Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιοι είναι οι αγαπημένοι σας τόμοι της Μεγάλης Βιβλιοθήκης Disney


Laz33

Ποιοι είναι οι αγαπημένοι σας τόμοι της Μεγάλης Βιβλιοθήκης Disney  

20 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32418
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ούτε εγώ θα συμφωνήσω ότι η ιστορία "Αναμέτρηση στο Μισισιπή" είναι βλακειούλα.

Αρκετά συμπαθητική τη βρήκα.

Άσε που βασίζεται σε πραγματικό γεγονός, το ίδιο στο οποίο βασίζεται και το σενάριο ενός απ'τα αγαπημένα μου Λούκυ Λουκ ("Η Κούρσα του Μισισιπή") :)

 

 

Ο τόμος "Το φάντασμα του σπηλαίου" αρκετά αδικημένος μου φαίνεται.

Μόνο μία ψήφο πήρε (αυτή του germanicus που τα ψήφισε όλα).

Περίεργο :thinking:

Έχω διαβάσει τις τρεις μεγάλες του ιστορίες και ήταν αρκετά καλές, ειδικά αυτή του τίτλου.

Και βλέπω πως και στο inducks έχει πολύ καλή κατάταξη.

Ψήνομαι να πάρω αυτόν τον τόμο, αν και με χαλάει λίγο το άκυρο εξώφυλλο :lol:

Αδικημένο θεωρώ και τον τόμο "Η τύχη του Βορρά".

Η ομώνυμη ιστορία είναι στις 10 αγαπημένες μου από Μπαρκς και γενικά θεωρείται top (είναι στην 30η θέση του inducks με βαθμολογία 8/10).

Αλλά και οι υπόλοιπες του τόμου είναι αρκετά συμπαθητικές.

 

Μέχρι στιγμής πάντως στη δημοσκόπησή μας μόνο τρεις τόμοι πήραν πάνω από 6 ψήφους. Και τους έχω και τους τρεις.

Άρα δεν με βοηθάτε και πολύ :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ θα σου πρότεινα να εκμεταλλευτείς τα δωρεάν μεταφορικά στο μεταβοοκ και να πάρεις τομάκια με 2,50 ευρώ. 

https://metabook.gr/offers/1156304-h-khwra-ton-pighmaion-indianon-carl-barks?back_url=https%3A%2F%2Fmetabook.gr%2FErnesto1995%3Fcategory%3D56&time=1676926866

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32418
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Προηγούνται μέχρι στιγμής:

 

Επιστροφή στο Κλοντάικ: 9 ψήφοι

Οι επτά πόλεις της Τσιμπόλα: 9 ψήφοι

Η χρυσή περικεφαλαία: 7 ψήφοι

Η φιλοσοφική λίθος: 7 ψήφοι

 

Απ'την άσπρη σειρά ξεχωρίζει ο τόμος "Το φάντασμα της Μητρόπολης" με 6 ψήφους κι απ'την σειρά με ιστορίες του '40 ξεχωρίζει ο τόμος "Χαμένοι στις Άνδεις" με επίσης 6 ψήφους :)

 

Και μια απορία.

Γιατί οι περισσότεροι τόμοι έχουν τα αμερικάνικα χρώματα αλλά κάποιοι τα ιταλικά;

Πχ ο Σκρουτζ σε κάποιους τόμους φοράει μπλε σακάκι αντί για το κόκκινο που χρησιμοποιούν οι Αμερικάνοι :thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 2/20/2023 at 10:31 PM, Laz33 said:

Ο τόμος "Το φάντασμα του σπηλαίου" αρκετά αδικημένος μου φαίνεται.

 

Έχεις δίκιο. Ξανακοίταξα τον τόμο και διαπίστωσα ότι ουσιαστικά όλος ο τόμος μου άρεσε με εξαίρεση ίσως την ιστορία Περιπέτεια στους Αντίποδες. Όχι  ότι την βρίσκω κακή αλλά όπως έχω πει γενικά οι ντονάλντιες περιπέτειες δεν είναι στις αγαπημένες μου. Είναι σε ένα στυλ που δεν θυμίζουν τις μετέπειτα περιπέτειες. Γενικά όλος ο τόμος έχει ιστορίες πολύ καλές. Το εξώφυλλο είναι όντως ένα μείον. Αν το βρεις παρήγγειλέ το απο το metabook που ειναι προς το παρόν δωρεάν τα μεταφορικά. Κατα τη γνώμη μου και να μην είναι σαν καινούργιο δεν χάθηκε ο κόσμος. Αν το θες οπωσδήποτε καινούργιο πήγαινε αγόρασέ το και στο ταμείο πες να στο τυλίξουν για δώρο (και καλά ξεκάρφωμα ότι δεν είναι για σένα) :Ρ Πάντως όλα τα εξώφυλλα λίγο πολύ "άκυρα" είναι αλλά τουλάχιστον είναι του Μπαρκς.

