Μετάβαση στο περιεχόμενο

BATMAN: ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΤΖΟΚΕΡ


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
BATMAN: ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΤΖΟΚΕΡ
Σενάριο/Kείμενα:
Geoff Johns
Σχέδιο:
Jason Fabok
Σχέδιο εξωφύλλου:
Jason Fabok
Hμερ. έκδοσης:
13-03-2023
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
16.5 x 25.0
Σελίδες:
160
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Σάββας Αργυρού
Lettering:
Rob Leigh
Χρωματισμός:
Brad Anderson
Επιμέλεια:
Έλενα Αποστολάκη
Πρωτότυπος τίτλος:
Batman: Three Jokers
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-436-904-1
Ονομαστική τιμή:
17,77€

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35244
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

BATMANTHREEJOKERS_0001.jpg  BATMANTHREEJOKERS_0001z.jpg

 

Σύνοψη από την εκδοτική

 

ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΤΖΟΚΕΡ;


Ο Μπάτμαν δεν καταλαβαίνει το πώς ή το γιατί, αλλά είναι πλέον βέβαιος: Ο άνθρωπος, τον οποίο κυνηγάει μια ζωή, δεν είναι καν ένας άνθρωπος. Γιατί υπάρχουν τρεις Τζόκερ. Τώρα που γνωρίζει την απίστευτη αλήθεια, ο Μπρους χρειάζεται πραγματικές απαντήσεις. Έχοντας μαζί του την Μπάρμπαρα Γκόρντον και τον Τζέισον Τοντ, δύο πρώην θύματα της βιαιότητας του Τζόκερ, ο Σκοτεινός Ιππότης βρίσκεται επιτέλους στο μονοπάτι για να νικήσει τον παράφρονα μια για πάντα. Και τον τελευταίο από αυτούς.

 

Πως φτάσαμε στο Batman: Three Jokers

 

BM3JKRS.webp

 

Αρχικά να πω πως πολλά σχετικά με την ιστορία μπορείτε να βρείτε στην παρουσίαση της ξένης έκδοσης που είχα κάνει όταν βγήκε. Κομμάτια αυτής μεταφέρω και εδώ. Το Batman: Three Jokers είναι μια σειρά που περιμένουμε αρκετά χρόνια να απαντήσει στα ερωτήματα που μας έχουν δημιουργηθεί από το τέλος του Darkseid War. Συγκεκριμένα τότε ο Batman έχοντας καθίσει στην καρέκλα του Mobius μπορούσε να θέσει δύο ερωτήσεις. Η πρώτη ήταν το όνομα του δολοφόνου των γονιών του όπου δόθηκε η σωστή απάντηση και η δεύτερη ήταν το όνομα του Joker. Η απάντηση που έλαβε όμως τον προβλημάτισε, καθώς μαθαίνουμε ότι υπάρχουν 3 Jokers.

 

780329098_3069014-1jl42.jpg.871026348a0e8d7b951962e1ef6e1f7a.jpg

 

Στα επόμενα τεύχη και στο one-shot DC Rebirth που ξεκίνησε το σχετικό relaunch έγιναν κάποιες νύξεις με τον Bruce να μελετάει διάφορες εικόνες του Joker, αλλά δε δόθηκε επίσημη απάντηση έως τη μέρα που ανακοινώθηκε ότι ο Geoff Johns (τότε writer του Justice League) θα συνεργαστεί με τον Jason Fabok σε μια μίνι σειρά τριών τευχών για το Black Label της DC για να μάθουμε εν τέλει την απάντηση σε όσα αναρωτιόμαστε και στις υποθέσεις που κάνουμε τόσα χρόνια.

 

Η Batman Family έρχεται σε κόντρα με τους κακούς που τη σημάδεψαν

 

Joker4-scaled-e1604196158428.jpg  batman-three-jokers-preview-4-1230160.webp

 

Κατ' αρχάς να πούμε ότι δεν έχει απαντηθεί πλήρως αν η ιστορία ανήκει στα γεγονότα της κύριας ιστορίας του DC Universe ή αν είναι απλά μια ιστορία που την θέτουμε εκτός του timeline. Ο Johns δεν είχε ασχοληθεί πολύ με τον Batman (κυρίως με τα Earth One), αλλά ξέρει την ιστορία του σαν ήρωα και αποφασίζει να επικεντρωθεί σε τρία μέλη της Bat Family που ο Joker τους έχει χτυπήσει στην πάροδο των χρόνων. Η πρώτη είναι η Barbara Gordon που είναι η Batgirl και έχει πυροβοληθεί από τον Joker στο The Killing Joke, γεγονός το οποίο την άφησε παράλυτη. 

 

Batman+-+Three+Jokers+29+003-008.jpg

 

O δεύτερος είναι ο Jason Todd είχε δολοφονηθεί από τον Joker στο A Death In the Family όταν ήταν ο Robin δίπλα στον Bruce Wayne πριν τελικά αναστηθεί και γίνει ο Red Hood. Μάλιστα το γεγονός ότι ο Jason έχει την ταυτότητα που είχε ο Joker πριν μετεξελιχθεί στον σημερινό κακό είναι κάτι που ο Johns θα εξερευνήσει από το πρώτο τεύχος. Ο τρίτος φυσικά είναι ο Batman.

