Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ #252 ΑΚΟΜΑ, ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ

 

 

Η πρώτη ιστορία του τεύχους, είναι η υπόθεση της χαμένης μούμιας. Ακολουθώντας το αφηγηματικό στυλ του Μπαρκς, πρόκειται για πολύ αξιόλογη ιστορία η οποία είχε διαφημιστεί από το προηγούμενο τεύχος ως υποψήφια για βραβείο Χάρβεϋ. Είναι μία από τις λεγόμενες "διαδραστικές ιστορίες" "ιστορίες με μονοπάτια" ή τέλοσπάντων από αυτές που προσπαθείς να βρεις κομμάτια της ιστορίας ακολουθώντας διαφορετικά σταυροδρόμια. Ανέκαθεν μου άρεσαν αυτού του είδους οι ιστορίες, και τώρα βλέπουμε μια αξιόλογη και στο εν λόγω περιοδικό. Καλά ως εδώ. Το κακό ποιο είναι ?

 

Ότι το ΚΟΜΙΞ έχει χάσει τον μπούσουλα όταν σου αναφέρει σε ποια σελίδα πρέπει να πας. Μπορεί να βρίσκεσαι στη σελίδα 22 και να σου λέει πως πρέπει να πας στη σελίδα 22. Παρ' το αυγό και κούρεφτο δηλαδή. Δεν ξέρεις αν έχει γίνει λάθος για μία σελίδα, για δύο σελίδες, ή αν η σειρά είναι εντελώς τυχαία. Αναγκάζεσαι να πας εντελώς τυχαία μαντεύοντας την υπόθεση. Καταλήγεις σε κάποια σελίδα που πιστεύεις ότι ταιριάζει, αλλά στο επόμενο σταυροδρόμι καταλαβαίνεις πως τα έκανες θάλασσα. Βλέπεις μια σελίδα που σου φαίνεται ανεξάρτητη, και δεν ξέρεις αν πρέπει να την διαβάσεις ή όχι. Αναγκάζεσαι να διαβάσεις όλες τις σελίδες με τη σειρά, που εκτός του ότι δεν βγάζει νόημα, διαβάζεις στοιχεία που σου χαλάνε όλη την υπόθεση, ειδικά σε μία αστυνομική ιστορία. Με λίγα λόγια, το ΚΟΜΙΞ τα έκανε σκ@τ@, χαλώντας μόνο του μια ιστορία που τόσο διαφήμιζε.

 

Τουτέστην, σε κάθε σελίδα που αναφέρεται, προσθέστε +3 σελίδες ακόμα και θα είστε εντάξει. Π.χ. όπου λέει 22, πηγαίνετε στην 25. Αυτό πρέπει να δουλέψει.

 

Κρατάω βέβαια το ενδεχόμενο να είναι μόνο το δικό μου αντίτυπο ελαττωματικό, όμως δεν νομίζω να είναι και πολλές οι πιθανότητες για κάτι τέτοιο. Αν όμως εν τέλει ισχύει, γράψτε λάθος και θεωρήστε τα παραπάνω άκυρα.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.5k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  6396
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  353
  • Reputation:   915
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ορισμενες φορες το ΚΟΜΙΞ μας κανει να νομιζουμε οτι τωρα τελευταια εκτος του οτι δεν βαζουν καλες ιστοριες, τους εχει πιασει βαρεμαρα και για την δουλεια που κανουνε! Ειναι τρελο αυτο το πραγμα! Οταν ενα περιοδικο λεγεται 'συλεκτικο' φροντιζει να βαζει καλες ιστοριες και την σωστη επιμελεια του περιοδικου... Στο ΚΟΜΙΞ,ομως, τωρα τελευταια δεν κανουν τιποτα απο αυτα!!! :moutra2:

Επεξεργασία από gigi3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δεν είναι ΡΚ το δικό σου ελλατωματικό. Ελλατωματικό θα αποδειχτεί ότι είναι αυτό που τα έχει στη σειρά τους. :)

 

