Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η Ντίσνεϊ απαγορεύει τον Βίο και τη Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ


Rombax

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  561
  • Reputation:   4377
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  1
  • With Us For:  917 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

 

Ουσιαστικά από ότι καταλαβαίνω, η Ντίσνεϊ απαγόρευσε το "Μεγιστάνα της Καλισότα " και το "Όνειρό μιας Ζωής", πολύ πιθανόν επειδή περιείχαν τον Μπόμπυ το Ζόμπι, και έτσι θα ήταν μάλλον ενάντια στο μήνυμα της πολιτικής ορθότητας που προσπαθούν να περάσουν. Όσοι δεν έχετε τις ιστορίες προτείνω να τις πάρετε γρήγορα γιατί μάλλον δε θα επανακυκλοφορήσουν.

 

Προσωπικά, μπορώ να πω ότι η Ντίσνεϊ έχει πια γίνει από τις πιο μισητές μου εταιρίες, με όλες αυτές τις βλαμμένες επιλογές που κάνει. 

 

Επεξεργασία από Rombax
  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 hour ago, Rombax said:

Προσωπικά, μπορώ να πω ότι η Ντίσνεϊ έχει πια γίνει από τις πιο μισητές μου εταιρίες, με όλες αυτές τις βλαμμένες επιλογές που κάνει.

 

Νομίζω ότι εδώ και δεκαετίες δεν είναι μια εταιρεία που "θα έπρεπε να αγαπάμε". Καλά γενικά καμία δεν θα έπρεπε, γιατί μιλάμε για εταιρείες, αλλά είναι άλλο θέμα αυτό. Απλά πιστεύω είτε λόγω ηλικίας, είτε λόγω του ότι λατρεύαμε πράγματα που έβγαζε τα οποία βοηθούσαν και την συνολική εικόνα της, μας έκαναν να ζούμε σε μια ψευδαίσθηση ότι η Disney είναι "καλή".

 

Πάντως για την απόφαση απαγόρευσης αυτών των δύο ιστοριών πιο πολύ μου κάνει κίνηση του στυλ προσπαθώ να κρατήσω ασφαλή τον κώλο μου από οτιδήποτε μπορεί να προκύψει στο μέλλον, χωρίς να με νοιάζει το έργο ενός καλλιτέχνη, παρά προσπάθεια να περάσει κάποιο μήνυμα. Ηλίθια απόφαση για οποιονδήποτε λόγο κι αν πάρθηκε έτσι κι αλλιώς.

