Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12627
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  295
  • Reputation:   1311
  • Achievement Points:  295
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν το εχω διαβασει ακομη το ΚΟΜΙΞ για να δω πως ακριβως το εχουν διατυπωσει, αλλα μηπως τυχον εννοουν οτι ειναι ανεκδοτη, δλδ αδημοσιευτη, στο ΚΟΜΙΞ κι οχι γενικα στην Ελλαδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.5k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

....γιατί αν συνεχίσει έτσι δεν το βλέπω καλά το ΚΟΜΙΞ.

και εγω δε το βλέπω καλά αλλα ισως πρέπει να αλλάξω γιαλιά.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  426
  • Reputation:   2216
  • Achievement Points:  426
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Το ένα "ενισχυμένο", το άλλο "διπλό"! Από ποσότητα καλά πάνε πάντως...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12780
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  58
  • Reputation:   180
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Τα τελευταία λοιπόν χρόνια στην Κέρκυρα τουλάχιστον, έρχονται στα καταστήματα που πωλούνται περιοδικά, τεύχη παλαιότερα ΚΟΜΙΞ και μάλιστα πολύ μικρά νούμερα(πχ 60, 61, 62, κλπ), τα οποία είναι εξαντλημένα υποτίθεται, εδώ και πολύ καιρό... Οι τιμές των τευχών σε σακουλάκι ατομικό, είναι 3,50!!!

 

 

Γιατί να μην έχουμε τέτοια και στην Καρδίτσα; :crying::crying:

 

 

Το αποφάσισα. Του χρόνου θα έρθω για διακοπές στην Κέρκυρα. :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τι εννοώ, το ΚΟΜΙΞ χρησιμοποιεί το αμερικάνικο format, 4 σειρές ανά σελίδα, ενώ οι περισσότερες ιταλικές ιστορίες χρησιμοποιούν 3 σειρές ανά σελίδα.

 

Οι περισσότερες, ναι, αλλά πολλές ιταλικές έχουν κι αυτές 4 σειρές ανα σελίδα. Τι δημοσίευε το Μεγάλο Μίκυ δηλαδή μέχρι το 1990;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Γι' αυτό είπα οι περισσότερες και όχι όλες. Ο λόγος είναι επειδή πολύ μεγάλη ποσότητα των Ιταλικών ιστοριών δημιουργούνται για το Topolino, το οποίο χρησιμοποιεί 3 σειρές ανά σελίδα, χωρίς όμως να σημαίνει πως δεν υπάρχουν ιταλικές ιστορίες που χρησιμοποιούν 4 σειρές ανά σελίδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μια καλή ιδέα για το ΚΟΜΙΞ είναι να βγάλει ένα τεύχος με τις καλύτερες ιστορίες του Καρλ Μπαρκς που έχουν να δημοσιευθούν καιρό ώστε να διαβάσουμε και εμείς οι νεότεροι αυτές τις απίστευτες ιστορίες.Τότε θα δικαιολογούσε το ''Συλλεκτικό Τεύχος''. :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  426
  • Reputation:   2216
  • Achievement Points:  426
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Μια καλή ιδέα για το ΚΟΜΙΞ είναι να βγάλει ένα τεύχος με τις καλύτερες ιστορίες του Καρλ Μπαρκς που έχουν να δημοσιευθούν καιρό ώστε να διαβάσουμε και εμείς οι νεότεροι αυτές τις απίστευτες ιστορίες.Τότε θα δικαιολογούσε το ''Συλλεκτικό Τεύχος''. :thinking:

 

Οι ιστορίες του όμως ήδη δημοσιεύονται στην "Βιβλιοθήκη". Ούτε εμένα με ενόχλει η επαναδημοσίευση παλιών ιστορίων αφού δεν τις έχω διαβάσει. Και δεν θελώ να φανταστώ τις συζητήσεις που θα έφερνε μια επιλόγη καλύτερων ιστοριών για ένα και μόνο τεύχος! Αληθεία θα μπορούσαν να χωρέσουν?? :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Γιωργο δε πιστευω να εχεις τιποτα ενοικιαζομενα στη Κερκυρα και να μας το λες αυτο για τα κομιξ ωστε να ερθουμε...? :lol:

δηλαδη τα 60αρια κομιξ τα βρηκες φετος στο νησι? αυτο θα πει συλλεκτικο!!!

εγω στη Μυτιληνη εχω βρει νουμερα μετα το 180 μεχρι στιγμης και εχω αρχισει να σκεφτομαι να τα τσιμπησω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Τσίμπα τα,τσίμπα τα(αν δεν τα έχεις).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

ειπα να μη μαζευω και τα κομιξ αλλα λυγισα!!!