 

Οι Τρεις Jokers

 

maxresdefault.jpg

 

Από την άλλη πλευρά έχουμε τρεις διαφορετικές εκδοχές του Joker. Ποιοι είναι αυτοί; Ο πρώτος είναι ο Εγκληματίας. Είναι η πιο σοβαρή εκδοχή του ήρωα και ο πιο σοβαρός εκ των τριών και σε μεγάλο βαθμό αρχηγός τους. Αντλεί έμπνευση από τις πρώιμες ημέρες του ήρωα. Ο δεύτερος είναι ο Κλόουν, ο Joker της Silver Age που σκότωσε τον Jason Todd στο A Death in the Family, ο πιο campy και γελαστός εκ των τριών. Ο τρίτος είναι ο Κωμικός. Βασίζεται στον Joker του A Killing Joke με επιρροές από την Bronze Age και τη σύγχρονη εποχή και είναι πιθανότατα ο πιο κακός, σαδιστής και κοινωνιοπαθής Joker απ' όλους.

 

Three-Jokers-04.webp

 

Ο Geoff φροντίζει απευθείας να μας συστήσει στο ποιοι είναι οι Jokers της ιστορίας σε συνδυασμό με τους ήρωες που σημάδεψαν. Έτσι έχουμε πρώτα τον Bruce Wayne σε ένα εκπληκτικό καρέ που δείχνει όλους τους τραυματισμούς και τα σημάδια από μάχες από όλα αυτά τα χρόνια να αναπολεί επιθέσεις άλλων κακών αλλά και του Joker εναντίον του και εκεί μαθαίνουμε ότι ο πρώτος είναι ο Εγκληματίας. Ύστερα η Barbara θυμάται τη μέρα του πυροβολισμού της από τον Κωμικό. Και τέλος ο Red Hood καθώς μάχεται θυμάται τη δολοφονία του από τον Κλόουν.

 

Η ιστορία

 

Three-Jokers-01.webp

 

Η ιστορία εξελίσσεται, καθώς συμβαίνουν εγκλήματα σε τρεις διαφορετικές περιοχές την ίδια ώρα και σε όλα εμπλέκεται ο Joker. Έτσι μαθαίνουμε πως οι τρεις Jokers συνεργάζονται μεταξύ τους και γι' αυτό το λόγο ο Batman, o Red Hood και η Batgirl ξεκινούν την αποστολή τους προκειμένου να ξεδιαλύνουν το μυστήριο και το ποιος βρίσκεται πίσω από όλα και το ποιος είναι ο πραγματικός Joker. Μέσα σε όλα όμως ο εκάστοτε Joker θυμίζει στον κάθε ένα τι έχει κάνει, χτυπάει στις αδυναμίες των ηρώων και εκείνοι πρέπει να έρθουν αντιμέτωποι με το παρελθόν κάτι που δεν τους κάνει καλό και δεν τους βοηθάει στο να παίρνουν ψύχραιμα τις αποφάσεις.

 

YcP3jUdZ9kt2svhPdv47iE.jpg

 

Προσωπικά το Three Jokers μου θύμισε κάπως σειρές τύπου Lost, όπου σου δημιουργούν πάρα πολλά ερωτήματα και στο τέλος δεν απαντούν τα περισσότερα εξ αυτών. Εμβαθύνει πολύ στον μύθο του Batman και αποδίδει τεράστιο φόρο τιμής σε όλες τις εποχές του ήρωα καθώς έχει αναφορές σε πολύ σπουδαίες ιστορίες με κύριο κακό τον Joker. Σίγουρα όμως δεν έλαβε μόνο θετικές κριτικές και ας είναι μια καλή προσπάθεια γενικότερα και ένα ερώτημα που μας ταλάνιζε χρόνια από το τέλος του Darkseid War.

 

Ο καλύτερος Batman σχεδιαστής αναλαμβάνει δράση

 

IMG-0095-e1603985843212-1024x515.webp

 

Είναι κάπως bold statement αλλά ναι για μένα ο Jason Fabok είναι ο καλύτερος σχεδιαστής που έχουμε αυτήν την στιγμή. Το ρεαλιστικό του σχέδιο, οι επιβλητικές φιγούρες, τα τρομερά εκφραστικά πρόσωπα τον έχουν κάνει must για κάθε φοβερό Batman τίτλο γιατί αποδίδει συγκλονιστικά τους ήρωες. Ο Fabok εν προκειμένω διαλέγει κυρίως τη λογική των εννιά καρέ ανά σελίδα που θυμίζει Gary Frank στο Doomsday Clock και αναδεικνύεται ιδανική διάταξη για την ιστορία. Πολλά μπορεί να πει κανείς για το σενάριο, αλλά κανείς δεν έχει να προσάψει τίποτα στον Fabok που κάνει εξαιρετική δουλειά για άλλη μια φορά.

