Μετάβαση στο περιεχόμενο

ETERNALS: ΤΟ ΞΥΠΝΗΜΑ ΤΩΝ ΘΕΩΝ


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ETERNALS: ΤΟ ΞΥΠΝΗΜΑ ΤΩΝ ΘΕΩΝ
Σενάριο/Kείμενα:
Neil Gaiman
Σχέδιο:
John Romita Jr.
Hμερ. έκδοσης:
11-2007
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
224
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Γιώργος Γρίβας
Χρωματισμός:
Danni Miki (μελάνι)
Επιμέλεια:
Χρήστος Τσέλιος, Αλεξάνδρα Λέτσα
Πρωτότυπος τίτλος:
Eternals vol.3 #1–7 (Marvel, 2006-2007)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-306-616-3

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Eternals_0001.jpg  Eternals_0001z.jpg       Eternals_0001x.jpg  Eternals_0001y.jpg

 

Κυκλοφόρησε τον Νοέμβριο του 2007 σε τόμο από την Anubis η μίνι σειρά των Neil Gaiman-John Romita jr, το Eternals, το οποίο αρχικά το είχε ανακοινώσει μέσα από την στήλη γραμμάτων των περιοδικών της.

Σε σύγκριση με άλλους τόμους έχει περισότερες σελίδες,224 συγκεκριμμένα, καθώς ο τόμος συλλέγει μια σειρά 7 τευχών, και όχι 6 εώς ειθίσταται, ενώ το πρώτο και το έβδομο τεύχος ήταν διπλά. Και πάλι, μα τον τουτάτις είναι ακριβό!

Συγκεκριμμένα η υπόθεση όπως την δίνει η Anubis:

Έχεις ηλικία χιλιάδων ετών. Διαθέτεις απίστευτες δυνάμεις. Έχεις δει από κοντά την άνοδο και την πτώση των μεγαλύτερων πολιτισμών της Γης. Γιατί, λοιπόν, κανείς δε θυμάται τίποτα από όλα αυτά;

Ο διάσημος συγγραφέας Νeil Gaiman (Sandman, American Gods, Anansi Boys) και ο κορυφαίος εικονογράφος John Romita Jr. (Amazing Spider-Man) παρουσιάζουν τον πιο μαγευτικό μύθο του σύμπαντος της Marvel σε έναν αυτοτελή τόμο.

 

Πρωτότυπα Εξώφυλλα

 

e01.jpg Eternals_01.jpg e02.jpg Eternals_02.jpg
e03.jpg Eternals_03.jpg e04.jpg Eternals_04.jpg
e05.jpg Eternals_05.jpg e06.jpg Eternals_06.jpg
e07.jpg Eternals_07.jpg

scans από τους Bchry, Ori, Archangel, Shepherd, TheRedStar.

Ευχαριστούμε για το εξώφυλλο της Α έκδοσης τον Dr. Paingiver και για της Β έκδοσης τον hudson.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20247
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και πάλι, μα τον τουτάτις είναι ακριβό!

 

 

Μα τον Τουτάτις;;; Μα τον Μεγάλο Ζούρας σύντροφε! Μα τον Μεγάλο Ζούρας!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Να το διαβάσετε. Είναι αρκετά ενδιαφέρον, και έχει μια καλή πλοκή. Αν και αγόρασα το oversized hardcover στο αυθεντικό (δε τολμώ να αναφέρω την τιμή, μη σχολιάζουμε τα αυτονόητα), δε νομίζω να ασχοληθώ με το Ongoing τίτλο που έχει σκοπό να εκδόσει η MARVEL τον επόμενο χρόνο. Νομίζω ως ονόματα ανέφερε μια ομάδα συγγραφέων από κάποια αδέρφια ή πατέρα/γιο στους δημιουργους.

 

Ενώ ο Neil Gaiman ήταν να ασχοληθεί με το νέο THOR σε σκίτσο του P.Graig Russell για δυο χρόνια, προτίμησε αυτό το project. Κρίμα.

