Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

@ Laz33 , αν ξέρεις γαλλικά, δες τα γαλλικά Disney από την Glenat. Είναι BD Disney, όμως οι τύποι εκμεταλλεύονται το ότι τα Disney δεν τα φτιάχνουν μόνο συγκεκριμένοι δημιουργοί, έτσι τρέχουν παράλληλα πολλές ιστορίες από διαφορετικούς δημιουργούς, και οι περισσότερες είναι εξαιρετικές. Στα αγγλικά έχουν βγει και βρίσκονται online οι πρώτοι δύο τόμοι από την IDW, αν και δεν νομίζω πως θα σου αρέσει ο δεύτερος τόμος του Μίκυ, είναι αρκετά ιδιαίτερος. Ο πρώτος τόμος με την Μίννι από την άλλη, είναι πολύ όμορφη ιστοριούλα και θα μπορούσε να θεωρηθεί ως η «ιστορία μηδέν» του σύμπαντος της Disney. Δες και τις κουβέντες εδώ.

 

 

Τώρα για Καρλ Μπαρκς, οι αγαπημένες μου ιστορίες είναι κάποιες όπως Καιρός για διακοπές, Στην παλιά Καλιφόρνια, εννοείται ο Χρυσός ποταμός. Επίσης Βόρεια του Γιούκον ήταν από την μετέπειτα περίοδο που ξεκίνησε να χαλάει, όμως ήταν ένα εξαιρετικό δείγμα δουλειάς. Και φυσικά υπάρχουν μετά αμέτρητες ολιγοσέλιδες, που όμως είναι όμορφες για αυτό που είναι. Μία από τις αγαπημένες μου είναι Πρωτοχρονιά στον βυθό, που όλη η πλοκή είναι ότι ο Σκρουτζ τραβάει τα ανιψάκια σε ένα υποβρύχιο, και τα παιδιά λυπούνται που δεν θα τους βρει ο Άγιος Βασίλης για να τους δώσει τα δώρα τους.

 

Απλά έχε κατά νου πως ο Μπαρκς προσπαθεί να βρει την ισορροπία μεταξύ ρεαλισμού και υπερβολής. Τα παντρεύει και τα δύο, αυτός ήταν και ένας λόγος που ξεχώρισε. Αν δεν σου αρέσουν τέτοιες ιστορίες, δεν νομίζω πως θα σου κάνει. Υπάρχουν αμέτρητες αναλύσεις από άτομα από ένα σωρό χώρες που δείχνουν για ποιον λόγο ήταν μάστορας, και όλα λίγο πολύ συνοψίζονται στο ότι έριχνε πολλέεεεεεες περισσότερες εργατοώρες από όσο χρειαζόταν, για ένα είδος που ήταν του πεταματού, απευθύνονταν αποκλειστικά και μόνο σε παιδιά. Αν σου φαίνονται αυτές οι ιστορίες παιδικές, ελπίζω να μην πετύχεις ποτέ μπροστά σου άλλες ιστορίες αντίστοιχης περιόδου, όπως αυτή, αυτή, αυτή και ένα σωρό άλλες. Αν και ίσως δεν θα ήταν άσχημο να ξεφύλλιζες κάποιες από αυτές, απλώς και μόνο για να καταλάβεις πόσες δεκαετίες μπροστά βρισκόταν ο Μπαρκς.

 

Με σημερινές αντιστοιχίες, φαντάσου ένα στριπ του στυλ Αρκάς, όπου είναι λίγα καρέ με γκαγκ, λογοπαίγνια κλπ. Φαντάσου αυτοί οι χαρακτήρες να δίνονταν σε τρίτους δημιουργούς, ώστε να καλύψουν τη ζήτηση. Και φαντάσου τώρα να εμφανιζόταν ένας άνθρωπος που να ήθελε τόσο πολύ να φτιάξει ωραίες ιστορίες, που θα έπαιρνε αυτούς τους χαρακτήρες, θα τους έδινε προσωπικότητα, σχέσεις, συγγενείς, εχθρούς, φίλους, γειτονιά, πόλη, όταν άλλοι δημιουργοί ήθελαν απλώς να βγάλουν το μεροκάματο. Και όλα αυτά να τα έκανε ρίχνονταν πολλές περισσότερες ώρες από όσες απαιτούνταν, με τον ίδιο (χαμηλό) μισθό. Όταν οι άλλοι ξεπέταγαν σελίδες, ο Μπαρκς έριχνε έρευνα σε εγκυκλοπαίδειες ώστε να φτιάξει σωστά τα κατάρτια των πλοίων, ή να βρει τις σωστές ενδυμασίες ιθαγενών, ή να απεικονίσει σωστά μία άλλη χώρα, ή, ή, ή.... Αν μας φαίνεται αυτό αδιανόητο τώρα, φαντάσου πόσο αδιανόητο ήταν πριν ~80 χρόνια.

