Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΚΟΜΙΞ
Σενάριο/Kείμενα:
Διάφοροι
Σχέδιο:
Διάφοροι
Hμερ. έκδοσης:
07-1988
Εξώφυλλα:
303 + 303 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
303
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Περιοδικότητα:
Μηνιαία
Μέγεθος:
17.5 x 21.5
Σελίδες:
84
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ποικίλη
ISSN:
1105-1469
Iστορίες στη βάση:

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Comix_0001.jpgComix_0002.jpgComix_0003.jpg

 

Τον Ιούλιο του 1988, η εκδοτική του Χρήστου Τερζόπουλου κυκλοφόρησε το ΚΟΜΙΞ, ένα μηνιαίο περιοδικό αφιερωμένο στις κλασικές ιστορίες που έγραψε και σχεδίασε ο Καρλ Μπαρκς. Στην πορεία βέβαια προστέθηκαν κι άλλοι σπουδαίοι δημιουργοί, όπως ο Ντον Ρόσα, ο Ντάαν Γίππες και ο Ρομάνο Σκάρπα. Το ΚΟΜΙΞ ήταν ένα περιοδικό που περιλάμβανε κυρίως ιστορίες με τα “παπιά” της Λιμνούπολης, όμως ορισμένες κλασικές ιστορίες του Μίκυ Μάους από τον Φλόυντ Γκόντφρεντσον και τον Πωλ Μάρρυ δεν γινόταν να μην συμπεριληφθούν. Καθώς η ύλη και οι σελίδες του περιοδικού αυξάνονταν, προστέθηκαν ιστορίες δημιουργών όπως ο Βίκαρ, ο Ουίλλιαμ Βαν Χορν, ο Μάρκο Ρότα, ο Τζόρτζιο Καβατσάνο, ο Νόελ Βαν Χορν, ο Μάου Χέυμανς, ο Μπας Χέυμανς, ο Φρεντ Μίλτον και ο Τόνυ Στρομπλ.
 

Comix_0079.jpg

 

Τα πρώτα τεύχη περιείχαν 36 σελίδες, ενώ τιμολογούταν στις 80 δρχ. Με την πάροδο των χρόνων οι σελίδες αυξήθηκαν σε 52 και 68, ενώ το ίδιο συνέβαινε και με την τιμή. Στην τελευταία του αλλαγή και μέχρι το τέλος της κυκλοφορίας του, το ΚΟΜΙΞ περιείχε 84 σελίδες και κόστιζε 3 €.
 

Comix_0100.jpg Comix_0181.jpg

 

Πέρα από τις ιστορίες κόμικ που δημοσιεύονταν, το ΚΟΜΙΞ περιείχε και εκτενή αφιερώματα στους δημιουργούς των ιστοριών αυτών, αλλά και θέματα που περιελάμβαναν το ιστορικό της δημιουργίας των cartoon και των ταινιών της Disney, συνεντεύξεις συντελεστών κ.α. Κατά καιρούς έχουν περάσει απ’ τις σελίδες του ΚΟΜΙΞ διάφορες στήλες, όπως “Γράμματα στη Σύνταξη”, “Τα Νέα του ΚΟΜΙΞ”, “Φιλμογραφία”, “Μόντελ-Σιτ”, “Απ’ το Αρχείο του ΚΟΜΙΞ”, κλπ.
 

Comix_0200.jpg

 

Χαρακτηριστικό του συγκεκριμένου κόμικ είναι ότι θεωρείται άκρως συλλεκτικό απ’ τους αναγνώστες του, και γι’ αυτό τα πρώτα τεύχη που είναι πολύ σπάνια πωλούνται σε αρκετά υψηλές τιμές. Άλλωστε είναι εμφανές ότι η εκδοτική εταιρεία ήθελε εξ' αρχής να πετύχει κάτι τέτοιο, καθώς σε όλα τα εξώφυλλα αναγράφονταν οι λέξεις “Συλλεκτικό Τέυχος”.

Έγχρωμο, Σχήμα 17,5 × 21,5

Λίστα Κυκλοφορίας του ΚΟΜΙΞ

Αναλυτική λίστα με τις ιστοριές του τίτλου από τον andstef.

Comix.xls

dionik_inducks_small.png

Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα τους ftsgr, GreekComicFan, lunatic, PhantomDuck, germanicus, Duck, Dr Paingiver, ramirez, cydisneyman, leonidio, saravakos, big vaggos, archon, tik, DaDiRa & Retroplaymo.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.5k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πάρα πολύ καλό αφιέρωμα φίλε μου! :clap2::clap2::clap2:

Είδες πως δεν υπήρχε λόγος να έχεις αμφιβολίες για το αποτέλεσμα;!

