Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΕΞ: Ο ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ ΚΑΒΑΛΑΡΗΣ


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΤΕΞ: Ο ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ ΚΑΒΑΛΑΡΗΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Giovanni Luigi Bonelli, Claudio Nizzi
Σχέδιο:
Aurelio Gallepini, Joe Kubert
Hμερ. έκδοσης:
2007
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Γουέστερν
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
244
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Μπέλλα Σπυροπούλου
Πρωτότυπος τίτλος:
Tex - The Lonesome Rider (SAF Comics, 2005)
Προέλευση:
Ιταλική
ISBN:
978-960-89157-8-7
Ονομαστική τιμή:
15€

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Tex_0001.jpg  Tex_0001z.jpg

 

Ο Τεξ Γουίλερ, ο ήρωας του Sergio Bonelli που γνωρίσαμε στα Ροκ και Ροντέο, επιστρέφει με 240 α/μ σελίδες χάρη στη Jemma Press. Έκδοση του 2007, 17χ24 εκ. σε σενάριο του Nizzin (που έχει γράψει παλαιότερα Tex αλλά και Mister No), σκίτσο του θρυλικού Joe Kubert (ναι... του Fax from Serajevo Joe Kubert (και όχι μόνο)) και μετάφραση Μπέλλα Σπυροπούλου.

Χορταστικό σε μέγεθος, ενδιαφέρον σε πλοκή, πολύ καλό ρεαλιστικό σκίτσο (λες και υπήρχε αμφιβολία). Δεν μου έκανε το τρελλό κλικ, αλλά κι από την άλλη το ρούφηξα μονοκοπανιάς και δεν έκλαψα τα λεφτά μου (τιμή στο εξώφυλλο 15 γιούρια)

Τίτλος πρωτότυπου Tex - The Lonesome Rider

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα το τσιμπήσω και αυτό να δω τι λέει! Ευχαριστώ για την ενημέρωση germanicus19! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η παρουσίαση των συντελεστών της έκδοσης (OCR από το βιβλίο)

 

Ο «μπαμπάς» του Τεξ

Συγγραφέας διηγημάτων, τηλεοπτικών σεναρίων και θεατρικών έργων, ο Giovanni Luigi Bonelli αξίως θεωρείται ο «πατριάρχης» των ιταλικών κόμικς. Γεννήθηκε το 1908 στο Μιλάνο και πέθανε το 2001 στην Αλεσαντρία. Ξεκίνησε να γράφει σε πολύ νεαρή ηλικία (ποιήματα, διηγήματα, νουβέλες και, φυσικά, κόμικς). Γρήγορα όμως εγκατέλειψε όλες τις υπόλοιπες δραστηριότητες του για να αφοσιωθεί αποκλειστικά στη συγγραφή κόμικς. Ένα παράδειγμα της εντυπωσιακής δουλειάς του Bοnelli είναι το αγαπημένο του «παιδί» ο Τεξ. Σαράντα εννέα χρόνια συγγραφικής και εκδοτικής δουλειάς, δεκάδες χιλιάδες σελίδες - ένα εξαιρετικό παράδειγμα επαγγελματισμού, αφοσίωσης και αγάπης για τα κόμικς.

 

Σχεδιαστής

Ο Aurelio Gallepini, γνωστός ως Galep, γεννήθηκε στο Κασαλ ντι Παρί (Γκροσέτο) της Ιταλίας το 1917. Ξεκίνησε την καριέρα του σχεδιάζοντας κινούμενα σχέδια για τη γερμανική αγορά. Το 1936 άρχισε να εικονογραφεί παραμύθια στην Ιταλία και στη συνέχεια περιοδικά. Μετά από μια εντατική συνεργασία με Ιταλούς εκδότες, Mondatori, Nerbini, και Universo, το 1948 άρχισε να εικονογραφεί βιβλία για τον εκδοτικό οίκο Audace της Tea Bonelli. Βασιζόμενος στα κείμενα του G. L. Bonelli, σχεδίασε τον Τεξ, τον χαρακτήρα στον οποίο έμελλε να αφοσιωθεί αποκλειστικά, σχεδιάζοντας αναρίθμητα επεισόδια καθώς και όλα τα εξώφυλλα της σειράς μέχρι το τεύχος 400. Το έργο του διακόπηκε με το θάνατο του το 1994.