Δεν ξέρω αν φταίει αυτό με τη σειρά, ή κάτι άλλο, πάντως νομίζω ότι αυτή η ιστορία θα μου άρεσε αν ήμουν 10 χρονών. Στα 37, δεν μου έκανε. Καθόλου.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9719
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  66
  • Reputation:   306
  • Achievement Points:  66
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Συμφωνώ με όσα αναφέρει ο germ πιο πάνω. Κι επιπλέον "αμφίδρομη ιστορία"; Απλά, τη διαβάζεις σειριακά και τελειώνεις. Δεν έχει να σου προσφέρει τίποτα. Άσε πάλι που το σκίτσο ήταν χάλια με απλές διαβαθμίσεις χρωμάτων στο υπόβαθρο. Που είναι οι κλασικοί σχεδιαστές που γέμιζαν το υπόβαθρο με χίλια δυο αντικείμενα, τα οποία πολλές φορές προσέφεραν περισσότερο γέλιο από το κύριο θέμα στην εικόνα;

 

Δεν καταλαβαίνω την έννοια του αμφίδρομου σε μία τυπωμένη ιστορία. Δηλαδή τι; Αντί να τη διαβάσεις σειριακά, θα πηγαίνεις μπρος πίσω τις σελίδες;

 

Πιο πολύ σαν "έννοια" μου άρεσε, πίσω στα μαθητικά μου χρόνια, το βιβλίο του Σαμαράκη "Το λάθος" ή ο τρόπος γραφής του Γουίλιαμ Γκίμπσον (από το "Νευρομάντη" κι έπειτα). Καλά αν δούμε μία τέτοια μορφή γραφής σε ιστορίες με παπιά, τότε θα τα έχουμε δει όλα.

 

Τελικό συμπέρασμα: καλό θα είναι η Νέα Ακτίνα να προσέχει ιδιαίτερα την επιλογή των ιστοριών της. Καλές οι ανατυπώσεις παλαιών ιστοριών (όπως και στο επόμενο τεύχος του περιοδικού Κόμιξ), αλλά σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι αξιόλογοι σχεδιαστές πέρα από τους κλασικούς, εφόσον μας έχουν προσφέρει όλες τους τις ιστορίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

χμ. Μια στο δις, μερικοί μπορεί να μη γνωρίζουν το συγκεκριμένο είδος ιστοριών που ενέπνευσε τη συγκεκριμένη ιστορία. Είναι κάτι που λέγεται gamebook και είχαμε κάνει μια μικρή συζητησούλα στο είδος εδώ. (άλλη μια απόδειξη ότι μας παρακολουθούν??? :Suspicious: ) Καθαρά επειδή θυμάμαι ότι είχα ψιλοχαβαλεδιάσει μικρός με κάτι τέτοια, αλλά επειδή δεν θυμάμαι την ποιότητά τους, γι'αυτό και είπα ότι ίσως να περνάει καλά ένας 10χρονος με τη συγκεκριμένη ιστορία.

 

Αναρωτιέμαι αν θα ζητήσουν συγγνώμη στο επόμενο :) Φαντάζομαι πως ναι

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Διαβάζετε ακόμα τις ιστορίες στο ΚΟΜΙΞ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

[...]Καλές οι ανατυπώσεις παλαιών ιστοριών (όπως και στο επόμενο τεύχος του περιοδικού Κόμιξ), αλλά σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι αξιόλογοι σχεδιαστές πέρα από τους κλασικούς, εφόσον μας έχουν προσφέρει όλες τους τις ιστορίες[...]

 

Πέραν από τον Rosa, δεν υπάρχει κάποιος άλλος που να έχουν δημοσιεύσει όλες του τις ιστορίες. Καλές ιστορίες υπάρχουν ακόμα με το τσουβάλι, το θέμα είναι να αποφασίσουν να τις δημοσιεύσουν κιόλας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Διάβασα κι εγώ χθες το ΚΟΜΙΞ. Η κεντρική ιστορία δεν ήταν άσχημη από άποψη σεναρίου, μου άρεσε. Ότι ήταν διαδραστική δε με ενθουσίασε, σίγουρα για ένα πιτσιρίκι θα είναι πιο διασκεδαστικό.

Το σχέδιο σε γενικές γραμμές δεν ήταν κακό εκτός από το φόντο, όπως είπε και ο gaga, που ήταν τελείως "κενό". Ειδικά αυτά τα κίτρινα τετραγωνάκια για να.... σπάνε λίγο το χρώμα ( ; ) και να μην είναι μονότονο :confuse: ήταν όλα τα λεφτά.

