Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα από τις εκδόσεις "ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ" (2023)


hudson

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  541
  • Reputation:   5509
  • Achievement Points:  608
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5473 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

εγω παντως καταθετω και μια αλλη οπτικη γωνια 

 

κατα γενικη ομολογια το τελευταιο ιζνογκουντ ηταν  αθλιο  . τα τελευταια λουκυ εμενα (και πολυ κοσμο ) με εχουν απογοητευσει παρα πολυ και θεωρουνται απο τα χειροτερα της σειρας οπως   δεν μπορω να πω οτι ξετρελαθηκα με το τελευταιο μορτιμερ  ουτε πεθαινω  με τα λουκυ κιντ ιδιαιτερα 

 

οποτε δεν ιδρωνω οταν η μαμουθ εχει καθυστερισεις η σφυριζει αδιαφορα με την σειρα και την περιοδικοτητα . δοξα τον θεο των κομιξ υπαρχουν τοσες πολλες εκδοσεις πλεον στην αγορα που δεν προλαβαινω να αγοραζω 

 

ακομη δεν βρισκω δοκιμο να προσπαθουμε να καταλαβουμε μια εταιρια η οποια εχει ενα ιδιαιτερο στυλ πολλα χρονια τωρα και δεν δειχνει να αλλαζει σε κατι αλλο ,

 

οποτε εχω χαλαρωσει κοιταω οτι ερχεται οποτε ερχεται και τελειωνει η υποθεση 

 

 

 

 

 

 

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 490
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

H αλήθεια είναι ότι το τελευταίο Ιζνογκούντ ήταν όντως άθλιο τουλάχιστον αυτό το αποτέλεσμα που πήραμε στα χέρια μας και τα Λούκι Κιντ, Ιντεφίξ είναι παιδικά, ενώ τα νέα ΛΛ και Αστερίξ τα παίρνουμε επειδή βγαίνουν. Αλλά ακόμα κι έτσι υπάρχει διαμορφωμένο κοινό που τα θέλει και τα στηρίζει, οπότε ασχέτως τί θέλει ο καθένας μας, τα αιτήματα είναι βάσιμα. Και δε νομίζω ότι οι καθυστερήσεις ενοχλούν καθαυτές αλλά επειδή ένας μήνας σήμερα είναι δύο μήνες στο επόμενο και τελικά αντί να καλύπτουμε τα κενά στις συλλογές αυτά ανοίγουν.

 

 

πχ αν πήρε απόφαση να ολοκληρώσει τον Μπλέικ & Μόρτιμερ πρέπει να έχουμε τουλάχιστον 2 τεύχη το χρόνο για να έχει νόημα.

 

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34656
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  57
  • Reputation:   557
  • Achievement Points:  66
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1760 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Σωστά. Εγώ ας πούμε που είμαι 52 αν περιμένω τους ρυθμούς της Μαμούθ, θα ολοκληρώσω την σειρά  Μπλέικ & Μόρτιμερ κοντά στα 80 μου...αν ζω. Οπότε η λύση CINEBOOK είναι μονόδρομος. Και αυτό κάνω για τις σειρές που με ενδιαφέρουν...

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τα παλιά χρόνια είχαμε ενεργη μαμούθ αλλά δεν είχαμε ούτε λεφτά ούτε ίντερνετ. Τι κάναμε? Μάθαμε αγγλικά. 

Τώρα δεν έχουμε ενεργή μαμούθ αλλά έχουμε και πιο πολλά λεφτά απ' ότι πιτσιρικάδες, υπάρχει το ίντερνετ, υπάρχει η cinebook υπάρχει και το book depository. Ισοπαλία ο αγώνας.:lol:

  • Like 10
  • Αστείο 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1366
  • Reputation:   9820
  • Achievement Points:  1382
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3075 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

3 hours ago, Kurdy Malloy said:

πχ αν πήρε απόφαση να ολοκληρώσει τον Μπλέικ & Μόρτιμερ πρέπει να έχουμε τουλάχιστον 2 τεύχη το χρόνο για να έχει νόημα.

και τα Μπλούμπερυ :pray:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1671 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Σχετικά με την παραγγελία μου να πω ότι δεν την ακύρωσαν! Αλλά ούτε ενημέρωση ούτε τίποτα!

Σήμερα το πρωί με παίρνει ο διανομέας και μου λέει 38.22 € πληρωμή με αντικαταβολή... Και τους λέω, αφού 34.60€ μου ξέρω (αφού ισχύει η επιπλέον έκπτωση)

Διανομέας (speedex): Τόσο γράφει, τόσο σας λέω!

Εγώ: Είμαι στο πανεπιστήμιο και θα έρθω Αίγιο το Σαββατοκύριακο.

