Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5399 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Εκτός από την αφαίρεση του άσπρου πλαισίου αλλάξανε και την γραμματοσειρά στην φράση Συλλεκτικό Τεύχος.Τώρα αν θα είναι μόνιμη ή όχι θα φανεί από το επόμενο τεύχος.Πάντως ενώ τα περισσότερα περιοδικά που σέβονται τους αναγνώστες τους ανανεώνονται με την πάροδο του χρόνου, το Κόμιξ παραμένει ίδιο εδώ και πολλά χρόνια.Η τελευταία αλλαγή στην εμφάνιση του περιοδικού έγινε τον Ιανουάριο του 1995.Από τότε έχουν περάσει 18 χρόνια και το περιοδικό παραμένει ίδιο και απαράλλαχτο.

 

Εγώ ένα έχω να πω.Το Μίκυ Μάους δεν έχει πλαίσιο.Το Ντόναλντ το ίδιο.Το ίδιο και το Σούπερ Αλμανάκο(και το παλιό Αλμανάκο) και Μίκυ Μυστήριο.Μεγάλο Μίκυ, Μεγάλα Σήριαλ(είχαν μόνο στα τέσσερα πρώτα τεύχη), Βιβλιοθήκη Μπαρκς, Φάντομ, Βιβλιοθήκη Γκότφρεντσον, Τόμοι Μίκυ Μάους, Κόσμος Ντίσνευ(είχε σε ορισμένα τεύχη), Cars και Μικρή Πριγκίπισσα δεν έχουν.Μέχρι και στην Μίννι και στον τόμο των Επίγονων του Μπαρκς κατήργησαν το πλαίσιο.Στο Κόμιξ λοιπόν τι περιμένουν;Να καταργηθεί πρώτα και στα Κλασικά, στους Τόμους Ντόναλντ και στην Βιβλιοθήκη Κόμιξ και μετά να το καταργήσουν; :thinking:

 

Δείτε τα εξώφυλλα των τευχών #74-78, πόσο όμορφα είναι χωρίς το πλαίσιο.Αλλά εκτός απ΄το εξώφυλλο, χρειάζονται ορισμένες ανανεωτικές αλλαγές και στο εσωτερικό του περιοδικού.Δείτε πόσο έδειξε το Μίκυ Μάους, μετά τις αντίστοιχες αλλαγές που έγιναν στις σελίδες του.Σίγουρα προέχει η επιλογή αξιόλογων ιστοριών, αλλά από την στιγμή που το περιοδικό δεν περιέχει μόνο ιστορίες, αλλά και διάφορες στήλες όπως το Μίκυ Μάους, πρέπει να κάνει κάποιες αλλαγές.Ειδικά μετά από τόσα χρόνια είναι απαραίτητο να γίνουν αλλαγές.

 

Έγραψες φίλε μου...!!! :clap2: :clap2: :clap2:

 

Ωραία εξώφυλλα,τόσα χρόνια σε ένα μονότονο και εκνευριστικό πλαίσιο με αποτέλεσμα να αλλοιώνεται η ποιότητα τους και γενικά το εξώφυλλο.Πιστεύω ότι ο Τερζόπουλος βλέπει ως ναυαρχίδα όλων των περιοδικών Ντίσνει,το Μίκυ Μάους,για αυτό άλλωστε και οι περισσότερες αλλαγές στον εν λόγω περιοδικό.Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να ενδιαφερθεί και για τα υπόλοιπα περιοδικά του που αποτελούν μέρος των περιοδικών,των εσόδων τους κτλπ.

 

Είμαι κατά του πλαισίου αλλά νομίζω ότι το χρυσό πλαίσιο ευθύνεται λόγω του επετειακού τεύχους,για τα επόμενα δεν ξέρω εάν θα παραμείνει το άσπρο αλλά κατά την γνώμη μου,θα ήταν καλό να τους στείλεις εκεί στην σύνταξη ένα e-mail με όλα αυτά τα λόγια περί πλαισίων. :best:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.5k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Κόμιξ 0301.jpg

 

 

Ευχαριστημένοι;

