Μετάβαση στο περιεχόμενο

Camelot 3000 - Ελληνική λογοκρισία


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  94
  • Reputation:   692
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6100 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

...Τρώγομαι να αναφέρω την εξευτελιστική τιμή των 3,5 ευρώ στην οποία τα αγόρασα(ΝΜ-Μ),αλλά ΟΚ...

 

Btw,από ότι είδα δεν υπάρχει αφιέρωμα στον Brian Bolland...Προσωπικά τον γνώρισα από κάποια παλιά Judge Dredd που η περιέργεια με οδήγησε να διαβάσω(και μπορώ να πώ ότι μου άρεσαν).Πολύ καλό σχέδιο... :beer:

 

Για την τιμη το ειχα γραψει κι εγω, τα οριτζιναλ τα βρισκεις ΤΟ ΠΟΛΥ με 1$ το τευχακι.

 

Ο Bolland εχει απιστευτο χερι, αλλα δεν ειναι και ο πιο κοινωνικος ανθρωπος στον κοσμο κι αυτο του δημιοργει προβληματα στην δουλεια του. Το 2005 είχε ερθει στην Ελλαδα για μια διαλεξη στο Πανεπιστημιο Αιγαιου μαζι με τον Bryan Talbot και τον Jeff Smith. Ο Smith και ο Talbot εκαναν ενα πολυ ζεστο και φιλικο signing session στο Jemma Καλλιθεας, ο Bolland ομως δεν εμφανιστηκε πουθενα. Και στη Μυτιληνη που εγινε η διαλεξη αρνηθηκε να υπογραψει κομικς ή να δωσει συνεντευξεις περα απο την διαλεξη. Δεν ξερω τι ρολο ειχε στην καθυστερηση της εκδοσης, αλλα γενικα οπου υπαρχουν προβληματα και ακουω το ονομα του υποθετω τα χειροτερα. Τρομερο χερι παντως, οπως ειπα και στην αρχη...

Επεξεργασία από bouzikak
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6214 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Πραγματικά το 2005 δεν είχαμε την δυνατότητα να τον γνωρίσουμε απο κοντά, όπως τους Smith & Talbot. Παρ΄ολα αυτά τον θεωρώ έναν απο τους κορυφαίους. Για όσους ενδιαφέρονται να προτείνω το Kiling Joke με σενάριο του φοβερού και τρομερού Allan Moore.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  5246
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  117
  • Reputation:   161
  • Achievement Points:  117
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

εχω μεινει μ*******

 

 

με στειλατε ρε παιδια

 

μετα απο 23 χρονια διαβαζω 3 σελιδες απο ενα αγαπημενο comic

 

:thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76875
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:oops: Ωχ! Ήξερα ότι μεχρι και την εποχή των 80ς ήταν λίγο περίεργα τα πράγματα, λογοκρισία σε δίσκους, ταινίες, οκ. Για τα κόμικς δεν το είχα σκεφτεί... Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον, αν ξέρει κανείς και για άλλα κόμικς που έχουν υποστεί το ψαλίδι στην ελλαδα να μας δώσει λίγα από τα φώτα του...
Τα κόμικς τότε φαντάζομαι ότι χωρίζονταν σε εντελώς ενήλικα (πχ Βαβέλ ή zines) και παιδικά - εφηβικά. Είχα την εντύπωση πως δεν θα πολυασχολούνταν μαζί τους, γιατί ήταν ακόμα "περιθωριακό" είδος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5720 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Εεεμ ,εγώ έχω διαβάσει μέχρι το τεύχος 3 και μπορώ να σου πω ότι με πέθανες στα σπόιλερ... :pesta::reap:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  9506
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  29
  • Reputation:   78
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Συμφωνώ 100% ότι η λογοκρισία είναι έγκλημα. Ο δημιουργός όμως γνώριζε ότι σε κάποια άλλη χώρα δημοσιεύεται το έργο του χωρίς έστω ένα σήμα 16+ ή κάποια σχετική ενημέρωση? Μήπως τότε θα ήταν κι αυτός αντίθετος?

 

Στην περίπτωση πάντως του Camelot 3000 δε νομίζω ότι ήταν θέμα σελίδων. Το κόμικ είχε μόνο 6 τεύχη κι η εταιρεία έβγαλε κανονικά 10 storm κι 9 (ή 10?)Ερίκ Καστέλ. Αν θυμάστε έβγαιναν ταυτόγχρονα.