Και με την αρίθμηση μπάχαλο τα κάνανε αφού ενώ είσαι στη σελίδα 22 γράφει πήγαινε στη σελίδα 22.... Το +3 που είπε ο PhantomDuck δουλεύει μια χαρά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6936
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  286
  • Reputation:   4174
  • Achievement Points:  375
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Προσωπικά, το καλύτερο μέρος του κόμιξ (προσωπική άποψη πάντα) είναι στο πίσω εξώφυλλο η αναφορά για τις επανεκδώσεις των δυο ειδικών εκδόσεων του Ντίσνευ... :party4:

 

Αλέξης

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6111 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Το τεύχος 253 με τον άσσο στο λάσο Ντόναλντ!!

 

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

post-2414-1246015430_thumb.jpg

 

Όσον αφορά το θέμα του προηγούμενου τεύχους, τουλάχιστον έπεσε επίσημη συγγνώμη από τον Τερζόπουλο. Πάλι καλά, αφού η ζημιά έχει ήδη γίνει, δεν νομίζω να μπορούσαν να κάνουν κάτι καλύτερο.

 

Επίσης, το επόμενο τεύχος, εκτός του ότι θα είναι διπλό, θα έχει και μεγάλη ιστορία του Marco Rota, η οποία θα εξιστορείται τη ζωή του Ντόναλντ από τη στιγμή που γεννήθηκε. Μάλλον πρόκειται για αυτήν http://coa.inducks.org/story.php?c=I+HBP+++1-1 . Καλό ακούγεται, ελπίζω όμως να μην στηρίξουν όλο το διπλό τεύχος στις 32 σελίδες της συγκεκριμένης ιστορίας.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Καλά, είναι δυνατόν να μην έχει αναρτηθεί ακόμη το εξώφυλλο του νεόυ ΚΟΜΙΞ; Και τι τα έχουμε τα παπια; Για να μας γεμίζουνε πούπουλα και τσόφλια, όπως κάνει ο Ντόναλντ στο εξώφυλλο του επετιακού για τα 75 χρόνια του τεύχος 254;

 

 

:P

 

 

Θα βρείτε το εξώφυλλο στην σελίδα εξωφύλλων.

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Καλούτσικο το διπλό, με ενθουσίασε ιδιαίτερα η δημοσίευση της ιστορίας "Buon Compleanno, Paperino!" και πλέον "Η Ιστορία Ενός Παπιού", του Μάρκο. Ήθελα πολύ να δημοσιευτεί. Σαν ιστορία, πρέπει να παραδεχτώ πως έμπαζε λίγο (??) σαν σενάριο, αλλά άξιζε τον κόπο να διαβαστεί. Από τις υπόλοιπες δεν διάβασα και τίποτα, μόνο την δεύτρη (του Μπαρκς), που δεν με ενθουσίασε ούτε σαν σχέδιο ούτε σαν σενάριο. Επίσης, δεν μου άρεσε ο χρωματισμός του πανωφοριού του Σκρουτζ, που ήταν λάθος (για μένα), καθώς έτσι χρωματίζεται κυρίως σε ιταλικές ιστορίες, οπότε καλύτερα να κρατούν το (??τυρκουάζ??) χρώμα αυτό για κανά "Κλασσικό" ή καμιά ιστορία του Σκάρπα.

 

Τι είπα πάλι...; :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εμένα μου φάνηκε χλιαρό το #254, και συμφωνώ με όσους έχουν επισημάνει την πτωτική πορεία του ΚΟΜΙΞ εδώ και πολύ καιρό. Καλώς ή κακώς το συγκεκριμένο περιοδικό έχει δεδομένο αναγνωστικό κοινό, για συλλεκτικούς λόγους και μόνο, όπως κι εγώ άλλωστε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6396
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  353
  • Reputation:   915
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Η καθοδικη πορεια του Κομιξ αρχισε απο την στιγμη που δημοσιευτηκαν ολες οι ιστοριες του Ντον Ροσα, και στραφηκαν προς τον Βικαρ και νεους αγνωστους σχεδιαστες. Νομιζω οτι ο μονος τροπος για να ανανεωθει το Κομιξ και να γινει εκεινο το παλιο ωραιο περιοδικο που ξεραμε εινα να αρχισει να δημοσιευει σχεδιαστες που εχει παραμελισει οπως Γκοντφρεντσον, Σκαρπα, Καβατσανο κ.α., αλλα παραληλα να συνεχισει να δημοσιευει ιστοριες των Μπαρκς, Γιππες και Ροτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Προσωπικά πιστεύω πως η μείωση των σελιδών, όπως και η αλλαγή εξωφύλλου (το γυαλυστερό χαρτί πάντα μου άρεσε... :) ) θα είναι καλές κινήσεις από μεριά του περιοδικού. Αλλά μιας και η μείωση των σελιδών απαιτεί και μείωση της τιμής, δεν νομίζω πως θα γίνει κάτι τέτοιο. Παρ' όλα αυτά, η επιλογή σχεδιαστών όπως οι προαναφερόμενοι (Γκότφρεντσον, Σκάρπα, Καβατσάνο, Ρότα κτλ.), αλλά και των Μποταρο, Μπατίστα Κάρπι, Ντε Βίτα, Χάμπαρντ και Ταλιαφέρο θα ήταν ωραία ιδέα! Ίσως θα έπρεπε κιόλας να δώσουν τόπο σε νέους σχεδιαστές, όχι όμως να το ξεφτιλίσουν κιόλας...

