Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9718
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το Κόμιξ 196. Στο συγκεκριμένο τεύχος βλέπουμε μια ιστορία του Σκρουτζ από τα νιάτα του και μας δείχνει πως γνώρισε την Γκόλντυ. Αγαπημένη μου ιστορία και θέλω να ρωτήσω το εξής: Έχει εκδοθεί ξανά σε κάποιον τόμο; Ή υπάρχει μόνο στο συγκεκριμένο τεύχος;
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.5k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το Κόμιξ 196. Στο συγκεκριμένο τεύχος βλέπουμε μια ιστορία του Σκρουτζ από τα νιάτα του και μας δείχνει πως γνώρισε την Γκόλντυ. Αγαπημένη μου ιστορία και θέλω να ρωτήσω το εξής: Έχει εκδοθεί ξανά σε κάποιον τόμο; Ή υπάρχει μόνο στο συγκεκριμένο τεύχος;

 

 

Η απίστευτη αυτή ιστορία του Ντον Ρόσα με τον Σκρούτζ να ονειρεύεται την Γκόλντυ στο όνειρο του,σε μια συνάντηση που δεν έγινε ποτέ στην πραγματικότητα δημοσιεύτηκε για πρώτη φορά στο ΚΟΜΙΞ 196#(όπως πολύ σωστά μας ανέφερες) και στην Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ 6#. :best:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9718
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά έχω μείνει πολύ σχετικά με τα Κομιξ, η βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ που αναφέρεις, μπορεί να βρεθεί στα βιβλιοπωλεία; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Είναι ο πλέον πρόσφατος τόμος και λογικά αρκετά από αυτά θα το έχουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9718
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Α, ωραία τότε! Θα ψάξω και τους υπόλοιπους, μπορεί να βρω και άλλες ιστορίες που μου άρεσαν. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20697
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Α, ωραία τότε! Θα ψάξω και τους υπόλοιπους, μπορεί να βρω και άλλες ιστορίες που μου άρεσαν. 

Υπαρχει ακομα το Ξεχνα το και το Γραμμα απο το σπιτι, πολυ διασημες ιστοριες. Ριξε μια ματια τι περιεχει ο τομος, και κυριως ποιων τευχων του ΚΟΜΙΞ ιστοριες ειναι το καθενα, για να ξερεις αν τις εχεις http://coa.inducks.org/issue.php?c=gr/VK++++6 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27330
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  21
  • Reputation:   137
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4154 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  5

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9718
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ευχαριστώ πολύ και τους δύο φίλους μου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Ο συγκεκριμένος τόμος έχει 18,90 ευρώ, αλλά νομίζω ότι όλα τα βιβλιοπωλεία κόβουν ένα 10% έτσι θα σού κοστίσει 17 ευρώ. Ο τίτλος τής ιστορίας στην οποία αναφέρεσαι Κατερίνα μου, είναι "Το ΄Ονειρο μιας ζωής". Αν όμως σε ενδιαφέρει μόνο αυτή η ιστορία, μπορείς να πάρεις από τα γραφεία τού Τερζόπουλου το Κόμιξ #196 με 7 ευρώ ή να το βρεις στο Μοναστηράκι/Θησείο μεταχειρισμένο με πολύ λιγότερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9718
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το έχω το συγκεκριμένο τεύχος απλά ήθελα να δω αν υπάρχει ξανά και σε τι μορφή. Να δω τι με συμφέρει. Γιατί αν οι άλλες ιστορίες μου αρέσουν, θα αγοράσω τον τόμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Και μόνο το "Στέμμα τών Σταυροφόρων" και το "Γράμμα από το Σπίτι" είναι όλα τα λεφτά. Αλλά και οι άλλες 4 (πέρα από αυτήν τού #196) ιστορίες αξίζουν. Αν μπορείς να διαθέσεις τα λεφτά, πάρτο ανεπιφύλακτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κάλλιο Χώμιξ και στο χέρι παρά Κόμιξ και καρτέρει.

