Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ποια είναι η Ούνα και τόσο καλή είναι η βίλα των Ρόδων?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.5k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190093
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ποια είναι η Ούνα

 

υπάρχει μια κινέζικη παροιμία που λέει πρόσεχε τι ρωτάς, μπορεί να μάθεις!!!!! trust me!

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6134 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Ευτυχώς μου το άλλαξε ο περιπτεράς!!!Και αυτό που πήρα είναι εντάξει!!Πάλι καλά!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

τόσο καλή είναι η βίλα των Ρόδων?

 

Υπάρχουν και καλύτερες αλλά η συγκεκριμένη είναι ο ορισμός της κλασικής ιστορίας. Είναι η πρώτη εμφάνιση του Φάντομ Ντακ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Υπάρχουν και καλύτερες αλλά η συγκεκριμένη είναι ο ορισμός της κλασικής ιστορίας. Είναι η πρώτη εμφάνιση του Φάντομ Ντακ.

 

Κάτι μου λέει ότι θα είναι από αυτές που κάνεις κέφι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26438
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Υπάρχουν και καλύτερες αλλά η συγκεκριμένη είναι ο ορισμός της κλασικής ιστορίας. Είναι η πρώτη εμφάνιση του Φάντομ Ντακ.

 

Αυτή που διάβασα πρόσφατα στα ΚΛΑΣΙΚΑ #76;

Δημοσιεύτηκε στο ΚΟΜΙΞ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Όχι, αυτό είναι το θέμα. Το ΚΟΜΙΞ μέχρι προσφάτως δεν είχε ξαναβάλει ποτέ ιστορία του Φάντομ. Και η ιστορία με την οποία αποφάσισαν να κάνουν το ντεμπούτο του στο περιοδικό ήταν ενός άγνωστου δημιουργού που απλά σε κάποια φάση ανέφερε την κληρονομιά του (ή κάτι τέτοιο. Αναφερόταν στην Βίλα των Ρόδων απ' ό,τι θυμάμαι).

 

Αντί να κάτσουν να βάλουν τις κλασσικές ιστορίες, κάθονται και αναλώνονται σε ιστορίες 5ετίας κάτω του μετρίου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5323
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  137
  • Reputation:   1587
  • Achievement Points:  137
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5855 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Είναι μερικά πράγματα που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας σχετικά με αυτήν την έκδοση, και παρ? ότι καθυστέρησα κάπως, κάλιο αργά παρά ποτέ.

Όταν κυκλοφόρησε το Κόμιξ, πριν 20 χρόνια, δε μου έκανε καμιά ιδιαίτερη εντύπωση, κι αυτό για δύο λόγους. Πρώτον, είχε ελάχιστες σελίδες, μορφή μάλλον φτωχή, και δεύτερον και κυριότερο, όλες σχεδόν οι ιστορίες του Barks που δημοσίευσε στα πρώτα τεύχη, που με περιέργεια ξεφύλλιζα, είχαν δημοσιευτεί και παλαιότερα σε διάσπαρτα τεύχη του Μεγάλου Μίκυ.

Το ότι εγώ βέβαια ήμουν αρκετά μεγάλος και ενήμερος ώστε να έχω ήδη από τότε συλλέξει όλα τα Μεγάλα Μίκυ με τις πολυσέλιδες ιστορίες του Barks, δε σημαίνει ότι για τον οποιοδήποτε άλλο αναγνώστη που έτυχε να γεννηθεί κάποια χρόνια μετά, αυτή η σειρά δεν ήταν κάτι το πρωτοποριακό.

Κι αυτό, γιατί πέραν του ότι για πρώτη φορά δοκίμαζαν να συγκεντρώσουν μια τόσο μεγάλη σε όγκο ποσότητα τέτοιων ιστοριών, το περιοδικό αυτό επιχειρούσε να συστήσει σε όλους τα σπουδαία ονόματα, Αμερικανών πρωτίστως αλλά και Ιταλών, δημιουργών που έγραψαν ιστορία, χρησιμοποιώντας και εμπλουτίζοντας το σύμπαν του Ντίσνεϋ.

