Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5279 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Όλα κι όλα, ο χρωματισμός έχει αλλάξει! Εκτός από τις ιστορίες του Carl Barks οι άλλες ιστορίες έχουν χρωματισμό δεκαετίας '90 και χειρότερο βασικά, άλλο ένα χαρακτηριστικό του Walt Disney Comics, παίζει να τα παίρνουν και έτοιμα χωρίς καν να τα ξαναχρωματίζουν εδώ!! xD Ήθελα να 'ξερα, πιο λίγο τους κοστίζει να αγοράζουν δικαιώματα για 5-6 σαβουροιστορίες από το να αγοράσουν μια μεγάλη ιστορία του Battista Carpi ή του Cavazzano? Ας είναι και 64 σελίδες το περιοδικό με 3 ευρώ! Νομίζω πολλοί εδώ πέρα θα το προτιμούσαν να δώσουν 3 ευρώ για μια μεγάλη κλασική ιστορία, μια 10σέλιδη καρλ μπαρκς και μια σελίδα Γκοντφρεντσον, Αλ Ταλiαφερρο, με ωραία εξώφυλλα και ωραία άρθρα κλπ.

Και αυτά τα εξώφυλλα πια... Ήμαρτον! Τόσα εξώφυλλα έχουν σχεδιάστει, φοβερά εξώφυλλα που έχουν δημοσιευτεί σε παλιά τεύχη Μίκυ Μάους, Κλασσικά κλπ και που πάνε και βρίσκουν και βάζουν τις χειρότερες σαβούρες. Θέλω να βάλουν στο 301 με το αφιερωμένο εξαιρετικά του Ντον Ρόσα, εξώφυλλο... Νάντορπ! :)

 

Νάντροπ (ή) θα ταίριαζε καλύτερα φίλε. Μια χαρά τα λες κι εσύ. Πόσες αδημοσίευτες ιστορίες Carpi, Scarpa κ.ά. υπάρχουν κι εμάς μάς ταϊζουν Heymans, Nadorp, Van Horn κλπ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.5k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εγώ πάλι νομίζω ότι όσοι το αγοράζουν δεν μπορούν να παραπονιούνται για την χαμηλή ποιότητα. Ειδικά εσείς που θα πάρετε το #300 παραπάνω από 1 φορά! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21721
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4391 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Εγώ πάλι νομίζω ότι όσοι το αγοράζουν δεν μπορούν να παραπονιούνται για την χαμηλή ποιότητα. Ειδικά εσείς που θα πάρετε το #300 παραπάνω από 1 φορά! :)

 

Ρε προβοκατορα, πας να ξεκινησεις παλι νεο γυρο συζητησεων με το γνωστο θεμα συλλεκτικοτητας/ποιοτητας ? :mafia::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

:idea: Μα εννοείται!
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εγώ πάλι νομίζω ότι όσοι το αγοράζουν δεν μπορούν να παραπονιούνται για την χαμηλή ποιότητα. Ειδικά εσείς που θα πάρετε το #300 παραπάνω από 1 φορά! :)

 

Σοφές κουβέντες. Μην νομίζεις, να είσαι σίγουρος. Ο μόνος τρόπος για να επιβάλλει το κοινό κάτι σε μία εταιρία, είναι με το πορτοφόλι του. Όχι μόνο στην προκειμένη, γενικά ισχύει αυτό. Από τη στιγμή που ο κόσμος συνεχίζει να αγοράζει, οι τακτικές συνεχίζονται. Κάτι σαν τα DLC των βιντεοπαιχνιδιών ένα πράμα, που όλοι τα κράζουν αλλά όλοι τα αγοράζουν.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4895 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ανακοινώθηκε και η δεύτερη αφίσα / διπλό οπισθόφυλλο (ό,τι κι αν αυτό σημαίνει). Είναι το γνωστό "Holiday in Duckburg".