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6166 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το τεύχος παίζει να είναι το καλύτερο των τελευταίων χρόνων. Ωραίο εικόνα στο εξώφυλλο με σκληρό χαρτί κλάσεις ανώτερο από ό,τι έχουμε δει ποτέ στη σειρά. Ενισχυμένο τεύχος με 100 σελίδες / 3,5€ που είχαμε να δούμε 5-6 χρόνια, όχι διπλό με 6€ που το μισό είναι για πέταμα. 2 πολύ όμορφες ιστορίες, μία μεγάλη του Barks που δεν είχαμε δει μέχρι στιγμής και μία επανέκδοση του Rosa από το τεύχος 139 (δηλαδή πριν 13 χρόνια). Ιστορίες σαβούρες πάντα υπήρχαν σχεδόν σε κάθε τεύχος, όμως δεν γίνονταν ενοχλητικές επειδή το τεύχος στηριζόταν αλλού, και οι συγκεκριμένες ιστορίες έμπαιναν για να σπάσουν την μονοτονία και να γεμίσουν τις σελίδες. Σε αυτό το τεύχος, παίζει να είναι η πρώτη φορά εδώ και ~100 τεύχη που κατάφεραν να τις χρησιμοποιήσουν σωστά.

 

Εν ολίγοις εγκρίνω το συγκεκριμένο, ακόμα και σε όσους δεν άρεσε το 300. Το μοναδικό άσχημο σημείο πάνω του ήταν η διαφήμιση του επόμενου τεύχους που φαίνεται μία πατάτα και μισή, όπως σχεδόν όλα τα τεύχη των τελευταίων χρόνων.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Ωχ...αυτο που φοβομασταν...ηταν πυροτεχνημα λοιπον τα 2 τελευταια τευχη..μπορεις να σκαναρεις τη διαφημιση του επομενου μηπως???? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6166 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ίδια και απαράλλαχτη με τις προηγούμενες είναι, δεν έχει καμία διαφορά :lol:

 

post-2414-0-78351900-1372405349_thumb.jpg

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Παλι τα ιδια...εξωφυλλο Nαντορπ απο το Ολλανδικο Donald Duck....  :wall:  :wall:  :wall:

Επεξεργασία από Gladstone
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5399 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Το τεύχος παίζει να είναι το καλύτερο των τελευταίων χρόνων. Ωραίο εικόνα στο εξώφυλλο με σκληρό χαρτί κλάσεις ανώτερο από ό,τι έχουμε δει ποτέ στη σειρά. Ενισχυμένο τεύχος με 100 σελίδες / 3,5€ που είχαμε να δούμε 5-6 χρόνια, όχι διπλό με 6€ που το μισό είναι για πέταμα. 2 πολύ όμορφες ιστορίες, μία μεγάλη του Barks που δεν είχαμε δει μέχρι στιγμής και μία επανέκδοση του Rosa από το τεύχος 139 (δηλαδή πριν 13 χρόνια). Ιστορίες σαβούρες πάντα υπήρχαν σχεδόν σε κάθε τεύχος, όμως δεν γίνονταν ενοχλητικές επειδή το τεύχος στηριζόταν αλλού, και οι συγκεκριμένες ιστορίες έμπαιναν για να σπάσουν την μονοτονία και να γεμίσουν τις σελίδες. Σε αυτό το τεύχος, παίζει να είναι η πρώτη φορά εδώ και ~100 τεύχη που κατάφεραν να τις χρησιμοποιήσουν σωστά.

 

Εν ολίγοις εγκρίνω το συγκεκριμένο, ακόμα και αν δεν σας άρεσε το 300. Το μοναδικό άσχημο σημείο πάνω του ήταν η διαφήμιση του επόμενου τεύχους που φαίνεται μία πατάτα και μισή, όπως σχεδόν όλα τα τεύχη των τελευταίων χρόνων.

 

Τουλάχιστον έβαλαν καμία συνέντευξη από τον εκδότη ή κανένα άρθρο αφιέρωμα για το ΚΟΜΙΞ;

 

 

Ίδια και απαράλλαχτη με τις προηγούμενες είναι, δεν έχει καμία διαφορά :lol:

 

attachicon.gifKX 302.jpg

 

Εκεί που περιμέναμε να γίνει το μεγάλο ΜΠΑΜ,η αλλαγή από το ΚΟΜΙΞ 300# και μετά,μια μεγάλη ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ!

 

Τελικά,αυτό το περιοδικό θα μείνει για πολλά χρόνια έτσι,όσο και αν αλλάξουν οι αριθμοί,σκουπιδοΚΟΜΙΞ ή όπως το είπε ένας συμφορουμίτης,συλλεκτικό ΧΩΜΙΞ! 

