Μετάβαση στο περιεχόμενο

Comicdom CON Athens 2023 [12-14/5/23 @Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων]


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  597
  • Reputation:   4671
  • Achievement Points:  661
  • Days Won:  2
  • With Us For:  944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

9 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Το επώνυμό του πως προφέρεται; Φαράσι;

 

Φαράτσι νομίζω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   26482
  • Achievement Points:  4708
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

1 hour ago, constantinople said:

Το επώνυμό του πως προφέρεται; Φαράσι;

 

Ναι, και τα σχέδιά του τα μελανώνει ο Scupa.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   95048
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4651 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 10/5/2023 στο 4:28 ΜΜ, Lord Makro είπε:

 

Ναι, και τα σχέδιά του τα μελανώνει ο Scupa.

 

 

Είναι αυτός που κάνει "καθαρές" γραμμές στο σχέδιο? :thinking:

 

Ασύγκριτο δίδυμο! :lol: 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32730
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  151
  • Reputation:   792
  • Achievement Points:  189
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 10/5/2023 στο 2:00 ΜΜ, papous26 είπε:

@ ispofacto  Κάπου το πέτυχα χθες, νομίζω στο Facebook και πολύ πιθανόν στη σελίδα του Μικρού Ήρωα. Η αλήθεια είναι ότι το έψαξα πάλι σήμερα και δεν βρήκα τη δημοσίευση, αλλά μέσω Google βρήκα αυτή την ανακοίνωση/ εικόνα στο site comicstreet.gr. Λες να μην ισχύει ή να το άλλαξαν; 

Τελικά όντως άλλαξε η ημερομηνία και όπως διόρθωσα και στην προηγούμενη ανάρτηση θα γίνει την Κυριακή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5268
  • Reputation:   56245
  • Achievement Points:  5440
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

On 5/10/2023 at 4:45 PM, Indian said:

 

Είναι αυτό που κάνει "καθαρές" γραμμές στο σχέδιο? :thinking:

 

Ασύγκριτο δίδυμο! :lol: 

 

Δεν πρέπει να λείπει από κανένα ντουλάπι! :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Έγινε αλλαγή ώρας. Ο Faraci θα υπογράψει στον πάγκο του Μικρού Ήρωα Κυριακή 18:30 με 20:00. Δηλαδή σχεδόν αμέσως μετά από το Spotlight που θα κάνει το Comicdom.

Tito Faraci.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190245
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

αυτή τη φορά τα (πάρα πολλά) μαγαζιά είναι στον εξωτερικό χώρο. Οι δημιουργοί όμως είναι όλοι μαζί (μεγάλα ονόματα + φανζινάδες) σε ένα χώρο. Όπου σε κάποια σημεία (όχι όλα), δεν θα χωράνε να περνάνε 2 άτομα μαζί. Εάν λοιπόν σας ενδιαφέρουν οι Έλληνες δημιουργοί (και γιατί να μη σας ενδιαφέρουν? :) ), φροντίστε να πάτε νωρίς. Πήγα κατά τις 15:20 και έφυγα λίγο πριν τις 17:00. Δεν πολυπροβληματίστηκα από θέμα ζέστης, υγρασίας και μποτιλιαρίσματος, αλλά είμαι αρκετά σίγουρος ότι μέσα θα βλαστημίσουν όσοι μπούνε αργότερα. Σε αντίθεση με τα μαγαζιά έξω που είναι πολύ άνετα.

 

Πήγα με σκοπό να μην αγοράσω κανένα φανζίν. (ήτοι, τίποτα από δημιουργό που να μην εκτιμάω φουλ). Φοβάμαι να μετρήσω πόσα έχω πλέον στη τσέπη μου... Ξέρω όμως πως έκανα πάρα πολύ καλά που είχα μια μεγάλη πλαστική σακούλα μαζί μου :) Είναι φοβερό το πόσα καλά πράγματα βγαίνουν από Έλληνες. Φοβερό :) Και ποιος ξέρει τι βρισίδια θα ρίξω στο μέλλον που δεν πήρα πράγματα από δημιουργούς που δεν ξέρω αυτή τη στιγμή :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32730
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  151
  • Reputation:   792
  • Achievement Points:  189
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 10/5/2023 στο 12:11 ΜΜ, papous26 είπε:

Εν τέλει την Κυριακή 14/5 θα έχει και signing με τον κο Tito Faraci, 18:30 - 20:00.

