Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΔΡ. ΠΑΠ: Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ Γ.Ν. ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ


albertus magnus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΔΡ. ΠΑΠ Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ Γ.Ν. ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ
Σενάριο/Kείμενα:
Πέτρος Χριστούλιας
Σχέδιο:
Πέτρος Χριστούλιας
Σχέδιο εξωφύλλου:
Πέτρος Χριστούλιας
Εκδοτική:
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
02-2023
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Βιογραφικό
Μέγεθος:
20.0 x 25.0
Σελίδες:
88
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-484-881-2

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

DRPAP_0001z.jpgDRPAP_RACHI.jpg.bdf6aeecd20e2bd1c194d086441b0258.jpgDRPAP_0001.jpg

 

Δρ. ΠΑΠ - Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ Γ.Ν. ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ

 

 

Το τελευταίο πόνημα του Πέτρου Χριστούλια (σχέδιο και σενάριο) είναι το "Δρ. ΠΑΠ" και κυκλοφόρησε τον Φλεβάρη του 2023 από τις εκδόσεις Παπαδόπουλος. Νομίζω είναι εύκολα κατανοητό από τον τίτλο οτι ασχολείται με την ζωή του σπουδαίου Έλληνα γιατρού ερευνητή Γεωργίου Παπανικολάου.

 

pap1.thumb.jpg.0a7b98eb7cf9bc9fb0a04f5a9103b753.jpgpap2.thumb.jpg.ffba6c5441fac4d38d1d27ac2710eb3c.jpg

 

 

Θέλω να πιστεύω οτι  όλες οι γυναίκες αλλά και οι περισσότεροι άνδρες γνωρίζουν ή έχουν ακούσει για το περίφημο Τεστ ΠΑΠ το οποίο σώζει ζωές καθώς μπορεί εύκολα να διαγνώσει σε πρώιμα στάδια τον καρκίνο στον τράχηλο της μήτρας. Επίσης οι λίγο μεγαλύτεροι που πρόλαβαν τις δραχμές σίγουρα θυμούνται τον κύριο που ήταν πάνω στο μεγαλύτερο τότε χαρτονόμισμα των 10.000 δραχμών. Με τη ζωή αυτού του σπουδαίου Έλληνα καταπιάνεται το κόμικ αυτο και μας δείχνει διάφορες σημαντικές στιγμές. Από τα παιδικά του χρόνια στην Κύμη Ευβοίας όπου γεννηθηκε, τις σπουδες στην ιατρική στο πανεπιστημίο Αθηνών, την μεγάλη αγάπη του για την φιλοσοφία και την μουσική, τα μεταπτυχιακά του στα Γερμανικά πανεπιστήμια και φυσικά την ζωή του στις ΗΠΑ όπου μετανάστευσε μαζί με την συζυγό του Ανδρομάχη Μαυρογένη και εκεί σαν καθηγητής και ερευνητής στο πανεπιστήμιο Κορνέλ στην Νέα Υόρκη πραγματικά έλαμψε και εν τέλει βοήθησε πολλους ασθενείς με την ανακάλυψη του. Ήταν σίγουρα ένας σημαντικός άνθρωπος που πρόσφερε στο κοινωνικό σύνολο και νομίζω οι Έλληνες οφείλουμε να ξέρουμε δυο πράγματα έστω για την ζωή του (εκτός από το δεκαχίλιαρο που ανέφερα πιο πάνω).

 

pap3.thumb.jpg.4e6483041a272d567f7570e0d58b0084.jpgpap4.thumb.jpg.57cc7e6debf0b1de4f5eef9374b7a054.jpg

 

 

Εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ. Έχω και μια αδυναμία στις βιογραφίες, ήξερα και τον Γεώργιο Παπανικολάου οπότε ένα κόμικ βασισμένο στη ζωή του ήταν σίγουρη αγορά. Ο Χριστούλιας έχει ωραίο σχέδιο, μου αρέσαν τα πρόσωπα που αναγνωρίζονται αμέσως αλλά και κάποια καρέ πανοραμικά με κτίρια κτλ  Στο σενάριο επίσης έχει κάνει καλή δουλίτσα και έρευνα (φαίνεται και στην βιβλιογραφία στις πηγές του στο τέλος) οπότε νομίζω συνολικά μια ωραία δουλειά. Ένα ελληνικό κόμικ, από Έλληνα δημιουργό που αφορά ένα σπουδαίο Έλληνα που το όνομα του είναι γνωστό παγκοσμίως και μνημονεύεται ακόμα και σήμερα 60 χρόνια από τον θάνατο του.