 

 :cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Ο συγκεκριμένος τόμος έχει 18,90 ευρώ, αλλά νομίζω ότι όλα τα βιβλιοπωλεία κόβουν ένα 10% έτσι θα σού κοστίσει 17 ευρώ. Ο τίτλος τής ιστορίας στην οποία αναφέρεσαι Κατερίνα μου, είναι "Το ΄Ονειρο μιας ζωής". Αν όμως σε ενδιαφέρει μόνο αυτή η ιστορία, μπορείς να πάρεις από τα γραφεία τού Τερζόπουλου το Κόμιξ #196 με 7 ευρώ ή να το βρεις στο Μοναστηράκι/Θησείο μεταχειρισμένο με πολύ λιγότερα.

 

Συμπληρώνω ότι στο περίπτερο τής Νέας Ακτίνας, στην ΄Εκθεση Βιβλίου τού Πεδίου τού ΄Αρεως το έχει καινούργιο με 17 ευρώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Λοιπόν, ας πω κι εγώ "τα λιγοστά μου λόγια" για το Κόμιξ 300. Και μη με κράξετε, θα είναι πράγματι λιγοστά και δεν θα χρειασθεί να χρησιμοποιήσω spoiler.

Επιγραμματικά θα πω πως είναι ένα τεύχος που θυμίζει τις παλιές καλές μέρες τού Κόμιξ.

Για εξώφυλλα/"αφίσες", layout κλπ. είπαμε όλοι πολλά. 

Η "Μεγάλη Επέτειος" με ενθουσίασε, όπως και η εμπνευσμένη από την Φελλινική "Ντόλτσε Βίτα" ιστορία τού Πάολο Μοττούρα.

Πολύ καλή η ελληνικής θεματολογίας "Χαμένοι στον Λαβύρινθο".

Η ιστορία με την Κίρκη και την Μάτζικα αρκετά καλή, δεν με ξετράλανε όμως.

"Ο χορός τής βροχής" θα ήταν καλύτερος αν ο χορός τού Ντόναλντ διαρκούσε λιγότερο.

Τις δύο ιστορίες τού Μπας Χέυμανς τις βρήκα αρκετά διασκεδαστικές, σε αντίθεση με άλλες παλιότερες τού ίδιου σχεδιαστή.

Τέλος, από τις δύο Μπαρκσικές ιστορίες, ο "καλλιτέχνης κατεδαφιστής" ήταν όλα τα λεφτά, ενώ η ξαναδημοσιευμένη "καλλιτέχνης υαλουργός", μου άρεσε λιγότερο.

 

Ο Λοχαγός Μαρκ μου θύμισε την ιστορία τού Γκότφρεντσον: "Ο Πλούτο και ο Μπόγιας". Θα συμπληρώσω, λοιπόν, ότι μού άρεσε πάρα πολύ.

 

Βαθμολογία: Για το τεύχος ως σύνολο 9/10, για τις ιστορίες 7,5/10.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Πολύ καλή και κατατοπιστική η σύντομη κριτική του Τρύφωνα,ας γράψω και εγώ την δική(που μάλλον δεν θα είναι σύντομη :P):

 

ΚΟΜΙΞ 300#!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Εξώφυλλο:Ωραίο εξώφυλλο,Ντααν Γίππες 8/10

 

Μεγάλη Επέτειος:Συμπαθητική και πάνω από όλα προφητική ιστορίουλα με καλό σχέδιο 8/10

 

Ντόλτσε Βίτα:Ιστορία με άψογο σχέδιο και σενάριο που μπορεί αρχικά να είναι βαρετό αλλά έπειτα σου κεντρίζει το

ενδιαφέρον.Ας μην ξεχνάμε,ότι σκοπός της ιστορίας είναι να τιμήσει έναν Ιταλό καλλιτέχνη...!!! 8/10

 

Χαμένοι στον Λαβύρινθο:Μέτριο προς καλό σχέδιο και καλό σενάριο.Παρόλα αυτά,επειδή είμαι Έλληνας με πείραξε 

λίγο πολύ που είπαν ότι ο δίσκος της Φαιστού είναι ένας κατάλογος με άπλυτα!!! 8/10

 

Του εχθρού μου ο εχθρός:Ο Ρομάνο Σκάρπα με έχει απογοητεύσει αρκετά με τις ιστορίες του,των τελευταίων χρόνων.Το σενάριο μέτριο προς κακό και το σχέδιο καλό.Βασικά,ήταν μια ιστορία που είχε τα θεμέλια να εξελιχθεί σε μια άψογη αλλά το τέλος μια απογοήτευση! 6,5/10

