Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5843
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  316
  • Reputation:   1204
  • Achievement Points:  316
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5774 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

σε ευχαριστω πολυ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.5k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

On 14/12/2018 στο 12:41 ΜΜ, PhantomDuck είπε:

Όχι, τα εξώφυλλα ήταν στάνταρ. Ένα για το 100, ένα για το 200.

 

Comix_0100.jpgComix_0200.jpg

 

 

Αν σου πω ότι και το #198 είχε εναλλακτικό εξώφυλλο, θα με πιστέψεις?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

6 λεπτά πριν, apetoussis82 είπε:

 

Αν σου πω ότι και το #198 είχε εναλλακτικό εξώφυλλο, θα με πιστέψεις?

Τι εννοείς; Μόνο ένα εξώφυλλο δεν είχε κυκλοφορήσει; Εκτός αν λες πως είχε διαφημιστεί με διαφορετικό εξώφυλλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

3 λεπτά πριν, PhantomDuck είπε:

Τι εννοείς; Μόνο ένα εξώφυλλο δεν είχε κυκλοφορήσει; Εκτός αν λες πως είχε διαφημιστεί με διαφορετικό εξώφυλλο.

 

"είχε" είπα, όχι "έχει". Από μια σημείωση που έχω εδώ, λέει να κοιτάξω στην σελίδα 77 του τεύχους 255, για το εναλλακτικό εξώφυλλο του τεύχους 198 (βαριέμαι τώρα να ξεθάψω τα Κόμιξ -βρίσκονται πίσω από τη σειρά με τα Νέα Μίκυ Μάους :))

 

Ρώτησα γι'αυτό το εξώφυλλο και την περίφημη συντακτική ομάδα του τερζοπουλικού Κόμιξ, αλλά δεν πήρα ποτέ απάντηση.

 

ΥΣ: τις τρεις πρώτες φορές που έγραψα στους συντάκτες (κάπου μεταξύ 1990 και 2008), με έγραψαν κι αυτοί κανονικά. Την τέταρτη, επανόρθωσαν κάπως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Α ναι, στην στήλη για αγορά προηγούμενων τευχών, νομίζω το είχαμε ξανασυζητήσει εδώ μέσα. Έχω πρόχειρο σκανάρισμα χαμηλής ποιότητας.

1197312635_198-.thumb.jpg.f1eccaebdc9baa31776914d00904475c.jpg

 

 

Τελικά το χρησιμοποίησαν στην επανέκδοση της ιστορίας στην Β' περίοδο

KOMIXB_0023.jpg

 

 

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

2 λεπτά πριν, PhantomDuck είπε:

Α ναι, στην στήλη για αγορά προηγούμενων τευχών, νομίζω το είχαμε ξανασυζητήσει εδώ μέσα. Έχω πρόχειρο σκανάρισμα χαμηλής ποιότητας.

 

1197312635_198-.thumb.jpg.f1eccaebdc9baa31776914d00904475c.jpg

 

Ήμουν σίγουρος ότι εσύ και κάποιοι άλλοι δικοί μας θα το είχαν προσέξει τότε. Που βρίσκω τη συζήτηση αυτή?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Έκανα μία αναζήτηση για «μεγαλειότης Σκρουτζ Μακ Ντακ» και «μεγαλειότης» σκέτο, και δεν βρήκα κάτι. Πάντως από κάπου το είχα ξανακούσει, αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν από το φόρουμ ή όχι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αντικαταστάθηκαν τα εξώφυλλα των τευχών: 98, 115, 120, 123 και 179 ενώ προστεθήκαν και τα οπισθόφυλλα τους. :)

 

:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Έπεσε (εντελώς τυχαία) στα χέρια μου το νούμερο ένα. Διαβάστηκε, γιατί στο κάτω-κάτω, τι κομιξάδες είμεθα αν δεν διαβάσουμε το Άγιο Δισκοπότηρο τόσων συλλεκτών; Κάθε άλλο παρά ειδικός είμαι στον κόσμο της Disney, αλλά μπορώ πλέον, πιστεύω, να καταλάβω την επίδραση που είχε η ιστορία αυτή όταν πρωτοεκδόθηκε (τουλάχιστον στις ΗΠΑ) και τη σημασία της στο σύμπαν των παπιών. a6ae7b480153464033c4ecfa98b1d85a.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Διαγράφηκε αγγελία. Δεν επιτρέπονται τέτοιες παρά μόνο στην ενότητα ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ και μόνο από ενεργά μέλη.  @Imagine channel, σε παρακαλώ ΜΗΝ ξαναποστάρεις την αγγελία σου. Δεν μας ενδιαφέρει. :)