 

Για να μην ξεχνιόμαστε, η πρώτη αφίσα είναι η ελαιογραφία με τίτλο "A Binful of Fun".

 

:beer:

Επεξεργασία από Comics Fan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4895 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Να και η τρίτη. Τίτλος: An Embarrassment of Riches.

 

Άντε τώρα να αποφασίσεις ποια θέλεις... :P

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Όλες μια χαρά είναι! :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Η πρώτη οκ, δεν είναι άσχημη. Τη δεύτερη την έχω βγάλει φωτοτυπία, την έχω πλαστικοποιήσει και την έχω βάλει στο δωμάτιό μου εδώ και κάτι χρόνια, επομένως έχω βαρεθεί να τη βλέπω. Η τρίτη είναι προφανώς αυτή που θα πάρω, έχει και τις εκφράσεις των ηρώων που μου αρέσουν περισσότερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5514 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ χαλαρά τη δεύτερη! Πανδαιμόνιο από χαρακτήρες και ζωηρά καλαίσθητα χρώματα! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4895 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το είχε αναφέρει και άλλος αναγνώστης: Θα υπάρχει τρόπος οι συνδρομητές να διαλέξουν ποια αφίσα θέλουν; Αν (το πιο πιθανό) δεν υπάρχει, θα μπορούσε τουλάχιστον να σταλεί η ίδια αφίσα σε όλους και να μην τυχαία η επιλογή που θα μπουν τα τεύχη στο φάκελο; Να ξέρουμε τουλάχιστον ποια αφίσα θα φτάσει στα χέρια μας. :)

 

Αγαπητέ Σπύρο, Φυσικά και θα έχετε την δυνατότητα επιλογής. Αρκεί να μας στείλετε το μήνυμά σας στην ηλεκτρονική διεύθυνση syn@terz.gr με θέμα “ΚΟΜΙΞ 300” στο οποίο θα μας αναφέρετε ποια από τις τρεις αφίσες/διπλά οπισθόφυλλα επιθυμείτε να αποκτήσετε. Για την αρίθμηση (πρώτη, δεύτερη, τρίτη) να λάβετε υπ’ όψιν τις αναρτήσεις που έχουν γίνει στην σελίδα “περιοδικό Κόμιξ” στο facebook.

 

Πηγή

 

Μόνο εγώ μένω όλο και πιο ευχαριστημένος από την εκδοτική; :) Δεν περίμενα ότι θα απαντούσαν θετικά στο παραπάνω.

 

Υ.Γ. Μιας και είχαμε κουβέντα χτες για το ΚΟΜΙΞ 300, να πω ότι κατά την (προσωπική και τελείως υποκειμενική) άποψη μου, αξίζει (με βάση τις ιστορίες που γνωρίζουμε μέχρι αυτή τη στιγμή). Για Γίππες, Μοτούρα, Σκάρπα, Φεριόλι δεν θα σχολιάσω καν, ελάχιστες φορές έχω μείνει παραπονεμένος από τους δημιουργούς αυτούς. Η δεκασέλιδη του Μπαρκς είναι καλή, η πεντασέλιδη μέτρια, να λέμε την αλήθεια. Όσο για τον Βικάρ, πέτυχα κάπου online ένα αντίτυπο της ιστορίας που θα δημοσιευτεί, και (ως εκ θαύματος) το σενάριο μου άρεσε πολύ, αφήστε που δίνει στον αδιάφορο αυτόν σχεδιαστή την ευκαιρία να δημιουργήσει σουρρεαλιστικά καρέ γεμάτα μπόλικα αντικείμενα (σταματάω για να μην βάλω spoiler).

 

:cheers5:

Επεξεργασία από Comics Fan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Πηγή

 

Μόνο εγώ μένω όλο και πιο ευχαριστημένος από την εκδοτική; :) Δεν περίμενα ότι θα απαντούσαν θετικά στο παραπάνω.

