Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13523
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

9 ώρες πριν, Laz33 είπε:

6€ πήρα το ΚΟΜΙΞ #196 με το "Όνειρο μιας ζωής".

Δεν είναι και λίγα αλλά υπάρχουν και χειρότερα όταν κάποια τεύχη πωλούνται 20 και 30€.

Τόσα έδωσα και για το ΚΟΜΙΞ #110 που έχει το απαγορευμένο 11ο κεφαλαίο του Βίου (δεν το διάβασα ακόμα).

Το τεύχος #198 που έχει την "Αυτού μεγαλειώτης Σκρουτζ Μακ Ντακ" ήταν ακόμα πιο φθηνό (4€ το πήρα).

Ρε συ @ Laz33  απο που στο καλο πας και αγοραζεις με τετοιες τιμές ; Απο φαρμακείο; Απο τον Σκρουτζ τον ίδιο ;

3-3.50 το καθενα κανουν...

Πας και κανεις μαγκα τον καθενα..τι να πω...Οκ,οπως γουσταρει ο καθένας.

 

11 ώρες πριν, lovcom είπε:

Μην αναφερθώ βέβαια στο άσχημο εξώφυλλο (#198) και στο όχι και τόσο καλό (για μένα) του Ρότα (#196) ειδικά όταν έχει βγάλει ο ίδιος ο Ρόσα πολύ ωραία εξώφυλλα για τις ίδιες τις ιστορίες του..

 

Οντως χάλια μη πω τιποτα χειροτερο. Με ποια λογικη τα βαζανε ενω ειχαν τα δικαιώματα για τα αυθεντικά του Ρόσα,εχουν περάσει 20 χρονια και ακόμα με την απορία εχω μείνει...Μετά κλεγόντουσαν μας παράτησε το κοινο,δεν αγαπαει ο κοσμος πια τα κομικς κλπ ασυναρτισίες.Όταν ηταν οι ίδιοι το προβλημα.

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.5k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 3/26/2023 at 2:15 AM, Laz33 said:

 

@ lovcom  το "Όνειρο μιας ζωής" δεν είναι ιστορία του Βίου.

Μπερδεύτηκες μάλλον με τον "Μεγιστάνα της Καλισότα".

 

Όχι το Όνειρο εννοούσα. Εσύ μπερδεύτηκες γιατί δεν το διευκρίνησα· Δεν εννοούσα ότι εντάσσεται στον Βίο των βασικών 12 επεισοδίων αλλά ότι σχετίζεται - έστω και με την ευρύτερη έννοια - με τον Βίο αφού ξαναζωντανεύει (έστω και στο όνειρό του) σκηνές απο τον Βίο και την Πολιτεία. Δεν είναι τυχαίο όπου και η αμερικάνική έκδοση The Complete Life and Times of Scrooge McDuck Deluxe Edition περιλαμβάνει την ιστορία αυτή στις related stories (σελ 481).

 

On 3/26/2023 at 2:15 AM, Laz33 said:

Θεωρώ αξίζει να τα δώσεις, απ'τη στιγμή ειδικά που λες ότι είναι η αγαπημένη σου ιστορία του Ρόσα..

Αν και κατανοώ ότι είναι προτιμότερο για τους φανς του Ρόσα να έχουν μια έκδοση με τις ιστορίες μαζεμένες.

 

Και πάλι απο τη στιγμή που το τεύχος περιλαμβάνει ιστορία του Καρλ Μπαρκς, ακόμα και δεκασέλιδη, δεν θέλω να τα δώσω αφού έχω ήδη τα άπαντα του Μπαρκς. Δεν μου πάει η καρδιά να πληρώσω για κάτι το οποίο έχω έστω και αν αυτό είναι μικρό ποσό. Δεν κάνω συλλογές. Η μοναδική "συλλογή" που επέτρεψα στον εαυτό μου είναι η Βιβλιοθήκη του Μπαρκς. Ήδη μόνο αυτή να είχα και τίποτα άλλο, πάλι ευχαριστημένος θα ήμουν. Με αυτή νιώθω ότι "ολοκληρώθηκα" σαν ντισνεϊκός :P

 

Έχω σκεφτεί να στραφώ προς το αντίστοιχο κόμιξ β'περιόδου όπου το βρίσκεις σίγουρα πιο φτηνά αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το υπόλοιπο τεύχος θα ναι φύρα. Απο το κόμιξ της πρώτης περιόδου έχω (ξανα) αγοράσει μόνο τα τεύχη 115120 και 127. Όχι τόσο για "συλλογή" αλλά επειδή έχουν και μια συναισθηματική αξία για μένα (βέβαια σχεδόν όλα τα τεύχη μέχρι το 200+ που κατείχα είχαν συναισθηματική αξία για μένα αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να μπω ξανά σε αυτό το τρυπάκι). Και τα τρία τεύχη έχουν ιστορίες του Μπαρκς αλλά το 120 το βρήκα στα 2€. Η κεντρική ιστορία του 115 είναι μία απο τις αγαπημένες μου ντίσνευ - ιστορίες έβερ και μιάς και δεν αγοράζω τη σειρά του Σκάρπα, ήθελα να την έχω. Την πέτυχα στα 5€ και την αγόρασα. Όσο αφορά το τεύχος 127 είναι επίσης σχεδόν γεμάτο Μπαρκς και ενώ έδωσα "μόνο" 5€, ουσιαστικά πέταξα τα λεφτά μου (αφού έχω τις ιστορίες στη Βιβλιοθήκη). Μετάνιωσα που το αγόρασα γι'αυτο και προσπαθώ να προσέχω σε προσεχείς αγορές.


Τέλος κάνοντας λόγο και για την βιβλιοθήκη κομιξ (συγγνώμη που βγαίνω εκτός θέματος), και αφού έχω αγοράσει τον 3 τόμο, μπορώ να πω ότι έχουν πολύ καλό χρωματισμό. Η όχι τόσο καλή ποιότητα ήταν στο σκληρόδετο του Βίου και όχι στον τόμο με τις ιστορίες του Ρόσα. Όπως και να χει εγώ τον β' τόμο θέλω να τον αγοράσω όχι μόνο για την ιστορία που ανέφερα πριν, αλλά και γιατί έχει και μερικές ακόμα πολύ αγαπημένες μου (πχ ασημένιος δίσκος, θησαυρός στη γυάλα, επιστροφή στη Ζαναντού η μοναδική ιστορία sequel του Ρόσα που μου αρέσει). Αν τον βρω σε καλή τιμή όπως τον 3ο, θα τον αγοράσω. Ειδάλλως σκασίλα μου που λένε. Αγαπημένη του Ρόσα είναι επίσης και το Ρευστό. Είχα βρει το 33 τεύχος στα 6€ αλλά με χάλια χρωματισμό+ με ιστορία του Μπαρκς, δεν άξιζε να τα δώσω. Βρήκα το αντίστοιχο της β'περιόδου στα 3€ και το αγόρασα (όπου το μισό τεύχος περίπου δεν μου άρεσε καθόλου :P).

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32429
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1 ώρα πριν, Manitou είπε:

Βρες και την ιστορία με την Ινδία. Την ιστορία με το θησαυρό του Κροίσου. Την επιστροφή στη Ζαναντου. Ταξιδιωτικές ιστοριαρες.