 

Spotlight on: Tito Faraci - Comicdom Con Athens (comicdom-con.gr)

 

1B76C859-221E-4B2B-BE59-BED0D945C168.jpeg

Νέα αλλαγή ώρας απο τη σελίδα του Μικρού Ήρωα στο Facebook.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32730
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  151
  • Reputation:   792
  • Achievement Points:  189
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Από το panel " Τα Σπαϊντερ-Μαν του Καμπανά", με τον κο Παχνέλη, οπου μάθαμε ότι πρακτικά το Σπαϊντερ-Μαν ήταν σαν "πάρεργο" για την εκδοτική, ότι δημοσίευαν τα κόμικς που κάποιος άλλος σαν "εισαγωγέας" των αμερικανικων κομικς, ονόματι Σκούρας (αν θυμάμαι καλά το όνομα) τους έδινε για να εκδώσουν και με ότι να 'ναι επιλογες/ σειρά και ότι πρακτικά φωτογράφιζαν τις σελίδες από τα αμερικανικα και μετά τα τυπωναν!!

20230513_125652.jpg

Επεξεργασία από papous26
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  179
  • Reputation:   1222
  • Achievement Points:  192
  • Days Won:  0
  • With Us For:  920 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μαγνητοσκοπήθηκε αραγες για εμάς που το χάσαμε?:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32938
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  76
  • Reputation:   367
  • Achievement Points:  83
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 hours ago, papous26 said:

Από το panel " Τα Σπαϊντερ-Μαν του Καμπανά", με τον κο Παχνέλη, οπου μάθαμε ότι πρακτικά το Σπαϊντερ-Μαν ήταν σαν "πάρεργο" για την εκδοτική, ότι δημοσίευαν τα κόμικς που κάποιος άλλος σαν "εισαγωγέας" των αμερικανικων κομικς, ονόματι Σκούρας (αν θυμάμαι καλά το όνομα) τους έδινε για να εκδώσουν και με ότι να 'ναι επιλογες/ σειρά και ότι πρακτικά φωτογράφιζαν τις σελίδες από τα αμερικανικα και μετά τα τυπωναν!!

 

Ευχαριστω παρα παρα πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες.

Οπου και υπαρχει μεγαλη ασυμφωνια σε αυτα οπου δηλωναν καποτε με αυτα που εμαθα σημερα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31588
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  360
  • Reputation:   1948
  • Achievement Points:  404
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

https://www.avopolis.gr/interviews/interviews-greek/79817-thanasis-petropoulos

Λίγες ώρες πριν την έναρξη του Comicdom CON Athens 2023, μια απολαυστική συνέντευξη με τον δημιουργό του "Μυστήρια Πράγματα", γύρω από την 9η τέχνη, τον Αστερίξ, τον Ισοβίτη του Αρκά, το Βαβέλ, το Netflix, τις ταινίες τρόμου, το θέατρο, το ραδιόφωνο, τη μαγεία του κινηματογράφου και πολλά άλλα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3411
  • Achievement Points:  378
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5031 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Τα είδα λίγο αργά τα σχόλια και τα νέα του φεστιβάλ, νομίζω θα πράξω σοφά και θα... αρπάξω από τη βιβλιοθήκη μου όσα προτείνει ο Νίκος. Γκράτσιε μίλα, φίλτατε!

Και ο Φαράτσι, προφέρεται "φαράτσι" που ρώτησε κάποιος πριν. Έφυγα...

 

edit* Με ένα ψάξιμο στη γνωστή παπιοβάση inducks μού βγάζει ότι έχω 111 τίτλους στη συλλογή μου! Έχω και ένα πρόσφατο εξ Ιταλίας σκληρόδετο Ντύλαν ντογκ που θα φέρω στάνταρ. See u there!

Επεξεργασία από Marvel Duck
προσθήκη πληροφορίας
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Πήγα χθες και σήμερα, ωραία φάση γενικά η μεταφορά στην Τεχνόπολη, αρκετά πιο ευρύχωρη τοποθεσία από ότι η Πλατεία Κοραή (και σίγουρα πιο άνετη από το στριμωξίδι στην Ένωση παλαιότερα). 