Επίσης, με το πέρασμα χρόνων και τευχών, οι συντάκτες του Κόμιξ, έδειξαν να προσπαθούν να αγκαλιάσουν όλη τη γκάμα της βιομηχανίας παγκοσμίως, με σχετικά αφιερώματα σε διαφόρων τεχνοτροπιών και ρευμάτων κόμικς.

Αυτό όμως που με ενόχλησε ιδιαίτερα, και συνεχίζει να με ενοχλεί αφού αποτελεί ακόμη και σήμερα πάγια τακτική αυτού του τίτλου, είναι ότι από τα πρώτα κιόλας τεύχη, με τη δημοσίευση του περιβόητου κατάλογου διαθεσιμότητας των παλαιών τευχών, επιχείρησαν -και ως ένα βαθμό τα κατάφεραν- να «συλλεκτικοποιήσουν» τεχνητά μια ?αρχικά τουλάχιστον- reprint σειρά. (Αρχικά, γιατί μετά παρουσίασαν κυρίως αδημοσίευτα πράγματα.)

Θυμάμαι ότι κατά το εικοστό τεύχος υπήρχε κατάλογος που είχε το θράσος να πουλάει τεύχος που είχε βγει μήνες πριν σε τιμή 10 (;) φορές πάνω από το κανονικό!

Αυτό βέβαια δεν είναι πρωτόγνωρο. Το έχει κάνει στο παρελθόν και αμερικανική ανεξάρτητη εταιρία (η Capital, τη δεκαετία του '80, λίγο πριν χρεοκοπήσει) και σίγουρα και κάποιες άλλες στο εξωτερικό που δεν γνωρίζω.

Όμως, επειδή είμαι συλλέκτης πολλά χρόνια και ξέρω πως πραγματικά συλλεκτική είναι η ΠΡΩΤΗ έκδοση μιας σειράς, μου φάνηκε ιδιαίτερα αστείο το 1992, αν δεν κάνω λάθος, μικρός πελάτης σε μαγαζί του Μοναστηρακίου να αγοράζει μπροστά μου με 3000 δραχμές τεύχος του Κόμιξ με ιστορία του Barks, ενώ παραδίπλα να αγνοεί παντελώς σωρό με παλιά Μεγάλα Μίκυ, όπου μεταξύ άλλων υπήρχε ΚΑΙ αυτή η ιστορία, τα οποία ο αξιότιμος καταστηματάρχης πουλούσε 500 δραχμές έκαστο. Και μιλάμε για τεύχη 15 με 20 χρόνια παλαιότερα! Αλλά ο άνθρωπος είχε άλλοθι τον περίφημο κατάλογο του Κόμιξ!

Θυμάμαι ακόμη ότι, όταν πριν αρκετά χρόνια με επιστολή μου στο Κόμιξ διαμαρτυρήθηκα ήπια για την παραπάνω τακτική, παραθέτοντας μάλιστα και παραδείγματα με συγκεκριμένα τεύχη, η απάντηση που πήρα ήταν?καμία, αφού το εν λόγω γράμμα δεν δημοσιεύτηκε ποτέ.

Έτσι, μην ψάχνετε κανένα ρομαντικό λόγο που προστέθηκε το «συλλεκτικό» στον τίτλο. Τα φράγκα κρύβονταν, δυστυχώς, από πίσω.

Κατά τα άλλα, ο τίτλος είναι πλέον must για οποιονδήποτε ασχολείται σοβαρά με τα κόμικς, αφού και «παχύς» είναι και εξαιρετικά φροντισμένος. Η ποιότητα των ιστοριών τώρα είναι άλλο καπέλο κι έχει να κάνει κυρίως με την εκάστοτε παραγωγική περίοδο. Όσο για τους φανατικούς του Φάντομ και της «Βίλας των Ρόδων», υπάρχει και μια διαφορετική εκδοχή της, σε μορφή βιβλίου ?με κείμενα του Martina να διανθίζουν τα original σκίτσα του Carpi- από τον εκδότη Τάκη Βοσκάκη (1972). Το παραθέτω (ελπίζοντας να μην με έχει προλάβει άλλος και να σας ταλαιπωρώ τσάμπα) :

 

 

post-2265-1220808626_thumb.jpg

Επεξεργασία από MORIBUS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116940
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Άλλο ένα σπουδαίο εύρημα: :)