 

:cheers:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32224
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  82
  • Reputation:   293
  • Achievement Points:  82
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Μια και βλέπω οτι έχετε ψάξει το θέμα πολύ και επειδή δεν βρήκα κάτι στις σελίδες που διάβασα (είναι πολλές οι 77), λύστε μου και εμένα την απορία που έχω τόσα χρόνια.

Πως έκανε επιλογή ιστοριών ο Τερζόπουλος;

 

Εντάξει Ρόσα όλα, Μπάρκς όλες οι μεγάλες και πολλές 10σέλιδες (που εμένα μου αρέσουν περισσότερο απο τις περισσότερες ιστορίες άλλων). Νομίζω οτι απο Σκάρπα και Καβατσάνο έβαλε λίγες (εντάξει δε θυμάμαι πλέον τα αρχικά τεύχη και εχω πολλά κενά στα πρώτα 100, αλλά αυτή την εντύπωση έχω). Όμως κατα τα άλλα είχε συνεχώς τους ίδιους και τους ίδιους. Απο ιταλούς κυρίως Βίκαρ, κάθε τεύχος Βαν Χόρν (πρέπει να είναι αδέρφια αυτοί, δεν το έχω ψάξει), Χεύμανς (μάλλον και άλλα αδερφια εδώ) και διάφορους που απο τα ονόματα φαίνονται βορειο-ευρωπαίοι. Γενικά μια μικρή ομάδα σχεδιαστών που οι μισοί δεν λένε και τίποτα. Οι περισσότερες ιστορίες ήταν σχετικά καινούγιες. Απο παλιές μόνο Μπάρκς.

 

Τις έπαιρνε σε πακέτα; Κατι σαν "συνδρομή" απο τα κεντρικά; Δεν ξέρω, μπορεί να είμαι τελείως λάθος αλλά αυτή την εντύπωση μου έδινε. Δεν ήταν επιλεγμένες ιστορίες απο τα τελευταία π.χ. 40-50 χρόνια αλλά οτι πρόσφατο έβγαζαν κάποιοι συγκεκριμένοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9668
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

3 hours ago, The_Black_Knight said:

Μια και βλέπω οτι έχετε ψάξει το θέμα πολύ και επειδή δεν βρήκα κάτι στις σελίδες που διάβασα (είναι πολλές οι 77), λύστε μου και εμένα την απορία που έχω τόσα χρόνια. 

Πως έκανε επιλογή ιστοριών ο Τερζόπουλος;

 

Εντάξει Ρόσα όλα, Μπάρκς όλες οι μεγάλες και πολλές 10σέλιδες (που εμένα μου αρέσουν περισσότερο απο τις περισσότερες ιστορίες άλλων). Νομίζω οτι απο Σκάρπα και Καβατσάνο έβαλε λίγες (εντάξει δε θυμάμαι πλέον τα αρχικά τεύχη και εχω πολλά κενά στα πρώτα 100, αλλά αυτή την εντύπωση έχω). Όμως κατα τα άλλα είχε συνεχώς τους ίδιους και τους ίδιους. Απο ιταλούς κυρίως Βίκαρ, κάθε τεύχος Βαν Χόρν (πρέπει να είναι αδέρφια αυτοί, δεν το έχω ψάξει), Χεύμανς (μάλλον και άλλα αδερφια εδώ) και διάφορους που απο τα ονόματα φαίνονται βορειο-ευρωπαίοι. Γενικά μια μικρή ομάδα σχεδιαστών που οι μισοί δεν λένε και τίποτα. Οι περισσότερες ιστορίες ήταν σχετικά καινούγιες. Απο παλιές μόνο Μπάρκς.