 

Υ.Γ. Μιας και είχαμε κουβέντα χτες για το ΚΟΜΙΞ 300, να πω ότι κατά την (προσωπική και τελείως υποκειμενική) άποψη μου, αξίζει (με βάση τις ιστορίες που γνωρίζουμε μέχρι αυτή τη στιγμή). Για Γίππες, Μοτούρα, Σκάρπα, Φεριόλι δεν θα σχολιάσω καν, ελάχιστες φορές έχω μείνει παραπονεμένος από τους δημιουργούς αυτούς. Η δεκασέλιδη του Μπαρκς είναι καλή, η πεντασέλιδη μέτρια, να λέμε την αλήθεια. Όσο για τον Βικάρ, πέτυχα κάπου online ένα αντίτυπο της ιστορίας που θα δημοσιευτεί, και (ως εκ θαύματος) το σενάριο μου άρεσε πολύ, αφήστε που δίνει στον αδιάφορο αυτόν σχεδιαστή την ευκαιρία να δημιουργήσει σουρρεαλιστικά καρέ γεμάτα μπόλικα αντικείμενα (σταματάω για να μην βάλω spoiler).

 

:cheers5:

 

 

Και όμως απάντησε........................ :best:

 

 

περιοδικό Κόμιξ Αγαπητέ Σπύρο, Φυσικά και θα έχετε την δυνατότητα επιλογής. Αρκεί να μας στείλετε το μήνυμά σας στην ηλεκτρονική διεύθυνση syn@terz.gr με θέμα “ΚΟΜΙΞ 300” στο οποίο θα μας αναφέρετε ποια από τις τρεις αφίσες/διπλά οπισθόφυλλα επιθυμείτε να αποκτήσετε. Για την αρίθμηση (πρώτη, δεύτερη, τρίτη) να λάβετε υπ’ όψιν τις αναρτήσεις που έχουν γίνει στην σελίδα “περιοδικό Κόμιξ” στο facebook.

 

 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=499489986771146

 

 

:respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27330
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  21
  • Reputation:   137
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  5

Από Facebook:

 

"Φίλοι μου,
Στο 300ό τεύχος του Κόμιξ… Μια μεγάλη γιορτή ετοιμάζει ο Ντόναλντ για μια επέτειο-ορόσημο στα χρονικά του περιοδικού που καταγράφει κάθε μήνα την ζωή της Λιμνούπολης. Μια γιορτινή ιστορία με καλεσμένους τους ήρωες του Ουώλτ Ντίσνεϋ, από τον Ντάαν Γίππες σε ένα διπλό και πανηγυρικό τεύχος! 

Ακόμη… Σας παρουσιάζουμε τα πρώτα στριπ που δημοσιεύθηκαν στον αμερικανικό ημερήσιο τύπο την δεκαετία του 1980. Το αξιόλογο αλλά δυσεύρετο αυτό υλικό, το οποίο δεν έχει επανεκδοθεί σε συγκεντρωτική μορφή, μάς παρουσιάζει απολαυστικά στιγμιότυπα από την καθημερινή ζωή του Μίκυ Σίτυ αλλά και της Λιμνούπολης. 

Και φυσικά, περιπέτειες από τους μεγάλους σχεδιαστές του Ντίσνεϋ: Μοττούρα Σκάρπα, Φεριόλι, Βίκαρ, Γκότφρεντσον, Μάου και Μπας Χέυμανς και δύο απολαυστικές ιστορίες από τον μεγάλο Καρλ Μπαρκς σε ένα διπλό τεύχος με τρεις (3!) επετειακές αφίσες/διπλά οπισθόφυλλα του μεγάλου δημιουργού για να επιλέξετε αυτή που σας αρέσει περισσότερο!

