Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιοι είναι οι αγαπημένοι σας τόμοι της Μεγάλης Βιβλιοθήκης Disney


Laz33

Ποιοι είναι οι αγαπημένοι σας τόμοι της Μεγάλης Βιβλιοθήκης Disney  

20 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4188
  • Reputation:   32825
  • Achievement Points:  4367
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2869 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μια δημοσκόπηση για τους φίλους των Disney και δη του Καρλ Μπαρκς.

Επιλέξτε τους αγαπημένους σας τόμους της Μεγάλης Βιβλιοθήκης Disney, έκδοση Καθημερινής.

Έχω βάλει και τους 47 τόμους, με τη σειρά κυκλοφορίας και όχι τη χρονολογική.

Όσοι δεν θυμάστε ποιοι τόμοι σας αρέσουν περισσότερο, ρίξτε μια ματιά στα περιεχόμενά τους να δείτε ποιες ιστορίες περιέχουν.

Ιδανικά θα προτιμούσα να δίνατε μέχρι 5 απαντήσεις.

 

Προσωπικά δεν τους έχω διαβάσει όλους. Έχω διαβάσει τους 16 πρώτους, 3 απ'την άσπρη σειρά και 2 απ'την τελευταία.

Βέβαια και οι άλλοι δεν είναι εντελώς αδιάβαστοι. Κάποιες ιστορίες τις διάβασα μέσω των ΚΟΜΙΞ.

 

Εγώ επέλεξα τους παρακάτω 5 τόμους ως αγαπημένους, με αυτή τη σειρά προτίμησης:

 

1952 - Η Χρυσή Περικεφαλαία

1955 - Η Φιλοσοφική Λίθος

1947-48 - Ο Σερίφης της Μαύρης Κοιλάδας

1953 - Επιστροφή στο Κλοντάικ

1950 - Στα Ίχνη του Μονόκερω

 

Εννοείται κι άλλοι μ'αρέσουν, αλλά περιορίστηκα σ'αυτούς.

 

Για ψηφίστε να πάρω καμιά ιδέα για το ποια θα είναι η επόμενη αγορά μου :)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  109
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Μας έλεγες να ψηφίσουμε μέχρι 5 και εγώ έβαλα όλους τους τόμους που είχα :lol:. Παντως, εγώ ξεχωρίζω:

 

1) Ο χρυσός γίγας

2) Ο χρυσός ποταμός

3) Το μυστικό της Ατλαντίδας

4) Μήνυμα από την μυστηριώδη νήσο

5) Επιστροφή στο Κλοντάικ

Επεξεργασία από whatever
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1537
  • Reputation:   13735
  • Achievement Points:  1812
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1243 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Tωρα...σωθηκες...

Εδω δε θυμομαστε τι φαγαμε πριν μια βδομαδα....

Προσωπικα δεν θυμαμαι καν τι ιστοριες εχει ο καθε τομος.Το μονο που ξερω σιγουρα οτι η ιστορια-τιτλος καθε τομου δεν ειναι απαραιτητα η καλυτερη που θα διαβασεις μεσα.

Σε γενικες γραμμες παντως δεν υπαρχει μετρια ιστορια Μπαρκς. Προφανως ουτε κακη.Αν θελει καποιος να συγκρινει τι θα πει κακη ιστορια ας πιασει τευχη απο το Μικυ Μαους 1900 και μετα ή απο το ΚΟΜΙΞ 220-230 κ επειτα,θα βρει απειρες....

 

 

Αφηνω κενη την ψηφο μου ,για την εποχη που θα ξανακατσω να τα διαβασω χρονολογικα.Αν και δεν το βλεπω να γινεται συντομα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4188
  • Reputation:   32825
  • Achievement Points:  4367
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2869 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Που είστε οι ντισνεϊκοί;

Έλα να βλέπω συμμετοχές :)

@ jimakoszs97  @ ManaLeak13 @ Manitou  @ Macchia nera  @ DM64007  @ PhantomDuck  @ Θοδωρής Καραπάνος  @ lovcom

@ doom  @ Indian

 

 

Αν ένας τόμος μαζέψει πάνω από 6 ψήφους (και δεν τον έχω) θα πάω να τον πάρω :)

 

 

@ ManaLeak13  εννοείται δεν σημαίνει ότι η ιστορία του τίτλου είναι η καλύτερη του τόμου.

Αν δεν θυμάσαι πάντως ποιοι τόμοι αξίζουν (πράγμα πολύ λογικό αν έχεις καιρό να τους διαβάσεις) ρίξε μια ματιά στα περιεχόμενα κάθε τόμου να δεις ποιες ιστορίες περιέχουν.

Μπορείς να το κάνεις και μέσω του inducks, αν βαριέσαι να τους βγάζεις απ'τη βιβλιοθήκη να τους ξεφυλλίζεις :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1537
  • Reputation:   13735
  • Achievement Points:  1812
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1243 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

2 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Αν δεν θυμάσαι πάντως ποιοι τόμοι αξίζουν (πράγμα πολύ λογικό αν έχεις καιρό να τους διαβάσεις) ρίξε μια ματιά στα περιεχόμενα κάθε τόμου να δεις ποιες ιστορίες περιέχουν.