τελικα τα τσιμπησα απο το περιπτερο, νουμερα 197,198,200,202,206,207,211,218,219,221,223,255 με 3 ευρω το ενα...

τελικα ποσο συλλεκτικο ειναι αυτο το κομιξ οταν βρισκεις με χαρακτηριστικη ευκολια νουμερα πανω απο 5ετια σε ζελατινα?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Τσίμπα τα,τσίμπα τα(αν δεν τα έχεις).

 

Οκ ,μην ξανακούσω να με λογοκρίνετε άλλη φορά.Ακούς εκεί «τσίμπα τα» :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Λοιπόν, ας πω και εγώ την γνώμη για το τελευταίο τεύχος του Κόμιξ,αν και πλέον οτι και να πούμε το Κόμιξ δεν μας δίνει πλέον σημασία, άρα στην ουσία τζάμπα χάνουμε τα λόγια μας, αλλά δεν πειράζει ας υπάρχει και μια κρυφή ελπίδα μήπως και γίνει το μεγάλο θαύμα.Στο θέμα μας.Σαφώς ο Μπάρκς κορυφή,υπέροχο σχέδιο και καταπληκτικό σενάριο.Είναι από εκείνες τις ιστορίες που συμπαθώ πάρα πολύ τον Ντόναλντ και αντιπαθώ τον Σκρούτζ λιγάκι (σόρρυ κουνιαδάκι).Επίσης το άρθρο που συνόδευε την ιστορία ήταν φοβερό και άκρως ενημερωτικό.Τώρα όσον αφορά τον Ρότα απλά :respect: .Από εκείνες τις ιστορίες που παρόλο που είναι μικρές σε έκταση σε κάνουν να χορταίνεις το διπλάσιο ή το τριπλάσιο.Ειδικά το τέλος της ιστορίας, με τον Ντόναλντ και τα ανιψακια να τρέχουν τρομοκρατημένοι και τον καημένο τον φαροφύλακα να θέλει απλά λίγη παρέα απλά τέλειο.Βαν Χόρν δυστυχώς όχι κάτι το σημαντικό, ο συγκερκιμένος σχεδιαστής δεν έχει να προσφέρει και πολλά πλέον και ούτως ή άλλος έχει αραιώσει πολύ από την ενεργό δράση και δικαιολογημένα εφόσον έχει ξεπεράσει τα 71,πάντως αυτό δεν σημαίνει ότι ξεχνάμε τις δεκάδες καταπληκτικές ιστορίες που μας έχει προσφέρει.Το δίδυμο Γίππες-Μίλτον σεναριακά τα πήγε περίφημα αν και δεν ήταν κάτι το προτότυπο.Έχουμε δει δεκάδες οικολογικές ιστορίες από Γίππες.Τώρα από σχέδιο δυστυχώς δεν ήταν τίποτα το σημαντικό, ειδικά το σχέδιο της συγκεκριμένης ιστορίας μου φάνηκε εντελώς προχειροδουλειά.Περίμενα περισσότερη προσπάθεια από 2 σχεδιαστές που μόνο ατάλαντοι δεν είναι.Ο Γκιουλιέν μου φάνηκε αρκετά καλός.Μου θυμίζει πολύ Γίππες και σχεδιαστικά και σεναριακά αν και οι υπόλοιπες δουλειές του είναι έτσι τότε σίγουρα αξίζει μια θέση στις σελίδες του Κόμιξ. :best: Βίκαρ και Χέυμανς μια από τα συνηθισμένα.

 

ΥΣ. Ο Ντόναλντ του εξωφύλλου του επόμενου τεύχους μου θυμίζει πολύ Κορράντο Μασταντουόνο.Πάντως ο Νάρντοπ έχει βετιωθεί κάπως.Μακάρι να συνεχιστεί αυτή η βελτίωση.

 

:thinking: Για να δούμε τι καπνό θα φουμάρει και το επόμενο τεύχος.Υπομονή μια εβδομάδα μας έμεινε.

Υπομονή.Εντελώς υποκειμενικό πλέον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κομιξ 266 και διπλό τεύχος με 164 σελιδες και 5,90 ευρώ.

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

Τα γιγάντια μυρμήγκια κλασικός Καρλ Μπαρκς,Συλλεκτικα κομικς,Το βουνό τρέμει,Μισές αλήθειες,Μουσικό σαμποτάζ,Η ρίζα του κακού,Το τελευταίο ταξιδι της Λουκρητίας,Ερωτες και ξίφη και Αντιαθλητική συμπεριφορά.Και αφιέρωμα στην ιστορία του Καρλ Μπαρκς ''Τα γιγάντια μυρμήγκια'', στην ιστορία του Καβατσάνο ''Ερωτες και ξίφη'' και στις μεγάλες ιταλικές παρωδίες λογοτεχνικών και κινηματογραφικων αριστουργημάτων με ήρωες του Ντισνεη.

