Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γιατί Υπερηρωικά κόμιξ;


rolandofshire

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  585
  • Reputation:   4194
  • Achievement Points:  628
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2863 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Έφτασε η στιγμή λοιπόν να ανοίξω αυτό το θέμα που πάντα με φόβιζε να το κουβεντιάσω με τους Υπερηρωικάκηδες (αν λέγονται έτσι):lol:

Παιδιά, παιδιά, παιδιά

 

Spoiler

Δεν έχω διαβάσει ούτε ένα υπερηρωικό κόμικ. 

 

Ουφ, το 'πα.

 

Εξηγούμαι: Από μικρός οι μόνοι υπερήρωες που μου άρεσαν να βλέπω σε καρτούν ήταν ο SpiderMan και οι Fantastic Four (και η σειρά SpiderMan and His Amazing Friends). Ίσως και λίγο Batman. Ούτε Superman, ούτε WonderWoman, ούτε Justice League, τίποτα απ'αυτά. Και διάβαζα Disney, Αστερίξ και Λούκυ Λουκ κυρίως. Αν ποτέ έπεφτε στα χέρια μου υπερηρωικό κόμικ, το σνόμπαρα πολύ, ότι έχει μόνο ξυλίκι (και αυτό είχαν μόνο αυτά που έπεφταν στα χέρια μου). Διάβαζα και Ποπάι που είχε και ξυλίκι αλλά εκεί είχε και λίγο χιούμορ με τον Πόλντο κτλ κτλ. Μπαίνω εδώ, λοιπόν, να ξαναβρώ πράγματα που λάτρευα μικρός, και που ανακάλυψα πόσο βάθος είχαν αργότερα, και γίνεται χαμός στα υπερηρωικά. Κουβεντούλες, τεύχη, graphic novels, ιστορίες. Και στους χαρακτήρες που ήξερα έχουν προστεθεί άλλοι 500:lol:. Μπα διάολε, λέω, μπας κι είμαι εγώ λάθος; Αλλά από πού να ξεκινήσω; Άπειροι χαρακτήρες, άπειροι σχεδιαστές και ακόμα και τώρα να με κατατρέχει αυτό που είχα μικρός: ρε μπας και είναι μόνο ξύλο; Οπότε είμαι εδώ, είμαι tabula rasa και επιθυμώ να πειστώ. :pray:

 

Προκαταβολικά να πω για όποιον Υπερηρωικάκια (είπαμε, αν λέγονται έτσι:bash:)  προσπαθήσει να μου γυρίσει τα μυαλά (και καλά θα κάνει όπως φαίνεται, μολοταύτα good luck with that), ας κάνει κι ένα κόπο να μου πει από πού να ξεκινήσω να διαβάζω, :efxaristo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  179
  • Reputation:   1222
  • Achievement Points:  192
  • Days Won:  0
  • With Us For:  920 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Η απαντηση απο που να ξεκινησεις ειναι ευκολη, τα τελευταια χρονια κυκλοφορει η επισημη συλλογη graphic novels της marvel, με πολλες best of ιστοριες. Μπορεις να παρεις παλαιοτερα τευχη απο εδω (https://www.gb-publishingservices.gr/e-shop/sylloges/marvel-graphic-novels). Υπαρχει πολυ ξυλικι φυσικα, αλλα και παμπολλες επιλογες με ελαχιστο ή καθολου. Θα αφησω σε καποιον αλλον να προτεινει μια 5αδα για να ψαξεις, μιας και δεν εχω προχωρησει πολυ στην αναγνωση της (ακομα)!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  429
  • Reputation:   4260
  • Achievement Points:  595
  • Days Won:  2
  • With Us For:  823 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ξεκινάς από την αρχή. Επειδή έδειξες προτίμηση σε Μαρβελ, τότε η σειρά Κλασικοί Υπερήρωες ενδείκνυται για σένα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  585
  • Reputation:   4194
  • Achievement Points:  628
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2863 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  34

19 λεπτά πριν, Macchia nera είπε:

Ξεκινάς από την αρχή. Επειδή έδειξες προτίμηση σε Μαρβελ, τότε η σειρά Κλασικοί Υπερήρωες ενδείκνυται για σένα.