 

Σεναριογράφος αυτού του τεύχους «Τεξ»

Έχοντας δουλέψει χρόνια τη σειρά και έχοντας γράψει δεκάδες από τα σενάρια του Τεξ ακολουθώντας πιστά το ύφος και στυλ του μεγάλου Bonelli, ο Nizzi είναι χωρίς αμφιβολία ένας από τους ικανότερους και πολυγραφότερους σεναριογράφους κόμικς στην Ιταλία. Γεννήθηκε στο Σετιφ της Αλγερίας το 1938. Το 1969 ξεκίνησε τη μακρά συνεργασία του με το «Giornalino» υπογράφοντας τα σενάρια πολλών σειρών κόμικς, ανάμεσα στα οποία το ?Larry Yuma?, το "Captain Eric" και το ?Rosco and Sonny". Το 1981 ξεκίνησε να γράφει αρκετά από τα σενάρια της κόμικς σειράς "Mister No" για λογαριασμό του εκδοτικού οίκου Sergio Bonelli και στη συνέχεια έγινε τακτικός σεναριογράφος της σειράς «Τεξ». Το 1988 δημιούργησε την αστυνομική σειρά κόμικς "Nick Raider"

Σχεδιαστής αυτού του τεύχους «Τεξ»

Γεννημένος στο Μπρούκλιν της Νέας Υόρκης το 1926, ο εκπληκτικός Τζο Κιούμπερτ δημοσίευσε το πρώτο του κόμικς, "Volton", το 1942 σηματοδοτώντας έτσι το ξεκίνημα μιας καριέρας και επισφραγίζοντας την το1976 με την ίδρυση του Joe Kubert School of Cartoon and Graphic Art, διακεκριμένης σχολής για δημιουργούς κόμικς. Ανήκοντας στην κατηγορία εκείνων των επαγγελματιών, ικανών να ανταποκριθούν σε κάθε είδος κόμικς, ο Κιούμπερτ περιπλανήθηκε ανάμεσα σε πολεμικές ιστορίες ("Sgt Rock", "Johny Cloud", "The Unknown Soldier) υπερηρωικές περιπέτειες (Hawkman, "Batman", "Superman"), προϊστορική φαντασία (Tor) αλλά και ατμοσφαιρικές περιπέτειες αστικής βίας ("Punisher"). Επίσης έγραψε και σχεδίασε τρία graphic novels της σειράς "Abraham Stone" καθώς και το graphic novel «Φαξ από το Σεράγεβο».

 

To blurb της έκδοσης (OCR)

 

 

Ο Μοναχικός Καβαλάρης

 

Όταν ο Τεξ Γουίλερ, ένας Ρέιντζερ από το Τέξας, φτάνει μετά από ένα μακρύ και δύσκολο ταξίδι στην φάρμα των Κόλτερ, βρίσκει τους φίλους του και την κόρη τους άγρια δολοφονημένους και το σπίτι τους καμένο. Ο έμπειρος Ρέιντζερ αντιλαμβάνεται αμέσως πως κάποιος έχει σκηνοθετήσει την σκηνή του εγκλήματος ώστε να φανεί πως οι Κόλτερ δέχτηκαν επίθεση Ινδιάνων και ορκίζεται να πάρει εκδίκηση για την δολοφονία των άτυχων φίλων του.

Ένα εξαιρετικό γουέστερν άλμπουμ, γραμμένο με μαεστρία από τον Claudio Nizzi (δημιουργό του αστυνομικού fumetti: Nick Raider και τακτικό συγγραφέα της σειράς Τεξ για πολλά χρόνια) και μοναδικά σχεδιασμένο από τον "απίθανο" Joe Kubert (σχεδιαστή του: Tarzan, Tor, Hawkman, Batman και πολλών άλλων χαρακτήρων, καθώς και ιδρυτή του: Joe Kubert School of Cartoon and Graphic Art).