 

Ο Χορός της Βροχή:Μια κωμική ιστορία που σου προκαλεί γέλιο με καλό σχέδιο και καλό σενάριο.Τον τελευταίο καιρό,ο Βίκαρ με είχε απογοητεύσει αρκετά με τις ιστορίες του αλλά αυτήν με αποζημίωσε και με το παραπάνω! 8/10

 

Το μοιραίο τρυφύλλι/Για ποιον χτύπησε η καμπάνα...:Σύντομες ιστορίες με καλό σενάριο και μέτριο σχέδιο. 7/10

 

Ο πλούτο και ο μπόγιας:O γνωστός καλός Φλόυντ............................................ 8/10

 

Καλλιτέχνης κατεδαφιστής/υαλουργός:Άψογο σχέδιο με άψογα σενάρια.Πραγματικά,μου έλεγαν ότι οι ιστορίες του Μπάρκς είναι αστείες και βγάζουν γέλιο.Όμως όποια ιστορία Μπαρκς και να διάβαζα δεν έβρισκα κάτι το αστείο.Με τις δύο αυτές ιστορίες καθώς και με την ιστορία <Το παπί και τα δελφίνια> που διαβάσα στο ΚΟΜΙΞ 298#,γέλασα μέχρι δακρύων....!!! 10/10(!)

 

Ένα άψογο τεύχος που όλοι το περιμέναμε αγωνιώς και στο τέλος,δεν μας απογοήτευσε.

 

Ένα μπράβο στην σύνταξη του περιοδικού που μας χάρισε το καλύτερο τεύχος ΚΟΜΙΞ,των τελευταίων ετών! :clap2:

 

Στο επόμενο.....................................

 

Μεγάλη αδημοσίευτη περιπέτεια Κάρλ Μπαρκς με το εξώφυλλο της!!!

 

Αφιερωμένο εξαιρετικά,η ιστορία του Ντον Ρόσα που μας συγκινεί όσες φορές και να την διαβάζουμε!!!

 

Οι προβλέψεις των άστρων,μια ιστορία Βίκαρ που περιμένουμε όλοι να είναι βελτιωμένη σαν αυτήν που διαβάσαμε στο ΚΟΜΙΞ 300#!!!

 

Οι ιστορίες του Μάου Χέυμανς και του Φρέντυ Μίλτον,μπορεί να έχουν μέτριο σχέδιο αλλά περιμένω το 'γνωστό' καλό σενάριο που περιέχουν οι ιστορίες τους!!!

 

Αναμένουμε λοιπόν..............................................................  :valt: 

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25030
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  1229
  • Reputation:   5838
  • Achievement Points:  1229
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πότε κυκλοφορεί το 301;;; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5060 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Θέλω να δω αν θα προσβληθείς αν μάθουμε τελικά ότι στην πραγματικότητα ο δίσκος είναι κάτι εξίσου άκυρος. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4811 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

να ρωτησω εγω κατι αλλο;;σε ποσους αρεσε  η ιστορια του γκοτφρεντσον;;;για την ιστορια το πηρα και γω το τευχακι,(μου κανατε λιγο πλυση εγκεφαλου :P ) και χθες στα πεταχτα διαβασα την ιστορια με τον μπογια...ωραιο το σχεδιο της και ωραιος ο αερας της αλλα σοβαρα,σας αρεσε;;;σας εδωσε κατι η αναγνωση της;

προσωπικα το μονο που μου προσεφερε η ιστορια αυτη ειναι μια μεγαλη αμφιβολια για το αν αξιζει ο τομος με τις ιστοριες του γκοντφρεντσον... :thinking:

Επεξεργασία από dimious200
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Φίλε μου, εμένα μού άρεσε. ΄Ισως είμαι και λίγο θετικά προκατειλημμένος, αλλά δεν θεωρώ απαραίτητο κριτήριο για να είναι ένα κόμικ ωραίο, να μου προσφέρει κάτι περισσότερο από την απόλαυση την ώρα τής ανάγνωσης. ΄Οσο για τον τόμο, διάβασέ τον και πες μας κι εσύ τη γνώμη σου. ΄Αλλωστε, ας μην ξεχνάμε πως πρόκειται για ιστορίες γραμμένες εδώ και 80 χρόνια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