 

Η έκδοση της Οξύ

 

TJ-3-5.webp

 

Είχε ελαττώσει την παρουσία της η Οξύ στα κόμικς τελευταία, αλλά το Three Jokers είναι μια δυναμική επιστροφή με την έκδοση να είναι στα γνωστά ποιοτικά στάνταρ της εκδοτικής με το σύνηθες σχήμα και χαρτί. Για μένα αξίζει να το διαβάσετε όσο και να έχετε εμβαθύνει στη μυθολογία Batman και αν δεν το έχετε κάνει, δείτε το σαν μια ανεξάρτητη ιστορία με υπέροχο σχέδιο! Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37107
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  127
  • Reputation:   886
  • Achievement Points:  128
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

εξαίρετο δείγμα bat-τέχνης στο σχέδιο ! το σενάριο όμως και η πλήρης άγνοια για τα δρώμενα που προηγήθηκαν της ιστορίας με αποθαρρύνουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20697
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

52 λεπτά πριν, Yorugosu είπε:

εξαίρετο δείγμα bat-τέχνης στο σχέδιο ! το σενάριο όμως και η πλήρης άγνοια για τα δρώμενα που προηγήθηκαν της ιστορίας με αποθαρρύνουν.

Μην ξεκινας απο αυτο. Διαβασε το a death in the family. Αν δε θελεις, γιατι ειναι παλιο, διαβασε το The killing joke. Επισης το Year One ειναι πολυ ωραιο και σημαντικο. Και μετα μπορεις να διαβασεις αυτο. Σιγουρα δε θα εχει για σενα την ιδια αξια σε σχεση με καποιον που εχει διαβασει πολλες ιστοριες μπατμαν και εχει μπει στο πετσι του μπατ συμπαντος, ωστοσο και μονο σχεδιαστικα που ειναι τοσο ομορφο, θα σου αρεσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37107
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  127
  • Reputation:   886
  • Achievement Points:  128
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

έχω διαβάσει τα παραπάνω bat-ευαγγέλια αλλά σημειολογίες όπως "Darkseid War" και καρέκλες του Mobius μου διαφεύγουν ή απλά ξεθώριασε η bat-μνήμη μου ! :collapse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35244
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

14 ώρες πριν, Yorugosu είπε:

έχω διαβάσει τα παραπάνω bat-ευαγγέλια αλλά σημειολογίες όπως "Darkseid War" και καρέκλες του Mobius μου διαφεύγουν ή απλά ξεθώριασε η bat-μνήμη μου ! :collapse:

 

To Darkseid War είναι η τελευταία ιστορία της Justice League στο New 52, όταν τις ιστορίες της ομάδας τις έγραφε ο Johns και τότε σχεδίαζε ο Fabok. Εκεί έχουν συμβεί όσα γράφω με την καρέκλα του Mobius και όχι σε τίτλο Batman.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1020
  • Reputation:   6588
  • Achievement Points:  1021
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Το περίμενα καιρό και επιτέλους έφτασε στα ελληνικά και το τίμησα δεόντως. Σε όσους αποθαρρύνονται μην έχοντας διαβάσει προηγούμενες ιστορίες, να πω ότι διαβάζοντας τον σχολιασμό του @nikolas12 στο πρώτο ποστ και το ίδιο το κόμικ είσαι καλυμμένος λίγο πολύ. Έχεις δλδ τις απαντήσεις που χρειάζεσαι ώστε να καταλάβεις τι παίζει και τι παίχτηκε στο παρελθόν. Στα της ιστορίας τώρα, προσωπικά μου άρεσε και με κάλυψε απόλυτα το πώς εξελίχθηκε και το φινάλε που μας έδωσε. Το μεγαλύτερο ατού βέβαια θα συμφωνήσω κι εγώ ότι ήταν το ΕΞΑΙΡΕΤΟ σχέδιο!! Χωρίς να βάζω και το χέρι μου στη φωτιά, νομίζω ότι αυτή ήταν η πρώτη ιστορία του Fabok που διάβαζα και έτσι ακριβώς θέλω να σχεδιάζονται τα Μπατ-κόμικς!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27015
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σήμερα μου παραδόθηκαν 20 graphic novels και η "Εγκυκλοπαίδεια της DC Comics" και τώρα που το παρατηρώ καλύτερα, υπάρχει ψεγάδι στην ελληνική έκδοση. "Έφαγαν" το ένα "f" του Geoff Johns. :PPP:   Δε θα πω το τετριμένο "ξεκινάει διάβασμα" διότι αδιάβαστα υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν. Προφανώς όμως το συγκεκριμένο θα μπει στις άμεσες προτεραιότητες όμως, καθώς είναι απ' τα 3-4 Batman που δεν έχω διαβάσει ακόμη και τα 2 τα παρέλαβα τώρα, ενώ το 3ο περιμένει να αγοράσω το 4ο που είναι συνέχειά του για να το διαβάσω. :mafia: Για περισσότερα υπερηρωικά πήγαινα αλλά τελικά κατέληξα σε 8 καθώς αφενός δεν τα είχαν ετοιμοπαράδοτα να τα τσεκάρω ένα προς ένα :Suspicious:, αφετέρου στο χάλι που είχαν άλλα σε έπιανε η καρδιά σου... :down: Κάποια στιγμή είπα ότι δε θ' ασχοληθώ ξανά με το "Public" για εκείνο το "Οι Περιπέτειες των Μπλέικ και Μόρτιμερ" που δε μου έστειλαν ποτέ (και ούτε κατάφερα να πάρω πίσω τα χρήματά μου), ας όψεται όμως μια επιδότηση που είχα η οποία απορρόφησε μεγάλο μέρος του ποσού. Έχουν αδιάσει τα ράφια των κόμικς στο κατάστημα του Ηρακλείου παιδιά και λογικό σε αυτή την κατάσταση που τα βλέπεις... Ποιος θα πάρει;