 

Και ήταν τόσο μερακλής που αυτές τις ιστορίες τις έφτιαχνε ουσιαστικά για τον εαυτό του, δεν είχε κάποια αναγνώριση, δεν είχε θαυμαστές. Απλώς καθόταν, έφτιαχνε παραμύθια, και περνούσε όμορφα. Χρειάστηκε να περάσουν δυο δεκαετίες ώστε να γίνει γνωστός. Και ο λόγος που έγινε γνωστός, είναι επειδή τα παιδιά που μεγάλωσαν με τις ιστορίες του, τον ξεχώριζαν ως τον «καλό σχεδιαστή», τον αναζήτησαν μανιωδώς, και τον έφεραν σε επαφή με το κοινό του. Και μερικά από αυτά τα παιδιά έγιναν εκδότες, έβγαλαν σε τόμους τις ιστορίες του την δεκαετία του '80, αυτούς τους τόμους τους είδε ο Χρήστος Τερζόπουλος (ένα ακόμα παιδί που ξεχώριζε τον καλό σχεδιαστή), έβγαλε τις ιστορίες σε περιοδικό με την μορφή «ΚΟΜΙΞ», και τα υπόλοιπα είναι ιστορία. Σε μία εποχή που όλοι νόμιζαν πως ο ίδιος ο Walt Disney έφτιαχνε τις Disney ιστορίες, τα παιδιά που διάβαζαν τις ιστορίες του Carl Barks, είχαν μάθει ασυναίσθητα πως υπήρχε κάποιος ξεχωριστός άνθρωπος, διαφορετικός από τον σωρό. Αυτός ήταν ο Καρλ Μπαρκς, γι' αυτό και τον μνημονεύουμε τόσες δεκαετίες αργότερα.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.5k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ο αγαπητός μας @ PhantomDuck ανέλυσε υπέροχα αυτό που έγραψα εγώ πιο πριν σχετικά με το πόσο μπροστά ήταν ο Μπαρκς από όλους τους άλλους της εποχής του. Αυτό για τον Stan Lee που έγραψα. Και πόσο πολύ επηρέασε την παγκόσμια σκηνή των κόμικ. Και το πιο συγκλονιστικό είναι ότι εκτός από φθηνά το έκανε και ανώνυμα. Σκέψου ότι ο κόσμος έμαθε το όνομα Καρλ Μπαρκς πολύ μετά τη συνταξιοδότηση του. Έγινε ο απόλυτος ροκ σταρ των Ντίσνεϋ κάπου μεταξύ 75 και 100 χρόνων. Σούπερ εντυπωσιακό. Εντωμεταξυ είναι φοβερό ότι μεγαλούργησε από τα 47 μέχρι τα 67 του!

 

By the way η DisneyBD ιστορία που λέει ο Γιώργος how Mickey met Minney τα σπάει. Είναι πάρα πολύ ωραία. Κρίμα που έχουμε μόνο δύο στα αγγλικά.

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν ξέρω γαλλικά.

Αλλά ούτε αγγλικά ντίσνεϋ θέλω να διαβάσω σ΄αυτή τη φάση.

Προς το παρόν έχω βρει ένα site που έχει σε pdf όλα τα ελληνικά ΚΟΜΙΞ Α΄περιόδου και διαβάζω ιστορίες του Μπαρκς.

Συμβουλεύομαι το inducks να δω ποιες είναι οι καλές.

Έχω διαβάσει καμιά δεκαριά μέχρι στιγμής :)

 

Κάτι ακόμα. Πωλούνται κάπου (καινούριοι, όχι μεταχειρισμένοι) οι τόμοι της Μεγάλης Βιβλιοθήκης Καρλ Μπαρκς; :thinking:

Αν ναι θα ήθελα να πάρω έναν για δοκιμή.

Ποιον μου προτείνετε να πάρω; :thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2713
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Επειδή βλέπω πως βρίσκεσαι στη Θεσσαλονίκη, θα σου πρότεινα να επισκεφθείς τον Μαγικό Κόσμο στην λεωφόρο Βασιλίσσης Όλγας.

Έχει κάθε λογής κόμιξ για όλα τα γούστα και από όσο θυμάμαι υπάρχει μεγάλο απόθεμα της Μεγάλης Βιβλιοθήκης. 

 

Εγώ θα σου πρότεινα, και επειδή θυμάμαι ότι είναι διαθέσιμος, τον τόμο "Οι επτά πόλεις της Τσιμπόλα", Κοκκίνου χρώματος. Περιέχει αρκετές καλές, κατ εμέ, ιστορίες όπως της περιπέτεια στην Τραλαλα

 

Ή ακόμα και τον τόμο "Χαμένοι στις Άνδεις",μωβ χρώματος. :)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ωραίο είναι και ο τόμος "Η χώρα στα έγκατα της γης". Περιλαμβάνει 3 ωραίες μεγάλες και αρκετές ωραίες μικρές. Το ίδιο και ο τόμος "μύνημα από τη μυστηριώδη Νήσο". Εξαιρετικός τόμος. Τους έχει όντως στον Μαγικό κόσμο οπότε μπορείς να το τσεκαρεις από εκεί. 

Πάντως να ξέρεις ότι ωραίες είναι οι μεγάλες προφανώς ιστορίες του Μπαρκς αλλά και οι δεκασελιδες του είναι οι περισσότερες εξαιρετικά διασκεδαστικες. Σύντομες γρήγορες και καλοστημενες. Ιδίως της καλής περιόδου του (1950-1957)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  109
  • Reputation:   870
  • Achievement Points:  125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1453 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

15 ώρες πριν, Laz33 είπε:

 

 

Του Κάστυ ιστορίες που μπορώ να βρω; :thinking: Δεν υπάρχουν στο ΚΟΜΙΞ λίγο που έψαξα.