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

:clap2::clap2::clap2:

 

Πολύ ωραίο αφιέρωμα σε έναν τίτλο που έχει αφήσει εποχή :gold: (αν και τώρα τελευταία μας αφήνει χρόνους :picasso: ...) Τώρα περιμένουμε και τη συμβολή όσων εκδήλωσαν ενδιαφέρον για αυτό το αφιέρωμα και θέλουν να συμπληρώσουν κάτι. :monocle:

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3829
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  167
  • Reputation:   326
  • Achievement Points:  167
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6031 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επιτελους ανοιξε το αφιερωμα στο αγαπημενο μου περιοδικο!!

 

:beer::beer::beer:

 

φανταζομαι ολο και κατι θα συμπληρωσω... :thinking:

 

για την ωρα, αφου ολοι μαλλον συμφωνουν οτι τα τελευταια χρονια εχει παρει την κατω βολτα, τι θα προτεινατε για να ξαναβρει το περιοδικο το κυρος του?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3999
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  46
  • Reputation:   42
  • Achievement Points:  46
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6006 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το ΚΟΜΙΞ μας έχει προσφέρει όλα αυτά τα χρόνια υπέροχες ιστορίες.Ιστορίες που σε κάνουν να γελάς,να συγκινείσαι,να αναρωτιέσαι ,αλλά και να γίνεσαι γνώστης ιστορικών στοιχείων , κυρίως μέσα από τις ιστορίες του Ρόσα.

Δυστυχώς μετά από τόσα χρόνια εξαντλείται και το απόθεμα υπέροχων ιστοριών και μένουμε με τις βλακείες της Ούνας!!! μιας Τζάνετ Γκίλμπερ και ιστορίες που ,γνώμη μου, δεν είναι επιπέδου του ΚΟΜΙΞ. Μπορεί να έχω μεγαλώσει πια αλλά οι ιστορίες του Ρόσα,του Μπαρκς,του Σκάρπα δε συγκρίνονται πως να το κάνουμε. Και ξεκινώντας από το σχέδιο για αρχή.Μου τι δίνει στο μάτι αυτή η προχειρότητα που σχεδιάζουν οι νεότεροι σχεδιαστές! :angry:

Anyway , πίσω στο θέμα μας , σίγουρα το να μειωθούν οι σελίδες έτσι ώστε να έχουμε λίγες και καλές ιστορίες δεν τους συμφέρει οπότε και δεν θα γίνει. Μπορούμε όμως όλοι εμείς οι φανατικοί και παλιότεροι αναγνώστες να στέλνουμε mail με τις απόψεις μας. Τουλάχιστον να ψάχνουν καλύτερα τις ιστορίες που θα δημοσιεύσουν.

Είμαι σίγουρη ότι δεν δουλεύουν τα ίδια άτομα που δούλευαν και στην αρχή και δεν ξέρω αν έχουν το ίδιο μεράκι πια. Ας τους ξυπνήσουμε όμως λίγο ;)

Για να μην ξεκινήσω και για τις αναδημοσιεύσεις τώρα!! :minigun:

 

PS: Good work Ion!!! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επειδή υπήρξα συνδρομητής στο ΚΟΜΙΞ κι εγώ, να σας πω κάτι που πιθανόν να μη γνωρίζετε.

 

Όπως όλοι οι συνδρομητές, υπέφερα κι εγώ με τις μεγάλες καθυστερήσεις του περιοδικού και σχεδόν κάθε μήνα τηλεφωνούσα στα γραφεία τους ρωτώντας σχετικά, και έτσι έμαθα κάποια πράγματα. Για κάποιον αδιευκρίνιστο λόγο, όλα τα περιοδικά του Τερζόπουλου "φεύγουν" κατευθείαν από το τυπογραφείο στα κέντρα τύπου για να διανεμηθούν από κει στα περίπτερα. Μέχρι εδώ καλά. Το πρόβλημα είναι πως, για να πάνε τα τεύχη από το τυπογραφείο στα γραφεία του ομίλου και να γίνει η διαλογή, ταξινόμηση και αποστολή τους περνάει μια βδομάδα με 10 μέρες !! Όπως τ' ακούτε ! Και λογικά καθυστερεί ανάλογα και η παραλαβή τους από τους συνδρομητές, αφού εκτός των άλλων η εταιρεία χρησιμοποιεί τη μαζική αποστολή με το φθηνότερο κόστος που όπως αντιλαμβάνεστε "τρώει" περισσότερες μέρες στο ταχυδρομείο. Μάλιστα ακόμα πιο παλιά ήμουν συνδρομητής στο περιοδικό GAMES και αναρωτιόμουν γιατί αργούσε τόσο. Δεν το 'χα ψάξει τότε βλέπετε.