"Καθώς ξεφυλλίζω αυτές τις τόσο πλούσιες σε εκφραστική δύναμη σελίδες για τελευταία φορά πριν φύγουν για το τυπογραφείο, πιστεύω πως η υπομονή μας ανταμείφθηκε γενναιόδωρα. Όμως, υπάρχει ακόμα ένας λόγος που με οδήγησε στο να επανεξετάσω αυτό το ιδιαίτερο τεύχος του Τεξ. Για πρώτη φορά ο σεναριογράφος Nizzi αποφάσισε να παρουσιάσει τον Τεξ ως μοναχικό καβαλάρη χωρίς τη συνοδεία των τριών συνήθων συντρόφων του. Αυτή η παράδοξη αφηγηματική επιλογή απεικονίζει έναν Τεξ πιο αποφασιστικό, πιο σκληρό, πιο βίαιο και που ταιριάζει περισσότερο στη σχεδιαστική απόδοση του Τζο Κιουμπερτ στην οποία διαφαίνονται η μελαγχολία του Sgt Rock, ο δυναμισμός του Tarzan και η οργή του Punisher

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 years later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σπάνια αγοράζω αυτοτελή κόμικς χωρίς πρώτα να συμβουλευτώ την γνώμη των φίλων του GC...!

Μία από αυτές τις εξαιρέσεις είναι και αυτό το άλμπουμ...!

Καθώς ήμουν στο Comicdom,στο περίπτερο της Jemma και κοιτούσα τι θα πάρω από αυτά που θέλω,το είδα...!

Είπα "γουέστερν θα είναι,έχει και 50% έκπτωση,ας το πάρω"...!

Έτσι κι έκανα...!

Πολύ όμορφη υπόθεση (που κάλλιστα θα μπορούσε να γίνει ταινία,αν δεν έχει ήδη γίνει) και υπέροχο σχέδιο (που χωρίς να έχω πρόβλημα γενικά με το ασπρόμαυρο,αυτό θα το ήθελα έγχρωμο)...!

Αρκετό ενδιαφέρον παρουσιάζουν και τα συνοδευτικά κείμενα,τα οποία σε βάζουν στο κλίμα και σε γνωρίζουν με τους δημιουργούς και τον χαρακτήρα του μοναχικού καβαλάρη...!

Το μόνο αρνητικό που βρήκα είναι ότι προς το τέλος της ιστορία τα πράγματα γίνονται λίγο βιαστικά...!Θα ήθελα δηλαδή να υπάρχουν περισσότερες σελίδες για να κλείσει πιο ομαλά η πλοκή...!

Προσωπική μου άποψη : είναι μία πολύ καλή αγορά που δεν θα απογοητεύσει αυτούς που τους αρέσουν τα "καουμπόικα"...! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ευπεπτη ιστορια που διαβαζεται ανετα και ευχαριστα, το μονο που το κραταει πισω

ειναι καποιες σεναριακες ευκολιες, κυριως η τυχη του πρωταγωνιστη, ο οποιος ανταγωνιζεται

στα ισια την τυχη του Γκαστονε Γκαντερ και του Τυχερου Λουκ (Λουκυ Λουκ) :lol:

 

Αν και δεν εχω ξαναδιαβασει ιστορια του Τεξ, γνωριζοντας οτι υπαρχει ολοκληρο συμπαν απο πισω, 

ηταν δεδομενο πως ο πρωταγωνιστης δεν κινδυνευε να χαιρετησει τον ματαιο τουτο κοσμο,

κατι που θελω στα κομικ που διαβαζω (να ειναι δηλαδη οι ηρωες "εν δυναμει" αναλωσιμοι).