Να διαβάσω κάπου free εννοώ, όχι ν΄αγοράσω.

 

Εδώ υπάρχει σκαναρισμενο το editor's choice Μίκυ Μαους #00, όπου περιέχεται η πολύ όμορφη ιστορία του Casty Η Λαίλαπα των Αιώνων.

 

Bonus στο τεύχος η υπέροχη για εμενα ιστορία Ανεκτίμητη Αξία με τον Σκρουτζ να εγκλωβίζεται σε ένα φανταστικό ελληνικό νησί των Σποράδων, τη Σκιανθο και μια παρωδία του Κόμη Δράκουλα.

 

*Παρεμπιπτόντως, στη διαφήμιση στις σελίδες 6-7 του συγκεκριμένου τεύχους βλέπεις τα εξώφυλλα των τευχών ΚΟΜΙΞ Β Περιόδου #1,2,3. Στα #2 και #3 περιέχονταν ιστορίες του Casty. 

 

https://e.issuu.com/issuu-reader3-embed-files/latest/twittercard.html?u=patates200&d=miky_maoys_000__2014_

Επεξεργασία από Calisota
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2713
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Γενικά, η Μεγάλη Βιβλιοθήκη Disney κατατάσεται σε 3 κατηγορίες

 

1) Η φουρνιά του 2014 που είναι οι τόμοι με χρονολογία από το 1950 έως το 1958. Ο καθένας έχει διαφορετικό χρώμα και στη ράχη τους αναγράφεται "Η ΜΕΓΑΛΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ DISNEY". Περιέχουν ιστορίες από το απόγειο της καριέρας του Μπαρκς.

 

2) Η φουρνιά του 2015, τόμοι με χρονολογία από 1958-59 έως το 1968. Όλοι οι τόμοι έχουν χρώμα λευκό και με εξαίρεση τον πρώτο τόμο, όλοι οι άλλοι αναφέρουν στη ράχη τους τον τίτλο της εκάστοτε κύριας ιστορίας. Περιέχουν ιστορίες από την περίοδο όπου ο Καρλ Μπαρκς αρχίζει σιγά σιγά να χάνει τη "λάμψη" του. Σε καμιά περίπτωση δεν λέω πως δεν αξίζει να πάρει κάποιος έναν από αυτούς τους τόμους. Σεναριακά οι ιστορίες είναι εξαιρετικές

 

3) Και η τελευταία φουρνιά του 2016. Είναι τόμοι με χρονολογία από το 1942-43 έως το 1949. Εδώ συγκεντρώνονται τα πρώτα έργα του Καρλ Μπαρκς. Οι διαφορά στο στυλ σχεδιασμού του είναι τεράστια σε σχέση με τις άλλες περιόδους. Οι τόμοι έχουν επίσης ο καθένας διαφορετικό χρώμα και αναγράφεται στη ράχη τους ο τίτλος της εκάστοτε κεντρικής ιστορίας. 

 

Επίσης στην τρίτη φουρνιά υπάρχουν τέσσερις τόμοι με χρονολογία 1969-2008. Περιέχουν ιστορίες με σενάριο Μπαρκς, αλλά με σχέδιο τρίτων. 

 

Φυσικά θα σου προτείνουμε να ξεκινήσεις με του 2014.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

12 ώρες πριν, DM64007 είπε:

Επειδή βλέπω πως βρίσκεσαι στη Θεσσαλονίκη, θα σου πρότεινα να επισκεφθείς τον Μαγικό Κόσμο στην λεωφόρο Βασιλίσσης Όλγας.

Αμεσως να τον ξεπαραδιασεις τον φιλο @ Laz33   .   :lol:  :lol:  Οτι εχει εκει ειναι +50% πανω απο την αγορα (και βαλε).

Εγω προτεινω να ψαξει στο facebook ή στο vendora αγγελιες ιδιωτων,σιγουρα θα βρει παιδια απο Θεσ/κη να γλυτωσει και τα μεταφορικα.Και σε τιμες ανθρωπινες 3-4ευρω τον τομο οχι κανα 10ευρο που θα ζηταει ο " "μαγικος" "κοσμος" ".

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  647
  • Reputation:   5830
  • Achievement Points:  654
  • Days Won:  5
  • With Us For:  923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

14 hours ago, Laz33 said:

Δεν ξέρω γαλλικά.

Αλλά ούτε αγγλικά ντίσνεϋ θέλω να διαβάσω σ΄αυτή τη φάση.

Προς το παρόν έχω βρει ένα site που έχει σε pdf όλα τα ελληνικά ΚΟΜΙΞ Α΄περιόδου και διαβάζω ιστορίες του Μπαρκς.

Συμβουλεύομαι το inducks να δω ποιες είναι οι καλές.

Έχω διαβάσει καμιά δεκαριά μέχρι στιγμής :)

 

Κάτι ακόμα. Πωλούνται κάπου (καινούριοι, όχι μεταχειρισμένοι) οι τόμοι της Μεγάλης Βιβλιοθήκης Καρλ Μπαρκς; :thinking:

Αν ναι θα ήθελα να πάρω έναν για δοκιμή.