Έδειξα ε; Δε το κατάλαβα:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  179
  • Reputation:   1222
  • Achievement Points:  192
  • Days Won:  0
  • With Us For:  920 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Αν ξεκινησεις απο την αρχη με την δευτερη σειρα που τρεχει τον τελευταιο 1+ χρονο χωρις να εχεις πειστει, δεν βλεπω να προχωρας και πολυ. Ξεκινα με μερικες απο τις τοπ ιστοριες να δεις αν γουσταρεις πρωτα, και μετα εχεις ολο τον χρονο να σκορπισεις τα λεφτουδακια σου στην μαυρη τρυπα που λεγεται Marvel :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  585
  • Reputation:   4194
  • Achievement Points:  628
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2863 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  34

8 λεπτά πριν, diotsoumas είπε:

 Ξεκινα με μερικες απο τις τοπ ιστοριες 

Like? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  629
  • Reputation:   3254
  • Achievement Points:  652
  • Days Won:  1
  • With Us For:  912 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό που θα πρότεινα είναι να βρεις έναν ήρωα που σε ενδιαφέρει για οποιοδήποτε λόγο και να ξεκινήσεις από την αρχή με αυτόν. Αν σου αρέσει αυτό που διαβάζεις, θα έρθουν και τα υπόλοιπα. Αν θες απλά να διαβάσεις καλές ιστορίες, οκ ναι θα μπορούσες να ασχοληθείς με μια συλλογή όπως της Hachette. Αλλά αν θες να χτίσεις μια σύνδεση με ορισμένους χαρακτήρες, από μόνα τους τα best of δεν κάνουν κάτι τέτοιο. Επίσης, δεν χρειάζεται κατευθείαν να δώσεις λεφτά. Αρχικά τουλάχιστον, μπορείς να ψάξεις άλλους τρόπους να διαβάσεις και να δοκιμάσεις τι μπορεί να σου αρέσει. Επιπλέον, δεν υπάρχει μόνο Marvel και DC.

Επεξεργασία από StefanosPap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5268
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Δηλώνω Υπερηρωικάκιας αν και ασχολούμαι σχεδόν αποκλειστικά με Marvel. Αυτό που λες για τα υπερηρωικά να είναι μόνο ξύλο δεν ισχύει. Σίγουρα υπάρχουν ιστορίες που είναι απλά εκτεταμένες άσκοπες μάχες όμως υπάρχουν πολλά υπερηρωικά που αγγίζουν αυθεντικά ανθρώπινα συναισθήματα. Σε αντίθεση με τις ταινίες όπου παίζεται πολύ χρήμα, στα κόμικς οι δημιουργοί έχουν περισσότερη ελευθερία και συχνά αναπτύσσουν πρωτότυπες ιδέες. Όπως όλα τα είδη κόμικς μπορούν να σε συγκινήσουν, να σε βάλουν σε σκέψεις ή και απλά να σε διασκεδάσουν.

Τώρα από που να ξεκινήσεις, δεν υπάρχει σωστή σειρά. Μπορείς δοκιμαστικά να διαβάσεις μερικά κόμικς από τον Spidey και τους Fantastic Four που είπες ότι σου αρέσουν. Επίσης μπορείς να ψάξεις στα υπερηρωικά και για διαφορετικά υπο-είδη. Π.χ. εγώ αυτή την περίοδο διαβάζω το The Immortal Hulk που συνδυάζει τα κλασικά υπερηρωικά κόμικς με τρόμο. Υπάρχουν και πολλά χιουμοριστικά υπερηρωικά (με το meta humor να είναι ιδιαίτερα δημοφιλές) και στην DC συναντάς συχνά ιστορίες μυστηρίου. Μια άλλη παράμετρος είναι και η κλίμακα τον ιστοριών που προτιμάς, αν θες να είναι κοσμικές ή πιο προσγειωμένες ή και αν προτιμάς επικές ιστορίες με πολλούς χαρακτήρες ή πιο προσωπικές.