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Κυκλοφόρησε σήμερα το καινούργιο τεύχος #255 του περιοδικού κόμιξ. Δυστυχώς δεν έχω αυτό το καιρό scanner για να σας ανεβάσω το εξώφυλλο, σας μεταφέρω όμως δύο πολύ ενδιαφέρουσες ανακοινώσεις που περιέχονται σ΄αυτό.

 

1- Πολύ σύντομα θα κυκλοφορήσει ο καινούργιος τόμος της σειράς Βιβλιοθήκη Κόμιξ με τίτλο "Επιστροφή στη Μονοτονία & 11 ακόμα ιστορίες".

 

2- Η πιό σημαντική ανακοίνωση όμως είναι, ότι στις αρχές Οκτωβρίου ξεκινάει η έκδοση της "Βιβλιοθήκης του Καρλ Μπαρκς', με το πρώτο τόμο με τίτλο "Στα ίχνη του Μονόκερω".

 

Σημαντική αυτή η δεύτερη έκδοση, ας ελπίσουμε και σε μία λογική τιμή.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6111 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Το τεύχος 255 με το εξώφυλλο του και τα υπόλοιπα νέα!

 

post-2818-1250847248_thumb.jpg post-2818-1250847288_thumb.jpg

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αν παρατηρήσετε, στο δελτίο παραγγελίας παλιών τευχών, στο τεύχος #198 έχει γίνει λάθος... Εμφανίζεται με το εξώφυλλο το οποίο προοριζόταν αρχικά να κυκλοφορήσει, αλλά μετά (τους φάνηκε ακριβό??) έγινε αλλαγή και μπήκε ένα άσχετο εξώφυλλο... Δηλαδή έτσι όπως είχε εμφανιστεί κλαι σε ένα Ντόναλντ που διαφήμιζε το συγκεκριμένο τεύχος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10473
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  81
  • Reputation:   687
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  65

Πολύ καλό το 255, ειδικά οι δύο πρώτες ιστορίες είχαν πολύ γέλιο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Είναι ιδέα μου ή το καινούργιο τεύχος έχει χειρότερη ποιότητα χαρτιου;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πάντα την είχα αυτήν την απορία: Πόσο πάει τέλος πάντων το πρώτο τεύχος; Υπάρχει κάποιος που να το αγόρασε πρόσφατα που να μπορεί να μας πει πόσα έδωσε για να το αποκτήσει;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εξαρτάται. Στο μοναστηράκι το είχα πετύχει πριν 3 χρόνια σε άθλια κατάσταση καμιά 300αριά €. Το ίδιο τεύχος (και εννοώ το ακριβώς ίδιο αντίτυπο) το πέτυχα ξανά πριν λίγο καιρό στον ίδιο. Πάντως παίζουν πολύ μεγάλες τιμές, από 120€ έως 300€ το έχω πετύχει.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Λοιπόν δεν ξέρω αν έχετε αναφέρει αυτό το θέμα παλιότερα, αλλα πρέπει, όπως και να'χει να παραπονεθώ σαν συλλέκτησ και αναγνώστης. Κατα τη γνώμη μου, όλα τα υπόλοιπα στο ''ΚΟΜΙΞ'' είναι μια χαρά (παλιά ήταν καλύτερα, αλλα και τώρα είναι αρκετά καλά), εκτός από ένα:ο χρωματισμος!

