Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα από τις εκδόσεις "ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ" (2023)


hudson

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21461
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Σε επικοινωνία που είχα με την "Μαμούθ" και σε ερώτηση σχετικά με Τεντέν, Ιζνογκούντ και Μπλέικ και Μόρτιμερ

μου απάντησαν το παρακάτω

 

"Θα κυκλοφορήσει σε περίπου ένα μήνα το Μυστικό του Μονόκερου από Τεντεν.

Τώρα ετοιμάζουμε και νέο Ιζνογκούντ το νούμερο 29.

Θα κυκλοφορήσει και Μπλέικ και Μόρτιμερ αλλά δεν μπορούμε να ανακοινώσουμε ακόμα τον τίτλο."

  • Like 16
  • Respect 3
  • Ευχαριστώ 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 490
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9669
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Ας ελπίσουμε να βγει και η συνέχεια του Μπλούμπερυ μέσα στο 2023. :pray:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σήμερα το απόγευμα εγώ κι ο Πρόεδρος ήπιαμε το καφεδάκι μας και γνωριστήκαμε από κοντά, με τον Μr. Μαμούθ, τον Αλέξανδρο Κουτρουλάρη! :) 

 

Ο Αλέξανδρος, ένας νέος άνθρωπος με αγάπη για το αντικείμενο και γνώση των προβλημάτων που αντιμετωπίζει η αγορά γενικότερα, μας εκμυστηρεύτηκε τα άμεσα σχέδια της εταιρίας, τα οποία δεν απέχουν από αυτά που ήδη γνωρίζουμε.

 

Έτσι, λοιπόν, μέσα στο επόμενο εξάμηνο θα πρέπει να περιμένουμε νέο Ιζνογκούντ, νέο Μπλέικ & Μόρτιμερ, καθώς και νέο Asterix με πρωταγωνιστή τον Ιντεφίξ! Εννοείται ότι και οι επανεκδόσεις του Τεν Τεν θα συνεχιστούν.

 

Τέλος να πούμε ότι πλέον θα μπορείτε να προμηθεύεστε τα τεύχη της Μαμούθ κι από το e-shop της ΛΕΦΙΚ. Ελπίζουμε σε μία αγαστή και μακροχρόνια συνεργασία... με πολλές εκπλήξεις! ;) 

 

 

:beer:

  • Like 30
  • Respect 4
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33874
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Υπέροχα νέα. Γενικά επειδή δεν έχουμε την αίσθηση των ποσών, της αγοράς και των θυσιών που απαιτούνται για εκδοσεις κόμικ στη χώρα μας καλό είναι αυτά να μας τα λέτε. 

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21461
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Όλα εννοείται πως είναι ευπρόσδεκτα και θα αγοραστούν, αλλά ιδιαίτερα χαίρομαι για το "Μπλέικ και Μόρτιμερ" που από ότι φαίνεται η εκδοτική θέλει να συνεχίσει να εκδίδει. Θέλω να πιστεύω ότι πήγαν καλά σε πωλήσεις τα δύο τελευταία άλμπουμ και ίσως ο κόσμος με αφορμή αυτά να αναζητούσε και τα παλαιότερα και έτσι να δημιουργήθηκε μια κινητικότητα.  Αν καταφέρει να βγάζει ένα τεύχος το χρόνο νομίζω ότι θα είμαστε υπέρ ευχαριστημένοι.

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Άρα το Αστερίξ που θα βγει θα είναι ουσιαστικά τεύχος της spin-off σειράς Idefix και όχι το άλμπουμ της ταινίας Asterix: L'empire du milieu (το οποίο τελικά απ'ό,τι κατάλαβα δεν θα είναι σε μορφή κόμικ όπως είχαν πει, αλλά εικονογραφημένο αφήγημα).

Μαϊστα.

Οk, ψιλοαδιάφορη είδηση, τουλάχιστον είναι η μόνη είδηση που προέκυψε.

 

Για το Ιζνογκούντ και το Μ&Μ δεν είπε κάτι που δεν το ξέραμε.

Δεν ρωτήσατε τον Mr. Μαμούθ ποιο θα είναι το νέο άλμπουμ Μ&Μ;

Έστω έμμεσα.

Αν δεν είναι ο Ξιφίας θα είναι ο Όρκος των Πέντε Λόρδων.

Δεν παίζει να πηδήξουν σειρά και να βγάλουν κάτι άλλο.

Με επανεκδόσεις ΛΛ τι γίνεται;

Το Μπλούμπερυ πότε θα βγει;

Το Viva Αναρχία;

Θα συνεχίσουν τα Θόργκαλ που είπαν κάποτε ότι θα το κάνουν;

 

Εγώ αν συναντούσα τον Κουτρουλάρη θα του έκανα πολλές ερωτήσεις.

 

  • Like 14
  • Αστείο 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1513
  • Reputation:   13496
  • Achievement Points:  1787
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

3 τευχη σε ενα εξαμηνο δεν ειναι πολυ λιγα ρε παιδια ; Μονο εγω το βλεπω τοσο απελπιστικα ; Για τα καινουρια οκ, το δεχομαι, δεν υπαρχει και υλικο να βγαλουν. Για τις επανεκδοσεις το θεωρω ξεφτυλα! Απαραδεκτο.

