Μετάβαση στο περιεχόμενο

DEADPOOL: ΣΑΜΟΥΡΑΪ


Indian

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
DEADPOOL: ΣΑΜΟΥΡΑΪ
Σενάριο/Kείμενα:
Sanshiro Kasama
Σχέδιο:
Hikaru Uesugi
Σχέδιο εξωφύλλου:
Hikaru Uesugi
Hμερ. έκδοσης:
10-04-2023
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
2
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Περιπέτεια,Υπερηρωικό,Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
12.5 x 19.0
Σελίδες:
236
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Χρήστος Τσέλιος
Επιμέλεια:
Χρήστος Τσέλιος
Πρωτότυπος τίτλος:
Deadpool Samurai (VIZ MEDIA)
Προέλευση:
Ιαπωνική
ISBN:
978-960-623-555-9
Ονομαστική τιμή:
12,90€

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

DEADPOOLSAMURAI_0001.jpg  DEADPOOLSAMURAI_0001z.jpg  DEADPOOLSAMURAI_0002.jpg  DEADPOOLSAMURAI_0002z.jpg

 

Ο μεγαλύτερος, ίσως, αντί ήρωας που γέννησε ποτέ ο Οίκος των Ιδεών κάνει τα πρώτα του βήματα στον κόσμο των manga κι όπως είναι φυσικό η Anubis, με την εμπειρία της στον συγκεκριμένο χώρο, τον φέρνει κοντά στο ελληνικό αναγνωστικό κοινό. 

 

Ο διακαής πόθος του Deadpool γίνεται επιτέλους (εν μέρει) πραγματικότητα. Ο Captain America του προτείνει να γίνει μέλος σε ένα παράρτημα των Avengers που δημιουργείται στην Ιαπωνία, για την πάταξη του εκεί εγκλήματος. Έτσι, λοιπόν, ο φίλος μας ταξιδεύει μέχρι την χώρα του ανατέλλοντος ηλίου, γνωρίζεται με το δεύτερο μέλος της οργάνωσης, που είναι η Σακούρα Σπάιντερ (μία πιτσιρίκα που διαθέτει τις ίδιες δυνάμεις με τον Άνθρωπο-Αράχνη) και οι δύο τους ξεκινάνε τα πρώτα επίσημα βήματα στην περιπέτεια. Μέσα σε αυτούς που έχουν να αντιμετωπίσουν συγκαταλέγεται ο Loki, ο Venom (τουλάχιστον στην αρχή), ακόμα κι ο… Thanos! :wow: 

 

Εσ04.jpg

 

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι έχουμε να κάνουμε με μία έξυπνη δουλειά, που φέρει φαρδιά-πλατιά την σφραγίδα του πρωταγωνιστή. Ο Deadpool σατιρίζει τους πάντες και τα πάντα, με πρώτο και καλύτερο τον εαυτό του, προς τέρψη του αναγνωστικού κοινού. Ομολογώ ότι γέλασα αρκετά με τις καυστικές του ατάκες τόσο προς την Marvel, όσο και με την Jump

 

Εσ01.jpg

 

Το σενάριο χαρακτηρίζεται από μεγάλη δράση και σκηνές με ένταση, αλλά και χιούμορ. Σχεδόν σε κάθε σελίδα βρίσκουμε μία τέτοια σκηνή να εναλλάσσεται με το κωμικό στοιχείο, ενώ ενίοτε συνυπάρχουν. Τόσο ο Sanshiro Kasama, που επιμελήθηκε το σενάριο, όσο κι ο Hikaru Uesugi, που ανέλαβε να το οπτικοποιήσει, σεβάστηκαν στο έπακρο την ιδιοσυγκρασία του πρωταγωνιστή και δημιούργησαν μια ιστορία στα πρότυπα των αντίστοιχων καθαρόαιμων ιστοριών της Αμερικής. 

