Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5690 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Btw η ιστορία που ψάχνει ο Ντόναλντ με τον πυροσβέστη του 1947, αναφέρεται σε τούτη δω του Barks, η οποία δεν έχει δημοσιευτεί ποτέ στην Ελλάδα.

 

Εγώ νόμιζα ότι θα είναι η ιστορία από το Κόμιξ #232 το οποίο δεν έχω διαβάσει ακόμα. Όχι τίποτα άλλο, για να μη το γεμίσω δαχτυλιές! :P

 

 

 

 

Υ.Γ. γιατί στις ιστορίες των Αφων Heymans τα ρούχα του Σκρουτζ δεν έχουν το κλασικό χρώμα και τα ανιψάκια φοράνε όλα κόκκινο καπέλο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.5k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

και με αυτό το τεύχος φτάνουμε αισίως τα 10 διπλά τεύχη ΚΟΜΙΞ (181, 200, 211, 222, 235, 241, 247, 254, 259, 266). Προκειται για 5 κόκκινα, δύο μαύρα, δύο χρυσά και ένα που το χρωμα του ειναι σαν τον germ ενα πραγμα...

Εκτός από το 1ο (15 χρόνια) που βγηκε Ιούλιο και ηταν σχετικά μοναδικό, από το 2ο και μετά, τα τευχη ειχαν μια ψιλο-συγκεκριμένη συχνότητα. Καθε χειμώνα εβγαινε ενα (200 τευχη-φεβρουάριος 2005, Ρομάνο σκάρπα-ιανουάριος 2006, ο μαυρος ιππότης ξαναχτυπά-δεκεμβριος 2006, 60 χρονια σκρουτζ-ιανουάριος 2008). Αυτό εως το τευχος 241 (20 χρόνια) , που βγήκε ιούλιο, όπως φυσικά και το 181. Απο τότε, βγαινει ενα το χειμώνα και ένα το καλοκαίρι (2009: ''και οι 3 ειναι υπεροχοι'' & ''η ιστορια ενος παπιου''. 2010: ''Στον καιρό της κλεοπάτρας'' & ''τα γιγάντια μυρμήγκια''). Τελος, εκτός από τα τευχη 181, 200, 235, 241 και 254, τα υπόλοιπα δεν γιορταζαν καποια επετειο, απλα ηταν δικαιολογίες για μεγαλύτερες εκδόσεις...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Επιτέλους, μετά από πολλά αποτυχημένα τεύχη, ήρθε ένα αρκετά καλύτερο! Δεν είναι βέβαια και κάποιο αριστούργημα, αλλά πολυσέλλιδη του Μπαρκς και επίσης πολυσέλλιδη παρωδία ταινίας από Καβατσάννο που έχουμε να δούμε πόσο καιρό στο περιοδικό, ε, κάτι κάνουμε.

 

Καλή η ιστορία του Μπαρκς. Με παραξένευσε το φορμάτ (τρία καρέ αντί για τέσσερα), καθώς ο Μπαρκς δεν συνήθιζε να δουλεύει έτσι. Και η ημερομηνία της πρώτης δημοσίευσης δεν δικαιολογεί το φορμάτ, αφού οι πολυσέλλιδές του σ' αυτό το στυλ (που έχω δει) ήταν "Το Δαχτυλίδι της Μούμιας" και το "Too Many Pets" (αγγλικός τίτλος, δεν πρέπει να έχει δημοσιευτεί στην Ελλάδα - την έχω διαβάσει στο Picsou - πόσο μ' αρέσει να το λέω αυτό :P), που έγιναν το '40κάτι αν δεν κάνω λάθος. Και εκτός αυτού, ορισμένες παλιές 10σέλλιδες.