 

Νομίζω ότι το θέμα του λεσβιακού ζευγαριού μπήκε στο ζύγι της σοβαρότητας. Ένα φιλί αν θυμάστε δε λογοκριθηκε. Κι η αναφορά στο τέλος ότι οι δυο τους κατέληξαν μαζί ήταν σκόπιμη. Το καρέ στο κρεββάτι όμως θεωρώ ότι ήταν hardcore και για την εποχή και για το κοινό που διάβαζε (όλη η τάξη στο δημοτικό διάβαζε camelot).

 

Τα καρέ με το Λάνσελοτ και την Γκουινεβίρ - θα γελάσετε ίσως - αλλά νομίζω ότι κόπηκαν στο ...μέτρημα. Έκοψαν το λεσβιακό και πήρε η μπάλλα και το υπόλοιπο. Δεν υπάρχει κάποια λογική - σιγά μη δίναμε πιτσιρίκια σημασία αν το παιδί του Αρθούρου το κράταγε με το Λάνσελοτ. Να μη σας πω ότι είναι πολύ πιο χρηστό από ότι το κολασμένο καρέ της Γκουινεβίρ στο επεισόδιο Προδοσία :dance:

 

Πάντως θα ήθελα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να βρίσκαμε κάποιον από την εταιρεία να μας έλεγε μερικά πράγματα. Πώς έκαναν την επιλογή των ιστοριών, πώς και γιατί λογοκρίθηκαν κλπ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5720 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Πρόσφατα είχα κι εγώ την ευκαιρία να το διαβάσω παράλληλα το αγγλικό πρωτότυπο και το Ελληνικό.Όντως αυτές οι δύο σελίδες κόπηκαν και γι αυτό η ιστορία δεν έδενε καλά.Αλλού θέλω να εστιάσω εγώ.

Με τα σημερινά δεδομένα το camelot 3000 είναι πολύ ήπιο.Την εποχή που βγήκε όμως ήταν πολύ αντισυμβατικό και προκλητικό.Το παράξενο ,τουλάχιστον για μένα ,είναι που κυκλοφόρησε στην Ελλάδα σε μια τέτοια εποχή.Γενικότερα ως χώρα είμαστε οπισθοδρομικοί σε ζητήματα που αφορούν τον σεξουαλικό προσανατολισμό κάποιου και το συγκεκριμένο κόμικ είχε όχι απλά υπαινιγμούς αλλά ξεκάθαρες τάσεις αποδοχής της διαφορετικότητας.Παρόλο που όντως δύο ας πούμε «επίμαχες» σελίδες εξοστρακίστηκαν από την Ελληνική έκδοση ,το όλο κόμικ δεν στερείται των αναφορών που γίνονται στην ομοφυλοφιλία.Μου προξενεί εντύπωση λοιπόν που εκείνη την εποχή (δεκαετία του 1980) ,κυκλοφόρησε ένα τέτοιο κόμικ στην Ελλάδα ,σε ευρεία κυκλοφορία ,την στιγμή που στα σημερινά κόμικ ,τουλάχιστον αυτά που κυκλοφορούν μέσω περιπτέρων ,τέτοια θέματα αποτελούν ταμπού και γενικά είναι απλησίαστα.

Κάτι άλλο που μου προξένησε εντύπωση είναι η υψηλή ποιότητα χαρτιού και η πάρα πολύ καλή μετάφραση του κόμικ!Την στιγμή που ο Καμπανάς έβγαζε εκείνη την λάσπη που ονόμαζε κόμικ και η μετάφραση του σε ορισμένα σημεία δεν έβγαζε καν νόημα ,κάποιοι άλλοι ,έκαναν παπάδες (ακόμα και με σημερινά στάνταρ) και εξέδιδαν κάτι που θα γινόταν σημείο αναφοράς γενικότερα.