 

:wall:  :wall:  :wall:  :wall:  :wall:  :wall:  :wall:  :wall:  :wall:  :wall:  :wall:  :wall:  :wall:  :wall:  :wall:  :wall:  :wall:  :wall:  :wall:  :wall:  :wall:  

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6166 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Έβαλαν ένα απόσπασμα από τη συνέντευξη του Χρήστου Τερζόπουλου που δημοσιεύτηκε στο #200. Παρεμπιπτόντως, επειδή το εξώφυλλο που έβαλε ο tik δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα μεγάλης ανάλυσης, βάζω και ένα δικό μου σκανάρισμα καλού κακού.
 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 
Το συγκεκριμένο τεύχος πάντως μου αρέσει πολύ για όλους τους λόγους που ανέφερα παραπάνω. Παίζει να είναι το πρώτο "Κόμιξ" που περνάω στο dionik_inducks_small.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25030
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  1229
  • Reputation:   5838
  • Achievement Points:  1229
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

994156_513112282075583_147332127_n.jpg

161971_165403223513159_883663909_q.jpg

Αγαπητοί αναγνώστες,
Το Κόμιξ αρχίζει την τέταρτη εκατοντάδα και γιορτάζει το ένα τέταρτο αιώνα της ζωής του με ένα εξαιρετικό τεύχος, αρχίζοντας με το εντυπωσιακό εξώφυλλο σε χοντρό χαρτί ζωγραφισμένο από τον Καρλ Μπαρκς.

Πρώτη ιστορία "Ο Τρόμος του Μισισιπή". Μιά κλασική ιστορία που σχεδίασε ο Καρλ Μπαρκς το 1946. Οι ξέγνοιαστες διακοπές του Ντόναλντ και των ανιψιών του στον ποταμό Μισισιπή παίρνουν απρόβλεπτη τροπή όταν αντικρύζουν ένα τέρας που μοιάζει να δραπέτευσε από τον κόσμο των θρύλων!

Η ιστορική επανέκδοση της ιστορίας "Αφιερωμένο Εξαιρετικά" του Ντον Ρόσα στο κέντρο του περιοδικού σε ιδιαίτερη σελιδοποίηση. Ο Σκρουτζ Μακ Ντακ αντιμετωπίζει τους χειρότερους εχθρούς του, σε μια γιορτή για τα 50 χρόνια από την άφιξή του στην Λιμνούπολη που οργανώνει ένας μυστηριώδης χορηγός! 

Και φυσικά και άλλες περιπέτειες από τους μεγάλους σχεδιαστές του Ντίσνεϋ όπως ο Μάου Χέυμανς, Ίαν Κρουζ και Βίκαρ για να διασκεδάσετε και να γελάσετε με την καρδιά σας!

Κυκλοφορεί: Παρασκευή 28 Ιουνίου σε όλη την Ελλάδα

πηγή: φασεμπούκε 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4891 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ωραιότατο τεύχος. Το "Αφιερωμένο Εξαιρετικά" ειδικά είναι στο κέντρο, σε κόκκινο φόντο, με διαφορετική αρίθμηση. Μπορεί δηλαδή κάποιος να αφαιρέσει τις σελίδες (λέμε τώρα :P) και η αρίθμηση του τεύχους να συνεχιστεί κανονικά. Πολύ πιθανόν σε μερικά χρόνια να βλέπουμε σε ιστοσελίδες δημοπρασιών (με εξωφρενικές τιμές φυσικά, ΚΟΜΙΞ είναι αυτό) δύο κομμάτια: το τεύχος χωρίς την ιστορία του Ρόσα ή την ιστορία του Ρόσα χωρίς το τεύχος. :lol:

 

Για την ιστορία του Μπαρκς δεν έχω κάτι να προσθέσω, είναι απλά αριστούργημα. :D

 

post-13632-0-30744800-1372407759_thumb.jpg

 

EDIT: Με πρόλαβε στο σκανάρισμα ο Φάντομ. :P

Επεξεργασία από Comics Fan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6166 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Lucky_Luke_Clipart2.gif

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3994
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5039 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

ΚΟΜΙΞ #302......

