Μετάβαση στο περιεχόμενο

crc

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13222
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5991 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

:moutra2: δε σου ξαναμιλάω....

 

:crying::crying::crying::crying::crying: τα θέλω όλα το ξέρετε πια όλοι.

 

:minigun::minigun: δε θα σε πετύχω πουθενά; Κέρκυρα είπαμε;

 

:hit::hit::hit: γιατί όχι εγώ;

 

:collapse::collapse::collapse:

 

 

Κι επιεδή είσαι καλό παιδί

 

:wow::wow::clap2::clap2::congrats:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 217
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  3960
  • Group:  Members
  • Topic Count:  233
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   4299
  • Achievement Points:  1125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Η εκτίμηση είναι αμοιβαία!!! :thanks::best: :rainbow: :flower2: Οσο για τα τευχάκια αυτά, ή μάλλον ένα μέρος αυτών, θα τα δείς και από κοντά, θα τα πιάσεις, θα τα διαβάσεις και θα τα τοποθετήσεις κοντά στα υπόλοιπα!!! :gnews::angel::xai::up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13222
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5991 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αντιπαραβάλλετε το τεύχος 165 του Κάου-Μπόυ με το τεύχος 101 του Ροντέο. Απίστευτο;

 

post-4271-1218184904_thumb.jpg post-4271-1218184874_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3960
  • Group:  Members
  • Topic Count:  233
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   4299
  • Achievement Points:  1125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Βρε θηρίο, αυτό είναι το οπισθόφυλλο του βιβλίου μου!!! Στο μυαλό μου είσαι?????????????? :oops:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13222
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5991 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Η εκτίμηση είναι αμοιβαία!!! :thanks::best: :rainbow: :flower2: Οσο για τα τευχάκια αυτά, ή μάλλον ένα μέρος αυτών, θα τα δείς και από κοντά, θα τα πιάσεις, θα τα διαβάσεις και θα τα τοποθετήσεις κοντά στα υπόλοιπα!!! :gnews::angel::xai::up:

 

Γεμάτοι οι φούρνοι από κουλούρια κι οι άντρες από λόγια :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3960
  • Group:  Members
  • Topic Count:  233
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   4299
  • Achievement Points:  1125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Σόρυ μωρέ Κώστα! Ξεχάστηκα! Επανορθώνω με την τρίτη κατοστάδα σήμερα, σε zip!!! Είδες που σε κατανοώ??!! Σχεδόν πάντα!!!!!!! :lol::beer::beer::thanks: Ανεμιστήρας για σκάνερ υπάρχει??? :lol:

 

Και μερικά πρωτότυπα σκίτσα του Τσιπιρίπο, από την πένα του καταπληκτικού Fred Harman εν έτει 1945!!! Οσο για την ομοιότητα με το εξώφυλλο του Ροντέο, μάλλον θα πρέπει να πάρουμε τα πράγματα με την σειρά. Είναι το εξώφυλλο του 4ου τεύχους του Ροκ, που προηγήθηκε χρονικά της έκδοσης του κ. Ανεμοδουρά!!! :beer::beer:

 

post-3960-1218282997_thumb.jpgpost-3960-1218282470_thumb.jpgpost-3960-1218282463_thumb.jpgpost-3960-1218282454_thumb.jpgpost-3960-1218282449_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13222
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5991 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

637, 644, 654-655 τελείως χαζά και αντιαισθητικά.

Έχω να κάνω μια ερώτηση όμως παρά τα εντατικά μαθήματα που μου έχεις χαρίσει gkosk. Ο Μικρός Κάου-Μπόυ έχει αυθεντικές ιστορίες και δεν επαναλαμβάνεται όπως ο Μικρός Αρχηγός ας πούμε. Γιατί όμως η αρχή του θρύλου των 4 που παρουσιάστηκε στα 397-404 επαναλαμβάνεται στα 678-685; Δεν υπάρχει φυσική χρονολογική ροη στο ανάγνωσμα όπως στον Μικρό Ήρωα; Υπήρξε ζήτηση αναγνωστών να τα ξαναδιαβάσουν;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  466
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  920
  • Reputation:   7710
  • Achievement Points:  950
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

637, 644, 654-655 τελείως χαζά και αντιαισθητικά.