(την πληροφορία την αναφέρει ο Russell στο hardcover "Conan and the Jewels of Gwahlur"

 

I am a hardcover sucker. (αυτό ακούστηκε καπως... στο μυαλό μου ήχησε καλύτερα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25033
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Μα τον Τουτάτις;;; Μα τον Μεγάλο Ζούρας σύντροφε! Μα τον Μεγάλο Ζούρας!!

 

Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά έχω την εντύπωση οτι ο Ζούρας κοιτάει τα ραδίκια ανάποδα, απο την εποχή του Eternals saga, μετά την μάχη Odin & Celestials.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  3018
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  201
  • Reputation:   306
  • Achievement Points:  201
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6114 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

με το Ongoing τίτλο που έχει σκοπό να εκδόσει η MARVEL τον επόμενο χρόνο. Νομίζω ως ονόματα ανέφερε μια ομάδα συγγραφέων από κάποια αδέρφια ή πατέρα/γιο στους δημιουργους.

 

Εννοείς τους Knaufs του υποτιμημένου Iron Man και του τηλεοπτικού αριστουργήματος Carnivale.

 

Ενώ ο Neil Gaiman ήταν να ασχοληθεί με το νέο THOR σε σκίτσο του P.Graig Russell για δυο χρόνια, προτίμησε αυτό το project. Κρίμα.

(την πληροφορία την αναφέρει ο Russell στο hardcover "Conan and the Jewels of Gwahlur"

 

Κρίμα αυτός θα ήταν Θωρ όχι του JMS οι μπούρδες.

 

I am a hardcover sucker. (αυτό ακούστηκε καπως... στο μυαλό μου ήχησε καλύτερα)

 

Και εγώ το ίδιο. Ακρίβη αρρώστια αυτή και ανίατη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μεταφέρθηκε στις Ελληνικές Εκδόσεις.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Προστέθηκαν τα πρωτότυπα εξώφυλλα στην παρουσιάση. Υπενθυμίζω πως στην Αμερική ο τίτλοςπρώτα βγήκε σε τεύχη και μετά σε Trade. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15796
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6305 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ξέρετε ότι τις τιμές της Anubis τις μισώ, αλλά εδώ έχω να πω ότι δεν είναι υπερβολικοί. Όχι αν το συγκρίνουμε με την αμερικάνικη TPB έκδοση.

 

Στο amazon δίνει τιμή καταλόγου £19.99 και τιμή amazon £13.99 - που σημαίνει χοντρά-χοντρά 30 και 21 euro αντίστοιχα. Άρα 24,90 euro και 22 στα περισσότερα κομιξάδικα (με την 10% έκπτωση) δεν είναι καθόλου άσχημα :beer:

 

Αν τώρα το πάρουμε από την αρχή και πούμε ότι η us έκδοση είναι ακριβή, τότε οκ... Πάρτε το στα αγγλικά από e-bay :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αν προσέξεις το amazon πουλάει την Oversized Hardcover έκδοση, με κάποια extras (συνεντευξεις σκίτσα εξωφυλλα κλπ). Και αν το ψάξεις στο αμερικάνικο amazonθα το βρεις ακόμη πιο φτηνά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15796
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6305 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

όου... :oops:

δίκιο έχεις!

Το paperback είναι στα £14.99 / £10.49 --> 22 euros / 16 euros

:thinking:

Μπήκα σε σκέψεις τώρα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15796
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6305 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διπλοποστάρω και sorry γι'αυτό, αλλά έχει περάσει αρκετή ώρα και το ανανεώνω :P

 

Λοιπόν, δεν κρατήθηκα και πήγα public να τσεκάρω.