 

Οπότε από τότε που έληξε η συνδρομή μου, απλώς πηγαίνω σε περίπτερο που γνωρίζω πως το φέρνει και το αγοράζω την ακριβή ημέρα κυκλοφορίας του. Καλά δεν κάνω ; (ρητορικό το ερώτημα)...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3999
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  46
  • Reputation:   42
  • Achievement Points:  46
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6006 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το χω καταλάβει και εγώ ότι πρώτα πάει στα περίπτερα και μετά στους συνδρομητές(και που κανονικά θα έπρεπε να γίνεται το αντίθετο)

Μόνο που τα τελευταία χρόνια ,ίσως και επειδή μεγάλωσα, δεν έτρεχα στο περίπτερο και έχανα μερικά τεύχη. Οπότε αποφάσισα να γραφτώ συνδρομητής και ας έρχονται και καθυστερημένα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4355
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  63
  • Reputation:   567
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5951 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ότι και να πω για το ΚΟΜΙΞ θάναι λίγο. Από το πρώτο τεύχος που αγόρασα το μακρινό 1988 μέχρι τα σημερινά, όλα βγαίνουν από τη βιβλιοθήκη μου και τις ζελατίνες τους τόσο συχνά για να τα ξαναδιαβάζω συνέχεια, που αν υπήρχε η δυνατότητα θα τα αγόραζα ξανά όλα δεύτερη φορά για να μη φθείρονται. :)

 

Κατά τη γνώμη μου είναι η καλύτερη παρουσία στον ελληνικό χώρο τα τελευταία 20 χρόνια, τόσο σαν ποιότητα έκδοσης, όσο και σαν περιεχόμενο. Σίγουρα τελευταία οι πολλές 'ξεκάρφωτες' ιστορίες του αφαίρεσαν λίγη από τη λάμψη του, αλλά παραμένει ένα εξαιρετικό δείγμα του τί μπορεί να κάνει ένας εκδοτικός οίκος όταν έχει μεράκι και όραμα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Επειδή είχα πάντα απορία για ποιο λόγο υπάρχει αυτό το "Συλλεκτικό τεύχος" στο εξώφυλλο και πιθανώς να την έχουν και άλλοι, παραθέτω την απάντηση στο γράμμα ενός αναγνώστη που πέτυχα στο τεύχος 59. :D

 

1.jpg 2.jpg

 

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Σωστό αυτό με την Ουνα. Δε καταλαβαίνω τα κολλήματα που τρώνε στη "Νεα Ακτίνα". Το ίδιο είχαν κάνει και με τις ιστορίες των Εβάνιερ & Αραγονές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3999
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  46
  • Reputation:   42
  • Achievement Points:  46
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6006 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το θέμα είναι ότι ήλπιζα ότι έχει γραφτεί συγκεκριμένος αριθμός ιστοριών και κάποτε θα την ξεφορτωνόμασταν.Παρατηρώ όμως ότι υπάρχουν διαφορετικοί σεναριογράφοι και δεν γνωρίζω αν έχουν σταματήσει τις ιστορίες της στο εξωτερικό.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η μόνη λύση για να διορθωθεί το περιοδικό είμαστε εμείς οι ίδιοι οι αναγνώστες. Αύριο κιόλας θα τους στείλω ένα mail με τις απόψεις μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Και εγώ το ίδιο γιατι έχει παραγίνει. Μέχρι σήμερα απλά τις αγνοούσα, αλλά μόλις είδα ιστορία με την Ούνα στο επεταιακό τελευταίο τεύχος, φρίκαρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ο Βίκαρ (κύριος σχεδιαστής της Ούννας) είναι όντως ένας καταξιωμένος δημιουργός, όμως ποτέ μου δεν κατάφερα να τον συμπαθήσω. Και όντως οι ιστορίες με την Ούννα είναι από τις πιο αντιπαθητικές που έχω διαβάσει.