 

Εσ02.jpg

 

Στα αρνητικά θα μπορούσαμε να συγκαταλέξουμε ένα μοτίβο που είναι σύνηθες σε ιστορία του Deadpool. Η ελαφρότητα του πρωταγωνιστή και η μανία του να είναι διασκεδαστικός καθ’ όλη την διάρκεια της ιστορίας, καθιστά την πλοκή κάπως βαριά και δύσκαμπτη, χάνοντας με αυτόν τον τρόπο λίγη από την σοβαρότητα που θα έπρεπε να έχει μία περιπέτεια. Επίσης, για να είμαι ειλικρινής, αισθάνθηκα κάπως άβολα να διαβάζω μία ιστορία της Marvel σε μικρό φορμάτ και μάλιστα… ανάποδα από τα δυτικά κόμικς. Πάντως, γρήγορα συνηθίζεται. ;) 

 

Εν κατακλείδι, η σειρά ξεκινάει με όμορφο τρόπο, κινεί το ενδιαφέρον του αναγνώστη, χωρίς να μιλάμε για το απόλυτο αριστούργημα και θέλω να πιστεύω ότι έχει να μας δείξει περισσότερα στους επόμενους τόμους, τους οποίους ελπίζω να τους κυκλοφορήσει η Anubis και να μην μας αφήσει στην γλύκα κατά την συνήθη φιλοσοφία της. :pray:  Προτείνεται πρωτίστως στους φαν του Deadpool και στην συνέχεια στους φίλους της Marvel

 

Ο εικαστικός τομέας διατηρεί τις μανιέρες της Σχολής των manga. Είναι καθαρός, λεπτομερής και οι περισσότεροι χαρακτήρες είναι νέοι, σφριγηλοί και με μεγάλα μάτια. Εξαίρεση αποτελεί πρωτίστως ο πρωταγωνιστής, για τον οποίο ο σχεδιαστής φρόντισε να τον αποδώσει κατά τα πρότυπα της Marvel. Με αυτόν τον τρόπο μπορεί να δημιουργείται ένα Αμερικάνικο σενάριο, το σχέδιο όμως μας θυμίζει και την μακρινή Ιαπωνία. Πάντως, χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία στα manga, σε μία σύγκριση που επιχείρησα να κάνω σε σχέση με το Deathnote, το Deadpool: Σαμουράι, ηττήθηκε με άνεση. :P Για το ασπρόμαυρο χρώμα νομίζω ότι δεν χρειάζεται να επεκταθούμε, μιας κι αποτελεί το σήμα κατατεθέν αυτού του είδους των κόμικς. Το βρήκα εξαιρετικό και ταιριαστό. 

 

Εσ03.jpg

 

Όπως έγραψα στην αρχή της παρουσίασης, η Anubis διαθέτει εμπειρία στα manga κι αυτή η εμπειρία αποτυπώνεται και στην παρούσα έκδοση. Έχουμε να κάνουμε με ένα τευχίδιο στο μέγεθος της Ιαπωνικής Σχολής, το οποίο (εννοείται ότι) διαβάζεται ανάποδα από τα συνηθισμένα κόμικς. Το δέσιμο έχει γίνει με κόλλα και το τελικό αποτέλεσμα είναι αρκετά στιβαρό. Το χαρτί στο εσωτερικό είναι ματ, με καλή εκτύπωση και ικανοποιητικό πάχος. Το εξώφυλλο, από την άλλη, σαν ψυχαναγκαστικός που είμαι, θα το ήθελα λίγο πιο παχύ για να αντέχει τα τσαλακώματα. :P Έξτρα υλικό δεν υπάρχει, παρά μόνο μία μπόνους ιστορία που την βρίσκουμε μετά το τέλος της κανονικής κι έχει για πρωταγωνιστές τον  Deadpool και τον Spider-Man

 

Ευχαριστούμε για το εξώφυλλο κι οπισθόφυλλο του τεύχους #02 τον james768.

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  207
  • Reputation:   1191
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Δεν μου αρεσε οπως το ειδα καθολου

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 6/6/2023 στο 10:10 ΠΜ, Indian είπε:

Ο μεγαλύτερος, ίσως, αντί ήρωας που γέννησε ποτέ ο Οίκος των Ιδεών

 

Σιγά τα λάχανα... :antekale:  Ψηφίζω Punisher δαγκωτό! Δεν προσπερνάω (παρότι θα έπρεπε), θα το πάρω κάποια στιγμή για τη συλλογή αλλά ούτε στις προτεραιότητές μου μπαίνει και όταν ακόμη το πάρω θα πάει πάτο στη στοίβα με τ' αδιάβαστα. Για να παρακολουθήσει κανείς στον κινηματογράφο κάποια trollοταινία καλός είναι, αλλά μέχρι εκεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  706 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

Σιγά τα λάχανα... :antekale:  Ψηφίζω Punisher δαγκωτό! Δεν προσπερνάω (παρότι θα έπρεπε), θα το πάρω κάποια στιγμή για τη συλλογή αλλά ούτε στις προτεραιότητές μου μπαίνει και όταν ακόμη το πάρω θα πάει πάτο στη στοίβα με τ' αδιάβαστα. Για να παρακολουθήσει κανείς στον κινηματογράφο κάποια trollοταινία καλός είναι, αλλά μέχρι εκεί.