Όλοι οι παραπάνω συνειρμοί με οδηγούν στην εξής απορία:Μήπως υπήρξε κάποια στιγμή που οι Έλληνες εκδότες κόμικς και γενικότερα η ελληνική σκηνή των κόμικς είχε φτάσει σε επιπεδο ωριμότητας και αποδοχής; Και αν ναι ,γιατί αυτό χάθηκε με το πέρασμα των ετών;

 

Μπορεί φυσικά όλα αυτά που λέω να είναι μπαρούφες ,γι αυτό θα ήθελα την απάντηση κάποιου που ζούσε τότε και ήταν σε θέση να καταλάβει τι συνέβαινε,γιατί εγώ είμαι μεταγενέστερος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12426
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  64
  • Reputation:   231
  • Achievement Points:  66
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ο προβληματισμος σου σχετιζεται με την κλασσικη κατασταση της ελληνικης πραγματικοτητας...1 βημα μπροστα και 3 πισω...Αυτη η καταληξη ειναι γνωστη σε καθε πτυχη της χωρας.Αρκει να δεις ποσα βηματα πισω πηγαμε μεσα σε λιγους μηνες(και πριν απο αυτους τους μηνες,μεσα σε μια 5ετια...).

Τεσπα,για να μην ακουγομαι και πολυ απαισιοδοξος,στο προκειμενο...Παντα υπηρχαν καποιες εκδοσεις που εκαναν τη διαφορα στην Ελλαδα.Λιγα χρονια μετα το Καμελοτ 3000, σειρα ειχε το Batman Dark Knight Returns του Miller. Κυκλοφορησαν τα 2 πρωτα τευχη σε υποδειγματικης μορφης εκδοση,πρωτογνωρη για τα ελληνικα δεδομενα (γυαλιστερο χαρτι,μεγεθος τυπου Καμελοτ και πολυ ωραια εισαγωγη με πληροφοριες για εναν ηρωα που μεχρι τοτε δεν ηταν και παρα πολυ γνωστος στην χωρα μας παρα μονο σε οσους αγοραζαν αμερικανικα κομικς).Ουτε αυτη η εκδοση δουλεψε,μολονοτι αποπειραθηκε να εκμεταλευτει χρονικα το hype της 1ης ταινιας του Τιμ Μπαρτον(εξαλλου η Μπατμανια ειχε χτυπησει και τη χωρα μας!).Και ηταν και ακριβη εκδοση!Τελικα το υπολοιπο της ιστοριας ενσωματωθηκε στο Βαβελ (ή στο Παρα Πεντε αν δεν κανω λάθος).

Η τιμη των Star Comics ηταν απαγορευτικη για το παιδικο χαρτζιλικι,γιαυτο και τα περισσοτερα τευχη σημερα διασωζονται στα χερια μεγαλυτερων σε ηλικια αγοραστων που τοτε ειχαν να διαθεσουν περισσοτερα χρηματα γιατι δεν ηταν πιτσιρικια στην πλειοψηφια τους.

Δεν νομιζω παντως η Star Comics να ειχε συναισθηση της πρωτοποριας της οταν ξεκινησε να εκδιδει τους τιτλους της.

Ομως,ουτε τα υπολανθανοντα μυνηματα του Καμελοτ νομιζω οτι τους ειχαν γινει ιδιαιτερα αντιληπτα.Αν υπηρχε αυτη η επιγνωση,ισως και η εκδοτικη προσπαθεια να ειχε μελλον.Σιγουρα παντως η εταιρια σκοπιμως απευθυνοταν σε ενα ωριμοτερο κοινο,γεγονος που διαφαινεται αφενος απο την ενηλικη τιμη των τευχων(200 δρχ!)αφετερου απτο 'προφιλ' των τιτλων της.Κριμα πραγματικα γιατι τελικα τα ομορφοτερα πραγματα γινονται 'κατα λαθος'στην Ελλαδα.

Παντως,εχω ακουσει και δια στοματος ελληνων δημιουργων και παραγοντων του χωρου,οτι πραγματι κατι αρχισε να κινειται το '80 για να πεθανει(ξανα)στα 90ς.Τα συμπερασματα δικα σου λοιπον.Επετρεψε μου παντως φιλε Zade να ονειρευομαι(ακομη)την ημερα που θα ολοκληρωσω τη σειρα του Ερικ Καστελ :crying:

Αχχχχχχχ......