 

Στο σχεδιαστικο κομματι, ο Κιουμπερτ μεγαλουργει, οχι πως αυτο ειναι κατι νεο, στην περιπτωση 

του μαλιστα, ειναι μαλλον δεδομενο, δεν ξερω κατα ποσο τα ευσημα για την σκηνοθεσια πρεπει 

να αποδωθουν στον Κιουμπερτ ή στον Νιτσι, το σιγουρο ειναι πως εχει γινει καταπληκτικη δουλεια!

Ευχαριστω και απο 'δω τον GreekComicFun για την προτροπη του να το αγορασω  :up:

Φυσικα προτινεται, για το ειδος του ειναι κορυφαια ιστορια!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  13393
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  370
  • Reputation:   2984
  • Achievement Points:  370
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4914 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Το τσίμπησα από το Comidom Con 2016 μόνο 5 εύρω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν ας γκρινιάξω λίγο πασχαλιάτικα...

 

Απίστευτα καλό κόμικ, σχέδιο και σενάριο εξαιρετικά. Όσοι δεν το έχετε να το αγοράσετε και να το διαβάσετε άμεσα...

 

 

Μα που είναι η γκρίνια;

 

Πως μάλλον δεν πρόκειται να δούμε στο άμεσο μέλλον μεταφρασμένα από Jemma. Καλές οι σοκοφρέτες αλλά θα πάθουμε τίποτα από τόσα γλυκά...

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Είπε ο Φλοκ "πάρτο και διάβαστο με κλειστά μάτια, ότι προτείνει ο Φλοκ νόμος". Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, βαρύγδουπο. 

 

Βέβαια η Kabuki που ήταν ακριβώς από πίσω μου έκανε νοήματα να απομακρυνθώ διακριτικά, αλλά δεν την άκουσα. :D 

 

Δεν είναι καθόλου κακό. Αν ο γερμανικός δεν έκλαψε τα 15 του, σιγουρότατα εγώ δεν κλαίω τα 5 δικά μου. Καθαρό σχέδιο, τυπική σπαγκέτι γουέστερν ιστορία με τα κουφά της και τις σεναριακές ευκολίες της, σου κρατάει ευχάριστη παρεϊτσα μια ώρα χωρίς τίποτα παραπάνω. Μην περιμένετε τίποτα Ντυράνγκο βέβαια. Διαβάζοντας το είπα πάνω από μια φορά ότι καταλαβαίνω λίγο γιατί γούσταρε η παλιά γενιά τα τότε κόμικ. Straight forward ιστορίες με ήρωες που ταυτίζεσαι εύκολα,δοκιμασμένα περιβάλλοντα, δράση και λίγο ρομάντζο. 

 

:) :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η Dark Horse το έχει βγάλει ως έγχρωμο hardcover υπόψη. Από εδώ δείγματα σε αυτή την μορφή.

 

Υπάρχει επίσης και σε ψηφιακή μορφή, σαφώς πιο φθηνό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Το διάβασα και εγώ. Πολύ ωραίο σχέδιο, με τις λεπτομέρειες του και όλα. Σενάριο ημί-παιδικό. Όχι ακριβώς δηλαδή παιδικό, αλλά αν έχεις διαβάσει 5-10 Μπλεκ και έχεις δει και και 4-5 γουέστερν, τελείωσε, δεν θέλεις κάτι άλλο.

Οδηγείται ο ήρωας και το σενάριο, χωρίς εκπλήξεις, γραμμικά στο προδιαγεγραμμένο τέλος της ιστορίας. Καμία έκπληξη.

 

Προφανώς αρκετά καλό όταν είχε βγει. Πλέον, στο πέρασμα του χρόνου, κρατάει μόνο το σχέδιο.

 

6/10 το οποίο όταν είχε βγει να ήταν 7,5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Τον περσινό Σεπτέμβριο πέτυχα σε άριστη κατάσταση σε παλαιοβιβλιοπωλείο τον ωραίο αυτό τόμο και τον τσίμπησα δίχως δεύτερη σκέψη. Πέντε ευρώ για ένα κόμικ τόσων πολλών σελίδων; Για την ακρίβεια: Πέντε ευρώ για ένα τόσο ωραία σχεδιασμένο Γουέστερν (είμαι φαν του είδους) τόσων πολλών σελίδων; Φυσικά και με τα διπλάσια χρήματα θα ένιωθα και πάλι ευχαριστημένος με το απόκτημά μου, αλλά λέμε τώρα...