 

Στο συγκεκριμένο τεύχος την παράσταση έκλεβε η ιστορία του Καβατσάνο! Πολύ καλή ιστορία, που σε μεταφέρει εύκολα στο κλίμα της εποχής όπου διαδραματίζεται. Πρέπει να πω πως μου έφερνε στο μυαλό συνεχώς το "Balzac?", κι ας ήταν τραγικά διαφορετικό σεναριακά. :P Η αλλαγή σε ιστορία 4ων καρέ 'ηταν πολύ επιτυχημένη, αλλά με προβληματίζει το γεγονός ότι η συγκεκριμένη ιστορία δημοσιεύτηκε στην Γαλλία, και μάλιστα δύο φορές. Γιατί στην Γαλλία αλλάζουν πολύ συχνά το φορμάτ των ιστοριών. Όπως και να 'χει, μόνο το γεγονός ότι δημοσιεύτηκε ήταν αρκετό! Το σχέδιο του Καβατσάνο ήταν φοβερό για άλλη μια φορά, και ο χρωματισμός του περιοδικού πολύ προσεγμένος. Βέβαια, προτιμώ άλλες παρωδίες του, όπως το Καζαμπλάνκα και το 1900...

Για την ιστορία, να σημειωθεί ότι η ιστορία αρχικά χωρίζονταν σε δύο μέρη (έτσι εξηγείται που είναι τούμπανο :P).

 

Οι υπόλοιπες ιστορίες από μέτριες ως καλές, με εξαίρεση ίσως τις ιστορίες των Χέυμανς και του Φεριόλι. Η τελευταία ιστορία του Φρέντυ Μίλτον ήταν σαφώς άθλια, τόσο σεναριακά όσο και σχεδιαστικά. Επιπλέον, με χαροποίησε πολύ το ότι δημοσιεύτηκε άλλη μια ιστορία με τον θείο Λούφα, αν και εκείνος δεν έπαιξε κάποιον σημαντικό ρόλο στην πλοκή της ξεκαρδιστικής δεκασέλλιδης του Βαν Χορν. Όπως και να 'χει, είδαμε Φεριόλι, Καβατσάνο, πολυσέλλιδη Μπαρκς και Βερχάγκεν (που βλέπουμε όλο και συχνότερα τώρα τελευταία) και Λούφα, αυτό σε συνδιασμό με όλα τ' άλλα καθιστά το τεύχος ωραίο για μένα! :D

 

Για το υπόλοιπο περιεχόμενο του, εμπνευσμένος απ' τα γράμματα, πρώτα απ' όλα ελπίζω το επόμενο καλοκαίρι να επανεκδώσουν τους "Κυρίαρχους του Γαλαξία" στα πλαίσια των Μεγάλων Σήριαλ, και να δούμε σιγά-σιγά και τα άπαντα του Γκότφρεντσον (αν και δεν με χαλάει καθόλου η αμερικάνικη έκδοση :P). Μετά, παρατηρώ πως τα "Νέα του ΚΟΜΙΞ" κάθε μήνα είναι και πιο αδιάφορα. Τελειώνοντας, μου άρεσαν πολύ τα άρθρα. Λίγο βαρετό το πρώτο, αλλά το δεύτερο που χρησιμοποίησε την "Κόλαση του Μίκυ" ως σημείο αναφοράς και αναφέρει την πρώτη ιστορία "Π.Α.Π.Ι.", που έχουν δημοσιευτεί και οι δύο στο παρελθόν στην Ελλάδα (αλλά όχι από τον Τερζόπουλο), η δεύτερη λίγο τροποποιημένη (σε μορφή βιβλίου - το οποίο και έχω :D), και η γενικότρη θεματολογία του, μου άρεσε πολύ! Ευελπιστώ σε δημοσίευση των δύο αυτών ιστοριών. Και το τελευταίο άρθρο που συσχέτιζε την ιστορία με την ταινία που παρωδούσε, ήταν ικανοποιητικό.