Μπορείς να το κάνεις και μέσω του inducks, αν βαριέσαι να τους βγάζεις απ'τη βιβλιοθήκη να τους ξεφυλλίζεις :)

 

Αν σου πω οτι μεχρι και αυτο βαριεμαι ; :lol:

Παντως η βασικη ιδεα ειναι οτι ιστορια Μπαρκς πετυχεις στα 120-150 πρωτα τευχη του κομιξ,αξιζει να την διαβασεις. 

Πχ 2 ιστοριες του που διαβασα στα μοναδικα κομιξ Καθημερινης που εχω αγορασει (γιατι ηταν ανεκδοτες) ηταν μετριες προς αδιαφορες.Στα τευχη 9 και 10. Ή μια αλλη με κατι μυρμηγκια στην εξοχη (νομιζω στο #266). 

Απο ολες τις υπολοιπες μεγαλες (>17 σελιδες) δυσκολα να απογοητευτεις αμα τις διαβασεις.

 

Οι ιστοριες στους τελευταιους τομους,ιδιως αυτες με τους Μικρους Εξερευνητες,δεν πολυλενε. Σου προτεινω να αγορασεις κατι απο τους "γκρι" εφοσον συμπληρωσες τα πρωτα 16 που κυκλοφορησαν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2195
  • Achievement Points:  443
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2017 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 hours ago, Laz33 said:

Ιδανικά θα προτιμούσα να δίνατε μέχρι 5 απαντήσεις.

 

Μάς βάζεις δύσκολα. Και το πράγμα δυσκολεύει ακόμα περισσότερο γιατί όπως έχω πει οι καλές ιστορίες είναι διάσπαρτες. Αλλά πρέπει να απαντήσουμε σε αυτά που ζήτησες. Μάζεψα με δυσκολία 5 τόμους οι οποίοι προσπάθησα να θυμηθώ ποιοί έχουν ιστορίες που μου άρεσαν πολύ. Τα βάζω κατα χρονολογική σειρά και όχι κατα σειρά προτίμησης:

1943-44 (Το Δαχτυλίδι της Μούμιας). Αν και περιέχει πρώιμες ιστορίες του Μπαρκς, δεν σημαίνει ότι είναι και χαμηλής ποιότητας. Επίσης όπως έχω ξαναπει, δεν αναγνωρίζω στον Μπαρκς πρώιμο σχέδιο. Το σχέδιό του το θεωρώ δουλεμένο εξαρχής (όχι σαν και αυτό το Ρόσα) και απο την αρχή ως το τέλος το απόλαυσα. Λίγο στις τελευταίες ιστορίες του με χάλασε το στυλ που είχε πάρει αλλά οκ. Αν ενδιαφέρεσαι για ιστορίες λίγο πιο καρτουνίστικες και ωραίες, νομίζω θα το ευχαριστηθείς (πόσο αγαπημένη ιστορία το Σιδηρόφρακτο Παπί).

 

1953 (Επιστροφή στο Κλόνταϊκ).

 

1954 (Οι Επτά Πόλεις της Τσιμπόλα).

 

1955 (Η Φιλοσοφική Λίθος).

 

1965 (Το Φάντασμα της Μητρόπολης).

 

 

Ρε συ έχεις μαζέψει σχεδόν τα μισά. Κάνε ένα ντου και μάζεψε τα υπόλοιπα (χωρίς όμως τα 4 τελευταία) και θα είσαι κομπλέ :)

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1537
  • Reputation:   13735
  • Achievement Points:  1812
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1243 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

7 λεπτά πριν, lovcom είπε:

Ρε συ έχεις μαζέψει σχεδόν τα μισά. Κάνε ένα ντου και μάζεψε τα υπόλοιπα (χωρίς όμως τα 4 τελευταία) και θα είσαι κομπλέ :)

 

Ολα θα τα μαζεψει στο τελος, απλά ακομα δεν το ξερει :lol:

Τσουκου τσουκου 2-3 μια στο τοσο, τα συμπληρωσες.Δεν ειναι ποιος ξερει τι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6166 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Δεν θυμάμαι ιστορίες απ' έξω. Δεν έδωσα σημασία, επειδή πάντα αντιμετώπιζα τη σειρά ως ενιαίο έργο. Πάντως η πλειοψηφία των καλύτερων ιστοριών του περιλαμβάνεται στην πρώτη 16άδα (γι' αυτό και την έβγαλαν πρώτη). Βλέπω πως οι τόμοι που αναφέρεις είναι αυτής της περιόδου, επομένως θα σου έλεγα να πάρεις όλη την πρώτη σειρά (1950-58) και αν σου αρέσει, να προχωρήσεις και στις υπόλοιπες. Γενικά, η δεκαετία του '50 ήταν το αποκορύφωμα του Μπαρκς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14127
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Καλησπέρα φίλε @ Laz33 ! Αν και μέχρι πρόσφατα( το 2020) έκανα ετήσια επανάληψη στους τόμους του Μπαρκς, πλέον έχω σταματήσει, οπότε δεν θυμάμαι τόσο αναλυτικά τους τόμους. Εντούτοις, από τη γενική εντύπωση, πιστεύω, ότι όλοι οι τόμοι που καλύπτουν τη δεκαετία του '50( μέχρι το "Ουράνιο νησί") είναι must, όχι μόνο για όσους αγαπούν τα Disney, αλλά για τους κομικσόφιλους γενικά. Έπειτα, από τη δεκαετία του '60, κανένας δεν με ενθουσίαζε ποτέ ιδιαίτερα, αλλά, αναμφίβολα ο τόμος "Το άγγιγμα του Μίδα", περιλαμβάνει δύο πολύ σημαντικές ιστορίες κι αναφέρομαι φυσικά στην πρώτη εμφάνιση της Μάτζικα Ντε Σπελ και στην πρώτη εμφάνιση του Ρόμπαξ, οι οποίες πέρα από  ιστορικές, είναι κι αρκετά διασκεδαστικές. Τέλος, από τη δεκαετία του '60, θα σου πρότεινα κι όσους τόμους έχουν ως κεντρική, μία πολυσέλιδη με τη Μάτζικα( πιο συγκεκριμένα, τον τόμο του 1962-1963 "Μια παλαβή Οδύσσεια" κι αυτόν του 1963- 1964 "Τα πολλά πρόσωπα της Μάτζικα Ντε Σπελ", καθώς διακρίνονται για την εύθυμη διάθεση που σου μεταδίδουν. Από τη δεκαετία του '40, πιστεύω, ότι πρέπει να δοκιμάσεις να διαβάσεις τον τόμο "Χαμένοι στις Άνδεις", καθώς είναι ο πιο ώριμος συνολικά, μιας που ο μεγάλος δημιουργός, έμπαινε σιγά- σιγά στη Χρυσή του περίοδο. Οι υπόλοιποι τόμοι, νομίζω πως απαρτίζονται από αρκετά αφελέστερες κι αδιαμφισβήτητα πιο πρωτόλειες ιστορίες. Προσωπικά βέβαια, λατρεύω και το "Δαχτυλίδι της μούμιας". Πραγματικά, από τις σπουδαιότερες ιστορίες του Παπιανθρώπου, ενώ στον τόμο περιλαμβάνεται και μία απλή μα αγαπημένη δεκασέλιδη, που τιτλοφορείται "Το Σιδηρόφρακτο παπί"! Αυτές είναι οι προτάσεις μου!:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4188
  • Reputation:   32825
  • Achievement Points:  4367
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2869 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

 

@ ManaLeak13  και @ lovcom μάλλον δεν προσέξατε τι έγραψα.

Είπα ότι διάβασα τους 16 πρώτους τόμους, όχι ότι τους έχω :)

Τους διάβασα ψηφιακά. Είναι διαθέσιμοι στο διαδίκτυο. 

Αγορασμένους έχω μόνο τους 7 (απ'τους 16 πρώτους εννοώ, έχω άλλους 5 απ'τους υπόλοιπους, σύνολο 12).

Μ'άρεσαν και ήθελα να τους έχω και σε έντυπη μορφή.

Θέλω σίγουρα ν'αγοράσω και τον "Στην Παλιά Καλιφόρνια". Απορώ γιατί δεν τον έχω πάρει ακόμα. Έχει 2-3 πολύ δυνατές ιστορίες.

 

@ lovcom  επειδή εμπιστεύομαι την κρίση σου κι επειδή έχεις πρόσφατα διαβασμένους τους τόμους, σου δίνω άλλες 3 επιλογές.

Ποιοι είναι οι επόμενοι 3 τόμοι που προτιμάς μετά απ'αυτούς που ανέφερες; 

 

Όσον αφορά την πρώτη 16αδα, όντως έχει πολύ ωραίους τόμους.

Όλοι είναι ένας κι ένας, με εξαίρεση δύο που δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα ("Το κυνήγι των κατασκόπων" και "Η χώρα στα έγκατα της Γης"), ενώ μέτριο βρήκα και τον τόμο "Η πόλη με τις χρυσές σκεπές".

 

:)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4173
  • Achievement Points:  581
  • Days Won:  2
  • With Us For:  815 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Που είστε οι ντισνεϊκοί;

Έλα να βλέπω συμμετοχές :)

@ jimakoszs97  @ ManaLeak13 @ Manitou  @ Macchia nera  @ DM64007  @ PhantomDuck  @ Θοδωρής Καραπάνος  @ lovcom

@ doom  @ Indian

 

 

Αν ένας τόμος μαζέψει πάνω από 6 ψήφους (και δεν τον έχω) θα πάω να τον πάρω :)

 

 

@ ManaLeak13  εννοείται δεν σημαίνει ότι η ιστορία του τίτλου είναι η καλύτερη του τόμου.

Αν δεν θυμάσαι πάντως ποιοι τόμοι αξίζουν (πράγμα πολύ λογικό αν έχεις καιρό να τους διαβάσεις) ρίξε μια ματιά στα περιεχόμενα κάθε τόμου να δεις ποιες ιστορίες περιέχουν.

Μπορείς να το κάνεις και μέσω του inducks, αν βαριέσαι να τους βγάζεις απ'τη βιβλιοθήκη να τους ξεφυλλίζεις :)

 

Φίλε Laz33 πάνω κάτω με κάλυψε ο Phantom. Ακόμα μου υπολείπονται 5 τόμοι να διαβάσω για να ολοκληρώσω την πρώτη ανάγνωση. Οπότε θα ψηφίσω καθαρά από μνήμης για τους 42 που έχω διαβάσει χωρίς να ανατρέξω σε περιεχόμενα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4441
  • Reputation:   34549
  • Achievement Points:  4508
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ουυυυυ που να θυμηθούμε τι έχει ο καθένας? Σκέψου ότι τους πρώτους του Τερζόπουλου τους διάβασα καμία δεκαετία πριν ενώ και τους άσπρους τους διάβασα νομίζω 7 χρόνια πριν. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ακολουθήσεις τις οδηγίες του @ PhantomDuck . Εγω θα ψηφίσω παρόλα αυτά με βάση τις αγαπημένες μου κεντρικές ιστορίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14127
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

6 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Θέλω σίγουρα ν'αγοράσω και τον "Στην Παλιά Καλιφόρνια".