Μηπως ειναι αραγε καιρος να αλλαξει η ηγεσια ; Να αγοραστει η εκδοτικη απο καποιον αλλον που θελει πραγματικα να επενδυσει στα BD (και οχι μονο) ; :thinking:

 

Ελπιζω το Ιντεφιξ να ειναι εκτος σειρας, δηλαδη να μην εχει στην ραχη το Νο40, ωστε να το παραλειψω. Πως θα παει βολτα το σκυλακι με την αρκουδα και τον λαγο του χωριου δεν μου λεει απολυτως τιποτα σαν θεμα.

  • Like 8
  • Λύπη 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Λογικά εκτός σειράς θα βγάλουν το Ιντεφιξ.

Θα το πάρω πάντως, από περιέργεια και μόνο.

 

Συμφωνώ ότι με ένα άτομο δεν τραβάει η εταιρεία.

Αλλά ακόμα και αυτό το ένα δεν μου φαίνεται ότι έχει τόση όρεξη όση ισχυρίζεται.

Μην ξεχνάμε ότι η Μαμούθ στα ντουζένια της (τότε που έβγαζε 3-4 κόμικς μηνιαίως), μόλις 2 άτομα είχε (πατέρα Κουτρουλάρη και Τσιτσοβιτς).

 

Μακάρι ο Αλέξανδρος να είχε την όρεξη του Λεωκράτη για παράδειγμα (Μικρός Ήρως).

Σίγουρα θα βλέπαμε πολύ περισσότερες κυκλοφορίες απ'τις 4-5 το χρόνο που βλέπουμε κατά μέσο όρο απ'τη Μαμούθ τα τελευταία χρόνια...

 

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Όχι ότι δεν έχετε καταλάβει τι σχέση έχω με τους @ Valtasar , @ Loss  και @ Indian

 

αρχείο λήψης.jpg

  • Αστείο 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3875
  • Achievement Points:  575
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2836 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Το Ιντεφίξ θα το πάρω όπως πήρα και τα Λούκυ Κιντ και δε με χάλασαν, μια χαρά θα τα διαβάζω στο μικρό, είναι μια καλή αρχή για να μπει στο τρυπάκι. Γιατί, ως ντισνεάδες δε διαβάζαμε Χαρούμενες Ιστορίες μικροί; Μια χαρά περνούσε ευχάριστα η ώρα. Επίσης κρατάω μικρό καλάθι για το αν θα είναι μόνο βόλτα του Ιντεφίξ με πουλάκια και γελάδια ή και κάτι περισσότερο (σεναριακά κτλ). ΟΚ, κι εγώ προς τα εκεί κλίνω αλλά να το δούμε. Αλήθεια, @ Laz33  μήπως έχεις διαβάσει τη γαλλική έκδοση να μας διαφωτίσεις;

 

Επίσης, το ακούω αυτό που λέτε για τις επανεκδόσεις (έχω πληρώσει 30€ το Μαρσέλ Ντάλτον για να κλείσω τη συλλογή μου και μετά είπα τέλος αυτές οι υπερβολές, μου λείπουν κάποια Ιζνογκούντ που στο ίντερνετ πωλούνται σε τιμές που τις βλέπεις και γελάς) ΑΛΛΑ φοβάμαι μήπως είμαστε λίγο άδικοι στην κριτική μας. Δηλαδή, ειλικρινά δε ξέρω πόσο εύκολο είναι για τον κάθε άνθρωπο, την κάθε εταιρεία να βγάλει ένα τεύχος, πόσοι χρειάζεται να δουλέψουν γι'αυτό, τι παίζει και πόσο εύκολο είναι να διαχειριστούν το ζήτημα με τα δικαιώματα. Ίσως ο Μικρός Ήρως να κάνει όντως προσπάθεια παραπάνω και με μεράκι παραπάνω και να ακούει και τους αναγνώστες του παραπάνω, αλλά μήπως αδικούμε μια προσπάθεια που γίνεται από τη Μαμούθ, έστω και σε μικρότερο βαθμό; Δε ξέρω, μου έχει χαρίσει πολύ ωραίες στιγμές και ώρες ώρες νιώθω ότι μπορεί η κριτική να είναι περισσότερο αφοριστική απ'ότι αρμόζει.

 

Μπορεί να κάνω και λάθος, αυτή την περίοδο ξαναγυρνάω σιγά σιγά στα κόμικς στη ζωή μου και τα βλέπω κι εγώ με άλλα μυαλά.

  • Like 13
  • Respect 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5451 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

επειδη το ιζνογκουντ ειναι απο τα αγαπημενα μου δεν πιστευω να ειναι και το νεο τευχος σαν το προηγουμενο ακαταλαβιστικο και χαοτικο !!!!!!

δεν θα το αντεξω δευτερη φορα 

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Ο λαός μας λέει "έξω από τον χορό πολλά τραγούδια ξέρεις..." σοφά λόγια :) 

 

Έχουμε την τάση να είμαστε αυστηροί και σκληροί όταν είμαστε απ' έξω και να βρίσκουμε δεκάδες δικαιολογίες για τον εαυτό μας όταν είμαστε από μέσα.

 

Δεν θα κάτσω να γράψω το "σεντόνι" που έχω στο μυαλό μου, απλά θα τονίσω μερικά σημεία και θα φτάσω σε μια συμβουλή προς όλους.

 

Τα γεγονότα μας λένε ότι η Μαμούθ κόντεψε να κλείσει αλλά συνέχισε και ανέλαβε νέο αίμα ο Αλέξανδρος.