 

Ελπίζω να μην σας ζάλισα με την φλυαρία μου.:P Αλλά αν αρχίσει να γράφει το άτιμο, δεν σταματάει. Άντε να δούμε τι μας επιφυλάσσει το επόμενο ΚΟΜΙΞ...

 

Υ.Γ. Ορέστη, το αμυγδαλάκι :P είναι :P όντως :P απίθανο :P :P :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Είναι καλή η προσφορά του ΚΟΜΙΞ με τα 5 τεύχη στα 20 Ε ή μήπως έχουν τελειώσει τα αποθέματα από κάποια τεύχη;Έχει πάρει κανείς από αυτή την προσφορά να δώσει καμιά πληροφορία;Πόσες μέρες αργούν τα τεύχη και ποια προτείνεται;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν...

 

Περίπου πριν 2 χρόνια είχα πάρει τελευταία φορά Κόμιξ (το 241), και είχα κάνει και ποστ αποχαιρετισμού, βλ.Συζήτηση για την σημερινή κατάσταση του περιοδικού ΚΟΜΙΞ (ξανά!). Μετά απο πολλές επιφυλάξεις, πήρα τελικά το 266 και έχω να πω ότι δεν το μετάνιωσα! Αναλυτική κριτική:

 

1.Τα γιγαντιαία μυρμήγκια: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μια καλή ΑΔΗΜΟΣΙΕΥΤΗ στο Κόμιξ ιστορία από Μπαρκς! Και μάλιστα ιστορία που είχε να εκδοθεί Ελλάδα από το Μίκυ Μάους 882!!!! Θεότρελη.

2.Συλλεκτικά Κόμικς: Χαζομαρούλα, που όμως "σπάει τον τέταρτο τοίχο" και έχει αρκετά references. ;) Θεϊκή ατάκα το "Θα κλείσω το μαγαζί και θα ξαναδιαβάσω τα άπαντα του Φλόυντ Γκόντφρεντσον για να μου φτιάξει το κέφι"! :lmao:

3.Το βουνό τρέμει: Η μία από τις 2 κακές ιστορίες του τεύχους. Αλαλούμ και ο Λιούη έγινε καταστροφολόγος και γκαντεμόσκυλο??????? WTF???

4.Μισές αλήθειες: Κλασική αφασία ιστοριούλα του Βαν Χορν με τον Λούφα να έχει την τελευταία κουβέντα. :P

5.Μουσικό σαμποτάζ: Καλό! Χαβαλετζίδικη ιστοριούλα του Βερχάγκεν. Αν και το έχει παρακάνει εκεί που είναι έξω φρενών ο Ντόναλντ.

6.Η ρίζα του κακού: Από τις καλές του Φεριόλι! Επιπέδου Φεστιβάλ, αλλά στις καλές του στιγμές.

7.Το τελευταίο ταξίδι της Λουκρητίας: Μέτρια ιστοριούλα του Χέυμανς που αντιγράφει τόσες άλλες με ναυάγια, αλλά έχει τη φάση της.

8.Έρωτες και ξίφη: Ρε παιδιά, τα λένε αυτά! Γράψτε ότι είναι μεταφορά-παρωδία ΤΟΥ ΚΛΑΣΙΚΟΥ ΣΚΑΡΑΜΟΥΣ!!!!! :awesome: Μικυμούς λοιπόν και ο Καβατσάνο σε ρεσιτάλ!!!!! :div:

9.Αντιαθλητική συμπεριφορά: Η δεύτερη κακή ιστορία του Κόμιξ, με τον Μίλτον να βαριέται να σχεδιάσει (σε ένα καρέ είναι λες και έκανε copy-paste ένα ανιψάκι επί 3) και ένα σενάριο που ούτε σε ερασιτεχνικό φανζίν δε θα έβγαινε... Όντως από τις χειρότερες ιστορίες Ντίσνεϋ που έχω διαβάσει ποτέ.