:best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  467
  • Reputation:   2285
  • Achievement Points:  473
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6294 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κομιξ 266 και διπλό τεύχος με 164 σελιδες και 5,90 ευρώ.

 

Τα γιγάντια μυρμήγκια κλασικός Καρλ Μπαρκς,Συλλεκτικα κομικς,Το βουνό τρέμει,Μισές αλήθειες,Μουσικό σαμποτάζ,Η ρίζα του κακού,Το τελευταίο ταξιδι της Λουκρητίας,Ερωτες και ξίφη και Αντιαθλητική συμπεριφορά.Και αφιέρωμα στην ιστορία του Καρλ Μπαρκς ''Τα γιγάντια μυρμήγκια'', στην ιστορία του Καβατσάνο ''Ερωτες και ξίφη'' και στις μεγάλες ιταλικές παρωδίες λογοτεχνικών και κινηματογραφικων αριστουργημάτων με ήρωες του Ντισνεη.

:best:

Eιναι η ιδια ιστορια με αυτο

 

Comix_0034.jpg

 

και αν ναι γιατι δεν γραφει "Ιστορικη Επανεκδοση" .

Εχω αρχισει και μαζευω τις λεγομενες "Ιστορικες Επανεκδοσεις",5-6 οσες ειναι.

 

 

ΟΚ Εdit:Yπαρχει περιπτωση να ειναι με τα παπια μια ιστορια γνωστη απο Μεγαλο-Σουπερ Μικυ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

εχει και αρθρακι για το green lantern film αλλα εχει την fan-made αφίσα! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ο Βαγγέλης Ζ*********λος είναι κάποιος από εδώ μέσα ? Στο τελευταίο τεύχος που κυκλοφόρησε (266) το γράμμα του μου θύμισε πολλά από αυτά που συζητάμε στο GC. Το ότι το Μίκυ Μάους είναι πολύ μπροστά, τη σειρά Double Duck κλπ. Αυτό όμως που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση είναι πως ζητάει στα πλαίσια της σειράς "Τα μεγάλα σήριαλ" να δημοσιευτεί η σειρά του Massimo De Vita "Οι κυρίαρχοι του Γαλαξία". Σας θυμίζει κάτι ? Αν όχι, ρίξτε μια ματιά εδώ. Είναι ευχάριστο να ξέρω πως υπάρχουν κι άλλοι που υποστηρίζουν τις μεγάλες ιστορίες του Massimo De Vita για τη σειρά των Μεγάλων Σήριαλ.

 

Το σημαντικότερο όμως όλων είναι το παρακάτω. Ο Τερζόπουλος όποτε είναι να κάνει μία μεγάλη εκδοτική κίνηση, προετοιμάζει τον κόσμο μέσω της στήλης αλληλογραφίας του ΚΟΜΙΞ. Πριν ανακοινωθούν η Βιβλιοθήκη Barks (και ίσως και τα Disney Manga, δεν θυμάμαι) είχαν πεταχτεί σπόντες από τη στήλη αλληλογραφίας. Σε κάποιο τεύχος πριν λίγους μήνες είχαν πει πως οι εκδόσεις με ανθολογίες των δημιουργών θα έχουν συνέχεια. Σε μία ομιλία μου με τον Valtasar στη Λέσχη Φίλων Κόμικς του είχα πει πως είναι πάρα πολύ πιθανόν να βγουν συγκεντρωτικές εκδόσεις με ιστορίες του Μίκυ. Στο τελευταίο τεύχος το γράμμα του Βαγγέλη αναφέρει πως θα ήταν πολύ καλό εκτός από τη Βιβλιοθήκη του Barks να κυκλοφορήσουν στην Ελλάδα και τα άπαντα του Gottfredson, του σχεδιαστή που ούτε ο Paul Murry δεν κατάφερε να ξεπεράσει. Στο γράμμα δεν υπάρχει απάντηση, κάτι που σημαίνει ότι απλά θέλουν να αναφέρουν την επιθυμία του κόσμου. Επίσης στην Ιταλία πρόσφατα κυκλοφόρησαν τα άπαντα του Gottfredson σε ειδικά σκληρόδετα άλμπουμ με μορφή στριπ, και ο Τερζόπουλος ακολουθεί σε τεράστιο βαθμό την Disney Italia τον τελευταίο καιρό.

 

Όλα τα παραπάνω, σημαίνουν μόνο ένα πράγμα. Στην Ελλάδα αργά ή γρήγορα θα κυκλοφορήσει η "Βιβλιοθήκη Floyd Gottfredson". Το διαβάσατε πρώτοι μόνο στο GreekComics.-

 

Στα του τεύχους τώρα. Δεν πρόλαβα να το διαβάσω, όμως με ένα πρόχειρο ξεφύλλισμα μου έκαναν εντύπωση 3 πράγματα.