 

 

 

 

 

 

Πρόσφατα είχα κι εγώ την ευκαιρία να το διαβάσω παράλληλα το αγγλικό πρωτότυπο και το Ελληνικό.Όντως αυτές οι δύο σελίδες κόπηκαν και γι αυτό η ιστορία δεν έδενε καλά.Αλλού θέλω να εστιάσω εγώ.

Με τα σημερινά δεδομένα το camelot 3000 είναι πολύ ήπιο.Την εποχή που βγήκε όμως ήταν πολύ αντισυμβατικό και προκλητικό.Το παράξενο ,τουλάχιστον για μένα ,είναι που κυκλοφόρησε στην Ελλάδα σε μια τέτοια εποχή.Γενικότερα ως χώρα είμαστε οπισθοδρομικοί σε ζητήματα που αφορούν τον σεξουαλικό προσανατολισμό κάποιου και το συγκεκριμένο κόμικ είχε όχι απλά υπαινιγμούς αλλά ξεκάθαρες τάσεις αποδοχής της διαφορετικότητας.Παρόλο που όντως δύο ας πούμε «επίμαχες» σελίδες εξοστρακίστηκαν από την Ελληνική έκδοση ,το όλο κόμικ δεν στερείται των αναφορών που γίνονται στην ομοφυλοφιλία.Μου προξενεί εντύπωση λοιπόν που εκείνη την εποχή (δεκαετία του 1980) ,κυκλοφόρησε ένα τέτοιο κόμικ στην Ελλάδα ,σε ευρεία κυκλοφορία ,την στιγμή που στα σημερινά κόμικ ,τουλάχιστον αυτά που κυκλοφορούν μέσω περιπτέρων ,τέτοια θέματα αποτελούν ταμπού και γενικά είναι απλησίαστα.

Κάτι άλλο που μου προξένησε εντύπωση είναι η υψηλή ποιότητα χαρτιού και η πάρα πολύ καλή μετάφραση του κόμικ!Την στιγμή που ο Καμπανάς έβγαζε εκείνη την λάσπη που ονόμαζε κόμικ και η μετάφραση του σε ορισμένα σημεία δεν έβγαζε καν νόημα ,κάποιοι άλλοι ,έκαναν παπάδες (ακόμα και με σημερινά στάνταρ) και εξέδιδαν κάτι που θα γινόταν σημείο αναφοράς γενικότερα.

Όλοι οι παραπάνω συνειρμοί με οδηγούν στην εξής απορία:Μήπως υπήρξε κάποια στιγμή που οι Έλληνες εκδότες κόμικς και γενικότερα η ελληνική σκηνή των κόμικς είχε φτάσει σε επιπεδο ωριμότητας και αποδοχής; Και αν ναι ,γιατί αυτό χάθηκε με το πέρασμα των ετών;

 

Μπορεί φυσικά όλα αυτά που λέω να είναι μπαρούφες ,γι αυτό θα ήθελα την απάντηση κάποιου που ζούσε τότε και ήταν σε θέση να καταλάβει τι συνέβαινε,γιατί εγώ είμαι μεταγενέστερος.

Επεξεργασία από Don Quixote
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12426
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  64
  • Reputation:   231
  • Achievement Points:  66
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Οντως θα ηταν ενδιαφερον να μιλαγαμε με την εταιρια...υπαρχει ακομη αυτη η εκδοτικη ή καποια μετεξελιξη της? Καποια αποθηκη της? :mafia:

Παντως,δε νομιζω η αντιθεση του δημιουργου επι της λογοκρισιας να εκανε και πολλα πραγματα.Τα δικαιωματα προφανως τα διαχειριζοταν εξολοκληρου η DC comics ως μη creator owned τιτλο.Και μαλλον δεν την αφορουσε το τυχον πετσοκομα :thinking:.

 

 

 

Συμφωνώ 100% ότι η λογοκρισία είναι έγκλημα. Ο δημιουργός όμως γνώριζε ότι σε κάποια άλλη χώρα δημοσιεύεται το έργο του χωρίς έστω ένα σήμα 16+ ή κάποια σχετική ενημέρωση? Μήπως τότε θα ήταν κι αυτός αντίθετος?

 

Στην περίπτωση πάντως του Camelot 3000 δε νομίζω ότι ήταν θέμα σελίδων. Το κόμικ είχε μόνο 6 τεύχη κι η εταιρεία έβγαλε κανονικά 10 storm κι 9 (ή 10?)Ερίκ Καστέλ. Αν θυμάστε έβγαιναν ταυτόγχρονα.

