Μετάβαση στο περιεχόμενο

JUDGE DREDD: ΔΙΚΑΣΤΗΣ ΝΤΡΕΝΤ - ΜΕΤΑΜΕΛΕΙΑ


Argail

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
JUDGE DREDD: ΔΙΚΑΣΤΗΣ ΝΤΡΕΝΤ - ΜΕΤΑΜΕΛΕΙΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Ken Niemand
Σχέδιο:
Tom Foster
Σχέδιο εξωφύλλου:
Toby Willsmer
Hμερ. έκδοσης:
12-01-2023
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Επιστ. Φαντασίας
Μέγεθος:
21.0 x 28.0
Σελίδες:
84
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Γαβριήλ Τομπαλίδης
Lettering:
Τίνα Χελιώτη
Επιμέλεια:
Λεωκράτης Ανεμοδουράς
Πρωτότυπος τίτλος:
Judge Dredd: A Penitent Man
Προέλευση:
Βρετανική
ISBN:
978-618-206-126-8
Ονομαστική τιμή:
9,90€

  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

DREDDMETAMELEIA_0001.jpg  DREDDMETAMELEIA_0001z.jpg

 

Η δεύτερη αυτόνομη έκδοση του Δικαστή από τον Μικρό Ήρωα. Δεν το διάβασα ακόμη, το σχέδιο φαίνεται πολύ ωραίο και σκοτεινό, τα περιεχόμενα είναι η βασική ιστορία Μεταμέλεια που αποτελείται από δύο μέρη και περιέχονται και τα δύο, το δεύτερο μέρος ονομάζεται "Ειλικρίνεια" και περιέχεται και σε ολοσέλιδο εσωτερικά το εξώφυλλο της,  μία μικρή 5σέλιδη ασπρόμαυρη ιστορία με την Δικαστή Κασσάνδρα Άντερσον με τίτλο "Όνειρο Θανάτου" και στην μέσα πλευρά των Εξωφύλλων έχουμε μερικά άρθρα του Γαβριήλ Τομπαλίδη για την "Αποικία του Τιτάνα", τον Δικαστή Ντρέντ, την Δικαστή Κασσάνδρα και τον Ψυχικό τομέα (Psi Division).

Η Ποιότητα είναι ίδια με το προηγούμενο, νομίζω ελαφρώς πιο χοντρά είναι τα εξώφυλλα.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Argail changed the title to JUDGE DREDD: ΔΙΚΑΣΤΗΣ ΝΤΡΕΝΤ - ΜΕΤΑΜΕΛΕΙΑ

  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  706 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το πήρα χθες! Έχω διαβάσει τη μικρή ιστορία με την Anderson και κάμποσο από το πρώτο μέρος της κεντρικής ιστορίας. Το φυλάω σε περιφραγμένο χώρο με ηλεκτροφόρα σύρματα και  τρία ντόπερμαν. Στην είσοδο έχω αναγνώριση αμφιβληστροειδούς. Το προτείνω ανεπιφύλακτα. Εξαιρετικό σχέδιο και - μέχρι τώρα- ενδιαφέρον σενάριο. Πολύ καλή δουλειά από τον Small Hero. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  217
  • Reputation:   2067
  • Achievement Points:  267
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1825 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Το είχα πάρει από το Athens Con μαζί με το προηγούμενο . Δεν είχα ιδέα από ντρεντ , αλλά και τα 2 τεύχη ήταν έρωτας με την πρώτη ανάγνωση ...

Το μεταμέλεια μου άρεσε ελαφρώς περισσότερο από το πρώτο .

Σαν έκδοση θα ήθελα λίγο πιο χοντρό εξώφυλλο και εσωτερικές σελίδες και νομίζω με την υγρασία θα έχει θεματακια...αλλά οκ 84 σελίδες μεγάλο μέγεθος 10 ευρώ, με τις τιμές που κυκλοφορούν...νομίζω είναι καλό deal...

Προτείνετε σε όσους ξέρουν η δεν ξέρουν (όπως εγώ) από ντρεντ...