 

Μιας και αναφέρθηκαν οι ιστορίες των Aragones - Evanier, έχω να πω πως από την μία όντως δεν ταίριαζαν καθόλου στο πνεύμα του ΚΟΜΙΞ, αλλά από την άλλη ήταν πολύ αξιόλογες ιστορίες και με έκαναν να γνωρίσω το εξαιρετικό αυτό δίδυμο. Αν δεν τους γνώριζα μέσα από τις σελίδες του περιοδικού, το πιθανότερο θα ήταν να τους αγνοούσα, οπότε δεν συγκρίνω καν αυτές τις δύο κινήσεις.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το βλέπω ότι υπάρχουν στο πρώτο post τα εξώφυλλα, απλά αναφερόμουν σε ένα αρχείο για να μην αναγκαζόμαστε να τα ανοίγουμε ένα ένα.

 

αμυδρή πιθανότητα να μην είδες ότι το υπογραμμισμένο ΕΞΩΦΥΛΛΑ έχει λινκ... Και αν πας στο λινκ, όταν κάνεις κλικ στο πρώτο εξώφυλλο, στο βγάζει έτσι και με τα βελάκια πλοηγείσαι ένα-ένα (που είναι και αυτό που θες αν κατάλαβα καλά ;) )

 

πολύ δυνατό το εξελάκι! :best::thanks: θα φροντίσω να προσθέσω αυτά που λείπουν μέσα στο ΣΒΚ (το αργότερο)

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εμενα παντως δε με ενοχλησε αυτη τη φορα (πρωτη φορα!) η Ουνα, γιατι το βρηκα βαρβατο το επετειακο! Και μου φανηκε οτι επεσε η τιμη? Καπου μου φαινεται λεει πως το επομενο τευχος θα κανει μονο 3 αντι για 3.60..... :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1886
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5967 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

Φίλοι μου πολύ σωστά παρατηρείτε ότι το ΚΟΜΙΞ (παραδεχόμενοι βέβαια την ιστορική του αξία και αρχική εξαιρετική προσπάθεια) έχει πάρει τη κάτω βόλτα αφού οι εκδότες ενδιαφέρονται μόνο εμπορικά και όχι συλλεκτικά σα γνήσιοι οπαδοί των ιστοριών ποιότητας. Με λίγα λόγια τις ιστορίες που βρίσκουν έως εκεί που φθάνει το χέρι τους δημοσιεύουν πλέον για να πιάσουν πολύ νεανικό νέο κοινό. Δεν κάνουν βήμα παραπέρα. Εκτός από μια ιστορία του Barks και που και που Rosa οι υπόλοιπες για μένα είναι επιεικώς μέτριες και κάτω. Που είναι ο ογκόλιθος Paul Murry?? ακόμη Romano Scarpa (τώρα τελευταία ελάχιστα), G.B. Carpi, Luciano Bottaro (ένα αφιερωματάκι όταν πέθανε και καθάρισαν...) και πολλοί ακόμη που αγνοούνται; επίσης το χειρότερο δεν δέχονται καν προτάσεις - λες και αυτοί τα ξέρουν όλα, απαξιώντας στις υποδείξεις επίσης για αντίστοιχες ιταλικές εκδόσεις που δεν τις φθάνουν όμως ούτε στο 1% (θα σας το αποδείξω με φωτογραφίες σύντομα) , βέβαια εδώ είναι ψωροκώσταινα και δεν έχουμε τη κυκλοφορία των ιταλών... πολλά θα μπορούσαν να γίνουν όμως αν άκουγαν και τους αναγνώστες. Εσύ τους μαθαίνεις στην ποιότητα... ευχαριστώ προς το παρόν.

Επεξεργασία από PHOTO
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4357
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  350
  • Reputation:   1202
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5951 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μα 3 είναι η κανονική τιμή! Το 3,60 ήταν προφανώς για το επετειακό τεύχος!

 

 

Λοιπόν θέλω στο excel που επισύνψα παραπάνω με το αρχείο όλων των ιστοριών να εντάξω και το εξώφυλλο κάθε τεύχους δίπλα στον αριθμό του.