Η Επίσημη Συλλογή είναι ένα καλό μέρος για αρχή. Αν σε ενδιαφέρει γενικότερα το σύμπαν της Marvel έχει ποικιλία από χαρακτήρες και εποχές. Εγώ ουσιαστικά από εκεί ξεκίνησα να ασχολούμαι και είμαι ικανοποιημένος. Την συλλογή κλασικών ηρώων θα σου έλεγα να ταν πιάσεις μόνο αν δεις ότι σου αρέσουν τα υπερηρωικά καθώς οι ιστορίες που περιλαμβάνει είναι από μια συγκεκριμένη περίοδο και όχι χαρακτηριστικές του είδους. Μπορείς να ψάξεις και στο ίντερνετ για τις καλύτερες ιστορίες των ηρώων που σε ενδιαφέρουν και θα πρότεινα, ακόμη κι αν τελικά δεν ασχοληθείς καθόλου με τα υπερηρωικά ή ασχοληθείς και δεν σου αρέσουν, να δώσεις μια ευκαιρία σε αυτά που θεωρούνται "must read" όπως το Watchmen.

Αυτά από εμένα και ελπίζω να βοήθησα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ γενικά προτιμώ DC και για μένα τα καλύτερα υπερηρωικά είναι του Μπάτμαν. Αν ψάξεις λίστες με τοπ υπερηρωικά κόμικς, θα βρεις μέσα σε αυτές περισσότερο Μπάτμαν από οποιονδήποτε άλλον ήρωα.

Οπότε σου προτείνω να ψάξεις ποιες είναι οι καλύτερες ιστορίες του Μπάτμαν και να ξεκινήσεις από εκεί. Πολλές βρίσκονται εύκολα και στα ελληνικά.

Από Μάρβελ πέρα από Spider-Man που είναι ο πιο δημοφιλής, μου αρέσει ο Daredevil και ο Punisher.

Από Daredevil καλό είναι για αρχή το "Daredevil - Ο Ατρόμητος" του Frank Miller, ενώ για να δοκιμάσεις λίγο Punisher μπορείς να πάρεις αυτό (μεγάλη έκπτωση και είναι και πολύ καλό).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  585
  • Reputation:   4194
  • Achievement Points:  628
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2863 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  34

4 ώρες πριν, Bilis είπε:

Δηλώνω Υπερηρωικάκιας αν και ασχολούμαι σχεδόν αποκλειστικά με Marvel. Αυτό που λες για τα υπερηρωικά να είναι μόνο ξύλο δεν ισχύει. Σίγουρα υπάρχουν ιστορίες που είναι απλά εκτεταμένες άσκοπες μάχες όμως υπάρχουν πολλά υπερηρωικά που αγγίζουν αυθεντικά ανθρώπινα συναισθήματα. Σε αντίθεση με τις ταινίες όπου παίζεται πολύ χρήμα, στα κόμικς οι δημιουργοί έχουν περισσότερη ελευθερία και συχνά αναπτύσσουν πρωτότυπες ιδέες. Όπως όλα τα είδη κόμικς μπορούν να σε συγκινήσουν, να σε βάλουν σε σκέψεις ή και απλά να σε διασκεδάσουν.

Τώρα από που να ξεκινήσεις, δεν υπάρχει σωστή σειρά. Μπορείς δοκιμαστικά να διαβάσεις μερικά κόμικς από τον Spidey και τους Fantastic Four που είπες ότι σου αρέσουν. Επίσης μπορείς να ψάξεις στα υπερηρωικά και για διαφορετικά υπο-είδη. Π.χ. εγώ αυτή την περίοδο διαβάζω το The Immortal Hulk που συνδυάζει τα κλασικά υπερηρωικά κόμικς με τρόμο. Υπάρχουν και πολλά χιουμοριστικά υπερηρωικά (με το meta humor να είναι ιδιαίτερα δημοφιλές) και στην DC συναντάς συχνά ιστορίες μυστηρίου. Μια άλλη παράμετρος είναι και η κλίμακα τον ιστοριών που προτιμάς, αν θες να είναι κοσμικές ή πιο προσγειωμένες ή και αν προτιμάς επικές ιστορίες με πολλούς χαρακτήρες ή πιο προσωπικές.