Μακάρι να δούμε και επόμενα και να βγαίνουν 2-3 τεύχη μέσα στο χρόνο!

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το. Πήρα, ακόμα δεν το διάβασα, με μια. Πρώτη ματιά, καλή έκδοση, λίγο ακριβό, αλλά η ποιότητα είναι πάρα πολύ καλή!! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  10084
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  57
  • Reputation:   780
  • Achievement Points:  65
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5420 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το πήρα προχθές και το διάβασα σήμερα. Πολύ καλή ιστορία και εξαιρετική έκδοση.

Είναι το ιδανικό format για τις ιστορίες του Dredd. Δυο-τρεις τέτοιες εκδόσεις τη χρονιά

θα ήταν μια χαρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Διάβασα και τα δύο Dredd του Μικρού Ήρωα, στο άλλο thread δεν με αφήνει να βάλω απάντηση και δεν ξέρω γιατί.

Καταρχήν η σχέση μου με τον δικαστή είναι επιφανειακή 2-3 μικρές ιστορίες και την ταινία με τον Σταλόνε έχω δει μόνο.

Το πρώτο(Έλεγχος) με μπέρδεψε αρκετά, πολλά πρόσωπα και γρήγορες πληροφορίες(καλή η προσπάθεια της εκδοτικής να βάλει στήλες με πληροφορίες αλλά δεν με κάλυψαν αρκετά σαν νέο αναγνώστη), μετά την μέση κατάλαβα τι θέλει να πει, δεν με τρέλανε κυρίως για αυτό το λόγο. Το σχέδιο εξαιρετικό.

Για αυτό εδώ (Μεταμέλεια) πολύ καλύτερη ιστορία, μου άρεσε αρκετά και θα επενδύσω χρόνο να διαβάσω από Μπλεκ και Non Stop Comics αλλά και από τα παλιά της H2O που τα έχω αδιάβαστα.

Ωραία ιστορία, ωραίο σχέδιο, ωραία έκδοση. 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34888
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δεν ήμουν από αυτούς που είχαν πάρει με καλό μάτι τις πιο σύγχρονες περιπέτειες του Ντρεντ, ειδικά στο Non Stop Comics, ωστόσο αποφάσισα να στηρίξω ενεργά τα αυτοτελή τεύχη του ήρωα θεωρώντας πως το μη σπάσιμο της ιστορίας και η πιθανότητα καλύτερης επιλογής ιστοριών θα οδηγούσε σε καλύτερο αποτέλεσμα. Το συγκεκριμένο κόμικ αποτελεί και πανηγυρική δικαίωση της εκδοτικής, αφού δε μου άρεσε απλώς η ιστορία, με εξέπληξε ανά σημεία με το πόσο βαθιά και όμορφη ήταν ενώ παράλληλα η έκδοση είναι υπέροχη.

 

Σε αντίθεση με τις ιστορίες στα περιοδικά, το μεγάλο αφιέρωμα στο εσωτερικό σου δίνει πάρα μα πάρα πολλά βοηθητικά στοιχεία και έννοιες που αφορούν το σύμπαν του Ντρεντ και επιτέλους δε νιώθω ότι πηγαίνουμε στα τυφλά και ό,τι κάτσει. Κατά δεύτερον η ιστορία καθ' αυτή αφορά την ιστορία ενός πρώην Δικαστή που έχει περάσει 20 χρόνια στην πιο σκληρή φυλακή για ένα αδίκημα που διέπραξε και ο οποίος επιστρέφει με μεταμέλεια στη ζωή στη Γη σαν εργάτης. Ωστόσο θα αποκαλύψει στον Ντρεντ ότι εντός των Δικαστών υπάρχει μια συνομωσία απέναντι στους σωφρονισμένους και αργά και σταθερά αρχίζει να αλλάζει το προφίλ του και τον τρόπο που τον βλέπουν οι Δικαστές, ενώ ο Ντρεντ έχει πάντα υποψίες για όλους.