 

 

pap5.thumb.jpg.26564a268418cc23b1bc89af71e8cdb5.jpgpap6.thumb.jpg.9beae84cab1c3836d725a1fb238d01b7.jpg

 

 

ΥΓ 1.  Ευχαριστώ τον φίλο @ ramirez   για μία ακόμα χρήσιμη αποδελτίωση που έκανε και έμαθα το κόμικ αυτό.  Αυτό εδώ το θέμα είναι και μάλιστα πηρα και τις φωτογραφίες για την παρουσίαση. 'Οπως καταλαβαίνετε χθες έμαθα για την ύπαρξη του και επειδή σήμερα ήμουν κέντρο συμπτωματικά δεν αντιστάθηκα και το πήρα, το διάβασα μονορούφι και σας το παρουσιάζω.

 

ΥΓ 2. Και κάτι προσωπικό. Ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου γεννήθηκε, μεγάλωσε και καταγόταν από το ίδιο χωριο με τον Παπανικολάου. Εγώ δεν έχω μεγαλώσει εκεί αλλα πήγαινα και πηγαίνω συχνά όσο μπορώ για να βλέπω το μισό σόι  και φυσικά θεωρώ οτί η μισή μου καταγωγή είναι από εκεί οπότε θεωρώ τον Παπανικολάου συντοπίτη μου οπότε με μεγάλη χαρά και ενδιαφέρον έκανα αυτή την παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10248
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  345
  • Reputation:   1902
  • Achievement Points:  365
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Κορυφαίος  Έλληνας επιστήμονας που άδικα δεν τιμήθηκε με το Νόμπελ ιατρικής (και όχι ο μόνος για παράδειγμα ο χημικός Λεωνίδας Ζέρβας και  ο βιοτεχνολόγος Τομ Μανιάτης), μακάρι να συνεχίσουν να βγαίνουν και άλλα παρόμοια κόμικς με αντίστοιχη θεματολογία.

Όσον αφορά το όνομα του Παπανικολάου θυμίζει κυπριακή καταγωγή. Ήταν άραγε κάποιος μακρινός προγονός του από την Κύπρο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Αδικα ή δικαια δεν ξερω αλλα παντως προταθηκε δυο φορες.  Ηταν λιγο περιεργο παντως γιατι θελανε να βραβευουν θεραπειες και οχι τεχνικες προγνωσης και καπου εκει κολλησε η επιτροπη. Επισης ειχαν βραβευσει και παλιοτερα καποιες τεχνικες που μετα αποδειχθηκαν λαθος και θελανε να αποφυγουν τυχον καζο. Εξαλλου και οι ανακαλυψεις του Παπανικολαου φανηκαν χρησιμες σε βαθος δεκαετιων που αποδειχτηκε  χρησιμοτητα τους και το ποσες ζωες εσωσαν. Παντως το Νομπελ ενα βραβειο ειναι και οπως καθε βραβειο απονεμεται και δεν κερδιζεται. Εννοω δηλ οτι υπαρχει παντα μεσα μεγαλη υποκειμενικοτητα στο ποιος θα το παρει και ποιος οχι. Δεν ειναι στιβος πχ που αυτος που τερματιζει πρωτος ειναι αντικεμενικα ο νικητης.  Σιγουρα το εχουν παρει μεγαλοι επιστημονες και λογοτεχνες αλλα υπαρχουν και αλλοι που δεν το εχουν παρει που ηταν εξισου μεγαλοι. Το οτι δεν πηραν το βραβειο δεν τους κανει λιγοτερο σημαντικους.