 

Εν τω μεταξύ έχουν μεγαλύτερα σε ύψος ράφια από εκείνα των βιβλίων λόγω των ιδιαίτερων εκδόσεων που βγαίνουν πολλές φορές στα κόμικς, ακόμη κι εκείνα όμως δε χωράνε κάποια και είδα π.χ. 3 σκληρόδετα "Έλρικ" τα οποία δεν ήταν η νέα έκδοση κόμικς αλλά τα βιβλία φαίνεται με πλούσια εικονογράφηση (δεν ήξερα ότι είχε κυκλοφορήσει κάτι τέτοιο!) που είναι ακόμη πιο ψηλά νομίζω απ' τα graphic novels της "Glenat" και είχαν σκεβρώσει και τα 3 επειδή τα είχαν πλαγιαστά στο ράφι και καταπλακωμένα από ένα σωρό άλλους τόμους. Χάλι... Κάθε φορά πιάνω να "στρώσω" λιγάκι αλλά τι να στρώσεις εκεί... Μουτζουρωμένα κόμικς, σκισμένα, ακόμη και τσακισμένες ράχες ή γωνίες στα σκληρόδετα. Δεν υπάρχει σωτηρία νομίζω... Με το ζόρι ξεδιάλεξα τα κόμικς που πήρα έπειτα από μπόλικη ώρα αναζήτησης και έβαλα μέσα και μεταφορές βιβλίων, βιογραφίες, ιστορικά, λίγα πιστεύω θα μπορούσα να αγοράσω ακόμη. Ακόμη και πιο νέες εκδόσεις όπως τον "Θησαυρό της Βαγίας", το μοναδικό αντίτυπο που είχαν ρε παιδιά, το στρίμωξαν μέσα σ' ένα ράφι που ΔΕ χωρούσε, με αποτέλεσμα να έχει υποστεί ζημιά στο πάνω μέρος και να φαίνεται τριμμένο και μουτζουρωμένο... Εγώ τα έπιασα και τα έβαλα σε ένα ράφι ξαπλωτά 6-7 αντίτυπα το ένα πάνω στο άλλο, σε ένα ράφι που ήταν λάσκα. Αν και τώρα πλέον είναι αργά... Έπειτα, είμαι σίγουρος ότι όλο και κάποιος ηλίθιος θα πάει να τα τοποθετήσει έτσι όπως ήταν "για να φαίνονται". Ξέφυγα απ' το θέμα όμως, οπότε ας το μεταφέρει κάποιος στο νήμα του "Public" ή όπου αλλού νομίζει... :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  929 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Διάβασα σήμερα τους ''Τρείς Joker'' και μπορώ να πώ οτι είμαι αρκετά ικανοποιημένος απ'την ιστορία αλλά και απ'το σχέδιο.

Ο δημιουργός επιλέγει να κάνει μια σεναριακή μίξη απο σημαντικά γεγονότα της ζωής του Batman, κερδίζοντας εύκολα το ενδιαφέρον του αναγνώστη.


Η υπόθεση ξετυλίγει ένα νέο μυστήριο σχετικά με κάποιους φόνους που έγιναν την ίδια χρονική στιγμή, σε τρείς διαφορετικές τοποθεσίες, οπου σε όλες τις περιπτώσεις τα στοιχεία δείχνουν τη συμμετοχή του Joker.
Η παρουσία του Robin και της Batgirl δημιουργούν μια συναισθηματική φόρτιση καθώς και οι δύο υπήρξαν θύματα της βιαιότητας του Joker.
Λίγο απο Red Hood, λίγο αναζήτηση της αληθινής ταυτότητας του Joker, και η εμπλοκή του δολοφόνου των γονιών του Bruce στην υπόθεση συνθέτουν σίγουρα μια καλή συνταγή για κόμικ Batman!