 

Νομίζω ότι το θέμα του λεσβιακού ζευγαριού μπήκε στο ζύγι της σοβαρότητας. Ένα φιλί αν θυμάστε δε λογοκριθηκε. Κι η αναφορά στο τέλος ότι οι δυο τους κατέληξαν μαζί ήταν σκόπιμη. Το καρέ στο κρεββάτι όμως θεωρώ ότι ήταν hardcore και για την εποχή και για το κοινό που διάβαζε (όλη η τάξη στο δημοτικό διάβαζε camelot).

 

Τα καρέ με το Λάνσελοτ και την Γκουινεβίρ - θα γελάσετε ίσως - αλλά νομίζω ότι κόπηκαν στο ...μέτρημα. Έκοψαν το λεσβιακό και πήρε η μπάλλα και το υπόλοιπο. Δεν υπάρχει κάποια λογική - σιγά μη δίναμε πιτσιρίκια σημασία αν το παιδί του Αρθούρου το κράταγε με το Λάνσελοτ. Να μη σας πω ότι είναι πολύ πιο χρηστό από ότι το κολασμένο καρέ της Γκουινεβίρ στο επεισόδιο Προδοσία :dance:

 

Πάντως θα ήθελα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να βρίσκαμε κάποιον από την εταιρεία να μας έλεγε μερικά πράγματα. Πώς έκαναν την επιλογή των ιστοριών, πώς και γιατί λογοκρίθηκαν κλπ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5452 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πω πω τι μου θυμισες που ανεφερες την Ελληνικη εκδοση του Dark Knight Returns..ειχα παρει εκεινα τα τευχη παλια και θυμαμαι που ηταν σε μεγαλο μεγεθος οπως ηταν τα παλια graphic novels της Μαρβελ(να ναι καλα η μανα μου δε τα χω τωρα).Και οι Χ-ΜΕΝ της μαμουθ παντως ηταν υποδειγματικη εκδοση για την εποχη της.καλο,χρωμα,χαρτι και μεταφραση.Να μην ειχαν βεβαια την μανια να μεταφραζουν τα εξωφυλλα καλα θα ταν.Οπως επισης και ο "Ανθρωπος Αραχνη" της μαμουθ εκει κοντα στο 92 ηταν κορυφαια εκδοση.Κριμα που σταματησαν.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12426
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  64
  • Reputation:   231
  • Achievement Points:  66
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Κριμα που σταματησαν φιλε jimtsel αλλα και παλι καλα που εκδοθηκαν και ετσι μας δοθηκε η ευκαιρια να εχουμε ενα μετρο συγκρισης....Το Μπατμαν ηταν καλυτερο απο την πρωτοτυπη εκδοση!Θυμαμαι τις πρωτες σελιδες με πληροφοριες για το κομικ και την ταινια του Μπαρτον...τις ειχα ρουφηξει κυριολεκτικα! Η τιμη του ηταν σιγουρα ο μονος λογος που δεν τραβηξε (1ο τευχος 550δρχ!).Ισως μαζι με το οτι η ιστορια του Μιλλερ δεν ηταν για πιτσιρικια...Τουλαχιστον σεβαστηκαν το κοινο τους και ολοκληρωσαν το στορυ με την ιδια ποιοτικη εκτυπωση εντος αλλου εντυπου.Παλι καλα...

Οι εκδοσεις της Μαμουθ ηταν εξαιρετικες και σιγουρα καλυτερες απο τις αντιστοιχες αμερικανικες της εποχης...Αλλα,γνωμη μου παντα,στερουνταν του δυναμικου πακετου του Καμπανα σε τιτλους/ηρωες...Και οταν πλεον εξασφαλισαν δικαιωματα ηταν πολυ αργα...Ολοι διαβαζαν τα αμερικανικα! :oops:

 

 

 