 

υγ1.Βάγγο είσαι μεγάλος... :D

υγ2.Αν μας διαβάζει κάποιος από το δημιουργικό team της εκδοτικής: βάλτε στο Χριστουγεννιάτικο τεύχος την Κόλαση του Μίκυ να δείτε για πότε θα γίνει άφαντο... :D:yahoo: Επίσης σταματήστε να εκδίδετε το Ντόναλντ και ασχοληθείτε με το Κόμιξ, όπως ασχολείστε με το Μίκυ Μάους και τα σπάει.

υγ3.Χμ, το επόμενο έχει 4 καλά ονόματα, ίσως το τιμήσω κι εκείνο. Όμως σε αυτό το τεύχος υπάρχει ορατή βελτίωση! Για να δούμε.... Ίσως ανακάμπτει από την περιόδο παρακμής του, αλλά θα χρειαστεί πάνω από ένα τεύχος πλέον για να πειστώ να το ξαναρχίσω..... :thinking:

 

 

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τεύχος 267

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

1)ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΝΑΥΑΓΙΟ των Μάρκο Ρότα και Πωλ Χάλας

2)ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΔΑΙΜΟΝΙΟ των Λαρς Γιένσεν&Κρίστοφερ Σπένσερ καιΒΙΚΆΡ

3)Η ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΕΝΟΣ ΕΛΕΦΑΝΤΑ του Ουίλλιαμ Βαν Χορν

4)ΔΥΟ ΙΠΠΟΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΤΑΙΖΗ των Φρέντυ Μιλτον και Τόμας Μπέρνερ

5)Ο ΘΗΣΑΥΡΟΣ ΤΗΣ ΣΙΕΡΡΑ ΜΠΑΡΟΥΦΑ των Μιχέλ Ενγκλερ Κέλλερσμαν καιΧοσέ Ραμόν Μπερνάντο

6)ΤΟ ΡΑΝΤΑΡ του ΚΑΡΛ ΜΠΑΡΚΣ

Αφιερώματα στα αστυνομικά κόμικς,και στην ιστορία ραντάρ.Στο επομενο τεύχος που θα κυκλοφορησεί 1/10 μια ανέκδοτη ιστορία του ΜΠΑΡΚΣ 'ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΜΗΛΑ'

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Χωρίς να έχω διαβάσει ολόκληρο το τεύχος, είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχω να συμπληρώσω κάτι παραπάνω από τα εξής:

 

1.) Απροσδόκητα πολλή:lol: πολύ καλή ιστορία από Βίκαρ.

2.) Εξαιρετικά προσεγμένο και ενδιαφέρον άρθρο-αφιέρωμα στα στυνομικά κόμικς, που αξίζει μια θέση στην Αρθογραφία εκτός GC. :mafia:

 

Δηλώνω λοιπόν ότι παρά το αντιαισθητικό εξώφυλλο, το τεύχος άξιζε πολύ κατά τη γνώμη μου. :valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  6145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  77
  • Reputation:   276
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5742 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μετά από περίπου 15 χρόνια συνεχής αγοράς του ΚΟΜΙΞ, φέτος σταμάτησα να το αγοράζω. Δυστυχώς δεν με συγκινούσαν πια οι ιστορίες του περιοδικού. Ειλικρινά λυπάμαι για αυτήν την εξέλιξη. Κατά κάποιο τρόπο ήταν μια απόφαση ζωής.

Επεξεργασία από fantomb
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5690 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Άξιος!! :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μα τώρα που αρχίζει να φτιάχνει? Oh well... :P Ούτε εγώ ξέρω ακόμα για πόσο θα το συνεχίσω εξάλλου...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μα τώρα που αρχίζει να φτιάχνει? Oh well... :P Ούτε εγώ ξέρω ακόμα για πόσο θα το συνεχίσω εξάλλου...