να ρωτησω εγω κατι αλλο;;σε ποσους αρεσε  η ιστορια του γκοτφρεντσον;;;για την ιστορια το πηρα και γω το τευχακι,(μου κανατε λιγο πλυση εγκεφαλου :P ) και χθες στα πεταχτα διαβασα την ιστορια με τον μπογια...ωραιο το σχεδιο της και ωραιος ο αερας της αλλα σοβαρα,σας αρεσε;;;σας εδωσε κατι η αναγνωση της;

προσωπικα το μονο που μου προσεφερε η ιστορια αυτη ειναι μια μεγαλη αμφιβολια για το αν αξιζει ο τομος με τις ιστοριες του γκοντφρεντσον... :thinking:

Βασικά έχεις ένα δίκιο.Κι εγώ όταν διάβασα την ιστορία δεν μπορώ να πω ότι την ευχαριστήθηκα.Παρόλα αυτά, όπως είπε παρακάτω ο Τρύφωνας την απόλαυσα.Αυτό όμως που απόλαυσα στην ιστορία είναι το κλασικό στυλ της δεκαετίας του ΄30, το οποίο σε παραπέμπει σε εντελώς διαφορετικές εποχές.Φυσικά υπάρχουν και οι μεγάλες περιπέτειες του οι οποίες δημοσιεύονται στην σειρά και πιστεύω ότι εκεί δεν απολαμβάνεις μόνο το κλασικό σκίτσο, αλλά και την υπόθεση της ιστορίας.

 

Το κοινό των ιστοριών του Γκότφρεντσον κατηγοριοποιείται περίπου όπως αυτό των ιστοριών του Μπαρκς.Δηλαδή υπάρχουν αυτοί που τους αρέσουν μόνο οι μεγάλες ιστορίες του Μπαρκς, αυτοί που τους αρέσουν μόνο οι δεκασέλιδες και αυτοί που τους αρέσουν και οι μεγάλες και οι μικρές.Οπότε ίσως τις μεγάλες ιστορίες του Γκότφρεντσον να τις βρεις πιο ενδιαφέρουσες.Στον τόμο δημοσιεύονται αρκετές μεγάλες ιστορίες του, στο Κόμιξ πάλι πέρα από τον Άνθρωπο του Μέλλοντος και τον Μονάρχη της Μεδιόκα δεν θυμάμαι άλλες μεγάλες ιστορίες Γκότφρεντσον.

Επεξεργασία από Quackmore
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Βασικά έχεις ένα δίκιο.Κι εγώ όταν διάβασα την ιστορία δεν μπορώ να πω ότι την ευχαριστήθηκα.Παρόλα αυτά, όπως είπε παρακάτω ο Τρύφωνας την απόλαυσα.Αυτό όμως που απόλαυσα στην ιστορία είναι το κλασικό στυλ της δεκαετίας του ΄30, το οποίο σε παραπέμπει σε εντελώς διαφορετικές εποχές.Φυσικά υπάρχουν και οι μεγάλες περιπέτειες του οι οποίες δημοσιεύονται στην σειρά και πιστεύω ότι εκεί δεν απολαμβάνεις μόνο το κλασικό σκίτσο, αλλά και την υπόθεση της ιστορίας.

 

Το κοινό των ιστοριών του Γκότφρεντσον κατηγοριοποιείται περίπου όπως αυτό των ιστοριών του Μπαρκς.Δηλαδή υπάρχουν αυτοί που τους αρέσουν μόνο οι μεγάλες ιστορίες του Μπαρκς, αυτοί που τους αρέσουν μόνο οι δεκασέλιδες και αυτοί που τους αρέσουν και οι μεγάλες και οι μικρές.Οπότε ίσως τις μεγάλες ιστορίες του Γκότφρεντσον να τις βρεις πιο ενδιαφέρουσες.Στον τόμο δημοσιεύονται αρκετές μεγάλες ιστορίες του, στο Κόμιξ πάλι πέρα από τον Άνθρωπο του Μέλλοντος και τον Μονάρχη της Μεδιόκα δεν θυμάμαι άλλες μεγάλες ιστορίες Γκότφρεντσον.

 

Συμφωνώ με όσα γράφεις Δημήτρη μου και δηλώνω ότι εμένα μού αρέσουν όλες.