1ο ερώτημα: όταν ανέλαβε, τι "μπαγκάζια" είχε από την προηγούμενη εταιρεία; ήταν όλα ρόδινα ή τον ακολουθούν προβλήματα του παρελθόντος που προσπαθεί να μπαλώσει;

2ο ερώτημα: Κάνετε συγκρίσεις με την εποχή που η Μαμούθ μεγαλουργούσε, άτοπο φυσικά. Σαν να συγκρίνετε εποχή ΄80 με εποχή 2020. Τίποτα στο εκδοτικό τοπίο δεν είναι ίδιο οπότε προς τι η σύγκριση;

 

Γεγονός 1ο : ο Αλέξανδρος ανέλαβε μια εταιρεία του 80 και προσπαθεί να την εντάξει στο 2020. Προσοχή: όχι μια νέα εταιρεία από το μηδέν(όπως ο Μικρός Ήρως) αλλά την παλιά

Γεγονός 2ο : είναι νέος άνθρωπος, με νέες ιδέες και όρεξη να παλέψει. Θα τα καταφέρει; θα δούμε... το βασικό όμως είναι να σκεφτούμε : είμαστε μαζί του ή εναντίον του; θέλουμε να επιβιώσει και να μεγαλουργήσει η Μαμούθ ή θέλουμε να έχει την κατάληξη του Τερζόπουλου και τόσων άλλων που έκλεισαν;

Γεγονός 3ο : βλέπουμε αργά αλλά σταθερά βήματα. Βλέπουμε νέα τεύχη, βλέπουμε επανεκδόσεις. Δείτε τα 5 χρόνια πριν αναλάβει και κάντε συγκρίσεις

 

Καταλαβαίνω ότι βιάζεστε αλλά σκεφτείτε: θέλετε ένα πυροτέχνημα ή κάτι σταθερό και ανοδικό; ερχόμαστε από 4 μνημόνια και μια 2χρονη καραντίνα... χιλιάδες επιχειρήσεις έχουν κλείσει. Το να επιβιώνεις μετά από όλα αυτά και να κάνεις βήματα μπροστά είναι άθλος. Πρέπει να σεβόμαστε.

 

Η συμβουλή μου : η εποχή που ζούμε είναι ανήφορος, πρέπει να σκεφτόμαστε θετικά, να υποστηρίζουμε ο ένας τον άλλον και να μη βιαζόμαστε να αφορίσουμε.

 

Η ΛΕΦΙΚ (που ξέρει πολύ καλά τι σημαίνει αγώνας επιβίωσης) θα βοηθήσει με όποιο τρόπο μπορεί να επιβιώσει και να μεγαλουργήσει μια ιστορική εταιρεία στον χώρο των ελληνικών εκδόσεων κόμικς.

 

:cheers3:

  • Like 28
  • Respect 11
  • Ευχαριστώ 3
  • Read 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1513
  • Reputation:   13496
  • Achievement Points:  1787
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

3 ώρες πριν, rolandofshire είπε:

Επίσης, το ακούω αυτό που λέτε για τις επανεκδόσεις (έχω πληρώσει 30€ το Μαρσέλ Ντάλτον για να κλείσω τη συλλογή μου και μετά είπα τέλος αυτές οι υπερβολές, μου λείπουν κάποια Ιζνογκούντ που στο ίντερνετ πωλούνται σε τιμές που τις βλέπεις και γελάς)

 

Αν δεν ειχα μπει και εγω προσφατα στο τρυπακι να μαζεψω τα Ιζνογκουντ που τα χα παρατημενα εδω και δεκαετιες,δε θα με πολυενοιαζε για επανεκδοσεις. Μου λειπουν μονο τα 2 δυσκολα αστεριξ36 /ραντανπλαν 14 για να ολοκληρωσω τα ΒD μου. Τα οποια προφανως δεν τα βρισκω πουθενα και οταν τα πετυχαινω ειναι κατι 20ευρα μινιμουμ. Αμ δε που θα τους τα δωσω, να κανω μαγκα τον καθενα που τα βρισκει στα σκουπιδα :lol: 3-5 ευρω ειναι μια πολυ νορμαλ τιμη μεταχειρισμενου τευχους Μαμουθ .

Ομως υπαρχει πολυς κοσμος που τωρα τα ανακαλυπτει και ξεκιναει τις συλλογες του. Γιατι να του τα στερουνε με την αποχη τους απο την αγορά?

 

Σε προσφατο email μου στην Μαμουθ, μου ειχαν πει δεν υπαρχει λογος να δινετε τετοια εξωφρενικα ποσά για τα μεταχειρισμένα, θα τα επανεκδοσουμε εμεις ολα. Ε, που ειναι λοιποιν αυτες οι περιβοητες επανεκδοσεις κυριοι? Ε?  Ετσι λογια για να λεμε στο κοινο? Εγω θελω πραξεις! Και επειδη πραξεις δεν βλεπουμε, γιαυτο προτεινω οτι ηρθε η ωρα να αγοραστει η εκδοτικη απο καποιον αλλον με περισσοτερο μερακι, με αγνοια κινδυνου της αγορας αν θελετε κιολας. 