 

Με το "Θησαυρό του Κροισου" τη διάβασα και μου άρεσε. Το ανέφερα παραπάνω.

Την "Επιστροφή στη Ζαναντου" επίσης τη διάβασα αλλά δεν τρελάθηκα, ίσως επειδή περίμενα κάτι στο επίπεδο της πρωτότυπης (Τραλα Λα) που είναι απ'τις αγαπημένες μου.

Αυτή με την Ινδία ποια είναι; :thinking:

Αν εννοείς τα "Δέκα Άβαταρ" τη διάβασα αλλά δεν ενθουσιάστηκα.

Βασικά είχε αρκετές σεναριακές ευκολίες εκεί με τα ανιψακια που πατούσαν τα κουμπιά.

Α, μια που επίσης μού άρεσε και δεν ανέφερα είναι η "Φύλακες της χαμένης βιβλιοθήκης" ενώ βρήκα συμπαθητικό και τον "Ασημένιο δίσκο"  :)

Εχω ακόμα ψωμί πάντως.

Όταν φτάσω στις 40-50 ιστορίες θα κάνω μια λίστα με τις αγαπημένες μου ιστορίες του Ρόσα.

 

 

@ ManaLeak13  τέτοιες τιμές που αναφέρεις έχω συναντήσει μόνο σε κάποιες αγγελίες που πουλάνε πολλά τεύχη μαζί ως πακέτο.

Δεν θέλω όμως να φορτωθω και με τεύχη που δεν μ'ενδιαφέρουν.

Μεμονωμένα αν τα πάρεις δεν τα βρίσκεις με 3€.

Που τα βρήκες εσύ τόσο;

Ακόμα και η ΛΕΦΙΚ 4-5€ τα έχει (δεν είχε όμως όλα όσα ήθελα).

Αλλά και να τα είχε, αν βάλεις τα μεταφορικά, βγαίνουν περίπου τόσο όσο τα πήρα.

Εγώ πάντως επειδή ήθελα συγκεκριμένα τεύχη και ήθελα να δω τις καταστάσεις τους από κοντά και επίσης να μην πληρώσω μεταφορικά, τα πήρα από Μαγικό Κόσμο τα περισσότερα και ένα που δεν το είχε (#110) το πήρα από yabook μαζί με κάποια ακόμα άσχετα (το #110 το είχε 6€ και μετά που το αγόρασα και ξαναμπήκα να δω, το ανέβασε στα 15€, τραγικό :confuse:).

Πάντως δεν έχω παράπονο από yabook. Μπορεί πολλά κόμικς να τα έχει πανάκριβα, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση η τιμή αυτών που πήρα ήταν αποδεκτή, εκτός αυτού ζήτησα και μου έστειλαν φωτογραφίες να δω την κατάσταση των τευχών και γενικά ήταν πολύ γρήγοροι και εξυπηρετικοί.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13523
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

10 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

τέτοιες τιμές που αναφέρεις έχω συναντήσει μόνο σε κάποιες αγγελίες που πουλάνε πολλά τεύχη μαζί ως πακέτο.

Δεν θέλω όμως να φορτωθω και με τεύχη που δεν μ'ενδιαφέρουν.

Μεμονωμένα αν τα πάρεις δεν τα βρίσκεις με 3€.

 

Eβαλα διαφωνώ γιατί μαλλον δεν ψάχνεις σωστά ή οσο χρειάζεται. Παντου σε αγγελίες στα 3 ευρω παιζουν.Marketplace,Γκρουπ με αγοραπωλησιες στο FB, Vendora.

Μεμονωμενα εννοω. Τωρα βεβαια αμα θες μόνο ενα τευχος,μετα ειναι στην κρίση του πωλητη αμα θα μπει στη διαδικασία να σου στειλει για μονο 3 ευρω.Το λες και ψιλοξεφτυλα να στειλεις τον αλλονα να στηθει μιση ωρα και βαλε στα ΕΛΤΑ για 3 ευρω...

 

12 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Ακόμα και η ΛΕΦΙΚ 4-5€ τα έχει (δεν είχε όμως όλα όσα ήθελα).

Καλα απο τις τιμές που βλέπω τωρα τελευταια στη ΛΕΦΙΚ, αστα.Μάλλον βράστα.Δεν ξερω αμα οφείλεται στην αυξηση του πληθωρισμου ή σε κατι αλλο, αλλά ειναι απαράδεκτοι.Καταρχάς οταν μπαινω να δω τιμές για κατι που ψαχνω,δεν τους κοιτάω καν γιατι δεν εχουν οργανωμένο σαιτ.Μόνο τον δασκαλο χαζεύω,που btw ειναι και φτηνοτερος απο ολους οσους αναφερεις (που φτάσαμε!)

 

15 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Μαγικό Κόσμο

Αka Μαγικός Κλέφτης :lol: 

Ξερω Θεσσαλονικιούς που ουτε απ εξω δεν περνάνε. Και δε τους αδικώ. Θες να τον στηριζεις,οκ,δικαιωμα σου.

 

17 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

yabook μαζί με κάποια ακόμα άσχετα (το #110 το είχε 6€ και μετά που το αγόρασα και ξαναμπήκα να δω, το ανέβασε στα 15€, τραγικό :confuse:

Υabook μη τα κοιτας καθολου, οι ανθρωποι ειναι εκτος τοπου εκτος πραγματικότητας. 3 και 4 φορες απανω οι τιμες. Παντα απορουσα "μα ποιος παει και παιρνει απο εκει" , να οριστε βρηκα απαντηση :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, ManaLeak13 είπε:

 

 

Καλα απο τις τιμές που βλέπω τωρα τελευταια στη ΛΕΦΙΚ, αστα.Μάλλον βράστα.Δεν ξερω αμα οφείλεται στην αυξηση του πληθωρισμου ή σε κατι αλλο, αλλά ειναι απαράδεκτοι.Καταρχάς οταν μπαινω να δω τιμές για κατι που ψαχνω,δεν τους κοιτάω καν γιατι δεν εχουν οργανωμένο σαιτ.Μόνο τον δασκαλο χαζεύω,που btw ειναι και φτηνοτερος απο ολους οσους αναφερεις (που φτάσαμε!)

 

Αka Μαγικός Κλέφτης :lol: 

Ξερω Θεσσαλονικιούς που ουτε απ εξω δεν περνάνε. Και δε τους αδικώ. Θες να τον στηριζεις,οκ,δικαιωμα σου.