Να αναφερθεί σε αυτό το σημείο, ότι, στην ιστορική συνέντευξη Barks / Gottfredson, η οποία περιλεμβάνεται στο βιβλίο Mickey Mouse in colour, ρωτήθηκαν ποιες είναι οι αγαπημένες τους ιστορίες( που βγήκαν από το πενάκι τους). Ο ποντιδημιουργός, απάντησε ότι προτιμά το "Island in the sky", "Blaggared castle"( το οποίο έχει δημοσιευθεί και στη χώρα μας) και το ""Mickey Mouse outwits the Phantom blot". Ο παπιάνθρωπος, επίσης απάντησε, ότι από τις ιστορίες του, επίσης αγαπά περισσότερο το "Ουράνιο νησί"( Island in the sky αγγλιστί), ενώ επιπλέον, δήλωσε ότι το "Χαμένοι στις Άνδεις" είναι η κορυφαία του δημιουργία απ' όλες τις απόψεις, ενώ τελευταία, ανέφερε την "Παλιά Καλιφόρνια". Εδώ ήθελα να καταλήξω. Ανήκει στην τριάδα των αγαπημένων ιστοριών του ίδιου του δημιουργού και προσωπικά, θα τη χαρακτήριζα ως μία ιστορία, βουτηγμένη στη νοσταλγία, η οποία όμως δεν σε στενοχωρεί! Συνυπάρχουν όλες οι αρετές μιας ιστορίας. Δράση, χιούμορ, ιστορικό υπόβαθρο κι εννοείται μια γλυκιά νοσταλγία των ημερών της Παλιάς Καλιφόρνιας!:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4441
  • Reputation:   34549
  • Achievement Points:  4508
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αφού τα διαβάζεις online γιατί δεν βλέπεις από εκεί πια σου αρέσουν ώστε να τα αγοράσεις και κανονικά?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2713
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

11 hours ago, Laz33 said:

Αν δεν θυμάσαι πάντως ποιοι τόμοι αξίζουν (πράγμα πολύ λογικό αν έχεις καιρό να τους διαβάσεις) ρίξε μια ματιά στα περιεχόμενα κάθε τόμου να δεις ποιες ιστορίες περιέχουν.

@ Laz33  πράγματι γι αυτό άργησα. :lol:

 

Για εμένα είναι οι εξής:

 

Στην παλιά Καλιφόρνια 1951, τον διάβασα μόλις χθες. Υπέροχες ιστορίες όλες τους. 

 

Οι επτά πόλεις της Τσιμπόλα 1954, τι να πει κανείς. Η πρώτη ιστορία αλλά και η περιπέτεια στην Τραλλα λα με κερδίζουν ξεκάθαρα. 

 

Χώρα στα έγκατα της Γης 1955-56. Αυτόν τον τόμο τον έχω χιλιοδιαβάσει. 

 

Το δεύτερο πιο πλούσιο παπί του κόσμου 1956. Η πρώτη εμφάνιση του Χρυσοκούκη και η αναμέτρηση με τον Σκρούτζ είναι κατά τη γνώμη μου από τις καλύτερες ιστορίες του Μπαρκς. 

 

Επιστροφή στο Κλοντάικ 1953. Σκρουτζ και Γκόλντυ. Απλά πράγματα 

 

Όπως παρατηρείς επέλεξα τόμους της πρώτης 16άδας.

Εκείνη την περίοδο ο Μπαρκς είχε φτάσει στο απόγειο της καριέρας του και οι ιστορίες είναι πραγματικά διαμάντια. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4188
  • Reputation:   32825
  • Achievement Points:  4367
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2869 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1 ώρα πριν, Manitou είπε:

Αφού τα διαβάζεις online γιατί δεν βλέπεις από εκεί πια σου αρέσουν ώστε να τα αγοράσεις και κανονικά?

 

Στην πρώτη 16αδα αυτό κάνω.

Αγοράζω αυτούς που μου άρεσαν περισσότερο.

Τους υπόλοιπους όμως δεν τους έχω διαβασμένους, εκτός των 5 που αγόρασα και κάποιους που έχω διαβάσει ορισμένες ιστορίες τους.

Πιο πολύ δηλαδή θέλω προτάσεις για τους τόμους εκτός των 16 πρώτων.

 

Αν δεν θυμάσαι ποιοι τόμοι αξίζουν, κάνε αυτό που πρότεινα και έκανε και ο @ DM64007 .

Δες τα περιεχόμενα κάθε τόμου.

Το να ψηφίσεις βάση κεντρικής ιστορίας είναι λίγο παγίδα.

Πχ ο τόμος "Το Μυστικό της Ατλαντίδας" έχει κορυφαία κεντρική ιστορία, αλλά οι υπόλοιπες δεν με τρελαίνουν. 

Ενώ για παράδειγμα ο τόμος "Η Χώρα των Πυγμαίων Ινδιάνων" μ'αρέσει αρκετά στο σύνολο, αλλά η ιστορία του τίτλου δεν με ενθουσιάζει.