Και μια διόρθωση: "Ο Μονάρχης τής Μεδιόκα" που έχει δημοσιευθεί στα Μεγάλο Μίκυ #56-61, Σούπερ Μίκυ #4 και Κόμιξ # 127-132 δεν είναι η ιστορία τού Gottfredson αλλά το remake της από τον Bill Wright http://coa.inducks.org/story.php?c=W+WDC+117-22P

Η αυθεντική ιστορία τού Floyd http://coa.inducks.org/story.php?c=YM+034 δεν έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα και εγώ την έχω στον 4ο τόμο τής αμερικάνικης έκδοσης τής FGL, προσδοκώντας να την αποκτήσω και στα ελληνικά όταν -όπως ελπίζω και εύχομαι- εκδοθεί κι εδώ ο 4ος τόμος.

 

΄Οσο για άλλες μεγάλες (από 18 σελίδες και πάνω) ιστορίες του, εκτός από τον ΄Ανθρωπο τού Μέλλοντος (και φυσικά από τον τόμο), στην Ελλάδα έχουν δημοσιευθεί οι εξής πέντε:

Σούπερ Πωλητής http://coa.inducks.org/story.php?c=YM+046 Μεγάλο Μίκυ # 197 πετσοκομμένη (λείπουν 26 στριπ).

Ο Γκούφυ και η Αγνή http://coa.inducks.org/story.php?c=YM+049 στα Κόμιξ #72-76.

Το (εξαιρετικό) Σπίτι τού Μυστηρίου http://coa.inducks.org/story.php?c=YM+065 στο Μεγάλο Μίκυ # 198.

Περιπέτεια στην ΄Αγρια Δύση http://coa.inducks.org/story.php?c=YM+067 στο Μεγάλο Μίκυ # 143.

Το Μαγικό παπούτσι http://coa.inducks.org/story.php?c=YM+132 στα Κλασικά # 26 και 88.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Συμφωνώ με όσα γράφεις Δημήτρη μου και δηλώνω ότι εμένα μού αρέσουν όλες.

Και μια διόρθωση: "Ο Μονάρχης τής Μεδιόκα" που έχει δημοσιευθεί στα Μεγάλο Μίκυ #56-61, Σούπερ Μίκυ #4 και Κόμιξ # 127-132 δεν είναι η ιστορία τού Gottfredson αλλά το remake της από τον Bill Wright http://coa.inducks.org/story.php?c=W+WDC+117-22P

Η αυθεντική ιστορία τού Floyd http://coa.inducks.org/story.php?c=YM+034 δεν έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα και εγώ την έχω στον 4ο τόμο τής αμερικάνικης έκδοσης τής FGL, προσδοκώντας να την αποκτήσω και στα ελληνικά όταν -όπως ελπίζω και εύχομαι- εκδοθεί κι εδώ ο 4ος τόμος.

Το σκίτσο γνώριζα ότι είναι του Μπιλ Ράιτ, αλλά επειδή νόμιζα ότι η πλοκή ήταν του Γκότφρεντσον δεν το διευκρίνησα.Πάντως το σενάριο του remake βλέπω ότι το έχει γράψει ο Ted Osborne.Υπάρχουν μεγαλές διαφορές μεταξύ remake και πρωτότυπου πέρα από το σκίτσο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Δεν έχω διαβάσει ακόμη το αυθεντικό φίλε μου γιατί είναι στα αγγλικά, με αφορμή τη σημερινή κουβέντα μας όμως μπορεί να το διαβάσω χωρίς να περιμένω την ελληνική έκδοση.

Το κοινό σημείο τους πάντως είναι ότι ο Ted Osborn έχει γράψει στην αρχική το κείμενο και στο remake το σενάριο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Το κοινό σημείο τους πάντως είναι ότι ο Ted Osborn έχει γράψει στην αρχική το κείμενο και στο remake το σενάριο.