Έχω να κάνω μια ερώτηση όμως παρά τα εντατικά μαθήματα που μου έχεις χαρίσει gkosk. Ο Μικρός Κάου-Μπόυ έχει αυθεντικές ιστορίες και δεν επαναλαμβάνεται όπως ο Μικρός Αρχηγός ας πούμε. Γιατί όμως η αρχή του θρύλου των 4 που παρουσιάστηκε στα 397-404 επαναλαμβάνεται στα 678-685; Δεν υπάρχει φυσική χρονολογική ροη στο ανάγνωσμα όπως στον Μικρό Ήρωα; Υπήρξε ζήτηση αναγνωστών να τα ξαναδιαβάσουν;

 

 

Όντως ήταν κατόπιν λαΪκής απαίτησης .

Όπως είχαμε συζητήσει πάντως με τον bonadrug κάπου στην αρχή δεν υπήρχε παρελθόν παρόν και μέλλον. Όλες οι ιστορίες διαδραματίζονταν στο σήμερα και το status δεν άλλαζε.

Όσο για την επανάληψη δεν παίρνω και όρκο ότι δεν υπήρξε..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6472
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   0
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5720 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπράβο σε όλους για τη δουλιά σας...

Υπάρχει περίπτωση να βρούμε έστω σκαναρισμένα τπτ τεύχη;

Για το περιεχόμενο μιλάω...

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ξέρει κανείς ποιές χρονιές κυκλοφόρησαν τα χριστουγεννιάτικα υπερτεύχη που πόσταρε παραπάνω ο Γιώργος; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3960
  • Group:  Members
  • Topic Count:  233
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   4299
  • Achievement Points:  1125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Καλημέρα σε όλους τους Μικρούς Καουμπόηδες!!! :lol::beer::hi: Τα Χριστουγεννιάτικα τεύχη κυκλοφόρησαν τα έτη 1972, 1973, 1974 και 1975, με την σειρά που τα έχω παραθέσει! :mafia::beer: :beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13222
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5991 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Συγνώμη αλλά αν είναι εύκολο να μην αφαιρούνται τα εξώφυλλα αν δεν γίνεται άμεσα η εξωτερική σελίδα. Έφυγα διακοπές και πρόλαβα να κατεβάσω μόνο την 800άδα. Η 700άδα κενή και περιμένω να ανέβουν όλα για να τα γράψω σε σιντί. Τώρα πού θα βρω την 700άδα; Ζητώ συγνώμη αλλά κάνω κι εγώ δουλειά κι αν αφαιρείται υλικό θα μείνει εκκρεμής. Λίγη υπομονή; Λίγη κατανόηση; Και το έχω δει και σε άλλα ποστς (π.χ. Μίκυ-Μάους όπου ούτε που ξέρω πια πόσα τεύχη εχω και πρέπει να τα κάνω από την αρχή). Κατανοώ το μέγεθος της εργασίας που αναλαμβάνεις αλλά...κάποιοι κινούνται με άλλον τρόπο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64362
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6433 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Συγνώμη αλλά αν είναι εύκολο να μην αφαιρούνται τα εξώφυλλα αν δεν γίνεται άμεσα η εξωτερική σελίδα. Έφυγα διακοπές και πρόλαβα να κατεβάσω μόνο την 800άδα. Η 700άδα κενή και περιμένω να ανέβουν όλα για να τα γράψω σε σιντί. Τώρα πού θα βρω την 700άδα; Ζητώ συγνώμη αλλά κάνω κι εγώ δουλειά κι αν αφαιρείται υλικό θα μείνει εκκρεμής. Λίγη υπομονή; Λίγη κατανόηση; Και το έχω δει και σε άλλα ποστς (π.χ. Μίκυ-Μάους όπου ούτε που ξέρω πια πόσα τεύχη εχω και πρέπει να τα κάνω από την αρχή). Κατανοώ το μέγεθος της εργασίας που αναλαμβάνεις αλλά...κάποιοι κινούνται με άλλον τρόπο.