Επεξεργασία από StefanosPap
  • Like 12
  • Respect 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Έχω αρκετά να σχολιάσω επί του θέματος, όμως θα αρκεστώ στο να πω, ότι είναι εντελώς παράλογη αυτή η ενέργεια:confuse: Απλά, γιατί να απαγορεύσεις το δυνατότερο κόμικ που έχει παραγάγει ποτέ η εταιρεία σου( μέσα σε έναν ωκεανό από σαβούρες και ιστορίες της δεκάρας), το οποίο απολαύει διεθνούς απήχησης κι αναγνώρισης και είναι μάλιστα το ΜΟΝΑΔΙΚΟ Disney κόμικ με Eisner; Επειδή έχει ένα ζόμπι;  Μήπως δηλαδή να απαγορευτούν κι άλλα κόμικς της εταιρείας, όπως λόγου χάρη το "Spooky zone";  Αχ, προφανώς οι άνθρωποι που τα διαχειρίζονται είναι εντελώς αδαείς και μου δίνεται η εντύπωση, πως, ενώ είναι εξαιρετικοί managers, δεν καταλαβαίνουν- όχι ότι τους νοιάζει βέβαια- την φιλοσοφία των κόμικς κι αυτός είναι και ο λόγος, για τον οποίο λαμβάνονται συνεχώς λανθασμένες αποφάσεις!:antekale:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1908 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Εδώ και πολύ καιρό για μένα τουλάχιστον η Disney κάνει ότι δήποτε μπορεί για να χάσει τους φαν της και εγώ εδώ και καιρό έχω αρχίσει να την μισώ. Καταλαβαίνω ότι σε αυτό τον κόσμο του political correct η disney προσπαθεί να κάνει κινήσεις για να είναι αρεστή σε όλους, όπως επίσης καταλαβαίνω ότι μπορεί να θεωρηθεί προσβλητικό προς τους ιθαγενείς ενός τόπου το όλο σκηνικό, ωστόσο και ο μέγας Carl Barks έχει δημιουργήσει ιστορία με το ζόμπυ τι θα γίνει θα σταματήσουν να βγάζουν και αυτή??? Θα το πρώτη φορά εδώ και ίσως κάποιοι θυμώσουν αλλά πιστεύω ότι το political carrect κοντεύει να γίνει ένα είδος λογοκρισίας στα πάντα, μια λογοκρισία την οποία την περνάνε έτσι ώστε δεν μπορείς να την χαρακτηρίσεις ανοιχτά λογοκρισία, σαφώς και κάποια πράγματα και κάποιες λανθασμένες και άρρωστες απόψεις θα πρέπει να καταδικάζνται αλλά όχι σε αυτό το σημείο που πλέον έχουμε φτάσει. Αυτό που κάνει η Disney δεν έχει λογική γιατί με αυτή την λογική ταινίες του 30,40,50,60,70 θα έπρεπε να μην ξαναπαιχτούν ποτέ γιατί οι πρωταγωνιστές μιλάνε υποτιμιτικά σε μια γυναίκα ή έναν άνθρωπο άλλης φυλής (σαφώς και κατακρίνω και τις δύο περιπτώσεις και σαφώς πιστεύω ότι αυτό είναι λάθος και θα έπρεπε να κατακρίνεται) αλλά από την άλλη τέτοιες ταινίες έχουν και έναν ιστορικό ενδιαφέρον δείχνοντας τα πιστεύω εκείνης της εποχής και το πως λειτουργούσε μια κοινωνία. Είμαι σίγουρος ότι όταν ο Ντον Ρόσα έγραφε αυτές τις ιστορίες δεν είχε στο μυαλο του να προσβάλει κάποιον ίσα ίσα να το αντίθετο. Για κάποιους πολιτισμούς τα ζόμπι είναι αναπόσπαστα κομμάτια της  κουλτούρας τους και της μυθολογίας τους και εκεί που θέλω να το πάω είναι ότι είναι παράλογο λοιπόν βγάζεις αυτές τις ιστορίες γι'αυτό το στοιχείο υποτίθεται είναι σαν να ζητάμε εμείς ή οι βορειοευρωπαίοι να αφαιρεθούν τα κομικς με ήρωες ελληνικής και σκανδιναβικής μυθολογίας γιατί είναι προσβλητικά προς εμάς ωστόσο όμως επειδή εμείς είμαστε στην "δύση" ζούμε σε σπίτια,σε πόλεις οργανωμένοι και έχουμε σχέσεις με όλο το κόσμο ο πολιτισμός μας είναι σημαντικός ενώ αυτές οι φυλές ινδιάνων που ζούν ακόμα σε καλύβες σε δάση χωρίς επαφή με τον έξω κόσμο θεωρούμε ότι προσβάλονται όταν χρησιμοποιουμαι στοιχεία της δικής τους κουλτούρας οπότε ας αφαιρέσουμε ιστορίες που αναφέρονται σε αυτούς νομίζοντας ότι τους προσβάλουμε και όχι να αναδείξουμε αυτές τις ιστορίες αναδεικνύοντας παράλληλα και την κουλτούρα-πολιτισμό τέτοιων φυλών, ναι φαίνεται καθαρά η ισότητα εδώ. Τέλος πάντων επειδή η διάλεξη μου ως λέκτωρας κοινωνιολογίας ίσως σας κούρασε θα κλείσω λέγοντας ότι η Disney πάει από το κακό στο χειρότερο, πάει να γίνει μια ψυχρή αποστειρωμένη προσπαθόντας να ικανοποιήσει λίγους ενώ στο τέλος θα τους χάσει όλους. ΑΑΑ και πολύ θέλω να δω τι θα γίνει με την αισχροκέρδεια, ήδη στην Ελλάδα τεύχη του βίου και της πολιτείας πωλούνται σε τιμές χρυσού θα ήθελα να δω τι θα γίνει τώρα αν μαθευτεί ότι αυτές τις ιστορίες από εδώ και στο εξής δεν θα μπορείς να τις προμηθευτείς και θα πρέπει να στραφείς σε ιδιώτες... εδώ θα είμαστε να γελάμε.