Ωραία, μόλις το ΚΟΜΙΞ έχασε έναν ακόμα αναγνώστη. :D Τι και αν έχω και τα 301 τεύχη, δε σκοπεύω να συνεχίζω να αγοράζω κάτι που δεν προσφέρει τίποτα απολύτως πλέον, μιας και το 302 φαίνεται μια από τα ίδια. Αφού δεν έκαναν ένα "νέο ξεκίνημα" τώρα που έπεσαν και οι γιορτές του ΚΟΜΙΞ μαζεμένες (τεύχος 300+25 χρόνια) δεν πρόκεται να γίνει τίποτα ποτέ. :P  Από 'δω και πέρα, μόνο αν κάποιο τεύχος που αξίζει πραγματικά θα το αγοράζω (δλδ άντε μια φορά τον χρόνο). Κάτι είναι συλλεκτικό όταν έχει και ποιοτική αξία. Το #301 είναι ας πούμε, τα προηγούμενα 100 τεύχη περίπου όχι. Μ'αρέσει που περιμέναμε ότι από το #302 κάτι θα άλλαζε. xD See you ΧΩΜΙΞ. :D

 

Όσο για το #301... απλά αριστούργημα. Κρίμα που ήταν εν τέλει πυροτέχνημα μαζί με το #300, τουλάχιστον όμως κλείνει η 300άδα με δύο όμορφα τεύχη. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4225
  • Reputation:   26861
  • Achievement Points:  4271
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το ΚΟΜΙΞ 301 δεν το εχω παρει ακομα αλλα απο οτι βλεπω απο τις ''κρητικες'' εδω πρεπει παρα πολυ καλο οπως ευελπιστουσα. Το ξερω οτι πολλοι ισως οι περισσοτεροι οταν ειδατε το ΚΟΜΙΞ 302 απογοητευτηκατε αλλα εγω παντως εχω ακομη καποιες μικρες ελπιδες. Γιατι αυτος δεν ειναι ο Τερζοπουλος που εκδιδε το ΚΟΜΙΞ τοσα χρονια αλλα κατι καινουργιο κατι αλλο. Ειναι νεος και πιστευω και οπως εχουμε δει σε καποιες περιπτωσεις προσπαθει να σεβεται τους αναγνωστες του! Που ξερετε  στο μελλον μπορει να μας εκπληξει!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Έβαλαν ένα απόσπασμα από τη συνέντευξη του Χρήστου Τερζόπουλου που δημοσιεύτηκε στο #200. Παρεμπιπτόντως, επειδή το εξώφυλλο που έβαλε ο tik δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα μεγάλης ανάλυσης, βάζω και ένα δικό μου σκανάρισμα καλού κακού.

 

attachicon.gifKX 301.jpg

 

Το συγκεκριμένο τεύχος πάντως μου αρέσει πολύ για όλους τους λόγους που ανέφερα παραπάνω. Παίζει να είναι το πρώτο "Κόμιξ" που περνάω στο dionik_inducks_small.png

 

 

 

Μα το δικό μου δεν είναι σκανάρισμα!

 

Είναι το διαφημιστικό εξώφυλλο, στο οποίο αφαίρεσα το πλαίσιο γιατί σας εκνευρίζει (το πλαίσιο, όχι το εξώφυλλο).

 

851575_464435850307904_589455631_n.gif

 

ΕΔΙΤ: Να και μια συγκριτική

 

Εικόνα1.jpg

 

 

Επεξεργασία από tik
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6166 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Καλά, κι εγώ είχα σταματήσει την τακτική αγορά του από το #280 περίπου και πολύ άργησα. Γι' αυτό και βιάστηκα να το περάσω στο Inducks, επειδή δεν ξέρω πότε θα μου ξαναδοθεί αυτή η ευκαιρία :P

 

tik, το είδα στα πεταχτά και δεν το παρατήρησα :P Ωραίο, εμένα μου αρέσει καλύτερα έτσι. Δεν βλέπω νόημα στο πλαίσιο, τη στιγμή που η εικόνα βγαίνει έξω από αυτό. Είναι βέβαια το εικαστικό της υπόθεσης, μπορεί να το κάνει να φαίνεται πιο καλλιτεχνικό έτσι.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

 Που ξερετε  στο μελλον μπορει να μας εκπληξει!

Αφου δεν μας εξεπληξε τωρα αλλαζοντας τη ροτα του περιοδικου, μετα απο χρονια παραπονων των αναγνωστων, που ειχε και καθε αφορμη και αλλοθι μιας και ειχαμε 2 επετειους, τα 300 τευχη και τα 25 χρονια, ποτε θα το κανει, στο τευχος 317 πχ. ετσι ξαφνικα χωρις λογο και αιτια?