 

 

1) Μεγάλη ιστορία του Carl Barks που δεν είχε δημοσιευτεί ακόμα στο περιοδικό. Στην αρχή παραξενεύτηκα που δεν την είχαμε δει τόσον καιρό, ειδικά τη στιγμή που όλες οι μεγάλες ιστορίες του Παπιάνθρωπου έχουν εξαντληθεί εδώ και καιρό, όμως μόλις άνοιξα το τεύχος παρατήρησα πως η συγκεκριμένη έχει κάτι διαφορετικό. Χρησιμοποιεί παραδόξως 3 σειρές ανά σελίδα, ενώ όλες (ή σχεδόν όλες) οι υπόλοιπες ιστορίες του Barks είναι φτιαγμένες για δημοσίευση στο αμερικάνικο format με 4 σειρές ανά σελίδα. Όπως έχουμε αναφέρει και στο παρελθόν, το περιοδικό για έναν ανεξήγητο λόγο είχε σταματήσει να δημοσιεύει τέτοιες ιστορίες. Ίσως γι' αυτό να έμεινε και στα συρτάρια η συγκεκριμένη τόσον καιρό, δεν ξέρω...

 

 

2) Ιστορία του Giorgio Cavazzano (και μάλιστα με τον Μίκυ) που έχουμε να δούμε κάτι αιώνες. Και όχι μόνο ιστορία του Cavazzano, αλλά όπως οι περισσότερες ιταλικές ιστορίες, έτσι κι αυτή χρησιμοποιεί 3 σειρές ανά σελίδα. Στο συγκεκριμένο τεύχος κάναν επιτέλους αυτό για το οποίο φωνάζαμε τόσον καιρό, αναδιοργάνωση των καρέ ώστε να χρησιμοποιεί 4 σειρές ανά σελίδα ώστε αφ' ενός να ταιριάζει στο μεγαλύτερο μέγεθος του περιοδικού και αφ' εταίρου να χρησιμοποιήσει λιγότερες σελίδες και να μπουν κι άλλες ιστορίες.

Μάγκες και μάγκισες, η πιθανότητα να μας κατασκοπεύει κάποιος είναι πολύ μεγάλη και χαίρομαι αφάνταστα γι' αυτό. Η ιστορία είναι τούτη 'δω, και ενώ originally χρησιμοποιεί 63 σελίδες, στο ΚΟΜΙΞ δημοσιεύτηκε σε 34. Και στο αυθεντικό format να έμπαινε δεν θα με χάλαγε καθόλου μιας και το συγκεκριμένο τεύχος είναι διπλό και έχει χώρο, όμως με την αναδιοργάνωση των καρέ χωράει ακόμα και σε ένα συνηθισμένο τεύχος 80κάτι σελίδων. Γενικά η συγκεκριμένη μέθοδος είναι μια πολύ καλή ιδέα ώστε να δούμε περισσότερες ιταλικές ιστορίες πολλών σελίδων στο εγγύς μέλλον.

 

3) Tο άρθρο για την ιστορία "Η κόλαση του Μίκυ", μία ιστορία που έχουμε αναφέρει ως πιθανή επιλογή για κάποιο επόμενο τεύχος ουκ ολίγες φορές. Το συγκεκριμένο μου αναπτερώνει τις ελπίδες για μια επερχόμενη βιβλιοθήκη Gottfredson. Δεν έχω διαβάσει το άρθρο ακόμα, όμως είμαι σίγουρος πως θα είναι πολύ καλό, όπως η συντριπτική πλειοψηφία των άρθρων του περιοδικού (Όχι δεν κάνω πλάκα, παρά την πτώση του περιοδικού, τα άρθρα του εξακολουθούν να είναι αξιόλογα).

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12627
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  295
  • Reputation:   1311
  • Achievement Points:  295
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτο που μπορουμε να κανουμε σαν ανγνωστες ειναι να στειλουμε ατομικα απο ενα μαιηλ και να ζητησουμε να τα εκδωσουν επιτελους!

Επεξεργασία από Dhm
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3730
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Guess who. :lol:

Δικό μου ήταν το γράμμα (mail βασικά), το οποίο υπέστη ένα μικρό "μοντάζ", αλλά ευτυχώς δε χάθηκε το γενικότερο νόημά του. Βασικά, το ξεκίνημα για το DoubleDuck ήταν ένα praise μπας και δώσουν λίγη σημασία στο υπόλοιπο και απαντήσουν με mail, μιας και δεν είχα σκεφτεί ότι παίζει να το δημοσιεύσουν... :P Για τους Κυρίαρχους έχω εκφράσει αρκετές φορές την επιθυμία μου να τους δω σε συγκεντρωτική έκδοση κι εδώ.