 

Δεν είναι απ'τα καλύτερα story που έχω διαβάσει, αλλά είναι σοβαρό με σκοτεινή ατμόσφαιρα και κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον καθ'όλη την διάρκεια της ανάγνωσης.
Σε συνδυασμό με το πολύ όμορφο σχέδιο(ειδικά οι χαρακτήρες ήταν υπέροχα δωσμένοι) και τους εξαιρετικούς χρωματισμούς,το τελικό αποτέλεσμα είναι πολύ καλό.

 

Μέσα στο καλοκαίρι διάβασα άλλα δύο Batman κόμικς (Σύγκρουση στο Γκόθαμ - Ιστορίες απ'το Παρελθόν) και οι ''Τρείς Joker'' θεωρώ οτι ήταν καλύτερο σε όλους τους τομείς.
Η έκδοση είναι στα γνωστά στάνταρ της εκδοτικής, απλά όπως έχω ξαναπεί για την Οξύ θα προτιμούσα να έχει το μέγεθος και την ποιότητα εξωφύλλου της Anubis.

 

:beer:

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27015
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

12 ώρες πριν, Guts είπε:

Η έκδοση είναι στα γνωστά στάνταρ της εκδοτικής, απλά όπως έχω ξαναπεί για την Οξύ θα προτιμούσα να έχει το μέγεθος και την ποιότητα εξωφύλλου της Anubis.

 

Αυτό ξαναπές το αν και δε βλέπω να βάζουν μυαλό... Το συγκεκριμένο δεν το διάβασα ακόμη, αλλά ένα που διάβασα πρόσφατα πάλι, είχε θέματα με καρέ που χάνονταν στην κόλληση... Δε θυμάμαι ποιο ήταν. Τα υπόλοιπα Batman που δεν έχω διαβάσει ακόμη είναι το "All-Star Batman: Στα Πέρατα της Γης" που αγόρασα στα παραπάνω που αναφέρω και το "Batman: Ο Σκοτεινός Πρίγκιπας του Γκόθαμ" διότι ήθελα να αφήσω και ένα καβάτζα για τις "δύσκολες ώρες". :D  Στο ευρύτερο "σύμπαν" του Batman έχω στην άκρη και το "Suicide Squad: Γροθιά στο Στομάχι" αδιάβαστο, βέβαια, όπως και το "Joker" που περιμένω επιτέλους από άλλη παραγγελία. Πρέπει να 'ναι άλλο ένα graphic novel που μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  929 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

@ Mandrake  θα σου αρέσει πολύ το ''Τρείς Joker'', όταν κάνω κριτική σε κόμικ Batman είμαι πιο αυστηρός απο ότι είμαι με άλλα κόμικς, γιατί είναι αγαπημένος ήρωας.

Το All Star Batman δεν το έχω διαβάσει ακόμα γιατί το σύμπαν που δημιουργεί και το εικαστικό μέρος του κόμικ δεν είναι τόσο στα γούστα μου.

Ο σκοτεινός πρίγκιπας είναι ωραίο,απο Ευρωπαίο δημιουργό, με ωραία υπόθεση και αρκετά καλό σχέδιο, όμως γενικότερα είναι άλλο ένα Batman της σειράς χωρίς κάτι το ξεχωριστό.

 

Η Οξύ τον τελευταίο καιρό έχει κάνει καλύτερες επιλογές τίτλων Batman απ'την Anubis, είναι κρίμα κόμικς όπως οι ''Τρείς Joker'', ο ''Γελαστός Άνδρας'', Ο ''Λευκός Ιππότης''

να κυκλοφορούν με λεπτά εξώφυλλα και κοντό μέγεθος.

 

Επίσης απορώ γιατί κανένας δεν βγάζει το Long Halloween η το Black Mirror που είναι απ'τα καλύτερα Batman κόμικς.

 

 

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  588
  • Reputation:   4212
  • Achievement Points:  631
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2864 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  34

30 λεπτά πριν, Guts είπε:

@ Mandrake  θα σου αρέσει πολύ το ''Τρείς Joker'', όταν κάνω κριτική σε κόμικ Batman είμαι πιο αυστηρός απο ότι είμαι με άλλα κόμικς, γιατί είναι αγαπημένος ήρωας.

Το All Star Batman δεν το έχω διαβάσει ακόμα γιατί το σύμπαν που δημιουργεί και το εικαστικό μέρος του κόμικ δεν είναι τόσο στα γούστα μου.

Ο σκοτεινός πρίγκιπας είναι ωραίο,απο Ευρωπαίο δημιουργό, με ωραία υπόθεση και αρκετά καλό σχέδιο, όμως γενικότερα είναι άλλο ένα Batman της σειράς χωρίς κάτι το ξεχωριστό.

 

Το Joker το είχα παραγγείλει και εγώ αλλά τελικά έφαγα άκυρο απ'το κατάστημα.(έχει εξαντληθεί) :)

 

Η Οξύ τον τελευταίο καιρό έχει κάνει καλύτερες επιλογές τίτλων Batman απ'την Anubis, είναι κρίμα κόμικς όπως οι ''Τρείς Joker'', ο ''Γελαστός Άνδρας'', Ο ''Λευκός Ιππότης''

να κυκλοφορούν με λεπτά εξώφυλλα και κοντό μέγεθος.