 

Τα καινούργια από Μικρός Ήρως τα είχα προμηθευτεί από Comic Con Θεσσαλονίκης με τη βοήθεια φίλου, οπότε περιορίστηκα στη νέα επανέκδοση Τεν-Τεν από Comic Strip, το Κουραφέλκυθρα Omnibus III του Βαβαγιάννη, ένα Funko Pop Loki από Anime-House και 1-2 αφίσες από Digital Soul (στηρίζουμε άνιμε με ελληνική μεταγλώττιση).

 

Το μόνο που σπάστηκα ήταν ότι σήμερα μπόρεσα τελικά να φτάσω κατά τις 19:40, ελπίζοντας να προλάβω το signing του Faraci που ήταν μέχρι τις 20:00. Όμως ήταν άφαντος. Κρίμα πολύ, δηλαδή μια φορά έρχεσαι Ελλάδα και σηκώνεσαι και φεύγεις πριν την ώρα που έχει ανακοινωθεί; Άνθρωπος είναι και το καταλαβαίνω, μπορεί να μην είχε κόσμο εκείνη την ώρα, να κουράστηκε και να είπε τέλος, φεύγω, μπορούσα κ εγώ να πάω νωρίτερα αν με έκαιγε τόσο σίγουρα, αλλά δεν πήγα και 1 λεπτό πριν, θεωρώ υπήρχε ένα λογικό περιθώριο για να περιμένω ότι θα τον προλάβω. Τέλος πάντων.

 

Η άλλη λίγο δυσάρεστη εμπειρία ήταν στο Artist Alley, που τους καταχώνιασαν μέσα στο μηχανοστάσιο και πραγματικά γινόταν χαμός συνέχεια, δεν μπορούσες να προχωρήσεις, ούτε καλά καλά να χαζέψεις. Και απ' όσο θυμάμαι είναι κάτι που συμβαίνει συστηματικά αυτό με τους Έλληνες δημιουργούς και είναι κρίμα γιατί βρίσκονται διαμαντάκια που μπορεί να μην είναι δημιουργημένα μόνο από ονόματα τύπου Βαβαγιάννης που είναι σε επιφανές σημείο (και καλά κάνει) και δεν τους δίνεται ο απαραιτητος χώρος για να τα προσέξει κανείς όπως πρέπει.

 

Αυτά λοιπόν. Και του χρόνου! :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  585
  • Reputation:   4200
  • Achievement Points:  628
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ας πω κι εγώ την εμπειρία μου λοιπόν που πήγα το Σάββατο

 

Έχοντας πάει και στην Ένωση και στη Κοραή έχω να πω ότι ήταν όντως πιο ευρύχωρα και ωραία τα πράγματα έξω. Πήγα και κυριολεκτικά ΤΟ ΣΗΚΩΣΑ: 3 κουραφέλκυθρα OMNIBUS με υπογραφές από Βαβαγιάννη, το καινούριο Working Dead με αφιέρωση από τον Ζάχαρη, τα πρώτα μου Μπάτμαν κόμιξ από Anubis και Οξύ:batman:, τα πρώτα μου Κόρτο από Μικρό Ήρωα κτλ κτλ που θα τα ανεβάσω στο γνωστό thread σύντομα. Α και Βασίλειο Βασιλεύ με αφιερωσούλα επίσης. 

 

Όπως είπα πριν, έξω τα πράγματα ήταν πιο ευρύχωρα όντως ΑΛΛΑ

1. Επειδή πήγα με το μικρό με το καρότσι, το πλακόστρωτο ήταν απολύτως ΜΗ ΦΙΛΙΚΟ σε αυτό τον τρόπο. Ειδικά το πλακόστρωτο που ήταν στη μέση με μεγάλες πέτρες και μεγάλα κενά ανάμεσα, κόντεψε να μου μείνει στο χέρι.

2. Μέσα στο artist alley, τα πράγματα ήταν πολύ, πολύ, ΠΟΛΥ στριμόκωλα. Σκεφτείτε εσείς που πήγατε σόλο, εγώ να έχω να μετακινώ και ένα μπέμπη σε καρότσι. Μπήκα για Βαβαγιάννη και Ζάχαρη και εξ αντικειμένου όλους τους υπόλοιπους τους έκαψα γιατί μπορούσα να κάνω 1 μέτρο το 10λεπτο. Άσε που ενώ αεριζόταν καλά, άνετα κολλάς διάφορα με τόσο στριμωξίδι. Δε ξέρω, πρέπει να το δουν την επόμενη φορά σίγουρα.