 

Γιατι, ξερεις, αυτα τα οροσημα τυπου 25 χρονια, 300 τευχη κτλ ειναι ιδανικες ευκαιριες, μπορει να κανει τροποποιησεις στο περιοδικο με διακριτικο τροπο (χωρις να φαινεται οτι επιασε πατο) με τη δικαιολογια οτι απλα κλεινει ενας κυκλος τωρα που συμπληρωθηκαν 300 τευχη και ανοιγει ενας αλλος προς το καλυτερο. Δεν ειναι δυνατο να γινει κατι τετοιο χωρις αφορμη, ξαφνικα σε ενα ακυρο μελλοντικο τευχος λεγοντας "επειδη το Κομιξ επιασε πατο ε ειπαμε να το κανουμε οπως παλια". Τωρα ηταν η ευκαιρια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27330
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  21
  • Reputation:   137
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4145 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  5

Έχουμε δει πολλές (σχεδόν όλες θετικές) αλλαγές τελευταία από την εκδοτική. Βλέπουμε πόσο προσέχουν τις απόψεις των αναγνωστών. 

 

 

Μερικά παραδείγματα:

 

Κόμιξ 300

Κόμιξ 301

Μίκυ Μάους

Γκότφρεντσον

Μίκυ & Γκούφυ

Τα Μεγάλα Σήριαλ

 

Νομίζω πως το έχουμε παρακάνει λίγο με τα αρνητικά σχόλια.   :ego: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Μα το λες και μονος σου, προσεχουν τις αποψεις των αναγνωστων...Ισως αν δεν γκρινιαζαμε και δεν το παρακαναμε, αντι αυτου του εκπληκτικου τευχους (απο τα ελαχιστα πραγματικα συλλεκτικα των τελευταιων 5 χρονων) να βλεπαμε την Ουνα παει για ψωνια ως συλλεκτικη ανατυπωση σημερα!! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27330
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  21
  • Reputation:   137
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4145 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  5

@Gladstone - 

 

Χμμμ.... Μπορεί να μην έχεις άδικο φίλε μου! Δεν το είχα σκεφτεί έτσι!

 

 

Πάντως το #301  :awesome: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15408
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4989 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ωραιότατο τεύχος. Το "Αφιερωμένο Εξαιρετικά" ειδικά είναι στο κέντρο, σε κόκκινο φόντο, με διαφορετική αρίθμηση. Μπορεί δηλαδή κάποιος να αφαιρέσει τις σελίδες (λέμε τώρα :P) και η αρίθμηση του τεύχους να συνεχιστεί κανονικά. Πολύ πιθανόν σε μερικά χρόνια να βλέπουμε σε ιστοσελίδες δημοπρασιών (με εξωφρενικές τιμές φυσικά, ΚΟΜΙΞ είναι αυτό) δύο κομμάτια: το τεύχος χωρίς την ιστορία του Ρόσα ή την ιστορία του Ρόσα χωρίς το τεύχος. :lol:

 

 

Συμφωνώ και επαυξάνω!! Πραγματικά πολύ καλή δουλειά στο τεύχος στο εξώφυλλο και στην εσωτερική ξεχωριστή ιστορία την οποία από σήμερα κιόλας τη βλέπω να πωλείται ξεχωριστά  :P  

Επίσης δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε αλλά άλλαξε και η γραμματοσειρά στο λογότυπο "Συλλεκτικό τεύχος" που υπάρχει σε κάθε εξώφυλλο!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2121
  • Reputation:   20675
  • Achievement Points:  2156
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4545 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

παιδιά, εσείς που έχετε την ιστορία αφιερωμένο εξαιρετικά, από το προηγούμενο Κόμιξ, όπως κ εγω,

λέτε δηλαδή οτι αξίζει να αγοραστεί το συγκεκριμένο, για την ιστορία του μπαρκς;; ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6166 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εγώ το αγόρασα κυρίως για τις αλλαγές που έκαναν (εικόνα εξώφυλλου, χαρτί εξώφυλλου, διαφορετική δομή ιστοριών, να δω τι στριπ έβαλαν, κλπ). Αυτή τη φορά δεν έβαλα ως προτεραιότητα να έχει κάποια ιστορία που δεν έχω, το πήρα κυρίως επειδή μου φάνηκε πολύ καλό τεύχος γενικά. Μου άρεσε πολύ σαν ανανέωση από τον βούρκο που έχει πέσει το περιοδικό τα τελευταία χρόνια. Τώρα αν το δεις απλά ως αξία χρημάτων / σελίδων, δίνεις 3,5€ ενώ σε ενδιαφέρει το μισό τεύχος. Καλή είναι η ιστορία του Barks και οι συνηθισμένες στήλες, όμως εσύ θα κρίνεις αν μπορείς να τα δώσεις.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3994
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5039 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ έχω την ιστορία Αφιερωμένο Εξαιρετικά δύο φορές (ω ναι έχω δύο φορές το ΚΟΜΙΞ 139 :P ) και ναι πάλι λέω πως αξίζει πολύ να το αγοράσεις το 301. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αγαπητό Κόμιξ