 

Επίσης απορώ γιατί κανένας δεν βγάζει το Long Halloween η το Black Mirror που είναι απ'τα καλύτερα Batman όλων των εποχών.

 

 

Ναι αλλά σου είπε να το ξαναπείς:P

 

1 ώρα πριν, Mandrake είπε:

Αυτό ξαναπές το

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37107
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  127
  • Reputation:   886
  • Achievement Points:  128
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είμαι κι εγώ ιδιαίτερα απαιτητικός από τις Μπατ-ιστορίες ,τη συγκεκριμένη υποψήφια αγορά  ακόμη τη κοιτώ με μισό μάτι κι ας την έχω καψουρευετεί σχεδιαστικά. Όσο για το All Star Batman θα ασχοληθώ με το που κυκλοφορησει το vol 3... και μόνο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  929 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

2 min ago , Yorugosu said:

Είμαι κι εγώ ιδιαίτερα απαιτητικός από τις Μπατ-ιστορίες ,τη συγκεκριμένη υποψήφια αγορά  ακόμη τη κοιτώ με μισό μάτι κι ας την έχω καψουρευετεί σχεδιαστικά. Όσο για το All Star Batman θα ασχοληθώ με το που κυκλοφορησει το vol 3... και μόνο

 

Για να το πώ πιο απλά, όποιος αγοράζει επιλεκτικά μόνο τα καλύτερα Batman κόμικς, μπορεί να αγοράσει το συγκεκριμένο άφοβα.

Η μεγαλύτερη επιρροή του ''Οι τρείς Joker'' είναι το Killing Joke και απο εκεί και μετά κάνει αναφορές σε πολύ γνωστά γεγονότα του σύμπαντος του Batman!

 

Για μένα είναι το καλύτερο Batman που έχουμε δεί στα Ελληνικά τα τελευταία χρόνια, μετά το ''Ο Γελαστός Άντρας''.:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27015
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 18/8/2023 στο 4:13 ΜΜ, Guts είπε:

Για μένα είναι το καλύτερο Batman που έχουμε δεί στα Ελληνικά τα τελευταία χρόνια, μετά το ''Ο Γελαστός Άντρας''.:beer:

 

Δε συμφωνώ με αυτή τη φράση, είναι όμως εξαιρετικό και προτείνεται ανεπιφύλακτα! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  929 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

3 hours ago, Mandrake said:

 

Δε συμφωνώ με αυτή τη φράση, είναι όμως εξαιρετικό και προτείνεται ανεπιφύλακτα! :beer:

 

Ποιός τίτλος Batman που κυκλοφόρησε στα Ελληνικά τα τελευταία 3-4 χρόνια σου άρεσε περισσότερο?

Του Tom King τα θεωρώ πολύ μέτρια, ο Λευκός Ιππότης είναι καλογραμμένο κόμικ, αλλά το συμπαν που εξελίσσεται το στορυ μου φάνηκε λίγο αδιάφορο.

Τα All star Batman δεν τα έχω διαβάσει και ούτε πρόκειται να τα διαβάσω. :)

Ο σκοτεινός πρίγκιπας του Γκόθαμ είναι ο ορισμός του μέτριου, και το Batman Καταραμένος αν και το σχέδιο είναι super,δεν έχει ξεκάθαρη υπόθεση.

 

Δεν ξέρω μήπως ξεχνάω κανένα...

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  37107
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  127
  • Reputation:   886
  • Achievement Points:  128
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διαβάστηκε η ιστορία, έχει 2 μήνες περίπου κι όμως ένα κομμάτι του νου μου έμεινε εκεί, στο απόγευμα που την ήπια μονορούφι.

Θα ήθελα μερικές σελίδες ακόμα προς τέρψην αλλά και να αναπτυχθεί/ τελειώσει "καλύτερα" το τόσο υποσχόμενο σενάριο.

Το σχέδιο πραγματική απόλαυση, ο Τζόκερ - αχ δεν θυμάμαι καλύτερα σχεδιασμένο....και μάλιστα έχουμε 3 απο αυτούς ,ο ένας καλύτερα σκιτσαρισμένος, χρωματισμένος και απειλιτικότερος απο τον άλλο.

Επεξεργασία από Yorugosu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  929 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Φίλε @ Yorugosu  χαίρομαι που σου άρεσε! Το σχέδιο είναι πολύ όμορφο σε όλους τους χαρακτήρες, και εμένα σχέδιο - ατμόσφαιρα μου άρεσαν πάρα πολύ!

Φαντάζομαι θα πάρεις και το Long Halloween, αν δεν το έχεις πάρει ήδη.

 

Το έχω πεί πολλές φορές, αλλά θα το πώ άλλη μία...:)

 

Το Long Halloween είναι μέσα στα 3 καλύτερα Batman κόμικς όλων των εποχών! 