Είσαι σκληρός λίγο με τον ασχημομούρη αλλά αφού έβαλες τον Punisher στη κουβέντα πάω πάσο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  382
  • Reputation:   3467
  • Achievement Points:  554
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5736 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Εξώφυλλο-οπισθόφυλλο 2

DEADPOOLSAMURAI_0002.jpg  DEADPOOLSAMURAI_0002z.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Deadpool Σαμουράϊ 1

 

DEADPOOLSAMURAI_0001.jpg

 

Δεν είμαι καθόλου των manga γενικά, αλλά λίγο το ότι είναι Deadpool, λίγο το ότι θέλω να εξερευνώ νέα κόμικ συν κάποια καλά λόγια το @ Loss  στη Λέσχη που ξέρω ότι δεν του κεντρίζει συχνά κάτι το ενδιαφέρον οπότε είπα να τσιμπήσω και τα δύο τομακια. Δεν είναι ένα αμερικάνικο κόμικ σε μορφή manga με λίγο παραλλαγμένο σχέδιο, αλλά ένα manga που παίρνει Αμερικάνους ήρωες και τους προσαρμόζει στη δική του λογική και κουλτούρα. Ακόμα και ήρωες όπως ο Cap και οι Avengers έχουν σχεδιαστεί με μία πιο ιαπωνική προσέγγιση κάτι που μου άρεσε αρκετά. Η δράση φυσικά είναι καταιγιστική, ενώ βλέπουμε τον Deadpool να ηγείται μιας ιδιότυπης ιαπωνικής ομάδας με δύο τελείως διαφορετικές εκδοχές των Spider-Man και Venom.

 

Οι δημιουργοί έχουν πιάσει 100% το vibe του Deadpool με πολύ καλά αστεία, σπασίματα του τέταρτου τοίχου, πολλή δράση, κάφρικα σημεία όπου σχολιάζονται ακόμα και κοινωνικές ομάδες και γενικά γνωρίζουν για ποιον ήρωα γράφουν φέρνοντας τον όμως στον δικό τους κόσμο ως δημιουργία. Με δυσκόλεψε λίγο στην αρχή η ανάγνωση από δεξιά προς τα αριστερά, αλλά όσο πέρναγε η ώρα το συνήθισα και μπορώ να πω ότι είμαι έτοιμος για το δεύτερο τομάκι, αφού το πρώτο τελείωσε με cliffhanger. Σε γενικές γραμμές ήταν μια χαρά και αναμένω να δω τι θα γίνει στη συνέχεια της ιστορίας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

@ nikolas12  αν σου άρεσαν οι δύο τόμοι Deadpool : Σαμουράι σου προτείνω να δεις και την σειρά κινουμένων σχεδίων future avengers που είναι διαθέσιμη στο Disney+. Μοιάζει περισσότερο με άνιμε, γιατί οι χαρακτήρες έχουν τα χαρακτηριστικά άνιμε 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 18/6/2023 στο 2:07 ΜΜ, v hunter d είπε:

Είσαι σκληρός λίγο με τον ασχημομούρη αλλά αφού έβαλες τον Punisher στη κουβέντα πάω πάσο...

 

Ε κοίταξε να δεις, προσπαθώ γενικότερα να αποφεύγω οτιδήποτε έχει να κάνει με troll νοοτροπία (παρόλο που με πιάνει η βλακεία μου κι εμένα trollάροντας κάποιες φορές. :D ), εκτός φυσικά από φίλους & γνωστούς εντός κι εκτός διαδικτύου κι απ' αυτούς πάλι όταν δεν το παρακάνουν. Εδώ θα μου πεις έχουμε μυθοπλασία αλλά για μένα δεν έχει και πολλή σημασία. Υπάρχουν πολλά άλλα πράγματα που θα ήθελα να διαβάσω πρώτα και έχω ήδη πολλά στην άκρη. Τελικά το αγόρασα απ' το "Public" το 1ο (είχα μάλιστα δείξει φωτογραφία σχετικά στο νήμα "Τι πήρα σήμερα...") και αν είχα βρει και το 2ο θα το έπαιρνα και αυτό επιτόπου (είχε κυκλοφορήσει αλλά δεν το είχαν ακόμη) κι αυτό επειδή έκανα μια μεγάλη λίστα που για άλλα ξεκίνησα, άλλα βρήκα και κάποια απ' αυτά που βρήκα ήταν σε κακή κατάσταση, επομένως μεταξύ διαφόρων εναλλακτικών έκανα την αρχή και σ' αυτό εδώ. Θα τα διαβάσω αφού πάρω και τα υπόλοιπα κάποια στιγμή, βέβαια! Δεν τα πιάνω ένα ένα διότι υποθέτω πως θα συνδέονται άμεσα.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  706 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