 

Τα ζιπαρισμένα αρχεία μπαίνουν απλώς για να τα παίρνει ο Κώστας (GCF) και να τα επεξεργαστεί ώστε να μπουν στην εξωτερική σελίδα. Δεν μπορεί να καθυστερείται η διαδικασία καθώς τα εξώφυλλα που ανεβαίνουν είναι πολλά, σε πολλαπλά θέματα και οι αλλαγές μαζικές. Προτιμάται η διευκόλυνση του αρμόδιου από τις επιμέρους προσωπικές ανέσεις.

Όποιος κάνει εξωτερική εργασία(και είναι πολλοί αυτοί που το κάνουν), μπορεί να τα παίρνει από το κυρίως θέμα, όταν προσθέτονται εκεί (και έχει προστεθεί και το watermark). Άρα η κατανόηση και η υπομονή πρέπει να υπάρχει σε προσωπικό επίπεδο αφού το συλλογικό υπερτερεί στην κοινότητα.

 

Αν ο Κώστας χρειαζόταν να συμβουλευτεί και ενημερώσει μερικά μέλη, πριν αφαιρέσει το οποιοδήποτε συνημμένο αρχείο, θα έκανε την δουλειά του χρονοβόρα και περισσότερο κουραστική. Η οδηγία που έχει είναι να αφαιρούνται όσο πιό γρήγορα γίνεται, λόγω αναίτιου πιάσιμο χώρου & bandwidth και έλλειψης watermark.

 

Φυσικά, για καλά μέλη (όπως εσύ), υπάρχει και η απευθείας συνεννόηση με τον Κώστα, ώστε αν διευκολύνεται να σου δώσει τα εξώφυλλα που είναι ήδη έτοιμα και έχει στα χέρια του. Αυτό όμως είναι στην διακριτική του ευχέρεια και άνεση χρόνου.

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3960
  • Group:  Members
  • Topic Count:  233
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   4299
  • Achievement Points:  1125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Στο 1218 θα διαπιστώσετε ότι το περιοδικό διακόπτει οριστικά!!! Όσα ακούγονται και γράφονται για 1400 και 1500, είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε!!! Βέβαια η δουλειά σου δεν τελείωσε εδώ! Έρχονται Αρχηγός-Σερίφης και Υπερτεύχος!!! :beer::beer::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3960
  • Group:  Members
  • Topic Count:  233
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   4299
  • Achievement Points:  1125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Έφθασε λοιπόν η στιγμή για να ολοκληρώσουμε ότι ξεκίνησε πριν ένα μήνα. Αυτά είναι τα τελευταία από τα συνολικά 1218 εξώφυλλα της έκδοσης του περιοδικού!!! Φαντάζομαι ότι οι όποιες ελλείψεις(περίπου 85 τεύχη), θα συμπληρωθούν σταδιακά! Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Χρήστο Δίχρη και στον δικό μας Κώστα, για την πολύτιμη συμβολή τους στο ολο εγχείρημα!!! :beer::dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6472
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   0
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5720 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπράβο σε όλους για τη δουλιά σας...

Υπάρχει περίπτωση να βρούμε έστω σκαναρισμένα τπτ τεύχη;

Για το περιεχόμενο μιλάω...

Ευχαριστώ.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3960
  • Group:  Members
  • Topic Count:  233
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   4299
  • Achievement Points:  1125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

 

Σε καμία περίπτωση, μιλώντας εκ μέρους μου, δεν σε αγνόησα. Ο φόρτος των τελευταίων ημερών ήταν τεράστιος. Συν τοις άλλοις έπρεπε να προετοιμάσω και την παρουσίαση των "Χάρτινων Ηρώων" στο φεστιβάλ βιβλίου,....οπότε καταλαβαίνεις!

Στο βιβλίο μου "Μικρός Καουμπόυ - Έτσι κατακτήσαμε τη Δύση", που θα κυκλοφορήσει με το νέο έτος, θα βρείς πολλές απαντήσεις από αυτές που ζητάς! Υπομονή! :best::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4358
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  142
  • Reputation:   252
  • Achievement Points:  142
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5976 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Έφθασε λοιπόν η στιγμή για να ολοκληρώσουμε ότι ξεκίνησε πριν ένα μήνα. Αυτά είναι τα τελευταία από τα συνολικά 1218 εξώφυλλα της έκδοσης του περιοδικού!!! Φαντάζομαι ότι οι όποιες ελλείψεις(περίπου 85 τεύχη), θα συμπληρωθούν σταδιακά! Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Χρήστο Δίχρη και στον δικό μας Κώστα, για την πολύτιμη συμβολή τους στο ολο εγχείρημα!!! :beer::dance:

 

 

 

 

Και ξαφνικά ξύπνησα.... :hi:

Γιώργο κάπου θα τα έχεις μαζεμένα όλα αυτά τα εξώφυλλα, έτσι; :thinking:

Είναι δυνατόν να τα έχω κι εγώ, με κάποιο τρόπο (π.χ. e-mail ή download) ; :pray:

Δυστυχώς ο βλάκας περίμενα λέει να μαζευτούν όλα μαζί να τα κατευάσω.... :confuse:

Μετά πήρα χαμπάρι ότι έπρεπε να το κάνω μόλις τα παρουσιάζες. :crying:

:thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5459
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  7
  • Reputation:   23
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5845 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και ξαφνικά ξύπνησα.... :hi:

Γιώργο κάπου θα τα έχεις μαζεμένα όλα αυτά τα εξώφυλλα, έτσι; :thinking:

Είναι δυνατόν να τα έχω κι εγώ, με κάποιο τρόπο (π.χ. e-mail ή download) ; :pray:

Δυστυχώς ο βλάκας περίμενα λέει να μαζευτούν όλα μαζί να τα κατευάσω.... :confuse:

Μετά πήρα χαμπάρι ότι έπρεπε να το κάνω μόλις τα παρουσιάζες. :crying:

:thanks:

 

That makes two of us! Η υπερβολική χαλαρότητα του καλοκαιριού, βλέπεις...

Οπότε, I second the motion.

Καλό φθινόπωρο σε όλους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  4904
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  7
  • Reputation:   17
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5903 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Χαιρετω ολους τους φιλους του φορουμ και του μικρου καουμποη.

Οι πληροφοριες που βρηκα εδω σχετικα με την ιστορια του περιοδικου ειναι τρομερες!!!Εχετε κανει καταπληκτικη δουλεια.

Εχω στην κατοχη μου 148 τευχη,τα περισσοτερα 1000+ και απο οτι βλεπω πολλα ειναι αυτα που αναφερονται στην πρωτη σελιδα οτι λειπουν.Οποτε θα προσθεσω και εγω κατι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4904
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  7
  • Reputation:   17
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5903 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Δεν ξερω για εσας,αλλα εμενα οι αγαπημενες μου ιστοριες ειναι γραμμενες απο τον Μαρμαριδη.Οι ιστοριες του σεριφη,(και οι παλιες του ΜΚ υποθετω,γιατι δεν εχω κανενα τευχος πριν το 453)ειναι καπως απλοικες.Υποθετω πως μιλαμε για αυτο το ατομο:

 

Γιώργος Μαρμαρίδης

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

 

Ο Γιώργος Μαρμαρίδης ήταν Έλληνας πρωταθλητής της σκοποβολής, Δημοσιογράφος και συγγραφέας.

 

Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1930. Ήταν αθλητής της σκοποβολής του Παναθηναϊκού, πρωταθλητής Ελλάδας απο το 1955 μέχρι το 1980 με συμμετοχές σε παγκόσμια και ευρωπαϊκά πρωταθλήματα και στην Ολυμπιάδα του 1960 στην Ρώμη.Παράλληλα ήταν και δημοσιογράφος γράφοντας σε πολλά περιοδικά και εφημερίδες αλλά και σαν ανεξάρτητος ρεπόρτερ συνεργαζόταν με εφημερίδες, ήταν συντάκτης της Απογευματινής .Έγραψε πεζογραφήματα, ποιήματα, θεατρικά έργα, και μυθιστορηματική βιογραφία.Πέθανε στις 22 Δεκεμβρίου 2005.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3960
  • Group:  Members
  • Topic Count:  233
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   4299
  • Achievement Points:  1125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Κατ` αρχάς συγχαρητήρια για τη προσπάθεια! :best: Πρόσεξε το μέγεθος στα σκαναρίσματα(κοίτα ποιός μιλάει!!!), πρέπει να είναι 1000 ύψος. Έπειτα, βγάλε πσοσεκτικά τις τιμές γιατί είναι ψιλοξενέρωμα! Τώρα για επιπλέον στοιχεία, θα διαβάσεις προσεχώς. :beer: :beer: :beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  5858
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  68
  • Reputation:   284
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5798 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χρονια πολλα Τζιμακο!Παντα μαχιμος και δεκαοχταρης!Μπυρες σε ολους!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3960
  • Group:  Members
  • Topic Count:  233
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   4299
  • Achievement Points:  1125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Christmas gift continiue...

