Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σωστά ονόματα εκδοτικών


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πάρα πολύ συχνά βλέπω στα διάφορα αφιερώματα λάθος ονόματα στις εκδοτικές. Ομολογουμένως βοηθάει το ότι είμαι λογιστής οπότε είμαι "ευαισθητοποιημένος" και στο πως ονομάζεται η κάθε επιχείρηση αλλά και κατανοώ το πως ο περισσότερος κόσμος αγνοεί την ονομασία της επιχείρησης και χρησιμοποιεί τον διακριτικό τίτλο.

 

Χοντρά χοντρά οι κυρίαρχες μορφές των επιχειρήσεων είναι 4: Προσωπική, Ο.Ε./Ε.Ε., Ε.Π.Ε. και Α.Ε. Όλες μπορεί να έχουν έναν διακριτικό τίτλο με τον οποίο και είναι γνωστές. λχ Οι περισσότεροι γνωρίζουμε τα supermarket Lidl, ελάχιστοι έχουν δει τις αποδείξεις από τις ταμιακές για να δούμε ποιό είναι το όνομα του νομικού προσώπου (παρεμπιπτόντως μια φορά που το είχα τσεκάρει, είχα σοκαριστεί γιατί είναι Ο.Ε.). Υποσημείωση ότι μια Ο.Ε./Ε.Ε. οφείλει να έχει στην ονομασία το όνομα τουλάχιστον ενός εκ των ομορρύθμων εταίρων (τα άλλα μπορούν να "χωθούν" στο "& ΣΙΑ")

 

Θα μου πείτε και τι μας νοιάζει ρε germ? Εφορία είμαστε? :) Σωστό. Πλην όμως θεωρώ ότι έχει ενδιαφέρον η ιστορία των εκδοτικών. Ποιός ήταν πότε, τι έκανε, πως πορεύθηκε κλπ. Ένα κλασσικό παράδειγμα είναι η Anglo Hellenic Agency. Στη πραγματικότητα αυτό είναι ο διακριτικός τίτλος. Υπήρξαν τουλάχιστον 3 διαφορετικές μορφές. Μια ο Ψαρόπουλος πατήρ, μια η κόρη του? και μια ο γιός του?... Δεν τα θυμάμαι και τώρα και όπως ρίχνω μια πρόχειρη ματιά στις εκδόσεις του 80, διαπιστώνω ότι δεν υπάρχει και ένας γρήγορος τρόπος να δει κανείς τι γίνεται. Όλα αναφέρονται ως "Ψαρόπουλος" ασχέτως του αν ο μάστορας το 85 ζούσε, ήταν φυλακή, ή είχε μεταναστεύσει στην Αργεντινή για να αποφύγει τα χρέη :) (γιατί κάτι θα πήγε στραβά για να αλλάξει νομική μορφή, παραμένοντας όμως πάντα στην Κριεζώτου 3 ;) )

 

Τα ίδια νομίζω ότι συμβαίνουν με τον/την Παπαχρυσάνθου αλλά και με τη συντριπτική πλειοψηφία των παρουσιάσεων. Κάποιος που έχει τα τεύχη στα χέρια του, δεν έχει τέτοιες απορίες, αλλά εγώ προσωπικά δεν καταλαβαίνω αν υπήρξαν περισσότεροι του ενός Παπαχρυσάνθου κλπ.

 

Πιστεύω ότι οι παρουσιάσεις θα ήταν πιό πλήρεις εάν κατ΄αρχάς γραφόταν η επωνυμία της επιχείρησης και όχι ο διακριτικός τίτλος και εάν σε δεύτερο σκέλος γραφόταν και το όνομα του υπεύθυνου έναντι στον νόμο (λχ κάτι είχα ακούσει για τις περιπέτειες της Βαβέλ, αλλά αν δεν τα υπαινισσόταν ο bonadrug στην παρουσίαση του ομώνυμου περιοδικού ούτε που θα καταλάβαινα τη χρησιμότητα του ονόματος του υπεύθυνου) Πχ η Μαμούθ τι εταιρεία είναι? Είναι Ο.Ε.? Είναι Ε.Π.Ε? Είναι Α.Ε.? ή μήπως είναι μια απλή ατομική επιχείρηση ονόματι Πάνος Κουτρουλάρης? ;) (την απάντηση για το τι ισχύει σήμερα την ξέρω. Για το αν έτσι ήταν και το 82 όμως.....)