 

Δεν θα κάνω μια μακροσκελή ανάλυση για το αν μου αρέσει η υλη του περιοδικού ή αν θα συνεχίσω να το παίρνω κλπ κλπ. Την άποψή μου σε αυτά τα ζητήματα την έχω ξαναεκφράσει.

 

Θα ήθελα όμως να κάνω μερικά σχόλια σχετικά με το τελευταίο πολυσηζητημένο τεύχος #301

 

1. Το χοντρό εξώφυλλο ήταν μια ευχάριστη έκπληξη για εμένα. Τι καλά θα ήταν να συνεχιζόταν!

 

2. Το πλαίσιο στο εξωφυλλο προσωπικά δεν με ενοχλεί. Λίγο θυμίζει το παρελθόν, λίγο δίνει αίγλη κλπ κλπ. Η άσπρη κορνίζα που υπήρχε παλιά γύρω-γύρω με ενοχλεί.

 

3. Το ότι η ιστορία "Αφιερωμένο εξαιρετικά" μπήκε σαν ένθετο, με κόκινα πλαίσια, διαφορετική αρίθμηση, εξώφυλλο κλπ δεν το ΄πιασα. Πρέπει δηλαδή να το αποσπάσουμε και να το φυλάμε (πουλάμε) χωριστά; Πολυ, πολυ περίεργο. Σε αυτή την περίπτωση γιατί δεν δόθηκε σαν αυτόνομο τευχάκι, δηλαδή δύο τεύχη μέσα σε ζελατίνα; Πόσο μάλλον που η συγκεκριμένη ιστορία δεν εκδόθηκε καν στη σειρά Βιβλιοθήκη Κόμιξ, οπότε θα μπορούσε να είναι ένα ωραίο τεύχος συμπλήρωμα. Μάλιστα, μιας και βρίσκεται στο επετειακό τεύχος για τα 25 χρόνια του ένδοξου περιοδικού μας ετοίμασα και ένα σχετικό εξωφυλλάκι που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και να ξυπνήσει νοσταλγικές μνήμες

 

Εικόνα4.jpg

 

Εντάξει έκοψα λίγο την εικόνα, αλλά οι γραφίστες σας (ή ο Σάντμαν) θα το έκαναν καλύτερα.

 

4. Επιπλέον  :sea2:  δεν κατάλαβα γιατί μπήκε στην τελευταία σελίδα η άσχετη ιστορία με τον Γκαστόνε. Είναι ή δεν είναι επετειακό το ένθετο;

 

 

Πάει αυτό.

 

Ερχόμαστε τώρα στον κύριο λόγο ύπαρξης της επιστολής μου.

 

 

 

Στο εξώφυλλο του ένθετου, αλλά και στην 10η σελίδα της ιστορίας βλέπουμε ένα μπάνερ να κρέμεται από τον ανδριάντα του Κορνήλιου Κουτ. Το μπάνερ αυτό γράφει: Τα πρώτα 50 χρόνια στη Λιμνούπολη Σκρουτζ Μακ Ντακ.

SCN_0098.jpgSCN_0099.jpg

 

Το ίδιο μπάνερ βλέπουμε και στο τελευταίο καρέ της ιστορίας με την ίδια ακριβώς φράση. Το περίεργο είναι ότι ο Ντόναλντ απομακρύνεται από κοντά του ενώ ταυτόχρονα στρέφει το βλέμμα χαρούμενος προς αυτό, κραδαίνοντας μια μπατανόβουρτσα μόλις χρησιμοποιημένη.

SCN_0100.jpg

 

Μα έγραψε κάτι ο Ντόναλντ; Γιατί αλλιώς δεν βγαίνει νόημα.

 

Δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν έχω κοντά μου την προηγούμενη έκδοση της ιστορίας. Αν θυμάμαι καλά όμως, στην προηγούμενη έκδοση σε αυτό το καρέ ο Ντόναλντ συμπλήρωσε μ εκαραμπογιά στο μπάνερ τις λέξεις Τα πρώτα οι οποίες κανονικά δεν υπήρχαν στο εξώφυλλο και το καρέ της 10η σελιδας. Όπως δεν υπάρχουν και στο αυθεντικό αμερικάνικο εξώφυλλο.