 

Τις έπαιρνε σε πακέτα; Κατι σαν "συνδρομή" απο τα κεντρικά; Δεν ξέρω, μπορεί να είμαι τελείως λάθος αλλά αυτή την εντύπωση μου έδινε. Δεν ήταν επιλεγμένες ιστορίες απο τα τελευταία π.χ. 40-50 χρόνια αλλά οτι πρόσφατο έβγαζαν κάποιοι συγκεκριμένοι.

Ο Vicar ήταν Χιλιανός. Ο William Van Horn είναι πατέρας του Noel. Οι Bas και Mau Heymans είναι αδέρφια.

Οι ιστορίες που έμπαιναν στο ΚΟΜΙΞ του Τερζόπουλου και μπαίνουν στο ΚΟΜΙΞ της Καθημερινής (με εξαίρεση τα πρώτα 17 τεύχη που έμπαιναν και ιταλικές ιστορίες) είναι όντως οι ιστορίες συγκεκριμένων σχεδιαστών. Πέρα από αυτούς που ανέφερες, οι υπόλοιποι είναι οι Marco Rota, Daan Jippes, Ulrich Schröder, Freddy Milton, Daniel Branca, Arild Midthun, Kari Korhonen, Sander Gulien, Jan Gulbransson, Jaap Stavenuiter, Cèsar Ferioli Pelaez, Carlos Mota, Wanda Gattino, José Massaroli, Francisco Rodriguez Peinado, Andrea Ferraris και Fabrizio Petrossi. Μερικοί απ' αυτούς μπαίνουν και στο Super Μίκυ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32224
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  82
  • Reputation:   293
  • Achievement Points:  82
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Καλα ναι, ο Βίκαρ γνωστός και πολύ καλός αν και πέρα απο τους 2 μεγάλους είμαι οπαδός των Ιταλών. Οι υπόλοιποι είναι οι περισσότεροι αυτοί που γράφεις αλλά υπάρχουν σίγουρα και άλλοι. Για παράδειγμα θυμάμαι απο τεύχος που διάβασα πρόσφατα τον Μιγκέλ Μαρτίνεζ.

Πάντως ουσιαστικά επιβεβαιώνεις οτι ο Τερζόπουλος (και η καθημερινή) απλά διάλεξαν συγκεκριμένους σχεδιαστές και βάζουν οτι υπάρχει απο αυτούς. Δε μπορώ να πω οτι συμφωνώ με αυτή τη νοοτροπία. Προφανώς το καλύτερο θα ήταν να διάλεγαν καλές ιστορίες (όπως έχει αναφερθεί πολλές φορές) ή τουλάχιστον αφου θέλουν να διαλέγουν σχεδιαστές ας έκαναν καλύτερη επιλογή.

Ίσως βέβαια είναι εμπορικό το θέμα. Αν μπουν όλοι οι καλοί στο Κόμιξ ποιός θα αγοράσει τα άλλα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9668
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

2 hours ago, The_Black_Knight said:

Καλα ναι, ο Βίκαρ γνωστός και πολύ καλός αν και πέρα απο τους 2 μεγάλους είμαι οπαδός των Ιταλών. Οι υπόλοιποι είναι οι περισσότεροι αυτοί που γράφεις αλλά υπάρχουν σίγουρα και άλλοι. Για παράδειγμα θυμάμαι απο τεύχος που διάβασα πρόσφατα τον Μιγκέλ Μαρτίνεζ.

Πάντως ουσιαστικά επιβεβαιώνεις οτι ο Τερζόπουλος (και η καθημερινή) απλά διάλεξαν συγκεκριμένους σχεδιαστές και βάζουν οτι υπάρχει απο αυτούς. Δε μπορώ να πω οτι συμφωνώ με αυτή τη νοοτροπία. Προφανώς το καλύτερο θα ήταν να διάλεγαν καλές ιστορίες (όπως έχει αναφερθεί πολλές φορές) ή τουλάχιστον αφου θέλουν να διαλέγουν σχεδιαστές ας έκαναν καλύτερη επιλογή.