Πηγαν και εκαναν επανεκδοση τον Αστεριξ στους Ολυμπιακους αγωνες που βρισκεται κυριολεκτικα παντου.Σε μαγαζια,σε παλαιοπωλεια,στις αμετρητες αγγελιες μεταχειρισμενων...Μηδεν πλανο και αντιληψη του τι θα πει εξαντλημενο τευχους :down:

 

3 ώρες πριν, rolandofshire είπε:

Ίσως ο Μικρός Ήρως να κάνει όντως προσπάθεια παραπάνω και με μεράκι παραπάνω και να ακούει και τους αναγνώστες του παραπάνω

Οντως κανει μια παρα παρα πολυ καλη προσπαθεια! Κριμα που οτι βγαζει μου ειναι αδιαφορο...Πραγματικα κριμα. Πολυ θα ηθελα τα ατομα των εκδοτικων να ειχαν αναποδα τις 2 εταιριες...

Ο ενας εχει κατι με δυνατο αγοραστικο κοινο και το εχει παρατημενο τουλαχιστον μια 20ετια και ο αλλος εχει κατι μετριο προς αδιαφορο αλλά παλευει με νυχια και με δοντια να ευχαριστει οσο μπορεσει το μικρο αντικειμενικα κοινο του.

Επεξεργασία από ManaLeak13
  • Like 4
  • Λύπη 1
  • Διαφωνώ 4
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Εξαιρετική πληροφόρηση. Περιμένω την οργή του @ Laz33  για τον τίτλο του Ιντεφίξ και το πώς θα αποδοθεί το λογοπαίγνιο (Pas de quartier pour le latin! = κανένας οίκτος για τον λατίνο-ενικός για να μην χαθεί η προφορά, αλλά και λογοπαίγνιο με το Καρτιέ Λατέν) :lol:

 

Κατά τα άλλα εγώ αν ήμουν θα έλεγα στον αγαπητό εκδότη ότι οι φαν της εταιρίας θα θέλαμε να εμπιστευτούμε λίγο παραπάνω τη διοίκηση. Δηλαδή αν μας πει φέτος θα έχουμε 3 επανεκδόσεις και 5 νέες μεταφράσεις, να είναι αυτές. Αυτό νομίζω είναι που λείπει αυτή τη στιγμή από την εταιρία και τα υπόλοιπα βρίσκονται. Είναι κρίμα εδώ μέσα κάποιοι να τους παίρνουν στο ψιλό. 

 

πχ για αρχή ας μας έδιναν ένα πρόγραμμα μέχρι το καλοκαίρι το οποίο θα τηρηθεί. Αυτό θα έκλεινε όλα τα στόματα. Εγώ από τη μεριά μου, σαν φανατικός Μαμουθάκιας, ανυπομονώ για νέες εκδόσεις ακόμα και ας είναι τα Μπλέικ & Μόρτιμερ που τα μάζεψα στα αγγλικά.

 

 

EDIT: Επειδή κάποιος ρώτησε το πρώτο Ιντεφίξ είναι τρεις σύντομες ιστορίες. Ούτε 44σέλιδο όπως τα Αστερίξ ούτε μονοσέλιδα σαν τα Λούκι Κιντ.

Επεξεργασία από Kurdy Malloy
  • Like 18
  • Ευχαριστώ 1
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1513
  • Reputation:   13496
  • Achievement Points:  1787
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

5 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

Είναι κρίμα εδώ μέσα κάποιοι να τους παίρνουν στο ψιλό. 

Aν αναφερεσαι σε εμενα, δεν τους πηρα καθολου στο ψιλό. Ουτε τους κοροιδευω, ουτε τους βριζω. Ουτε προφανως ευχομαι να κλεισουν ή να χρεωκοπησουν.

Απλα λεω τα πραγματα οπως ακριβως εχουν.

 

Ταζουν επανεκδοσεις που δεν εχουν σκοπο να κανουν.

Επανεκδιδουν τευχη που ακομα υπαρχουν αφθονα στην αγορα ,αντι των εξαντλημενων εδω και χρονια.

Κανουν μεταβιας 5 εκδοσεις καινουριων τευχων το χρονο.

Το κοινο δεν ξερει το πλανο τους ή το προγραμματισμο τους για το τι εχουν σκοπο να κανουν μες τη σεζον, ωστε να κανουν και αυτοι τον δικο τους προγραμματισμο (οσον αφορα την αγορα μεταχειρισμενων).

 

Αν ο κοσμος ειναι ικανοποιημενος απο αυτη την τακτικη, οκ. Δεν παω κοντρα. Εμενα μια φορα δεν μου αρεσει και νομιζω πως κατι πρεπει να αλλαξει.Αυτο. 

 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33874
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

 Εγώ θα ήθελα στην Ελλάδα να είχαμε μια μεγάλη εκδοτική κόμικ όπως έχουν στο εξωτερικό. Την αντίστοιχη fantagraphics ή την PANINI. Ας την λέγανε όπως να ναι. Εκδόσεις ΛΕ μικρού καθημερινού Μαμούθ-dnet.  Αλλά να ήταν δυνατή ώστε να έπαιζε μπάλα με όλο το κοινό και να είχε πόρους ώστε να επενδύσει ή να ρισκάρει. Θα καλλιεργούσε και νέο κοινό και θα γινόταν αρκετή δυνατή ώστε να βγάζει ωραία πράγματα για όλους. Θα είχε και επιμελητές και θα μάζευε ανθρώπους με όραμα και μεράκι.  Τώρα για την καθεμία τα έσοδα είναι λίγα γιατί είναι σπασμένο το αγοραστικό κοινό. Και με λίγα έσοδα πως θα επενδύσεις και πως θα ρισκάρεις. Γιατί παιδιά ακόμα και αυτό για τις επανεκδόσεις που λέτε μπορεί να είναι ρίσκο. Ας πούμε είναι εξαντλημένο ένα Αστερίξ από τα λιγότερο καλά. Όλοι εδώ λέμε "ααα ας βγάλει αυτό το Αστερίξ που μας λείπει". Ναι αλλά τελικά σε πόσους λείπει? Σε ένα πολύ μικρό ίσως αγοραστικό κοινό συλλεκτών. Ενώ αν ξαναβγάλει ας πούμε ένα πιο δημοφιλές Αστερίξ όπως το Αστερίξ και ολυμπιακοί αγώνες ίσως τελικά το αγοράσουν περισσότεροι νέοι αναγνώστες και κάνει και κοινό. Είπα μια σκέψη. Μπορεί να ισχύει μπορεί και όχι. Αν είχαμε λοιπόν έναν πολύ δυνατό παίκτη θα τα είχαμε όλα πολύ πιο εύκολα