 

Οσον αφορα την μακρινη καταγωγη του δεν ξερω και δεν μπορεσα να βρω πληροφοριες. Τα κυπριακα επωνυμα ειναι σε μεγαλο βαθμο τα πατρωνυμα των ανθρωπων ή τα μικρα των παππουδων τους αλλα και στην Ελλαδα επισης συνανταμε τετοια επωνυμα και επισης το προθεμα παπα-   μπροστα προφανως υποννοει οτι καποιος παππους-προπαπους-προγονος ηταν ιερεας, ο παπαΝικολας και το κανανε επωνυμο σε καποια φαση. Το οτι το μικρο ονομα του πατερα του ηταν Νικολαος συνηγορει σε αυτη την κατευθυσνη κατα την αποψη μου. Επισης το γεγονος οτι ο πατερας του ηταν δημαρχος Κυμης καθως και βουλευτης με κανει να υποψιαζομαι οτι ειχαν ριζες στην περιοχη απο παλιοτερα εκει στα μερη.  Απο εκει και περα ολα ειναι πιθανα καθως παντα ο κοσμος μετακινοταν και μετακομιζε προς αναζητηση καλυτερης τυχης.

 

Απο κει και περα εκτος της κουβεντουλας μας να παρεις το κομικ να το στηριξεις για να γινουν και αλλες τετοιες δουλειες. Αν δεν πουλησει τιποτα λιγο χλωμο το βλεπω.

 

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • nikolas12 changed the title to ΔΡ. ΠΑΠ: Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ Γ.Ν. ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@ nikolas12     σου βαζω και τη ραχη εδω αν θες να την βαλεις αναμεσα στα δυο εξωφυλλα για να φαινεται καλυτερα το ολοκληρωμενο σχεδιο

 

 

DRPAP_RACHI.thumb.jpg.bec8d431da4ea6345e8b4ba5d535d70c.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Όσον αφορά το αν έχει υποτιμηθεί η αξία του, ενδεικτικά αναφέρω, ότι σε μία έρευνα που είχε δημοσιευθεί στην εφημερίδα:" Τα νέα" το καλοκαίρι(Ιούλιο- Αύγουστο) του 2019, αναφερόταν το όνομά του στα top-5 των Ελλήνων ιατρών, με 15% των όσων συμμετείχαν στην έρευνα να τον ψηφίζουν. Δυστυχώς, είτε χάθηκε το απόκομμα, είτε βρίσκεται στα άδυτα κάποιας κούτας, οπότε αδυνατώ να το ανεβάσω. Παρ΄ όλα αυτά, θα το βρω και θα επανέλθω.:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10248
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  345
  • Reputation:   1902
  • Achievement Points:  365
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

On 12/3/2023 στο 10:22 ΜΜ, albertus magnus είπε:

Αδικα ή δικαια δεν ξερω αλλα παντως προταθηκε δυο φορες.  Ηταν λιγο περιεργο παντως γιατι θελανε να βραβευουν θεραπειες και οχι τεχνικες προγνωσης και καπου εκει κολλησε η επιτροπη. Επισης ειχαν βραβευσει και παλιοτερα καποιες τεχνικες που μετα αποδειχθηκαν λαθος και θελανε να αποφυγουν τυχον καζο. Εξαλλου και οι ανακαλυψεις του Παπανικολαου φανηκαν χρησιμες σε βαθος δεκαετιων που αποδειχτηκε  χρησιμοτητα τους και το ποσες ζωες εσωσαν. Παντως το Νομπελ ενα βραβειο ειναι και οπως καθε βραβειο απονεμεται και δεν κερδιζεται. Εννοω δηλ οτι υπαρχει παντα μεσα μεγαλη υποκειμενικοτητα στο ποιος θα το παρει και ποιος οχι. Δεν ειναι στιβος πχ που αυτος που τερματιζει πρωτος ειναι αντικεμενικα ο νικητης.  Σιγουρα το εχουν παρει μεγαλοι επιστημονες και λογοτεχνες αλλα υπαρχουν και αλλοι που δεν το εχουν παρει που ηταν εξισου μεγαλοι. Το οτι δεν πηραν το βραβειο δεν τους κανει λιγοτερο σημαντικους.