Για να μην κάθομαι να τα αποθηκεύω ένα-ένα από το πρώτο post, μήπως τα έχει κανένας αποθηκευμένα όλα μαζί σε ένα αρχείο ώστε να μου τα στείλει?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Φίλε PHOTO, δυστυχώς, έχεις απόλυτο δίκιο..... Έχουν δυνατότητες τεράστιες και τις αφήνουν ανεκμετάλευτες, γιατι απλά νομίζουν οτι ξέρουν τα πάντα. Εκδώσεις όπως οι Ιταλκές, "I Maestri" & "TESORO quatro", νομίζω πως θα είχαν μεγάλη επιτυχία και στην Ελλάδα. Όσοι ήταν στην επίσκεψη του Ρόσα στην Αθήνα (ειδικά στο signing του Ελευθερουδάκη), μπορούν να καταλάβουν .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

@Photo

 

δεν έχω αρκετές μπύρες για να σε κεράσω! ακριβώς όπως τα λες! ως επί το πλείστον σαβούρα (που απλώς ξέρουμε ότι την έκανε ο τάδε δημιουργός) και μου φαίνεται τόσο απίστευτα λογικό ότι είναι καθαρά θέμα δικαιωμάτων...

 

Λες και αν το πηγαίναν στο τάληρο (αλλά με τα ονόματα που αναφέρεις (και χωρίς Ούνες και -ακίες)) θα έχαναν....

 

:beer5::beer5::beer5::beer5::beer5::beer5::beer5::beer5::beer5::beer5::beer5::beer5::beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1886
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5967 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

:D Ήμουν εκεί τότε βέβαια, κρίμα που δεν γνωριζόμασταν!

Πάρτε μια ιδέα σύγκρισης ελληνικής και ιταλικής έκδοσης :oops:

 

Η ιταλική βέβαια αριστερά με χρυσά γράμματα, σκληρό εξώφυλλο, εισαγωγή,αναλύσεις κλπ. και μπροστά τα νομίσματα που κυκλοφόρησαν παλιότερα , ενώ δεξιά το ελληνικό αντίστοιχο τομάκι.!!!!!!!!! :thinking:

 

 

Φίλε PHOTO, δυστυχώς, έχεις απόλυτο δίκιο..... Έχουν δυνατότητες τεράστιες και τις αφήνουν ανεκμετάλευτες, γιατι απλά νομίζουν οτι ξέρουν τα πάντα. Εκδώσεις όπως οι Ιταλκές, "I Maestri" & "TESORO quatro", νομίζω πως θα είχαν μεγάλη επιτυχία και στην Ελλάδα. Όσοι ήταν στην επίσκεψη του Ρόσα στην Αθήνα (ειδικά στο signing του Ελευθερουδάκη), μπορούν να καταλάβουν .

post-4259-1199006149_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η ιταλική βέβαια αριστερά με χρυσά γράμματα, σκληρό εξώφυλλο, εισαγωγή,αναλύσεις κλπ. και μπροστά τα νομίσματα που κυκλοφόρησαν παλιότερα , ενώ δεξιά το ελληνικό αντίστοιχο τομάκι.!!!!!!!!! :thinking:

 

Μισό να μαζέψω το σαγόνι από το πάτωμα....

 

:wow:

 

:best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γιαουτς! :wow: Νιωθω (παμ-)φτωχος συγγενης! Μεχρι και τα νομισματα εδινε!!!!!!!!!!jawdrop.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

:D Ήμουν εκεί τότε βέβαια, κρίμα που δεν γνωριζόμασταν!

Πάρτε μια ιδέα σύγκρισης ελληνικής και ιταλικής έκδοσης :oops:

 

Η ιταλική βέβαια αριστερά με χρυσά γράμματα, σκληρό εξώφυλλο, εισαγωγή,αναλύσεις κλπ. και μπροστά τα νομίσματα που κυκλοφόρησαν παλιότερα , ενώ δεξιά το ελληνικό αντίστοιχο τομάκι.!!!!!!!!! :thinking:

 

Και άλλη μια έκδωση των γειτώνων μας. Αφιέρωμα στο μεγαλειώδες "Επιστροφη στο Κλονταϊκ" του Κάρλ Μπάρκς. Σκληρό εξώφυλλο, δερματίνη, χρυσά γράμματα, μια σελλίδα σε Α/Μ (για να βλέπεις τη δύναμη απο το πενάκι του Κ.Μπ.) στα αγγλικά, μια έγχρωμη στα ιταλικά, τόνοι απο πληροφορίες και βέβαια όλες οι ιστορίες του Μπάρκς με άμμεση ή εμμεση σχέση με το Κλοντάϊκ ή τη Γκόλντι.