 

:beer:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37107
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  127
  • Reputation:   886
  • Achievement Points:  128
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχω μια παλιά έκδοση, δε θα πάρω και την ελληνική αλλά ίσως με αυτόν τον καλώς νοούμενο ντόρο επισκεφτώ πάλι την ιστορία 10 και πλέον χρόνια μετά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32938
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Mιας και αναφέρθηκε το "The Long Halloween", ξέρουμε πότε θα βγει το 2ο μέρος; :thinking:

Σαν να άργησε.

Το 2ο μέρος του Ινκάλ για παράδειγμα το έβγαλε ένα μήνα μετά το 1ο η Anubis.

Ενώ τώρα πέρασε ενάμισης μήνας και δεν έχει πάρει καν ISBN το 2ο μέρος, ούτε εμφανίζεται στα "προσεχώς" στο site του εκδότη.

Όχι τίποτα άλλο αλλά έχω πάρει εδώ κι ένα μήνα το 1ο μέρος και το έχω να κάθεται. Είναι το μοναδικό μου αδιάβαστο κόμικ αυτή τη στιγμή και γενικά "μου τη σπάει" να έχω αδιάβαστα κόμικς. Θέλω να τα διαβάζω όσο πιο άμεσα γίνεται μετά την αγορά τους.

Επίσης μού κάνει εντύπωση που δεν έγινε ακόμα παρουσίαση της έκδοσης εδώ στο φόρουμ, αν και φαντάζομαι όποιος είναι να την κάνει περιμένει πρώτα να βγει ολόκληρη η ιστορία :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2376
  • Reputation:   17725
  • Achievement Points:  2593
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3431 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Laz33 και για δεν παίρνεις την πρωτοβουλία να κάνεις την παρουσίαση εσύ;😊Αν θες σου σκαναρω εξωφυλλο-οπισθοφυλλο και εσύ βάζεις τα επιμέρους στοιχεία του εκδότη ή άλλα στοιχεία που θα βρεις στο ίντερνετ.Απλο είναι.. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27015
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:

Mιας και αναφέρθηκε το "The Long Halloween", ξέρουμε πότε θα βγει το 2ο μέρος; :thinking:

Σαν να άργησε.

Το 2ο μέρος του Ινκάλ για παράδειγμα το έβγαλε ένα μήνα μετά το 1ο η Anubis.

Ενώ τώρα πέρασε ενάμισης μήνας και δεν έχει πάρει καν ISBN το 2ο μέρος, ούτε εμφανίζεται στα "προσεχώς" στο site του εκδότη.

Όχι τίποτα άλλο αλλά έχω πάρει εδώ κι ένα μήνα το 1ο μέρος και το έχω να κάθεται. Είναι το μοναδικό μου αδιάβαστο κόμικ αυτή τη στιγμή και γενικά "μου τη σπάει" να έχω αδιάβαστα κόμικς. Θέλω να τα διαβάζω όσο πιο άμεσα γίνεται μετά την αγορά τους.

Επίσης μού κάνει εντύπωση που δεν έγινε ακόμα παρουσίαση της έκδοσης εδώ στο φόρουμ, αν και φαντάζομαι όποιος είναι να την κάνει περιμένει πρώτα να βγει ολόκληρη η ιστορία :)

 

 

Θα βγει, μην αγχώνεσαι... Αποκλείεται ν' αφήσουν στη μέση την ιστορία! Ειδικά σε ένα πολυαναμενόμενο κόμικ όπως αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2221
  • Reputation:   22063
  • Achievement Points:  2260
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

4 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Mιας και αναφέρθηκε το "The Long Halloween", ξέρουμε πότε θα βγει το 2ο μέρος; :thinking:

Σαν να άργησε.

Το 2ο μέρος του Ινκάλ για παράδειγμα το έβγαλε ένα μήνα μετά το 1ο η Anubis.

Ενώ τώρα πέρασε ενάμισης μήνας και δεν έχει πάρει καν ISBN το 2ο μέρος, ούτε εμφανίζεται στα "προσεχώς" στο site του εκδότη.

Όχι τίποτα άλλο αλλά έχω πάρει εδώ κι ένα μήνα το 1ο μέρος και το έχω να κάθεται. Είναι το μοναδικό μου αδιάβαστο κόμικ αυτή τη στιγμή και γενικά "μου τη σπάει" να έχω αδιάβαστα κόμικς. Θέλω να τα διαβάζω όσο πιο άμεσα γίνεται μετά την αγορά τους.

Επίσης μού κάνει εντύπωση που δεν έγινε ακόμα παρουσίαση της έκδοσης εδώ στο φόρουμ, αν και φαντάζομαι όποιος είναι να την κάνει περιμένει πρώτα να βγει ολόκληρη η ιστορία :)

 

Έχει πάρει ISBN μαζί με το πρώτο μέρος, μάλιστα υπάρχει και στα coming soon του καταλόγου της εκδοτικής

image.jpeg.6a3bda13ce183b896f1d1004f97f69e8.jpeg

φαντάζομαι το αργότερο τον Φεβρουάριο θα το έχουν βγάλει, έχουν μεσολαβήσει και οι γιορτές και θα υπήρχε μια παύση μάλλον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  929 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

@ Laz33  λίγο υπομονή και λογικά θα έχουμε το δεύτερο μέρος σύντομα.