Επεξεργασία από Νίκος Τσιλοπάνος
  • Like 12
  • Respect 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τόσο καιρό δεν είχα διαβάσει τον Βίο σε pdf γιατί προσπαθούσα να μαζέψω τα τεύχη (έχω δύο από Τερζόπουλο και 2 από Καθημερινή) αλλά επειδή θα μου έπαιρνε αρκετό καιρό, ξεκίνησα χτες να τον διαβάζω στο τάμπλετ+τεύχη.  Εξαιρετική ιστορία, χιλιοειπωμένα αυτά. Το θέμα είναι ότι με τις τελευταίες εξελίξεις δεν θα δοθεί η δυνατότητα σε ανθρώπους όπως εγώ αλλά και νεαρότερα παιδιά να αποκτήσουν στο μέλλον (αν γινόταν και ποτέ) μια νέα σκληρόδετη έκδοση του Βίου.

Οι τιμές στις αγγελίες είναι απλά αστείες και δεν θα δώσω ποτέ πάνω από 30 ευρώ για αυτή την έκδοση. Κάποια στιγμή θα μαζέψω όλα τα τεύχη (αν δεν ξεφύγουν και εκεί τα πράγματα γιατί κυκλοφορούν αρκετοί τρελοί) που θα πάει.

 

 

 

 

Επεξεργασία από Macchia nera
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

26 min ago , Θοδωρής Καραπάνος said:

Επειδή έχει ένα ζόμπι;  

 

Οχι επειδη ειναι ζομπι, αλλα επειδη ειναι αφρικανικο ζομπι, και θεωρουν πως ειναι απαραδεκτο να παρουσιαζονται αφρικανοι ως πρωτογονοι που κανουν μαγια και βουντου.

Στην Αμερικη πλεον οι μαυροι θεωρουνται ως κατι σαν ιερες αγελαδες, και τετοια πραγματα απαγορευονται.

Επεξεργασία από doom
  • Like 13
  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  561
  • Reputation:   4377
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  1
  • With Us For:  917 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

On 16/2/2023 στο 8:01 ΜΜ, Macchia nera είπε:

Και κάτι άλλο.

Εκτός από το pdf που υπάρχει εδώ, ξέρετε κανένα άλλο λινκ που να είναι σε καλύτερη ανάλυση η σάρωση του; 

 

Μπορείς να βρεις όλα τα μέρη του Βίου (και τις περισσότερες άλλες ιστορίες του Ρόσα) στα αγγλικά να ψάξεις στο Google το όνομα τις ιστορίας και pdf :beer:

Επεξεργασία από Rombax
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

2 λεπτά πριν, doom είπε:

Οχι επειδη ειναι ζομπι, αλλα επειδη ειναι αφρικανικο ζομπι, και θεωρουν πως ειναι απαραδεκτο να παρουσιαζονται αφρικανοι ως πρωτογονοι που κανουν μαγια και βουντου.

Στην Αμερικη πλεον οι μαυροι θεωρουνται ως κατι σαν ιερες αγελαδες, και τετοια πραγματα απαγορευονται.

Μα, αν είναι δυνατόν, σε χιουμοριστικό κόμικ βρισκόμαστε! Ένα από τα συστατικά του γέλιου, είναι και η υπερβολή. Επίσης, δεν παρουσιάζει τους μαύρους ως πρωτόγονους, αλλά δείχνει ότι ζουν βάσει των παραδόσεών τους. Δηλαδή, αν σε ένα κόμικ απεικονιστεί ένας λαός, με την παραδοσιακή του ενδυμασία είναι ρατσιστικό; Ήμαρτον δηλαδή, προφανώς η Disney ενοχλείται από τον Ρόσα, ο οποίος έχει κάνει μεγάλο αγώνα υπέρ των δικαιωμάτων των δημιουργών και προσπαθούν να τον βλάψουν, εντοπίζοντας φαντάσματα εκεί που δεν υπάρχουν!

Διευκρίνιση: Φίλε @ doom , δεν θέλω να παρεξηγήσεις τα λεγόμενά μου, τα οποία μου βγήκαν αυθόρμητα και είναι αρκετά απότομα, εξ' αιτίας της έντονης δυσφορίας που αισθάνομαι κατά της Disney και των αποφάσεών της!