 

Μηπως ο esperos πρεπει να πάρει και μερικά ακόμα δικαιώματα;

post-1991-1199042050_thumb.jpg

post-1991-1199042098_thumb.jpg

post-1991-1199042157_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4357
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  350
  • Reputation:   1202
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5951 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Updated αρχείο με τις ιστορίες που έχουν δημοσιευθεί στο Comix (τίτλος,σχεδιαστής,σεναριογράφος,έτος πρώτης δημοσίευσης).

Προστέθηκε το τεύχος 235.

 

Comix.xls

 

Επιμένω πάντως ότι καλό θα ήταν το αρχείο αυτό να πάει στο αρχικό post καθώς έχει αρκετή δουλειά την οποία νομίζω μαζεμένη σαν αρχείο δεν έχουν ούτε στο ίδιο το περιοδικό, και αρκετοί φίλοι ίσως να το ήθελαν αλλά δεν το παρατήρησαν ίσως ότι υπάρχει στο post αυτό.

Επίσης θα ήθελα τις επισημάνσεις σας αν είναι καλό να το ενημερώνω σε κάθε νέο τεύχος που έρχεται στα χέρια μου, και ποιος πιστεύετε ότι είναι ο καλύτερος τρόπος για την ενημέρωση αυτή. Να ποστάρω κάθε φορά εκ νέου το αρχείο με τις ενημερώσεις?

Μια ερωτησούλα ακόπη και συγνώμη αν σας έπρηξα, Πως μπορώ να κάνω στο attachment να εμφανίζεται και σε εικόνα το excel?

Επεξεργασία από andstef
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Επιμένω πάντως ότι καλό θα ήταν το αρχείο αυτό να πάει στο αρχικό post καθώς έχει αρκετή δουλειά την οποία νομίζω μαζεμένη σαν αρχείο δεν έχουν ούτε στο ίδιο το περιοδικό, και αρκετοί φίλοι ίσως να το ήθελαν αλλά δεν το παρατήρησαν ίσως ότι υπάρχει στο post αυτό.

Επίσης θα ήθελα τις επισημάνσεις σας αν είναι καλό να το ενημερώνω σε κάθε νέο τεύχος που έρχεται στα χέρια μου, και ποιος πιστεύετε ότι είναι ο καλύτερος τρόπος για την ενημέρωση αυτή. Να ποστάρω κάθε φορά εκ νέου το αρχείο με τις ενημερώσεις?

Μια ερωτησούλα ακόπη και συγνώμη αν σας έπρηξα, Πως μπορώ να κάνω στο attachment να εμφανίζεται και σε εικόνα το excel?

Δεν ξέρω αν γίνεται να φαίνεται η εικόνα του excel. Αυτό θα το ξέρουνε καλύτερα οι admin. Το αρχείο δεν είχε ανεβεί στην παρουσιάση, γιατί είχες κάνει ανοιχτή έκκληση για συμπληρωσή του, οπότε αντιλήφθηκα οτι εκκρεμούσε αντικατάσταση, η οποία όπως περίμενα ήταν σύντομη. Ηδη βλέπω τεράστια διαφορά στο καινούργιο excel, οπότε και θα μεταφερθεί στο αρχικό θέμα.

Τώρα για το αν θα ενημερώνεις κάθε μήνα την λίστα ή και περιστασιακά, είναι στην κρίση σου, πάντως δεν θα χαθεί και ο κόσμος για το αν θα προσθέτεις τα νέα τεύχη πιο αραιά, π.χ κάθε τρίμηνο.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Και μια ερώτηση, ολίγον άσχετη... προσπαθώ να φτιάξω ένα pivot table στο αρχείο σου, αλλά δεν με αφήνει με τίποτα. Ξέρεις γιατί;

 

ΑΚΥΡΟΝ! Δεν το έιχα κάνει save as, και γι αυτό δεν έπαιζε. Τωρα είναι ΟΚ!

Επεξεργασία από AndreasD
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4497
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  16
  • Reputation:   19
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5930 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Thanks Andstef, πολύ καλή δουλειά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Το σημερινό ΚΟΜΙΞ δίνει δώρο ένα τόμο του ΓΚΡΟΥ. Όσοι πιστοί......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Άραγε ο τόμος θα έρθει και σε εμάς που είμαστε συνδρομητές? :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το σημερινό ΚΟΜΙΞ δίνει δώρο ένα τόμο του ΓΚΡΟΥ. Όσοι πιστοί......

Καινουριο τομο η καποιον απο αυτους που ειχαν κυκλοφορησει παλιοτερα; :thinking: Γιατι αυτους τους εχω...(τεσσερις ηταν αν δεν κανω λαθος)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.