 

Κατ'αρχήν πιάνω την έκδοση Anubis και αισθάνομαι πολύ καλά από το δέσιμο - κλασσικό πολυτελείας της εταιρίας :best: Ανοίγοντάς το όμως εκ πρώτης νόμιζα ότι το χαρτί ήταν σαγρέ - ala εφημερίδα. Πιάνοντάς το καταλαβαίνω ότι είναι κλασσικό γυαλιστερό, άρα κάτι στην εκτύπωση με χάλαγε. Θεωρόντας ότι έτσι είναι το σκίτσο το ξεπέρασα. Τιμή 21,9 euro.

Κάνω μια κίνηση στο δίπλα ράφι και νάσου το Eternals hardcovered της μαμάς εταιρίας (αμερικάνικη έκδοση). Κλειστό σε ζελατίνα οπότε δεν έπαιζε browsing. Η τιμή αυτού όμως 25,4 euro - πολύ κοντά στου amazon και αν βάλεις μεταφορικά jet. Θυμίζω ότι είναι 256 σελίδες (όχι 224) με extras (i.e.: πρόλογο, εναλακτικά εξώφυλλα, συνέντευξη Gaiman, προσχέδια των Eternals, μολυβοσελίδες, την αρχική πρόταση του Gaiman για τη σειρά και ένα άρθρο για τα "παιχνίδια" του Kirby με τους Eternals) και είναι hardcovered!

 

Ομολογώ ότι το HC με κέρδισε και με ικανοποίησε ακόμα περισσότερο όταν το έβγαλα από τη ζελατίνα και είδα ένα πεντακάθαρο smooooth σκίτσο ;) Eternals αυτό το σ/κ λοιπόν! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Καλή σου ανάγνωση λοιπόν! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26953
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να πω το κρίμα μου δεν το έχω διαβάσει ακόμα. Δεν το έχω αγοράσει καν. Κι αυτό γιατί με επηρρέασε ένα φιλαράκι από Αθήνα που διαβάζει Marvel Comics πολλά χρόνια. Μου είχε πει πως είναι από τα μεγαλύτερα σκουπίδια όλων των εποχών. Θα ήθελα κι άλλες γνώμες πρώτα για να δω αν το αγοράσω τελικά! Το έχω κατεβάσει φυσικά αλλά δεν πρόκειται να το αγγίξω αν δεν το δω σε χαρτί πρώτα... Σας άρεσε; :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5879 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Είχα αγοράσει το συγκεκριμένο τομάκι πριν απο περίπου ένα χρόνο και μετα απο τις δύο φορές που το έχω διαβάσει μπορώ να πω ότι άξιζε τα λεφτά του.Παρόλο που σε κάποιους δεν άρεσε το σχέδιο,το σενάριο του gaiman ήταν πολύ καλό.Με λίγα λόγια σου προτείνω τη σειρά και διαφωνώ με την άποψη του "είναι από τα μεγαλύτερα σκουπίδια όλων των εποχών". :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15796
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6305 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

+1 @ iron man 7

Δεν είμαι MARVELάκιας.

Δεν έχω κάτσει να διαβάσω πάνω από 2 τεύχη Iron Man.

Δεν μου κάνει κρύο/ζέστη ο Romita.

Αλλά I luv Gaiman!

Με την καμμία δεν είναι από τις καλύτερες δουλειές του, αλλά δεν παύει να είναι Gaiman. Αυτό και μόνο το κάνει καλύτερο - έτσι απλά καλύτερο :)

 

Πέρασα ευχάριστα διαβάζοντάς το και το προτείνω :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δίνει υπόσταση στους Eternals για την νέα χιλιετία και το νέο Status Quo της Marvel, συν ότι ο Gaiman ΔΕν έχει κακές στιγμές. Απλώς καλές ναι, κακές ή αδιάφορες όχι.

Επίσης ο Romita Jr δεν κάνει την καλύτερη δουλειά του μεν, αλλά πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον άλλο που θα τα κατάφερνε να αποδόσει τις τεράστιες μηχανικές κατασκευές του Kirby με τρόπο που να έχει αντήχηση στους καιρούς μας.

+1 και βάλε!