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Θοδωρής Καραπάνος  στις ιστορίες του Μπαρκς παρουσιάζονταν ως πρωτόγονοι, κανίβαλοι κλπ... ο Ρόσα το έκανε πιο πολιτικά ορθό, αλλά τα χρόνια πέρασαν και πλέον ούτε η δική του εκδοχή είναι αποδεκτή. 

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν κατάλαβα για ποιο λόγο την απαγόρεψαν.

Αν είναι επειδή περιέχει τον Μόμπυ το Ζόμπι, τότε γιατί δεν απαγόρεψαν και την ιστορία "Βουντού Χουντού" του Μπαρκς; :thinking:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   13501
  • Achievement Points:  1788
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Η Disney ειναι Αμερικανικη εταιρια. Τι πωλησεις εχουν τα Disney στην Αμερικη ; Μηδαμινη !

 

Εφόσον οι αρμοδιοι δωσανε αυτην τη γραμμη, κανανε αυτο που τους αναγκασαν να κανουν. Επρεπε ; Προφανως και οχι. Τους νοιαζει ; Προφανως και οχι.

Τα κομικς που πουλιουνται στην Αμερικη ειναι 99% Marvel / DC. Εχουν και ενα σχετικα μικρο ποσοστό τα Indie. Ολα τα υπολοιπα τα εχουν του πεταματου. Γιαυτο δεν θα υπαρξει η παραμικρή αντιδραση και η αποφαση θα ειναι οριστικη....

  • Like 8
  • Λύπη 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

1 λεπτό πριν, ManaLeak13 είπε:

Η Disney ειναι Αμερικανικη εταιρια. Τι πωλησεις εχουν τα Disney στην Αμερικη ; Μηδαμινη !

 

Εφόσον οι αρμοδιοι δωσανε αυτην τη γραμμη, κανανε αυτο που τους αναγκασαν να κανουν. Επρεπε ; Προφανως και οχι. Τους νοιαζει ; Προφανως και οχι.

Τα κομικς που πουλιουνται στην Αμερικη ειναι 99% Marvel / DC. Εχουν και ενα σχετικα μικρο ποσοστό τα Indie. Ολα τα υπολοιπα τα εχουν του πεταματου. Γιαυτο δεν θα υπαρξει η παραμικρή αντιδραση και η αποφαση θα ειναι οριστικη....

Βασικά οι ιστορίες του Μπαρκς και του Ρόσα είναι κλασικές και ανατυπώνονται κάθε λίγο και λιγάκι. Επίσης, την τελευταία δεκαετία, έχει ανοίξει η αγορά των indie και σήμερα οι πωλήσεις έχουν πολλαπλασιαστεί. Η Image πλέον ανήκει στις μεγάλες! Οπότε, ας μην αγοράζουμε.:beer:

6 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Δεν κατάλαβα για ποιο λόγο την απαγόρεψαν.

Αν είναι επειδή περιέχει τον Μόμπυ το Ζόμπι, τότε γιατί δεν απαγόρεψαν και την ιστορία "Βουντού Χουντού" του Μπαρκς; :thinking:

Έλα μου ντε. Εξαιρετικά εύλογο ερώτημα! Θα χαιρόμουν να το θέταμε στους ιθύνοντες της Disney.:clap2:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   13501
  • Achievement Points:  1788
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

20 hours ago, Θοδωρής Καραπάνος said:

Βασικά οι ιστορίες του Μπαρκς και του Ρόσα είναι κλασικές και ανατυπώνονται κάθε λίγο και λιγάκι.

Μεχρι εκει μενουν ομως.Στα Hardcovers της Fantagraphics. Υπεροχες εκδοσεις αλλά μεχρι εκει. Δεν τα γουσταρει και το κοινο ,λογικο να μην ασχολουνται αφου δεν βγαινει μεγαλο κερδος.

 

Στεναχωρη ειδηση.Εμας δεν μας αφορα βεβαια αμεσα. Στερουν ομως απο τις μελλοντικες γενιες να διαβασουν ολοκληρωμενο το εργο ενος εκ των κορυφαιων δημιουργων. 

 

20 hours ago, Laz33 said:

Αν είναι επειδή περιέχει τον Μόμπυ το Ζόμπι, τότε γιατί δεν απαγόρεψαν και την ιστορία "Βουντού Χουντού" του Μπαρκς; :thinking:

Φανταζομαι θα ακολουθησει και αυτο.