Οπότε ψηφίζω αυτόν στη θέση του τόμου το Δαχτυλίδι της Μούμιας το οποίο επίσης θεωρώ ένα πολύ καλό άλμπουμ. Μου αρέσουν όλες οι ιστορίες του εκτός των 3 τελευταίων.

 

Πάντως σύμφωνα με την βαθμολογία νομίζω συμμερίζονται αρκετοί την άποψή μου για τους 4 τελευταίους τόμους τους οποίους θεωρώ μακράν τους χειρότερους. Απο τη μία το τόσο αταίριαστο (για τα γούστα μου φυσικά) σχέδιο του Γίππες, απο την άλλη τα τόσο φτηνά σενάρια. Στην περίπτωση του σχεδίου θεωρώ ότι είναι αταίριαστο διότι το σχέδιο του Γίππες μού δείχνει πολύ "σύγχρονο" και "μοντέρνο" και δεν μου ταιριάζει με την 50ς και 60ς αισθητική της αμερικανικής εποχής που μάς μετέφερε ο Μπαρκς με το δικό του απλό σχέδιο. Κατα τη γνώμη μου θα ήταν πολύ προτιμότερο να είχαν κρατηθεί τα πρωτότυπα σχέδια του Στρόμπλ και Ράιτ αλλά οι εκδότες είχαν άλλη άποψη. Επίσης και το σενάριο λίγες φορές θυμίζει Μπαρκς. Για παράδειγμα βλέπεις έναν Σκρουτζ τόσο διαφορετικό που κάποιος αν δεν ήξερε τον σχεδιαστή, θα μάντευε ότι το σενάριο είναι ιταλικής προέλευσης. Πολύ διαφορετικό στυλ (αλλά και ποιότητας σεναρίου) απο αυτά που μας είχε συνηθίσει ο Μπαρκς. Κρίμα.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32418
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σίγουρα υποδεέστεροι οι 4 τελευταίοι τόμοι, αλλά δεν τους λες μάπα.

Έχω διαβάσει κάποιες ιστορίες με Μικρούς Εξερευνητές και τις βρήκα ok.

Δεν θυμίζουν πολύ Μπαρκς, αυτό είναι αλήθεια. Αλλά διαβάζονται :)

 

Με το σχέδιο του Γίπες δεν έχω θέμα.

Αρκετά καλό το βρίσκω και με ωραίο χρωματισμό.

 

Πάντως αν είχα μαζέψει 43 τόμους, θα έπαιρνα και τους υπόλοιπους 4 να συμπληρώσω τη σειρά.

Θα σου πρότεινα να τους πάρεις για λόγους πληρότητας.

 

Ψήνομαι σε κάποια φάση να πάρω το "Βρυχηθμό του πράσινου δράκου".

Βλέπω έχει και μια ιστορία του Σκάρπα 74 σελίδων που έχει αρκετά καλή βαθμολογία στο inducks.

 

Σε πρώτη φάση πάντως προτεραιότητα μου είναι να πάρω τον "Στην παλιά Καλιφόρνια" και "Χαμένοι στις Άνδεις" :cool:

Κι ύστερα "Το φάντασμα του σπηλαίου" και κάποιον απ'την πρώτη 16αδα (όποιον βρω σε πολύ καλή κατάσταση, μιας και βλέπω έχουν εξαντληθεί και μόνο μεταχειρισμένους μπορώ να τους βρω).

 

Α, επί την ευκαιρία να πω ότι πήρα και τον 1ο μου τόμο Σκάρπα, το "Μύθο του Ιπτάμενου Σκωτσέζου", μιας κι είναι η αγαπημένη μου ιστορία Σκάρπα, απ'τις λίγες που έχω διαβάσει βέβαια (κάπου 10-15) :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

On 20/2/2023 στο 12:47 ΜΜ, lovcom είπε:

Είναι μία ιστορία - αδελφάκι (δηλαδή εμπνέεται απο την ίδια λογοτεχνική φλέβα) με αυτή την ιστορία.

Αργοπορημένο ποστ, αλλά τις προάλλες, διάβαζα ωραία και καλά τον τόμο του 1942:"Το δαχτυλίδι της μούμιας", φθάνω στην τελευταία σελίδα- εκεί που έχει τα τάδε έφη του Μπαρκς και διαβάζω αυτό:

viber_image_2023-03-27_00-11-24-124.thumb.jpg.e325db808e4002572c1b7d6c581db481.jpg

Θυμήθηκα λοιπόν αυτή τη φράση του αγαπητού @ lovcom κι επί τη ευκαιρία το ανέβασα!:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32418
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αγόρασα και διάβασα πρόσφατα τον τόμο "Το φάντασμα του σπηλαίου".