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Σιγά ρε συ, η εφορία :Suspicious: είμαστε για να ψάχνουμε τέτοιες λεπτομέρειες; :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Συνήθως κοιτάω το εξώφυλλο, άντε το πολύ να ανοίξω μέσα στις πρώτες ή τελευταίες σπανιότερα σελίδες και διαβάζω τί στο καλό γράφουν οι ίδιες οι εταιρείες στις εκδόσεις τους.

 

Σε λίγο θα μας βάλεις να ψάχνουμε και τις off-shore εταιρείες...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64274
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Προτείνω να κάνουμε και εγκληματολογική ομάδα να τσεκάρουμε αποτυπώματα από τα τεύχη για να ξέρουμε και την πορεία του από το τυπογραφείο έως τα χέρια μας....:lol:

 

Άσχετα από την πλάκα πάντως, ο Νίκος έχει δίκιο, είναι πολύ ενδιαφέρον να κάνουμε μια μελέτη για τις εκδοτικές και αυτό απαιτεί πλήρη στοιχεία..

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Σίγουρα οι εκδοτικές εταιρείες έχουν παραμεληθεί από το φόρουμ μας (παλιές και νέες) και θα ήταν χρήσιμο να αφιερώσουν κάποιο χρόνο όσοι γνωρίζουν πολλά γύρω από την πορεία τους, ώστε να μάθουμε και εμείς οι υπόλοιποι τα τί, πως, γιατί, πότε, που κλπ. Κάποιες παρουσιάσεις στα ίδια πλαίσια με αυτά των δημιουργών θα ήταν πολύ χρήσιμα για όλους μας. Το θέμα είναι ποιος έχει τις γνώσεις και τον χρόνο για κάτι τέτοιο που κατ' εμέ δεν πρέπει να είναι μία επιφανειακή προσέγγιση αλλά μία ολοκληρωμένη δουλειά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Για όποιον θέλει να κατανοήσει την ιστορία του κόμικ στην Ελλάδα και από τη στιγμή που δεν υπάρχει ανάλογη βιβλιογραφία παρά είτε βιβλία ερασιτεχνών κομιξόφιλων είτε δημοσιογραφικά ολιγοσέλιδα άρθρα (με πάρα πολλές εικόνες φυσικά ;) πράγμα που μειώνει την ύλη/πληροφορίες), μερικά πραγματάκια έχουν τη σημασία τους.

 

Επιπρόσθετα δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι και αυτοί που μειδιάσαν με αυτό που έγραψα (από αυτούς που βλέπω να σχολιάζουν) δεν βρίσκουν ενδιαφέροντες πληροφορίες που πηγάζουν από ερωτήσεις του τύπου "ρε σεις, έχει διαβάσει κανείς σας μια σειρά που λεγόταν "Οι περιπέτειες του χαλίφη Χαρούν Ελ Πουσσάχ"?"

 

Παραθέτω μέρος από το εξώφυλλο του #4 για να πιστέψετε ότι ναι, κάποιος τίτλος βγήκε κάποτε έτσι... :)

 

Iznogkoynt004.jpg

 

Προσωπικά με ενδιαφέρει σε κάποια φάση να κατανοήσω τι έβγαλε ο Καμπανάς και πότε, τι επιλογές έκανε, πως τη μία είχε ο τάδε τα δικαιώματα του Θαργκ και μετά τα πήρε ο άλλος.