 

Υabook μη τα κοιτας καθολου, οι ανθρωποι ειναι εκτος τοπου εκτος πραγματικότητας. 3 και 4 φορες απανω οι τιμες. Παντα απορουσα "μα ποιος παει και παιρνει απο εκει" , να οριστε βρηκα απαντηση :D

 

Τους έχεις ομως σε εκτίμηση...:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Μια στιγμή βρε @ ManaLeak13 , τι πάει να πει ότι ο ένας είναι κλέφτης και γι' αυτό δεν περνάω ούτε έξω απ' το μαγαζί του. Εγώ προσωπικά, έχω αγοράσει απ' όλα τα καταστήματα( εκτός του Δασκάλου, που θα ενδιαφερόμουν, αλλά πρέπει να περάσεις από το κατάστημα). Ναι, οκ παντού θα υπάρξουν και κάποιες τιμές που θα "κλωτσήσουν". Από τη ΛΕΦΙΚ λόγου χάρη, έχω προσέξει ότι σε μερικές κατηγορίες( όπως τα "Μεγάλα Μπλεκ"), οι τιμές είναι αρκετά τσιμπημένες, αλλά κάτι θα ξέρουν οι καταστηματάρχες και τα κοστολογούν τόσο. Επιλέγω λοιπόν, από ΛΕΦΙΚ, να πάρω κάτι που μπορεί το βαλάντιό μου να υποστηρίξει. Πιστέψτε με, έχω βρει πάρα πολλές ευκαιρίες( μάλιστα τα τεύχη του ΚΟΜΙΞ, μπορούν να βρεθούν σε εξαιρετικές τιμές). Παρομοίως και στον Μαγικό Κόσμο. Τον Σεπτέμβριο, βρήκα το πρώτο τεύχος του Αχιλλέα Ταλόν( σε άριστη κατάσταση) για 3€. Σαφώς δεν υποστηρίζω την αισχροκέρδεια και ούτε τάσσομαι υπέρ διαφόρων εμπόρων που "τσακίζουν" τις τιμές. Αλλά τα καταστήματα που αναφέρθηκαν, δεν θεωρώ ότι εντάσσονται σε αυτή την κατηγορία. Με την ίδια λογική, αφού και στο Vendora υπάρχουν πολλοί αισχροκερδείς, οι οποίοι εκμεταλλεύονται την άγνοια του κόσμου, γιατί να μπαίνω εκεί; Η λύση δεν είναι "πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι", αλλά η έρευνα προς ανεύρεση της καλύτερης δυνατής τιμής. Χώρια, που ένας συλλέκτης, ποτέ δεν απορρίπτει ένα κατάστημα, παρά συγκρίνει τις τιμές του με τις υπόλοιπες της αγοράς και τελικά, επιλέγει την καλύτερη. Εδώ, να ζητήσω συγγνώμη για το off topic!:oops:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13523
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

3 ώρες πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Μια στιγμή βρε @ ManaLeak13 , τι πάει να πει ότι ο ένας είναι κλέφτης και γι' αυτό δεν περνάω ούτε έξω απ' το μαγαζί του.

1oν δεν το ειπα εγω (αν και εφυές) και 2ον δεν ειπα οτι ειναι κλεφτης. Ειπα οτι ειναι Μαγικός Κλέφτης.

:fiou:

 

 

3 ώρες πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Με την ίδια λογική, αφού και στο Vendora υπάρχουν πολλοί αισχροκερδείς, οι οποίοι εκμεταλλεύονται την άγνοια του κόσμου, γιατί να μπαίνω εκεί;

 

Και συμφωνώ και διαφωνώ. Οι τυπαδες που λες οτι κοιτανε την αισχροκερδια, για τσεκαρε, ποσες αξιολογήσεις εχουν; Μηπως καμμια γιατι δεν αγοραζει κανένας ; Λεω εγω τωρα....

Προσωπικά απο Vendora εχω αγορασει πολυ πραμα σε παααααρα πολυ καλες τιμες.Θα ξεχασω εγω περισι το καλοκαιρι συλλογη Αστεριξ 1-31 50 ευρω....Και πολλά πολλά άλλα που δεν υπαρχει λογος να τα αναφερω.

 

Το μονο που με ξενερωνει ασχημα σε αυτους ειναι η προμηθεια.Ειδικα σε μεγαλα ποσά σε ξεπαραδιαζουνε(οχι οτι σε μικρομεσαια παν πισω).Ασε που σου μπλοκαρουν τη συνομιλια αν πας να κανονισεις συναλλαγη εκτος της εγγυημενης.:down:

 

3 ώρες πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Επιλέγω λοιπόν, από ΛΕΦΙΚ, να πάρω κάτι που μπορεί το βαλάντιό μου να υποστηρίξει.

Σε αυτο καλα κανεις,γιατι ειναι παιδια που ολοι λιγο πολυ γνωριζουμε. Με τις τιμές τους δεν συμφωνώ καθολου (στα περισσοτερα) αλλά αυτο ειναι δικο μου θεμα.Πχ για να μην λεω γενικουρες,δεν γινεται μικυ μαους 1000κατι να τα πουλας 2.50 οταν ολα τα υπολοιπα μαγαζια τα δινουν 2. Βασικά γινεται,αλλά καταλαβαίνεις πως το λεω.

 

Παιδιά ψωνιστε οσο θελετε,οσο κρινετε εσεις σωστο και απο οποιον νομιζετε. Προσωπικά τα συγκεκριμένα μαγαζια θεωρώ οτι εχουν απαγορευτικές τιμές σε αυτα που με ενδιαφέρουν.Δυσκολο να αγοράσω απο αυτα το οτιδήποτε. Όχι οτι συλλεγω κατι (περα της Radnet οσοι με ξερετε) αυτον τον καιρο. Κατι διασπαρτα που μου εχουν απομείνει όταν και αααμα τα βρω,κλαιν.

 

 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα συμφωνήσω με @ ManaLeak13 για τον Μαγικό Κλέφτη και έχω εμπειρία από τότε που ήταν περίπτερο που ένα τεύχος Μεγάλα Σήριαλ σε εμένα είχαν πει πως κάνει 5 ευρώ και σε μια φίλη μου που είχε πάει καναδυό μέρες πριν είχαν ζητήσει 8 ευρώ, μάλλον την έκοψαν για άσχετη... από τότε ούτε απ'έξω δεν περνάω άσε που είναι γενικά ακριβός...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

7 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Eβαλα διαφωνώ γιατί μαλλον δεν ψάχνεις σωστά ή οσο χρειάζεται. Παντου σε αγγελίες στα 3 ευρω παιζουν.Marketplace,Γκρουπ με αγοραπωλησιες στο FB, Vendora.

Εγώ με το που έγινε το θέμα με τον Ρόσα, πέτυχα στα 3 ευρώ το ΚΟΜΙΞ 196 (Το όνειρο μιας ζωής) στο αγαπημένο σου σάιτ, metabook. Eίχε και δωρεάν μεταφορικά τότε. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32429
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@ ManaLeak13  νομίζω τσουβαλιάζεις κάποια πράγματα.

Ναι, σε γενικές γραμμές το yabook είναι ακριβό (έως πανάκριβο).

Αλλά στα συγκεκριμένα που πήρα, οι τιμές ήταν αποδεκτές.

Το #196 πχ ο Δάσκαλος το είχε 5€ κι εγώ το πήρα 6€ από Μαγικό Κόσμο. Σιγά τη διαφορά.

Το #198 το έχει επίσης 5€ ο Δάσκαλος κι εγώ το πήρα 4€ από yabook, πιο φθηνά δηλαδή.

Το #110 δεν το είχε ο Δάσκαλος, αλλά αν το είχε θα έκανε κι αυτό 5€ (τόσο έχουν τα τεύχη λίγο πριν και λίγο μετά απ'αυτό το νούμερο).

Εγώ το πήρα 6€ από yabook.

Τώρα βλέπω το πήγε 15€.

Ε, 15 δεν θα έδινα εννοείται.

Το ίδιο ισχύει και για το Μαγικό Κόσμο. Σε γενικές γραμμές είναι ακριβός, αλλά μπορείς να βρεις και κάποια κόμικς με αποδεκτή τιμή, συν ότι έχει ποικιλία, συν ότι μπορείς να ελέγξεις τις καταστάσεις των τευχών ιδίοις όμμασι και να μη βασιστείς σε φωτογραφίες ή στην περιγραφή του πωλητή.