Ίσως βέβαια είναι εμπορικό το θέμα. Αν μπουν όλοι οι καλοί στο Κόμιξ ποιός θα αγοράσει τα άλλα;

Ναι, σύμφωνα με το Inducks στο ΚΟΜΙΞ του Τερζόπουλου είχαν μπει δύο ιστορίες του Miguel Fernandez Martinez και άλλη μία έχει μπει στο ΚΟΜΙΞ της Καθημερινής.
It Takes One To Know One - Αβάσιμες υποψίες [ΚΟΜΙΞ #271 - 7 σελίδες]
Ham in a Hammock - Φύγε τώρα απ' την αιώρα [ΚΟΜΙΞ #298 - 8 σελίδες]
The Magic Pearl - Το μαγικό μαργαριτάρι [ΚΟΜΙΞ Β' #47 - 2 σελίδες]

Εγώ πάντως συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με την επιλογή ιστοριών που κάνουν. Οι ιταλικές ιστορίες δεν θυμίζουν σε τίποτα τις ιστορίες του Barks.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32224
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  82
  • Reputation:   293
  • Achievement Points:  82
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Για μένα κανένας δε θυμίζει το Μπάρκς. Γι αυτό έγραψα οτι μου αρέσουν ακόμα και οι 10σέλιδες του. Στο σχέδιο του φέρνουν κάποιοι αλλά στους χαρακτήρες (ειδικά στο Ντόναλντ) είναι πολύ διαφορετικός.

Αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία. Για μένα το Κόμιξ θα έπρεπε να είναι το περιοδικό των καλών ιστοριών ή έστω των καλών σχεδιαστών και οχι των μιμητών του Μπάρκς. Προτίμησαν να διαλέξουν σχεδιαστές και οχι ιστορίες. Ίσως γιατι είναι ευκολότερο. Αλλά σίγουρα θα μπορούσαν να βρουν καλύτερους απο τους Βαν Χόρν και το Γίπες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι έβαζαν ιστορίες που είχαν γραφτεί και σχεδιαστεί προκειμένου να δημοσιευτούν σε 4 γραμμές στριπ στην σελίδα (αμερικάνικες + βορειοευρωπαϊκές) και όχι σε 3 (ιταλικές).

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32224
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  82
  • Reputation:   293
  • Achievement Points:  82
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Αυτό το είχα διαβάσει και κάπου αλλού εδω μέσα. Είναι μια λογική εξήγηση για τις επιλογές που έκαναν. Σίγουρα πιο λογικό απο τον αυθαίρετο αποκλεισμό δεκάδων ιταλών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το κάθε περιοδικό είχε δομή που βόλευε να παίρνουν ιστορίες από αντίστοιχα περιοδικά. Π.χ. το Μίκυ Μάους έβαζε ιστορίες του εβδομαδιαίου Topolino (εβδομαδιαία παραγωγή, 3 σειρές ανά σελίδα). Τα κλασικά έβαζαν μεγάλες ιταλικές ιστορίες που αποτελούνταν π.χ. από 3-4 μέρη, τα οποία δεν χωρούσαν σαν σελίδες στο Μίκυ Μάους. Στο Μεγάλο Μίκυ έβαζαν μεταφορές ταινιών & βορειοευρωπαϊκές μεγάλου μεγέθους (4 σειρές ανά σελίδα). Στο Κόμιξ έβαζαν αμερικάνικες ιστορίες που είχαν κι αυτές 4 σειρές ανά σελίδα, όμως η αμερικάνικη παραγωγή σταμάτησε, οι Barks / Rosa τελείωσαν, επομένως στράφηκαν στην δεξαμενή των ιστοριών του Μεγάλου Μίκυ, δηλαδή την βορειοευρωπαϊκή (Egmont κατά κύριο λόγο). Η οποία παραγωγή δημιουργείται για την εκεί αγορά, δηλαδή ιστορίες 8-10 σελίδες που θα μπουν στο αντίστοιχο εβδομαδιαίο περιοδικό τους, το οποίο είναι διαφορετικό από το Topolino. Αντί για μικρό μέγεθος 164 σελίδων, έχουν μεγάλο μέγεθος 52 σελίδων. Και δεν τρώνε τις 52 σελίδες σε μία ιστορία, βάζουν πολλές μικρές. Γι' αυτό και στο Κόμιξ έβαζαν μικρές, επειδή δεν υπάρχουν (πολλές) μεγάλες.