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26953
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευχαριστώ παίδες!! :thanks: Θα πράξω τα δέοντα! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28721
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ερώτηση μετά από την ανάγνωση του και δυστυχώς την διαπίστωση ότι έμεινα με το... στόρι στο χέρι να κοιτάω τον τοίχο μπας και βγει από εκεί κάποιος eternal να μου πει τί γίνεται παρακάτω. Έχει σκοπό η Anubis να βγάλει ποτέ το δεύτερο volume;

 

Επίσης, στο αφιέρωμα αναφέρεται ότι περιλαμβάνει 7 τεύχη στις 224 σελίδες του, ενώ στην wikipedia που ψάχτηκα, βλέπω ότι έχει μία συλλογή υπό τον τίτλο The Eternals σε 2 volumes όπου το πρώτο περιλαμβάνει 11 τεύχη σε 208 σελίδες (έτος 2008!!!) και μία άλλη συλλογή με τίτλο σκέτο Eternals και το volume 1 να επονομάζεται To Slay A God και έχει 6 τεύχη σε 184 σελίδες (έτος 2009!!!). Η έκδοση της Anubis που χρονολογείται από ότι βλέπω προγενέστερα (έτος 2007!!!), ποιο αφορά από αυτά τα δύο και γιατί δεν "συμβαδίζουν" οι αριθμοί των επισυναπτόμενων τευχών; Α, πείτε μου και κάτι ακόμη: έστω με την πολυπόθητη κυκλοφορία του 2ου τόμου (volume) θα ολοκληρωθεί το "έπος" - ήτοι η ιστορία θα είναι πλέον πλήρης - ή θα σπάσουν περαιτέρω και περισσότερο να νεύρα μου; :D

 

Ωστόσο το πινακάκι, ορθώς - μάλλον - αναγράφει: Αυτοτελές αλλά και στην παρουσίαση προστίθεται το σχόλιο: "σε έναν αυτοτελή τόμο". Πλην όμως κάπου μέσα στο αφιέρωμα θα πρέπει να αναγράφεται ότι κάθε άλλο παρά κάτι τέτοιο είναι και ότι το στόρι σαφώς και δεν ολοκληρώνεται σε αυτόν τον τόμο... εκτός και εάν κάτι δεν πάει καλά με το ανάγνωσμα μου, κάνω λάθος γιατρέ;

 

 

Αυτά... ο γνωστός ψυχάκιας του ανολοκλήρωτου κόμικ ξαναχτύπησε μέσα μου, ευτυχώς που "ξέπλυνα" τον πόνο μου σε καμιά δεκαριά Λούκυ Λουκ και ηρέμησα λιγάκι. ;) Ευχαριστώ για την υπομονή σας, κατά τα άλλα ενδιαφέρον ανάγνωσμα και σαν στόρι και σαν σχέδιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5405 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αντιγράφω από το wiki

 

Eternals titles

 

The main Eternals titles include:

Eternals (vol. 1) #1–19 (written and penciled by Jack Kirby, July 1976 - Jan. 1978)

Eternals Annual #1 (written and penciled by Jack Kirby, 1977)

Eternals (vol. 2) #1–12 (limited series, Oct. 1985 - Sept. 1986)

Eternals: The Herod Factor (March 1991)

The New Eternals: Apocalypse Now (also known as Eternals: The New Breed) #1 (Feb. 2000)

Eternals (vol. 3) #1–7 (written by Neil Gaiman, limited series, Jun. 2006 - Feb. 2007)

Eternals (vol 4.) #1–9, Annual #1 (August 2008 - March 2009)

Others include:

The Eternal #1–6 (written by Chuck Austen, with pencils by Kev Walker and inks by Simon Coleby, Aug. 2003 - Jan. 2004)

 

...

 

Collected editions

 

Eternals (collects Eternals (vol. 3) #1-7, 2006, softcover, 256 pages, Marvel Comics, July 2008, ISBN 0785121773, March 2007, Panini Comics, ISBN 1-905239-57-2, hardcover, 256 pages, May 2007, ISBN 0-7851-2176-5, April 2007, ISBN 0-7851-2541-8)

 

Προφανώς στην ελληνική έκδοση θα έχουν κόψει τίποτα έξτρα...