Ποιον μου προτείνετε να πάρω; :thinking:

 

 

''Το μυστικό του παλιού πύργου'' και τα ''Μυστηριώδη ναυάγια'' είναι αγαπημένες ιστορίες με φαντάσματα. Η υπόθεση είναι κλασική αλλά για την εποχή τους ''τα σπάνε''! Είναι στο ''μοτίβο'' που ακολουθούν οι ιστορίες του scooby doo και αμέτρητες αλλες ταινίες και animation.

 

Αν θές να πάρεις κανα τόμο, τσέκαρε Λεφικ και πάρε στην τύχη απ'την πρώτη 18άδα, είναι όμορφη έκδοση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1366
  • Reputation:   9820
  • Achievement Points:  1382
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3075 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

@ Laz33  Διάβασε και την ιστορία «Στην Αρχαία Περσία». Πιστεύω θα σου αρέσει.

RCO103_1582380450.thumb.jpg.4d8d3e68decd2c201642d6e18a4b2bf2.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Γι΄αυτό τόνισα ότι θέλω καινούριους τόμους. Όχι αγγελίες και facebook.
Η ΛΕΦΙΚ και ο Μαγικός Κόσμος έχουν κυρίως μεταχειρισμένα.

Συν ότι ο Μαγικός Κόσμος, όπως πολύ σωστά είπε ο ManaLeak, πουλάει σε τιμή λιανικής.

Δεν θέλω να δώσω 10€, ειδικά για ένα κόμικ που θα το πάρω δοκιμαστικά και δεν ξέρω αν θα μ΄αρέσει :thinking:
Στην Πρωτοπορία είδα να έχει κάποιους τόμους με καλούτσικη έκπτωση, απλά δεν έχει μεγάλη ποικιλία.
Φαντάζομαι όμως ότι είναι καινούριοι.

 

 

@ Manitou ισχύει αυτό για τις 10σέλιδες.
Χθες διάβασα μία, τα "Χειμερινά Στοιχήματα" και μ΄άρεσε περισσότερο από κάποιες μεγάλες, όπως "Ο Χρυσός Ποταμός" ή "Βόρεια του Γιούκον", που απορώ γιατί θεωρούνται top ιστορίες.

 

Τους τόμους που μου πρότεινες δυστυχώς δεν τους βλέπω κάπου διαθέσιμους.

Κι όπως είπα δεν τους θέλω μεταχειρισμένους.

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.
Θα διαβάσω και την ιστορία του Κάστυ, αφού ο φίλος @ Calisota μου έδωσε το link.

Eυκαιρία να διαβάσω και μια ιστορία με ποντίκια.

 

Μου γυάλισε πάντως ο 4ος τόμος "Η χρυσή περικεφαλαία".

Περίεργο που δεν μου τον προτείνατε :thinking:
Βλέπω έχει ιστορίες που θεωρούνται πολύ δυνατές.
Κάποιες μάλιστα τις διάβασα και όντως είναι ευχάριστες (Χριστούγεννα στην Παραγκούπολη, Ένα Φτωχό Γεροντάκι).

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ρε συ όντως τώρα που το σκέφτομαι οι ιστορίες με τον Μίκυ θα σου αρέσουν καλύτερα. Έχουν πάντα πολύ πιο δυνατό σενάριο. Οπωςδηποτς να δεις την τριλογία το σπαθί των πάγων. Σίγουρα υπάρχει στα αγγλικά. The ice sword saga. Μίκυ και Γκούφυ σε άλλη διάσταση μάχονται με κακό τύπου darth vader. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το "ένα φτωχό γεροντακι" είναι η πιο σημαντική ιστορία του σύμπαντος των Ντακ ever. Εκεί ο Μπαρκς αποφάσισε να σεταρει τον Σκρουτζ και να τον κάνει κεντρικό ήρωα από κομπαρσο.Πολλες χιλιάδες ιστορίες Ντίσνεϋ βασίζονται σε αυτή!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

50 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Η ΛΕΦΙΚ και ο Μαγικός Κόσμος έχουν κυρίως μεταχειρισμένα.

Mεταχειρισμενα μεν,αλλα θελω να πιστευω ελεγμενα ωστε να εγγυουνται τουλαχιστον την ποιοτητα.

Για μενα μεγαλο λαθος των μαγαζιων ειναι που δεν πουλανε με βαση την κατασταση αλλα ειναι ολα ισα βαρκα ισα πανια. Δηλαδη ενα τευχος με τσακιση ,με λαδιες ,με στυλο με με γιατι να πουλιεται το ιδιο με ενα αριστο κολαριστο...Τελος παντων...

Απο ιδιωτες συμφωνω αμα πεσεις σε υπουλο θα σου πουλησει πχ εναν σκισμενο ή με υγρασια χωρις να σου το πει/δειξει για να κρινεις.