Anyways, μιας και το δημοσιεύσαν περίμενα μια διαφωτιστική ελπιδοφόρα απάντηση, αλλά και η λογική σου δεν είναι λανθασμένη.

 

Όσο για το τεύχος, όντως ήταν καλό. Ευχάριστο το ότι δημοσιεύτηκε ιστορία του Καβατσάννο μετά από καιρό. Κι εγώ παραξενεύτηκα μόλις είδα στο inducks πως η ιστορία έχει 3 σειρές ανα σελίδα, μιας και η τακτική που χρησιμοποιούσαν έως τώρα με τις Ιταλικές ιστορίες (που ακολουθούν το φορμάτ των τριών σειρών ανα σελίδα) ήταν το... τράβηγμα της σελίδας με την ιστορία να παραμένει με 3 σειρές. Φυσικά, το αποτέλεσμα της αναδιοργάνωσης με 4 σειρές ανα σελίδα είναι αισθητά καλύτερο. Τα άρθρα ήταν και αυτά ενδιαφέροντα και προσεγμένα γι' ακόμη μια φορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

χα! κι εγώ κάπως όπως ο PK σκέφτηκα αλλά για άλλο λόγο :) Εμένα μου τσίνησε τοενδιαφέρον η αναφορά στις ιστορικές παρωδίες του De Vita που είχαν δημοσιευθεί στα Κλασσικά του Δραγούνη... Προσωπικά για εκεί θεώρησα ότι προλείανε το έδαφος. Αλλά και τα άλλα που λέει ο Γιώργος λογικά φαίνονται :)

 

Με ξάφνιασαν οι 4 γραμμές ανά σελίδα και με ξαφνιάζει περισσότερο που λέει ότι αυτό δεν ήταν το ορίτζιναλ φορμά τους. Χτυπάγαν στο μάτι πολύ διαφορετικά....

 

Από εκεί και πέρα να σχολιάσω ότι η τελευταία ιστορία που δημοσίευσε ήταν χαλαρά και με άνεση η χειρότερη που έχω διαβάσει εδώ και χρόνια σε περιοδικό Disney. Διεκδικεί επάξια βραβείο καρακάλτ αηδίας. Τώρα που το σκέφτομαι δεν θα με εξέπληττε μια εάν μάθαινα ότι οι δημιουργοί της (ειδικά ο σεναριογράφος) είναι 90+ ετών............ Καιρό είχα να τσιτώσω έτσι άσχημα :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μα είδαν καλά τα ματάκια μου, ή όνειρο βλέπω?Μάλλον η πικρή αλήθεια άρχισε να βγαίνει και πάλι στο φως.Θυμηθήκαμε Καβατσάνο μετά από 5 ακριβώς χρόνια αισθητής απουσίας, από της σελίδες του Κόμιξ.Και όμως αυτή είναι η πικρή αλήθεια.Το στοίχημα χάθηκε.Δεν γίνεται κύριε Τερζόπουλε, να θες από την μια να βγάζεις το καλύτερο περιοδικό του κόσμου και από την άλλη να μου βάζεις Φοντς, Εστεμπάν, Χοσέ Μαρία και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.Τώρα που μας τελίωσε ο Ρόσα και σιγά, σιγά τελιώνουν οι ευκολίες με Ρότα και Βαν Χόρν αρχίζουμε να στρεφόμαστε σε Ιταλικές κατευθύνσεις,καθώς και σε παλιές καλές Μπαρκσικές ιστορίες, εμ έτσι είναι αυτά,ποιοτικό περιοδικό με μάπα ιστορίες δεν γίνεται.Άντε να δούμε θα αλλάξει ρότα το περιοδικό επιτέλους ή ήταν ένα απλά πέρασμα τις στιγμής.Το λέω κυρίως, γιατί όλα αυτά έγιναν επειδή σταμάτησαν και οι επανακδόσεις των πρώτων ιστορίων του Κόμιξ, λόγω της Βιβλιοθήκης του Καρλ Μπάρκς.Ίσως στα επόμενα τεύχη να ξαναεπιστρέψουμε στο μαύρο χάλι.Επίσης παρατήρησα απουσία του Βίκαρ μπράβο του άντε και να μην μας ξανάρθει. :lol: (Να ΄ρθεί, αλλά τουλάχιστον με υλικο της προκοπής)Ας διαβάσω και το τεύχος όμως για να έχω μια πλήρη εικόνα.