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28721
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

ΟΚ, αυτό δεν το είδα καθόλου, έβλεπα τα Collected Editions και όχι τα Eternal Titles και έψαχνα για Volume 1. Είσαι ωραίος, μάλλον ξεκαθάρισε το τοπίο κάπως για τον ήδη εκδοθέν τόμο. :thanks:

 

 

Tέλος πάντων, τo volume 3 λοιπόν όπως το διάβασα, δείχνει να έχει "ανεξάρτητη" αφετηρία δηλαδή δεν νιώθω ότι κάτι έχασα από την αρχή του, πλην όμως νιώθω ότι σίγουρα δεν έχω το τέλος της, βασικά έχω την αίσθηση ότι μένει κάπου στην μέση. Είναι όντως έτσι ή από την μάνα του έχει αυτή την κατ εμέ τουλάχιστον "ανολοκλήρωτη μορφή"; Το Eternals Vol.4 #1-9 + annual #1 είναι συνέχεια του τόμου αυτού που έβγαλε η Anubis ή πάλι είναι κάτι άσχετο; Δεν βλέπω να γράφει εκεί δημιουργούς κλπ. Τελικά αυτό το Eternals αυτό έχει κάτι να το ακολουθεί στο σημείο που έμεινε η ιστορία και να ελπίζω σε έκδοση του κάποια στιγμή για ολοκλήρωση της ιστορίας, ή μπα να το πετάξω από το παράθυρο; (χάριν αστεϊσμού) :P

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12627
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  295
  • Reputation:   1311
  • Achievement Points:  295
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5068 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φανταζομαι θα μπορεσουν να σε βοηθησουν περισσοτερο οι φανατικοι Μαρβελακηδες, αλλα νομιζω οτι το Ετερναλς που εχει εκδωσει η Ανουμπις (βολ.3) ήταν μία προσπαθεια της Μαρβελ να επαναφερει τους ηρωες αυτους στο τοτε τρεχον συμπαν της εταιρειας (γι' αυτο π.χ. και οι μικρες αναφορες στο Σιβιλ Γουορ) μετα απο πολλα (?) χρονια που δεν τους χρησιμοποιουσαν. Στη συνεχεια, κλασσικα, εδωσαν ενα τελος που μπορει και να το αξιοποιησουν για νεες ιστοριες, μπορει και οχι, αναλογα με τη ζητηση, και η όποια (?) επιτυχια οδηγησε στο βολ. 4

Επεξεργασία από Dhm
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ακριβώς αυτό. Σχεδόν όλα στα υπερηρωικά είναι ημιαυτοτελή ή συνεχόμενα βρε. Δεν υπάρχει τέλος. Απλά θέτεις εσύ όριο μέχρι εκεί που ενδιαφέρεσαι εσύ ο ίδιος. Δεν αξίζουν όλα, με το που αλλάζει σεναριογράφος και σχεδιαστής συνήθως αλλάζουν όλα, βλ.Astonishing X-Men πχ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26431
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Το έχω κι εγώ στην ελληνική έκδοση, μια χαρά στέκεται μόνο του...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5601 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πρόκειται για το re-imagining των χαρακτήρων από τους Gaiman και J.R.J. Δεν έχω την ελληνική έκδοση αλλά το αντίστοιχο αμερικάνικο στέκει μια χαρά μόνο του. Η ιστορία, μετά την ολοκλήρωση της, λειτουργεί ως αφετηρία για νέες ιστορίες με τους Eternals στο μέλλον (αν και δεν ξέρω τι τρέχει με το on going series που ακολούθησε κάμποσο καιρό μετά). Στην ουσία, το όλο project λειτούργησε ως αφορμή για να ξαναμπούν κάποιοι ξεχασμένοι (αλλά πολύ ενδιαφέροντες) 70s χαρακτήρες στο τρέχον continuity της Marvel και αυτό γιατί, στην πρώτη τους περίοδο, ο Kirby τους κράτησε συνειδητά μακριά από το Marvel Universe. Αξίζει να διαβάσεις το οriginal run του Kirby αλλά αν δεν σου άρεσε η σύγχρονη εκδοχή δύσκολα θα σου αρέσει αυτό. Να διευκρινίσω, πάντως, πως η ομοιότητες μεταξύ του συγκεκριμένου limieted series με την αυθεντική σειρά περιορίζονται μόνο στο "πνεύμα" του πρωτοτύπου και φυσικά στους χαρακτήρες. Το υπόλοιπο concept είναι Gaiman. Προσωπικά, πάντως, απόλαυσα και τις δύο εκδοχές αν και για διαφορετικούς λόγους την κάθεμία. :beer:

 

 

 

Υ.Γ. Kirby Rules!!!

Επεξεργασία από CitizenX
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28721
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

OK, μάλιστα... ξύπνησε το γιγαντιαίο ρομπότ, έγινε (ή παρολίγον να γίνει) μία μάχη και γυρίζω σελίδα να δω τί θα γίνει μετά... τίποτα, κενό. Σαν ανάγνωσμα γενικά ήταν ενδιαφέρον μου άρεσε, και ομολογώ ότι δεν είχα αντίληψη του τί ακριβώς είναι όταν το ξεκινούσα. ΟΚ, έγινε η αρχή, έκλεισε ο κύκλος αλλά θέλω να δω τί έγινε στο Sao Paolo και με το γιγαντιαίο ρομπότ (celestial τι είναι) και τους υπόλοιπους αγνοούμενους Eternals, αλλά δεν θέλω να χαθώ σε ατέλειωτα story arcs, και τευχάκια δεξιά και αριστερά και φυσικά να διαβάζω ένα ξεχειλωμένο στόρι στον αιώνα τον άπαντα, με ένα σωρό ανατροπές, ανασχεδιασμούς, θανάτους&αναστήσεις, κλπ. Τέλος πάντων, θα ψάξω να δω τί μπορώ να βρω από "εξωτερικό", αφού από ότι κατάλαβα όντως θεωρείται τελικά αυτόνομη έκδοση και δεν αναμένουμε απαραίτητα κάποιον "εκκρεμούντα" δεύτερο τόμο.

 

Ευχαριστώ όλους όσους μπήκαν στον κόπο να μου απαντήσουν :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το τίμησα από τη σειρά Marvel GN's Collection και ειλικρινά, δεν το περίμενα τόσο καλό.

 

Τα +

~Το απίστευτο σενάριο του Neil Gaiman, που με έκανε να ενδιαφερθώ σε χαρακτήρες που θεωρούσα μέχρι πρότινος τελείως κιτς.

~Η απίστευτη ατμόσφαιρα που δημιουργείται.

~Το μελάνωμα σε κάποια μονοσέλιδα.

~Τα :awesome: εξώφυλλα του Rick Berry.

~Η Κίρκη το μωρό!

 

Τα -

~Το σχέδιο του Romita Jr. Είναι βασικά Ο ΟΡΙΣΜΟΣ του σχεδίου που κόντεψε να με κάνει να σταματήσω να παίρνω το Σπάιντερ-Μαν της Modern Times. Πεντακόσιες γραμμές και πολύγωνα. Κακάσχημα όντα και δεν αναφέρομαι μονάχα στους deviants. Με ελάχιστες καλές στιγμές, όπου το έσωζαν οι μελανωτές...

~Το βρωμόπαιδο ο Sprite!