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4441
  • Reputation:   34549
  • Achievement Points:  4508
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Από τη δεύτερη 16αδα γενικά όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά. Όσο για την τρίτη 16αδα πιο πολύ αξίζουν οι τόμοι που προηγούνται χρονολογικα. Ας πούμε η πρώτη πρώτη ιστορία του Μπαρκς (το χρυσάφι των πειρατών) εμένα μου αρέσει πολύ πέρα από την ιστορική της αξία. Επίσης και οι πρώτοι τόμοι του Μπαρκς έχουν 10σελιδες ιστορίες άλλης εποχής που προσωπικά με τράβηξαν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2195
  • Achievement Points:  443
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2017 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

9 hours ago, Laz33 said:

@ lovcom σου δίνω άλλες 3 επιλογές.

Ποιοι είναι οι επόμενοι 3 τόμοι που προτιμάς μετά απ'αυτούς που ανέφερες;

 

 

Όσο αφορά την πρώτη 16αδα πλέον δεν υπαρχουν και επιλογές αφού αν σου πρότεινα τη Χρυσή Περικεφαλαία και το Μυστικό του Μονόκερου (παρεμπιπτόντως γιατί στα κομμάτια δεν έκλειναν στην γενική τον "Μονόκερο"; ) δεν έχει νόημα γιατί σε αυτά έχεις ήδη καταλήξει ότι σου αρέσουν. Εγώ πάντως ως επόμενους τόμους προτίμησης θα λεγα τους Περικεφαλαία/ Απαγορευμένη Κοιλάδα/ Χώρα Πυγμαίων Ινδιάνων (αν και έχει την σαχλαμαρίτσα Αναμέτρηση στον Μισισιπή) όμως είδα ότι και οι Πυγμαίοι σου άρεσαν. Οι επιλογές μου όσο αφορά την πρώτη 16αδα είναι πλέον περιορισμένες. Σίγουρα θα πω όμως σαν έναν απο τους αγαπημένους μου την Απαγορευμένη Κοιλάδα ο οποίος μπορεί να μη με ξετρέλανε με τις κεντρικές του ιστορίες (ειδικά το Κατεψυγμένου Κελεπούρι μου ταν ψιλοαδιάφορο) αλλά μου άρεσαν αρκετά οι ολιγοσέλιδες ιστορίες που περιείχε. Νομίζω ο τόμος αυτός περιέχει αρκετές μαζεμένες καλες ολιγοσέλιδες (κολοσσιαία έκπληξη, ο ήρωας των συνόρων, καθώς και μια αγαπημένη μου ιστορία η πριγκίπισα του χιονιού). Ακόμα και μια ολιγοσέλιδη με τον Κύρο (πικνικ) μου άρεσε που γενικά δεν μου άρεσαν οι ιστορίες του.

 

Σχετικά με το κυνήγι των κατασκόπων και στα έγκατα της γης που αναφέρεις, δεν κατάλαβα και εγώ προς τι η τόση δημοτικότητα. Η πρώτη δεν μου άρεσε καθόλου (πολύ αταίριαστα τα ανθρώπινα πρόσωπα στο σύμπαν των Ντακ) και η δεύτερη ενώ σαν ιδέα εμένα με ενθουσίαζε (το έργο του Βερν ταξίδι στο κέντρο της γης είναι ένα απο τα αγαπημένα μου βιβλία), σαν ιστορία δεν νομίζω πως ήταν κάτι ιδιαίτερο.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4188
  • Reputation:   32825
  • Achievement Points:  4367
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2869 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1 ώρα πριν, Manitou είπε:

Από τη δεύτερη 16αδα γενικά όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά. Όσο για την τρίτη 16αδα πιο πολύ αξίζουν οι τόμοι που προηγούνται χρονολογικα. Ας πούμε η πρώτη πρώτη ιστορία του Μπαρκς (το χρυσάφι των πειρατών) εμένα μου αρέσει πολύ πέρα από την ιστορική της αξία. Επίσης και οι πρώτοι τόμοι του Μπαρκς έχουν 10σελιδες ιστορίες άλλης εποχής που προσωπικά με τράβηξαν.

 

Για τη 2η 16αδα έχει λογική αυτό που λες.

Για την 3η όμως (ιστορίες του '40) περίμενα να μου έλεγες ότι αξίζουν περισσότερο οι τόμοι που πλησιάζουν στο '50 και όχι οι πρώιμοι :thinking:

(πχ ο τόμος "Χαμένοι στις Άνδεις" που βλέπω έχει πάρει ψήφους ή "Ο Σερίφης της Μαύρης Κοιλάδας" που έχω αγοράσει και είναι όντως πολύ ωραίος).

Την ιστορία "Το Δαχτυλίδι της Μούμιας" τη διάβασα και δεν μ'άρεσε ιδιαίτερα. Πολύ παράξενη μού φάνηκε και κάπως βαρετή.

Απορώ που μου προτείνετε αυτόν τον τόμο :thinking:

 

Για να μην μου προτείνετε τόμους που έχω ήδη, θα σας πω ποιους έχω:

 

1950 - Το μυστικό του Μονόκερω

1952 - Η χρυσή περικεφαλαία

1953 - Επιστροφή στο Κλοντάικ

1954 - Οι επτά πόλεις της Τσιμπόλα

1955 - Η φιλοσοφική λίθος

1956 - Το δεύτερο πιο πλούσιο παπί του κόσμου

1957 - Η χώρα των πυγμαίων ινδιάνων

1963 - Το στέμμα των Μάγια

1963-64 - Τα πολλά πρόσωπα της Μάτζικα ντε Σπελ

1965 - Το φάντασμα της Μητρόπολης

1947-48 - Ο σερίφης της μαύρης κοιλάδας

1949 (2) - Η τύχη του Βορρά

 

 

Βέβαια τη δημοσκόπηση δεν την έκανα απλά για να μου προτείνετε τόμους. Αυτό ήταν μπόνους.