 

Υ.Σ. Στον σταθμό Λαρίσης, το περίπτερο που συναντάς, με το που βγαίνεις από τον σταθμό του μετρό είχε καμιά τριανταριά αντίτυπα του Κόμιξ και 20 αντίτυπα του Ντόναλντ.Τρέξτε να προλάβετε. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πω πω τι σκεφτεστε! Συνομωσίες, υπονοούμενα, μυστικοί κώδικες κρυμμένοι στα γράμματα και τα άρθρα του περιοδικού... πλακα κανω. :P

Και ναι, το γράμμα του Βαγγέλη το είδα κι εγω, το διάβασα και είπα: Αυτός είναι ή ο MZ ή ο PK. Ομως κοίταξα από κάτω και δεν εγραφε ούτε Γιώργος, ούτε Γιάννης, οπότε λέω μαλλον σύμπτωση θα είναι... :oops:

Οι ιστορίες ειναι απολαυστικότατες, το τευχος ειναι το καλύτερο που εχω διαβασει καιρό τωρα. Μεγάλο, χορταστικό ΚΑΙ με μεγάλη ιστορία Μπαρκς. Τα ''συλλεκτικά κόμικς'' του Χευμανς ειναι ίσως η καλύτερη ιστορία του τεύχους, το βουνό που τρέμει του Γίππες ειναι πολύ αστείο ενω οι Μισες Αλήθειες του Χορν είναι προτωτυπες και απολαυστικές, αλλα με λιγο ξενερωτο τελος. Το ταξίδι της Λουγκρητίας (ο άλλος Χευμανς) περιεχει μια διήγηση απο το παρελθόν του Σκρουτζ που θα μπορουσε άνετα να ενταχθεί στο 11ο επεισόδειο του Βίου και της Πολειτίας, κατα τη διάρκεια του ταξιδιού με τον τιτανικό, αρκει να αλλάζαμε το όνομα του πλοίου ενω επιτέλους είδαμε Καβατσάννο μετά από πολύ καιρό και μάλιστα σινε-παρωδια (μα πόσες είναι πια; ). Οι υπόλοιπες ιστορίες είναι μέτριες, θα μπορούσαν να μην τις βαλουν καν και το τεύχος να ειναι μικρό αλλα άκρως ποιοτικό. Αλλα και έτσι που το κάνανε, δε με πειραξε! Οσο για την τελευταία ιστορία Germ, φρεντυ μίλτον είναι, τι περιμένεις; :P

Επεξεργασία από Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Και ναι, το γράμμα του Βαγγέλη το είδα κι εγω, το διάβασα και είπα: Αυτός είναι ή ο MZ ή ο PK. Ομως κοίταξα από κάτω και δεν εγραφε ούτε Γιώργος, ούτε Γιάννης, οπότε λέω μαλλον σύμπτωση θα είναι... :oops:

 

Χαχ! Έχουν σταλθεί ουκ ολίγα mails με ιδέες για μελλοντικές εκδόσεις/δημοσιεύεσεις ιστοριών (τα μισά λένε και για Τζίκε :P), αλλά ποτέ δεν έχω δει τέτοιο μήνυμα δημοσιευμένο... At least, βλέπουν τι θέλει ο κόσμος (μέσω των μηνυμάτων), και μερικές φορές κάνουν ανάλογες κινήσεις (πέρσι είχα στείλει και για DoubleDuck, ενώ 2-3 άλλα που έχω "ζητήσει" τα 'χω δει... τυχαίο; :P)

 

Ανυπομονώ να διαβάσω το "παραποιημένο" γράμμα (μιας και το κανονικό νομίζω το 'χω διαβάσει :P) - :respect: bv. Επίσης, θέλω να διαβάσω την ιστορία του Καβατσάννο (αν και ξεφυλλίζοντας το τεύχος δεν μου φάνηκε και πολύ καλή...)! :D (ναι, δεν το έχω πάρει ακόμα το τεύχος :oops: ).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Και ναι, το γράμμα του Βαγγέλη το είδα κι εγω, το διάβασα και είπα: Αυτός είναι ή ο MZ ή ο PK. Ομως κοίταξα από κάτω και δεν εγραφε ούτε Γιώργος, ούτε Γιάννης, οπότε λέω μαλλον σύμπτωση θα είναι... :oops:

 

Η αλήθεια είναι πως μόλις είδα Βαγγέλης μου ήρθε ο Big Vagos στο μυαλό αλλά λέω μπα, ποιες είναι οι πιθανότητες από όλον τον κόσμο να είναι αυτός :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Γιαννη εχεις διαβασει το αυθεντικο γραμμα;; Που; Πως; Πότε; Μπουκαρες στο σπιτι του Βαγγ και διαβασες τα mail του; Η εχεις φυτεψει ενα Trojan στο PC του;

Καλα λεει ο x for xepetaς οτι τα ξερεις ολα :wow:

 

Θελω κι εγω να το διαβασω! (αν και τωρα φανταζομαι ο Βαγγ μου κρταει μουτρα που δεν μου περασε απο το μυαλο οταν διαβασα το γραμμα του οποτε σιγα μη μου το δωσει :P )

Επεξεργασία από Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Αποκλειστική πληροφορία μόνο από το Dark TV:

 

Μία από τις καραελάχιστες φορές που δεν παραλήθφη σε μαγαζιά των Γιαννιτσών(βόρεια της συμπρωτευούσης βεβαίως,βεβαίως)τεύχος του περιοδικού ΚΟΜΙΞ από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του.Σοκ και αγανάκτηση νιώθουν οι συντετριμμένοι πολίτες της πόλεως με απκλειστικές δηλώσεις εδώ πέρα:

"Συγγνώμη κ. Τερζόπουλε αλλά εμείς περιμέναμε να διαβάσουμε Μπαρκς αντιαυτού όμως διαβάσαμε Star Wars(σε άλλο thread)!"

 

"Θα κάνω διαμαρτυρία στο GC για την άθλια συμπεριφορά των διανομέων τύπου."

 

"Είδαμε επιτέλους άσπρη μέρα με ιστορία του Καβατσάνο και δεν ήρθε αυτό το τεύχος εδώ πέρα!"

 

Επεισόδεια συνταράσσουν την μεγαλούπολη με πρωτοστάτη έναν τύπο με μπλουζάκι του Green Lantern καβάλα σε ένα mech Version 2.0!Μας είπε ότι μέχρι να έρθει το τεύχος αυτό στην πόλη του,θα αγοράσει πάρα πολλά κόμικς χωρίς λόγο και αιτία.Κλαίει όλη η χώρα.

 

Για το Dark TV,Dark Chris

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Αποκλειστικό UPDATE μόνο στο Dark TV:

 

O εξαγριωμένος οπαδός καθώς και πλήθος ακόλουθων του επιτέλους προμηθεύτηκαν το σκανδαλώδες και πολυσυζητημένο τεύχος.Δηλώσεις έκαναν στο κανάλι μας:

 

"Επιτέλους,αγαλίασα ψυχή τε και σώματι.Μπορώ να το διαβάσω με την ησυχία μου."

 

"Χαχα,σε νικήσαμε Τερζόπουλε."

 

"Πατάξαμε την εγκληματικότητα των κόμικς καθώς και το καθεστημένο του ΑθηναΪκού μονοπωλίου και μπλα,μπλα,μπλα....

 

Για το Dark TV,Dark Chris

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5690 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Οι 3 σειρές/σελίδα μου δίνουν μία πολύ περίεργη αίσθηση. Τα καρέ μου φαίνονται τεράστια και σαν να είναι τραβηγμένα.

Στις 4 σειρές/σελίδα πάλι, στην ιστορία του Καβατσάνο, έχω την ακριβώς αντίθετη αίσθηση. Φαίνεται σαν τα καρέ να είναι λίγο συμπιεσμένα. Δεν ξέρω άμα είναι έτσι ή άμα απλά έχω την αίσθηση αυτή επειδή ξέρω ότι έχουν υποστεί επεξεργασία.

 

