Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα ελαττωματικά κόμικς αξίζουν περισσότερο από τα ίδια σε άρτια κατάσταση;


natsos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  510
  • Reputation:   3254
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  8
  • With Us For:  352 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Γράφω αυτό το θέμα με αφορμή το Ντόναλντ #106 που πήρα με τίτλο η εκδίκηση του φαραώ. Συγγνώμη αν έχει περασει καίρος απο την κυκλοφορια του αλλα ξέχασα να το γράψω.Το κόμικ που πήρα για κάποιον λόγο περίπου 20 με 25 σελίδες του ήταν ανάποδες με αποτέλεσμα οι τελευταίες σελίδες της ιστορίας ο παλμός του χρόνου  και η πλήρης αμνησία να είναι ανάποδα και όπως επίσης και ένα μέρος της τελευταίας ιστορίας είναι ανάποδα. Είχατε κάποιο ίδιο πρόβλημα με αυτό το κόμικ; Αξίζει περισσότερο από ένα άρτιο αντίτυπο;

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3877
  • Achievement Points:  575
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2836 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Κατ'αρχάς καλώς ήρθες και από εμένα.

 

Λοιπόν εμένα η γνώμη μου είναι ξεκάθαρα όχι σε γενικές γραμμές. Δε το έχω το τεύχος και δυστυχώς έχω σταματήσει να παίρνω καινούριες κυκλοφορίες disney λόγω χώρου και χρόνου, ελπίζω όταν θα φτιάξω το σπίτι μου να είμαι πιο άνετος ως προς αυτό. Σε γενικές γραμμές, λοιπόν, η γνώμη μου είναι ότι ένα ελαττωματικό τεύχος δεν μπορεί να αξίζει το ίδιο με ένα άρτιο αντίτυπο. Ειδικά για τέτοιου είδους ελαττώματα. 

 

Τώρα κοίτα, υπάρχουν και άλλου είδους "ελαττώματα". Πχ παλιά υπήρχαν πολλές λογοκριμένες σελίδες σε ιστορίες του Καρλ Μπαρκς. Ε, αν για κάποιο λόγο (δε ξέρω ποιος μπορεί να ήταν αυτός), με κάποιο τρόπο (δε ξέρω ποιος μπορεί να ήταν αυτός) έπεφτε στα χέρια σου τεύχος της ίδιας περιόδου που περιείχε τις λογοκριμένες σελίδες ενώ τα υπόλοιπα τεύχη του ίδιου τιράζ όχι, ε, ναι αυτό δε θα άξιζε απλά περισσότερο, θα άξιζε ΠΟΛΥ περισσότερο. Για τη δική σου περίπτωση όμως μάλλον είναι απλά κακέκτυπο και οι πιθανότητες οι συλλέκτες να αναζητούν στο μέλλον το συγκεκριμένο τεύχος με λάθη στην εκτύπωση είναι μάλλον αρκετά μικρές.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  510
  • Reputation:   3254
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  8
  • With Us For:  352 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Θα μπορουσε όμως καποιος συλλεκτης να ενδιαφερθεί για αυτό, για παράδειγμα αν δεν υπαρχει κάποιο άλλο αντύτυπο με το ίδιο λάθος. Δεν θα μπορούσε να θεωρηθεί σαν εντός πολλών εισαγωγικών "μοναδική περίπτωση"; Γιατί τέτοιο λάθος στην σελδοποίηση είναι λίγο δύσκολο να γίνει. Θυμάμαι που είχα δει σε κάποιο άλλο θέμα ένα μίκυ μάους Τερζόπουλου με τρία εξώφυλλα. Ο φίλος που το ανέβασε είχε αναφέρει ότι μια ολόκληρη παρτίδα είχε βγει έτσι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3877
  • Achievement Points:  575
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2836 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

10 λεπτά πριν, natsos είπε:

Θα μπορουσε όμως καποιος συλλεκτης να ενδιαφερθεί για αυτό, για παράδειγμα αν δεν υπαρχει κάποιο άλλο αντύτυπο με το ίδιο λάθος. Δεν θα μπορούσε να θεωρηθεί σαν εντός πολλών εισαγωγικών "μοναδική περίπτωση";

Ναι αν για κάποιο λόγο κάποιος θελήσει να ψάξει το Ντόναλντ #106 της Καθημερινής μετά από καιρό. Αλλά για ποιο λόγο πέρα από το περιεχόμενό του (τις ιστορίες του δηλαδή για να διαβάσει); Ε, τέτοια λάθη μάλλον μας ξενερώνουν παρά μας πωρώνουν να σου πω την αλήθεια.

 

Θα μου πεις υπάρχουν κι αυτοί που το θέλουν απλά για τη συλλογή, στη ζελατίνα του και απλά να το βλέπω. Εμ έλα όμως που αυτοί είναι συνήθως πιο περίεργοι σε άλλα, λιγότερο σημαντικά (πχ ένα τσάκισμα σε μια σελίδα μπορεί να τους χαλάσει όλη τη μέρα). Τώρα αν έχει και τέτοιο λάθος, ζήτω που καήκαμε. Αν πέσεις σε κάνα τρελό που μαζεύει ελαττωματικά βέβαια, μπορείς να διαπραγματευτείς ανάλογα αλλά δε βάζω παραπάνω πιθανότητες από το να πας κάποια στιγμή στον πλανήτη Ποσειδώνα για μετοίκηση.:lol:

  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33883
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Όχι είναι η απάντηση. Κανενας συλλέκτης ποτέ δεν θα ενδιαφερθεί για ένα κακέκτυπο Ντόναλντ του 2023. Δεν θα δώσει ούτε ένα ευρώ για να το πάρει.  Δεν είναι γραμματόσημο του 1800 που κυκλοφόρησε σε 2 αντίτυπα. 

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  510
  • Reputation:   3254
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  8
  • With Us For:  352 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Συγγνώμη αν το θέμα φαίνεται λίγο ανόητο απλά είχα μια απορία και ήθελα να την ρωτήσω.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3877
  • Achievement Points:  575
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2836 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

2 λεπτά πριν, natsos είπε:

Συγγνώμη αν το θέμα φαίνεται λίγο ανόητο απλά είχα μια απορία και ήθελα να την ρωτήσω.

No worries

 

Και μια συμβουλή (τρομάρα μου λες κι είμαι κάνας έμπειρος της ζωής): Μη ζητάς συγγνώμη για πράγματα που ρωτάς και μη φοβάσαι να ρωτάς:)

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.