Κυκλοφορεί: Παρασκευή 24 Μαΐου σε όλη την Ελλάδα"

 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=577535345610243&set=a.201090333254748.52431.201088503254931&type=1&theater

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9470
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5142 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Η τριτη αφισα δαγκωτο αρκει να μας τις φερουν ολες στο νησι γιατι φετος με το ζορι βρισκουμε τα τευχη του μηνα ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3994
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Προσωπικά θα μου άρεσε πολύ περισσότερο αν έβαζαν τις αφίσες για εξώφυλλο για να επιλέξεις όποια θέλεις, και την εικόνα που έχουν για εξώφυλλο να μην την έβαζαν καν :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12159
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Από αυτό που φαίνεται στις φωτογραφίες καταλαβαίνεις ότι μάλλον το Κόμιξ αλλάζει σχήμα και παίρνει το σχήμα της Βιβλιοθήκης Γκότφρεντσον.Αλλά μπορεί να μην είναι κι έτσι τα πράγματα.Πάντως και να γινόταν κάτι τέτοιο, λογικό θα μου φαινόταν, εφόσον θα αρχίσουν να δημοσιεύουν στριπ του.Ίσως αυτός να ήταν και ο λόγος αφαίρεσης του άσπρου πλαισίου μετά από 25 χρόνια.Όπως και να έχει, νομίζω πως ήταν καιρός να φύγει τόσο το πλαίσιο, όσο και το κόκκινο κουτάκι από πάνω, μέσα στο οποίο ήταν το logo της Ντίσνεϋ.Καλύτερα φαίνεται χωρίς το κουτάκι.

 

Μια ακόμη θετική κίνηση είναι ότι με την αφαίρεση του πλαισίου, εξαφανίστηκαν ο αριθμός τεύχους, η ημερομηνία και η τιμή που αναγράφονταν στο κάτω μέρος του περιοδικού μέσα στο πλαίσιο.Η νέα τους θέση, δίνει ένα καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα.Το μόνο μείον, όπως αναφέρθηκε παραπάνω, είναι η τοποθέτηση της κορδέλας με την επιγραφή Συλλεκτικό Τεύχος κάτω αριστερά.Εφόσον ήθελαν να αλλάξουν εντελώς την εμφάνιση του περιοδικού, θα έπρεπε κατά την γνώμη μου να την τοποθετήσουν πάνω δεξιά.Αλλιώς ας την άφηναν εκεί που ήταν.

 

Επίσης, θα ήθελα και μια αλλαγή στο χρώμα του logo.Στα πρώτα τεύχη ήταν μπλε, μετά έγινε κόκκινο κι εφόσον τώρα θέλουν να κάνουν ριζικές αλλαγές, θα μπορούσαν να βρουν ένα νέο χρώμα.

Επεξεργασία από Quackmore
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12957
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

Νομίζω ότι απλά θα διπλώνει το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο (για αυτό θα είναι και  "διπλό" όπως ανακοίνωσαν κάποια στιγμή. Δεν θα μπέρδευαν τον κόσμο αν έλεγαν "αναδιπλούμενο")

 

edit: για αυτό πήγε και η ταμπελίτσα "Συλλεκτικό Τεύχος " αριστερά (εκτιμώ μόνο για αυτό το τεύχος)

 

 

Από αυτό που φαίνεται στις φωτογραφίες καταλαβαίνεις ότι μάλλον το Κόμιξ αλλάζει σχήμα και παίρνει το σχήμα της Βιβλιοθήκης Γκότφρεντσον.

Επεξεργασία από adams
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3994
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Από αυτό που φαίνεται στις φωτογραφίες καταλαβαίνεις ότι μάλλον το Κόμιξ αλλάζει σχήμα και παίρνει το σχήμα της Βιβλιοθήκης Γκότφρεντσον.Αλλά μπορεί να μην είναι κι έτσι τα πράγματα.Πάντως και να γινόταν κάτι τέτοιο, λογικό θα μου φαινόταν, εφόσον θα αρχίσουν να δημοσιεύουν στριπ του.Ίσως αυτός να ήταν και ο λόγος αφαίρεσης του άσπρου πλαισίου μετά από 25 χρόνια.Όπως και να έχει, νομίζω πως ήταν καιρός να φύγει τόσο το πλαίσιο, όσο και το κόκκινο κουτάκι από πάνω, μέσα στο οποίο ήταν το logo της Ντίσνεϋ.Καλύτερα φαίνεται χωρίς το κουτάκι.