 

Πω πω πω… Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε!!! :confuse::confuse: Κοιτάξτε παρακάτω και θαυμάστε το απόλυτο μπάχαλο!!! :oops: Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Βασικά οι Giraud και Charlier, δεν φαντάζονταν με τίποτα, όταν σχεδίασαν τον χαρακτήρα Τζέθρο, ή Steelfingers(συλλογή ουέστερν Μαμούθ Κόμικς, τεύχος 16), για αντίπαλο του Blueberry, ότι θα γνώριζε τέτοιο μπέρδεμα και αντιπάθεια στη χώρα μας, στις σελίδες του Μικρού Καουμπόυ!!! Αρχικά έγινε οπισθόφυλλο(χωρίς μουστάκι!!!), και παρέλασε με τους υπόλοιπους ήρωες της Άγριας Δύσης. Το όνομα του άλλαξε σε Σλίμ Κόχραν και έγινε κυνηγός επικηρυγμένων, με το παρατσούκλι «ο μαυροφορεμένος»(τεύχος 346 και επανάληψη στο τεύχος 1169)! Οπότε τσακώσαμε στα πράσα τον κύριο Ανδρεόπουλο, ο οποίος μέχρι να ανακαλυφθεί αυτό το στοιχείο, θεωρούνταν ο σχεδιαστής ΟΛΩΝ των πορτρέτων της Μεγάλης Παρέλασης των Ηρώων του Φαρ Ουέστ, η οποία σαν σειρά οπισθόφυλλων έφθασε στον συνολικό αριθμό 70 παρακαλώ!!! Στη συνέχεια της εδώ σταδιοδρομίας του, ο Γάλλος καουμπόης (με μουστάκι πλέον!!!), έγινε ο πιο μισητός αντίπαλος των τεσσάρων παιδιών του νόμου! Ο Τούρκος Ελ Ατατούρκ!!! Ενδεικτικά, μπορείτε να απολαύσετε τόσο τις περιπέτειες του, όσο και αρκετά σκίτσα του, στην σειρά «Ο πιο σατανικός εχθρός», που κυκλοφόρησε για πρώτη φορά στα τεύχη 533-540 και σε επανάληψη στα 826-833, όπως και στα 1208-1215. Τα οπτικά στοιχεία που χρειάζεστε και τεκμηριώνουν όλα όσα διαβάσατε, ακολουθούν πιο κάτω! Περισσότερα άλυτα μυστήρια του περιοδικού, προσεχώς…. Συγκεντρωμένα βέβαια, θα τα έχετε σε προσεχή έκδοση του Αιγόκερου. :dance::dance::dance::dance::thinking::beer::beer:

 

post-3960-1228608044_thumb.jpgpost-3960-1228607908_thumb.jpgpost-3960-1228607817_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  4904
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  7
  • Reputation:   17
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5903 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Απο την ερτ,μιλαει για ελληνικα περιοδικα,γουεστερν και τον Δημητρη Αδαμοπουλο.Εμφανιζεται και ο Γιωργος Μαρμαριδης.

Ευχαριστω τον Thespian που με πληροφορησε για το παρον βιντεο!

 

http://www.ert-archives.gr/wpasV2/public/p...mst=00:00:00:00

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  4997
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  25
  • Reputation:   54
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5894 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Παιδιά έχω και εγώ δύο ερωτησούλες...

Στον Μικρό Καουμπόυ είχε δημοσιευτεί στα οπισθόφυλα ο χάρτης του φαρ-ουεστ σε τεύχη ή σε κάποιον από τους άλλους δύο τίτλους; Και σε ποια τεύχη;

Δυστηχώς δεν τον έχω πια...