 

Μετά παίρνω τηλέφωνο την εκδοτική. Ευτυχώς το σηκώνει ένας κύριος και τον ρωτάω,αν ισχύει η επιπλέον έκπτωση -10% για αγορές 10 κόμιξ.

Εκδοτική: Ναι ισχύει.

Εγώ: Αλλά στην παραγγελία που έκανα δεν εφαρμόστηκε.

Μετά ο κύριος μου ζητάει περισσότερα στοιχεία για την παραγγελία. Του λέω ό,τι χρειάζεται και την βρίσκει...

Τελικά μην τα πολυλογώ συμφωνήσαμε να πληρώσω το ποσό των 38.22€ στον διανομέα και την διαφορά να μου την στείλουν στον λογαριασμό που θα στείλω στο email τους...

Τουλάχιστον ελπίζω να κάνουν πιο γρήγορα με τα χρήματα...

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν έχει λογική να λέμε ότι εφόσον δεν αξίζουν τα καινούρια Ιζνογκούντ/Αστερίξ/Λούκυ Λουκ, ας τα καθυστερεί όσο θέλει η Μαμούθ.

Καταρχάς είναι υποκειμενικό το αν αξίζουν ή όχι.

Πχ το τελευταίο Μπλέικ & Μόρτιμερ, μάλλον μόνο σε σένα δεν άρεσε.

Οι περισσότεροι το βρήκαμε από πολύ καλό έως εξαιρετικό.

Αντίστοιχα και το τελευταίο Μπλούμπερυ, εξαιρετική ιστορία.

 

Όπως και να'χει, απ'τη στιγμή που μια εταιρεία έχει αποφασίσει να διατηρήσει ενεργές κάποιες σειρές της, το να τις εκδίδει με ρυθμό ένα τεύχος στα δύο χρόνια, είναι τουλάχιστον αντιεπαγγελματικό.

 

 

  • Like 11
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  541
  • Reputation:   5509
  • Achievement Points:  608
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5473 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Καλο θα είναι να διαβάζεις πρώτα τι γράφουν οι άλλοι και μετά να απαντάς η να σχολιάζεις . Εκτός εάν θέλεις να γράφεις για να γράφεις και να δημιουργείς εντυπώσεις με αυθαιρεσίες  . 
ποτε δεν έγραψα ότι έχουν δικαίωμα να καθυστερούν η όχι οι εκδόσεις - αυθαίρετο συμπέρασμα .

γραφω καθαρά ότι δεν με ενδιαφέρει εάν καθυστερούν διότι αυτά που έβγαλαν προσφάτως δεν ήταν θελκτικά για μένα και πιστευω ότι είναι δικαίωμα μου αν μου το επιτρέπεις . Άποψη κατέθεσα και δεν την επέβαλα .
Επιμένω ότι το τελευταίο ιζνογκουντ ήταν άθλιο και τα λουκυ κάτω το μετρίου ,δεν με ενδιαφέρουν οι επανεκδόσεις και δεν επέβαλα σε κανένα να πει τα ίδια με μένα . Θα πρέπει να γνωρίζεις ότι εκτός του υποκειμενικού υπάρχει και το αντικειμενικό εκεί που όλοι έχουν καταθέσει την άποψη τους για αυτά τα τεύχη .τώρα εάν εσένα σου άρεσαν μια χαρά .  Για το μπλουμπερυ εγώ ποτέ δεν έγραψα ειναι δικιά σου αυθαιρετη προσθήκη 
 

τα θέλω του καθενος με τα μπορώ μιας εκδοτικής είναι διαφορετικά . Οποίος είναι έξω από τον χορό πολλά τραγούδια ξέρει . Σίγουρα καμία εκδοτική δεν θέλει να είναι ανακόλουθη στους αναγνώστες της . Υπάρχουν συνθήκες που αναγκάζουν πολλές να να μην μπορούν να εκπληρώσουν τις υποχρεώσεις τους για διάφορους λόγους οι οποίοι μπορεί να μην ειναι  στο χέρι τους .πολλές φορές αναγκάζονται η να φυτοζωούν η να κλείσουν .

Δεν υπερασπίζομαι κανένα και δεν με ενδιαφέρει κανένας εκδότης  . Το ιδανικό θα ήταν εάν η μαμουθ δεν μπορεί αντικειμενικά να ανταπεξέλθει να έδινε τα δικαιώματα της σε ένα άλλο εκδοτικό οίκο με καλύτερη συμπεριφορά στο αναγνωστικό κοινό . Εγώ κομιξ αγοράζω - δυστυχώς έχω αυτή την την κακιά συνήθεια - και δεν με ενδιαφέρει ποιος τα πουλάει ποτέ τα εκδίδει και δεν δίνω ανάθεμα εάν καθυστερεί κάτι ( θα έπρεπε να περάσω γενεές δεκατέσσερις το Galaxia ) και είμαι ευτυχής που εκδιδονται κομιξ έστω και με καθυστέρηση .
 