 

Οι χαρακτήρες αναπτύσσονται καταπληκτικά και ειδικά το πρώτο επεισόδιο είναι πάρα πολύ καλό. Το δεύτερο είναι ανά σημεία λίγο πιο πολύπλοκο, αλλά η ιστορία αναπτύσσεται όμορφα και τελειώνει με τον τέλειο τρόπο. Το σχέδιο μου θύμισε τον ρεαλισμό του Storm, φανταστική δουλειά και στη δράση και στα πρόσωπα και άψογη εξυπηρέτηση της πλοκής. Συνολικά πρόκειται λοιπόν για μια ιστορία που αξίζει με τα χίλια να διαβάσετε και μία ακόμα πολύ καλή έκδοση στα πρότυπα των εκδόσεων Μικρός Ήρως. Εύχομαι να υπάρξει ανάλογη συνέχεια με εξίσου καλές επιλογές ιστοριών και φυσικά περισσότερο Ντρεντ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Σήμερα τελείωσα την ανάγνωση του και θα ήθελα να μοιραστώ τις απόψεις μου πάνω στο κόμικ μαζί σας. Αρχικά,να ξεκινήσω λέγοντας, ότι πέραν των τόμων της Sελινι και των πολυθεματικών περιοδικών του Μικρού Ήρωα, δεν έχω έρθει ξανά σε επαφή με τον Δικαστή. Οπότε, θεωρώ, ότι μέσω αυτού του τεύχους, γνώρισα -επιτέλους- τον Δικαστή Dredd, όχι μέσω ρετρό ιστοριών, των οποίων η ηλικία είναι τόσο έντονα διακριτή, με αποτέλεσμα ακόμα κι εγώ, ένας αναγνώστης που δεν ενοχλείτε από τις παλιές ιστορίες, να τις θεωρώ ξεπερασμένες, ούτε όμως και μέσω σύγχρονων, αλλά ολιγοσέλιδων ιστοριών του σωρού, αλλά από μία πολυσέλιδη, μοντέρνα ιστορία, η οποία δημοσιεύεται αυτόνομα. Πρέπει να πω ότι εντυπωσιάσθηκα!

 

ΠΕΡΙΛΗΨΗ & ΣΕΝΑΡΙΟ

Το σενάριο μας μεταφέρει άψογα σε μία δυστοπική, μελλοντική κοινωνία, στην οποία το Υπουργείο Δικαιοσύνης, έχει τον ανώτατο έλεγχο και στην οποία οι νόμοι, σε κάνουν να ασφυκτιάς! Επίσης, άξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι η ιστορία, χωρίζεται σε δύο μέρη, στο πρώτο βλέπουμε τον Άσερ, έναν πρώην δικαστή, να αποφυλακίζεται, έπειτα από είκοσι χρόνια κάθειρξης από τις φυλακές υψίστης ασφαλείας του Τιτάνα και να προσπαθεί να προσαρμοστεί στην Γη . Στην πορεία μαθαίνουμε πως ο λόγος για τον οποίο βρέθηκε εκεί, ήταν ο ξυλοδαρμός πολίτη μέχρι θανάτου. Εν συνεχεία πληροφορούμαστε για το "καλωσόρισμα", που επιφυλάσσει η ΕΙ.Ο.Δ.( ΕΙδική Ομάδα Δικαστών), σε όσους επιστρέφουν από τις φυλακές. Ουσιαστικά, είναι ένα πρόγραμμα παρενόχλησης κι εκφοβισμού, ώστε να διασφαλίσουν, ότι όσοι επιστρέψουν, είτε θα "αυτοκτονήσουν", είτε να εγκαταλείψουν τη Μέγκα- Σίτι.  Ο Άσερ, έρχεται αντιμέτωπος με αυτό το πρόγραμμα, και ως εκ τούτου, κάποιοι άγνωστοι διαρρήκτουν το σπίτι του και διαλύουν, ενώ δέχεται κι επίθεση από μια συμμορία, η οποία προφανώς δρα για λογαριασμό της ΕΙ.Ο.Δ. Ωστόσο, οι Δικαστές, υπολόγισαν χωρίς τον ξενοδόχο, καθώς και ο Άσερ, αποδεικνύεται ικανότατος αντίπαλος, ενώ ο σκληρός μα τίμιος Dredd, παίρνει το μέρος του, με αποτέλεσμα να καθίσταται το έργο των Δικαστών, ακόμα δυσκολότερο κι εντέλει να αποτυγχάνει.Στο δεύτερο μέρος, έχουμε μια πιο σύντομη, μα εξίσου συναρπαστική περιπέτεια, στην οποία ο ήρωάς μας