 

Μια ακόμη θετική κίνηση είναι ότι με την αφαίρεση του πλαισίου, εξαφανίστηκαν ο αριθμός τεύχους, η ημερομηνία και η τιμή που αναγράφονταν στο κάτω μέρος του περιοδικού μέσα στο πλαίσιο.Η νέα τους θέση, δίνει ένα καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα.Το μόνο μείον, όπως αναφέρθηκε παραπάνω, είναι η τοποθέτηση της κορδέλας με την επιγραφή Συλλεκτικό Τεύχος κάτω αριστερά.Εφόσον ήθελαν να αλλάξουν εντελώς την εμφάνιση του περιοδικού, θα έπρεπε κατά την γνώμη μου να την τοποθετήσουν πάνω δεξιά.Αλλιώς ας την άφηναν εκεί που ήταν.

 

Επίσης, θα ήθελα και μια αλλαγή στο χρώμα του logo.Στα πρώτα τεύχη ήταν μπλε, μετά έγινε κόκκινο κι εφόσον τώρα θέλουν να κάνουν ριζικές αλλαγές, θα μπορούσαν να βρουν ένα νέο χρώμα.

Δεν αλλάζει σχήμα, απλώς το οπισθώφυλλο και εξώφυλλο θα έχουν διπλό μέγεθος που θα είναι τσακισμένα στην μέση ρε συ. :P Και την κορδέλα την τοποθέτησαν στα αριστερά επειδή ακριβώς το εξώφυλλο έχει διπλό μέγεθος. Επίσης, η κορνίζα είχε φύγει και στα τεύχη 69-72. Συμφωνώ απόλυτα στο ότι πρέπει να αλλάξουν το χρώμα του τίτλου, Τέλος, πιστεύω πως η κορνίζα δυστυχώς έφυγε μόνο για το συγκεκριμένο τεύχος για να το κάνει να μοιάζει πανυγηρικό. Σωστή κίνηση μεν, ελπίζω να καθιερωθεί όμως. Και στο συγκεκριμένο εξώφυλλο το κόκκινο logo μάλλον ήταν η καλύτερη επιλογή.

Επεξεργασία από Christaras
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2402
  • Reputation:   25520
  • Achievement Points:  2440
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5457 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Να ρωτήσω τώρα εγω κάτι άλλο;

Παίζει και το επόμενο να είναι επετειακό;

 

Ιούλιος 1988 - Ιούλιος 2013 = 25 χρόνια!

 

Άρα υπάρχουν ακόμα ελπίδες για την ανατύπωση!   :banana:   :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3994
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Να ρωτήσω τώρα εγω κάτι άλλο;

Παίζει και το επόμενο να είναι επετειακό;

 

Ιούλιος 1988 - Ιούλιος 2013 = 25 χρόνια!

 

Άρα υπάρχουν ακόμα ελπίδες για την ανατύπωση!   :banana:   :PPP:

Μακάρι να ΜΗΝ είναι διπλό τεύχος. Πρώτον η τσέπη μας δεν το αντέχει, και δεύτερον άμα είναι έστω ένα ενισχυμένο τεύχος 100 σελίδων μάλλον θα πρόκετε για τεύχος που ζητούσαμε καιρό. Ας μας κάνει το χατήρι η Νέα Ακτίνα... xD