Πολύ καλός :)

Μ'άρεσε περισσότερο απ'τους μισούς και βάλε τόμους της πρώτης 16αδας που υποτίθεται είναι οι καλύτεροι.

Πέρα από καλές ιστορίες έχει και κάποιες πολύ ιστορικές ("Χριστούγεννα στο βουνό της αρκούδας", "Χειμερινά στοιχήματα").

Η ομώνυμη ιστορία του τόμου μ'είχε αρέσει ήδη απ'την πρώτη φορά που τη διάβασα επειδή ήταν αρκετά spooky για ιστορία disney.

Στα έξτρα έλεγε ότι σ'αυτήν βασίζεται και μια ιστορία του Ζαγκόρ.

Ξέρετε αν έχει βγει στα ελληνικά; :thinking:

Θα ήθελα να τη διαβάσω.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  639
  • Reputation:   5737
  • Achievement Points:  646
  • Days Won:  5
  • With Us For:  902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1) Ο σερίφης της μαύρης κοιλάδας

2) Η χρυσή περικεφαλαία

3) Το μυστικό της Ατλαντίδας

4) Η φιλοσοφική λίθος

5) Το φάντασμα της Μητρόπολης

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  32930
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   6
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2138 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Ίσως είμαι εκτός τόπικ (οπότε μη διστάσει ο υπεύθυνος να διαγράψει) είναι όμως το πιο κοντινό που βρήκα για την ακόλουθη ερώτηση: κάποτε είχα βρει μια ξένη σελίδα, που είχε όλες τις ιστορίες του Μπαρκς και μπορούσες να τις αξιολογήσεις (νομίζω 0 ως 10). Με αυτό τον τρόπο, είχες και ένα αρχείο με τις καλύτερες ιστορίες κατά τη γνώμη σου... Έχω να την επισκεφτώ χρόνια και τώρα δεν τη βρίσκω στο ιστορικό μου με κανένα τρόπο... Μπορεί κανείς να βοηθήσει;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  562
  • Reputation:   4385
  • Achievement Points:  622
  • Days Won:  1
  • With Us For:  918 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

1 ώρα πριν, Νίκος Αλμπανόπουλος είπε:

Ίσως είμαι εκτός τόπικ (οπότε μη διστάσει ο υπεύθυνος να διαγράψει) είναι όμως το πιο κοντινό που βρήκα για την ακόλουθη ερώτηση: κάποτε είχα βρει μια ξένη σελίδα, που είχε όλες τις ιστορίες του Μπαρκς και μπορούσες να τις αξιολογήσεις (νομίζω 0 ως 10). Με αυτό τον τρόπο, είχες και ένα αρχείο με τις καλύτερες ιστορίες κατά τη γνώμη σου... Έχω να την επισκεφτώ χρόνια και τώρα δεν τη βρίσκω στο ιστορικό μου με κανένα τρόπο... Μπορεί κανείς να βοηθήσει;

 

Το inducks ίσως? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32930
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   6
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2138 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

44 min ago , Rombax said:

 

Το inducks ίσως? 

Ναι! Σε ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32418
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν συνηθίζω να σχολιάζω έναν-έναν τους τόμους της Βιβλιοθήκης που διαβάζω, αλλά θα κάνω μια εξαίρεση για τον 24ο (Το άγγιγμα του Μίδα) μιας και μου το ζήτησε ο @ lovcom :)

 

Οι δυο ιστορίες με τη Μάτζικα μ΄άρεσαν, λίγο περισσότερο η 2η (Ο Βαλεντίνος της Δεκάρας).

Γενικά η Μάτζικα είναι απ΄τους αγαπημένους μου χαρακτήρες στα disney και μάλλον ο αγαπημένος μου villain.

Καλή και η τελευταία ιστορία "Η χρυσή βάρκα" που ήταν και η μεγαλύτερη του τόμου (μόλις 19 σελίδες, γενικά ο τόμος δεν είχε μεγάλες ιστορίες).

Οι υπόλοιπες ήταν απλά ok, καλά πέρασα αλλά δεν θα τις έλεγα αξιομνημόνευτες.

Η πρώτη εμφάνιση του Ρόμπαξ είχε μόνο ιστορική σημασία, κατά τ΄άλλα σαν ιστορία δεν έλεγε και πολλά.