 

Ο μονος τροπος για να τα βρεις καινουρια αδιαβαστα που να μην τα εχει ακουμπησει αλλο χερι ειναι να φτιαξεις μια χρονομηχανη να ταξιδεψεις πισω στο 2014 .Εκτος αμα πιασεις φιλαρακι τον Dr.Doom και σου δανεισει τη δικη του :lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

14 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Ο μονος τροπος για να τα βρεις καινουρια αδιαβαστα που να μην τα εχει ακουμπησει αλλο χερι ειναι να φτιαξεις μια χρονομηχανη να ταξιδεψεις πισω στο 2014 .

 

Γιατί; :thinking:

Αυτά που πουλάνε στα βιβλιοπωλεία καινούρια είναι λογικά.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Σε Αγγελιες πάντως στο fb κυκλοφορουν σε άψογες καταστάσεις παμφθηνα. Μόλις είδα μια αγγελία που δίνουν καμία 20αρια βιβλιοθήκες για 2 ευρώ η καθεμία. Και γνωρίζοντας τον πωλητή είναι σαν καινούρια. Αντίθετα κάποια που έχει το public μπορεί να είναι απείρως πιο ταλαιπωρημένα αν και αδιαβαστα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

21 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Γιατί; :thinking:

Αυτά που πουλάνε στα βιβλιοπωλεία καινούρια είναι λογικά.

Kαινουρια ναι ,αλλα εχω δει σε πολλα (κυριως στους τομους του Σκαρπα) να κολλανε στο οπισθοφυλλο στικερς. Επισης τα πουλανε στην τιμη που γραφει ο τομος πισω δηλαδη 9.90

 

9 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Σε Αγγελιες πάντως στο fb κυκλοφορουν σε άψογες καταστάσεις παμφθηνα. Μόλις είδα μια αγγελία που δίνουν καμία 20αρια βιβλιοθήκες για 2 ευρώ η καθεμία. Και γνωρίζοντας τον πωλητή είναι σαν καινούρια. Αντίθετα κάποια που έχει το public μπορεί να είναι απείρως πιο ταλαιπωρημένα αν και αδιαβαστα. 

Συμφωνω απολυτως!  Επισης ιδιωτης δεν σημαινει λαδιες ή απαταιωνιες. Μπορει καποιος πχ να αγορασε μια συλλογη σε αριστη κατασταση και να πουλαει οτι διπλο προεκυψε για να καλυψει το ποσο.Υπαρχουν πολλοι που αγοραζαν τις εφημεριδες και δεν διαβαζαν καν τους τομους και απλα τους πουλανε για να τα ξεφορτωθουν. Υπαρχουν βεβαια και διαφοροι/ες που πουλανε (αποδεδειγμενα) διαλυμενους τομους στο εσωτερικο ,φαινομενικα αριστους. Δυστυχως ελλαδισταν ημαστε,μην περιμενουμε παντα διαφανεια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

public όχι, δεν παίρνω κάτι απ΄αυτούς.
Αλλά την Πρωτοπορία την εμπιστεύομαι.

Πέραν του ότι πουλάει καινούρια, δεν έχει τύχει να μου φέρουν ποτέ κάτι σε κακή κατάσταση.

Θα δω, θα το σκεφτώ :)

 

Διάβασα σήμερα κάποιες ακόμα ιστορίες.
Δύο του Μπαρκς (Ο Χρυσός Γίγας και Το Μυστικό του Παλιού Πύργου) και μία του Σκάρπα (Ο μύθος του Ιπτάμενου Σκωτσέζου).

Χωρίς παρεξήγηση στους φίλους του Μπαρκς, αλλά η ιστορία του Σκάρπα μ΄άρεσε περισσότερο :)

 

Εξακολουθώ πάντως να θεωρώ ότι τα σενάρια στα ντίσνευ είναι πολύ απλά και "παιδικά".

Ναι ok, είναι διασκεδαστικά πολλά απ΄αυτά, ορισμένα περνούν και ωραία μηνύματα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν νιώθω ότι διαβάζω κάτι με βάθος.

Ακόμα και ο Ιπτάμενος Σκωτσέζος, στο τέλος μ΄άφησε ένα μούδιασμα. Ήθελα έναν πιο πειστικό επίλογο.
Άντε πες δέχομαι την απλοϊκή εξήγηση για το πως γίνεται ένα πλοίο να πετάει.
Αλλά πως έγινε και έζησε τόσα χρόνια ο μακρινός πρόγονος του Σκρουτζ;

Το ίδιο και στο Χρυσό Γίγα.
Τι ήταν αυτός ο Χρυσός Γίγας;

Δύσκολα να ήταν άνθρωπος. Τι ήταν τότε;
Δεν μάθαμε ποτέ :thinking:

Αν ένα σενάριο έχει υπερφυσικά στοιχεία, τουλάχιστον να δίνεται μια εξήγηση στο τέλος.

Κι ας είναι ρηχή, όπως συμβαίνει σε κάτι Ντύλαν Ντογκ και Ζαγκόρ.

Προφανώς δεν ζητάω κάτι "ψαγμένο", τύπου Μπλέικ & Μόρτιμερ.

Αλλιώς ας έχουμε ρεαλιστικά σενάρια, όπου δεν χρειάζονται και πολλές εξηγήσεις.