 

Λοιπόν, αυτή δεν είναι η πρώτη επαφή με τον Τεξ Γουίλερ, τον τρομερό Ρέιντζερ από το Τέξας. Έχω διαβάσει αρκετές (έγχρωμες) ιστορίες του, χάρη στο σούπερ περιοδικό "Μίστερ Νο και οι... άλλοι". Όλες, λίγο έως πολύ, με είχαν αφήσει ευχαριστημένο, αλλά και... πεινασμένο, γιατί ήθελα περισσότερα. Και να που τώρα χόρτασα (και με το παραπάνω!) μια κλασική ιστορία Γουέστερν, στα χνάρια των καλύτερων σπαγγέτι. Δράση, βία, υπερβολές, φοβερά σκηνικά, μαυρίλα και σαπίλα, τι άλλο θέλει κανείς;

 

Ο Τεξ Γουίλερ, μετά από ένα κοπιαστικό ταξίδι, φτάνει στην φάρμα των Κόλτερ, φίλων από το παρελθόν. Όμως θα βρει την φάρμα να φλέγεται και τους Κόλτερ (μπαμπάς, μαμά, κόρη) άγρια δολοφονημένους. Ο Τεξ αντιλαμβάνεται ότι μια συμμορία εγκληματιών είναι υπεύθυνη για τούτη τη σφαγή και όχι άγριοι Ινδιάνοι, όπως έδειχναν τα ψεύτικα ίχνη που άφησαν επίτηδες πίσω τους οι εγκληματίες για να μπερδέψουν τις Αρχές. Ο Τεξ ορκίζεται να πάρει εκδίκηση για την σφαγή των φίλων του και να στείλει στην Κόλαση τους υπεύθυνους.

 

Η πλοκή δεν κρύβει εκπλήξεις, είναι απλή και με κάποιες χρήσιμες ευκολίες, με το τέλος να είναι προδιαγεγραμμένο. Όμως, διάολε, η όλη ιστορία διαβάζεται με ενδιαφέρον από την αρχή μέχρι το τέλος. Αλλά το βασικότερο προσόν του κόμικ αυτού, είναι το εξαιρετικό σχέδιο του Κιούμπερτ. Ρεαλιστικό και σκληρό, αποτυπώνει με έντονο τρόπο την βία της Άγριας Δύσης. Από τα σκηνικά μέχρι τις κινήσεις και τα πρόσωπα των χαρακτήρων, το σχέδιο μου φάνηκε εξαιρετικό. Και, αν και είχα συνηθίσει οι ιστορίες του Τεξ να έχουν χρώμα, δεν με χάλασε καθόλου το ασπρόμαυρο σχέδιο. Θεωρώ ότι είναι απαραίτητο ανάγνωσμα για τους λάτρεις των Γουέστερν.

 

8/10

Επεξεργασία από BladeRunner1992
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Είμαι πολύ σε φάση western αυτήν την περίοδο.
Έχω διαβάσει πολλά αλλά θέλω κι άλλα :D
Το έχω σοβαρά στα υπόψη μου το Τεξ και περιμένω μια καλή ευκαιρία(βλ.έκπτωση) να το αγοράσω :)

Όταν πάντως διάβασα αυτό στο οπισθόφυλλο...
{"Όταν ο Τεξ Γουίλερ, ένας Ρέιντζερ από το Τέξας, φτάνει μετά από ένα μακρύ και δύσκολο ταξίδι στην φάρμα των Κόλτερ, βρίσκει τους φίλους του και την κόρη τους άγρια δολοφονημένους και το σπίτι τους καμένο. Ο έμπειρος Ρέιντζερ αντιλαμβάνεται αμέσως πως κάποιος έχει σκηνοθετήσει την σκηνή του εγκλήματος ώστε να φανεί πως οι Κόλτερ δέχτηκαν επίθεση Ινδιάνων και ορκίζεται να πάρει εκδίκηση για την δολοφονία των άτυχων φίλων του."}