Είναι αφοριστικο επομένως να λέμε δεν πατάω εκεί ή δεν περνάω ούτε απ'έξω.

Εννοείται πως αν έψαχνα σε βάθος θα έβρισκα πιο φθηνά αυτά τα τεύχη σε κάποιες αγγελίες στο fb ή στο metabook.

Αλλά θα τα έβρισκα όλα μαζί;

Δύσκολο.

Οπότε είπα καλύτερα να τα πάρω μαζεμένα κι ας δώσω 3-4€ παραπάνω.

Έτσι κι αλλιώς δεν κάνω πολλές αγορές.

Μέσο όρο άντε 25-30€ το μήνα να δώσω για κόμικς.

 

Από metabook πάντως πήρα κάποιους τόμους Καρλ Μπαρκς τις προάλλες.

Ζήτησα εννοείται φωτογραφίες πρώτα, γιατί κάποιοι είναι πονηροί.

Σε μια αγγελία πχ έγραφε ότι είναι σε άριστη κατάσταση, ζητούσα φωτογραφία και δεν μου έστελνε, και όταν τελικά μου έστειλε διαπίστωσα αυτό που υποψιαζόμουν, οι τόμοι ήταν χτυπημένοι.

Πάντα να ζητάτε φωτογραφία στο metabook πριν αγοράσετε κάτι.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13523
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Δεν συμφωνω με τη λογική σου "σιγα τη διαφορα 1-2 ευρω πιο πανω" και θα εξηγησω το γιατι. 

Κοστολογειται ενα τευχος (στα μαγαζια) 5 ευρω παντου ταριφα. Οκ; Οκ. Το βγαζει ο ταδε (για να μην λεω ονοματα απο μαγαζια συνεχως) στα 6 πας το παιρνεις. Σου λεει αυτος μετα " ααα αφου υπαρχει ενας που δινει 6 αρα και το επομενο που θα πιασω 6. Τι χαζος ειμαι;".Χωρις κανενα απολυτως δικαιολογημενο λογο, απλα και μονο γιατι ετυχε και γιατι τον συμφερει.Τσουπ, το παιρνουν πρεφα και οι υπολοιποι και να σου η αυξηση στις τιμες (ξαναλεω χωρις ουσιαστικο λογο). 

Κλασσικο συνδρομο ελληναρά κουτοπονηρου εξυπνακια.

 

Συμφωνεις με αυτο το σκεπτικο ; Αν ναι,παω πασο. Εγω μια φορα δεν συμφωνω.

 

Ο αλλος ο γιαμπουκ οπως βλεπεις στο δωσε 6 τωρα λες το πηγε 15. 2.5 φορες πανω απο μια και μονο μεμονωμενη αγορα! Που το τευχος κανει 3 ευρω και επιβεβαιωνομαι για αλλη μια φορα οτι πουλαει 5πλασιες τιμες απο το κανονικο. Στα παντα!

 

 

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:

Είναι αφοριστικο επομένως να λέμε δεν πατάω εκεί ή δεν περνάω ούτε απ'έξω.

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:

συν ότι μπορείς να ελέγξεις τις καταστάσεις των τευχών ιδίοις όμμασι

Θα ειχαν τους λογους τους που μου το ειπαν αυτοι που μου το παν. Δεν εχω κανενα λογο να τους αμφισβητησω. Και δεν ειναι ενα ή δυο ατομα ειναι παραπανω.

Το μονο που ξερω σιγουρα ειναι οτι δεν σαφηνει να τα πιανεις και να ψαχνεις. Επομένως, πως θα πας να δεις αν εχει αυτα που θες? Θα του λες θελω το ταδε και το ταδε και το ταδε; Και αμα εσυ ψαχνεις 80 τευχη απο διαφορες σειρες τι γινεται τοτε; :thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Στην ελεύθερη αγορά η άλλη όψη του νομίσματος είναι ότι όταν ένας πουλάει στα 5 και ένας στα έξι, ολοι  θα αγοράσουν στα πέντε και ο ακριβότερος θα αναγκαστεί να κατεβάσει τιμή.

 

Βέβαια δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα γιατί η τιμή καθορίζεται και από άλλους παράγοντες όπως φερεπειν:

Ποιότητα

Διαθεσιμότητα

Ποικιλία

Προσβασιμότητα

Αξιοπιστία

Διαπροσωπικές σχέσεις

Πολιτική με την έννοια των politics 

 

και πολλά πολλά ακόμη.

 

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  291
  • Reputation:   2333
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1095 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

11 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Μην αναφερθώ βέβαια στο άσχημο εξώφυλλο (#198) και στο όχι και τόσο καλό (για μένα) του Ρότα (#196) ειδικά όταν έχει βγάλει ο ίδιος ο Ρόσα πολύ ωραία εξώφυλλα για τις ίδιες τις ιστορίες του..

Αυτό ήταν ένα ανεξήγητο κουσούρι του Τερζόπουλου, το οποίο φυσικά κληρονόμησε και η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ. Αμφότεροι με ορισμένες κάκιστες επιλογές εξωφύλλων για ιστορίες-ορόσημα των παπιών!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32429
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Ο αλλος ο γιαμπουκ οπως βλεπεις στο δωσε 6 τωρα λες το πηγε 15. 2.5 φορες πανω απο μια και μονο μεμονωμενη αγορα! Που το τευχος κανει 3 ευρω και επιβεβαιωνομαι για αλλη μια φορα οτι πουλαει 5πλασιες τιμες απο το κανονικο. Στα παντα!

 

 

Να το πάλι το τσουβάλιασμα.

Το έκανε σε ένα τεύχος. Που είδες ότι τα έχει όλα 5 φορές πάνω;

 

 

2 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Το μονο που ξερω σιγουρα ειναι οτι δεν σαφηνει να τα πιανεις και να ψαχνεις. Επομένως, πως θα πας να δεις αν εχει αυτα που θες? Θα του λες θελω το ταδε και το ταδε και το ταδε; Και αμα εσυ ψαχνεις 80 τευχη απο διαφορες σειρες τι γινεται τοτε; :thinking:

Δεν κατάλαβα τι εννοείς εδώ.

Για το Μαγικό Κόσμο μιλάω.

Μια χαρά σ'αφήνει να βλέπεις τα τεύχη και να τα ξεφυλλίζεις.

Δεν μου έχει πει ποτέ τίποτα.

Το μόνο που μου είπε μια φορά που κοιτούσα κάτι τεύχη που τα είχε σε στοίβα ήταν να προσέξω να τα ξαναβάλω σωστά στη στοίβα για να μην πέσουν. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13523
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

11 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Να το πάλι το τσουβάλιασμα.

Το έκανε σε ένα τεύχος. Που είδες ότι τα έχει όλα 5 φορές πάνω;

Σε πλιζαρω μη με βαλεις να κανω σκρινσοτ τα παντα απο το σαιτ...

Οι τυχαιες εικονες αποδεικνυουν τα οσα γραφω. 3-5 φορες πανω. Δεν το λεω τυχαια.

 

Τα πρωτα Ντοναλντ τα πουλαν ολοι μαξ 5 ευρω. Τα κομιξ κανουν 20 τα 13/14 και τα 23κ επειτα κανουν απο 5-10. Τα ΛΛ 3 ευρω και στοιβες απουλητα. 