Απ΄τις πολύ μικρές ιστορίες των 4 και 6 σελίδων, περισσότερο μ΄άρεσε η "Ευτυχία του να είσαι βούβαλος", είχε πολύ πλάκα, ειδικά στο τέλος.

 

Γενικά ήταν ένα συμπαθητικό τομάκι, το οποίο το κατατάσσω κάπου στο μέσο όρο της σειράς.

Ούτε στα καλύτερα, ούτε στα χειρότερα :beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3877
  • Achievement Points:  575
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2836 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

15 ώρες πριν, Laz33 είπε:

και μάλλον ο αγαπημένος μου villain.

Ever ή από disney μόνο; τα ακούω και τα δύο:lol:

 

Έχεις διαβάσει τα πολλά πρόσωπα της Μάτζικα;

 

15 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Η πρώτη εμφάνιση του Ρόμπαξ

Και μοναδική νομίζω στο έργο του Μπαρκς, ένα από τα λίγα λάθη του Ρόσα στο Βίο που στην αρχή θεωρούσε ότι τον συμπεριέλαβε κατ'εξαίρεση και δε το θεωρούσε δημιούργημά του (τουλάχιστον σύμφωνα με το ΚΟΜΙΞ της εποχής) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Laz33 και μένα η Μάτζικα είναι απο τους αγαπημένους μου κακούς. Ο χαρακτήρας αυτός αλλοιώθηκε απο τις ιταλικές ιστορίες με τον Ντον Ρόσα όμως να κρατά την Ματζίκα όπως την έπλασε ο Μπαρκς κάνοντάς την πιο ολοκληρωμένη (σε αντίθεση με άλλους χαρακτήρες πχ Ντόναλντ, ανηψάκια, που τους ψιλοάλλαξε τα φώτα).  Όλες οι ιστορίες του Μπαρκς με την Μάτζικα είναι αν δεν απατώμαι 10 (βαριέμαι τώρα να το ψάξω) ενώ τις 9 απο αυτές τις σχεδίασε κιόλας. Αν θυμάμαι καλά και οι 9 ήταν απο πολύ καλές έως καλές και πραματικά οι ιστορίες αυτές ξεχώριζαν απο την μετριότητα στην οποία είχαν περιέλθει οι ιστορίες του Μπαρκς. Ίσως αν είχε πλάσει τον χαρακτήρα κατα την δεκαετία του 50' όπου έγραψε τις καλύτερες ιστορίες του, να μας είχε αφήσει εξίσου καλές. Παρεμπιπτόντως θυμάμαι οι περισσότερες ιστορίες τελειώνουν με την Μάτζικα να είναι σε φάση υστερίας και να κυνηγάει τους Ντακ :Ρ

 

Νομίζω η χειρότερη είναι αυτή που δεν σχεδίασε, αλλά έχουμε ξαναπεί για το πόσο χαμηλά έριξε τις ιστορίες του ο Μπαρκς την εποχή που αποσύρθηκε και έγραφε μόνο σενάρια. Είναι η Bottled Battlers με τον ομολογουμένως ευφάνταστο τίτλο Ανοιξιάτικο Μποτιλιάρισμα. (Είχε δημοσιευτεί και παλαιότερα με τίτλο Η γυάλινη φυλακή στο πρωτότυπο σχέδιο του Τ. Στρομπλ).

 

Η ιστορία με τον Ρόμπαξ προφανώς τίποτα το ιδιαίτερο. Για μας που μεγαλώσαμε με ντίσνευ-κόμικς, ο Ρόμπαξ είναι Ιταλός, και "δημιουργός" του είναι ο Τζόρτζιο Καβατσάνο (το πόσο έχω ταυτίσει τον Ρόμπαξ με τις ιστορίες του Καβατσάνο δεν λέγεται).

 

Όπως το πες συμπαθητικό τομάκι. Ιστοριούλες για να βγει όμορφα και χαλαρά ένα απογευματάκι.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32418
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

14 ώρες πριν, rolandofshire είπε:

Ever ή από disney μόνο; τα ακούω και τα δύο:lol:

 

Έχεις διαβάσει τα πολλά πρόσωπα της Μάτζικα;

 

 

Αγαπημένος villain στα disney προφανώς, όχι γενικά.

Είπαμε :lol:

 

Tα διάβασα τα Πολλά πρόσωπα εννοείται και είναι η αγαπημένη μου ιστορία με Μάτζικα.

Πολύ γέλιο.

Θα συμφωνήσω με τον @ lovcom ότι όλες οι ιστορίες του Μπαρκς με Μάτζικα είναι άνω του μετρίου. Εκτός ίσως απ΄το Κοράκι, μόνο αυτή δεν μ΄άρεσε ιδιαίτερα.

 

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.