 

Η λύση που είχαν εκεί, ήταν να ανοίξουν όοοολη την δεξαμενή ιστοριών, και να κάνουν ξεδιάλεγμα. Πότε μία ιταλική, πότε μία βορειοευρωπαϊκή, πότε μία αμερικάνικη, κλπ. Το θέμα είναι πως αυτό εκτός του ότι δεν ξέρουμε τι παίζει με τα συμβόλαια, έχει και μεγάλο αντίκτυπο στον προγραμματισμό όοοολων των τευχών, αφού υπήρχε η (βλακώδης κατ' εμέ) αντίληψη πως ό,τι μπαίνει στο Κόμιξ, δεν ξαναβγαίνει επειδή πρέπει να γίνει συλλεκτικό. Επομένως αν έβαζαν εκεί π.χ. ιταλικές ιστορίες, δεν θα μπορούσαν να της αναδημοσιεύσουν ύστερα από λίγα χρόνια σε Μίκυ Μάους / Κλασικά, κλπ. Συνυπολόγισε τώρα το κόστος που μπορεί να θεωρούσαν πως δεν άξιζε τον κόπο χρόνου και χρήματος, και καταλαβαίνεις πού πάει το πράγμα. Στην πάγια «εύκολη», δοκιμασμένη τακτική, του να βάζεις ό,τι βολεύει στο φορμάτ και να ξεμπερδεύεις. Τα υπόλοιπα τα έχουμε συζητήσει αρκετές φορές εδώ μέσα. 

 

Πολύ πολύ χονδρικά όλα αυτά, δεν είναι απόλυτα, όμως μία γενική ιδέα την πήρες πιστεύω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32224
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  82
  • Reputation:   293
  • Achievement Points:  82
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Το ξεκίνησαν δηλαδή με μια λογική, ξέμειναν απο ιστορίες απο την αρχική πηγή και κατέληξαν να βάζουν οτι υπήρχε που να ταιριάζει στο μέγεθος. Και βέβαια και αυτό που γράφεις για τη μοναδικότητα των ιστοριών είναι εξίσου σημαντικό. Προφανώς δεν ήθελαν να "κάψουν" όλες τις καλές ιστορίες βάζοντας τις στο Κόμιξ.

 

Πάντως να ξεκαθαρίσω οτι δεν το θεωρώ κακό περιοδικό. Είναι το μόνο που συνεχίζω να παίρνω (αν και είμαι πίσω στην ανάγνωση). Απλά πάντα πίστευα οτι η ποιότητα ήταν σε αργή αλλά σταθερή πτώση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

3 hours ago, The_Black_Knight said:

Είναι το μόνο που συνεχίζω να παίρνω

 

Σε ειχα ηδη συμπαθησει αλλα τωρα ακομα περισοτερο! Βεβαια με αυτο που ειπες ανοιξες λιγο τον ασκο του Αιολου.  Θα καταλαβεις εν καιρω τι εννοω...!!! :fiou:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32224
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  82
  • Reputation:   293
  • Achievement Points:  82
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

2 hours ago, albertus magnus said:

 

Σε ειχα ηδη συμπαθησει αλλα τωρα ακομα περισοτερο! Βεβαια με αυτο που ειπες ανοιξες λιγο τον ασκο του Αιολου.  Θα καταλαβεις εν καιρω τι εννοω...!!! :fiou:

 

 

 

Α πολύ ωραία. Το σύνηθες ψευδώνυμο που χρησιμοποιώ στα forum είναι Αίολος. :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

On 28/1/2019 στο 3:33 ΜΜ, The_Black_Knight είπε:

Το ξεκίνησαν δηλαδή με μια λογική, ξέμειναν απο ιστορίες απο την αρχική πηγή...

[...]

 

Όταν ξεκίνησε το Κόμιξ το 1988, η επιλογή των ιστοριών βασιζόταν σε αυτή τη σειρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33870
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Επίσης έχει ενδιαφέρον να διαβάσεις κάποιες από τις προηγούμενες σελίδες και κάποιες από τις πρωτες αυτού του thread. ,Θα σου λυθούν πάμπολλες απορίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32224
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  82
  • Reputation:   293
  • Achievement Points:  82
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

7 hours ago, Manitou said:

Επίσης έχει ενδιαφέρον να διαβάσεις κάποιες από τις προηγούμενες σελίδες και κάποιες από τις πρωτες αυτού του thread. ,Θα σου λυθούν πάμπολλες απορίες.