Όπως και να χει οι δημοσίευση τέτοιων ιστοριών σίγουρα είναι θετικό βήμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Έφτασε η ώρα της μεγάλης αξιολόγησης και για το Κόμιξ του Αυγούστου.Χμμμμ... λοιπόν, αν και θα ξαφνιαστείτε από αυτό που θα πω, αλλά και εγώ ο ίδιος θα ξαφνιαστώ μαζί σας,πρέπει να το πω.Έτσι λοιπόν το τεύχος του Αυγούστου 2010, που κυκλοφόρησε Παρασκευή 23 Ιουλίου, κρατήστε την ημερομηνία,ήταν από τα καλύτερα τεύχη που διάβασα μετά το 2006, με εξαίρεση μια παρένθεση το 2007 με το καταπληκτικό Κόμιξ #230 και την ιστορία του Ντον Ρόσα Γράμμα από το Σπίτι.Γενικά δεν περίμενα να πω κάτι τέτοιο για το Κόμιξ,αλλά μαι ήταν καταπληκτικό.Σχεδόν όλες οι ιστορίες ήταν φοβερές.Μπάρκς απλά :respect:.Και πιστεύω ότι αυτή η προτεραιότητα της από τις άλλες,ανοίγει την όρεξη του αναγνώστη για περισσότερο διάβασμα.Μάου Χέυμανς φοβερός.ένας νέος επίγονος του Μπάρκς πλέον.Και σε σχέδιο και σε σενάριο.Η ιστορία αυτή μας θύμισε τις καταστάσεις που ζούμε, για να απολαύσουμε το αγαπημένο μας χόμπυ.Ντάαν Γίππες επίσης :respect: ,αφού άλλο ένα μάθημα οικολογίας μπήκε στο βιογραφικό του Κόμιξ και έμαθε στο κοινό του τις επιπτώσεις που έχει στην φύση, η ανάπτυξη και η πρόοδος.Όλα αυτά χάρις στον μεγάλο Μπάρκς που το απολαύσαμε 2 φορές σε αυτό το τεύχος και μόνο του και σε συνεργασία με έναν από τους πιο αξιοθαύμαστους επίγονους του.Επίσης και ο Βαν Χορν ήταν εκπληκτικός με τον θείο Λούφα να κλέβει την παράσταση.Βερχάγκεν είχα καιρό να δώ και μπορω να πω ότι η ιστορία αυτή ήταν αρκετά καλή.Εγώ πάντω την απόλαυσα.Ο Φεριόλι δεν με συγκίνησε ιδιαίτερα μπορώ να πω,αφού τέτοιου είδους ιστορίες έχουμε διαβάσει άπειρες φορές και μάλιστα με περισσότερο σασπένς.Μπας Χέυμανς επίσης αρκετά καλός,απλά πλέον ο αδερφός του τον έχει περάσει σε όλους του τομείς του επαγγέλματος,Καβατσάνο επιτέλους μετά από 5 χρόνια,με τον Γκούφυ να κλέβει την παράσταση για άλλη μια φορά.Πολύ σοφία έκρυβε ο άτιμος τον αδικήσαμε λίγο.Ιπποτική παρωδία που πιστεύω ήταν και μια από τις καλύτερες που έχω διάβασει και αυτό χάρις στον Καβατσάνο που πλέον μετά τον Σκάρπα τον θεωρώ τοπ.Μίλτον όπως ειπώθηκε και πιο πάνω σκέτη αηδία σε όλα του.Κρίμα.Μόνο οι συνεργασίες του με τον Γίππες αξίζουν.Τέλος να πω ότι χάρηκα που δημοσιεύτηκε άλλο ένα γράμμα από μέλος του φόρουμ μας και ότι τα άρθρα τους για άλλη μια φορά με εξέπληξαν και ειδικά αυτό με τις παρωδίες.Μπράβο και πάλι μπράβο στο επιτελείο του περιοδικού, αυτά είναι απολαυστικά διπλά τεύχη.Συγκρατήστε την ημερομηνία για 2 κυρίως λόγους 1)αν το περιοδικό από τον άλλο μήνα ξαναγυρίσει στα ίδια χάλια να θυμόμαστε αυτό το τέυχος σαν μια ωραία ανάμνηση και 2)εαν αλλάξουν τα πράγματα να γιορτάζουμε αυτήν την μέρα σαν την αρχή της επιστροφής του Κόμιξ στην ποιότητα.Ακόμα και το εξώφυλλο του Νάρντοπ, αυτήν την φορά μπορώ να πω ότι ήταν αρκετά καλό και έμοιαζε υπερβολικά με Κοράντο Μασταντουόνο (Ο Ντόναλντ περισσότερο). :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Συγκρατήστε την ημερομηνία για 2 κυρίως λόγους

1)αν το περιοδικό από τον άλλο μήνα ξαναγυρίσει στα ίδια χάλια να θυμόμαστε αυτό το τέυχος σαν μια ωραία ανάμνηση και

2)εαν αλλάξουν τα πράγματα να γιορτάζουμε αυτήν την μέρα σαν την αρχή της επιστροφής του Κόμιξ στην ποιότητα.

 

3) Ήταν τα γενέθλιά μου, ελπίζω να μην ήταν τυχαίο :P

 

Καλύτερο το διπλό τεύχος όντως από τα προηγούμενα, όμως θέλει αρκετή δουλειά ακόμα. Τα αδέρφια Heymans δεν πρόκειται να τα χωνέψω ποτέ, αν και όντως η ιστορία με τα κόμικς ήταν μια πολύ καλή προσπάθεια. Βέβαια αυτό που με διασκέδασε περισσότερο ήταν οι αναφορές στις άλλες ιστορίες κόμικς παρά η συγκεκριμένη. Btw η ιστορία που ψάχνει ο Ντόναλντ με τον πυροσβέστη του 1947, αναφέρεται σε τούτη δω του Barks, η οποία δεν έχει δημοσιευτεί ποτέ στην Ελλάδα. Αν την έβαζαν στο ίδιο τεύχος θα ήταν πολύ καλύτερα κατ' εμέ. Για τον Cavazzano τα έχω πει και σε άλλο thread, πάρα πολύ ευχάριστη έκπληξη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.