 

 

 

 

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  561
  • Reputation:   4377
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  1
  • With Us For:  917 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

On 16/2/2023 στο 10:27 ΜΜ, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Έλα μου ντε. Εξαιρετικά εύλογο ερώτημα! Θα χαιρόμουν να το θέταμε στους ιθύνοντες της Disney.:clap2:

On 16/2/2023 στο 10:19 ΜΜ, Laz33 είπε:

Δεν κατάλαβα για ποιο λόγο την απαγόρεψαν.

Αν είναι επειδή περιέχει τον Μόμπυ το Ζόμπι, τότε γιατί δεν απαγόρεψαν και την ιστορία "Βουντού Χουντού" του Μπαρκς; :thinking:

Expand  

 

Πάω στοίχημα πως όποιος έκανε ban στις ιστορίες δεν έχει καμία ιδέα από κόμικς και κοίταξε μόνο τη πιο διάσημη σειρά

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian locked this θέμα
  • Valtasar unlocked this θέμα
  • 3 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι το πρόβλημα που υπήρχε σε αυτό το θέμα και δεν μπορούσε να δεχτεί άλλες απαντήσεις λύθηκε. :banana:

 

Αυτό οφειλόταν σε ένα διπλό reply (παράθεση μέσα σε παράθεση) που υπήρχε στην τελευταία απάντηση, με αποτέλεσμα να κρασάρει ο editor. Το πρόβλημα και η λύση του ανακοινώθηκε και στο επίσημο φόρουμ της Invision κι ελπίζουμε στις επόμενες αναβαθμίσεις του board να μην υπάρξουν άλλα τέτοια φαινόμενα. :) 

 

Μπορείτε τώρα να κράξετε άνετα την Disney για το θέμα που προέκυψε με τον "Βίο". :P 

 

 

:beer:

  • Like 7
  • Respect 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  510
  • Reputation:   3248
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  8
  • With Us For:  352 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  14

 Ας γράψω και την δική μου άποψη για το θέμα. Αυτή όντως πρέπει να είναι η πιο βλακώδης κίνηση που έχει κάνει η Disney μέχρι στιγμής. Κανονικά αυτές οι ιστορίες προορίζονταν για την Egmont, έτσι ώστε να δημοσιευτούν στην Ευρώπη και σε δεύτερη φάση στην Αμερική.  Επειδή η Disney δεν θέλει να ενοχλήσει κανέναν γι' αυτο και το κάνει αυτό, γιατί θέλει να απαλλαχτεί από τις αντιλήψεις του παρελθόντος, ιδίως στην Αμερική.  Αυτό όμως θα τους δημιουργήσει άλλα προβλήματα ανάμεσα στους οπαδούς των ιστοριών. Μάλιστα μπορώ να πω πως μπορούν να κατηγορηθούν πως δε σέβονται πλέον την κληρονομιά τους και με τις ταινίες τους αλλά και με τα κόμικς.  Επίσης δεν βοηθάνε και τους εαυτούς τους οικονομικά στερούντας τους την δυνατότητα να βγάλουν κέρδη από τις μελλοντικές εκδόσεις αυτών των ιστοριών. Τώρα θέμα χρόνο είναι να απαγορευτεί και το Βουντού Χουντού και σίγουρα η ιστορία "Στη Μαύρη Ήπειρο", λόγω του σχεδιασμού των ιθαγενών,  παρότι ο εν λόγω σχεδιασμός αναθεωρήθηκε για την Carl Barks Library της (νομίζω) Another Rainbow.  Οι εκδότες, όπως διάβασα στην ανακοίνωση του Ρόσα, δεν επιτρέπται καν να ανφερθούν σε αυτό το θέμα. Εμένα αυτό που δεν μου κολλάει είναι το τί βρήκαν σε αυτά τα ΤΡΙΑ(!!) καρέ στο "Όνειρο Μιας Ζωής "και αποφάσισαν να το απαγορεύσουν! Αυτό που έχω να πω είναι ΕΛΕΟΣ.

 

Y.γ 1. Οι απαεώνες του metabook μέχρι το τέλος του χρόνου θα τριβουν τα χεράκια τους:lol:

Υ.γ.2. Βρήκα ένα βίντεο το οποίο ασχολείται με το θέμα εδώ

 

Τέλος πάντων ελπίζω να μη σας κούρασα :beer:

 

 

 

 

Επεξεργασία από natsos
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.