 

Αλλά ακολουθώντας και υοθετοντας την δικιά σου σκέψη προτείνω να μαζευτούμε το Σάββατο  κάτω από την λέσχη και να λιθοβολήσουμε τον πρόεδρο και τα μέλη της λέσχης γιατί καθυστέρησαν τον τελευταίο λανφεστ . 

 

Επεξεργασία από nikos99
  • Like 8
  • Διαφωνώ 1
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ό,τι να 'ναι.

Άλλα γράφω, άλλα καταλαβαίνεις...

  • Like 3
  • Read 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  422
  • Reputation:   4510
  • Achievement Points:  469
  • Days Won:  5
  • With Us For:  781 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1 ώρα πριν, nikos99 είπε:

Καλο θα είναι να διαβάζεις πρώτα τι γράφουν οι άλλοι και μετά να απαντάς η να σχολιάζεις . Εκτός εάν θέλεις να γράφεις για να γράφεις και να δημιουργείς εντυπώσεις με αυθαιρεσίες  . 
ποτε δεν έγραψα ότι έχουν δικαίωμα να καθυστερούν η όχι οι εκδόσεις - αυθαίρετο συμπέρασμα .

γραφω καθαρά ότι δεν με ενδιαφέρει εάν καθυστερούν διότι αυτά που έβγαλαν προσφάτως δεν ήταν θελκτικά για μένα και πιστευω ότι είναι δικαίωμα μου αν μου το επιτρέπεις . Άποψη κατέθεσα και δεν την επέβαλα .
Επιμένω ότι το τελευταίο ιζνογκουντ ήταν άθλιο και τα λουκυ κάτω το μετρίου ,δεν με ενδιαφέρουν οι επανεκδόσεις και δεν επέβαλα σε κανένα να πει τα ίδια με μένα . Θα πρέπει να γνωρίζεις ότι εκτός του υποκειμενικού υπάρχει και το αντικειμενικό εκεί που όλοι έχουν καταθέσει την άποψη τους για αυτά τα τεύχη .τώρα εάν εσένα σου άρεσαν μια χαρά .  Για το μπλουμπερυ εγώ ποτέ δεν έγραψα ειναι δικιά σου αυθαιρετη προσθήκη 
 

τα θέλω του καθενος με τα μπορώ μιας εκδοτικής είναι διαφορετικά . Οποίος είναι έξω από τον χορό πολλά τραγούδια ξέρει . Σίγουρα καμία εκδοτική δεν θέλει να είναι ανακόλουθη στους αναγνώστες της . Υπάρχουν συνθήκες που αναγκάζουν πολλές να να μην μπορούν να εκπληρώσουν τις υποχρεώσεις τους για διάφορους λόγους οι οποίοι μπορεί να μην ειναι  στο χέρι τους .πολλές φορές αναγκάζονται η να φυτοζωούν η να κλείσουν .

Δεν υπερασπίζομαι κανένα και δεν με ενδιαφέρει κανένας εκδότης  . Το ιδανικό θα ήταν εάν η μαμουθ δεν μπορεί αντικειμενικά να ανταπεξέλθει να έδινε τα δικαιώματα της σε ένα άλλο εκδοτικό οίκο με καλύτερη συμπεριφορά στο αναγνωστικό κοινό . Εγώ κομιξ αγοράζω - δυστυχώς έχω αυτή την την κακιά συνήθεια - και δεν με ενδιαφέρει ποιος τα πουλάει ποτέ τα εκδίδει και δεν δίνω ανάθεμα εάν καθυστερεί κάτι ( θα έπρεπε να περάσω γενεές δεκατέσσερις το Galaxia ) και είμαι ευτυχής που εκδιδονται κομιξ έστω και με καθυστέρηση .
 

 

Αλλά ακολουθώντας και υοθετοντας την δικιά σου σκέψη προτείνω να μαζευτούμε το Σάββατο  κάτω από την λέσχη και να λιθοβολήσουμε τον πρόεδρο και τα μέλη της λέσχης γιατί καθυστέρησαν τον τελευταίο λανφεστ . 

 

Παρατηρώ στο κείμενο σου μία  φόρτιση, και δεν μπορώ να καταλάβω από πού προκύπτει. Έχεις παρερμηνεύσει τα όσα έγραψε ο @ Laz33 . Προτείνω να τα ξαναδιαβάσεις με ηρεμία, τα γραπτά άλλωστε είναι πολύ εύκολο να παρεξηγηθούν. Ο λαζ είναι από τα πιο ευγενικά άτομα του φόρουμ, ποτέ δεν έχω δει κάτι μεμπτό στον 1 χρόνο που είμαι μέλος. Κι έχω δει πολλά σχόλια του πίστεψε με, γιατί έχουμε πάνω κάτω τα ίδια γούστα. Δεν τον γνωρίζω προσωπικά, ούτε κι εσένα. Δεν έχει καμία σημασία βέβαια αυτό.