 

Οσον αφορα την μακρινη καταγωγη του δεν ξερω και δεν μπορεσα να βρω πληροφοριες. Τα κυπριακα επωνυμα ειναι σε μεγαλο βαθμο τα πατρωνυμα των ανθρωπων ή τα μικρα των παππουδων τους αλλα και στην Ελλαδα επισης συνανταμε τετοια επωνυμα και επισης το προθεμα παπα-   μπροστα προφανως υποννοει οτι καποιος παππους-προπαπους-προγονος ηταν ιερεας, ο παπαΝικολας και το κανανε επωνυμο σε καποια φαση. Το οτι το μικρο ονομα του πατερα του ηταν Νικολαος συνηγορει σε αυτη την κατευθυσνη κατα την αποψη μου. Επισης το γεγονος οτι ο πατερας του ηταν δημαρχος Κυμης καθως και βουλευτης με κανει να υποψιαζομαι οτι ειχαν ριζες στην περιοχη απο παλιοτερα εκει στα μερη.  Απο εκει και περα ολα ειναι πιθανα καθως παντα ο κοσμος μετακινοταν και μετακομιζε προς αναζητηση καλυτερης τυχης.

 

Απο κει και περα εκτος της κουβεντουλας μας να παρεις το κομικ να το στηριξεις για να γινουν και αλλες τετοιες δουλειες. Αν δεν πουλησει τιποτα λιγο χλωμο το βλεπω.

 

Καλώς ή κακώς το βραβείο Νόμπελ αποτελεί τη μέγιστη αναγνώρηση ενός επιστήμονα. Πάντως αν ήθελαν είχαν αρκετά χρόνια μπροστά τους να τον τιμήσουν αλλά που να βρεθεί χώρος από τους Αμερικανούς και άλλους που μονοπωλούν τα βραβεία αυτά.  Βέβαια τα τελευταία χρόνια τα Νόμπελ έχουν χάσει κάπως το κύρος τους , αν σκεφτεί κανείς ότι δόθηκε Νόμπελ λογοτεχνίας στον Μπομπ Ντίλαν ή Νόμπελ ειρήνης στον Ομπάμα !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

11 hours ago, 1SUPERMAN1 said:

Καλώς ή κακώς το βραβείο Νόμπελ αποτελεί τη μέγιστη αναγνώρηση ενός επιστήμονα. Πάντως αν ήθελαν είχαν αρκετά χρόνια μπροστά τους να τον τιμήσουν αλλά που να βρεθεί χώρος από τους Αμερικανούς και άλλους που μονοπωλούν τα βραβεία αυτά.  Βέβαια τα τελευταία χρόνια τα Νόμπελ έχουν χάσει κάπως το κύρος τους , αν σκεφτεί κανείς ότι δόθηκε Νόμπελ λογοτεχνίας στον Μπομπ Ντίλαν ή Νόμπελ ειρήνης στον Ομπάμα !

 

Νομιζω δεν διαφωνουμε καπου. Εγω δεν τη θεωρω πλεον την μεγιστη αναγνωριση γιατι οπως ξαναπα ειναι υποκειμενικο, απο μια επιτροπη αποφασιζεται και δεν υπαρχει κατι 100% αντικειμενικο οπως σε ενα αγωνα δρομου. Ειναι σαν να λεμε οτι το Οσκαρ ειναι η μεγιστη αναγνωριση για ενα ηθοποιο παγκοσμιως. Ξερεις ποσοι ηθοποιοι εκτος ΗΠΑ ή θεατρικοι Αμερικανοι θα γελασουν αν το ακουσουν αυτο? 

 

Πριν καν δω το μηνυμα σου σκεφτομουν και εγω σαν αρνητικο παραδειγμα το Μπομπ Ντυλαν. Και φυσικα δες και ποιοι ΔΕΝ το εχουν κερδισει για να το παρει ο Ντιλαν. Να ξεκινησω απο Ελληνες οπως Καβαφης, Καζαντζακης και  Ριτσος. Ενταξει εδω μπορει να μην ειμαι εγω αντικειμενικος σαν Ελληνας. Ας δουμε ομως και ποιος τεραστιους ξενους λογοτεχνες δεν τους κρινανε καλους οπως Τολστοι, Ιψεν, Στριντμπεργκ, Προυστ, Καφκα, Πεσοα, Οργουελ, Τζους, Μπορχες, Ναμπουκοβ και η λιστα μπορει να μεγαλωσει και αλλο. Για το Νομπελ ειρηνης αστα καλυτερα. Το εχουν παρει πολλοι πολιτικοι που κανανε πολεμους οποτε ειναι τρελα οξυμωρο οταν τους δινουν Νομπελ ειρηνης. Για αυτο σου λεω οτι για βραβεια απο επιτροπες δεν χρειαζεται κανεις να στεναχωριεται. 