Δεν σε έχει προλάβει κανείς, και μάλιστα αν θες μπορείς και να το κάνεις παρουσίαση στα βιβλιά. :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5323
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  137
  • Reputation:   1587
  • Achievement Points:  137
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5855 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Όκευ, G/C/F, θα το φροντίσω σε πρώτη ευκαιρία!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Σούπερ Βιβλία αυτά του Βοσκάκη! Είχαν επανακυκλοφορήσει κάποια στιγμή και κάπου εδω μέσα έχουμε ξαναπεί για αυτά (με καταλόγους κλπ)...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  6622
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  41
  • Reputation:   21
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5702 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ειναι το καλυτερο περιοδικο με ηρωες τησ ντισνευ στη χωρα μας, το αγοραζω απο το πρωτο τευχος και ελπιζω να μην σταματησει ποτε να κυκλοφορει, αν και τελευταια οι ιστπριες του εχουν χασει λιγο την παλια αιγλη και την ενταση που ειχαν.

ελπιζω να αλλαξουν τα πραγματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Γεια σας φίλοι κομικάδες, είμαι ένα ένας κολλημένος 14 χρονών από το Ηράκλειο, και ναι, λατρέυω το ΚΟΜΙΞ. Όπως και όλα τα είδη των κομικ φυσικά. Επίσης είχα ένα ενδιαφέρων για την ανάπτυξη ιστοσελιδών και αποφάσισα να φτιάξω μία μόνος μου, αφού δεν υπάρχει καμία άλλη αφιερωμένη σε αυτό, εκτός από τη δικιά μου. Ειμαι περήφανος για το πως έγινε, αν και είμαστε Οnline εδώ και 2-3 μήνες. Έχουμε πετύχει 1025+ επισκέπτες μέχρι τώρα, άλλα όπως κάθε καινούργια προσπάθεια, χρειαζόμαστε στήριξη. Θα χαρώ αφάνταστα να δω κάποιους από σας εκεί. Ακούω φυσικά σχόλια και τη γνώμη σας.

 

 

Και παρεμπιπτόντως, πολύ ωραίο φόρουμ. Είναι ωραίο να βλέπεις τέτοια ανταπόκριση στην Ελλάδα για τα κομικς. Ελπίζω σε μια μελλοντική συνεργασία :best:

 

 

KomixMag.gr

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116940
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Γειά σου Birch και καλή επιτυχία στο forum σου. :)

Αν θές πέρνα από εδώ για ένα πιο επίσημο καλωσόρισμα.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  6936
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  286
  • Reputation:   4174
  • Achievement Points:  375
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5673 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Γειά σας,

 

Πρώτα από όλα συγχαρητήρια για την πολυ καλή δουλειά στην σελίδα αυτή.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για κάτι. Εάν υπήρχε ιστοσελίδα που να πουλά διάφορα τεύχη αυτού του συγκεκριμένου ΚΟΜΙΞ νομίζετε πως θα υπάρχει ζήτηση για τα τεύχη (φαντάζομαι αν υπάρχει ζήτηση αυτή θα ήταν για τα τεύχη κάτω από το #100)? Ρωτάω επειδή είναι κάτι που σκέφτομαι να κάνω στο μέλλον και θα ήθελα να μάθω την γνώμη σας.

 

Οποιαδήποτε σχόλια γι αυτό το θέμα είναι ευπρόσδεκτα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Αλέξης

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190093
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:welcome: στο κονάκι μας! άμα θες, πέρνα μια βόλτα και από εδώ (κλικ στο εδώ) να σε κεράσουμε κανά μπυρόνι! :beer5:

 

site αφοσιωμένο ειδικά στο περιοδικό Κόμιξ? προσωπικά δε νομίζω ότι θα περπατήσει αρκετά. Όχι γιατί δεν υπάρχει ζήτηση για το περιοδικό. Για όλα τα τεύχη του υπάρχει ζήτηση. Είτε για τα πρώτα, είτε για τα τελευταία. Η διαφοροποίηση είναι καθαρά στην τιμή τους. Απλώς νομίζω ότι είναι τρομερά περιορισμένο. 200τόσα τεύχη and that's it. Πάντα βέβαια θα μπορούσες να κάνεις τη διακίνηση εκμεταλλευόμενος υπάρχοντες χώρους διαδικτυακών δημοπρασιών. Είτε μιλάμε για κλασικά ξενόγλωσσα όπως το ebay (αν και εκεί δε βλέπω να "κινούνται" ελληνικά) είτε μιλάμε για κάποια από τα ελληνικά (πχ ibid.gr κ.ο.κ.)