3. Θα περίμενα ότι η ΛΕΦΙΚ θα είχε κάποιο stand και δε βρήκα. Είχα πάει με σκοπό να βρω και κανένα να γνωριστούμε, να τα πούμε κτλ. Όμως δεν βγάζει στο Comicdom. :wow: Έτσι αποφάσισα να περάσω από τα γραφεία της που είναι δίπλα και εκεί γνώρισα το μεγάλο πρόεδρο @ Valtasar  και τσίμπησα και το πρώτο Λάνφεστ. Γιώργο χάρηκα πάρα πολύ και μάλλον δεν έχεις μικρότερο μέλος από τον Αντρέα στο καρότσι του:lol::rabbit:

 

ΥΓ. Γιώργο (aka @ PhantomDuck ), επίσης χάρηκα πολύ που σε γνώρισα και τα είπαμε λίγο. Ελπίζω αυτό στο οποίο δουλεύεις να βγει σύντομα:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6625
  • Achievement Points:  1746
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Θα έλεγα κι εγώ την γνώμη μου αλλά απλά θα παραθέσω αυτά που είπε ο @ rolandofshire  γιατί με καλύπτουν 100% μιας και εγώ πήγα με καρότσι και παιδί, εγώ όμως είχα και την γυναίκα μου μαζί και δεν χρειάστηκε να τον έχω πάντα μαζί μου στον κλειστό χώρο. Επίσης το ότι στον χώρο υπάρχει παιδική χαρά είναι σίγουρα στα πολύ υπερ.

Πριν από 1 ώρα, rolandofshire είπε:

Έχοντας πάει και στην Ένωση και στη Κοραή έχω να πω ότι ήταν όντως πιο ευρύχωρα και ωραία τα πράγματα έξω.

Συμφωνώ 100%, εκτός από την Κοραή, το περσινό δεν ήταν στην Κοραή ήταν στην Κλαυθμώνος :D 

Πριν από 1 ώρα, rolandofshire είπε:

1. Επειδή πήγα με το μικρό με το καρότσι, το πλακόστρωτο ήταν απολύτως ΜΗ ΦΙΛΙΚΟ σε αυτό τον τρόπο. Ειδικά το πλακόστρωτο που ήταν στη μέση με μεγάλες πέτρες και μεγάλα κενά ανάμεσα, κόντεψε να μου μείνει στο χέρι.

2. Μέσα στο artist alley, τα πράγματα ήταν πολύ, πολύ, ΠΟΛΥ στριμόκωλα. Σκεφτείτε εσείς που πήγατε σόλο, εγώ να έχω να μετακινώ και ένα μπέμπη σε καρότσι. 

Συμφωνώ και εδώ στο 100%.

Κατά τα άλλα δυστυχώς όταν είσαι με μικρό που δεν αντέχει και πολύ δεν μπορείς να το πάρεις χαλαρά, είσαι λίγο στο τρέξιμο να προλάβεις αυτά που θες.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  585
  • Reputation:   4200
  • Achievement Points:  628
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Πριν από 1 ώρα, Argail είπε:

Συμφωνώ 100%, εκτός από την Κοραή, το περσινό δεν ήταν στην Κοραή ήταν στην Κλαυθμώνος :D 

Ορθόν

Πριν από 1 ώρα, Argail είπε:

Κατά τα άλλα δυστυχώς όταν είσαι με μικρό που δεν αντέχει και πολύ δεν μπορείς να το πάρεις χαλαρά, είσαι λίγο στο τρέξιμο να προλάβεις αυτά που θες.

Όχι άντεχε, εγώ ήθελα να ελαχιστοποιήσω την έκθεσή του στον πολύ κόσμο σε κλειστό χώρο