 

Πάντως απ΄όσες ιστορίες του Μπαρκς έχω διαβάσει μέχρι στιγμής, αυτή που ξεχωρίζω είναι η "Επιστροφή στο Κλοντάικ".
Νομίζω δίκαια θεωρείται top :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14137
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

52 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Ακόμα και ο Ιπτάμενος Σκωτσέζος, στο τέλος μ΄άφησε ένα μούδιασμα. Ήθελα έναν πιο πειστικό επίλογο.
Άντε πες δέχομαι την απλοϊκή εξήγηση για το πως γίνεται ένα πλοίο να πετάει.
Αλλά πως έγινε και έζησε τόσα χρόνια ο μακρινός πρόγονος του Σκρουτζ;

Νομίζω, ότι ο πρόγονος του Σκρουτζ, ήταν φάντασμα στην πραγματικότητα και για αυτό πετούσε το πλοίο. Οπότε ο Ντάγκλας, έχει πεθάνει εδώ και πολλά χρόνια και είναι αναγκασμένος να στοιχειώνει τις θάλασσες αυτές. Απλά λόγω του ότι θα ήταν μακάβριο να το εκφράσει καθαρά το παραπάνω, απλά τό αφήνει να εννοηθεί. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μ αρέσει που θέλεις πειστικό επιλογο στον χρυσό γιγα ενώ δεν σε ενοχλεί ότι ο spiderman έγινε ένας άφθαρτος αθάνατος υπερήρωας επειδή τον τσίμπησε μια αράχνη, ο Αστερίξ γίνεται αήττητος πίνοντας τον μαγικό ζωμό και ο Λούκυ Λουκ παίζει σκάκι μιλώντας με το άλογο του (by far η αγαπημένη μου σκηνή στα ΛΛ). Τυχαία τα παραδείγματα. :lol::dimis::dimis3::dance2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

4 ώρες πριν, Manitou είπε:

Μ αρέσει που θέλεις πειστικό επιλογο στον χρυσό γιγα ενώ δεν σε ενοχλεί ότι ο spiderman έγινε ένας άφθαρτος αθάνατος υπερήρωας επειδή τον τσίμπησε μια αράχνη, ο Αστερίξ γίνεται αήττητος πίνοντας τον μαγικό ζωμό και ο Λούκυ Λουκ παίζει σκάκι μιλώντας με το άλογο του (by far η αγαπημένη μου σκηνή στα ΛΛ). Τυχαία τα παραδείγματα. :lol::dimis::dimis3::dance2:

Καμία σχέση η σύγκριση που κάνεις.

Αυτά που αναφέρεις έχουν εξήγηση.
Άσχετα αν είναι απλοϊκή.

Ο Spider-Man είναι παντοδύναμος με δυνάμεις αράχνης ΕΠΕΙΔΗ τον τσίμπησε ραδιενεργός αράχνη (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων). Δεν μας νοιάζει πως επίδρασε το τσίμπημα στο σώμα του.

Ο Αστερίξ είναι ανίκητος ΕΠΕΙΔΗ πίνει μαγικό ζωμό. Δεν μας νοιάζει τι έχει ο μαγικός ζωμός μέσα.

Το άλογο του ΛΛ που μιλάει και είναι έξυπνο ώστε να παίζει σκάκι, να μαγειρεύει κτλ... είναι σεναριακή παραδοχή που ισχύει σ΄όλη τη σειρά.
Δεν μιλάμε για τέτοια.
Δεν σου είπα στα ντίσνευ πως γίνεται τα παπιά να μιλάνε και να περπατάνε σαν άνθρωποι.

Αυτά τα θεωρούμε σεναριακές παραδοχές που ισχύουν ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΙΣΤΟΡΙΑ και τα δικαιολογούμε στο ότι πρόκειται για χιουμοριστικά κόμικς :)

 

Αλλά στον Ιπτάμενο Σκωτσέζο έχουμε μια υποτίθεται υπερφυσική ιστορία.
Ο Θοδωρής λέει ότι ο πρόγονος του Σκρουτζ θεωρούμε πως είναι φάντασμα.
Ε τότε δεν χρειάζεται να μου δίνεις "λογική" εξήγηση για το ιπτάμενο πλοίο του.

Αν θυμάσαι την ιστορία λέει ότι το πλοίο άρχισε να πετάει επειδή με τα χρόνια είχε φθαρεί το ξύλο του κι έγινε πανάλαφρο, με αποτέλεσμα να το παίρνει ο αέρας.
Μη μου εξηγείς το ένα παράδοξο με "λογικό" τρόπο και το άλλο το αφήνεις ανεξήγητο.

Αυτό με χάλασε στον Ιπτάμενο Σκωτσέζο.

Αυτή η ασυνέπεια.

Στο Χρυσό Γίγα δεν είχαμε εξήγηση για το ποιος και τι ήταν ο Χρυσός Γίγας.
Ας ήταν και χαζή, δεν πειράζει. Ας ήταν και τύπου "με δάγκωσε μια αράχνη κι έγινα ο Spider-Man" ή "με χτύπησαν ακτίνες Γ κι έγινα ο Hulk". Τουλάχιστον ήθελα μια εξήγηση.

Στο Μυστικό του Παλιού Πύργου για παράδειγμα δόθηκε εξήγηση για το φάντασμα, άσχετα αν ήταν απλοϊκότατη (το σπρέι που σε κάνει αόρατο).