Την έκανα κυρίως για να δω ποιοι τόμοι θεωρούνται οι καλύτεροι, που είναι άλλωστε και ο σκοπός μιας τέτοιας δημοσκόπησης.

Θέλω να πω μην ψηφίσετε τους τόμους που δεν έχω και πρέπει να αγοράσω. Ψηφίστε τους τόμους που σας αρέσουν περισσότερο, είτε τους έχω είτε όχι.

 

 :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14127
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

7 ώρες πριν, lovcom είπε:

(παρεμπιπτόντως γιατί στα κομμάτια δεν έκλειναν στην γενική τον "Μονόκερο"; )

Εύλογο το ερώτημά σου, το οποίο ταλαιπωρούσε κι εμένα αρκετό καιρό. Υπάρχουν τρεις αντικρουόμενες απόψεις.

1579073351_Screenshot2023-02-19at12-28-26-.thumb.png.d4389006332ff815d51699e265a42395.png

Αρχικά, η βικιπαίδεια, περιλαμβάνει τις δύο πρώτες, δηλαδή ο μονόκερως, γενική "του μονόκερω", ενώ έχει και την άλλη εκδοχή ο μονόκερως,  γενική "του μονοκέρατως".

Η εξήγηση πίσω από αυτό βρίσκεται σε αυτό το κείμενο:

Παράθεση

Τὰ σὲ «-κέρως» (< κέρας) [Μονό-κερως, ἀιγό-κερως, ῥινό-κερως] ἂν καὶ ὁ κος Μπαμπινώτης τὰ θεωρεῖ ὡς κλινόμενα κατά τὴν ἀττική κλίση, ὅπως καὶ εἶχε γίνει στὴν ἀρχαιότητα ἀφ᾿ ὁρισμένους (δηλαδή: ὁ μονόκερως, τοῦ μονόκερω, κ.λπ.), ἐν τούτοις μία ἄλλη ὀπτική στὴν ἀρχαιότητα (τὴν ὁποία καὶ ἀσπάζομαι) θεωρεῖ ὅτι καθὼς τὸ συνθετικό «-κερως» προέρχεται ἀπὸ τὴν λέξη «κέρας» (γενική: τοῦ κέρατος) θέλει τὶς λέξεις νὰ κλίνωνται κατ᾿ αὐτὸν τὸν τρόπο: ὁ μονόκερως, τοῦ μονοκέρωτος, τῷ μονοκέρωτι, τὸν μονοκέρωτα... μονοκέρωτες, κ.λπ. ὁ ῥινόκερως, τοῦ ῥινοκέρωτος... κ.λπ.

το οποίο αλιεύθηκε από εδώ. Ωστόσο, υπάρχει και μία τρίτη άποψη, η οποία υποστηρίζει ότι αυτή η κλίση μπορεί να εκληφθεί μονάχα ως γλωσσικό απολίθωμα κι αφού έχει επικρατήσει για το ουσιαστικό "ρινόκερος" η γενική "του ρινόκερου" δεν υπάρχει λόγος να μένουμε κολλημένοι στην αττική κλίση των ουσιαστικών "Μονόκερως" και "Αιγόκερως". Εδώ  κι εδώ απόψεις επ' αυτού. Προσωπικά, ασπάζομαι την τρίτη άποψη. Δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιούμε γλωσσικά απολιθώματα, τα οποία μάλιστα είναι και λανθασμένα, καθώς είναι ετερόκλιτα( επίτηδες χρησιμοποιώ -ι αντί για -η) μεταξύ τους. Εάν ας πούμε είχε μείνει από την αρχαιότητα και μέχρι και σήμερα λέγαμε ο ρινόκερως, γενική "του ρινοκέρατως", δεν θα με χαλούσε, αλλά καλώς ή κακώς δεν έχουν έτσι τα πράγματα. Είναι μια κατάσταση παρόμοια με αυτή που επικρατεί στα θηλυκά ουσιαστικά σε -ω. Λένε πολλοί "Το βιβλίο της Διδούς Σωτηρίου "Ματωμένα χώματα" είναι εξαιρετικό" και κάπου εκεί βάζεις τα γέλια, καθώς στα νέα ελληνικά, είναι , αν δεν θέλετε λάθος, τουλάχιστον άτοπη επιλογή να χρησιμοποιήσει κανείς γενική τριτόκλιτου ουσιαστικού. Με αυτή τη λογική, θα έπρεπε να λέμε "του κόρακος", "της δυνάμεως", "του βότρυος", "του ποιμένος", "του γέροντος", "της πατρίδος","της πτέρυγος" , "του βασιλέως" κτλ. Μόνο η β' κλίση( με ορισμένες παραλλαγές όπως το -ν στην κατάληξη) έχει διατηρηθεί ως τις μέρες μας.:beer:

Επεξεργασία από Θοδωρής Καραπάνος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  645
  • Reputation:   5807
  • Achievement Points:  652
  • Days Won:  5
  • With Us For:  920 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Laz33 αν βρείς τον τόμο ''Το μυστικό της Ατλαντίδας'' αξίζει να τον πάρεις.