Πω πω τι μου θυμισες που ανεφερες την Ελληνικη εκδοση του Dark Knight Returns..ειχα παρει εκεινα τα τευχη παλια και θυμαμαι που ηταν σε μεγαλο μεγεθος οπως ηταν τα παλια graphic novels της Μαρβελ(να ναι καλα η μανα μου δε τα χω τωρα).Και οι Χ-ΜΕΝ της μαμουθ παντως ηταν υποδειγματικη εκδοση για την εποχη της.καλο,χρωμα,χαρτι και μεταφραση.Να μην ειχαν βεβαια την μανια να μεταφραζουν τα εξωφυλλα καλα θα ταν.Οπως επισης και ο "Ανθρωπος Αραχνη" της μαμουθ εκει κοντα στο 92 ηταν κορυφαια εκδοση.Κριμα που σταματησαν.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5452 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Δε θεωρω οτι ποιοτικα ο καμπανας ειχε καλυτερους τιτλους.Οτι εκδοθηκε απο χ-μεν ηταν πραγματικα κορυφη(περιοδος claremont,cockrum,byrne,smith,romita jr)τι να λεμε τωρα.Σιγουρα ο καμπανας ειχε τιτλους κραχτες οπως spiderman,hulk,captain america,dd,ironman κτλ αλλα μη ξεχνας οτι εκτος απο τους χ-μεν η μαμουθ ειχε επισης new mutants,x-factor,thor.fantastic four,west coast avengers(καλα αυτο ξεχαστε οτι το πα χαχα)και καποιους outsider τιτλους οπως strikeforce morituri k alpha flight.Απλα ο καμπανας ειχε και περισσοτερους σε αριθμο,βεβαια ενα τραγικο λαθος εγινε και απο τις δυο εκδοτικες και ηταν αν θυμασαι το κοψιμο των ιστοριων σε 3-4 τευχη αν θυμαμαι καλα(για τις δευτερευουσες ιστοριες).Ευτυχως βαλαν μυαλο και οι δυο απο ενα σημειο και μετα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  9531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  53
  • Reputation:   186
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5489 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φοβερή σειρά... το σχέδιο του Bolland (αλλά και το σενάριο του Barr) πολύ προχωρημένα γιά την εποχή τους...

ο Bolland μετά το Killing Joke κάνει μόνο cover art(Wonder Woman κ.α.)...

Τα είχα πάρει όλα τότε που βγήκαν και τα έχασα σε κάποια μετακόμιση(όπως γίνεται συνήθως)...

Κατάφερα και βρήκα τη σειρά στο internet πολλά χρόνια μετά αλλά η απώλεια ήταν τεράστια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  30797
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  90
  • Reputation:   310
  • Achievement Points:  90
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η λογοκρισια στην ελλαδα ειναι απαραδεκτη..... σας ειπα κατι νεο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6053
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5608 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

"Ο Bolland εχει απιστευτο χερι, αλλα δεν ειναι και ο πιο κοινωνικος ανθρωπος στον κοσμο κι αυτο του δημιοργει προβληματα στην δουλεια του. Το 2005 είχε ερθει στην Ελλαδα για μια διαλεξη στο Πανεπιστημιο Αιγαιου μαζι με τον Bryan Talbot και τον Jeff Smith. Ο Smith και ο Talbot εκαναν ενα πολυ ζεστο και φιλικο signing session στο Jemma Καλλιθεας, ο Bolland ομως δεν εμφανιστηκε πουθενα. Και στη Μυτιληνη που εγινε η διαλεξη αρνηθηκε να υπογραψει κομικς ή να δωσει συνεντευξεις περα απο την διαλεξη. Δεν ξερω τι ρολο ειχε στην καθυστερηση της εκδοσης, αλλα γενικα οπου υπαρχουν προβληματα και ακουω το ονομα του υποθετω τα χειροτερα. Τρομερο χερι παντως, οπως ειπα και στην αρχη...