 

Όσο και να φτιάξει, το Κόμιξ που έπαιρνα την περίοδο 1997-2003 δεν θα ξαναυπάρξει ποτέ.Η επιλογή των εξωφύλλων,των ιστοριών,ο αριθμός των σελίδων,τα άρθρα και γενικά το κλασικό ύφος που κρατούσε το περιοδικό τότε και με έκανε να περιμένω με ανυπομονησία το τέλος του μήνα, είναι έτη φωτός μακριά από τα σημερινά τεύχη, ακόμα και τα φετινά τα πιο βελτιωμένα.Πάντως πιστεύω ότι όσοι σταμάτησαν το Κόμιξ, σίγουρα το έκαναν με αυτό το σκεπτικό,άσχετα που εγώ εξακολουθώ να το παίρνω για λόγους συλλογής και ίσως συναισθηματικούς.Ας ελπίσουμε τουλάχιστον η τωρινή βελτίωση να παρμείνει.Όσο για το νέο τεύχος δεν το έχω διαβάσει ακόμη, οπότε δεν μπορώ να πω κάτι, αλλά από μια γρήγορη ματιά φαίνεται ότι έχει ενδιαφέρον. :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  77
  • Reputation:   276
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5742 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Συμφωνά απόλυτα με τον QD! Τα τελευταία 4-5 χρόνια τα αγοράζα μόν καο μόνο για συλλεκτικούς και συναισθηματικούς λόγους και κάθε φορά που δεν με γέμιζε το τεύχος που μόλις είχα διαβάσει πίστευα και ήλπιζα ότι το επόμενο τέυχος θα είναι καλύτερο και ότι το περιοδικό παίρναγε μια περίοδο καμπής. Δυστυχώς, όμως, έβλεπα την κτάσταση αυτή μόνιμη. Το περιοδικό συνολικά και οι ιστορίες δεν με γέμιζαν όπως τα προηγούμενα χρόνια. Θυμάμαι τον εαύτό παλαιότερα να διαβάζω τα τεύχη δύο ή και τρεις φορές το καθένα. Ανυπομονούσα πότε θα παίρναγαν οι μέρες που θα κυκλοφορύσε το επόμενο τεύχος. Το διασκέδαζα και το απολάμβανα σε αντίθεση με ότι συμβαίνει τώρα.

Έλαβα και αυτήν την απόφαση γιατί δεν ήθελα να μειωθεί η εκτίμηση που είχα για το περιοδικό και να μείνω με τις καλές αναμνήσεις.

Πάντως, θα κρατήσω επαφή μέσα παό τις σειρές: Η Μεγάλη Βιβλιοθήκη του Καρλ Μπαρκς και Βιβλιοθήκη Κόμιξ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το τευχος του μήνα.

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

Στο επόμενο τεύχος: Ο Σούπερ Σνούπερ του Κάρλ Μπάρκς!! :dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ο Θείος Κάρλ είναι απολαυστικότατος στα ''Χρυσά Μήλα''. Από την άλλη, οι συντάκτες του Κόμιξ απαντώντας σε ενα γραμμα που αναφέρει τη σχεση inception-dream of a lifetime μας δίνουν ακόμη έναν χαμένο κρίκο στην αλυσίδα της έμπνευσης που καταλήγει στο πρόσφατο blockbuster. Πρίν από το Solaris, το Matrix, το The Cell, το existenz και το όνειρο μιάς ζωής, υπάρχει ο κομιστικός ''Μικρός Νέμο'' του Ουίνσορ Μακ Κευ. Στην ιστορία που αναφέρεται στο κόμιξ, ο μικρός Νέμο περνά μερικές περιπέτειες που ειναι εκπληκτικα παρόμοιες με σκηνές του inception. Αξίζει να δειτε τις εικόνες που ανέβασε το πλήρωμα του Κόμιξ γιατί θα μείνετε άναυδοι. Απο την σκηνη που ο κοιμοισμένος πέφτει και αλλάζει η βαρύτητα στο όνειρο (η εν λόγω ιστορία αποτέλεσε πηγή έμπνευσης τόσο για το Inception όσο και για το ''Ζητηματα Βαρύτητας'' του Ρόσα) μέχρι τις σκηνές με τους ουρανοξύστες, ο Μικρός νέμο φαινεται να είναι μια παλιότερη και χάρτινη εκδοχή του λεοναρντο ντι κάπριο. Το σημαντικότερο κομμάτι του πάζλ μπήκε στη θέση του και τώρα όλα βγάζουν περισσότερο νόημα. Τέλος, και τα ''Νέα του Κόμιξ'' είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα, από το κειμενάκι για τα άπαντα του Γκόντφρεντσον από την Φανταγκράφικς μέχρι την ανακοινωση του σίκουελ των 300...