 

Οι δύο βασικές ιστορίες είναι πολύ καλές (Το μυστικό της Ατλαντίδας - Κρησφύγετο στην Χαβάη.)

Και πέρα απ'το οτι έχει μία απ'τις καλύτερες 10σέλιδες ''Η έπαυλη των ανέμων'' περιέχει και κάποια ωραία αρθράκια σχετικά με τον μύθο της Ατλαντίδας.

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1364
  • Reputation:   9805
  • Achievement Points:  1380
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3073 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Παρεμπιπτόντως, αυτό το άλμπουμ του Κόρτο Μαλτέζε είχε κυκλοφορήσει από την Μαμούθ με τίτλο «Στον Αστερισμό του Αιγόκερου» στην πρώτη έκδοση και «Στον Αστερισμό του Αιγόκερω» στην δεύτερη.

Από τις Εκδόσεις Μικρός Ήρως αν και δεν κυκλοφόρησε σαν ενιαίο άλμπουμ, προτίμησαν την πρώτη εκδοχή στο οπισθόφυλλο του καινούργιου άλμπουμ «Νύχτες του Βερολίνου» και στην προσφορά για την θήκη με όλα τα τεύχη του Pratt:

NYXTESVEROLINOY_0001z.thumb.jpg.59b4547f57e30d129ca32e86ff8900a3.jpgScreenshot_2.thumb.png.8bd96542f6dbb50fdfbf2481bfefabf1.png

 

 

ΥΓ: Κάνω ένα πέρασμα-επανάληψη στους τόμους του Καρλ Μπαρκς και θα ψηφίσω σε μερικές μέρες στην δημοσκόπηση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6166 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Υπάρχει και η λύση να τα βάλεις στο Inducks να σου δείχνει όλη τη σειρά ανά βαθομολογία των ιστοριών που περιέχονται σε κάθε τόμο.

 

Κλικ εδώ για αποτελέσματα με τίτλους

Κλικ εδώ για αποτελέσματα με εξώφυλλα

 

Ο κορυφαίος τόμος έχει ιστορίες με μέσο όρο βαθμολογίας 7,8, ενώ ο τελευταίος 7. Πιθανώς να σου κάνει σαν δειγματοληψία.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2195
  • Achievement Points:  443
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2017 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Θοδωρής Καραπάνος

Ωραίος Θοδωρή. Τις λέξεις δεν τις κλίνουμε σύμφωνα με την αρχαιοπρεπή τους καταγωγή (πόσο μάλλον ονόματα που δεν υπήρχαν στην αρχαία εποχή όπως της Μαντώς και όχι της Μαντούς) αλλά σύμφωνα με τους κανόνες της δικής μας νέας γραμματικής. Σχετικά τώρα με τη γενική, απ' όσο έχω δει είναι ένα πονεμένο θέμα. Εμένα το "του μονόκερω" μού φαίνεται ψιλοαστείο ενώ "του μονόκερου" μού φαίνεται φυσικότατο. Βέβαια υπάρχουν διαφωνίες με πολλά (όπως του Πουέρτο Ρίκο ή του Πουέρτου Ρίκου; ) αλλά ας αφήσουμε να μιλήσει η γλωσσική συνείδηση.

 

1 hour ago, Guts said:

Οι δύο βασικές ιστορίες είναι πολύ καλές (Το μυστικό της Ατλαντίδας - Κρησφύγετο στην Χαβάη.)

Και πέρα απ'το οτι έχει μία απ'τις καλύτερες 10σέλιδες ''Η έπαυλη των ανέμων'' περιέχει και κάποια ωραία αρθράκια σχετικά με τον μύθο της Ατλαντίδας.

 

Όντως ωραίες ιστορίες. Καλά για την Ατλαντίδα δεν το συζητάμε. Imho είναι στο top-3 των πολυσέλιδων ιστοριών του Μπαρκς. Αγαπημένο και το Κρυσφύγετο απλά κάπως λίγο πιο "ασχημάτιστο" στους χαρακτήρες αφού είναι απο τις λίγες φορές (ή η μοναδική· δεν θυμάμαι) που οι Μουργόλυκοι είναι (για ντισνευ - κομικ) τρομακτικοί.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4188
  • Reputation:   32825
  • Achievement Points:  4367
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2869 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

6 ώρες πριν, PhantomDuck είπε:

Υπάρχει και η λύση να τα βάλεις στο Inducks να σου δείχνει όλη τη σειρά ανά βαθομολογία των ιστοριών που περιέχονται σε κάθε τόμο.

 

Κλικ εδώ για αποτελέσματα με τίτλους

Κλικ εδώ για αποτελέσματα με εξώφυλλα

 

Ο κορυφαίος τόμος έχει ιστορίες με μέσο όρο βαθμολογίας 7,8, ενώ ο τελευταίος 7. Πιθανώς να σου κάνει σαν δειγματοληψία.

 

Δεν ήξερα ότι το inducks έχει και βαθμολογία τόμων. Νόμιζα μόνο ιστοριών είχε.

Πολύ πρακτικό αυτό, με βοηθάει αρκετά να αποφασίσω τι θα πάρω :)

Χαίρομαι που ο αγαπημένος μου τόμος ("Η χρυσή περικεφαλαία") έχει την υψηλότερη βαθμολογία.