Αμα αυτα εσυ δεν τα βλεπεις υπερκοστολογημενα,ξαναπαω πασο.Δεν μπορω να κανω κατι παραπανω γιαυτο. Τα δεδομενα μιλανε απο μονα τους.

 

 

1.png

2.png

3.png

 

 

 

 

Για τον Μ.Κ αυτα μου εχουν μεταφερει αυτα σου λεω. Δεν εχω παει ποτέ(ουτε καιγομαι να παω). Μια φορα στο 6μηνο 8μηνο που ανεβαινω Σαλονικα παω κανω πιο ενδιαφεροντα πραματα απο το να κοιταω κομικς :)

 

 

11 ώρες πριν, Λούντβιχ Φον Ντρέηκ είπε:

Αυτό ήταν ένα ανεξήγητο κουσούρι του Τερζόπουλου, το οποίο φυσικά κληρονόμησε και η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ. Αμφότεροι με ορισμένες κάκιστες επιλογές εξωφύλλων για ιστορίες-ορόσημα των παπιών!

Η Κ καλα τα πηγαινε μεχρι πριν λιγο καιρο νομιζω.Βασικα ηταν το μοναδικο που τους εδινα credit.Τα αυθεντικα εξωφυλλα του Ροσα του Καστυ κλπ. Για ολα τα υπολοιπα εχω χιλιοπει την αποψη μου. Δεν υπαρχει περιπτωση να αγορασω τευχη της Κ οσο και να αλλαξουν το τροπαριο τους,με χασαν απο πελατη.

 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αυτά τα post για τα μαγαζιά μεταχειρισμένων πρέπει να μεταφερθούν στο ανάλογο νήμα. Ας πω και εγώ την εμπειρία μου. Δασκάλους και άλλα συναφή δεν ξέρω. Εγώ έχω ψωνίσει κάποιες φορές από τον Μαγικό κόσμο και πολλές μα πολλές φορές από γκρουπ στο fb. Επειδή τις συλλογές μου τις έχω ουσιαστικά κλειστές ψάχνω εξτραδακια και φθηνά τεύχη από άλλες συλλογές ανεξαρτήτως νούμερων. Και ταυτόχρονα έχω τα μάτια μου ανοιχτά για κάποια λίγα ακόμα τεύχη που ψάχνω χωρίς όμως αγωνία να τα βρω. Για αυτά τα τεύχη λοιπόν το fb είναι τέλειο. Λαμβάνοντας υπόψη δε ότι δεν με νοιάζει να είναι τέλεια, το fb (τα διάφορα γκρουπ αγοροπωλειων) είναι ιδανικό για μαζικές αγορές σε εξαιρετικές τιμές. Ας πούμε παλιά τεύχη του Μίκυ Μαους τα βρίσκω με λιγότερο από ένα ευρώ το ένα. Αγόρασα τέσσερα τεύχη της σειρά των μεγάλων κλασικών Ντίσνεϋ (αυτά του Haime Diaz studios) σε άριστη κατάσταση μόνο 30 ευρώ συμπεριλαμβανομένων μεταφορικών. 

Σχετικά τώρα με τον μαγικό κόσμο. Ναι έχει σε κάποια κόμικ ακριβές τιμές. Από την άλλη σε κάποια άλλα έχει φυσιολογικές τιμές. Όμως σε αφήνει να χαζεύεις (έχω πάει πάνω από 15 φορές χωρίς ποτέ να μου πει κάτι) και έχει ποικιλία ώστε να βρεις κάποιο συγκεκριμένο που ψάχνεις. Δεν είναι τέλειο επ ουδενί. Όμως στη βόρεια Ελλάδα δεν έχουμε κάτι άλλο παρόμοιο. Οπότε δεν είναι κακό. Αλλά δεν είναι και για χορταση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32429
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@ ManaLeak13  σου έβαλα disagree επειδή δεν προσέχεις τι γράφω και λες τα δικά σου.

Είπα ότι όντως τα περισσότερα κόμικς στο yabook είναι από ακριβά έως πανάκριβα.

Αλλά όχι όλα.

Πχ το ΚΟΜΙΞ #198 το πήρα 4€.

Λίγο πολύ τόσο κάνει παντού.

Έχει και τεύχη με 3€. Το ίδιο ισχύει και σ'άλλες σειρές.

Άρα πως λες ότι όλα είναι 5 φορές πάνω όταν υπάρχουν και εξαιρέσεις;

 

Για το Μαγικό Κόσμο τι να σου πω.

Μεταφέρεις πράγματα που σου είπε κάποιος και τα υιοθετείς χωρίς να έχεις προσωπική εμπειρία.

Εγώ έχω πάει δεκάδες φορές στο ΜΚ και ποτέ δεν μου είπε να μην ψάχνω ή να μην ξεφυλλίζω τα κόμικς.

Και δεν είναι ότι γνωριζόμαστε και μου κάνει "χάρη".

Ρώτα και τα υπόλοιπα παιδιά εδώ μέσα να σου πουν τις εμπειρίες τους πριν βγάλεις συμπέρασμα :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32429
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Με αφορμή τη συζήτηση που είχαμε πρόσφατα στο νήμα περί μεταχειρισμένων, θα αναφέρω τις τελευταίες μου εμπειρίες.
Αγόρασα 4 τεύχη ΚΟΜΙΞ από το Δάσκαλο.
Τον ρώτησα σε τι κατάσταση είναι και μου είπε ότι όλα είναι σε πολύ καλή.
Δεν του ζήτησα φωτογραφίες γιατί ήξερα την (αρνητική) απάντησή του.
Κακώς έπραξα όπως φάνηκε.
Απ΄τα 4 μόνο τα 2 ήρθαν σε πολύ καλή κατάσταση.

Τα άλλα δύο τα έλεγες επιεικώς μέτρια :moutra2: Το ένα ήταν πολύ τσαλακωμένο από υγρασία και το άλλο είχε ένα σκίσιμο περίπου 5 cm στο εξώφυλλο.

Και φυσικά στο δέμα δεν υπήρχε απόδειξη.

Αυτά τα 2 τα παράγγειλα εκ νέου από yabook, μαζί με άλλα 2.

Ζήτησα φωτογραφίες, μου έστειλαν, και τα 4 τεύχη ήρθαν όλα σε πολύ καλή κατάσταση.
Μου έβαλαν και απόδειξη.

Όσον αφορά τις τιμές, πέρα από ένα τεύχος που στο yabook ήταν 2 ευρώ ακριβότερο, τα υπόλοιπα είχαν ακριβώς ίδια τιμή.

Τα μεταφορικά ακριβώς ίδια τιμή, με τη διαφορά ότι ο Δάσκαλος στέλνει με ΕΛΤΑ και πρέπει να πας στο ταχυδρομείο να παραλάβεις, ενώ το yabook στέλνει με κούριερ.

 

Δεν τα λέω αυτά για να προμοτάρω το yabook. Το ότι σε γενικές γραμμές είναι ακριβό έως πανάκριβο ισχύει.

Αλλά να λέμε και τα θετικά.