~Το τέλος του τόμου. WTF? Κι επειδή δεν άντεχα, έπιασα το volume 1 και το volume 4. Λοιπόν ο Kirby έχει κάνει παπάδες στο volume 1 αλλά μιλάμε για πολλές ναρκωτικές ουσίες. :xm: Το volume 4 που ακολουθεί το παρόν tpb, είναι ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΟΤΑΤΟ παρά το ωραίο σχεδιάκι του. Γράφω σε spoiler το τι συμβαίνει τελικά:

 

Συνεχίσουν οι Eternals την επαναφορά των ομοίων τους και κάπου στη μέση, πλακώνουν και οι X-Men, όταν ξεκινάει και το crossover ονόματι "Manifest Destiny". Ενώ πλακώνονται λοιπόν οι X-Men με τους Eternals στο Σαν Φρανσίσκο, ΤΣΟΥΠ πλακώνει το πρώτο κύμα της ορδής/Horde. Εκεί ο Dreaming Celestial αποφασίζει να βοηθήσει τη Γη κι έτσι αφήνει το Uni-Mind των Eternals να τον καταλάβει. Κάνει σκόνη την ορδή, σώζει τη Γη και καταλήγει στο μπαρ του...Τζακ Κίρμπυ/Fulcrum/One-Above-All, όπου λέει πως θα χαρίσει τη ζωή στη Γη και γίνεται ο βοηθός του Κίρμπυ.

 

:lmao:

 

 

 

σσ.

 

Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά έχω την εντύπωση οτι ο Ζούρας κοιτάει τα ραδίκια ανάποδα, απο την εποχή του Eternals saga, μετά την μάχη Odin & Celestials.

Αντρέα ανασταίνεται ως...

 

ένας άστεγος με σκύλο που κοιμάται σε ένα σοκάκι... :P

 

 

 

Βαθμολογία του τόμου: 6.58/10

 

 

Και διακρίνω επιρροές του στο μετέπειτα Thor, όπου έχουμε πάλι παρόμοιο ξύπνημα θεοτήτων... :thor:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28440
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4570 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το διαβασα μονοκοπανια και δεν με κουρασε πουθενα!

 

Βεβαια δεν ειχα μεγαλες προσδοκιες μιας και δεν ειχα ακουσει τα καλυτερα λογια...

 

Τελικα μου αρεσε, (μ)πλεκει το πραγματικο με το εξωπραγματικο και το ονειρικο συμπαν

μαεστρικα και κραταει το ενδιαφερον του αναγνωστη.

Θιγει πραγματα και δημιουργει καποιους προβληματισμους, με μετρο παντα.

Σιγουρα δεν ειναι το καλυτερο κομικ που εχει γραψει ο Gaiman, ειναι ομως ενα καλο κομικ.

 

Το σχεδιο του Ρομιτα γενικα δεν ειναι του γουστου μου, εδω με ενοχλησε λιγοτερο απ' ο,τι αλλες φορες,

σε καποια καρε μπορω να πω ακομα και οτι μου αρεσε!

 

Γενικα ειναι καλο, οχι αριστουργημα αλλα καλο :up:

Προτινεται στους φαν του ειδους!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55403
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

το πουλας;;;; :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28440
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4570 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εχει και υπογραφη απο τον Ρομιτα το αντιτυπο μου :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το διάβασα και γω χθες... Σε δύο δόσεις εν ώρα ταξιδιού. :) Πολύ καλό, κλασσικά Gaiman. Σχέδιο πολύ καλό! Λίγο το τέλος με πάγωσε αλλά όπως με πληροφόρησε ο φίλος GreekComicFan δεν έχει συνέχεια (που να αξίζει να συνεχίσεις τουλάχιστον). Special Thanks στον φίλο DJO που γράφει περιληπτικά το τέλος του story παραπάνω.

 

Ακόμα μου άρεσε η μίξη των Ironman και λοιπών ηρώων - Civil War αναφορές κτλ. παρότι μπαίνουν λίγο «σφήνα» στο storyline. Αλλά πως αλλιώς θα καταλαβαίναμε ότι μιλάμε για το ίδιο σύμπαν; Τέσπα... From Greece the 7.8/10 points go to... Marvel's Eternals!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.