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μ αρέσουν αυτά τα θέματα που ανοίγει κάποιος για να προκαλεί τη δυσφορία του κοσμάκη :D .Βέβαια πάντα αναλύοντας βαθύτερα κάποιοι βρίσκουν ότι μπορεί να είναι και χρήσιμο :best: .Keep on the good job germ... :beer:

Επεξεργασία από LouisLamogio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Μ αρέσουν αυτά τα θέματα που ανοίγει κάποιος για να προκαλεί τη δυσφορία του κοσμάκη :D .Βέβαια πάντα αναλύοντας βαθύτερα κάποιοι βρίσκουν ότι μπορεί να είναι και χρήσιμο :best: .Keep on the good job germ... :beer:

 

 

Germ? Germs??? :fear:

 

Yoshimitsu_Germ_stopper.gif

 

:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ας επαναφέρουμε αυτό το θέμα και ας μου πει ένας καλός άνθρωπος πως στο καλό θα αναφέρουμε σε τούτο εδώ το φόρουμ την παρακάτω εκδοτική εταιρεία σε τυχόν παρουσιάσεις ή λίστες;

 

http://www.mamouthcomix.gr/contact.html

 

ΜΑΜΟΥΘ COMIX - σκέτο όπως αναγράφεται στο site της

ΜΑΜΟΥΘ COMIX ΕΠΕ - όπως επίσης αναγράφεται στο site της

ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ - όπως αναγράφεται σε όλα της σχεδόν τα περιοδικά

 

Από την Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος όπου κατοχυρώνει τις εκδόσεις της αναφέρεται ως αλλά αφορά το ISBN - δεν γνωρίζω εάν και για τις ISSN εκδόσεις έχει τα ίδια στοιχεία:

Μαμούθ Comix Ε.Π.Ε. 960-321

Σόλωνος 130, 10681 Αθήνα

Τηλ.: (210) 3825054

Fax: (210) 3825055

Υπεύθ.: Κουτρουλάρης, Παναγιώτης

Όμως τελικά σε όλα της τα εξώφυλλα αναγράφει:

ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ... οπότε κάποιος που έχει ένα τέτοιο στα χέρια του, πολύ σωστά θα έρθει και θα ρωτήσει: Έχω το Χ από την εταιρεία ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ αλλά στο site σας δεν την βρίσκω αλλά βρίσκω μία ΜΑΜΟΥΘ COMIX ΕΠΕ, είναι η ίδια εταιρεία; Άλλωστε όπως αναφέρω παραπάνω εγώ συνήθως κοιτάω το εξώφυλλο ή εσωτερικά των περιοδικών για το όνομα της εκδοτικής.

 

Frag Μπέρδεμα ούτε η ίδια έχει αποφασίσει πως θέλει να λέγεται...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η Μαμούθ είναι το λιγότερο από τα προβλήματα μας :) Κάτι σαν την Anubis. Όλοι ξέρουμε για τι μιλάμε. Ναι, βάσει των όσων είπα, το ορθό θα ήταν το Μαμουθ Κομιξ ΕΠΕ. Στη πραγματικότητα όμως το πρόβλημα/θέμα είναι κυρίως σε παλιές εκδοτικές. πχ Ψαρόπουλος. Έχει αλλάξει τουλάχιστον 3 μορφές. Ο πατέρας, η σύζυγος (ΕΕ) και ο γιός (Αλθάγια).

 

Ένα παράδειγμα για το πως μπορεί να μπερδευτεί κανείς (και πως χρησιμεύει αυτό που λέω) είναι το EROTICOMICS. Δεν λέει πουθενά μέσα τις λέξεις Κόμπρα Πρεςς (που τη ξέρουμε αρκετοί λόγω του Κόναν), έβαλε ο Valt το Κουδάκης (που στο έτσι δεν ξέρω αν τον ξέρει καν η μάνα του) και ξαφνικά όπως περιεργάστηκα ένα τεύχος που έχω, είδα στο οπισθόφυλλο "από την Κόμπρα Πρεςς".... :)

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Σπόνσορας; :D

 

Πρέπει να ξεκινήσουμε άμεσα ένα θέμα με τις διάφορες πιθανές ονομασίες που κυκλοφορούν οι διάφορες εκδοτικές τις εκδόσεις τους...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ως γνωστόν, Κουδάκης = Κόμπρα Πρεςς.