Το μπλουμπερυ πιστεύω πως το ανέφερε ως ακόμα μια σειρά που εκδίδει η μαμούθ, όχι ως απάντηση σε κάποιο σχόλιο σου. Απλά πιστεύω ότι το έχεις παρεξηγήσει. Εντελώς φιλικά :beer:

  • Like 8
  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@ daredevil21  εντάξει, δεν είμαι και το πιο ευγενικό άτομο του φόρουμ.

Ή να το πω αλλιώς, είμαι ευγενικός με όσους είναι ευγενικοί :)

 

Εγώ πάντως δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο κάποιος να μπει στο παρόν θέμα και να πει "δεν με νοιάζει που καθυστερούν οι κυκλοφορίες της Μαμούθ, αφού έτσι κι αλλιώς εμένα δεν μ'αρέσουν".

Είναι σαν να μπαίνω για παράδειγμα στο τοπικ της συλλογής Marvel της Hachette και να λέω "χέστηκα αν επεκταθεί για άλλους 60 τόμους η συλλογή, αφού δεν τη μαζεύω έτσι κι αλλιώς".

Τι το εποικοδομητικό έχει ένα τέτοιο σχόλιο;

Ίσα ίσα προκαλεί.

Θέλω να πιστεύω ο φίλτατος Νίκος δεν το έκανε γι'αυτό το λόγο :)

 

Επεξεργασία από Laz33
  • Like 7
  • Αστείο 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

23 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

εντάξει, δεν είμαι και το πιο ευγενικό άτομο του φόρουμ.

Λογικο, αφου το πιο ευγενικο ειμαι εγω :nek:

 

Νομιζω πως ολοι συμφωνουμε οτι το ιδανικο ειναι να κυκλοφορουνε τα νεα τευχη παραλληλα με επανακυκλοφοριες των εξαντλημενων.

Η Μαμουθ προσπαθει να το κανει, αλλά για μενα το κανει με λαθος τροπο. Και με ρυθμους οχι χελωνας,αλλα ρυθμους διαστολης ενος γαλαξια....

 

Την λογικη "αφου το εχω εγω δεν με ενδιαφερει αν το εχουν και οι υπολοιποι" δεν την ενστερνιζομαι. Παροτι προσφατα εκλεισα τα Ραντανπλαν, θα μπορουσα καλλιστα να λεω ''πως κανετε ετσι ψαχτε στις αγγελιες". Παρολαυτα επιμενω πως πρεπει να επανεκδοθουν ολα απ την αρχη.Και τα 16 και αυτα ομως που μας χρωστανε ακυκλοφορητα εδω και 20βαλε χρονια !

Ασχετως που πλεον δεν με νοιαζει αν τα βγαλουν ή ποσο μαλλον αν ποτέ τα βγαλουν, που δεν θα τα αγορασω.

Δεν υπονοω οτι καποιος εχει αυτην την λογικη,απλά δεν εχει νοημα να εχεις αυτην την λογικη. Οτι βγαινει ειναι καλοδεχουμενο.

Εννοειται ομως θα κραξω (καλοπροαιρετα) την Μαμουθ που βγαζει 1 τευχος ανα 6 μηνες. Ή την Radnet που κανουν τα χιλια μυρια λαθη και δεν μας εχει αφησει βδομαδα χωρις νευρα.

Επεξεργασία από ManaLeak13
  • Like 4
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14137
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

2 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Τι το εποικοδομητικό έχει ένα τέτοιο σχόλιο;

Ίσα ίσα προκαλεί.

Κι όμως, το να προκαλεί ένα σχόλιο, πιστεύω ότι μπορεί να αποδειχθεί εποικοδομητικό. Είμαι υπέρ αυτής της άποψης, καθώς έχω συνειδητοποιήσει, ότι πολλές φορές στο φόρουμ, ένα σχόλιο, το οποίο ενδέχεται να προκαλεί, μπορεί τελικά, να σταθεί αφορμή για μία ωραία συζήτηση. Τέλος πάντων, ας περάσω στο θέμα. Προσωπικά, θα συμφωνήσω με τον φίλο @ nikos99 , στο γεγονός ότι το τελευταίο Ιζνογκούντ δεν διαβαζόταν, ενώ το Λούκυ Λουκ( μου φαίνεται κάπως κατώτερου επιπέδου( βέβαια δεν το έχω διαβάσει ακόμα). ΟΜΩΣ, χρειαζόμαστε τη ΜΑΜΟΥΘ γιατί:

  1. Η επανεκδόσεις είναι ΑΚΡΩΣ απαραίτητες! Δείτε τι συμβαίνει με τους τόμους του Τερζόπουλου! Κάτι αντίστοιχο( αν και σε μικρότερο βαθμό), θα ίσχυε και σε ορισμένους εξαντλημένους τίτλους. Ακόμη όμως και να μην υπήρχαν περιστατικά υπερκοστολόγησης, τα Τεντεν ας πούμε, είχαν αρχίσει να σπανίζουν επικίνδυνα, τόσο που σιγά- σιγά, απομακρυνόταν από το Πάνθεον των "μεγάλων" ηρώων της εταιρείας.
  2. Τα Μπλεϊκ και Μόρτιμερ, υποκειμενικά και αντικειμενικά, είναι πραγματικά πολύ δυνατή σειρά! Επίσης, δεν υπάρχει τόσο μεγάλη καθυστέρηση. Δείτε λόγου χάρη τα άλμπουμ 9-12. Το #9 εκδόθηκε το 1997, το #10 το 1998, ενώ το #11 και το #12 με δύο χρόνια διαφοράς, το 2000 και το 2002 αντίστοιχα. Οπότε το χρονικό διάστημα που μεσολάβησε μεταξύ του #16 και του #17, δεν είναι τόσο μεγάλο, αλλά μάλλον το φυσιολογικό. Απλά, έχει χαθεί η σχέση εμπιστοσύνης.
  3. Άλμπουμ όπως την τρελή της Σακρε Κερ ή το Viva Αναρχία( του οποίου μας χρωστούν το β' μέρος), δεν θα τολμούσε κανείς άλλος( ίσως μόνο, ο "Μικρός Ήρως"), να τα αγγίξει.
  4. Έφυγε ο Ferri από τα Αστερίξ. Ειλικρινά, δεν έχετε περιέργεια να δείτε πώς θα συνεχίσει η σειρά(βέβαια και να έχανε η ΜΑΜΟΥΘ τα δικαιώματα, αποκλείεται, να μην τα αγόραζε κάποιος άλλος εκδότης, μιας που μιλάμε για τον Αστερίξ);
  5. Το Μπλούμπερυ, είναι ακόμα ενεργή σειρά. Πιστέψτε με, δεν θα έχει τη μοίρα του Αστερίξ και δεν νομίζω, να τολμήσει κανείς άλλος να εκδώσει το οτιδήποτε από αυτή τη σειρά.
  6. Προσωπικά, ελπίζω( όσο ζω), ότι θα δούμε και κανέναν νέο τίτλο από την εκδοτική ή συνέχεια κάποιου παλιού, τον οποίο έκοψαν στη μέση και μας άφησαν στα κρύα του λουτρού.:beer:
  • Like 10
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  418
  • Reputation:   4196
  • Achievement Points:  584
  • Days Won:  2
  • With Us For:  818 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 20/2/2023 στο 10:09 ΠΜ, nikos99 είπε:

κατα γενικη ομολογια το τελευταιο ιζνογκουντ ηταν  αθλιο  . τα τελευταια λουκυ εμενα (και πολυ κοσμο ) με εχουν απογοητευσει παρα πολυ και θεωρουνται απο τα χειροτερα της σειρας οπως   δεν μπορω να πω οτι ξετρελαθηκα με το τελευταιο μορτιμερ  ουτε πεθαινω  με τα λουκυ κιντ ιδιαιτερα 

 

οποτε δεν ιδρωνω οταν η μαμουθ εχει καθυστερισεις η σφυριζει αδιαφορα με την σειρα και την περιοδικοτητα . δοξα τον θεο των κομιξ υπαρχουν τοσες πολλες εκδοσεις πλεον στην αγορα που δεν προλαβαινω να αγοραζω 

 

On 20/2/2023 στο 10:59 ΜΜ, Laz33 είπε:

Δεν έχει λογική να λέμε ότι εφόσον δεν αξίζουν τα καινούρια Ιζνογκούντ/Αστερίξ/Λούκυ Λουκ, ας τα καθυστερεί όσο θέλει η Μαμούθ.

Καταρχάς είναι υποκειμενικό το αν αξίζουν ή όχι.

 

2 ώρες πριν, nikos99 είπε:

Καλο θα είναι να διαβάζεις πρώτα τι γράφουν οι άλλοι και μετά να απαντάς η να σχολιάζεις . Εκτός εάν θέλεις να γράφεις για να γράφεις και να δημιουργείς εντυπώσεις με αυθαιρεσίες  . 
ποτε δεν έγραψα ότι έχουν δικαίωμα να καθυστερούν η όχι οι εκδόσεις - αυθαίρετο συμπέρασμα .