Ενώ ο Δάσκαλος, πέρα απ΄τη μεγάλη ποικιλία κόμικς που έχει, θεωρώ ότι δεν υπάρχει κάτι άλλο θετικό να πούμε γι΄αυτόν.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

6 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Ενώ ο Δάσκαλος, πέρα απ΄τη μεγάλη ποικιλία κόμικς που έχει, θεωρώ ότι δεν υπάρχει κάτι άλλο θετικό να πούμε γι΄αυτόν.

Για να πάρεις από τον Δάσκαλο, πιστεύω ότι πρέπει να έχεις επισκεφθεί πρώτα το κατάστημά του και κατόπιν αυτοψίας να αποφασίσεις τι θα αγοράσεις.:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32429
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

15 λεπτά πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Για να πάρεις από τον Δάσκαλο, πιστεύω ότι πρέπει να έχεις επισκεφθεί πρώτα το κατάστημά του και κατόπιν αυτοψίας να αποφασίσεις τι θα αγοράσεις.:beer:

 

Αν όμως δεν είσαι Αθηναίος έχεις δύο επιλογές:

α) παραγγέλνεις και ο Θεός βοηθός 

β) δεν παραγγέλνεις καν

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13523
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

5 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Αν όμως δεν είσαι Αθηναίος έχεις δύο επιλογές:

α) παραγγέλνεις και ο Θεός βοηθός 

β) δεν παραγγέλνεις καν

 

Yπαρχει και η μυστικη επιλογη Νο 3.

Παραγγελνεις απο τα χιλιαδες μεταχειρισμενα στις αγγελιες που και φωτογραφιες θα σου στειλει προθυμα ο πωλητης και θα σου βγει 2 κ 3 φορες φτηνοτερα απο το δασκαλο :D Ειδικα στα ΚΟΜΙΞ 100ρια που απο οσο θυμαμαι ψαχνεις, γινεται Ο χαμος εκει εξω. Δεν εμπιστευεσαι τον πωλητη (για τον αλβα βητα δικο σου λογο); Εγγυημενη συναλλαγη και αποστολη boxnow με μονο 1 ευρω μεταφορικα !

 

Μια φορα παρηγγειλα απο αυτον, ικανοποιημένος (σχετικα) εμεινα. Και αυτο γιατι κοστολογησε λαθος τα τευχη που αγορασα. 5 ευρω το ΛΛ 81 και τα Αστεριξ 32-37. Που δεν υπαρχει καμια μα καμια περιπτωση να τα εβρισκα αλλου σε τετοια τιμη και ολα μαζι ! (Ακομα τα βραδια στον υπνο μου καταριέμαι αυτον που μου προλαβε το 36 :Ungry:).Ειχα παρει επισης και το Αστεριξ 12 και μου ρθε με σκισμενη σελιδα μεσα! Ενα μικρο κομματακι βεβαια,κατω δεξια στην αριθμηση,but still...

 

Ειδάλλως σιγα να μην παρηγγελνα ποτέ απο αυτον που ολοι λενε τα χείριστα. Μια φορα ,για την εμπειρια, καλα ηταν :lol: 

Αυτο με το να μην κοβει αποδειξη και να σε υποχρεωνει με αντικαταβολη, περα απο εκνευριστικο ειναι και παρανομο. Box Now φιλαρακο μπαρμπα-δασκαλεεεεε, μπηκαμε στο 2023 οχι στον 3ο αιωνα που ακομα ζεις (και βασιλευεις απο οτι φαινεται).  

 

ΕDIT: Επειδη ειμαι υπερψείρας με τις καταστασεις, τον ειχα παρει τηλεφωνο μετα την παραγγελια να του το τονισω. Οτι δεν ειναι αριστο να το αφαιρεσει απο το ταμειο. Και μου ειχε πει "Κυριε μου , δεν ξερω τι κανουν οι αλλοι, εμεις πουλαμε ΜΟΝΟ σε αριστες καταστασεις τα τευχη μας". Επισης εψαχνα (και δεν βρηκα ) ενα σκληροδετο αστεριξ με αριθμιση.Με υφακι κιολας μου υπεδειξε οτι τα σκληροδετα ΑΣΤΕΡΙΞ (αυτα του ΕΘΝΟΥΣ) ειναι επισημη κυκλοφορια της Μαμουθ και οτι δεν υπάρχει σκληροδετο με αριθμηση στη ραχη.Δεν εχουν κυκλοφορισει ποτέ στην αγορα! Με εβγαλε και ασχετο απο πανω.Και επεμενε. Ο αρχί-ασχετος πηγε να μου την βγει. Και επειδη οπως ξερετε σε εμενα λαλακιες δεν περνανε τον ειπα βγαλτο και τελος. 

Αγορασα τα σπανια τευχακια μου σε τιμη ευκαριας και καληνυχτισμα για παντα.

 

Yabook,οπως σου χα πει παλιοτερα,4 τευχη ειχα παρει Black Friday2020 (3 κομιξ 50ρια) και ενα Μικυ Μυστηριο. 0/4. Πλήρης απογοητευση. Ολα αναγκαστικά τα αντικατέστησα.Μεγα λαθος μου που δεν πηρα τηλεφωνο να ζητησω αλλαγες. Δεν προκειται ποτέ να ξαναγορασω ούτε απο εκεί.

 

Βασικά παραγγελνεις-αγοραζεις απο εκει οπου μενεις ικανοποιημένος και χτιζεις σχεση εμπιστοσυνης. Ολοι εχουν τα στραβα τους και τα θετικά τους.

Προσωπικά δεν παραγγελνω πλεον απο κανενα μαγαζι, μονο εγγυημενη μεσω Vendora και εχω το κεφάλι μου ήσυχο :). Και ας δωσω 1-2 ευρω προμηθεια, κλαιν.

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21495
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Προσωπικά έχω αγοράσει από παντού (λεφικ,vendora, metabook, yabook, δάσκαλο, mycomics, thaddeus, house of vintage, bibliocosmos, κομικσάδικα, βιβλιοπωλεία, μοναστιράκι κτλ), το καλό είναι ότι επειδή μένω Αθήνα, όσα έχουν και φυσικό κατάστημα μπορώ και τα επισκέπτομαι και βλέπω τι παίρνω.

Η αλήθεια είναι ότι αποφεύγω vendora, metabook και γενικά αγγελίες/ιδιώτες (μόνο αν δεν μπορώ να το βρω αλλού καταφεύγω σε αυτούς) γιατί έχουν ξεφύγει χωρίς λόγο. Δεν έχουν καθόλου έξοδα, δεν κόβουν αποδείξεις και κοπανάνε (κάποιοι ως πολλοί, όχι όλοι). Αντίθετα αυτοί που έχουν και φυσικά καταστήματα (ή κάποιοι που δεν έχουν αλλά κόβουν τουλάχιστον αποδείξεις) έχουν έξοδα και μπορώ να τους δικαιολογήσω κάπως για τις κάπως παραπάνω τιμές τους.

Δεν έχω παράπονο από κανέναν τους γιατί βλέπω το προϊόν και είναι στο χέρι μου αν θα το αγοράσω ή όχι.

 

Να αναφέρω και ένα παράδειγμα με αγγελίες.

Υπάρχει κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας που έχει σε μεγάαααλο στοκ όλα τα τεύχη (1-8) από το "Παιχνίδι του Στέμματος"  που είχε βγάλει το "Έθνος" σε συνεργασία με την "Anubis" κάπου το 2016, 6-7 χρόνια πριν. Η τιμή του 4 ευρώ ανά τεύχος περίπου.