Όχι ανατύπωση του τεύχους 1. Θα πέσει τρελή απάτη στα παλιατζίδικα, θα είναι άσχημο σαν έκδοση και γενικά δεν αξίζει (βλέπε τεύχος 1 Μίκυ Μάους). Υπάρχει το τεύχος 181 για την συγκεκριμένη ιστορία και σε μερικά χρόνια θα βγει και στην Βιβλιοθήκη Καρλ Μπαρκς. xD

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12159
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Νομίζω ότι απλά θα διπλώνει το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο (για αυτό θα είναι και  "διπλό" όπως ανακοίνωσαν κάποια στιγμή. Δεν θα μπέρδευαν τον κόσμο αν έλεγαν "αναδιπλούμενο")

 

edit: για αυτό πήγε και η ταμπελίτσα "Συλλεκτικό Τεύχος " αριστερά (εκτιμώ μόνο για αυτό το τεύχος)

 

 

Δεν αλλάζει σχήμα, απλώς το οπισθώφυλλο και εξώφυλλο θα έχουν διπλό μέγεθος που θα είναι τσακισμένα στην μέση ρε συ. :P Και την κορδέλα την τοποθέτησαν στα αριστερά επειδή ακριβώς το εξώφυλλο έχει διπλό μέγεθος. Επίσης, η κορνίζα είχε φύγει και στα τεύχη 69-72. Συμφωνώ απόλυτα στο ότι πρέπει να αλλάξουν το χρώμα του τίτλου, Τέλος, πιστεύω πως η κορνίζα δυστυχώς έφυγε μόνο για το συγκεκριμένο τεύχος για να το κάνει να μοιάζει πανυγηρικό. Σωστή κίνηση μεν, ελπίζω να καθιερωθεί όμως. Και στο συγκεκριμένο εξώφυλλο το κόκκινο logo μάλλον ήταν η καλύτερη επιλογή.

Όπως καταλαβαίνετε και οι τελευταίες μου ελπίδες χάθηκαν.Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις, αλλά θέλω κι εγώ με την σειρά μου να κάνω το εξής ερώτημα.Άντε για το οπισθόφυλλο αφίσα να το δεχτώ, αλλά για το εξώφυλλο για ποιο λόγο να κάνουν κάτι τέτοιο;Εκτός του ότι θα τσαλακωθεί σύντομα, θα δείχνει και άσχημα.Κρίμα κι έλεγα κι εγώ, μήπως το άλλαξαν για να χωρέσουν τα στριπ του Φλόϋντ.Όπως είπε και ο adams παραπάνω, με μπέρδεψε πολύ το εξώφυλλο.Το έβλεπα, το ξαναέβλεπα και είπα, λες...;Αν έγραφαν αναδιπλούμενο θα ήταν πιο ξεκάθαρα τα πράγματα.

 

Εφόσον έχουν έτσι τα πράγματα, κι εγώ πιστεύω πως η κορδέλα και το πλαίσιο θα επιστρέψουν στην θέση τους, όμως η εξαφάνιση της ημερομηνίας, της τιμής και του αριθμού τεύχους, από το πλαίσιο του περιοδικού, μάλλον είναι μόνιμη.

Επεξεργασία από Quackmore
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2402
  • Reputation:   25520
  • Achievement Points:  2440
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5457 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Christaras, ξέρεις τι; Δε μπορώ να φανταστώ επετειακό τεύχος χωρίς κάποιο "δώρο" και το βάζω σε εισαγωγικά γιατί ανέκαθεν τα "δώρα" πάντα τα πληρώναμε εξτρά.

Να, αύριο το 300 θα δώσει αφίσες (καλά έχω κατενθουσιαστεί  :Suspicious: )

Θα ήθελα το επόμενο να δώσει κάτι διαφορετικό. Δε νομίζω οτι θα πέσουν πολλοί θύματα απάτης, αν δώσουν την ανατύπωση σε ιλουστρασιόν χαρτί.