Ο Νίκος είπε ότι δεν τον ενδιαφέρει αν η Μαμούθ καθυστερεί ή σφυρίζει αδιάφορα. Δεν είπε ότι δεν αξίζουν τα κομικς, είπε ότι δεν του άρεσαν.

Ο Laz33 το παρερμήνευσε.

:)

Δεν υπάρχει λόγος να αντιπαρατίθεστε ρε παιδιά. Απλά δώστε ο ένας στον άλλον να καταλάβει τι εννοούσατε χωρίς να "εκνευρίζεστε". 

  • Like 8
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 2
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

35 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Λογικο, αφου το πιο ευγενικο ειμαι εγω :nek:

Έχω διαφωνήσει σε πολλά μαζί σου αλλά εδώ έχω να πω ότι ο αυτοσαρκασμος είναι δειγμα εφυιας. :beer5:

 

Σε άλλα νέα εγώ περιμένω το Ιντεφιξ. Όλοι το κοροϊδεύετε και να δείτε ότι θα είναι πολύ πιο αστείο από το Αστερίξ το τελευταίο. Θα σας δείξω εγώ. Θα δείτε τι θα πάθετε...

 

  • Like 11
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, Macchia nera είπε:

Ο Νίκος είπε ότι δεν τον ενδιαφέρει αν η Μαμούθ καθυστερεί ή σφυρίζει αδιάφορα. Δεν είπε ότι δεν αξίζουν τα κομικς, είπε ότι δεν του άρεσαν.

Ο Laz33 το παρερμήνευσε.

:)

 

Διάβασε ξανά το σχόλιό μου και το σχόλιό του.

Τα "αυθαίρετα συμπεράσματα" που με καταλογίζει ότι έβγαλα, δεν τα ανέφερα πουθενά.

Δεν είπα αν έχει ή δεν έχει δικαίωμα η Μαμούθ να καθυστερεί τις εκδόσεις της, ούτε είπα ή υπονοησα  κάτι για τη ΛΕΦΙΚ (που κολλάει η ΛΕΦΙΚ στο παρόν θέμα anyway).

Και το ότι βρήκε άθλιο το τελευταίο Ιζνογκούντ και απογοητευτικά τα τελευταία Λούκυ Λουκ, σε απλή μετάφραση σημαίνει "δεν αξίζουν".

Άρα για ποιο λόγο λες ότι παρερμήνευσα και πας να του δώσεις δίκαιο;

 

Και γενικά το ύφος του ήταν πολύ επιθετικό απέναντί μου όπως σωστά παρατήρησε κι ο @ daredevil21 .

Αδικαιολόγητα επιθετικό.

Δεν ξέρω αν έχει προηγούμενα μαζί μου από άλλη φορά.

Και δεν με νοιάζει κιόλας.

Βαριέμαι ν'ασχοληθώ περεταίρω.

Υγεία και καλή καρδιά :beer:

 

  • Like 4
  • Read 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  541
  • Reputation:   5509
  • Achievement Points:  608
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5473 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Δεν καταλαβαίνω τι λες 

ποια προηγούμενα από αλλη φορά . 
ουτε σε ξέρω καν και φαντάζομαι ούτε με ξέρεις και εσυ . 

απαντησα στα σχόλια σου και δεν είναι επιθετικά . 
καταλαβαινω ότι έχεις ένα πάθος με μερικά κομιξ που τα εκδίδει η μαμούθ και έχεις σπαστεί με την μαμούθ  αλλα αυτό δεν είναι απαγορευτικό να ακούγονται άλλες απόψεις . Έχω άλλη οπτική για το θέμα και την ανέπτυξα . 
το κλείνω εδω και λέω ότι όλες οι απόψεις θα πρέπει να είναι σεβαστές και δεν υπάρχει μόνο άσπρο και μαύρο . 


 

  • Like 9
  • Ευχαριστώ 3
  • Read 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  578
  • Reputation:   4145
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2858 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

8 ώρες πριν, Manitou είπε:

Έχω διαφωνήσει σε πολλά μαζί σου αλλά εδώ έχω να πω ότι ο αυτοσαρκασμος είναι δειγμα εφυιας. :beer5:

Δε θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο, χώρια που το "κράξιμο" απαιτεί κι αυτό το μυαλό να δουλεύει με διπλό καρμπυρατέρ. Δείτε τη Ντένη από τους Δύο Ξένους:lol::lol:

 

8 ώρες πριν, Manitou είπε:

Σε άλλα νέα εγώ περιμένω το Ιντεφιξ. Όλοι το κοροϊδεύετε και να δείτε ότι θα είναι πολύ πιο αστείο από το Αστερίξ το τελευταίο. Θα σας δείξω εγώ. Θα δείτε τι θα πάθετε...