  Hide contents

μετά την αποκατάσταση του ονόματός του από τον Dredd έχει γίνει κι αυτός εργάζεται πλέον στο σώμα ανακύκλωσης. Έπειτα από ένα τρομερό τροχαίο ατύχημα, ανακαλύπτονται δύο πτώματα μαφιόζων, οι οποίοι φέρουν κάτι που ομοιάζει με τα δικά μας USB sticks και μέσα του περιέχονται απόρρητες πληροφορίες του Υπουργείου Δικαιοσύνης. Ο Άσερ, το αφαιρεί μυστικά, με σκοπό να το πουλήσει στη μαφία και να κερδίσει χρήματα( αν και ο στόχος του, είναι να ξεγελάσει τη μαφία, να τους το πουλήσει και μετά να , τα οποία

  Hide contents

επιθυμεί να τα δώσει στην κόρη του θύματός του.

Κατ' εμέ, βλέπουμε έναν αλτρουιστή κι εντελώς μεταμελημένο Άσερ, ο οποίος όχι απλά δεν είναι κακός, αλλά ουσιαστικά, είναι ένας άνθρωπος μάλαμα! Τέλος πάντων, για να μην τα πολυλογώ, η ιστορία έχει γλυκόπικρη κατάληξη. Το φινάλε είναι συγκινητικό και συνάμα αποκαρδιωτικό.

Πολύ δυνατό, βλέπουμε την ανθρώπινη πλευρά του Dredd, η οποία εν μέρει οφείλεται στην τιμιότητα που τον διέπει, αλλά, η προσωπική μου άποψη, είναι ότι ο Dredd, είναι ένας ανθρώπινος χαρακτήρας, ανάμεσα σε διεφθαρμένους/ τρελούς δικαστές. Απλά  έχει μεγαλώσει με τέτοιες αρχές που εμποδίζεται από το να γίνει ο τυπικός ήρωας. Γι' αυτό θεωρώ, ότι όσοι τον χαρακτηρίζουν ως αντιήρωα, έχουν δίκιο!

 

ΣΧΕΔΙΟ ΚΑΙ ΧΡΩΜΑ

Τέλος πάντων, υπερανάλυσα το σενάριο μου φαίνεται, οπότε ας περάσουμε στο άλλο σκέλος του κόμικ, δηλαδή στο σχέδιο. Λεπτομερές και φουτουριστικό, συνθέτει άψογα την ατμόσφαιρα δυσφορίας, ενώ μας μεταφέρει με υπέροχο τρόπο στην πόλη του - όχι και τόσο μακρινού- μέλλοντος.  Δεν έχω πολλά περισσότερα πράγματα να πω, πέραν του ότι εν΄ω σε γενικές γραμμές θα το χαρακτήριζα πολύ καλό, ώρες- ώρες μου φαινόταν κάπως παράξενο κι αυτό πιστεύω ότι έγκειται στο γεγονός ότι δεν έχω συνηθίσει να διαβάζω πρόσφατες βρετανικές περιπέτειες, οι οποίες ομολογουμένως έχουν αρκετά ιδιαίτερη σχεδιαστική τεχνοτροπία η οποία ξενίζει έναν μη υποψιασμένο αναγνώστη, του οποίου το μάτι δεν την έχει συνηθίσει. Ο χρωματισμός, έντονος, ζωντανός και απόλυτα ταιριαστός στην ιστορία, μου θυμίζει λίγο τον χρωματισμό του Στορμ( τον οποίο λατρεύω)!