Άσε που με έπιαναν οι τύψεις μου που πολλές φορές τον χρησιμοποίησα σα πολιορκητικό κριό για να σπάσω μια ακίνητη μάζα ανθρώπων που απλά ολοένα και μεγάλωνε γιατί έτυχε 2 άνθρωποι να θέλουν να κάτσουν να δουν, μιλήσουν, αγοράσουν κάτι από αντικριστά τραπέζια. Γιατί αυτό συνέβαινε. Αν 2 σταματούσαν ταυτόχρονα, απλά δεν υπήρχε διάδρομος να περάσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2615
  • Reputation:   16060
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Εγω φετος δεν ειχα χρονο (ειχα αλλες ασχολιες το σαββατοκυριακο) για να παω για πολυ ωρα και να δω καποιο workshop κτλ οποτε απλα περιοριστικα να παω την Παρασκευη να χαζεψω λιγακι και να αγοραζω και μερικα κομικ (οπως εβαλα ηδη την φωτο στις αγορες). Πιο ανετος ο χωρος σιγουρα γενικα (για τα μαγαζια και τους παγκους τους ειιδκα) αλλα οπως ειπαν και οι προλαλησαντες στο artist alley ηταν στριμωχτα! Κια του χρονου να μαστε καλα να ξαναπαμε!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  760
  • Reputation:   7194
  • Achievement Points:  774
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2953 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

 

Όποιος φίλος έχει διάθεση θα με ενδιέφερε πολύ να μας πει για το πάνελ για τα κόμικς του Καμπανά .

 

Μήπως και συμπληρώσουμε κανά κενό της παιδικής μας ηλικίας και των περιοδικών της σκληρής γενιάς ...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10248
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  345
  • Reputation:   1902
  • Achievement Points:  365
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πήγα κι εγώ για να δω την αξιόλογη δουλειά του Κωνσταντίνου Παππά αλλά δεν τον είδα εκεί κι έφυγα... 

 

Υ.Γ. ελπίζω να μην λογοκριθεί και αυτό το ποστ κύριοι "δημοκράτες".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29480
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  69
  • Reputation:   416
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3924 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Μπορεί να φανώ υπερβολικός άλλα ένιωσα την ίδια ζέστη και κλεισούρα στο Artists Ally με την Ελληνοαμερικανική.
Κατά τα άλλα υπέροχος χώρος μπορείς να κόψεις έξω βόλτα, καφετέρια να ξαποστάσεις και πάλι μέσα στο καμίνι. (Τώρα είμαι λίγο υπερβολικός)

Κάποιες αγορές Mythos (Guilty Pleasures 6. + μια original page), Δ. Αδαμοπουλου έκδοσή με τα Strips από την ψυχοθεραπεία, μερικές υπογραφές στον Νηφάλιο Νάνο να κλείσει τον κύκλο του, το sketchbook απο τη Σαλαμαλίκη,  το Violent Sanctuary απο Onita K.  και τέλος το Athens Dark. 

At the end of day ολα super :) 

Επεξεργασία από erevosmage
Ξεχασα μια αγορα :P
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  542
  • Reputation:   5519
  • Achievement Points:  609
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5478 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Να πω και εγώ τις εντυπώσεις μου από την Κυριακή . Ο εξωτερικός χώρος ήταν άψογος παρότι είχε περίεργη διαρρύθμιση στα δρομάκια του . Αρκετός κόσμος και χαλαρή ατμόσφαιρα με πολλές οικογένειες και αρκετά σημεία όπου μπορούσε  άνετα κάποιος να τσιμπήσει και να πιει κάτι μια και ο καιρός ήταν πολύ καλός . Μου έκανε εντύπωση ότι είχε αρκετό νεαρό κόσμο . Έκατσα 3 ώρες και δεν βαρέθηκα καθόλου . Τώρα στον εσωτερικό χώρο γινοταν της μουρλής . Δεκάδες κόσμου ούτε να περάσεις δεν μπορούσες . Πιστευω ότι στοιβάξαν πολλά τραπέζια σε πολύ μικρό χώρο . Θα πρέπει να το δουν του χρόνου εάν γίνει στο ίδιο σημείο πάλι . 
Από ψώνια καλά πήγα - στέγνωσα - πήρα αρκετά και ενδιαφέροντα κομιξ και φανζιν (τι σε περιμένει Γιάννη Indian ) . 
Να είμαστε καλά και του χρόνου και να το τιμήσουμε πάλι 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39094
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  143
  • Reputation:   1197
  • Achievement Points:  144
  • Days Won:  1
  • With Us For:  669 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μια μικρή περιήγηση .

 

Από την είσοδο.

 

20230514_151033.thumb.jpg.32c704617744620e5bd8c4c680da69e8.jpg   20230512_171211.thumb.jpg.561c2d41b5105f3cba1a81b01e8c13e9.jpg 

 

Cosplayers , ένα ευχαριστώ στην μικρή αράχνη που πόζαρε ειδικά για εμάς για να μας τιμήσει με τον ιστό της !