Τουλάχιστον δόθηκε.

Στο Γίγα όμως δεν είχαμε εξήγηση :thinking:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  647
  • Reputation:   5830
  • Achievement Points:  654
  • Days Won:  5
  • With Us For:  923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όπως είπε και ο Αστερίξ στον Οβελίξ στους 12 άθλους στο τέλος, ''στα κόμικς όλα επιτρέπονται''. Και διακτινίζεται ο Οβελίξ στη Νήσο των Ηδονών μαζί με το αγριογούρουνο! χαχα :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Στον γιγα απλά ήταν ένας τεράστιος άνθρωπος. Ούτως ή άλλως υπάρχουν πολλά περισσότερα ανεξήγητα από αυτό. Εκείνη την περίοδο ο Μπαρκς συχνά έδειχνε τα παπιά μικροκαμωμένα σε σχέση με τους "άνθρωπους". Αν δεις ο γίγας είναι σαν τον Αντετοκούμπο σε σχέση με τους νορμάλ ιθαγενείς που είναι σαν και εμάς. Ε και ο Ντόναλντ είναι πάπια. Αν θυμάμαι καλά κάπου είχα διαβάσει ότι η αναλογία τους είναι περίπου σαν να είναι 1.25 m. Άρα τι να εξηγησει. Άσε που δεν χρειάζεται κιόλας. 

Fan fact: Το Κόμιξ 2 που κυκλοφόρησε πρώτη φορά στην Ελλάδα ο χρυσός γίγας το 1988 τα καλά χρόνια το έβρισκες στο ίντερνετ να πωλείται 150 ευρώ χαλαρά. Έγινε από την αρχή σπάνιο και δυσεύρετο και ήταν ιερό δισκοπότηρο για κάποιον που ήθελε να μαζέψει όλα τα κόμιξ του Τερζοπουλου.

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

4 ώρες πριν, Manitou είπε:

Αν δεις ο γίγας είναι σαν τον Αντετοκούμπο σε σχέση με τους νορμάλ ιθαγενείς που είναι σαν και εμάς.

 

Ε όχι ακριβώς.
Είναι αφύσικα τεράστιος. Δεν τον λες απλά ψηλό :)

998384716_.thumb.JPG.e8af04dd4b237629a0759350c3552786.JPG


 

Άσχετο αλλά μια πολύ ευχάριστη ιστορία που διάβασα χθες ήταν η Φιλοσοφική Λίθος.

Τη βάζω στο top3 των ιστοριών του Μπαρκς μέχρι στιγμής.

1η παραμένει η Επιστροφή στο Κλοντάικ, 2η η Περιπέτεια στην Τράλλα Λα :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2713
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

19 hours ago, Laz33 said:

Ακόμα και ο Ιπτάμενος Σκωτσέζος, στο τέλος μ΄άφησε ένα μούδιασμα. Ήθελα έναν πιο πειστικό επίλογο.
Άντε πες δέχομαι την απλοϊκή εξήγηση για το πως γίνεται ένα πλοίο να πετάει.
Αλλά πως έγινε και έζησε τόσα χρόνια ο μακρινός πρόγονος του Σκρουτζ;

Το ίδιο και στο Χρυσό Γίγα.
Τι ήταν αυτός ο Χρυσός Γίγας;

Δύσκολα να ήταν άνθρωπος. Τι ήταν τότε;
Δεν μάθαμε ποτέ :thinking:

 

Η απάντηση κατά τη γνώμη μου είναι πολύ απλή. Τα Ντίσνευ κόμικς δημιουργούνται κατά κύριο λόγο για παιδιά. Δεν πιστεύω να υπάρξει παιδί που θα αναρωτηθεί γιατί εκείνο το πλοίο πετάει στον αέρα ή γιατί ο Χρυσός Γίγας κατάφερε να ζήσει τόσα χρόνια και αν είναι πράγματι άνθρωπος! Θεωρώ ότι στόχος είναι να διεγείρεται η φαντασία των μικρών αναγνωστών και να τους προβάλεται μια φανταστική εικόνα με φανταστικές καταστάσεις, ώστε να περάσει ευχάριστα τον χρόνο του. Ο Μπαρκς και ο Σκάρπα ειδικά, το έχουν καταφέρει με επιτυχία. Ο Ρόσα ας πούμε δεν στοχεύει στις μικρότερες ηλικίες. Το σενάριό του είναι περίπλοκο και το σχέδιό του ενδέχεται να φανεί περίεργο. 