Και γενικά ταιριάζουν αρκετά οι προτιμήσεις μου με το inducks (με εξαίρεση 2-3 τόμους).

 

Στη δικιά μας πάντως δημοσκόπηση την πρώτη θέση προς ώρας έχει ο τόμος "Επιστροφή στο Κλοντάικ" με 7 ψήφους (6 συν μία του @ DM64007  που δεν ψήφισε αλλά έγραψε σε σχόλιο τους αγαπημένους του τόμους).

 

:)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   4112
  • Achievement Points:  615
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2855 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Εκτός από αυτά που είπαν παραπάνω και για να μη επαναλαμβάνομαι και μιλήσω για την Επιστροφή στο Κλοντάικ κτλ κτλ εγώ προτείνω να δεις και το Παγωμένο Χρυσάφι με 2 ωραίες πολυσέλιδες ιστορίες με ωραία πλοκή + την πρώτη αναφορά στο που είναι η Λιμνούπολη. Για την ιστορία ψήφισα Επιστροφή στο Κλοντάικ (έχει και το Περί Στριφτολογίας που είναι αγαπημένη 10σέλιδη), Επτά πόλεις της Τσιμπόλα, Ιπτάμενο Ολλανδό (ιστοριάρα για μένα), Το άγγιγμα του Μίδα, το φάντασμα της μητρόπολης (έχει και το Βόρεια του Γιούκον που είναι πολύ, πολύ ωραία ιστορία) και το Παγωμένο Χρυσάφι.

 

Α, και sorry αλλά 

20 ώρες πριν, lovcom είπε:

αν και έχει την σαχλαμαρίτσα Αναμέτρηση στον Μισισιπή

totally disagree.

 

Σε πρώτη ευκαιρία πάντως και αν καταφέρεις να τους μαζέψεις όλους (ή έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις ηλεκτρονικά), το διάβασμα χρονολογικά είναι σε άλλο επίπεδο. Τώρα που το κάνω το διαπιστώνω.:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2713
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

11 hours ago, Laz33 said:

(6 συν μία του @ DM64007  που δεν ψήφισε αλλά έγραψε σε σχόλιο τους αγαπημένους του τόμους).


Μόλις το διόρθωσα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2195
  • Achievement Points:  443
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2017 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 hours ago, rolandofshire said:

Α, και sorry αλλά 

totally disagree.

 

 

Τι ζητάς σορρυ· γούστα είναι αυτά. Είναι μία ιστορία - αδελφάκι (δηλαδή εμπνέεται απο την ίδια λογοτεχνική φλέβα) με αυτή την ιστορία. Δεν κάνω σποιλερ βέβαια για να μη χαλάσω τη μαγεία σε όσους δεν έχουν διαβάσει αυτά τα δύο αριστουργήματα :D

 

Στις υπόλοιπες ιστορίες που αναφέρεις, απο τη μεριά μου με βρίσκεις (σχεδόν) totally agree. Στριφτολογία, Τσιμπόλα, Ολλανδό, Μίδα αλλά και την αγαπημένη Βόρεια στο Γιούκον. Καταπληκτικές όλες. Η τελευταία μάλιστα, αδελφάκι του Επιστροφή στο Κλοντάικ, νομίζω θα είχε καλύτερη τύχη αν είχε δημοσιευτεί λίγο μετά την Επιστροφή. Δημοσιευμένη όμως προς το τέλος της καριέρας του Μπαρκς (όπου ομολογουμένως δεν άρεσαν οι ιστορίες του), έχασε το πρεστίζ της γιατί γεννήθηκε ανάμεσα στις "πλέμπες" και όχι στις ιστορίες - διαμάντια της εποχής του 50.

Σχετικά με το παγωμένο χρυσάφι είναι επίσης μια ιδιαίτερη ιστορία αφού δεν έχει σχέση με το γνωστό ύφος του Μπαρκς. Δεν είναι κωμική και για ένα παιδί είναι κάπως τρομακτική με σκηνές πολύ φορτισμένες για ντίσνευ κόμικ.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12957
  • Reputation:   94837
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4643 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ωραία δημοσκόπηση, αλλά με πιάνετε λίγο... ξεχασιάρη! :lol:

 

Θα κάνω την έρευνά μου στο Inducks για να δω θυμηθώ τα περιεχόμενα του κάθε τόμου και θα επανέλθω! ;) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28469
  • Reputation:   190057
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τους ψήφισα όλους. Ούτε θυμάμαι τι έχει ο καθένας, ούτε θα κάτσω να ψάξω :) 

Για να πω την αμαρτία μου δεν τους διάβασα ποτέ :) Τα έχω διαβάσει ξανά και ξανά και ξανά από το Κόμιξ (αλλά και παλιότερες εκδόσεις) και ούτε ξέρω που μπήκε τι :D Μπορώ να πω ποιες είναι οι 3 αγαπημένες μου ιστορίες από Μπαρκς (Παλιά Καλιφόρνια, Χαμένες Μετοχές, Ρομπότ Ληστές), μπορώ να πω ότι τα 100 πρώτα Κόμιξ ήταν εκπληκτικά (φτάνει να είχαν Μπαρκς). Εκεί έχω γνώμη. Στους τόμους δεν έχω γνώμη πέραν του ότι για την τιμή τους (4 ευρώ ο ένας) κλέψαμε εκκλησία :) 

δεν σου την χάλασα :) αντί για κάτι με 6 ψήφους, ψάχνεις για κάτι με 7 :lol: 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.