛΜΑΝΑΚΟ που την έχετε ήδη βάλει ? Δεν πειράζει, κάντε μια εξαίρεση, όλοι ευχαριστημένοι θα μείνουν. Φοβάστε πως άμα την βάλετε στο ΚΟΜΙΞ δεν θα μπορέσετε να την βάλετε στο ΑΛΜΑΝΑΚΟ όταν τυχόν την ξαναχρειαστείτε ? Ξαναβάλτε την, δεν πρόκειται να παραπονεθεί κανείς.

Μια ζωή οι ιστορίες επανεκδίδονταν στην Ελλάδα σε όλου του κόσμου τα έντυπα. Μέσα στο forum και με τη βοήθεια του Inducks υπολογίσαμε πως πάρα πολλές από αυτές βγαίνουν ξανά και ξανά κάθε 10 χρόνια. Δεν λέω να φτάσουμε στο άλλο άκρο και ό,τι κυκλοφορεί στο ΚΟΜΙΞ να βγαίνει σε όλα τα υπόλοιπα περιοδικά. Όμως ας μην αποφεύγεται η δημοσίευση ιστοριών που αξίζουν για αυτόν τον λόγο, επειδή δηλαδή οι συγκεκριμένοι σχεδιαστές χρησιμοποιούνται για άλλα περιοδικά.

 

Από όλο το τεύχος, ευχαριστήθηκα κλασικά τις ιστορίες των Van Horn, Scarpa, Marco Rota, ενώ του Barks σε συνδυασμό με το συνοδευτικό κείμενο περί λογοκρισίας μου θύμισε παλιές εποχές. Όσον αφορά τη κύρια ιστορία, ήμουν σίγουρος πως θα μου άρεσε πολύ, όπως και τελικά έγινε. Το θέμα είναι πως θα ταίριαζε πολύ περισσότερο σε οποιοδήποτε άλλο τεύχος παρά αυτό. Τόσες χριστουγεννιάτικες ιστορίες υπάρχουν που μπορούν να δημοσιευτούν μόνο αυτήν την εποχή, και καθόμαστε και διαβάζουμε ιστορίες στην έρημο ? Θέλατε να βάλετε Γκούφυ ? Ok, βάλτε κάτι άλλο, τόσες ιστορίες υπάρχουν όπως το 4ο μέρος από το Σπαθί των Πάγων. Εκεί είναι και πρωταγωνιστής ο Γκούφυ, τι καλύτερη επιλογή ?

 

 

 

Πάντως κάτι που δεν θυμάμαι να έχω ξαναπεί, είναι πως τα αφιερώματα του περιοδικού εξακολουθούν να είναι πάρα πολύ ενδιαφέροντα. Πολλές φορές μου δίνεται η εντύπωση πως αυτός που τα γράφει είναι διαφορετικός από αυτόν που επιλέγει τις ιστορίες. Δεν γίνεται σε ένα άρθρο να αναφέρονται ένα σωρό θεμελιωτές της Ιταλικής και Αμερικάνικης σχολής, και οι ιστορίες του τεύχους να είναι της τελευταίας πενταετίας. Εκτός φυσικά αν παίρνουν τα άρθρα copy paste από άλλες χώρες και τα μεταφράζουν, αλλά ακόμα κι έτσι παραμένουν διαφωτιστικά. Κρίμα που ο κόσμος δεν αγοράζει το περιοδικό για τα αφιερώματα αλλά για τις ιστορίες...

 

 

 

 

Τα 'πα και ησύχασα :P

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  77
  • Reputation:   276
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5763 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ακόμη ένα επιεικώς μέτριο τεύχος. Κάθε φορά που διαβάζω το ΚΟΜΙΞ έχω την ελπίδα ότι το επόμενο τεύχος θα είναι καλύτερο, αλλά φευ. Πλέον, ειδικά στα τελευταία τεύχη, εξαιρώντας ίσως κάνα δυο ιστορίες, οι μόνες ιστορίες που βρίσκω ενδιαφέρουσες είναι του Μπάρκς. Είναι κρίμα για το περιοδικό η επιλογή των περισσότερων ιστοριών.

Επίσης, κακώς προγραμματισμός από πλευράς εταιρίας η μη έκδοση τόμων της Βιβλιοθήκης του Καρλ Μπαρκς μέσα στις γιορτές. Πραγματικά είναι μια από τις πιο κατάλληλες χρονικές περιόδους (από πολλές απόψεις: δώρα, ατμόσφαιρα κλπ) για να συνέχιζε την σειρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3732
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5249 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πράγματι...

Το Κόμιξ έχει χάσει την αίγλη του. Το τελευταίο τεύχος ήταν επιοικώς απαράδεκτο...

Κι εμένα, πλεον, με ικανοποιούν και μου ελκύουν το ενδιαφέρον μόνο ιστορίες του Καρλ Μπαρκς, και σπανίως μερικές του Μάρκο Ρότα και του Ντααν Γίιπες. Όσον αφορά την βιβλιοθήκη του Καρλ Μπαρκς, (όπως έχω αναφέρει και παλιώτερα) ο κ. Τερζόπουλος έχει απίστευτο υλικό στα χέρια το οποίο θα έπρεπε να έχει αξιοποιήσει.