 

ΕΚΔΟΣΗ

Η ποιότητα της έκδοσης βρίσκεται στα γνωστά, υψηλά standars που έχει θέσει η εκδοτική πολύ καιρό τώρα! Γυαλιστερές και αρκετά χοντρές σελίδες, στις οποίες αναδεικνύεται καλύτερα ο ήδη εξαίσιος χρωματισμός, ενώ η βιβλιοδεσία, είναι γερή κι ανθεκτική( αν και γι' αυτό θα είμαστε σίγουροι μετά από ~15 χρόνια). Επιπλέον, να συγχαρώ τους συντελεστές που δεν αφήνουν έκδοση απλαισίωτη από άρθρα! Πραγματικά δείχνει ότι σέβονται τους αναγνώστες τους( κλισέ φράση, αλλά εδώ όντως ισχύει). Δηλαδή, θα μπορούσαν απλά να μας σερβίρουν την ιστορία, με αποτέλεσμα, ο μη γνώστης να παραξενευτεί, να μπερδευτεί ίσως και να αναγκαστεί να παρατήσει το κόμικ(!!!) Ευτυχώς όμως, τα πολύ καλογραμμένα κι εμπεριστατωμένα μα και σύντομα άρθρα, καταφέρνουν, δίχως να σε κουράσουν, να σου μεταδώσουν ορισμένες βασικές πληροφορίες γύρω από το κόμικ και την συγκεκριμένη ιστορία! Εν συνεχεία, η μετάφραση είναι μια χαρά( αν και δεν έχω το πρωτότυπο, δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα, κατά τη διάρκεια της ανάγνωσης, οπότε νομίζω ότι έγινε καλή δουλειά). Μόνο δύο παρατηρήσεις έχω να κάνω. Κατ' αρχάς, όλοι λένε "Ναι σερ", "Ό,τι πείτε σερ", δηλαδή χρησιμοποιείται συνεχώς αυτό το ακαλαίσθητο( κατά την προσωπική μου άποψη) "σερ". Μπορείτε να πείτε "κύριος", μπορείτε να το αφήσετε σκέτο "Ναι", "Ό,τι πείτε". Βέβαια, καταλαβαίνω, ότι σίγουρα υπάρχει κάποιος λόγος που προτιμήθηκε αυτή η λέξη, οπότε κι εδώ είμαι καλυμμένος.  Κατά δεύτερον, οι πινακίδες, οι επιγραφές και οι ταμπέλες, έχουν μείνει αμετάφραστες. Υπό κανονικές συνθήκες, ούτε που θα το παρατηρούσα, αλλά επειδή η σχεδιαστική τεχνοτροπία, αν και εντελώς διαφορετική από αυτό που έχω συνηθίσει ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα, μου τράβηξε τόσο τη προσοχή που παρατηρούσα αρκετή ώρα το κάθε καρέ, υπέπεσε στην αντίληψή μου κι αυτό το μικρό ατόπημα. Αλλά κατά τα λοιπά, η έκδοση δεν έχει κανένα απολύτως θέμα! Οπότε, συγχαρητήρια, χίλια μπράβο και η συμβουλή μου είναι, να συνεχίσετε την καλή δουλειά σας, γιατί χρειαζόμαστε εκδότες κόμικς σαν εσάς!:pray:

Spoiler

Υ.Γ.

On 13/1/2023 στο 10:14 ΠΜ, Argail είπε:

Η Ποιότητα είναι ίδια με το προηγούμενο, νομίζω ελαφρώς πιο χοντρά είναι τα εξώφυλλα.

Πιο χοντρά και λιγότερο γυαλιστερά!:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21492
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Για να πω την αλήθεια ποτέ δεν μου άρεσε ο Δικαστής Ντρεντ. Με την έκδοση της Sελινι δεν ασχολήθηκα (λόγω έλλειψη χρώματος) και από τα Μπλεκ που διάβασα κανα δυο ιστορίες τις βρήκα ανούσιες και ακαταλαβίστικες, άσε που βρίσκω και κάπως αποκρουστικό τον Ντρεντ :oops:.