Η Επίσημη Συλλογή είναι ένα καλό μέρος για αρχή. Αν σε ενδιαφέρει γενικότερα το σύμπαν της Marvel έχει ποικιλία από χαρακτήρες και εποχές. Εγώ ουσιαστικά από εκεί ξεκίνησα να ασχολούμαι και είμαι ικανοποιημένος. Την συλλογή κλασικών ηρώων θα σου έλεγα να ταν πιάσεις μόνο αν δεις ότι σου αρέσουν τα υπερηρωικά καθώς οι ιστορίες που περιλαμβάνει είναι από μια συγκεκριμένη περίοδο και όχι χαρακτηριστικές του είδους. Μπορείς να ψάξεις και στο ίντερνετ για τις καλύτερες ιστορίες των ηρώων που σε ενδιαφέρουν και θα πρότεινα, ακόμη κι αν τελικά δεν ασχοληθείς καθόλου με τα υπερηρωικά ή ασχοληθείς και δεν σου αρέσουν, να δώσεις μια ευκαιρία σε αυτά που θεωρούνται "must read" όπως το Watchmen.

Αυτά από εμένα και ελπίζω να βοήθησα.

Thanks a lot, btw το Watchmen εχει ηδη αγοραστεί αλλα οπως μου ειπαν και τα παιδια στο αντίστοιχο topic

 

Το Watchmen δεν ειναι υπερηρωικο:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5268
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

45 λεπτά πριν, rolandofshire είπε:

Το Watchmen δεν ειναι υπερηρωικο:)

Οκ τότε ανήκει σε κάποιο άλλο είδος που πραγματεύεται τις περιπέτειες μασκοφόρων τιμωρώ του εγκλήματος και τις μάχες τους ενάντια σε μεγαλομανείς κακούς :lol:

Επεξεργασία από Bilis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4455
  • Reputation:   34681
  • Achievement Points:  4522
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το Watchmen αποδομει τα υπερηρωικα. Εγώ @ rolandofshire  ξεκίνησα το 2019 από την επίσημη συλλογή της ,Marvel . Εκεί διάβασα αρκετούς τόμους. Για την ακρίβεια πήρα καμία 30αρια τόμους από τη πρώτη 60αδα. Μετά σταμάτησα γιατί δεν με ενδιέφεραν οι υπόλοιπες ιστορίες. Στη συνέχεια ασχολήθηκα και ασχολούμαι ακόμη με την κλασική συλλογή της Radnet. Πήρα τους πρώτους τόμους από τον κάθε ήρωα και πλέον συνεχίζω μόνο με Spiderman και Fantastic four. Μπες στα αντίστοιχα τοπικ (όχι την κουβεντουλα εκτός αν θες να μάθεις πόσο καλά δουλεύουν οι courier στην Ελλάδα :lol:) αλλά στα κανονικά τοπικ των συλλογων και διάβασε σχόλια αναλύσεις κλπ. Αξίζει τον κόπο πάντως να δοκιμάσεις. Δεν είναι Ντίσνεϋ αλλά κάτι λένε...:lol:

 

 

16742431940121425391869436474688.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36220
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  130
  • Reputation:   1013
  • Achievement Points:  212
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1454 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Δεν δηλώνω φανατικός θαυμαστής του είδους , και αυτό όχι γιατί δεν μου αρέσουν , αντιθέτως κιόλας τα έχω σε μεγάλη εκτίμηση απλώς δεν έχω ασχοληθεί να κάνω εκτενέστερες αγορές λόγο των συνεχών διαλειμμάτων μου στα κόμικς . Ας μην πολυλογω σου προτείνω τον τόμο graphic novel 49 που έχει origin's ηρώων ( είναι εξαντλημένος στην gb publishing αυτήν την στιγμή :confuse:) , επίσης τους 58 , 69 , τους τελευταίους τρεις που έχουν κυκλοφορήσει ενώ και οι περισσότεροι επόμενοι αξίζουν . Αν αναζητήσεις καισυ θα δεις ότι η περισσότεροι στην συλλογή αξίζουν αλλά είπα μερικά που μου αρέσουν ενδεικτικά . Κάποια άλλα εκτός τις συλλογής που θα σου προτείνω είναι Batman the killing joke και Superman for all Seasons που είχε κυκλοφορήσει από την οξύ με μια εφημερίδα που μου διαφεύγει τώρα , αυτά από DC . Από Marvel τώρα εκτός τα παραπάνω Infinity gauntlet και Infinity war . Αυτά τα λίγα θα σου προτείνω εγώ , ελπίζω αυτό το είδος κόμικς να σου αρέσει εξίσου ή ακόμα και περισσότερο από αυτά που σε ενδιαφέρουν τώρα , καλή αρχή :beer: :havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1539
  • Reputation:   13754
  • Achievement Points:  1814
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1251 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ενα θα σου πω απο προσωπικη εμπειρια. Τα γουστα μας οσο μεγαλωνουμε αλλάζουν. Μια ζωη διαβαζα ντισνευ και ΛΛ και ελεγα αυτα ειναι μονο και τιποτα αλλο. Μετά δοκιμασα και τα Αστεριξ οπως και τα υπερηρωικα (και οχι μονο).