 

Αναμένουμε κι ελπίζουμε σε κάποια βελτίωση...

Επεξεργασία από big vaggos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

 

Vicar: Όχι άλλος Vicar, φτάνει πια. Έλεος με τον τύπο. Ο συγκεκριμένος είναι μαζική παραγωγή ιστοριών, έχει φτιάξει πάνω από χίλιες ιστορίες και συνεχίζει ακάθεκτος. Σε ένα περιοδικό όπως το ΚΟΜΙΞ οφείλεται να γίνεται προσεκτική επιλογή των ιστοριών όπως γινόταν στα παλαιότερα τεύχη του περιοδικού. Αντιθέτως τώρα μου δίνεται η εντύπωση πως πάμε, παίρνουμε μία ιστορία από το σωρό και την πετάμε μέσα. Γιατί ? Γιατί είναι Vicar, γιατί αυτό το όνομα το ξέρουμε, γιατί τον βαφτίσαμε κλασικό, γιατί βαριόμαστε να ξεδιαλέγουμε, γιατί είναι η εύκολη λύση.

 

Van Horn: Κλασικός σχεδιαστής, μας τελείωσαν οι Barks / Rosa, χώστον μέσα κι αυτόν. Δεν βλάπτει και αρέσει και στον κόσμο.

 

heymans co: αλήθεια από πότε άρχισαν να δημοσιεύονται τακτικά ιστορίες τους στο περιοδικό? Ούτε που τους πήρα χαμπάρι. Ήρθαν, πολλές ιστορίες έχουν, καλοί φαίνονται, κλασσικοί κι αυτοί. Βάλ' τους κι αυτούς μέσα.

 

Anyways, τουλάχιστον αυτό το τεύχος είχε και Scarpa που είχαμε καιρό να δούμε, τον βάζουν κι αυτόν που και που άμα λάχει.

Αν μερικές ιστορίες ιστορίες αξίζουν να δημοσιευτούν σε άλλα έντυπα, ας δημοσιευτούν. Αν άλλες ιστορίες αξίζουν να μπουν στο ΚΟΜΙΞ, ας μπουν κι αυτές. Δεν είναι ανάγκη ό,τι μπαίνει στο ΚΟΜΙΞ, να σφραγίζεται ως επτασφράγιστο μυστικό στο κουτί της Πανδώρας και να ανοίγει μετά από 20 χρόνια για μία και μόνο επανέκδοση, στο ίδιο περιοδικό, για διαφημιστικούς σκοπούς. ας μην το δένουμε και κόμπο πως ό,τι μπαίνει στο περιοδικό δεν βγαίνει και αντίστροφα.

 

 

Μια ζωή οι ιστορίες επανεκδίδονταν στην Ελλάδα σε όλου του κόσμου τα έντυπα. Μέσα στο forum και με τη βοήθεια του Inducks υπολογίσαμε πως πάρα πολλές από αυτές βγαίνουν ξανά και ξανά κάθε 10 χρόνια. Δεν λέω να φτάσουμε στο άλλο άκρο και ό,τι κυκλοφορεί στο ΚΟΜΙΞ να βγαίνει σε όλα τα υπόλοιπα περιοδικά. Όμως ας μην αποφεύγεται η δημοσίευση ιστοριών που αξίζουν για αυτόν τον λόγο, επειδή δηλαδή οι συγκεκριμένοι σχεδιαστές χρησιμοποιούνται για άλλα περιοδικά.

 

Τα 'πα και ησύχασα :P

 

Ο βικαρ ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ και αταλαντος. δε βλεπετε ρε παιδια οτι τα σεναρια του ειναι πληκτικα και τα σχεδια του ερασιτεχνικα;; τοσα χρονια γραφει και σχεδιαζει και δεν εμαθε ΤΙΠΟΤΑ;; Aφου ακομα και οι ιδιοι το εχουν καταλαβει οτι ο βικαρ δεν αξιζει και στις ιστοριες του ειναι ο μουφα χρωματισμός, ενω σε αυτες του μπαρκς και του ροσα ειναι καλυτερος.

Ο βαν χορν είναι απολαυστικότατος, αν και εχω εντυπωση οτι τελευταια αλλαξαν οι μεταφραστες και δεν εχουμε τις απιστευτες εξεζητημενες λέξεις και φράσεις που χρησιμοποιουσαν στις ιστοριες του. μαλλον οι καινουριοι βαριουνται...

Οι χευμανς ειναι απο τις καλυτερες επιλογες νεων καλλιτεχνων. πολυ τους απολαμβάνω.

 

Ο σκαρπα του τευχους αυτου ειχε ξαναδημοσιευτει σε τευχος αλλης σειρας. Και ηταν και αθλιος. Αρα η θεωρια του πκ δεν ισχυει παντα. Ξερω πολλες ιστοριες δημοσιευμενες στα κλασσικα και στο μεγαλο μικυ παλιοτερα που μετα μπηκαν και στο κομιξ αλλα πράγματι, δεν υπηρχε καμία που να βγήκε απο αυτο.