Επεξεργασία από Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μπορεί να ανεβάσει κάποιος ένα σκανάρισμα από τα νέα που αναφέρει για τα απαντα του Gottfredson ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5690 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

post-6517-12862007140668_thumb.jpg :cheers3:

 

 

 

ο γιαλός είναι στραβός, όχι εγώ.... :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

μια ερωτηση για οσους εχουν τισ θηκες κομιξ που δινει με 5 ευρω η εταιρια, ποσα μονα τευχη χωρανε μεσα? αξιζεουν το κοπο ή καλυτερα να αγορασει κανεις απο το εμποριο σκληρα ντοσιέ?

(2 ερωτησεις εκανα τελικα...) :oops:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

μια ερωτηση για οσους εχουν τισ θηκες κομιξ που δινει με 5 ευρω η εταιρια, ποσα μονα τευχη χωρανε μεσα? αξιζεουν το κοπο ή καλυτερα να αγορασει κανεις απο το εμποριο σκληρα ντοσιέ?

(2 ερωτησεις εκανα τελικα...) :oops:

 

12 τεύχη χωράνε, αλλά χαλάνε πολύ εύκολα.Δεν είναι όπως οι παλιές που ηταν καλύτερες τόσο από ΄θεμα προστασίας των τευχών όσο και από θέμα αντοχής.Εγώ προσωπικά έπαιρνα τις παλιές θήκες,αλλά επειδή μετά τις άλλαξαν αναγκαστηκά πήρα και από τις άλλες.Πάντως σε σχέση με τα ντοσιέ ,πιστεύω ότι δεν αξίζουν.Είναι ακριβώς ίδιες θήκες με αυτές που είχε δώρο κανά 2 φορές το Αλμανάκο και το Μίννι,αλλά σε μεγαλύτερο μέγεθος και διαφορετικό χρώμα.

Επεξεργασία από Quackmore Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

ευχαριστω πολυ, αρα παμε βιβλιοπωλειο...

καλα το ειχα καταλαβει απο τις φωτογραφιες, με 5 ευρω εξαλλου παιρνεις ωραιοτατα σκληρα ντοσιε που να κρατανε στο χρονο.

παρεπιπτοντως διαβασα το νο. 268 και δε με ενθουσιασε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βασικά ήταν όντως ψιλοάθλιο. Μονάχα η τελευταία του Καρλ μου άρεσε προσωπικά... Μακάρι το επόμενο να'ναι καλύτερο αλλιώς το ξανακόβω. Σαν το κάπνισμα θα γίνει στο τέλος το Κόμιξ. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Όσα τεύχη είχα τοποθετήσει στις παλιές θήκες, χάλασαν στη ράχη επειδή έπρεπε να δένονται με συνδετήρες. Άσε που όλες τους χάλασαν ύστερα από μερικές μέρες επειδή δεν μπορούσαν να κρατήσουν το βάρος των τευχών.