Η σειρα της Ραντνετ με εβαλε πλεον πληρως στο τρυπακι και δεν μαζευω τιποτα αλλο περα απο Μαρβελ.

Κατι τελευταιο. Μη συγκρινεις τα καρτουν της TV με τα κομικς. Μιλαμε για μερα με τη νυχτα. Επισης μην κοιτας τι σου αρεσε  οταν ησουν πιτσιρικι.Πλεον αντιλαμβανεσαι τον κοσμο με τελείως διαφορετικο σκεπτικο.

 

:havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37632
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  8
  • Reputation:   81
  • Achievement Points:  20
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1041 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η καλύτερη λύση πιστεύω είναι να ξεκινήσεις με την επικαιρότητα ( κλασσικοί υπερήρωες και graphic novel τής μαρβελ) και άμα σου αρέσουν να ασχοληθείς εκτενέστερα με αλλά κόμικς από dc και Μάρβελ. Από dc πάντως προτείνω Σούπερμαν, Μπάτμαν ή justice League για αρχή. Από Μπάτμαν το batman year one είναι πιστεύω το ιδανικότερο origin για να ξεκινήσεις. Από Σούπερμαν το Σούπερμαν for all seasons και από justice League το origin του new 52. Όλα από αυτά έχουν βγει και στα ελληνικά από τήν Anubis οπότε δεν θα έχεις τέτοιο θέμα.

 

Καλό διάβασμα! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37887
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  32
  • Reputation:   137
  • Achievement Points:  40
  • Days Won:  0
  • With Us For:  965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω που είναι και must. Δες όμως και τι σε τραβάει περισσότερο... Υπάρχουν "ανάλαφρες","adult" και άλλες πιο "σκοτεινες" σειρές. Εγώ προσωπικά είμαι στο 3ο group που ανέφερα...

Αν και η Marvel δεν τα πήγαινε και πολύ καλά με τα πολύ σκοτεινά σενάρια και σκίτσα, αντιθέτως με την DC και την Image.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  585
  • Reputation:   4194
  • Achievement Points:  628
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2863 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Παιδιά ευχαριστώ πολύ, θα τσεκάρω μάλλον από Spidey και FF για αρχή μαζί με κάποια αρχικά του Batman ή που έχουν πολύ καλές κριτικές όπως το Killing Joke. Είδομεν, έχω και αρκετά στη λίστα να διαβαστούν πριν από αυτά:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14140
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

13 ώρες πριν, rolandofshire είπε:

Παιδιά ευχαριστώ πολύ, θα τσεκάρω μάλλον από Spidey και FF για αρχή μαζί με κάποια αρχικά του Batman ή που έχουν πολύ καλές κριτικές όπως το Killing Joke. Είδομεν, έχω και αρκετά στη λίστα να διαβαστούν πριν από αυτά:)

Αφού ενδιαφέρεσαι για Fantastic Four, θα σου πρότεινα αυτό. Ρετρό ιστορίες με το φανταστικό κουαρτέτο στο απόγειό του! Να το κοιτάξεις οπωσδήποτε!:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.