 

Επίσης η ιστορία που σου πρότεινε ο @ Manitou  είναι άξια μιας ανάγνωσης. Ο αγαπητός μας Σκρουτζ έχει αποκτήσει τόσους θαυμαστές που του δόθηκε μια ιστορία με πρωταγωνιστικό ρόλο. Και αν θυμάμαι καλά δημιουργήθηκε αποκλειστικά και μόνο για να βρεθεί στο πρώτο τεύχος του περιοδικού Uncle Scrooge στην Αμερική (διορθώστε με αν κάνω λάθος)

 

Α, και για τον Μαγικό Κόσμο δεν γνώριζα ότι οι τόμοι πάνε τόσο ακριβά. Πηγαίνω περιστασιακά για να αγοράσω κανένα παλιό Μίκυ Μάους ή και ΚΟΜΙΞ, αλλά δεν έχω πάρει ποτέ τόμο του Μπαρκς από εκεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94911
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Επειδή βλέπω ότι η κουβέντα είναι πολύ ενδιαφέρουσα, προτείνω ν' αυτονομηθεί και να μπει στο club των Disney για να μην χαθεί. :) 

 

Συμφωνείτε?  :thinking:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, DM64007 είπε:

Τα Ντίσνευ κόμικς δημιουργούνται κατά κύριο λόγο για παιδιά. Δεν πιστεύω να υπάρξει παιδί που θα αναρωτηθεί γιατί εκείνο το πλοίο πετάει στον αέρα ή γιατί ο Χρυσός Γίγας κατάφερε να ζήσει τόσα χρόνια και αν είναι πράγματι άνθρωπος! 

 

Ε μα αυτό είπα και κάποιοι έπεσαν να με φάνε :)
Τα ντίσνευ (τουλάχιστον όσα παλιά έχω διαβάσει των Μπαρκς και Σκάρπα) τα θεωρώ παιδικά.

Μη βλέπω τώρα χαζές συγκρίσεις με Αστερίξ και Λούκυ Λουκ.
Δεν έχω διαβάσει ούτε μισή ιστορία ντίσνευ που να πλησιάζει σε ωριμότητα ένα Αστερίξ ή ένα ΛΛ (πάντα για τεύχη του Γκοσινί μιλάμε).

Στην καλύτερη κάποιες να πλησιάζουν τα Ιζνογκούντ, τουλάχιστον σε επίπεδο σεναρίου.

Πχ η Φιλοσοφική Λίθος μού θύμησε σαν σενάριο τον Τρομερό Επιχρυσωτή απ΄το 6ο άλμπουμ του Ιζνογκούντ.

Επίσης αγαπημένη ιστορία :)

 

 

1 ώρα πριν, DM64007 είπε:

Επίσης η ιστορία που σου πρότεινε ο @ Manitou  είναι άξια μιας ανάγνωσης. Ο αγαπητός μας Σκρουτζ έχει αποκτήσει τόσους θαυμαστές που του δόθηκε μια ιστορία με πρωταγωνιστικό ρόλο. Και αν θυμάμαι καλά δημιουργήθηκε αποκλειστικά και μόνο για να βρεθεί στο πρώτο τεύχος του περιοδικού Uncle Scrooge στην Αμερική (διορθώστε με αν κάνω λάθος)

Για ποια λες; Αρκετές μου πρότεινε.
Αν εννοείς την Ένα Φτωχό Γεροντάκι, τη διάβασα και ήταν όντως αξιόλογη :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2713
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

8 min ago , Laz33 said:

Για ποια λες; Αρκετές μου πρότεινε.
Αν εννοείς την Ένα Φτωχό Γεροντάκι, τη διάβασα και ήταν όντως αξιόλογη :)

 Ακριβώς για αυτή μιλούσα και χαίρομαι που σου άρεσε:)

 

52 min ago , Indian said:

Επειδή βλέπω ότι η κουβέντα είναι πολύ ενδιαφέρουσα, προτείνω ν' αυτονομηθεί και να μπει στο club των Disney για να μην χαθεί. :) 

 

Συμφωνείτε?  :thinking:

 

 Συμφωνώ απολύτως, 100%, στα σίγουρα. Πες το όπως θες :lol:

 

Έτσι κι αλλιώς έχουμε ξεφύγει εδώ από το αρχικό θέμα του τόπικ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  647
  • Reputation:   5830
  • Achievement Points:  654
  • Days Won:  5
  • With Us For:  923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

17 min ago , Laz33 said:

 

Ε μα αυτό είπα και κάποιοι έπεσαν να με φάνε :)
Τα ντίσνευ (τουλάχιστον όσα παλιά έχω διαβάσει των Μπαρκς και Σκάρπα) τα θεωρώ παιδικά.

Μη βλέπω τώρα χαζές συγκρίσεις με Αστερίξ και Λούκυ Λουκ.
Δεν έχω διαβάσει ούτε μισή ιστορία ντίσνευ που να πλησιάζει σε ωριμότητα ένα Αστερίξ ή ένα ΛΛ (πάντα για τεύχη του Γκοσινί μιλάμε).

Στην καλύτερη κάποιες να πλησιάζουν τα Ιζνογκούντ, τουλάχιστον σε επίπεδο σεναρίου.

 

 

 

Εντάξει τα Αστερίξ είναι αλλο πράγμα..! Αλλά ας πούμε πρόσφατα διάβασα την ''Aπόδραση των Ντάλτον'' και μου φάνηκε το ίδιο παιδική με Disney.

Και σίγουρα χειρότερο σεναριακά απ'τα καλά της Disney. Αλλά γούστα είναι αυτά...σεβαστή η κάθε άποψη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ πάντως ένα θα δείξω και δεν θα πω κάτι :) Γενικά συμφωνώ με τους περισσότερους.

https://i.pinimg.com/originals/40/1e/8a/401e8a1bb7fc8534cb37983f5efd3a34.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.