Ναι έχω διαβάσει μερικές αλλά πρέπει να κοιτάξω και τις υπόλοιπες κάποια στιγμή. Είμαι σίγουρος οτι όλα αυτά έχουν συζητηθεί (η απορία μου δεν είναι και πολύ πρωτότυπη) αλλά ήθελα μια περίληψη. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αντικαταστάθηκαν με μεγαλύτερης ανάλυσης, τα εξής εξώφυλλα: 27, 33, 42, 48, 53-85, 87-95, 97 και 100,

ενώ προστέθηκαν και τα οπισθόφυλλα τους. :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αντικαταστάθηκαν με μεγαλύτερης ανάλυσης, τα εξής εξώφυλλα: 102, 103, 151, 153, 154, 156, 157, 158, 159, 161, 166, 177, 197, 199, 201, 202, 203, 211, 213, 215, 219, 226, 229, 231, 232, 236, 237, 248, 249, 255, 257, 261, 266, 274, 277, 282, 288, 289, 290, 291, 294, 299, 300, 301, 302 και 303,

ενώ προστέθηκαν και τα οπισθόφυλλα τους. :) 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Στο τεύχος του ΚΟΜΙΞ #163, στο ιστορικό που έχει στην πρώτη σελίδα, αναφέρει λανθασμένα πως το σενάριο της ιστορίας "Χριστουγεννιάτικες πλάκες" δημιουργήθηκε απ' τον Ρομάνο Σκάρπα, ενώ θα έπρεπε να αναφέρει τον Γκουίντο Μαρτίνα. Δεν είναι τόσο σοβαρό όμως πρέπει να υπάρχει κάπου καταγεγραμμένο.

Επεξεργασία από Θοδωρής Καραπάνος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17595
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τευχη 23,32,99,110

 

Comix_0023.jpg  Comix_0032.jpg  Comix_0099.jpg  Comix_0110.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πάνω στη βαρεμάρα μου είπα να διαβάσω καμιά ιστορία ντίσνεϋ, παρότι δεν είμαι φαν του είδους.

Διάβασα τις ιστορίες "Ο Δρόμος για την Τσιμπόλα" απ΄το ΚΟΜΙΞ #3 και "Περιπέτεια στην Τραλλα Λα" απ΄το ΚΟΜΙΞ #66.

Ιστορίες του Καρλ Μπαρκς που απ΄ό,τι είδα σε μια δημοσκόπηση εδώ μέσα θεωρούνται απ΄τις καλύτερες.
Δεν ήταν κακές, ούτε μπορώ να πω ότι βαρέθηκα ιδιαίτερα, αλλά μου φάνηκαν πολύ... πως να το πω... :thinking: παιδικές :oops:

Μικρές, χωρίς ιδιαίτερο βάθος και με πολλές σεναριακές ευκολίες.

Ειδικά η Τσιμπόλα στο τέλος

Spoiler

που όλοι έπαθαν αμνησία απ΄την κατολίσθηση

ήταν σχεδόν αστεία.

Η Τραλλα Λα ήταν κάπως καλύτερη, είχε και κάποια μηνύματα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα την έλεγα "ενήλικη".

 

Συνεπώς δεν αλλάζει η άποψή μου για τα ντίσνεϋ.
Θεωρώ (καθαρά προσωπική άποψη) ότι είναι κυρίως για παιδιά ή για όσους ενήλικες θέλουν που και που να διαβάσουν κάτι ανάλαφρο.

 

Δεν μετάνιωσα εννοείται που αφιέρωσα μισή ώρα απ΄τον ελεύθερο χρόνο μου, αλλά θα κάνω αρκετό καιρό να ξαναδιαβάσω κάτι με παπιά όπως φαίνεται :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33870
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

5 ώρες πριν, Laz33 είπε:

 

Συνεπώς δεν αλλάζει η άποψή μου για τα ντίσνεϋ.
Θεωρώ (καθαρά προσωπική άποψη) ότι είναι κυρίως για παιδιά ή για όσους ενήλικες θέλουν που και που να διαβάσουν κάτι ανάλαφρο.