 

Η δεύτερη και πιο δύσκολη, κάποια στιγμή, για αρκετά θα έλεγα χρόνια, τα εξώφυλα του περιοδικού ήταν γυαλιστερά. Ξέρουμε από πότε μέχρι πότε ήταν περίπου αυτό;

Στην 800άδα που έχω πρόχειρα κάποια τεύχη είναι γυλιαστερά. Τα τελευταία που έχω είναι όμως ματ (τεύχη 1000 μέχρι τέλος).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Παιδιά έχω και εγώ δύο ερωτησούλες...

Στον Μικρό Καουμπόυ είχε δημοσιευτεί στα οπισθόφυλα ο χάρτης του φαρ-ουεστ σε τεύχη ή σε κάποιον από τους άλλους δύο τίτλους; Και σε ποια τεύχη;

Δυστηχώς δεν τον έχω πια...

 

Η δεύτερη και πιο δύσκολη, κάποια στιγμή, για αρκετά θα έλεγα χρόνια, τα εξώφυλα του περιοδικού ήταν γυαλιστερά. Ξέρουμε από πότε μέχρι πότε ήταν περίπου αυτό;

Στην 800άδα που έχω πρόχειρα κάποια τεύχη είναι γυλιαστερά. Τα τελευταία που έχω είναι όμως ματ (τεύχη 1000 μέχρι τέλος).

Αυτό εννοείς;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4997
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  25
  • Reputation:   54
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5894 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ο ναι, ευχαριστώ. Τον είχα και εγώ σχεδόν ολόκληρο αλλά πλέον τίποτα. Εκτός και αν μου κάτσουν τίποτα τεύχη τυχαία στους τόμους που αγοράζω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3960
  • Group:  Members
  • Topic Count:  233
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   4299
  • Achievement Points:  1125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Μου`χαν ξεφύγει τόσα τεύχη; Τσ..τσ..τσ...άμα γεράσει ο άνθρωπος.... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  5323
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  137
  • Reputation:   1603
  • Achievement Points:  137
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Παιδιά, σήμερα μόλις βρήκα το χρόνο να ξεφυλλίσω το βιβλίο του Dream Factory, και σε γενικές γραμμές έχω την ίδια άποψη με αυτήν που εξέφερε και ο rotagiatipino, όσον αφορά τη χρηστικότητα του. Είναι πάντως, παρά τις χτυπητές αδυναμίες της, μια αξιόλογη προσπάθεια που αξίζει του σεβασμού μας και μόνο για τον όγκο της έρευνας που το βιβλίο αυτό απαίτησε. Παρ΄ όλ΄ αυτά, ένα λάθος που εντόπισα στον τομέα που αναφέρεται στα κόμικς, που δημοσιεύτηκαν από τον Μικρό Κάου-Μπόυ, πιστεύω ότι χρειάζεται να το επισημάνουμε, κυρίως λόγω της σημασίας του εν λόγω στριπ. Γράφει λοιπόν ο D.F. ότι την σειρά «Οι Σφήκες» σχεδίαζε ο Yaroslav Horak. Φυσικά, δεν ισχύει. Πρόκειται για το κλασικό βρετανικό στριπ ‘The Seekers’ (1966-1971) των Les Lilley (σενάριο), John Μ.Burns (σχέδιο) του οποίου ο τίτλος παραφράστηκε από τον απίθανο μεταφραστή του Μ.Κ. με τον εξής τρόπο: Σήκερς, Σφήκερς, Σφήκες!!! Οι άνθρωποι δεν παίζονταν! Εν πάση περιπτώσει, πρόκειται για μια θαυμάσια σειρά, όπου ξεχωρίζει το δυναμικό -ειδικά στις σκηνές δράσεις- σχέδιο του Burns, που θυμίζει έντονα αυτό του Jim Holdaway της Modesty Blaze (στριπ στο οποίο θα δουλέψει λίγα χρόνια μετά και ο ίδιος ο Burns, διαδεχόμενος τον Romero), αλλά και η καταπληκτική φιγούρα του Jacob, ενός εκ των δύο πρωταγωνιστών, που λες και ενέπνευσε αυτούς που επέλεξαν τον Daniel Craig, ως τον νέο James Bond! Η ομοιότητα είναι καταπληκτική και είναι κρίμα που έχει χαλάσει το σκάνερ μου και δεν μπορώ να σας δείξω συγκριτικά δείγματα. Αυτά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.