... το μυαλό μου πήγε κατευθείαν στο "Οχυρό Ναβάχο" από Μπλούμπερυ.
Κι εκεί με παρόμοιο τρόπο ξεκινούσε η ιστορία.
Κατανοώ βέβαια πως η θεματολογία στα western είναι αρκετά περιορισμένη. Εξάλλου δεν κρύβεται εκεί η μαγεία τους :)

Όσοι έχετε διαβάσει αυτό και το Jonah Hex ποιο μου προτείνετε; :thanks:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

6 λεπτά πριν, laz33 είπε:

Όσοι έχετε διαβάσει αυτό και το Jonah Hex ποιο μου προτείνετε; :thanks:

 

Να,μία καλή ερώτηση που είναι δύσκολο να απαντηθεί...! :P 

 

Έχω την εντύπωση ότι ο Jonah Hex έχει περισσότερα "σύγχρονα" στοιχεία δράσης,ενώ ο Τεξ εστιάζει στην υπόθεση και στα μάτια μου μοιάζει με το κλασικό "παλιομοδότικο" καουμπόικο που όλοι αγαπήσαμε...!Καλό είναι να τα αποκτήσεις και τα δύο και να τα διαβάσεις...!Αν πάλι θέλεις να διαβάσεις ένα από τα δύο θα σου πρότεινα τον Τεξ...!Δεν μπορώ να σου πω ακριβώς το γιατί...!Αυτό που ξέρω είναι ότι τα έχω και τα δύο,τα έχω διαβάσει και τα δύο,αλλά την υπόθεση του Τεξ την έχω πιο καθαρά αποτυπωμένη στο μυαλό μου...!Οπότε μάλλον θα την βρήκα πιο ενδιαφέρουσα...!  :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

@laz33  To σενάριο αυτό είναι αρκετά συνηθισμένο στα western. Δεν ξέρω τι ταινίες του είδους έχεις δει, αλλά μια από τις κλασσικές είναι το The Searchers που έχει πάνω-κάτω την ίδια υπόθεση. Θα σου πρότεινα πάντως να αγοράσεις το Tex, είναι πολύ ωραία έκδοση και αξίζει. :) Από JH διάβασε το origins για μια πρώτη γεύση και αν σου αρέσει το αμερικάνικο στυλ συνεχίζεις. Μπορείς να βρεις πάρα πολλές ιστορίες σε scans. :coffee:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6936
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αγορασε τα και διαβασέ τα και τα δύο.

 

Διαφορετικής σχολής αλλά εξίσου ενδιαφέροντα.

 

Διαχρονικό σπαγγέτι γουέστερν ο Τεξ, ο Τζονα σουπερχίρο αφήγηση σε γουέστερν. Τα λατρεύω και τα δύο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

On 3/11/2017 στο 10:25 ΜΜ, Θλιμμένος Μπούφος είπε:

@laz33  To σενάριο αυτό είναι αρκετά συνηθισμένο στα western. Δεν ξέρω τι ταινίες του είδους έχεις δει, αλλά μια από τις κλασσικές είναι το The Searchers που έχει πάνω-κάτω την ίδια υπόθεση.

Δεν έχω δει ταινίες του είδους πέρα απ΄το Λούκυ Λουκ με τον Τέρενς Χιλ που είχα δει μικρός.
Και γενικά πέρα από Λούκυ Λουκ, είτε ταινία είτε κόμικ, δεν είχα άλλη σχέση με τα western μέχρι πρότινος.
 

 

Πριν από 1 ώρα, ProfPhillipMortimer είπε:

 ο Τζονα σουπερχίρο αφήγηση σε γουέστερν.