 

 

Έτσι είναι και έτσι πρέπει να είναι.

Τα Ντίσνευ διαχρονικά φτιάχνονταν για τον σκοπό που δημιουργήθηκε η τέχνη των κόμικ. Για παιδιά. Οι ιστορίες του Μπαρκς του 1950 ήταν ιστορίες γραμμένες για παιδιά και όχι για 40χρονους μαντράχαλους (:lol:). Έδιναν στο παιδί ερέθισμα για να γνωρίσει τον κόσμο που ζει αλλά δεν το μπέρδευαν με πολύπλοκα σενάρια για δυνατούς λύτες.

Αν ήθελες κάτι πιο ενήλικο έπρεπε να διαβάσεις βιβλία. Σήμερα βέβαια τα πράγματα έχουν αλλάξει, αλλά και πάλι τα Ντίσνευ απευθύνονται κυρίως σε παιδιά. Λίγο (μάλλον πολύ) διαφορετικά από τα παιδιά του 1950 αλλά παιδιά. Τα σενάρια είναι πολύ πιο πολύπλοκα και ευφάνταστα (διάβασε Κάστυ π.χ.), γιατί άλλα ερεθίσματα έχουν τα παιδιά σήμερα, αλλά και πάλι παραμένουν σχετικά παιδικά. Τα Ντίσνευ είχαν πάντα σαν πρώτο στόχο τα παιδιά. Για εμένα σωστά. Εγώ θέλω ένα Ντίσνευ να μπορεί να το διαβάσει η κόρη μου σε 2-3-4 χρόνια και όχι να το διαβάζω εγώ και να λέω "ουάου κοίτα πως το σκέφτηκε αυτό πάλι". Άσε που αραιά και που μας πετάνε και μια δόση πιο ενήλικου Ντίσνευ για ξεχαρμάνιασμα (ας πούμε το Μίκυ Μυστήριο Β' κύκλος) 

 

 

Τα σύγχρονα Ιταλικά Ντίσνευ βέβαια έχουν και κάποια νοήματα από πίσω που δεν είναι καθόλου για παιδιά μόνο. Και χαίρομαι που τα βλέπω. Χαίρομαι να διαβάζω το ΜΜ της Παρασκευής στο παιδί μου και να έχει μέσα ιστορίες σχετικά με την αξία της φιλίας, της ισότητας, του παιχνιδιού στη φύση, της κοινωνικοποίησης κλπ. 

 

Και τα Αστερίξ τα Ιζνογκούντ αλλά και τα Λούκυ Λουκ είναι επίσης φτιαγμένα για παιδιά. Λίγο πιο μεγάλα αλλά και πάλι παιδιά. 

Τα Τεν Τεν πάλι δεν είναι. Όπως και τόσα άλλα.

 

Τα ενήλικα κόμικ δημιουργήθηκαν αργότερα από τα πρώτα. Δημιουργήθηκαν πιστεύω για να πιάσουν το παιδικό κοινό που γαλουχήθηκε με παιδικά κόμικ και να το πάνε παραπέρα, ή για να πιάσουν νέο "παρθένο" κοινό πατώντας στη μόδα της εποχής. 

 

Και κάτι τελευταίο αλλά ίσως πιο σημαντικό.

Διαβάζοντας την αμνησία από την κατολίσθηση στα 40 μπορεί να φαίνεται σεναριακό εύρημα. Εγώ όταν τη διάβασα στα 9 μου σοκαρίστηκα για το πόσο μάταιη μπορεί να είναι μια αναζήτηση και ήθελα να μπω μέσα στο ΚΟΜΙΞ και να πως στον Σκρουτζ "εεε εσύ κοίτα πίσω σου εκεί είναι ο θησαυρός" καθώς απομακρύνονταν από την Τσιμπόλα. Είναι κάτι που ακόμα το θυμάμαι και με δίδαξε την πολλές φορές ματαιότητα κάποιων πραγμάτων.

 

:beer5:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.