 

20230514_151905.thumb.jpg.8f5a5d222a29583ce329470f5f90ba0d.jpg   20230514_151915.thumb.jpg.8a5646c64620793d705db47446a84c41.jpg   SM20230514_151925B.thumb.jpg.238cc7f14ac017d1b344b33f1f233c60.jpg   20230514_151726BC.thumb.jpg.d1a5341f4432b850531c5e0493ab11f7.jpg

 

Καφεδάκι και φαγητό , πολλές επιλογές μέσα και έξω από τον χώρο.

20230512_171039(0).thumb.jpg.f478691d87f7f2031a95f1eab8ea3c80.jpg

 

Από τον χώρο των εκθέσεων .

 

SM20230512_160148.thumb.jpg.6eae2f95bd4df0c02422428413a9da88.jpg  SM20230512_160213.thumb.jpg.e8e673ce2375c5b18432470e088cf198.jpg 

 

SM20230512_160224.thumb.jpg.e96d553c19f6f47b86913f5bbf79378a.jpg  SM20230512_160300.thumb.jpg.b64d28e44784edc41504a0dd8ee4fbb5.jpg

 

Artists Alley.

 

SM20230512_160424.thumb.jpg.8a5252112473d6af4c14c06e516b5bec.jpg SM20230512_160519.thumb.jpg.8015598f1dda13d8137856ca66a270c7.jpg SM20230512_160616.thumb.jpg.8500442fec151bff0af7061893b00dc2.jpg

 

Τα περίπτερα.

Comicdom press και Comicstrip.                                                       Star Comics. Πολύ δύσκολο να μην βρεις κάτι που να το θέλεις.

SM20230512_170840.thumb.jpg.5728e60da1f0c66f8e4ced579858451b.jpg  SM20230512_170825.thumb.jpg.028781da7cf63dabcb12bd6cd0822ffb.jpg

 

Phase Productions (Epifany). Ωραίες προσφορές σε πακέτα Epifany , Selini , Nerdom.                                     Comicworld.

SM20230512_170722.thumb.jpg.8b3d0b667a71f4d7db591b3895d77850.jpg---------   ---------        --SM20230512_170729.thumb.jpg.32f792258e0bbc51d1f79227f5f72846.jpg

 

Otaku Store.                                                                                   Jemma Press. Πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα.

20230512_170754.thumb.jpg.c03d1cc44fb77b840bbf3123667c6160.jpg  SM20230512_170804.thumb.jpg.512dd3b3337ea79f3884553b1d3aeac8.jpg

 

Μικρός Ηρως.   Πλούσια τα ελέη.                                                                          Manga District.

20230514_152138.thumb.jpg.4cf97a8a3a3c303c4f3ac8d4f9471f05.jpg  SM20230512_171011B.thumb.jpg.1ff4bc8539ef21affa707e3de4ea19fb.jpg

 

Οξύ-Mindfood. Ποιοτικές οι εκδόσεις της Οξύ.

Στο ίδιο υψηλό επίπεδο η ευγένεια και η εξυπηρέτηση

από τις κυρίες στο περίπτερο της Οξύ.                                                                                      Anubis. Μια εταιρία που επίσης εκτιμώ για την ποιότητα της.

                                                                                                                                                  ( πάντως δεν έχω ιδέα τι είναι η ιπτάμενη "γαλέρα" πάνω από το περίπτερο

                                                                                                                                                     της Anubis ! )

20230512_170926.thumb.jpg.b2bbe9d98a73f241ece938b3a64a7789.jpg                                                                          20230512_170715.thumb.jpg.f80f443580ef411e950d0b3bd4c02508.jpg

 

 

Στο Solaris  μπορούσε κάποιος να βρει τόμους της Fantagraphics σε καλές τιμές .

(θα είχα βάλει και φωτό αν δεν είχα βάλει προηγουμένως το δάχτυλο πάνω στον φακό! :moutra2:)

 

Μερικές από τις αγορές  : από Star Comics 4 τεύχη Spiderman με εναλλακτικά εξώφυλλα από τους Lorenzo Pastrovicchio , Giada Perissinotto , Vitale Mangiadordi , ήρωες της Ντίσνεϊ στην θέση των ηρώων της Μάρβελ για τον εορτασμό των 100 χρόνων της εταιρίας Disney .Από Οξύ Justice League "Η ολότητα" Vol.1 και Superman American Allien , από Anubis Superman "Τι απέγινε ο άνθρωπος του αύριο" , ιστορία σταθμός των Alan Moore και  Curt Swan  για να την έχω συγκεντρωμένη και στα ελληνικά.