Αλλά διαβάζοντας τόσο καλές κριτικές για αυτά τα δύο άλμπουμ που έβγαλε ο "Μικρός Ήρως", "ψήνομαι" να δώσω άλλη μία ευκαιρία.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

27 λεπτά πριν, hudson είπε:

Για να πω την αλήθεια ποτέ δεν μου άρεσε ο Δικαστής Ντρεντ. Με την έκδοση της Sελινι δεν ασχολήθηκα (λόγω έλλειψη χρώματος) και από τα Μπλεκ που διάβασα κανα δυο ιστορίες τις βρήκα ανούσιες και ακαταλαβίστικες, άσε που βρίσκω και κάπως αποκρουστικό τον Ντρεντ :oops:.

Αλλά διαβάζοντας τόσο καλές κριτικές για αυτά τα δύο άλμπουμ που έβγαλε ο "Μικρός Ήρως", "ψήνομαι" να δώσω άλλη μία ευκαιρία.  

Είναι αυτό που λέω στην εισαγωγή του ποστ μου. Καμία σχέση με τις ρετρό και πεπαλαιωμένες ιστορίες( τις οποίες ναι μεν απολαμβάνω, αλλά η ηλικία τους είναι εμφανής), αλλά ούτε και με τις ολιγοσέλιδες μπούρδες που διαβάζαμε στο Μπλεκ και Non- Stop Comics. Επίσης, ο  Dredd, κατ' εμέ είναι από τους πιο αδικημένους αντιήρωες των κόμικς. Τέλος πάντων, πάρε και αυτά( ειδικά τη "Μεταμέλεια") κι αν ούτε σε αυτά βρεις κάτι να σου τραβήξει το ενδιαφέρον, τότε σε συμβουλεύω να τα παρατήσεις! Εξάλλου, δεν απευθύνονται όλα σε όλους!:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  639
  • Reputation:   5745
  • Achievement Points:  646
  • Days Won:  5
  • With Us For:  902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ hudson  αξίζει να έχεις στη συλλογή σου το ''Οι ολοκληρωμένες υποθέσεις 02.1'' . Η ιστορία είναι περίπου 160 σελίδες και θεωρώ οτι είναι απ' τις καλύτερες ιστορίες του Dredd.
Τα κόμικς του Dredd δεν έχουν πολύ αναλυτικά και περιγραφικά σενάρια, στηρίζονται περισσότερο στην ατμόσφαιρα και στο cyberpunk δυστοπικό σύμπαν που εμπνεύστηκε ο δημιουργός.
Ασταμάτητη δράση, bad ass συμπεριφορές και ατάκες , αφιλόξενοι κόσμοι γεμάτοι ρομποτ,μεταλαγμένους,τέρατα, ζωντανούς νεκρούς και οτι αλλο μπορείς να φανταστείς...

Το συγκεκριμένο που σου προτείνω είναι αντιπροσωπευτικό για τον κόσμο του Dredd και περιέχει το πρώτο ταξίδι στην ''Καταραμένη Γη''
Sci-Fi καφρίλα σε ένα ξέφρενο road trip! (επίσης βρήκα σε αρκετά σημεία ομοιότητες στο σενάριο με το ''Old man Logan'')

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

4 λεπτά πριν, Guts είπε:

@ hudson  αξίζει να έχεις στη συλλογή σου το ''Οι ολοκληρωμένες υποθέσεις 02.1'' . Η ιστορία είναι περίπου 160 σελίδες και θεωρώ οτι είναι απ' τις καλύτερες ιστορίες του Dredd.
Τα κόμικς του Dredd δεν έχουν πολύ αναλυτικά και περιγραφικά σενάρια, στηρίζονται περισσότερο στην ατμόσφαιρα και στο cyberpunk δυστοπικό σύμπαν που εμπνεύστηκε ο δημιουργός.
Ασταμάτητη δράση, bad ass συμπεριφορές και ατάκες , αφιλόξενοι κόσμοι γεμάτοι ρομποτ,μεταλαγμένους,τέρατα,νεκρούς και οτι αλλο μπορείς να φανταστείς...