Είχα απορήσει μάλιστα που στο αφιέρωμα δεν έλεγε "Κομπρα Πρεςς" (ως συνήθως) αλλά Κουδάκης...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Νικόλα,το επόμενο βήμα είναι να ελέγξουμε την πιστοληπτική ικανότητα τους...Πιάσε εσύ Standard and Poor's,και εγώ θα κοιτάξω στη Moody's...Θα μας ευγνωμονεί όλο το Φόρουμ... :beer:

 

Χιουμοράκι(Don't Get Me Wrong Warning!)... :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μελέτη πρέπει να γίνει σίγουρα, έχει συζητηθεί και στο παρελθόν με τον Valt, και σίγουρα θα μας βοηθήσει στο να στήνουμε καλύτερα τα αφιερώματα στις Ελληνικές εκδόσεις. Αλλά το να κάθομαι να γράφω στον τίτλο για Α.Ε, Ο.Ε, Ε.Π.Ε, και διάφορα τέτοια με ξενερώνει και μόνο σαν σκέψη.

Στην τελική, δεν μας παρατάτε με τα τεχνοκρατικά σας λεώ εγώ; :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σαν καλός τελειομανής κι εγώ θα συμφωνήσω με τον germanicus19 ότι θα πρέπει να δίνεται το ακριβές όνομα της εταιρείας όσον αφορά παρουσίαση, λίστες κυκλοφορίας (αλλά και γενικά λίστες) και οπουδήποτε τέλος πάντων γίνεται αναφορά. Όσον αφορά την "Μαμούθ Comix" την λέω ακριβώς έτσι (για παράδειγμα) επειδή έτσι την λέει στο εσωτερικό της σελίδας κι όχι στο εξώφυλλο. Πιστεύω ότι είναι η πιο σωστή προσέγγιση μιας και στο εξώφυλλο, χάρην εντυπωσιασμού, θα μπορούσαν να γράφουν οτιδήποτε πιο "εφετζίδικο" ενώ στην πρώτη-δεύτερη σελίδα που είναι οι γενικές πληροφορίες δεν υπάρχει περίπτωση (απ'όσο έχω παρατηρήσει εγώ τουλάχιστον..) να γράψουν κάτι διαφορετικό απ΄αυτό που ισχύει ακριβώς! Επίσης εγκρίνω για τα αφιερώματα όποιος έχει το μεράκι και τις γνώσεις να το πράξει! Σίγουρα θ'αξίζει για όλους μας να βρίσκεται εδώ μέσα ένα τέτοιο (ή μάλλον πολλά τέτοια) αφιέρωμα! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Δηλαδή όταν σε ρωτάνε τί ομάδα είσαι,λες "Είμαι Ολυμπιακός Π.Α.Ε."? :lol:

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Σαν καλός τελειομανής κι εγώ θα συμφωνήσω με τον germanicus19 ότι θα πρέπει να δίνεται το ακριβές όνομα της εταιρείας όσον αφορά παρουσίαση, λίστες κυκλοφορίας (αλλά και γενικά λίστες) και οπουδήποτε τέλος πάντων γίνεται αναφορά. Όσον αφορά την "Μαμούθ Comix" την λέω ακριβώς έτσι (για παράδειγμα) επειδή έτσι την λέει στο εσωτερικό της σελίδας κι όχι στο εξώφυλλο. Πιστεύω ότι είναι η πιο σωστή προσέγγιση μιας και στο εξώφυλλο, χάρην εντυπωσιασμού, θα μπορούσαν να γράφουν οτιδήποτε πιο "εφετζίδικο" ενώ στην πρώτη-δεύτερη σελίδα που είναι οι γενικές πληροφορίες δεν υπάρχει περίπτωση (απ'όσο έχω παρατηρήσει εγώ τουλάχιστον..) να γράψουν κάτι διαφορετικό απ΄αυτό που ισχύει ακριβώς! Επίσης εγκρίνω για τα αφιερώματα όποιος έχει το μεράκι και τις γνώσεις να το πράξει! Σίγουρα θ'αξίζει για όλους μας να βρίσκεται εδώ μέσα ένα τέτοιο (ή μάλλον πολλά τέτοια) αφιέρωμα! :beer:

 

Ακριβώς, το επίσημο όνομα είναι Μαμούθ Comix, με αυτό έχω γράψει και το αντίστοιχο άρθρο στην Βικιπαίδεια.

 

Όσο για τα ΕΠΕ, ΟΕ κλπ κλπ τα θεωρώ περιττά αφού δεν είναι κάτι που αφορά εμάς. Θα μπορούσαν ίσως να αναφερθούν απλά σε ένα άρθρο που θα περιέχει τα ονόματα όλων των εκδοτικών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

NickDeli καταρχάς με ποδόσφαιρο δεν ασχολούμαι. :) Παρόλα αυτά αν μου έκαναν ένα τέτοιο ερώτημα δεν θα απαντούσα με το "Π.Α.Ε." φυσικά αλλά αν μου δινόταν η ευκαιρία να κάνω έρευνα για την εταιρεία και το ιστορικό της φυσικά και θα έβαζα το "Π.Α.Ε." και το ΚΑΘΕ "Π.Α.Ε." δίπλα της! Δηλώνωντας έτσι, όπως πολύ σωστά προειπώθηκε, το status της εταιρείας και την κατάστασή της εκείνη την στιγμή και ίσως την δήλωσή της στην εφορία. Εδώ γίνεται προσπάθεια για καταγραφή, ταξινόμηση κι ενημέρωση (πάντα με γνώμονα το hobby και την διασκέδαση!) οπότε θεωρώ την πλήρη επωνυμία της εταιρείας επιβεβλημένη! Ξέρεις που βαδίζεις καλύτερα! Αλλά αυτό, πάντα, είναι μια πρόταση! :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ναι βρε,πλακίτσα έκανα...(Αν και πιο πολύ φοβόμουνα ότι θα μου πείς πως δεν είσαι με εμάς,παρά ότι δεν ασχολείσαι καθόλου)... :)

:beer:

 

Συνήθως δεν εκφέρω γνώμη σε θέματα για τα οποία άλλος θα κάνει όλη τη δουλειά,ή θα ενδιαφέρουν κάποιον άλλο πολύ περισσότερο από μένα,αλλά anyway,ας πώ και εγώ την ταπεινή μου άποψη...

Για μένα,τόσο λεπτομερής καταγραφή δεν είναι απαραίτητη.Προσωπικά προτιμώ μια αναλογία 30% "εγκυκλοπαιδικό" περιεχόμενο,και 70% συζήτηση/ενημέρωση/διασκέδαση...Αυτή η αναλογία μου είναι ευχάριστη,και δεν αναφέρεται μόνο σε αυτό το Φόρουμ,αλλά σε όλα όσα έχω την τύχη κατά καιρούς να συμμετέχω...Το να μπώ κάπου και να διαβάζω "specs",ασφαλώς και είναι χρήσιμο για όλους σε κάποιες στιγμές,αλλά εμένα μου φαίνεται άχαρο/βαρετό(το ίδιο παθαίνω όταν οι αγγελίες αποτελούν το 80% ενός Forum)...Ειδικά για το GC που θεωρώ πολύ ζωντανή κοινότητα,είναι κρίμα να καταλήξουμε όλοι scholars και ερευνητές των ιδιοκτησιακών καθεστώτων των εκδοτικών εταιρειών,και των νομικών τους μορφών.OK,να αναγράφεται στα αφιερώματα,αλλά δεν θα ήθελα να γίνει και άγχος σε όσους κάνουν τα αφιερώματα αυτά. :) Ήδη ο Κώστας "αγανάκτησε",τώρα ψήνω και το Νικόλα Dio,να με ακολουθήσει,γιατί ακούγεται ότι θα του ζητάτε πληροφορίες για τις ώρες και μέρες προβολής των κινουμένων σχεδίων παγκοσμίως...:-)