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

21 λεπτά πριν, albertus magnus είπε:

οπως Καβαφης, Καζαντζακης και  Ριτσος.

Κάπου είχα διαβάσει ότι τόσο ο Καζαντζάκης, όσο κι ο Σικελιανός, ήταν κοντά. Τέλος πάντων. Για τα νόμπελ λογοτεχνίας πάντως, δεν έχω καθόλου καλή άποψη, αφού όπως λέγεται κι εδώ, οι Σουηδοί συγγραφείς, που έχουν κατακτήσει τον τίτλο, ανέρχονται στο 12% των συνολικών βραβευθέντων, ξεπερνώντας έτσι συνολικά τη Λατινική Αμερική και την Ασία! Οπότε, ναι μεν τα Νόμπελ αποτελούν ύστατη τιμή για έναν λογοτέχνη/ επιστήμονα/ άνθρωπο που συνέβαλλε στη διατήρηση της διεθνούς ειρήνης, αλλά δεν είναι και το πλέον αξιοκρατικό βραβείο( κι εδώ που τα λέμε, δε νομίζω να υπάρχει ένα βραβείο, του οποίου η επιτροπή να μην μεροληπτεί ακουσίως ή εκουσίως.:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

23 min ago , Θοδωρής Καραπάνος said:

Κάπου είχα διαβάσει ότι τόσο ο Καζαντζάκης, όσο κι ο Σικελιανός, ήταν κοντά

 

Ηταν και οι δυο υποψηφιοι επισημως και πανω απο μια φορες

 

https://www.nobelprize.org/nomination/archive/show_people.php?id=4747

 

https://www.nobelprize.org/nomination/archive/show_people.php?id=8531

 

Επισης βρηκα και τον Ριτσο υποψηφιο μια φορα (το 1971) αλλα λεει στην επισημη σελιδα των Νομπελ οτι η βαση δεδομενων των υποψηφιων δεν εχει περαστει ακομα ολοκληρη παρα μονο μεχρι το 1971 οποτε ισως ηταν και αλλες φορες μεχρι το θανατο του το 1990.

 

https://www.nobelprize.org/nomination/archive/show_people.php?id=15727

 

 

Επισης σε αυτα που λες για τους Σουηδους εχεις 100% δικιο. Μαλιστα το 1974 το ενα μελος της επιτροπης το εδωσε στο αλλο και τουμπαλιν οποτε ειχαμε δυο νικητες και "συμπτωματικα" ηταν και οι δυο μελη της επιτροπης....! Γιοχαν πινει Γιοχαν κερναει που λεει και εκφραση!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3877
  • Achievement Points:  575
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2836 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Έχουν πάρα πολλές πολιτικές προεκτάσεις και παραφυάδες τα Νόμπελ πιστεύω. Ειδικά με το Ρίτσο και το πολιτικό του παρελθόν δηλαδή.

 

Κατά τα λοιπά, όπως και με τη Χρυσή Μπάλα συμβαίνει κάτι αντίστοιχο στο ποδόσφαιρο. Είναι βραβείο και σου απονέμεται, δεν το κέρδισες.

 

Χώρια που αν το καλοσκεφτούμε, ειδικά στην έρευνα, όσο σημαντική και αν είναι η ανακάλυψη-θεωρία σου, στηρίζεσαι πάντα στην προηγούμενη γνώση, επομένως δεν είναι κάτι που μπορείς να πεις πως το έκανες εντελώς μόνος σου. Χωρίς αυτό να μειώνει στο ελάχιστο την προσφορά του καθενός ξεχωριστά, έχω την εντύπωση ότι στις μέρες μας με τα βραβεία κτλ αυτή η πλευρά συχνά ξεχνιέται. Κανείς στην ανθρώπινη κοινωνία δε μπορεί να πετύχει κάτι μόνος του γιατί πάντα υπάρχουν οι 'πριν-από-μας'.:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.