Το συγκεκριμένο που σου προτείνω είναι αντιπροσωπευτικό για τον κόσμο του Dredd και περιέχει το πρώτο ταξίδι στην ''Καταραμένη Γη''
Sci-Fi καφρίλα σε ένα ξέφρενο road trip! (επίσης βρήκα σε αρκετά σημεία ομοιότητες στο σενάριο με το ''Old man Logan'')

Όντως, καλή πρόταση και γενικά @ hudson η ιστορία που σου προτείνει ο @ Guts , θεωρείται( όχι αδικαιολόγητα) από τις κορυφαίες ιστορίες του ήρωα, αν όχι η κορυφαία. Εντούτοις, εγώ απόλαυσα περισσότερο αυτή του παρόντος άλμπουμ, για δύο λόγους. Αρχικά, είναι πιο πρόσφατη, αν και αυτό δεν αποτελεί τόσο πρόβλημα, γιατί απ' όσο ξέρω, δεν έχεις θέμα με τα πιο παλιά κόμικς. Το βασικό όμως, είναι ότι η "Καταραμένη Γη" είναι μια καθαρή sci-fi περιπέτεια! Πολύ καλό, αλλά ως εκεί. Το παρόν έχει ορισμένες- πολύ ενδιαφέρουσες κατά τη γνώμη μου- κοινωνικές πτυχές του δυστοπικού κόσμου του Dredd. Θεωρώ, ότι το ιδανικότερη λύση, είναι να προμηθευτείς και τις δύο ιστορίες( βρίσκονται παντού) και να τις διαβάσεις στο καπάκι. Έτσι νομίζω θα πάρεις μια καλή γεύση από Δικαστή κι έχοντας διαβάσει ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί από το σύμπαν του αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, θα μπορείς ευκολότερα να καταλήξεις στο αν σου αρέσει ή όχι ο Dredd.

 

Υ.Γ. Τώρα που λέγαμε για την "Καταραμένη Γη", άνοιξα τον τόμο της Sελινι και θυμήθηκα τι όμορφα μυρίζει το χαρτί! Να 'σαι καλά φίλε @ Guts !:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21492
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

@ Θοδωρής Καραπάνος και @ Guts ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Η αλήθεια είναι ότι κάποτε ήθελα να ξεκινήσω την έκδοση της Sελινι, αλλά επειδή δεν έβρισκα πουθενά τον 01.1, δεν ήθελα να πάρω μια συλλογή χωρίς τον πρώτο τόμο νομίζοντας ότι θα μου λείπει κομμάτι της ιστορίας. Αλλά αν το 02.1 διαβάζεται και αυτόνομα, ίσως και να το πάρω. Θα αρχίσω πρώτα με την έκδοση του "Μικρού ήρωα" και αν μου αρέσει θα πάρω και της Sελινι.

Ευχαριστώ και πάλι.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  217
  • Reputation:   2067
  • Achievement Points:  267
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1825 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  34

9 hours ago, hudson said:

@ Θοδωρής Καραπάνος και @ Guts ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Η αλήθεια είναι ότι κάποτε ήθελα να ξεκινήσω την έκδοση της Sελινι, αλλά επειδή δεν έβρισκα πουθενά τον 01.1, δεν ήθελα να πάρω μια συλλογή χωρίς τον πρώτο τόμο νομίζοντας ότι θα μου λείπει κομμάτι της ιστορίας. Αλλά αν το 02.1 διαβάζεται και αυτόνομα, ίσως και να το πάρω. Θα αρχίσω πρώτα με την έκδοση του "Μικρού ήρωα" και αν μου αρέσει θα πάρω και της Sελινι.

Ευχαριστώ και πάλι.  

Αν και έχουν βγει τα συμπεράσματα σας, να προσθέσω και εγώ γρήγορα την προσωπική μου εμπειρία...

 

Και εγώ δεν είχα ιδέα απο Dredd . Μάλιστα όταν έπαιρνα το Non-Stop δεν διάβασα ποτέ τις μικρές ιστοριούλες που είχε.