Μέχρι τότε μπορείς να διαβάσεις το Batman Year One, για να δείς πως απέκτησε το χαρακτηριστικό σημάδι στο πρόσωπο

ο Φαλκόνε ''Ο Ρωμαίος'' ένα απ'τους βασικούς χαρακτήρες του The Long Halloween. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32938
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

8 ώρες πριν, albert είπε:

@ Laz33 και για δεν παίρνεις την πρωτοβουλία να κάνεις την παρουσίαση εσύ;😊Αν θες σου σκαναρω εξωφυλλο-οπισθοφυλλο και εσύ βάζεις τα επιμέρους στοιχεία του εκδότη ή άλλα στοιχεία που θα βρεις στο ίντερνετ.Απλο είναι.. 

 

Δεν έχω διαβάσει ακόμα το 1ο μέρος, περιμένω να το διαβάσω μαζί με το 2ο.
Δεν κάνω ποτέ παρουσίαση αν δεν έχω διαβάσει κάτι.
Και ούτε μ΄αρέσει να βλέπω παρουσιάσεις από άλλους που δεν έχουν διαβάσει αυτό που παρουσιάζουν και απλά παραθέτουν στοιχεία της έκδοσης και "ετοιματζίδικες" περιλήψεις της υπόθεσης απ΄το οπισθόφυλλο ή το site του εκδότη.

 

 

 

45 λεπτά πριν, Guts είπε:

@ Laz33  λίγο υπομονή και λογικά θα έχουμε το δεύτερο μέρος σύντομα.

Μέχρι τότε μπορείς να διαβάσεις το Batman Year One, για να δείς πως απέκτησε το χαρακτηριστικό σημάδι στο πρόσωπο

ο Φαλκόνε ''Ο Ρωμαίος'' ένα απ'τους βασικούς χαρακτήρες του The Long Halloween. :)

 

Το έχω το Year One και το έχω διαβάσει 2 φορές :)

Πιο πολύ ψήνομαι να ξαναδιαβάσω τον "Γελαστό Άντρα" που τον έχω διαβάσει μόνο μια φορά.

Αλλά όχι ακόμα. Δεν είμαι ακόμα σε φάση Batman. Προς το παρόν τέλειωσα την επανάληψη στα ΤενΤεν μου και ξεκίνησα επανάληψη στα Ιζνογκούντ :)

 

 

4 ώρες πριν, hudson είπε:

Έχει πάρει ISBN μαζί με το πρώτο μέρος, μάλιστα υπάρχει και στα coming soon του καταλόγου της εκδοτικής

image.jpeg.6a3bda13ce183b896f1d1004f97f69e8.jpeg

φαντάζομαι το αργότερο τον Φεβρουάριο θα το έχουν βγάλει, έχουν μεσολαβήσει και οι γιορτές και θα υπήρχε μια παύση μάλλον.

 

Δεν είχα δει στον κατάλογο, μπήκα μόνο στο site στα "coming soon" και δεν υπήρχε εκεί κάτι.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  929 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

@ Laz33  Το The Long Halloween παρουσιάζει μια πολύ καλογραμμένη ιστορία μυστηρίου, με εξαιρετική κλιμάκωση των γεγονότων, πολλούς χαρακτήρες και πολλά

στοιχεία μιας συγκροτημένης υπόθεσης, οπού αξίζει να διαβαστεί μέσα σε μια μέρα, άντε σε δύο.

 

Εγώ για παράδειγμα είχα διαβάσει τον πρώτο τόμο απο τα ''30 Αργύρια'' (Μπλεικ και Μορτιμερ) 2-3 μήνες πρίν βγεί ο δεύτερος τόμος.

Ε όταν τελικά κυκλοφόρησε το δεύτερο μέρος, ξαναδιάβασα τον πρώτο τόμο (και καλά έκανα) γιατί δεν ήθελα να αλλοιωθεί η αναγνωστική εμπειρία!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37107
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  127
  • Reputation:   886
  • Achievement Points:  128
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δικαιωματικά η παρουσίαση ανήκει στον @ Guts  ο οποίος στάζει μέλι και αγαπά την ιστορία ιδιαίτερα :tik:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  929 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

45 min ago , Yorugosu said:

Δικαιωματικά η παρουσίαση ανήκει στον @ Guts  ο οποίος στάζει μέλι και αγαπά την ιστορία ιδιαίτερα :tik:

 

Δεν έχω κάνει ποτέ παρουσίαση, το αφήνω στους πιο έμπειρους, ώστε να είναι όλα σωστά!

Φίλε @ hudson  ανέλαβε τις ευθύνες σου,θέλει παρουσίαση ο κόσμος..! :)

 

Πάντως υπάρχει εξαιρετική παρουσίαση της Αμερικανικής έκδοσης απ'τον φίλο @ christs  την οποία παραθέτω στο λινκ απο κάτω.

 

 

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.