 

 

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Διάβασα πολύ προσεχτικά όλα τα σχόλια του νήματος αυτού κι ενώ αρχικά δεν ήθελα να γράψω, εν τέλει, αποφάσισα να πάω στο άλλο άκρο και να γράψω ένα σεντόνι.

Πρώτον, ως απάντηση στο ερώτηση του @ Laz33 , όταν τους ρώτησα πέρυσι σχετικά με το Θόργκαλ, μου είπαν ότι δεν έχουν κάτι ανακοινώσιμο, άρα μάλλον η σειρά έκλεισε τον κύκλο της στα ελληνικά( προς το παρόν τουλάχιστον). Για τον Μπλούμπερυ, τέλη Οκτωβρίου μου είχε πει συγκεκριμένα:" Να περιμένουμε κάτι καινούριο εντός του 2023". Κάτι αντίστοιχο είχε απαντήσει για το Viva Αναρχία( μεγάλο σφάλμα κατ' εμέ ότι αργούν τόσο το δεύτερο μέρος). @ ManaLeak13 , αρχικά ξεκαθαρίζω ότι δεν θέλω ούτε να σε θίξω ή να σε προσβάλλω, ούτε να τσακωθούμε. Εντούτοις, έβαλα "Διαφωνώ" στο ποστ σου για τρεις λόγους:

  1. Αρχικά μου "χτύπησε" άσχημα το σχόλιο για τις εκδόσεις "Μικρός Ήρως". Ίσα ίσα, αν τους δώσεις μία ευκαιρία, σίγουρα θα βρεις κάτι να σου αρέσει. Έχουν ό,τι επιθυμείς BD, αμερικάνικα, υπερηρωικά, βιογραφίες, ελληνικά, παλιά, σύγχρονα! Πραγματικά όλα και κάτι θα βρεις να σε ενδιαφέρει.
  2. Έπειτα, όσον αφορά τις επανεκδόσεις, αναφέρεις και το Ραντανπλαν #14. Δεν πιστεύω ότι η εκδοτική έχει τη δυνατότητα να το επανεκδώσει, μιας που κατά 99,99% έχει χάσει τα δικαιώματα χρόνια τώρα!
  3. Επιπλέον, τους κατακρίνεις για την επανέκδοση του Αστερίξ στους Ολυμπιακούς αγώνες, που συμφωνώ, καθώς θεωρώ ότι άλλα Αστερίξ( όπως λόγου χάρη τα γενέθλια ή η επιστροφή των γαλατών) είναι εξαφανισμένα πολλά χρόνια, όμως προφανώς θα είχαν κάνει την έρευνά τους πριν προχωρήσουν στην επανέκδοση. Πάντως στην περιοχή μου, έχει φύγει ήδη από τα γύρω περίπτερα. Είναι νομίζω μια μικρή, ελάχιστη ένδειξη ότι έχει ζήτηση.
  4. Πάντως, η αλήθεια είναι ότι συμφωνώ με την άποψή σου περί επανεκδόσεων. Στο τομέα αυτό η ΜΑΜΟΥΘ κινείται πραγματικά πάρα πολύ αργά, γεγονός που με θλίβει, καθώς θα ήθελα τα πρώτα Μπλεϊκ και Μόρτιμερ, τα Ιζνογκούντ 15-20και κάποια εξαντλημένα Λούκυ Λουκ/Αστερίξ.

Επιπρόσθετα, μη νομίζετε ότι ο Κουτρουλάρης δρα μόνος του. Σίγουρα έχει εξωτερικούς συνεργάτες( μεταφραστές, τυπογράφο, γραφίστα). Δηλαδή, αποκλείεται να κάνει μόνος του τα δύο πρώτα            