Σε όποια αγγελία τα έχω βρει πουλάνε τα 1 ως 6, από 4 ευρώ ως και 10 ευρώ το ένα και τα 7 και 8 δεν υπάρχουν ή αν υπάρχουν βλέπεις κάτι τιμές 50 ευρώ και πάνω ή όλα μαζί (1-8) κανά 200άρικο, λόγω σπανιότητας υποτίθεται.

Αυτό γενικά με ενοχλεί όταν το κάνει ένας ιδιώτης, αγοράζει κάτι για το χόμπι του στην κανονική του τιμή και όταν πλέον δεν το θέλει το πουλάει πανάκριβο, γιατί βλέπει ότι έχει ζήτηση ή είναι σπάνιο.

Και χωρίς απόδειξη.

 

Γενικά έχουμε ξεφύγει. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13523
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

1 ώρα πριν, hudson είπε:

Η αλήθεια είναι ότι αποφεύγω vendora, metabook και γενικά αγγελίες/ιδιώτες (μόνο αν δεν μπορώ να το βρω αλλού καταφεύγω σε αυτούς) γιατί έχουν ξεφύγει χωρίς λόγο. Δεν έχουν καθόλου έξοδα, δεν κόβουν αποδείξεις και κοπανάνε (κάποιοι ως πολλοί, όχι όλοι)

Συμφωνώ σε όλα όσα είπες απλά να συμπληρώσω κάτι. Υπάρχουν αυτοί που τα έχουν από μικροί και σου λέει "χαζός είμαι να τα χαρισω; αφού τόσο τα δίνουν ολοι" και αυτοί που αγοράζουν μια συλλογή ως επένδυση και κοιτάνε να ρεφαρουν πουλώντας με στόχο το μέγιστο κέρδος. 

Θεμιτά και τα δύο, από την πλευρά μου. 

 

Εδώ άλλα και άλλα χρεώνονται χωρίς απόδειξη....μη κολλάς σε αυτά φίλε @ hudson

 

Να συμπληρώσω επίσης ότι τα μαγαζιά διαμόρφωσαν τις υπάρχουσες τιμές - μπούσουλα, όχι ο εκάστοτε ιδιώτης. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32429
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Οι αγγελίες ιδιωτών κι αν είναι τζόγος.

Είχα πρόσφατα κακή εμπειρία από metabook.

Στις τρεις συναλλαγές που επιχείρησα να κάνω, μόνο η μία ήταν επιτυχημένη και τα τεύχη ήρθαν πράγματι στην άριστη κατάσταση της περιγραφής.

Στην άλλη έλεγε ότι είναι σε άριστη κατάσταση, είχε φωτογραφίες και όντως φαίνονταν άριστα, και τελικά μού ήρθαν χτυπημένα και το ένα μάλιστα ήταν και λίγο σκισμένο (έλλειπε κομμάτι βασικά).

Και δεν ήταν θέμα συσκευασίας, γιατί θα έπρεπε να ήταν χτυπημένα στο ίδιο σημείο και επίσης δεν δικαιολογείται το σκίσιμο λόγω συσκευασίας.

Προφανώς στην αγγελία είχε ανεβάσει παλιές φωτογραφίες, τότε που τα τεύχη ήταν όντως σε άριστη κατάσταση, αλλά έκτοτε έφαγαν πολύ ταλαιπώρια.

Και η τρίτη συναλλαγή δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ γιατί ζήτησα φωτογραφίες, καθυστερούσε να μου στείλει λέγοντάς μου χαζές δικαιολογίες, και όταν τελικά μού έστειλε έγινε αυτό που υποψιαζόμουν.

Τα τεύχη δεν ήταν σε άριστη κατάσταση όπως έλεγε η περιγραφή.

Άρα απ'όπου κι αν πάρεις μεταχειρισμένα, πάντα υπάρχουν συν και πλην και πάντα υπάρχει ρίσκο.

 

Η καλύτερη λύση σίγουρα είναι να πας στο φυσικό κατάστημα να δεις ο ίδιος τι θες να πάρεις.

Αλλά για Θεσ/νικη που είμαι εγώ, μόνο στο Μαγικό Κόσμο μπορώ να το κάνω αυτό.

Αλλά δυστυχώς ο ΜΚ δεν έχει τρελή ποικιλία και υπάρχει πολύ σαβούρα (κόμικς σε μέτρια έως κακή κατάσταση).

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32429
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα 76 ιστορίες του Ρόσα, όλες δηλαδή στις οποίες έγραψε το σενάριο και κυκλοφόρησαν στα ελληνικά.

Τελικά ήμουν λίγο αυστηρός μαζί του αρχικά που τον είχα πει κουραστικό και βαρετό.

Σαφώς και εξακολουθώ ακόμα να θεωρώ κάποιες ιστορίες του κουραστικές, σαφώς και θεωρώ τον Βίο υπερτιμημένο, σαφώς και ο Μπαρκς μ'αρέσει περισσότερο, αλλά συνολικά το έργο του δημιουργού απ'το Κεντάκυ είναι αξιολογότατο :cool:

 

Ξεχώρισα τις παρακάτω 10 ιστορίες ως αγαπημένες μου:

 

Το στέμμα των Σταυροφόρων

Το όνειρο μιας ζωής

Οι φύλακες της χαμένης βιβλιοθήκης

Ο θησαυρός του Κροίσου

Ο τελευταίος της γενιάς των Μακ Ντακ

Μιας δεκάρας νιάτα

Γράμμα από το σπίτι

Η αυτού μεγαλειότης Σκρουτζ Μακ Ντακ

Ο μικροσκοπικός τσιγκούνης

Το νησί στην άκρη του χρόνου

 

 

Κι άλλες μ'άρεσαν (πχ ο Μαύρος ιππότης, ο Ασημένιος δίσκος, Ζήτημα βαρύτητας, Το πιο πλούσιο παπί, η Καλεβάλα, ο Ολλανδός κτλ) αλλά περιορίστηκα σε δέκα.

 

Ενώ στο bottom 5 βάζω τις εξής:

 

Μονομαχία στο χιόνι

Το τριπλό κελεπούρι

Τα πρώτα μετάλλια

Η κατάρα του Νοστραμουσούδαμου

Ντόναλντ για πάντα

 

Από κοντά και η Επιστροφή στη Μονοτονία, που είναι μακράν η χειρότερη ιστορία sequel ιστορίας του Μπαρκς :antekale:

Γενικά βέβαια μπορώ να πω τα sequel δεν μου πολυ-άρεσαν, άντε λίγο η Ζαναντού και το Τελευταίο έλκηθρο για Ντώσον.

 

Το σχέδιο του Ρόσα μ'αρέσει σε γενικές γραμμές, είναι πολύ λεπτομερές, αν και σε κάποιες περιπτώσεις παραείναι με αποτέλεσμα να "μπουκώνει", ενώ όπως έχει αναφερθεί ξανά, κάποιοι χαρακτήρες κακών είναι υπερβολικά άγριοι για ντίσνεϊ κόμικ (κάτι τρομακτικές φάτσες, κάτι σουβλερά δόντια κτλ).