Λοιπόν αυτό είναι και το δικό μου προαίσθημα και σε κάθε περίπτωση, μια spin-off σειρά την αξίζει το μικρό άσπρο τεριέ. Τι; δε κατάλαβα, μόνο ο Ραντανπλαν; 

 

9 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

αλλα ρυθμους διαστολης ενος γαλαξια....

Αυτό φίλε μου θα έλεγα ότι δεν είναι μικρό. Δεν είναι καθόλου μικρό.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  422
  • Reputation:   4510
  • Achievement Points:  469
  • Days Won:  5
  • With Us For:  781 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

On 20/2/2023 στο 6:16 ΜΜ, olyssesmoore είπε:

Σχετικά με την παραγγελία μου να πω ότι δεν την ακύρωσαν! Αλλά ούτε ενημέρωση ούτε τίποτα!

Σήμερα το πρωί με παίρνει ο διανομέας και μου λέει 38.22 € πληρωμή με αντικαταβολή... Και τους λέω, αφού 34.60€ μου ξέρω (αφού ισχύει η επιπλέον έκπτωση)

Διανομέας (speedex): Τόσο γράφει, τόσο σας λέω!

Εγώ: Είμαι στο πανεπιστήμιο και θα έρθω Αίγιο το Σαββατοκύριακο.

 

Μετά παίρνω τηλέφωνο την εκδοτική. Ευτυχώς το σηκώνει ένας κύριος και τον ρωτάω,αν ισχύει η επιπλέον έκπτωση -10% για αγορές 10 κόμιξ.

Εκδοτική: Ναι ισχύει.

Εγώ: Αλλά στην παραγγελία που έκανα δεν εφαρμόστηκε.

Μετά ο κύριος μου ζητάει περισσότερα στοιχεία για την παραγγελία. Του λέω ό,τι χρειάζεται και την βρίσκει...

Τελικά μην τα πολυλογώ συμφωνήσαμε να πληρώσω το ποσό των 38.22€ στον διανομέα και την διαφορά να μου την στείλουν στον λογαριασμό που θα στείλω στο email τους...

Τουλάχιστον ελπίζω να κάνουν πιο γρήγορα με τα χρήματα...

Ανέβασε καμιά φωτογραφία στο αντίστοιχο τόπικ "τι πήρα σήμερα" να πάρουμε μάτι :lol:

  • Like 4
  • Αστείο 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94910
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

17 ώρες πριν, nikos99 είπε:

...προτείνω να μαζευτούμε το Σάββατο  κάτω από την λέσχη και να λιθοβολήσουμε τον πρόεδρο και τα μέλη της λέσχης γιατί καθυστέρησαν τον τελευταίο λανφεστ . 

 

Δεν το κάνετε καλύτερα την Κυριακή? :please:

 

Spoiler

Που δεν θα είμαι στην Λέσχη! :lol:

 

 

:beer:

  • Like 1
  • Αστείο 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32289
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  332
  • Reputation:   2091
  • Achievement Points:  254
  • Days Won:  9
  • With Us For:  2380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Μετά από νέες πληροφορίες από τον κύριο Μαμούθ, είναι στο τυπογραφείο ο νέος Αστερίξ (Ιντεφίξ) και δύο επανεκδόσεις.

Νεότερα την επόμενη βδομάδα :beer:

  • Like 16
  • Respect 3
  • Ευχαριστώ 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

On 23/2/2023 στο 4:44 ΜΜ, Loss είπε:

Μετά από νέες πληροφορίες από τον κύριο Μαμούθ, είναι στο τυπογραφείο ο νέος Αστερίξ (Ιντεφίξ) και δύο επανεκδόσεις.

Νεότερα την επόμενη βδομάδα :beer:

 

Που είναι τα νεότερα; :thinking:

 

Δεν έχει πάρει καν ISBN το Ιντεφίξ, σιγά μη βρίσκεται στο τυπογραφείο επομένως.

Ξέρουμε απ'τις τελευταίες εκδόσεις της εταιρείας ότι ένα τεύχος κάνει τουλάχιστον ένα μήνα να κυκλοφορήσει απ'τη στιγμή που καταχωρείται το ISBN.

Άρα πριν το Πάσχα δεν παίζει να βγει.

Καλά, το Ιζνογκούντ να μην πω πότε θα το δούμε :oops:

 

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14137
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

6 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

 

Που είναι τα νεότερα; :thinking:

 

Δεν έχει πάρει καν ISBN το Ιντεφίξ, σιγά μη βρίσκεται στο τυπογραφείο επομένως.

Ξέρουμε απ'τις τελευταίες εκδόσεις της εταιρείας ότι ένα τεύχος κάνει τουλάχιστον ένα μήνα να κυκλοφορήσει απ'τη στιγμή που καταχωρείται το ISBN.

Άρα πριν το Πάσχα δεν παίζει να βγει.