Εκεί κολλάω με το Τζόνα.
Στην "αμερικανιά" να μπλέξουν κι άλλα στη μέση. Προτιμώ pure western.
Ούτε το σχέδιο με τραβάει το ίδιο. Κακά τα ψέματα αν ξεφύγω από Ευρωπαϊκά/BD βγαίνω έξω απ΄τα νερά μου :)

btw o Tζόνα έχει καμία με το Spawn Gunslinger;
To είχα κι αυτό στα υπόψιν αλλά ήταν το 1ο που απέρριψα. Το κατέβασα στα αγγλικά και λίγο που το είδα δεν με τράβηξε :thinking:
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6936
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Καμία σχέση με Σπόουν.

 

Μην σε προβληματίζει το σουπερχίρο αφήγηση. Εννοώ τον τρόπο storytelling που καθιερώθηκε από την Marvel και την DC από το 60 και μετα ...

 

Δεν είναι κακό, προκάλεσε επανάσταση στα κόμικς και έχει πολλά πλεονεκτήματα. Είναι απλά ένας τρόπος να πεις μία ιστορία.

 

Για παράδειγμα ο Van Hamme στο Largo Winch χρησιμοποιεί πολλά τρικ του τρόπου αυτού. Στο προτείνω ανεπιφύλακτα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Επειδή είμαστε πολύ κοντά στα γούστα (κι επειδή τον Προφέσορα Φίλιπ τον ακούμε :D) θα σ΄εμπιστευτώ και θα τσιμπήσω και το Τζόνα.
Μπήκε στη λίστα της Black Friday :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Tο τσίμπησα σήμερα απ΄το Comic N' Play, το είχε προσφορά στον πάγκο της Jemma στα 5€ :)

Ήρθα σπίτι και το διάβασα μονορούφι.
Το απόλαυσα αρκετά. Παρά το μέγεθός του διαβαζόταν γρήγορα.
Η ιστορία ήταν εύπεπτη, ενδιαφέρουσα και με καλή ροή.
Σίγουρα κάποια σημεία ήταν αρκετά προβλέψιμα(ειδικά προς το τέλος) και παρατήρησα κι εγώ αυτό που αναφέρθηκε πάνω για τις σεναριακές ευκολίες και την εύνοια της τύχης που είχε ο Τεξ σε κάποιες περιπτώσεις.
Συνολικά πάντως μ΄άρεσε κι αυτό έχει σημασία.
Δεν είναι το καλύτερο western που έχω διαβάσει αλλά είναι πάνω απ΄το μέσο όρο :)


Το σκίτσο του Kubert μπορεί να μην είναι Moebius αλλά μια χαρά έκανε τη δουλειά του.
Η έκδοση της Jemma πολύ προσεγμένη. Μου έκανε εντύπωση που δεν υπήρχε ούτε ένα(τουλάχιστον δεν αντιλήφθηκα) ορθογραφικό ή τυπογραφικό λάθος(ΜΑΜΟΥΘ ακούς;).
Μ΄άρεσαν και τα έξτρα που είχε στην εισαγωγή για τους δημιουργούς της σειράς.
Για την τιμή που το πήρα δεν το συζητώ... άξιζε και με το παραπάνω τα λεφτά του :up:

Βαθμολογία: 7.5/10  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

25 λεπτά πριν, laz33 είπε:

 


Το σκίτσο του Kubert μπορεί να μην είναι Moebius αλλά μια χαρά έκανε τη δουλειά του.
 

Τώρα συγκρίνεις πορτοκάλια με μπανάνες. Απλά δεν γίνεται. Ο καθένας είναι top στον τομέα/σχεδιαστικό ύφος του. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to ΤΕΞ
  • 5 months later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Δεν διαβάζω συχνά γουέστερν, αλλά αφού μια στο τόσο πέφτει κάποιο κόμικ στα χέρια μου, καλό είναι να το ευχαριστιέμαι. Και το συγκεκριμένο σίγουρα το ευχαριστήθηκα, καθώς είχε γρήγορη ροή, ενδιαφέρουσα πλοκή, ωραίο σχέδιο. Οι όποιες υπερβολές, που συναντώνται άλλωστε σε όλα τα σπαγγέτι γουέστερν, είναι καλοδεχούμενες.