 

Κάτι που ίσως να είχε κίνηση, θα ήταν ένα καθαρά διαδικτυακό κομικομάγαζο. Φυσικά ήδη κάποια βιβλιοπωλεία/κομικομάγαζα πουλάνε κόμικ (πχ protoporia, solaris, comicscave κ.ο.κ.), υπάρχουν και κάποια παλαιοβιβλιοπωλεία που έχουν παλιές εκδόσεις, αλλά γενικότερα υπάρχει ένα ψιλοσνομπάρισμα στο υλικό της Disney. πχ δεν θα βρεις διαδικτυακό χώρο που να πουλάει τα Κλασικά του περασμένου διμήνου, ή ένα Μεγάλα Σήριαλ που βγήκε πριν από κανένα 6μηνο και φυσικά κανείς δεν πουλάει διαδικτυακά τα τρέχοντα.

 

my 2 c

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Παρεξηγήσατε, το site μου δε πουλάει Κομιξ. Πάντως, για τεύχη πάνω από #100 θα πουλούσαν, αν μένανε κάτω από λογικές τιμές (υπάρχουν κάποιοι που φτιάχνουν τώρα τις συλλογές τους, και μερικά τεύχη ανακατεμένα θα τους λείπανε.)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190093
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Παρεξηγήσατε, το site μου δε πουλάει Κομιξ. Πάντως, για τεύχη πάνω από #100 θα πουλούσαν, αν μένανε κάτω από λογικές τιμές (υπάρχουν κάποιοι που φτιάχνουν τώρα τις συλλογές τους, και μερικά τεύχη ανακατεμένα θα τους λείπανε.)

 

εμ... στο μέλος trelele πήγαινε η απάντησή μου ;)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6936
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  286
  • Reputation:   4174
  • Achievement Points:  375
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5673 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια και οποιοσδήποτε άλλος έχει άποψη παρακαλώ να μου πεί κι αυτός τι νομίζει.

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Αλέξης

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Σαν αγανακτισμένος (από τις απαράδεκτες τιμές) αναγνώστης, πιστεύω πως αν πουλήσεις με κάποιον τρόπο παλιά τεύχη, καλό θα ήταν να είσαι σίγουρος πως θα πάνε σε άτομα που πραγματικά τα θέλουν, και όχι σε άτομα που τυχόν θα τα πουλήσουν σε πολλαπλάσια τιμή, οπότε δώρο άδωρο.

 

Δεν αναφέρομαι σε εμένα, μιας και μετά κόπων και βασάνων έχω καταφέρει να κλείσω τη σειρά. Απλώς βάζω τη παράμετρο του αγανακτισμένου αναγνώστη/συλλέκτη της συγκεκριμένης σειράς.

 

Ενδιαφέρον πάντως γενικά υπάρχει, και όχι μόνο για τα τεύχη 100 και κάτω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6936
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  286
  • Reputation:   4174
  • Achievement Points:  375
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5673 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Γεια ακόμα μια φορά ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας.!!

 

Αλέξης

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116940
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Προστέθηκε το εξώφυλλο του τεύχους 245.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30812
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μου ήρθε σήμερα μαζί με το τεύχος #245 (οι συνδρομητές έχουμε το "προτέρημα" να λαμβάνουμε τα τεύχη με 15 μέρες καθυστέρηση...) και μία από τις περίφημες θήκες του ΚΟΜΙΞ.

 

Όπως ήρθε και οι οδηγίες συναρμολόγησης

thiki.jpg thiki_2.jpg

 

Είναι κατασκευασμένη από σκληρό χαρτόνι και έχει διαστάσεις: ύψος 24 cm, μήκος 17,5 cm, πλάτος 5,5 cm. Δηλαδή χωράει ίσα-ίσα ένα τεύχος. Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο προστατεύεται και δεν ταλαιπωρείται το τεύχος έτσι, αφού με τόσο μικρές διαστάσεις είναι δύσκολο (μην πω αδύνατο) να χωρέσει μαζί με προστατευτικό σακουλάκι.