 

20230516_151110.thumb.jpg.1f367aea5485ee62128f4206f76c2ea1.jpg

 

TITO FARACI

 

Ο επίτιμος προσκεκλημένος  στο περίπτερο του Μικρού ήρωα.

 

SM20230514_183647.thumb.jpg.f1ae652d3083b0ee996484ff422e5213.jpg

 

Πολλές οι επιλογές signing για τον Tito Faraci , επέλεξα τα τρία μέρη του "Εχθροί όπως πρώτα" , μια ιστορία που μου άρεσε ιδιαίτερα .

 

SM20230516_103520.thumb.jpg.78803d85d9cfdae83a65835a1e18f890.jpg SM20230516_103317.thumb.jpg.55068d9b05cad20ff3ae7ade6c64912c.jpg 20230516_103836.thumb.jpg.21a7c881dc6c681e21f5e316d9a99438.jpg

 

Κλείνοντας , η παρακάτω φωτό αφιερωμένη ιδιαιτέρως στον @ PhantomDuck που μας βοηθούσε , όπως και στα άλλα παιδιά  στο περίπτερο του Μικρού Ήρωα.

 

SM20230514_191415.thumb.jpg.c2932d32f8a969e903dabb00fab9a195.jpg

 

 

Και του χρόνου να περάσουμε ακόμα καλύτερα και με λιγότερα παράπονα/προβλήματα.

 

 

 

 

SM20230512_170729.jpg

Επεξεργασία από CarpiMan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35244
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Λοιπόν ας πω και εγώ το δικό μου σχόλιο. Προφανώς το Comicdom είναι 100% καλύτερο σε εξωτερικό χώρο πλέον και αν άφησε ένα καλό η πανδημία είναι που φύγαμε από το στριμωξίδι της Ελληνοαμερικάνικης Ένωσης. Τώρα όσον αφορά την διοργάνωση, δεν ξέρω τι έγινε με βραβεία-ομιλίες, πήγα μόνο για αγορές. Εννοείται ως συνήθως δεν είδα ποιοι υπογράφουν και δεν έφερα τα παλιά μου κόμικς για υπογραφές. Πάντα λέω στο επόμενο, πάντα αποτυγχάνω :lol: 

 

Μίλησα με αρκετούς γνωστούς σε εκδοτικές και κάποιους δημιουργούς όπως τον Βαβαγιάννη όπου εκτός από κόμικς, είπαμε και 1-2 πράγματα για τη ραδιοφωνική του εκπομπή την οποία ακούω, γενικά όλοι ήταν συμπαθείς και χαμογελαστοί. Φυσικά μίλησα και με τον @ Malk  που έχει γράψει αγαπημένα μου κόμικς και είτε σε φεστιβάλ κόμικς είτε σε εκδηλώσεις σε μαγαζιά πάντα τον χαιρετάω και πάντα του λέω ότι ξέχασα να φέρω τα κόμικς για υπογραφή. Θα γίνει κάποια στιγμή όμως, ειδικά το Alone δεν το αφήνω ανυπόγραφο!

 

Από εκεί και μετά είναι προφανής η προσπάθεια του Comicdom να γίνει ένα AthensCon σε ανοιχτό χώρο με αύξηση των πάγκων και ακόμα περισσότερα μαγαζιά είτε με κόμικς είτε με φιγούρες κτλ, αλλά αυτό που συνέβη στο Artists Alley δεν θα το έλεγα ούτε άβολο, ούτε στριμόκωλο. Ήταν απαράδεκτο. Μία εβδομάδα πριν είχα πάει στο Bio Festival στον ίδιο χώρο για επαγγελματικούς λόγους και ενώ δεν είχε τόσο κόσμο, οι πάγκοι ήταν μοιρασμένοι τουλάχιστον ώστε να υπάρχουν σαφείς διάδρομοι. Βάλανε όλους τους δημιουργούς μαζί, πάγκους αντικρυστά και ενδιάμεσα ελάχιστος χώρος, σταμάταγες να δεις κάτι και από πίσω όλοι σταματάγανε ή σπρώχνανε, πέφτανε τεύχη κάτω κατά λάθος και εννοείται σε καλλιτέχνες με πολύ κόσμο που ήθελε υπογραφές γινόταν το αδιαχώρητο. Ακόμα και πέρυσι στην Κλαυθμώνος με μέτρα κόβιντ γενικά ενεργά, είχε μεν λιγότερους καλλιτέχνες αλλά κάπως ρυθμιζόταν. 