Εγω παντως πιστευω οτι ειναι γυφτια να επανεκδιδουν ιστοριες που ξαναβαλαν πριν 20 χρονια και μαλιστα συχνα στο ίδιο περιοδικό. ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΑΝΕΚΔΙΔΟΝΤΑΙ ΠΟΤΕ ιστοριες! Ελεος! Τα ντισνευ κομιξ ειναι τοσο παραγωγικα που ειναι ιεροσυλία, ντροπή και αίσχος να βαζουμε και να ξαναβαζουμε τις ιδιες ιστοριες. Και στο ''κομιξ'', αντε, παει στο καλό, αφου εχουν εναν ''κωδικα ιστοριών''και δεν βαζουν ο,τι να'ναι και επειδη τους τελειωνουν οι ''καθωσπρέπει'' ιστοριες γεμιζουν τις τρυπες που προκυπτουν. στα αλλα (βλ.μικυ μαους) που δεν εχουν περιορισμους, ειναι απαραδεκτο.

Απο την αλλη, οταν αυτο συμβαινει όπως καθε αυγουστο στο ''κομιξ'', μου φαινεται πιο αποδεκτό. Ο αλλος σε προειδοποιεί, διαλεγει μια ΚΑΛΗ και δυσευρετη ιστορια να βαλει, σου λεει ποτε δημοσιευτηκε, σου την δινει και απο κει και περα, αν θελεις το παιρνεις. Οχι όπως γίνεται συνήθως, που βλέπεις π.χ. σκάρπα, παίρνεις το τεύχος ολο χαρα και μετα σπιτι σου ανακαλυπτεις οτι την ιστορία αυτη την εχεις ξαναδιαβασει! Αυτο ειναι κοροϊδία!

αυτά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3732
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5249 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Διαφωνώ σχετικά με την ανατύπωση ιστοριών. Γενικά, δεν θα με πήραζε καθόλου το ΚΟΜΙΞ να ανατύπωνε τις παλιές καλές ιστορίες του. Στην Αμερική οι ιστορίες του Μπαρκς και του Ρότα έχουν επαναδημοσιευτεί χίλιες δυό φορές.

Το Κόμιξ δημιουργήθηκε το 1989. Αρκετοί που δεν ασχολούνταν τότε με ιστορίες Ντίσνεϋ δεν είχαν (και ίσως να μην έχουν ποτέ με την ανόητη τάση του ΚΟΜΙΞ να μην επαναδημοσιεύει τίποτα) την ευκαιρία να διαβάσουν μερικές πολύ καλές ιστορίες.

Και μιλάω τόσο για ιστορίες του Μπαρκς και του Ρόσα, όπως το "Στην Αρχαία Περσία", "Ο Γιός του Ήλιου" κλπ. (αν και ως προς αυτόν έχουμε μια παρηγορία με την Βιβλιοθήκη), όσο και για κάποιων Ιταλών όπως ο Σκάρπα.

 

Προσωπική μου άποψη, αλλά όσο παραγωγικά και να 'ναι τα ντίσνεϋ κόμικς, οι κλασικές αξίες παραμένουν αξεπέραστες...

 

:beer:

Επεξεργασία από big vaggos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5514 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Συμφωνώ κατά κάποιον τρόπο με τον big vaggos. Το αναγνωστικό κοινό αλλάζει συνεχώς, και οι νεότεροι (όπως είναι λογικό) δεν έχον διαβάσει ορισμένες ιστορίες, και μέσω των επανεκδόσεων τους δίνεται αυτή η ευκαιρία. Το καλοκαίρι είχα την ευκαιρία να διαβάσω μια ιστορία της Σύλβια που είχε δημοσιευτεί σε κάποιο προηγούμενο τεύχος του Μίκυ Μάους και δεν μπορούσα να το βρω. Πολλοί που δεν έχουν παλαιότερα τεύχη, του Μίκυ Μάους, του ΚΟΜΙΞ, οποιουδήποτε περιοδικού, μέσω των επαναδημοσιεύσεων καταφέρνουν και διαβάζουν ιστορίες που αξίζουν. Και είμαι υπέρ των επαναδημοσιεύσεων γενικά! Αν δεν γινόταν επαναδημοσιεύσεις τότε, αφού μια ιστορία του Μπαρκς είχε δημοσιευτεί σε Μεγάλο Μίκυ δεν θα έπρεπε να την ξαναδούμε.

 

Κατά τη γνώμη μου λοιπόν οι επανεκδόσεις, εκτός από μια οικονομική λύση για την εκδοτική, είναι και μια θαυμάσια ευκαιρία να διαβάσει κάποιος μια ιστορία που δεν του δώθηκε η ευκαιρία να διαβάσει όταν είχε δημοσιευτεί σε κάποιο παλιότερο τεύχος. Πρέπει να γίνονται λοιπόν.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.