ενα από τα ατού του ΚΟΜΙΞ ήταν πάντοτε ο χρωματισμός. ισσοροπημένα και συνεσταλμένα χρώματα έκαναν το διάβασμα ευχάριστο σαν να διάβαζες βιβλίο.

 

τους τελευταίους μήνες όμως, εχω παρατηρήσει μια τεράστια αλλαγη. τα χρώματα είναι άλλοτε τρομερά έντονα και άλλοτε τα καρέ είναι σαν να τα χρωματισες με highlighter!

 

αυτό λοιπόν έχει επηρεάσει τα πάντα, το δέρμα των σκυλόμορφων ηρώων ,τα ράμφη και το ντεκόρ (π.χ. φωτεινα κίτρινα backround)! όπως και να'χει, το διάβασμα έχει γίνει πια εξαιρετικά δύσκολο και δυσάρεστο. ίσως με μια ματιά να μη βλέπετε διαφορά, ή να βλέπετε βελτίωση αλλα αν διαβάσετε ένα παλιό και ένα πρόσφατο τεύχος θα καταλάβετε σίγουρα.

υπάρχουν και άλλες χρωματικές κακοτεχνίες όπως παραδειγματος χάριν το μονόχρωμο πανοφώρι του σκρουτζ. ο σημερινός χρωματισμός του ΚΟΜΙΞ θυμίζει φτηνιάρικες εκδόσεις και έρχεται σε αντίθεση με τα καλογραμμένα κείμενα και το γυαλιστερό χαρτί. Δεν υποστηρίζω οτι ο σωστός χρωματισμός είναι πάντα τα γηινα και συνεσταλμένα χρώματα. υποστηρίζω οτι τα φανταχτερά υπερβολικά χρώματα είναι πάντοτε λάθος. το ΚΟΜΙΞ έκανε καλά που συνήθιζε πιο ήπια και γηινα χρώματα γιατί οι ιστορίες που δημοσιεύονταν ήταν πιο σοβαρές και απευθύνονταν όχι μόνο σε παιδιά, αλλά και σε μεγάλους. Τα υπόλοιπα ντισνεϋκά περιοδικά, όπως το ''μίκυ μάους'' που απευθύνεται κυρίως σε ανήλικο αναγνωστικό κοινό, είναι πολύχρωμα και χαρούμενα αλλά δεν κουράζουν τον αναγνώστη όπως το ΚΟΜΙΞ σήμερα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Προσωπικά ο χρωματισμός είναι το τελευταίο που με απασχολεί στο περιοδικό στην παρούσα περίοδο. Βασικά δεν έχω καταλάβει καν διαφορά.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Εγώ νομίζω πως το ΚΟΜΙΞ χρειάζεται πιο πολλές ιστορίες με την ΟΥΝΑ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εγώ νομίζω πως το ΚΟΜΙΞ χρειάζεται πιο πολλές ιστορίες με την ΟΥΝΑ.

 

 

:lol: :lol: :lol::cool::clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πάντα την είχα αυτήν την απορία: Πόσο πάει τέλος πάντων το πρώτο τεύχος; Υπάρχει κάποιος που να το αγόρασε πρόσφατα που να μπορεί να μας πει πόσα έδωσε για να το αποκτήσει;

 

Υπάρχει αυτή τη στιγμή στο ibid με τιμή εκκίνησης 150 ευρώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Σε τέτοια sites πολλές φορές μπαίνει επιθυμητή τιμή, η οποία είναι κρυφή από όλους. Δηλαδή, μπορεί ο εκκινητής της δημοπρασίας να έχει δηλώσει πως αν δεν φτάσει π.χ. τα 250€, η δημοπρασία δεν θα είναι έγκυρη. Έτσι πολλές φορές ξεκινάνε ακόμα και από μηδενική τιμή, για τα μάτια του κόσμου όμως μόνο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6396
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  353
  • Reputation:   915
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εγώ νομίζω πως το ΚΟΜΙΞ χρειάζεται πιο πολλές ιστορίες με την ΟΥΝΑ.

Αυτο ακριβως! Συμφωνω απολυτως! :clap2: Αξιεπαινη πρωτοβουλια! Ευγε!

Επεξεργασία από gigi3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.