( μετάφραση, εκτύπωση) και είμαι σίγουρος ότι έχουν γραφίστα. Επίσης, στο αρτιότατο ποστ του @ Valtasar (:respect:), η ΜΑΜΟΥΘ έφτιαξε και eshop. Ναι, τους πήρε τόσα χρόνια, ναι θα έπρεπε να έχουν κινηθεί ταχύτερα, αλλά τουλάχιστον το έφτιαξαν. Αυτό είναι το σημαντικό. Στον τομέα της ποσότητας, μακάρι να είχαμε  τρεις, τέσσερις, πέντε, έξι εκδόσεις το μήνα, μα να σας πω την αλήθεια προτιμώ να βαδίζουμε αργά αλλά σταθερά, παρά να υπάρξει μια κατάσταση όπως με τον Τερζόπουλο ή την Modern Times, που ουσιαστικά τους έφαγαν οι πολλές εκδόσεις τους. Ανέχομαι να έχουμε ένα Μπλεϊκ και Μόρτιμερ κάθε ενάμισι χρόνο( ούτε παλαιότερα κυκλοφορούσαν γρηγορότερα από ένα- ενάμισι χρόνο), αλλά να έχουμε άψογη επιμέλεια, εκτύπωση κτλ, παρά να έχουμε μια βιαστική- πρόχειρη έκδοση. Βέβαια, το ιδανικό θα ήταν να έχουμε άψογες εκδόσεις σε μικρό χρονικό διάστημα. Ε, δεν πειράζει προς το παρόν θα πορευτούμε έτσι, θα στηρίξουμε κι ελπίζουμε σε καλύτερες ημέρες! Τέλος, φίλε @ Manitou , όμορφο αλλά δυστυχώς ουτοπικό το σενάριο αυτό. Πρώτα πρώτα, για να συμβεί κάτι τέτοιο θα πρέπει να έχει χτιστεί κοινό. Αυτό όμως προϋποθέτει μια ισχυρή εκδοτική παρουσία, αλλά εξαρτάται κι από άλλες συγκυρίες. Λόγου χάρη βλέπετε τι συμβαίνει με τα Marvel comics ανά τον κόσμο. Προφανώς αξίζουν, προφανώς έχουν υπόβαθρο, αλλά καταφανώς αν δεν υπήρχε το MCU, σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσαν να σταθούν στη χώρα μας, όλες αυτές οι συλλογές κόμικς και φιγούρων, οι οποίες έχουν σταθερή συχνότητα κυκλοφορίας( η μία μάλιστα εβδομαδιαία). Στα BD, αυτό είναι πολύ δύσκολο να συμβεί κι ακόμα κι όταν το είδος βρισκόταν σε άνθιση πριν 40-30-20 χρόνια, το κοινό ήταν πιο περιορισμένο σε σχέση με αυτό των Disney ή των υπερηρωικών. Όταν μιλάω για BD, δε μιλάω για τους τέσσερις μεγάλους, οι οποίοι όπως έχει δείξει η Ιστορία, κινούνται, δίχως την παραμικρή προώθηση, αλλά για λιγότερο γνωστούς, μα εξίσου ποιοτικούς τίτλους, όπως λόγου χάρη οι αγαπημένοι Μπλεϊκ και Μόρτιμερ, Θόργκαλ, Μπλουμπερυ( που δεν έχω διαβάσει ακόμη, αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από ένα Τεντεν), Αχιλλέας Ταλόν κα. Για να επανέλθω στο θέμα, χαίρομαι που η εταιρεία συνεχίζει να δραστηριοποιείται στον χώρο κι όπως προείπα ελπίζω σε καλύτερες ημέρες, ωστόσο και με τις τωρινές εκδόσεις είμαι ευχαριστημένος.

Επεξεργασία από Θοδωρής Καραπάνος
  • Like 19
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν μου λέει και πολλά ότι η εταιρεία δεν είναι στα χάλια που ήταν πριν 5 χρόνια.

Από εκεί που σχεδόν είχε σταματήσει, τώρα άρχισε να σέρνεται.

Κλάιν. Δεν θα πούμε και συγχαρητήρια γι'αυτό.

Θέλει ακόμα δουλειά για να πουμε ότι άρχισε να κινείται.

Και εννοείται ότι δεν έχει κανείς μας την απαίτηση να γίνει αυτή που ήταν το '80 και το '90. Ζούμε σε πιο δύσκολες εποχές.

 

Αλλά μη μου λέτε ότι έχει πολύ όρεξη κάποιος που βαριέται μέχρι και στο messenger να μου απαντήσει.

Και δεν είναι ότι τον πρηζω. Κατά μέσο όρο μια φορά το μήνα να κάνω κάποια ερώτηση. Και είτε θα μου απαντήσει 2 μέρες μετά, είτε δεν θα απαντήσει καν. Δεν είναι επαγγελματισμός αυτό.

 

@ ManaLeak13  συμφωνώ στο 1ο μέρος του σχολίου σου. Ίσως είναι καλύτερα να αναλάβει κάποιος άλλος ή έστω να μπει κάποιος ακόμα στην εταιρεία.

Αν όχι, ας κλείσει.

Τα Αστερίξ, Λούκυ Λουκ, ακόμα και τα Ιζνογκούντ, Μπλέικ & Μόρτιμερ,  είναι τόσο δημοφιλείς τίτλοι που δεν παίζει να μη βρεθεί κάποιος εκδότης να πάρει τα δικαιώματα και να τα εκδίδει όλα στην ώρα τους.

 

Θα διαφωνήσω όμως στο 2ο μέρος του σχολίου σου.

Ο Μικρός Ήρως δεν βγάζει αδιάφορους τίτλους.

Ή μάλλον δεν βγάζει μόνο αδιάφορους.

Έχει και κάποιους δυνατούς. 

Από γαλλοβελγικα πχ τα Μπλάκσαντ, Κόρτο Μαλτέζε αλλά και τα Λάργκο που θ'αρχίσει πλέον να βγάζει αυτόνομα, είναι πολύ καλά κόμικς.

Και στα φουμετια βγάζει δυνατούς τίτλους, άσχετα αν προσωπικά δεν είμαι τόσο φαν των ιταλικών κόμικς.

Και σε αμερικάνικα έχει κάνει πλέον κάποια ενδιαφέροντα ανοίγματα (πχ Kill or be Killed).