 

:Ion:

Επεξεργασία από Ion
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to ΤΕΞ: Ο ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ ΚΑΒΑΛΑΡΗΣ
  • 5 months later...

  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  706 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το πήρα, το διάβασα, είδα και τα πρώτα επεισόδια του "That Dirty Black Bag" έβαλα και κάτι παλιές ταινίες του Clint(ένας είναι!) και ήρθε κι έδεσε το πράγμα. Πολύ καλό κόμικ, το προτείνω σε όσους αρέσκονται σε ιστορίες της Άγριας Δύσης. Λατρεύω το σχέδιο του Joe Kubert!

Επεξεργασία από v hunter d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

To είχα αγοράσει πριν κάμποσο καιρό γνωρίζοντας ότι μιλάμε για μια καλή και ανεξάρτητη ιστορία του Τεξ, αλλά από την άλλη ούτε είμαι εξοικειωμένος με τον ήρωα, ούτε διαβάζω ή βλέπω πολλά western, οπότε για μένα ήταν κάτι το εντελώς πρωτόγνωρο. Ο Τεξ αποφασίζει να βρει μια συμμορία τύπων που επιχείρησε να βιάσει την κόρη μιας οικογένειας φίλων του και εν τέλει τους σκότωσε όλους και τα καταφέρνει ταξιδεύοντας και βγάζοντας έναν έναν εκτός. Αυτό το ένας με έναν που είχε ο ήρωας με τους κακούς πέραν του ότι έγινε για να δικαιολογήσει περισσότερα τεύχη είναι ιδιαίτερα έξυπνο σε σεναριακό επίπεδο και μπορώ να πω ότι πέρασα πολύ καλά διαβάζοντας το. Το ασπρόμαυρο σχέδιο του πρεσβύτερου Kubert είναι πραγματικά φανταστικό και παρά τις πολλές σελίδες δεν κουράζει πουθενά, αντιθέτως η δράση είναι εξαιρετική. Συνολικά ένας πολύ ωραίος τόμος, αρκετά καλός για εισαγωγή σε γουέστερν ιστορίες για τα δικά μου γούστα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6936
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δεν είναι ιστορία πολλών τευχών, αλλά μια ιστορία από μια σειρά ετήσιων τευχών που λέγονται 

 

Texones και το κονσεπτ είναι αυτοτελής ιστορία με πολλές σελίδες από σχεδιαστή (συνήθως πολύ διάσημο και διακεκριμένο) έξω από τον κόσμο του Μπονέλι (όπως ο Kubert εδώ).

 

Και εμένα μου άρεσε αλλά δεν είναι από τις καλές ιστορίες ΤΕξ είναι περισσότερο να δουμε Kubert να σχεδιάζει Tex.

 

Αν σου άρεσε, οι 4 ιστορίες που έβγαλε ο Μικρός Ήρως να είναι  σαν graphic nonel είναι καλύτερες χωρίς όμως πάλι δυστυχώς να είναι αντιπροσωπευτικές.

 

Οι αντιπροσωπευτικές ιστορίες ΤΕΞ είναι επικά γουέστερν 300-500 σελίδων με πλοκή μυθιστορήματος και φοβερή δράση και χαρακτήρες σωστά δομημένους και με πολύπλοκα κίνητρα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  622
  • Reputation:   4647
  • Achievement Points:  644
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

10 ώρες πριν, ProfPhillipMortimer είπε:

είναι περισσότερο να δουμε Kubert να σχεδιάζει Tex.

Κι αυτό που βλέπουμε είναι κορυφαίο βεβαίως 

 

a453ccf811071ae2853cedb43201bb23--joe-kubert-book-art.jpg

Ο κακός 

 

6a00d8341c5f3053ef01b7c92034fd970b.jpg

Είναι ολόιδιος ο ήρωάς μας με την μεγάλη μορφή του ΤΑΡΖΑΝ του Kubert

 

:cheers3:

Επεξεργασία από chrisbouk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.