 

thiki_3.jpg thiki_4.jpg

Η άποψή μου είναι ότι δεν αξίζει τα 5 € που κοστίζει, μόνο και μόνο επειδή γράφει από έξω ΚΟΜΙΞ. Αν υποθέσουμε ότι σε κάθε θήκη χωράνε 10-12 τεύχη, υπολογίστε πόσες θέλετε για όλη τη συλλογή σας. Στο εμπόριο υπάρχουν καλύτερες και φθηνότερες λύσεις.. ;)

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26438
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

5 ευρώ για μια θήκη που χωράει 10-12 τεύχη είναι όντως πολλά!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Είμαι 100% σίγουρος ότι θα είχατε άλλη γνώμη εάν έγραφε εκτός από ΚΟΜΙΞ και το γνωστό "συλλεκτικό" στην ράχη... μουάχαχαχαχα!!! :lol:

 

:agiogdites:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6936
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  286
  • Reputation:   4174
  • Achievement Points:  375
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5673 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ευχαριστώ πολύ για την περιγραφή γιατί σκεφτόμουν αν θα έπαιρνα η όχι. 12 τεύχη είναι πολύ λίγα, ειδικά για όσους έχουν πολλά τεύχη (πόσο μάλλον όλη την συλλογή!)

 

Εσείς έχετε κάνει κάτι διαφορετικό για τα δικά σας ΚΟΜΙΞ για να τα προφυλάξετε? Προσπαθώ να αποφασίσω αν θα τα κάνω σε τόμους (αν και δεν νομίζω να το κάνω αυτό), ή να σκεφτώ κάτι άλλο. Εάν έχετε καμιά ιδέα να προτίνετε θα ήταν πολύ βοηθητικό!

:thanks:

Αλέξης

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104476
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Ευχαριστώ πολύ για την περιγραφή γιατί σκεφτόμουν αν θα έπαιρνα η όχι. 12 τεύχη είναι πολύ λίγα, ειδικά για όσους έχουν πολλά τεύχη (πόσο μάλλον όλη την συλλογή!)

 

Εσείς έχετε κάνει κάτι διαφορετικό για τα δικά σας ΚΟΜΙΞ για να τα προφυλάξετε? Προσπαθώ να αποφασίσω αν θα τα κάνω σε τόμους (αν και δεν νομίζω να το κάνω αυτό), ή να σκεφτώ κάτι άλλο. Εάν έχετε καμιά ιδέα να προτίνετε θα ήταν πολύ βοηθητικό!

:thanks:

Αλέξης

 

Φίλε Αλέξη.

Όπως θα δεις κι εδώ, έχει ξεκινήσει μιά μεγάλη συζήτηση για την διαφύλαξη-συντήρηση των κόμιξ, που περιλαμβάνει βέβαια και το Κόμιξ. ( Η συζήτηση αυτή συνεχίζεται κάθε φορά που υπάρχει κάτι καινούργιο). Υπάρχουν posts με συγκεκριμένες αναφορές στο ίδιο το περιοδικό Κόμιξ. Εγώ προσωπικά είμαι κατά του δεσίματος σε τόμους, αλλά κάποιοι άλλοι όπως θα δεις το προτιμούν με ωραίο (αισθητικά) αποτέλεσμα. Από τις θήκες του περιοδικού, θεωρώ ότι οι παλιές ήταν πολύ καλλίτερες, το προφυλάσουν καλλίτερα, παρ΄ όλο που είναι λίγο δύσχρηστες και πιάνουν αρκετό χώρο. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190093
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ρίξτε μια ματιά στα εξώφυλλα του ολλανδικού Donald Duck Dubbelalbum στο gallery του inducks.... Σας θυμίζει κάτι ως αισθητική? :) Το 5 είναι του Μαρτιού 1985 :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120975
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι, αλλά δεν γράφει συλλεκτικό........... :P:P:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ναι, αλλά δεν γράφει συλλεκτικό........... :P:P:P

 

Πως δεν έπιασε η φράση "συλλεκτικό" στο Μπλεκ και στην Περιπέτεια; Κρίμα, τόσες φιλότιμες προσπάθειες...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.