 

:beer:

 

Επεξεργασία από Laz33
  • Like 13
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1513
  • Reputation:   13496
  • Achievement Points:  1787
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

5 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Και σε αμερικάνικα έχει κάνει πλέον κάποια ενδιαφέροντα ανοίγματα (πχ Kill or be Killed)

Oντως αυτο το ειχα ξεχασει οτι ηταν δικο τους. 

Βεβαια τα σχεδον 30 ευρω ειναι απαγορευτικη τιμη για μενα, γιαυτο το προσπερασα και ξεχαστηκε γρηγορα.

 

Αλλά η ωραια εκδοση να λεγεται :up:

 

7 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Ο Μικρός Ήρως δεν βγάζει αδιάφορους τίτλους.

Αδιαφορους τιτλους για μενα. Οτι πιανει κοινο το βλεπουμε και εδω μεσα στις αγορες των υπολοιπων μελων.

  • Like 7
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Επειδή δεν πρόλαβα να γράψω κάποιο σοβαρό σχόλιο γύρω από το όλο κομμάτι Μαμούθ, ας πω και εγώ τη γνώμη μου. Πέραν της πλάκας που κάνουμε σχετικά με τις αραιές κυκλοφορίες της εκδοτικής, είναι αρκετά προφανές και από το βίντεο στο Rise TV, αλλά και γενικά από τη στάση και τη λειτουργία της εκδοτικής ότι έχουμε ένα one man show. Αλλά προφανώς δεν πρέπει να ξεχνάμε τις συνθήκες υπό τις οποίες λειτουργεί μια εκδοτική, καθώς πέραν της γενικότερης πτώσης στην αγορά κόμιξ, ακόμα και πριν την κρίση, το να έχεις την οικονομική κρίση, τον ιό και την ακρίβεια, ενώ πρέπει να συνυπολογίσεις μια γενικότερη εξυγίανση της επιχείρησης (δάνεια κτλ), μόνο εύκολο δεν το κάνει.

 

Όπως επισημαίνει ο @ Θοδωρής Καραπάνος , βήματα προς τη σωστή κατεύθυνση γίνονται. Το e-shop είναι σε αυτά, η συνεργασία με τη Λέσχη ανήκει σε αυτά. Εδώ θα είμαστε να κρίνουμε κατά πόσο αυτό το μοντέλο συνεχίζεται και ομολογουμένως κουράσει ή αν αυτό το πράγμα γίνει σαν την Άρσεναλ του Αρτέτα, δηλαδή να φτιάξει ομαδάρα σε βάθος κάμποσων χρόνων. Μακάρι να γίνει το δεύτερο, γιατί θα ωραίο να έχουμε περισσότερα κόμικ και επανεκδόσεις!

  • Like 19
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Να πούμε κάτι που ξεχνάμε; Οι εκδοτικοί οίκοι υπάρχουν για τον βιοπορισμό του ιδιοκτήτη τους. Όχι για να μας συμπληρώνουν τις συλλογές. Οπότε ας έχουμε αυτό υπόψη μας όταν διαμαρτυρόμαστε αφού ξεχνάμε τα βασικά οικονομικά δεδομένα. Ο κος Κουτρουλάρης έχει κληρονομήσει βασικά δύο assets. Το ένα είναι το όνομα και το άλλο είναι τα δικαιώματα των 4 πιο δημοφιλών BD (η έστω "εκ των"). To θέμα είναι τι κάνει σε σχέση με αυτά και τι προτίθεται να κάνει. Η μέχρι πρότινος πορεία ήταν να συνεχίσει να βιοπορίζεται με εκδόσεις κυρίως Αστερίξ και Λούκι Λουκ χωρίς κάποιο πλάνο. Αυτό που έγραψα παραπάνω είναι ότι για να χτιστεί ξανά η σχέση εμπιστοσύνης με το φανατικό κοινό που έχει (το πρώτο asset) θα πρέπει να υπάρξει πλάνο και μία στοιχειώδης συνέπεια στο πλάνο. Και επίσης ακόμα και τα "κλασσικά" θέλουν κάτι νέο. Ολοκλήρωση των σκληρόδετων Αστερίξ ή Λούκι Λουκ, πλήρη σκληρόδετη σειρά Τεντέν, ενιαία πλάτη είναι πράγματα που θα ενδιέφεραν αρκετούς ακόμα και στα κλασικά ενώ πάντα ο κόσμος θέλει και νέο υλικό. Πλάνο λοιπόν και τήρησή του είναι το κλειδί για μένα.

  • Like 22
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

6 hours ago, nikolas12 said:

βήματα προς τη σωστή κατεύθυνση γίνονται.  η συνεργασία με τη Λέσχη ανήκει σε αυτά.

 Yπάρχει κάποια συνεργασία με τη λέσχη που έχει συμφωνηθεί; Έχει γραφτεί πουθενά κάτι γι αυτή τη συμφωνία; :thinking:

 

:Paingiver:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

On 18/1/2023 στο 8:00 ΜΜ, Indian είπε:

Τέλος να πούμε ότι πλέον θα μπορείτε να προμηθεύεστε τα τεύχη της Μαμούθ κι από το e-shop της ΛΕΦΙΚ. Ελπίζουμε σε μία αγαστή και μακροχρόνια συνεργασία... με πολλές εκπλήξεις! 