Φυσικά, όπως έχω πει και παραπάνω, πάντα μιλάω για 2 τεύχη μαζί... Το ενισχυμένο 301 και την ανατύπωση του 1...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30812
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6172 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Άντε για το οπισθόφυλλο αφίσα να το δεχτώ, αλλά για το εξώφυλλο για ποιο λόγο να κάνουν κάτι τέτοιο;Εκτός του ότι θα τσαλακωθεί σύντομα, θα δείχνει και άσχημα.

 

Πάντως μια παρόμοια "τσαχπινιά" με το εξώφυλλο είχαν κάνει και στο τεύχος #73 για τα 60 χρόνια του Ντόναλντ. ;)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3994
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Όπως καταλαβαίνετε και οι τελευταίες μου ελπίδες ελπίδες χάθηκαν.Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις, αλλά θέλω κι εγώ με την σειρά μου να κάνω το εξής ερώτημα.Άντε για το οπισθόφυλλο αφίσα να το δεχτώ, αλλά για το εξώφυλλο για ποιο λόγο να κάνουν κάτι τέτοιο;Εκτός του ότι θα τσαλακωθεί σύντομα, θα δείχνει και άσχημα.Κρίμα κι έλεγα κι εγώ, μήπως το άλλαξαν για να χωρέσουν τα στριπ του Φλόϋντ.Όπως είπε και ο adams παραπάνω, με μπέρδεψε πολύ το εξώφυλλο.Το έβλεπα το ξαναέβλεπα, λέω λες;Αν έγραφαν αναδιπλούμενο θα ήταν πιο ξεκάθαρα τα πράγματα.

 

Εφόσον έχουν έτσι τα πράγματα, κι εγώ πιστεύω πως η κορδέλα και το πλαίσιο θα επιστρέψουν στην θέση τους, όμως η εξαφάνιση της ημερομηνίας, της τιμής και του αριθμού τεύχους, από το πλαίσιο του περιοδικού, μάλλον είναι μόνιμη.

Το εξώφυλλο προφανώς το έκαναν έτσι ρε συ επειδή πρόκετε για μεγάλο σχέδιο. Δεν το βρίσκω άσχημο και ούτε θα τσαλακώνεται εύκολα, για ποίο λόγο να τσαλακωθεί άλλωστε; Εδώ δεν μου έχει τσαλακωθεί το εξώφυλλο του 73 (ειλικρινά τευχάρα με τα όλα του όμως xD) που άνοιγε στην μέση. :P Ε και το εξώφυλλο πρόκετε για σχέδιο πλατύ, δεν είναι κακό. Βασικά ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί σας χαλάει τόσο πολύ το εξώφυλλο του 300, του 200 ήταν τρισάθλιο, λες και τόσο καιρό δεν έχουμε δει πολύ χειρότερες πατάτες για εξώφυλλα στο περιοδικό, από τις αρχές του κι όλας. :P Ελπίζω και στο εσωτερικό να έκαναν επιτέλους κάποιες αλλαγές έστω εμφανησιακά ρε παιδί μου, τόσα χρόνια κάμια ουσιαστική αλλαγή.

Επεξεργασία από Christaras
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2402
  • Reputation:   25520
  • Achievement Points:  2440
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5457 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 Βασικά ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί σας χαλάει τόσο πολύ το εξώφυλλο του 300, του 200 ήταν τρισάθλιο, λες και τόσο καιρό δεν έχουμε δει πολύ χειρότερες πατάτες για εξώφυλλα στο περιοδικό, από τις αρχές του κι όλας. :P

 