Καταλαβαίνω την ανάγκη να γίνει καταγραφή,και μάλιστα όσο πιο σωστή και πλήρης γίνεται,για τις ελληνικές εκδόσεις,αλλά κάπου πρέπει να τραβήξουμε μια γραμμή.Δηλαδή αν προτείνει κάποιος να υπάρχει σε κάθε αφιέρωμα το βάρος του χαρτιού που χρησιμοποιήθηκε στο τάδε κόμικ,εγώ προσωπικά θα αρχίσω τα καντήλια...Νικόλα,επειδή ήταν δική σου η ιδέα,χίλιες φορές να διαβάσω ξανά και ξανά την άποψη σου για κάποιο κόμικ που διάβασες,ή τις "περιπέτειες" σου σε αυτό που από ευγένεια αποκαλούμε Αθήνα,παρά να χάσεις χρόνο για να μου πείς κάθε πότε μαζεύονται οι μέτοχοι της Τάδε Κόμικς και κάνουν γενική συνέλευση,ή τί χαρτόσημο πρέπει να πληρώσει στη Φ.Α.Ε.Ε. Αθηνών...

ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ...Το ιδανικό θα ήταν να υπήρχε π.χ. μια πλήρως ενημερωμένη ελληνική "WikiPedia"(ή κάτι παρόμοιο,μην κάνω και διαφήμιση),ώστε όλα αυτά τα "εγκυκλοπαιδικά" να έμπαιναν εκεί...Μερικοί ήδη έχουν κάνει καταχωρήσεις.Μέχρι να γίνει αυτό(φτάνοντας σε ικανοποιητικό επίπεδο κάλυψης εκδόσεων/εκδοτικών εταιρειών),ή αν γίνει ποτέ,ΟΚ,ας το δεχτώ και αυτό... :lol: Ας ταλαιπωρώ το κεφάλι μου με τα αρχικά και τη σημασία τους...Πάντως,αφού θέλεις να είσαι λεπτομερής,πρέπει να φτιάξεις ένα Thread στη Γενική Συζήτηση,και να εξηγείς τί σημαίνει Ε.Π.Ε.,Α.Ε.,Ο.Ε.,κλπ,και τα χαρακτηριστικά τους...Τουλάχιστον εμένα θα μου φαινόταν πιο χρήσιμο... :beer:

Επεξεργασία από NickDeli
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αυτό το οποίο χάνεις Νικόλα είναι ότι σε άπειρα σημεία λέμε Παπαχρυσάνθου, και σε ένα (δικό μου) λέει Χρυσ. Παπαχρυσάνθου Α.Ε.... Είναι η ίδια? Άλλαξε μορφή? Τόσο καιρό νόμιζα ότι είναι ο Παπαχρυσάνθου. Είναι Χρύσανθος? Είναι Χρυσούλα? who the f* is papaxrysanhtoy? is he edible?

 

Την άλλη φορά ανοίγω ένα παλιό κόμικ στου Valt (δε θυμάμαι ποιό) που εδώ αναφέρεται (αναφερόταν?) ως Λίνα Δεληγιώργη (αν θυμάμαι καλά). Και ξαφνικά βλέπω μέσα Εκδόσεις 2001 (η εκδοτική που έβγαλε το Αγόρι) και μένω "-άκας". Η αισθητική με είχε βάλει σε υποψίες ότι ήταν τα ίδια, αλλά.... Ο Γιώργος βέβαια ήταν "ε, ναι. δεν το ξέρεις?" (πως λέει ο LM πιο πάνω "Κουδάκης=Κόμπρα Πρεςς, το ξέρουν και οι πέτρες").... :)

 

Απλά πράγματα!