 

Όσο για τα άπαντα του Gottfredson, φαντάζει όλο και πιο πιθανό να κυκλοφορήσουν στη χώρα μας. Ποτέ άλλοτε δεν έχουν πει τόσες πληροφορίες για έναν τίτλο στα νέα του ΚΟΜΙΞ. Πιο πολύ για προώθηση μου έκανε, παρά για ενημέρωση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δε σας άρεσε (το #258); :P

 

Εγώ την καραπόλαυσα την πρώτη ιστορία... Μπορεί να μην ήταν Ρόσα ή Μπαρκς, αλλά ήταν πολύ πολύ ωραία ιστορία... :thinking:

Ο Βαν Χορν ήταν, παραδόξως, χάλια, ο Βίκαρ κλασική αξία (:P), ο Μπράνκα αδιάφορος, ο Μπαρκς σε μία μέτρια δεκασέλιδη... Τελικά, μόνο τα μήλα άξιζαν! :D

 

 

EDIT: Για το #258 δεν με νοιάζει... Το #268 εννοούσα :P

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Όσα τεύχη είχα τοποθετήσει στις παλιές θήκες, χάλασαν στη ράχη επειδή έπρεπε να δένονται με συνδετήρες. Άσε που όλες τους χάλασαν ύστερα από μερικές μέρες επειδή δεν μπορούσαν να κρατήσουν το βάρος των τευχών.

Χμμ αυτό νομίζω το είχες ξαναπεί, αλλά απορώ πως ως τώρα εγώ δεν έχω πάθει τέτοια ζημιά.Και δεν έχω μια ή 2 θήκες από τις παλιές έχω καμιά δεκαριά.Όντως τα τεύχη δεν ακουμπάνε, κάτω αλλά ως τώρα δεν έχει ξεκολήσει η ράχη σε καμία από τις παλίες θήκες.Και μάλιστα κάποιες τις έχω πάνω από 5 χρόνια.Επίσης να πω μακάρι να γίνει κάτι με την έκδοση της Βιβλιοθήκης Γκόττφρετσον στην Ελλάδα,αλλά χλωμό το βλέπω.Εδώ δεν έχουν ακόμα βγάλει ανακοίνωση για τους τόμους του Μπάρκς θα βγάλουν Γκότφρετσον.Χλωμό το μέλλον των κόμικς στην Ελλάδα, αλλά και σιγά σιγά σε παγκόσμιο επίπεδο.Όχι ότι θα σβήσουν εντελώς απλά θα βρεθεί κάποιος διαφορετικός τρόπος έκδοσης και ανάγνωσης.Λιγότερο δαπανηρός από αυτόν που ίσως να μην μας αρέσει και τόσο.Ωχ ξέφυγα απ' το θέμα πάλι.Πάω να πάρω και εγώ το Κόμιξ,να δω αν θα έχω ίδια γνώμη με τους υπόλοιπους. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πράγματι,το τεύχος ήταν ολίγον τι άθλιο.Μόνο τα μήλα άξιζαν,τα Νέα του Κόμιξ και το αφιέρωμα για τα Μήλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

το τελευταιο τευχος ηταν υπεροχο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

χθες διαβαζα το κομιξ νο. 100 και λες και ηταν αλλο περιοδικο απο το κομιξ 168 (αλλα και τα τελευταια γενικως...)

οχι οτι ειναι χαλια τα τελευταια αλλα θεωρω μια κλαση ανωτερα τα παλιοτερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  12744
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  14
  • Reputation:   47
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5029 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

σημερα βγηκε το νεο τευχος του κομιξ το 269 :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3730
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τσιμπήστε και το εξώφυλλο του τεύχους:

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

Στο επόμενο τεύχος, κεντρική ιστορία μια του Χέυμανς με τον Χοσέ Καριόκα.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Κεντρική ιστορία μία ιστορία 11 σελίδων. That's ΚΟΜΙΞ for you :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Κεντρική ιστορία μία ιστορία 11 σελίδων. That's ΚΟΜΙΞ for you :lol:

 

Γιατί βρε, πρώτη φορά είναι; :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.