7 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

Ε κοίταξε να δεις, προσπαθώ γενικότερα να αποφεύγω οτιδήποτε έχει να κάνει με troll νοοτροπία (παρόλο που με πιάνει η βλακεία μου κι εμένα trollάροντας κάποιες φορές. :D ), εκτός φυσικά από φίλους & γνωστούς εντός κι εκτός διαδικτύου κι απ' αυτούς πάλι όταν δεν το παρακάνουν. Εδώ θα μου πεις έχουμε μυθοπλασία αλλά για μένα δεν έχει και πολλή σημασία. Υπάρχουν πολλά άλλα πράγματα που θα ήθελα να διαβάσω πρώτα και έχω ήδη πολλά στην άκρη. Τελικά το αγόρασα απ' το "Public" το 1ο (είχα μάλιστα δείξει φωτογραφία σχετικά στο νήμα "Τι πήρα σήμερα...") και αν είχα βρει και το 2ο θα το έπαιρνα και αυτό επιτόπου (είχε κυκλοφορήσει αλλά δεν το είχαν ακόμη) κι αυτό επειδή έκανα μια μεγάλη λίστα που για άλλα ξεκίνησα, άλλα βρήκα και κάποια απ' αυτά που βρήκα ήταν σε κακή κατάσταση, επομένως μεταξύ διαφόρων εναλλακτικών έκανα την αρχή και σ' αυτό εδώ. Θα τα διαβάσω αφού πάρω και τα υπόλοιπα κάποια στιγμή, βέβαια! Δεν τα πιάνω ένα ένα διότι υποθέτω πως θα συνδέονται άμεσα.

Εγώ, να πω την αλήθεια, τρελαίνομαι με όλο αυτό το στυλ του Deadpool. Το manga το είχα διαβάσει στα αγγλικά παλιότερα και μου άρεσε. Κάποια στιγμή θα τα πάρω και τα δύο(έχουν μαζευτεί πολλά στη λίστα μου καθώς είχα μείνει πίσω στις αγορές για διάφορους λόγους...)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ από manga έχω στο ράφι προς ανάγνωση εδώ το "The Witcher: Ronin - Ο Μοναχικός Πολεμιστής" που είναι μικρό, αυτοτελές νομίζω και θα φύγει εύκολα και το 1ο του "Starcraft: Ακαδημία Φαντασμάτων" που έτσι κι αλλιώς το κόψανε εκεί και δε κυκλοφόρησε 2ο... Γενικότερα από manga έχω μείνει πολύ πολύ πίσω σε αγορές/ανάγνωση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Deadpool Σαμουράϊ 2

 

DEADPOOLSAMURAI_0002.jpg

 

Διαβάστηκε και το δεύτερο μέρος της manga ιστορίας του Captain Deadpool και όπως είπα και για το πρώτο τομάκι, έτσι κι αυτό με ικανοποίησε αρκετά. Λιγότερο σεναριακό, έχοντας ήδη παρουσιάσει όλους τους χαρακτήρες, αυτό το δεύτερο μέρος επικεντρώνεται πιο πολύ στη δράση και στις μεγάλες μάχες, αρχικά με τον Thanos που είδαμε στο τέλος του πρώτου μέρους και εν συνεχεία με τον Loki, ο οποίος (για έναν ιδιαίτερα αστείο λόγο) θέλει να καταστρέψει την Ιαπωνία και την ιαπωνική κουλτούρα. Διασκεδαστικότατο με καταιγιστική δράση, πολλές ατάκες, callbacks στις ταινίες Deadpool και φυσικά σπασίματα του τέταρτου τοίχου, το Deadpool Σαμουράϊ μου έδωσε κάτι το διαφορετικό από αυτό που είχα συνηθίσει στο εικαστικό κομμάτι, ενώ σεναριακά θύμισε καλό Deadpool κόμικ. Κι ας μην είστε mangaκηδες (όπως και εγώ δεν είμαι) σας το προτείνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.