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   370
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  113

Φίλε Germanicus (ή μήπως Γερμανικέ :) )

κανένας δεν καταλαβαίνει τι πυροβολημένη φάρα έχουμε γίνει.

Τρώμε σε εστιατόριο, φέρνουν το λογαριασμό και ενώ όλοι κοιτάζουν

τι λέει κάτω-κάτω στην σούμα εγώ κοιτάζω

πάνω-πάνω στην επωνυμία :lol:

και μετά κάνω την πάπια για να πληρώσει άλλος

PS

για τα lidl όταν το είδα ένιωσα όπως και συ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

εμ, άμα δε σου έχουν φέρει τιμολόγιο που να γράφει επάνω Blue Pipes με ΑΦΜ φυσικού προσώπου, που να καταλάβεις :lol:

 

ένα μικρό λαθάκι στο προηγούμενο ποστ μου. Λίνα Δεληγιώργη είναι των Ελληνικών Περιοδικών Εκδόσεων Ε.Π.Ε. (οι εκδότες του Τρουένο μεταξύ άλλων)

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Να τονίσω κάτι που γράφει ο NickDeli.

 

...προτιμώ μια αναλογία 30% "εγκυκλοπαιδικό" περιεχόμενο,και 70% συζήτηση/ενημέρωση/διασκέδαση...

Με βρίσκει απόλυτα συμφωνο αυτή η τοποθέτηση. Ναι, να κάνουμε την έρευνα μας και να την χρησιμοποιούμε και στις παρουσιάσεις των "δεν ξέρω από που κρατάει η σκούφια μου" εκδόσεων, αλλά μην γίνουμε και αρτηριοσκληρωτικοί. Μην φορτώσουμε τις παρουσιάσεις με πράγματα που πολλούς δεν θα ενδιαφέρουν. Όπου υπάρχει σαφής ένδειξη της εκδοτικής για την οποία μιλάμε, μπορούν να παραλείπονται τα νομικά.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

... Ήδη ο Κώστας "αγανάκτησε",τώρα ψήνω και το Νικόλα Dio,να με ακολουθήσει,γιατί ακούγεται ότι θα του ζητάτε πληροφορίες για τις ώρες και μέρες προβολής των κινουμένων σχεδίων παγκοσμίως...:-)...

 

Τι να πω και εγώ που έβαλα ένα δορυφορικό πιάτο με διάμετρο 3m για να πιάνω τα τοπικά κανάλια της Ινδονησίας!! :lol:

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Από τον επόμενο που θα αντιμετωπίσει αυτό που έγραψα αρνητικά, ειρωνικά, whatever, θα έχω και την απαίτηση να αναλάβει να ξεχωρίσει τις παρουσιάσεις ανά εκδόσεις. πχ Παπαχρυσάνθου: ΤΟΜ ΜΠΕΡΡΥ (1969), ΤΑ ΣΥΝΕΤΑΙΡΑΚΙΑ (δεκαετία 80), ΒΑΡΩΝΟΣ ΤΟΥ ΜΥΝΧΑΟΥΖΕΝ (Ο) κλπ. ή Καμπανάς: ΤΙΡΑΜΟΛΑ (1970), ΣΟΥΠΕΡ ΣΠΑΙΝΤΕΡ-ΜΑΝ (1987) ή Μαμούθ Μαμούθ Comix ? (1980), ΜΕ ΤΕΣΣΕΡΑ ΧΕΡΙΑ (2007)

 

:firedevil:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Με τόση κουβέντα που γίνεται εδώ, θα είχατε φτιάξει οι γνώστες του αντικειμένου ήδη ένα θέμα σχετικά με τις σωστές ονομασίες των εκδοτικών εταιρειών... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.