Στο AthensCon, πήρα που πήρα τόσο πράγματα, λέω δεν παίρνω και αυτά απο μικρό ήρωα να στηρίξω βρε παιδί μου την εκδοτική και ας μην έχω διαβάσει ποτέ Dredd.

Τα συγκεκριμένα 2 άλμπουμ, μου άρεσαν αρκετά, όντας και πιο σύγχρονες ιστορίες. Με έβαλαν κατευθείαν στο κόσμο του Dredd, που πραγματικά μοιάζει πολύ γεμάτος και μεγάλος και μου έδωσαν και την περιέργεια να μάθω και άλλα.

Όταν πήγα παζάρι βιβλίου και είδα όλους τους τόμους τις Selini σε πολύ καλή τιμή, τους πήρα χωρίς δεύτερη σκέψη και πραγματικά δεν το μετάνιωσα καθόλου. 

Πράγματι όπως λέει και ο φίλος @ Θοδωρής Καραπάνος  μπορεί να είναι πιο παλιές ιστορίες και οι μεγάλες να είναι 2-3 στην σειρά, αλλά επειδή τα παίρνει με την σειρά και τα διαβάσεις και όλα μαζί , σε κερδίζει σαν σειρά και σου ανοίγει χώρο για πολλές καλές ιστορίες για να ασχοληθείς στην συνέχεια.

Οπότε προτείνω να ξεκινήσει κάποιος απο τα 2 του Μικρού Ήρωα , να πάει μετά να πάει σε εκείνη της Selini και πιστεύω ότι η σειρά θα τον κερδίσει.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4443
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Παιδιά θέλω την βοήθειά σας. Σκέφτομαι να αποκτήσω τον καινούριο τόμο. Θα είναι η πρώτη μου αγορά με τον συγκεκριμένο ήρωα. Χρειάζεται να έχω διαβάσει και τα προηγούμενα? Η μόνη επαφή με τον δικαστή είναι από την ταινία του σταλόνε. 

Επεξεργασία από daredevil21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  639
  • Reputation:   5745
  • Achievement Points:  646
  • Days Won:  5
  • With Us For:  902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 hour ago, daredevil21 said:

Παιδιά θέλω την βοήθειά σας. Σκέφτομαι να αποκτήσω τον καινούριο τόμο. Θα είναι η πρώτη μου αγορά με τον συγκεκριμένο ήρωα. Χρειάζεται να έχω διαβάσει και τα προηγούμενα? Η μόνη επαφή με τον δικαστή είναι από την ταινία του σταλόνε. 

 

Δεν έχω διαβάσει ακόμα το καινούριο τεύχος,(Το τέλος των ημερών) αλλά νομίζω η ιστορία και το σχέδιο είναι σε αρκετά καλά επίπεδα.

Οι ιστορίες του Dredd είναι κυρίως αυτόνομες, οπότε δεν είναι απαραίτητο να έχεις διαβάσει κάτι άλλο πρίν. Πιστεύω θα το απολαύσεις μια χαρά.

Αν θές μπορείς να δείς και την ταινία Dredd (2012) που είναι πολύ καλύτερη απ'του Σταλόνε, και είναι και πιο κοντά στη λογική των κόμικς του Dredd.

 

:beer:

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4443
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

On 17/3/2024 στο 3:05 ΜΜ, Guts είπε:

 

Δεν έχω διαβάσει ακόμα το καινούριο τεύχος,(Το τέλος των ημερών) αλλά νομίζω η ιστορία και το σχέδιο είναι σε αρκετά καλά επίπεδα.

Οι ιστορίες του Dredd είναι κυρίως αυτόνομες, οπότε δεν είναι απαραίτητο να έχεις διαβάσει κάτι άλλο πρίν. Πιστεύω θα το απολαύσεις μια χαρά.

Αν θές μπορείς να δείς και την ταινία Dredd (2012) που είναι πολύ καλύτερη απ'του Σταλόνε, και είναι και πιο κοντά στη λογική των κόμικς του Dredd.

 

:beer:

Τελικά αγοράστηκε και διαβάστηκε φίλε @ Guts . Θα γράφω μία κριτική μόλις γίνει η παρουσίαση του τόμου. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.