Edited by bouzikak, 28 October 2007 - 06:31 PM. "

 

 

 

 

Όσο και αν φαίνεται παράξενο τώρα είδα αυτό το σχόλιο και θα ήθελα να απαντήσω έστω και με κάποια χρόνια καθυστέρηση. Ο Bolland ήρθε στη Μυτιλήνη του 2005 ως καλεσμένος στα πλαίσια του 2ου (διεθνούς εκείνη τη χρονιά) Συνεδρίου για τα κόμικς που διοργάνωσε η ομάδα Iconotopia σε συνεργασία με το Τμήμα Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Απ'όσο θυμάμαι, ο Bolland  δεν συμμετείχε στο signing στο Jemma Books and Comics μαζί με τους Smith και Talbot γιατί δεν βόλευε η πτήση του. Κατά τη διάρκεια του συνεδρίου ήταν πολύ φιλικός και έκανε κανονικά signing (έχω τη Morgana Le Fey σχεδιασμένη στο εσώφυλλο του 5ου τεύχους της ελληνικής έκδοσης ως απόδειξη) απλά λόγω δικής μας απειρίας δεν είχαμε φροντίσει να οργανώσουμε σωστά το θέμα του signing και η όλη φάση έγινε χωρίς την απαιτούμενη οργάνωση και προβολή. Σε γενικές γραμμές μου έδωσε την εικόνα ενός ευγενικού αλλά κλειστού ατόμου ο οποίος προτίμησε (μαζί με τον Talbot και τη σύζυγο του) να χρησιμοποιήσει τον χρόνο του στη Μυτιλήνη και για διακοπές και γι'αυτό ήταν σχετικά περιορισμένες οι εμφανίσεις του στους χώρους του συνεδρίου. Όσον αφορά το θέμα της καθυστέρησης της ολοκλήρωση του Camelot 3000, θα δεχόμουν το ενδεχόμενο να οφείλεται σε εκείνον καθώς βλέποντας τον να σχεδιάζει μπροστά μου κατάλαβα ότι είναι από τους δημιουργούς που χρειάζονται χρόνο για να σκιτσάρουν και γι'αυτό τον λόγο δουλεύει κυρίως ως σχεδιαστής εξωφύλλων. Τέλος να σημειώσω ότι είχα την ευτυχία να βάλω τις πρωτότυπες σελίδες που είχε φέρει για την έκθεση που πλαισίωσε το Συνέδριο, στα κάδρα τους (θυμάμαι ότι μεταξύ άλλων είχε και Dredd και Camelot 3000) και από κοντά είναι υπέροχες (ναι, οκ, ξυπνά ο fanboy μέσα μου). Σε γενικές γραμμές εκείνο το συνέδριο στο σύνολο του ήταν μια ιδιαίτερα ξεχωριστή εμπειρία. 

Επεξεργασία από CitizenX
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αμάν βρε παιδιά ,ρίχτε κι άλλο αλάτι στις πληγές μου!!Αν μου έλεγε κάποιος, από ποιους τρεις  σχεδιαστές θα ήθελες signing, θα έβαζα σίγουρα μέσα τον Brian Bolland!!Morgana Le Fey σχεδιασμένη στην ελληνική έκδοση από τον Brian!!!Όχι τίποτα άλλο, αλλά πλησιάζει και το φετινό Comicdom και δεν βλέπω τίποτα της  προκοπής μόνο τον πως-τον -λένε-Δανό έχω υπόψιν μου και έχω και τευχάκια  Books of Magic από την Μodern Times!Επίσης πάλι εντελώς συμπτωματικά, τώρα τελευταία πήρα κι άρχισα να διαβάζω την ελληνική έκδοση του Δικαστή Ντρεντ που σχεδιάζει και ο Brian Bolland όπου ξεχωρίζει σαν τη μύγα μεσ΄ στο γάλα.Κανένα νέο πότε θα κυκλοφορήσει ο τόμος 3,2 με την ιστορία του Judge Death;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  33612
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  7
  • Reputation:   37
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1987 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ήμουν τότε 15 χρονών, κάθε νέο τεύχος από τις ιστορίες της StarComics ήταν για μένα ένα χαρμόσυνο γεγονός... Και παρά την όντως τσουχτερή για την εποχή τιμή τους, πολλά τεύχη Camelot 3000, Storm & Eric Castel κοσμούσαν την βιβλιοθήκη μου...

Μέχρι που έφυγα από την μεγάλη πόλη για το μικρό χωριό, αφήνοντάς τα πίσω μου... Έκτοτε η τύχη τους αγνοείται, ακόμη και η μητέρα δεν θυμάται τίποτα - ή έτσι λέει τουλάχιστον :thinking:

Ευχαριστώ πολύ γι αυτήν την εξαιρετική σειρά, όμορφες αναμνήσεις μιας πιό αγνής εποχής!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.