A Little Something Special_cover.jpg

 

 

 

Ελπίζω κάποιος άλλος αναγνώστης σας που διαθέτει το παλαιότερο τεύχος ή την αμερικάνικη έκδοση να επιβεβαιώσει τα λεγόμενά μου. ΑΝ διαψευστώ θα στεναχωρηθω πολύ, γιατί θα σημαίνει ότι έχω αρχίσει να ξεχνάω από τόσο τρυφερή ηλίκία.

 

Αν πάντως επιβεβαιωθώ, πιστεύω ότι το λάθος είναι χοντρό για μια τόσο γνωστή ιστορία και ο επιμελητής του τεύχους θα πρέπει να απολυθεί.

 

Με εκτίμηση, ένας νεαρός αναγνώστης σας

 

 

Υπογραφή Δυσανάγνωστος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25030
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  1229
  • Reputation:   5838
  • Achievement Points:  1229
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Αν πάντως επιβεβαιωθώ, πιστεύω ότι το λάθος είναι χοντρό για μια τόσο γνωστή ιστορία και ο επιμελητής του τεύχους θα πρέπει να απολυθεί.

 

:lmao: :lmao: :giati:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3994
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5039 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αγαπητό Κόμιξ

 

Δεν θα κάνω μια μακροσκελή ανάλυση για το αν μου αρέσει η υλη του περιοδικού ή αν θα συνεχίσω να το παίρνω κλπ κλπ. Την άποψή μου σε αυτά τα ζητήματα την έχω ξαναεκφράσει.

 

Θα ήθελα όμως να κάνω μερικά σχόλια σχετικά με το τελευταίο πολυσηζητημένο τεύχος #301

 

1. Το χοντρό εξώφυλλο ήταν μια ευχάριστη έκπληξη για εμένα. Τι καλά θα ήταν να συνεχιζόταν!

 

2. Το πλαίσιο στο εξωφυλλο προσωπικά δεν με ενοχλεί. Λίγο θυμίζει το παρελθόν, λίγο δίνει αίγλη κλπ κλπ. Η άσπρη κορνίζα που υπήρχε παλιά γύρω-γύρω με ενοχλεί.

 

3. Το ότι η ιστορία "Αφιερωμένο εξαιρετικά" μπήκε σαν ένθετο, με κόκινα πλαίσια, διαφορετική αρίθμηση, εξώφυλλο κλπ δεν το ΄πιασα. Πρέπει δηλαδή να το αποσπάσουμε και να το φυλάμε (πουλάμε) χωριστά; Πολυ, πολυ περίεργο. Σε αυτή την περίπτωση γιατί δεν δόθηκε σαν αυτόνομο τευχάκι, δηλαδή δύο τεύχη μέσα σε ζελατίνα; Πόσο μάλλον που η συγκεκριμένη ιστορία δεν εκδόθηκε καν στη σειρά Βιβλιοθήκη Κόμιξ, οπότε θα μπορούσε να είναι ένα ωραίο τεύχος συμπλήρωμα. Μάλιστα, μιας και βρίσκεται στο επετειακό τεύχος για τα 25 χρόνια του ένδοξου περιοδικού μας ετοίμασα και ένα σχετικό εξωφυλλάκι που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και να ξυπνήσει νοσταλγικές μνήμες

 

attachicon.gifΕικόνα4.jpg

 

Εντάξει έκοψα λίγο την εικόνα, αλλά οι γραφίστες σας (ή ο Σάντμαν) θα το έκαναν καλύτερα.

 

4. Επιπλέον  :sea2:  δεν κατάλαβα γιατί μπήκε στην τελευταία σελίδα η άσχετη ιστορία με τον Γκαστόνε. Είναι ή δεν είναι επετειακό το ένθετο;

 

 

Πάει αυτό.

 

Ερχόμαστε τώρα στον κύριο λόγο ύπαρξης της επιστολής μου.