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Προσωπική μου άποψη είναι ότι αν σε ενδιαφέρει να κλείσεις μια συλλογή παλαιών τευχών και τα θέλεις άριστα τότε δυστυχώς αργά ή γρήγορα θα πληρώσεις υπεραξίες. Είτε σε μαγαζί, είτε σε ιδιώτη, κάποιο τεύχος θα το πληρώσεις παραπάνω από ότι αξίζει. Είναι πολύ δύσκολο να βρεις αυτό που θέλεις όπως το θέλεις ιδίως αν έχουν περάσει πολλά χρόνια από την κυκλοφορία του. Αν ρίξεις νερό στο κρασί σου και δεν σε ενδιαφέρουν μικροχτυπηματα, μικροφθορες, και άλλα τέτοια που βλέπω ότι ενοχλούν πολλούς, τότε μπορείς να ολοκληρώσεις ακόμα και δύσκολες σειρές με λογικό κόστος. Έτσι έκανα εγώ προσωπικά σε πολλές περιπτώσεις και τώρα είμαι χαρούμενος που τεύχη που πλήρωσα λίγα ευρώ τα βλέπω σε χειρότερη κατάσταση να πωλούνται δέκα φορές πιο πάνω. 

 

Σχετικά με τον Ρόσα @ Laz33 να σχολιάσω το εξής (αφού πω ότι χάρηκα που άλλαξες την αρχική σου άποψη). Όταν τον πρωτοδιαβάσαμε στο ΚΌΜΙΞ (που είναι και το θέμα εδώ μην ξεχνιόμαστε) είχαμε λίγα κόμιξ, ειμασταν πιο μικροί, και τότε είχαμε χρόνο να διαβάζουμε και να ξαναδιαβάζουμε τις ίδιες ιστορίες. Έτσι προσέχαμε λεπτομέρειες, συγκρίναμε με τους άλλους σχεδιαστές και σεναριογράφους ακόμα περισσότερο και γενικά εμβαθυναμε αρκετα στον δημιουργό. Έτσι επήλθε η αγιοποίηση του από τους Ντισνευκους -παραλογη ή μη. Το βλέπω και εγώ σε εμένα με δημιουργούς που σε μεγάλη ηλικία τους διαβάζω μαζικά. Δεν είναι το ίδιο με αυτούς που διάβαζα λίγο λίγο και με μεγάλη επανάληψη. Δεν θα μπορέσω εγώ ποτέ να αγαπήσω τις ιστορίες του Stan Lee που διάβασα στα 40 μου μαζικά το ίδιο με τους φίλους εδώ που τις διάβαζαν με το σταγονόμετρο πολλά χρόνια πριν. Τον Ρόσα τον διαβάσαμε λίγο λίγο σχεδόν παράλληλα με το πότε έφτιαχνε τις ιστορίες του. Διαβάσαμε πολλά κείμενα του που εξηγούσε τι και γιατι. Και δεν μιλάω για την DR Library τα τελευταία χρόνια, αλλά για τα άρθρα του Κόμιξ τότε. Έτσι, μέτριες ιστορίες όπως το "Ντόναλντ για πάντα" έγιναν καλύτερες όταν διαβάσαμε για το σχεδιασμό της και την ταινία που παρωδουσε κλπ.

 

Ατα επόμενο βήμα: Βρίσκεις online την Don Rosa Library της fantagraphics και διαβάζεις οοοοοολο το συνοδευτικό κείμενο για την κάθε ιστορία.:lol:

 

Σοβαρά τώρα μπες από περιέργεια να δεις τι έφτιαξε ο τύπος και πόσο πλήρης έκδοση είναι αυτή. Για μένα είναι με διαφορά η πιο πλήρης έκδοση για έναν δημιουργό που έχω δει.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  40892
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   2
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα σε όλους, να ρωτήσω την ερώτηση του νέοπα-επαρχιώτη. Πολλοί αναφέρετε τον 'Δάσκαλο', που βρίσκεται το φυσικό κατάστημα; Έχει κάποιο website ή προφίλ σε social media;

 

Έχω μπει στη διαδικασία να βρω τα αρχαία τεύχη ΚΟΜΙΞ που μου λείπουν και κάθε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3860 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

5 λεπτά πριν, Xagilera είπε:

Καλησπέρα σε όλους, να ρωτήσω την ερώτηση του νέοπα-επαρχιώτη. Πολλοί αναφέρετε τον 'Δάσκαλο', που βρίσκεται το φυσικό κατάστημα; Έχει κάποιο website ή προφίλ σε social media;

 

Έχω μπει στη διαδικασία να βρω τα αρχαία τεύχη ΚΟΜΙΞ που μου λείπουν και κάθε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ πολύ!

βρισκεται στην Ιπποκράτους. Μπορείς να βρεις ό,τι πληροφορία θες στη σελίδα του, comicsmania. gr

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40892
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   2
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

52 λεπτά πριν, hardivic είπε:

βρισκεται στην Ιπποκράτους. Μπορείς να βρεις ό,τι πληροφορία θες στη σελίδα του, comicsmania. gr

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32429
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα σήμερα (σε έντυπη μορφή) το ΚΟΜΙΞ #189 που έχει την ιστορία "Ξέχνα το" του Ντον Ρόσα.

Εντόπισα ένα "προβληματικό" σημείο που δεν το είχα προσέξει την πρώτη φορά που διάβασα την ιστορία (ψηφιακά τότε).
Συγκεκριμένα η Μάτζικα αναφέρει ότι το θύμα του μαγικού ξορκιού μόλις ακούσει το όνομά του και το "μπινγκ" ξεχνάει τα πάντα για το αμέσως επόμενο πράγμα που θ΄ακούσει.

 

donrosa.thumb.jpg.acd4e1eab18988ac28e5ce126eae0b83.jpg


Έλα όμως που ξεχνάει το αμέσως προηγούμενο πράγμα που άκουσε πριν το "μπινγκ".
 

2.thumb.jpg.4ea09d0e9dc65518a5e0ba19787124a2.jpg

 

Κι αυτό συμβαίνει σε όλη την ιστορία.
Και λέω πως και ο Ρόσα που φημίζεται για την προσοχή του στη λεπτομέρεια έκανε τέτοιο λάθος.
Αλλά τελικά το λάθος ήταν της μετάφρασης.
Το σωστό είναι:

 

original.thumb.jpg.7e1451eddfa35e798bc19d800743f5bb.jpg

 

Δηλαδή "όταν το θύμα είναι υπό την επίδραση (του ξορκιού), μόλις ακούσει το όνομά του, η μνήμη του σβήνει τη γνώση που σχετίζεται με την επόμενη λέξη που θ΄ακούσει".

Πουθενά δεν αναφέρει το "μπινγκ".

Είχα την εντύπωση ότι οι μεταφράσεις του Τερζόπουλου ήταν πολύ καλές, αλλά εδώ βλέπουμε ένα σοβαρό λάθος, μιας και αλλάζει το νόημα.

Τέλος πάντων.

Η ιστορία είναι ωραία όπως και να΄χει :) Τη διαβάζεις πολύ ευχάριστα, ειδικά αν δεν δώσεις σημασία σ΄αυτό το λάθος.

Η άλλη πάλι ιστορία του τεύχους ("Το πορτραίτο του βασιλιά" της υποσειράς "Η μηχανή του χρόνου") παρότι σε ταξίδευε σε ωραίες εποχές (Γαλλία 17ου αιώνα) μού φάνηκε αρκετά ρηχή :oops:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.