100 μήνες πριν ήμασταν ανώριμοι! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12159
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Το εξώφυλλο προφανώς το έκαναν έτσι ρε συ επειδή πρόκετε για μεγάλο σχέδιο. Δεν το βρίσκω άσχημο και ούτε θα τσαλακώνεται εύκολα, για ποίο λόγο να τσαλακωθεί άλλωστε; Εδώ δεν μου έχει τσαλακωθεί το εξώφυλλο του 73 (ειλικρινά τευχάρα με τα όλα του όμως xD) που άνοιγε στην μέση. :P Ε και το εξώφυλλο πρόκετε για σχέδιο πλατύ, δεν είναι κακό. Βασικά ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί σας χαλάει τόσο πολύ το εξώφυλλο του 300, του 200 ήταν τρισάθλιο, λες και τόσο καιρό δεν έχουμε δει πολύ χειρότερες πατάτες για εξώφυλλα στο περιοδικό, από τις αρχές του κι όλας. :P Ελπίζω και στο εσωτερικό να έκαναν επιτέλους κάποιες αλλαγές έστω εμφανησιακά ρε παιδί μου, τόσα χρόνια κάμια ουσιαστική αλλαγή. ΜΑΚΑΡΙ τις αλλαγές που β

Όταν λέω πως όλες οι ελπίδες μου χάθηκαν, αναφέρομαι κυρίως στις οπτικές αλλαγές που ανέφερα προηγουμένως οι οποίες όπως φαίνεται έγιναν μόνο για το συγκεκριμένο τεύχος.Περιμένα ότι οι αλλαγές αυτές θα ήταν μόνιμες, για να δείξουν ότι το περιοδικό αλλάζει σελίδα.Όσον αφορά το εξώφυλλο, μπορεί να έγινε για λόγους μεγέθους, αλλά για μένα καλύτερα να μην το είχαν επιλέξει.Συμφωνώ πως είναι πολύ καλύτερο, τόσο απ΄του προηγούμενου τεύχους, όσο κι από εξώφυλλα άλλων τευχών, των τελευταίων χρόνων, αλλά δεν κάνει για το Κόμιξ.

 

Ε όχι κι απαίσιο το εξώφυλλο του #200.Μπορεί να μην ήταν σαν του #100 που είχε Μπαρκς, αλλά σίγουρα ήταν αρκετά καλό.Και μάλιστα εμφανίζονται οι γνωστοί ήρωες του περιοδικού, κι όχι αυτοί που ζήτημα να έχουν εμφανιστεί 1-2 φορές.Άσχετα όμως απ΄αυτό, το σκίτσο του #200 είναι πολύ καλύτερο.

 

Πάντως σε όσες χώρες δημοσιεύτηκε το συγκεκριμένο εξώφυλλο, δεν διπλώνει.Για παράδειγμα στο Walt Disney's Comics & Stories έχει μπει μόνο το κομμάτι που εμφανίζονται οι Ντακ και το υπόλοιπο, ή το έκοψαν, ή εμφανίζεται στο οπισθόφυλλο.Πιστεύω αν το έκαναν κι εδώ έτσι, το αποτέλεσμα θα ήταν πολύ καλύτερο.Οπότε δεν παίζει, ρόλο το μεγάλο μέγεθος του εξωφύλλου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116945
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και το επόμενο τεύχος ενισχυμένο θα είναι, για τα 25 χρόνια του περιοδικού. Και το εξώφυλλο τελικά είναι wraparound και όχι σαν του 73. Το ίδιο και η αφίσα του οπισθόφυλλου.

Υ.Γ. Το λευκό πλαίσιο απουσιάζει και στο επόμενο τεύχος

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3994
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Και το επόμενο τεύχος ενισχυμένο θα είναι, για τα 25 χρόνια του περιοδικού. Και το εξώφυλλο τελικά είναι wraparound και όχι σαν του 73. Το ίδιο και η αφίσα του οπισθόφυλλου.

Υ.Γ. Το λευκό πλαίσιο απουσιάζει και στο επόμενο τεύχος

Με αυτό http://neamar.fr/Res/DUCK/DUCK/A%20Little%20Something%20Special_cover.jpg εξώφυλλο?? :D

Επιτέλους έχε γεια κορνίζα! xD

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116945
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Όχι, πάλι ελαιογραφία είναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.