Καλά, το Ιζνογκούντ να μην πω πότε θα το δούμε :oops:

 

image.thumb.png.124d2de2fd19ebafa5f326b7706da022.png

  • Like 2
  • Αστείο 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  422
  • Reputation:   4510
  • Achievement Points:  469
  • Days Won:  5
  • With Us For:  781 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν λίγο καιρό, είχα ρωτήσει την μαμούθ σχετικά με τις νέες τις κυκλοφορίες. Σας παραθέτω την απάντηση που έλαβα σήμερα. 

 

 

"Καλησπέρα, 

Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας.

Οι επόμενες εκδόσεις θα είναι οι κάτωθι:
- Αστερίξ και Κλεοπάτρα
- ΤενΤεν # Το μυστικό του Μονόκερου
- Νέο Αστερίξ - Στον δρόμο για την Κίνα
- Νέο Ιζνογκούντ νο.29

Για οτιδήποτε άλλο χρειαστείτε είμαστε στη διάθεσή σας.

Καλή συνέχεια"

  • Like 20
  • Respect 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το θέμα είναι πότε θα δούμε τις νέες κυκλοφορίες και όχι ποιες θα είναι.

Έτσι κι αλλιώς τις γνωρίζαμε.

Ο Ιντεφιξ ακόμα στο τυπογραφείο είναι; :thinking:

Ένας μήνας έκλεισε και ISBN ακόμα δεν έχει πάρει.

Πάλι καλά έχω άλλα κόμικς να διαβάσω, γιατί αν περίμενα πότε θα βγάλει άλμπουμ η Μαμούθ... :lol:

 

Επεξεργασία από Laz33
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  5843
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  317
  • Reputation:   1210
  • Achievement Points:  317
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 3/21/2023 at 1:14 AM, Laz33 said:

Το θέμα είναι πότε θα δούμε τις νέες κυκλοφορίες και όχι ποιες θα είναι.

Έτσι κι αλλιώς τις γνωρίζαμε.

Ο Ιντεφιξ ακόμα στο τυπογραφείο είναι; :thinking:

 mpakalogatos-zikos-podilato-dromoi-palia

στο δρομο ειναι το παιδι   ερχεται 

 

  • Like 3
  • Αστείο 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  578
  • Reputation:   4145
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2858 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

15 ώρες πριν, pepinos είπε:

 

Άι σιχτίρ πια, Ζίκο και Ζίκο:lol:

  • Αστείο 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14137
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Πάντως κι εγώ έχω κουραστεί να περιμένω τόσο τις καινούριες εκδόσεις! Εύχομαι να αρχίσουν να κυκλοφορούν τα κόμικς τους σύντομα.:cheers3:

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1019
  • Reputation:   6585
  • Achievement Points:  1020
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

On 20/3/2023 στο 5:23 ΜΜ, daredevil21 είπε:

Πριν λίγο καιρό, είχα ρωτήσει την μαμούθ σχετικά με τις νέες τις κυκλοφορίες. Σας παραθέτω την απάντηση που έλαβα σήμερα. 

 

 

"Καλησπέρα, 

Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας.

Οι επόμενες εκδόσεις θα είναι οι κάτωθι:
- Αστερίξ και Κλεοπάτρα
- ΤενΤεν # Το μυστικό του Μονόκερου
- Νέο Αστερίξ - Στον δρόμο για την Κίνα
- Νέο Ιζνογκούντ νο.29

Για οτιδήποτε άλλο χρειαστείτε είμαστε στη διάθεσή σας.

Καλή συνέχεια"

 

Υποθέτω ο νέος Αστερίξ θα 'ναι απλά το κόμικ άλμπουμ της ταινίας ε; :thinking:

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2210
  • Reputation:   21905
  • Achievement Points:  2249
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πάντως η "Μαμούθ" έχει καθυστερήσει να βγάλει κάποια έκδοση.

Τα τελευταία τουλάχιστον τρία χρόνια κάθε Φεβρουάριο έβγαζε μια δυο επανεκδόσεις (Τεντέν, Αστερίξ) και τον Απρίλιο-Μάιο (κοντά στο Πάσχα) κάτι καινούριο (Λούκυ Λουκ, Αστερίξ, Μπλέικ και Μόρτιμερ).

Φέτος τίποτα ακόμα. Έχουμε φτάσει Απρίλιο αλλά...

 

Για να μην είμαστε όμως άδικοι, είναι γενικό το κακό. Εκτός από τον "Μικρό Ήρωα",που έχει από τον Ιανουάριο στάνταρ δύο κόμικς το μήνα, οι άλλες εκδοτικές δεν έχουν βγάλει και πολλά (πχ Anubis μόνο δύο ως τώρα, Οξύ το ίδιο). Μέχρι και η "Radnet" τα χει βρει λίγο σκούρα.

 

Αναμένουμε...

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.