 

Θα μου πεις βέβαια ότι πήγα Σάββατο απόγευμα που οκ είναι το peak του κόσμου. Σόρρυ, αλλά δε με ενδιαφέρει. Ένα φεστιβάλ δεν διοργανώνεται έτσι ώστε να κυκλοφορεί άνετα ο μέσος αριθμός κόσμου, άρα τις μισές ώρες στρίμωγμα και τις άλλες μισές άνετα. Διοργανώνεται ώστε να κυκλοφορεί ΠΑΝΤΑ άνετα ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ δυνατός κόσμος. Αν δεν μπορούσε να γίνει αυτό με βάση το χώρο που είχαν, ας βάζανε λιγότερους πάγκους (όχι καλλιτεχνών φυσικά) ή να έπαιρναν παραπάνω χώρο στην Τεχνόπολη. Ακόμα και στους εμπόρους δεν ήταν καλύτερα τα πράγματα, αλλά ειλικρινά υπήρχαν καλλιτέχνες που δεν πήγα να δω τους πάγκους, γιατί είχα πελαγώσει από το πόσο κόσμο είχε.

 

Το είχα φανταστεί λίγο πιο άνετο στην Τεχνόπολη και εννοείται δε συγκρίνεται με εποχές Ελληνοαμερικανικής/Ελληνογαλλικής, αλλά εχθρός του καλού είναι το καλύτερο και το Comicdom ό,τι και να γίνει στο τέλος πάντα παραμένει ένα φεστιβάλ με προβληματικές πλευρές. Έλυσε το θέμα του ενιαίου χώρου και ως ένα βαθμό του στριμωξιδιού στα καταστήματα, αλλά θεωρώ ασέβεια προς κοινό και καλλιτέχνες όλο αυτό στο Μηχανουργείο. Αυτό το θέμα πρέπει να λυθεί του χρόνου, αλλά από την άλλη το να περιμένω από ένα φεστιβάλ που έπρεπε να έρθει πανδημία για να φύγει από την πήχτρα που ζούσαμε στη Μασσαλίας, μάλλον ζητάω πολλά. Καλές αγορές λοιπόν και τα λέμε και την επόμενη άνοιξη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εγώ έκανα ό,τι είχα κάνει και στα 2 προηγούμενα Comicdom που είχαν γίνει στην Κλαυθμώνος: πήγα την Παρασκευή λίγο μετά τις 11:00. Έτσι ο κόσμος δεν ήταν αρκετός, και είχα την ευκαιρία να χαζέψω με την ησυχία μου τα κομιξομάγαζα αλλά και τους πάγκους των Ελλήνων καλλιτεχνών. Εννοείται ότι ο χώρος είναι ο καλύτερος σε σχέση με όλα τα Comicdom που έχουν γίνει ποτέ. Από αγορές πήρα κυρίως πράγματα που είχα στη wishlist μου, με μερικές φυσικά εξαιρέσεις αν κάτι μου τράβαγε την προσοχή. Σίγουρα είναι κρίμα που δεν συνάντησα τον Faraci, αλλά πλέον ρίχνω μεγαλύτερο βάρος στο να βρω κομμάτια για τη συλλογή μου, κάτι που έκανα. Ραντεβού στο επόμενο.

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5268
  • Reputation:   56245
  • Achievement Points:  5440
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Φίλε ION να σε ρωτήσω κάτι;

 

Spoiler

Μήπως είσαι αμυγδάλου; :D

Spoiler

Ναι... ξέρω... αστείο κορυφαίας ποιότητας! :wall:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

2 ώρες πριν, constantinople είπε:

Φίλε ION να σε ρωτήσω κάτι;

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Μήπως είσαι αμυγδάλου; :D

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ναι... ξέρω... αστείο κορυφαίας ποιότητας! :wall:

 

 

Πρέπει να είσαι ο 358ος που το ρωτάει αυτό  :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   95048
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4651 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ ξέρω αλλά δεν λέω... :poke2:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.