 

Στο εξώφυλλο του ένθετου, αλλά και στην 10η σελίδα της ιστορίας βλέπουμε ένα μπάνερ να κρέμεται από τον ανδριάντα του Κορνήλιου Κουτ. Το μπάνερ αυτό γράφει: Τα πρώτα 50 χρόνια στη Λιμνούπολη Σκρουτζ Μακ Ντακ.

attachicon.gifSCN_0098.jpgattachicon.gifSCN_0099.jpg

 

Το ίδιο μπάνερ βλέπουμε και στο τελευταίο καρέ της ιστορίας με την ίδια ακριβώς φράση. Το περίεργο είναι ότι ο Ντόναλντ απομακρύνεται από κοντά του ενώ ταυτόχρονα στρέφει το βλέμμα χρούμενος προς αυτό, κραδαίνωντας μια  μπατανόβουρτσα μόλις χρησιμοποιημένη.

attachicon.gifSCN_0100.jpg

 

Μα έγραψε κάτι ο Ντόναλντ; Γιατί αλλιώς δεν βγαίνει νόημα.

 

Δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν έχω κοντά μου την προηγούμενη έκδοση της ιστορίας. Αν θυμάμαι καλά όμως, στην προηγούμενη έκδοση σε αυτό το καρέ ο Ντόναλντ συμπλήρωσε μεκαραμπογιά στο μπάνερ τις λέξεις Τα πρώτα οι οποίες κανονικά δεν υπήρχαν στο εξώφυλλο και το καρέ της 10η σελιδας. Όπως δεν υπάρχουν και στο αυθεντικό αμερικάνικο εξώφυλλο.

attachicon.gifA Little Something Special_cover.jpg

 

Ελπίζω κάποιος άλλος αναγνώστης σας που διαθέτει το παλαιότερο τεύχος ή την αμερικάνικη έκδοση να επιβεβαιώσει τα λεγόμενά μου. ΑΝ διαψευστώ θα στεναχωρηθω πολύ, γιατί θα σημαίνει ότι έχωαρχίσει να ξεχνάω από τόσο τρυφερη ηλίκία.

 

Αν πάντως επιβεβαιωθώ, πιστεύω ότι το λάθος είναι χοντρό για μια τόσο γνωστή ιστορία και ο επιμελητής του τεύχους θα πρέπει να απολυθεί.

 

Με εκτίμηση, ένας νεαρός αναγνώστης σας

 

 

Υπογραφή Δυσανάγνωστος

Για να σου απαντήσω εγώ, μόλις ξεφύλλισα το 139 και έχεις δίκιο, έχει γίνει λάθος! Και συγκεκριμένα όντως, στη σελίδα 10 γράφει "50 Χρόνια στη Λιμνούπολη $κρουτζ Μακ Ντακ" ενώ στο τελευταίο καρέ της σελίδας ο Ντόναλντ συμπληρώνει με πινέλο το "Τα πρώτα 50 Χρόνια στη Λιμνούπολη $κρουτζ Μακ Ντακ". Αυτά. :P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Οπότε θα πρότεινα κάποιος που συνομιλεί με τον κ. Τερζόπουλο, δηλαδή ή ο Λοχαγός Μαρκ ή ο tryfev (δηλαδή ή ο μικρότερος ή ο μεγαλύτερος του φόρουμ), ας του το επισημάνει (χωρίς να αναφέρει τα περί απόλυσης του επιμελητούτου  :D ). 

 

1.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28692
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4802 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

επιτηδες το κανε για να χετε λογο να παρετε και το #302 οπου θα εχει την ανακοινωση και τα πυρα κατα του δαιμονα της τασμανιας του τυπογραφειου!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4225
  • Reputation:   26861
  • Achievement Points:  4271
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδια εγω που του ερειξα μια ματια αφου το πηρα πριν λιγο βλεπω οτι ειναι ενα παρα πολυ καλο! Και για το επομενο τευχος το 302 ενταξει μπορει να εχει εξωφυλλο Νταρνοπ αλλα η εικονα ειναι πληρης, οι ιστοριες ετσι και ετσι αλλα δεν ειναι γνωστο οτι δεν θα διατηρηθει το σκληρο εξωφυλλο οπως του 301! Με λιγα λογια θελω πω οτι εγιναν λαι καποιες αλλαγες! Ας μη δειχνουμε  μονο τα αρνητικα του περιοδικου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6166 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ο tik πάντως έχει δίκιο, κρίμα για το λάθος. Σαν ποδοσφαιρική ομάδα είναι η νέα ακτίνα, όποτε βγάζουν κάτι καλό τους αποθεώνουμε και όποτε κάνουν μία πατάτα τους ρίχνουμε κατάρες. Στο συγκεκριμένο τεύχος είναι σαν να ήταν μπροστά 3-1, και να έληξε ο αγώνας ισοπαλία στις καθυστερήσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.