Όμως η πλόκη και στις δυο δεν είναι του Γκότφρεντσον;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3299
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5347
  • Achievement Points:  535
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6100 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Όμως η πλόκη και στις δυο δεν είναι του Γκότφρεντσον;

 

Η πλοκή στο πρώτο σύμφωνα με το Inducks είναι του Γκότφρεντσον... άρα προφανώς και της επανέκδοσης!  :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Η πλοκή στο πρώτο σύμφωνα με το Inducks είναι του Γκότφρεντσον... άρα προφανώς και της επανέκδοσης!  :up:

Άρα και οι δυο ιστορίες θεωρούνται Γκότφρεντσον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Όμως η πλόκη και στις δυο δεν είναι του Γκότφρεντσον;

 

΄Οπως φαίνεται από το link τού inducks στο οποίο σε παρέπεμψα ήδη http://coa.inducks.org/story.php?c=W+WDC+117-22P το όνομα τού Φλόυντ δεν αναφέρεται καθόλου στο remake. Πάντως κι εγώ, για πολλά χρόνια πίστευα ότι η ιστορία που είχα διαβάσει στο Κόμιξ ήταν η αυθεντική τού Γκότφρεντσον. Κάποια φορά όμως μού το σφύριξε ένας φίλος κι έτσι βγήκα από την πλάνη μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Η πλοκή στο πρώτο σύμφωνα με το Inducks είναι του Γκότφρεντσον... άρα προφανώς και της επανέκδοσης!  :up:

 

 

Άρα και οι δυο ιστορίες θεωρούνται Γκότφρεντσον.

 

Εδώ θα μού επιτρέψετε να διαφωνήσω. Οι ιστορίες εντάσσονται στο ενεργητικό τού εκάστοτε σχεδιαστή και όχι εκείνου που έγραψε το σενάριο ή την πλοκή. Εκτός βέβαια αν οι δυο αυτές ιδιότητες συμπίπτουν στο ίδιο πρόσωπο. Για παράδειγμα, ο Carpi σχεδόν ποτέ δεν έγραφε το σενάριο. ΄Ομως κανείς δεν μπορεί να ισχυρισθεί ότι οι ιστορίες που έγραψε ανήκουν και στον σεναριογράφο,π.χ. το "΄Οσα παίρνει ο άνεμος" http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+1396-AP θεωρείται έργο τού Capri και όχι κοινό τών Capri (σχεδιαστή) και Guido Martina (σεναριογράφου).

Επομένως το remake είναι ιστορία τού Bill Wright εμπνευσμένη από την παλιά τού Gottfredson, αλλά σε καμιά περίπτωση ιστορία τού ίδιου τού Floyd. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Δεν νομίζω πως ισχύει αυτό Τρύφωνα.Και οι σεναριογράφοι μετριούνται ως ξεχωριστοί δημιουργοί και γι αυτό το inducks τους έχει συμπεριλάβει στην λίστα δημιουργών.Έπισης σύμφωνα με αυτόν τον πίνακα: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Disney_comics_by_Carl_Barks ιστορίες που δεν σχεδίασε ο Μπαρκς, αλλά έχει γράψει το σενάριο τους περιλαμβάνονται στην λίστα ιστοριών που έχει δημιουργήσει.Για παράδειγμα οι ιστορίες Horsing Around With History της οποίας του σχέδιο επιμελήθηκε ο Ουίλλιαμ Βαν Χορν, ή Somewhere in Nowhere το σχέδιο της οποίας ανέλαβε ο Πατ Μπλοκ, δεν μπορεί κανείς να πει ότι δεν θεωρούνται ιστορίες Μπαρκς.Άλλωστε το ίδιο το περιοδικό που τις δημοσίευσε διατυμπάνιζε το όνομα του σενιογράφου, αφήνοντας σε δεύτερη μοίρα τα ονόματα των σχεδιαστών.

Επεξεργασία από Quackmore
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Δεν επιμένω Δημήτρη μου. Αν και στις ιστορίες που επικαλείσαι, το σενάριο έχει γραφεί από τον Barks, ενώ στη συγκεκριμένη περίπτωση ούτε το σενάριο (είναι τού Ted Osborne) ούτε το σχέδιο τού remake είναι τού Floyd. Στην αρχική ιστορία πάλι το σενάριο είναι διχοτομημένο σε πλοκή (Floyd) και κείμενο (Osborne), αλλά το σχέδιο είναι 100% Gottfredson. Εγώ θα έλεγα λοιπόν ότι η νέα, είναι ιστορία τού Wright, σε σενάριο Osborne, βασισμένη σε πλοκή τού Gottfredson.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.