 

Το αναφέρει εδώ ο Γιάννης @ Dr Paingiver . Μέχρι τώρα η Λέσχη δεν έφερνε νέα τεύχη της Μαμούθ, ούτε προμηθευόταν σταθερά κόμικ από την εκδοτική :) 

  • Like 8
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33874
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, Kurdy Malloy είπε:

Να πούμε κάτι που ξεχνάμε; Οι εκδοτικοί οίκοι υπάρχουν για τον βιοπορισμό του ιδιοκτήτη τους. Όχι για να μας συμπληρώνουν τις συλλογές. Οπότε ας έχουμε αυτό υπόψη μας όταν διαμαρτυρόμαστε αφού ξεχνάμε τα βασικά οικονομικά δεδομένα. Ο κος Κουτρουλάρης έχει κληρονομήσει βασικά δύο assets. Το ένα είναι το όνομα και το άλλο είναι τα δικαιώματα των 4 πιο δημοφιλών BD (η έστω "εκ των"). To θέμα είναι τι κάνει σε σχέση με αυτά και τι προτίθεται να κάνει. Η μέχρι πρότινος πορεία ήταν να συνεχίσει να βιοπορίζεται με εκδόσεις κυρίως Αστερίξ και Λούκι Λουκ χωρίς κάποιο πλάνο. Αυτό που έγραψα παραπάνω είναι ότι για να χτιστεί ξανά η σχέση εμπιστοσύνης με το φανατικό κοινό που έχει (το πρώτο asset) θα πρέπει να υπάρξει πλάνο και μία στοιχειώδης συνέπεια στο πλάνο. Και επίσης ακόμα και τα "κλασσικά" θέλουν κάτι νέο. Ολοκλήρωση των σκληρόδετων Αστερίξ ή Λούκι Λουκ, πλήρη σκληρόδετη σειρά Τεντέν, ενιαία πλάτη είναι πράγματα που θα ενδιέφεραν αρκετούς ακόμα και στα κλασικά ενώ πάντα ο κόσμος θέλει και νέο υλικό. Πλάνο λοιπόν και τήρησή του είναι το κλειδί για μένα.

Τα λες σωστά και συμφωνώ 100%. Να κάνω μια ερώτηση που με απασχολεί καιρό τώρα.

 

Εδώ μέσα είμαστε γενικά λίγοι βλαμμένοι με τα κόμιξ που θέλουμε διαφορετικά πράγματα από το ευρύ κοινό.

Η παραπάνω φράση άραγε ισχύει? Ή μήπως δεν είμαστε τόσο λίγοι ή/και τόσο διαφορετικοί στις επιθυμίες μας.

 

Αυτό θα ήταν μια καλή ένδειξη για το που πάει γενικά το πράγμα.

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Δεν είναι θέμα βλαμμένοι ή μη βλαμμένοι, αλλά αν ο Ολυμπιονίκης έχει πουλήσει 14.800 αντίτυπα και ο Λούκι Λουκ παντρεύεται έκανε 12 χρόνια να εξαντλήσει τα 1.000, ΠΡΟΦΑΝΩΣ ο εκδότης θα ανατυπώσει τον Ολυμπιονίκη κι ας υπάρχει διαθέσιμο κάπου στην Ελλάδα, για να τον δώσει στο Άργος, να μοιράσει άλλα 2.000 κομμάτια σε σημεία σε όλη την Ελλάδα και περνώντας ο μπαμπάς με τον μικρό από τη γειτονιά του να το δει στο μανταλάκι και να του το πάρει. "το είχα κι εγώ και το πέταξε η γιαγιά σου". Απλά πράματα. Το ότι είναι εκείνη τη στιγμή διαθέσιμο στο Χ eshop σε τρεις μέρες σπίτι σας, δεν έχει και τόση σημασία. Αυτόν θα κυνηγήσει ο εκδότης και όχι αυτόν που του λείπει ο Μακ στους Ινδιάνους.

 

Εμείς εδώ μέσα μπορεί να κάνουμε βιώσιμη μία πρώτη έκδοση, μπορεί και όχι. Τα καλά τα λεφτά όμως είναι στον πολύ κόσμο εκτός.

  • Like 18
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1513
  • Reputation:   13496
  • Achievement Points:  1787
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Δεν νομιζω να λεει κανενας μας "μη βγαλεις αυτο το τευχος γιατι το εχω.Να βγαλετε μονο αυτα που ψαχνω".

Εγω ζηταω να τα βγαλουν ολα. Και αυτα που πουλανε γιατι εχουν ωραιες ιστοριες ,ομως και τα εξαντλημενα που τα κυνηγαμε οι συλλεκτες.

 

Δεν γινεται ο Μαρσελ Νταλτον που μου λετε να κοστολογειται 30 ευρω. Ειναι ξεφτυλα! Εγω ετυχε το βρηκα 3 και το πηρα γιατι τοσο θεωρω πρεπει να εχουν ολα τα μεταχειρισμενα BD.Οκ ημουν τυχερος, οι υπολοιποι ομως ? 

Δεν ηρθε λοιπον η ωρα για επανεκδοση του τευχους? Ας το βγαλουν μαζι με τον Δικαστη που ειναι και γαμω τις ιστοριες. Ή τον Φιλ Ντεφερ.Ή οποιο αλλο. Αλλα οφειλει να βγει!

 

Για να μου λετε οτι ο Αστεριξ στους Ολυμπιακους Αγωνες πουλησε σαν τρελο και σχεδον τα πηρανε ολα τι σημαινει; Ποιοι τα αγορασαν; Εσεις και εγω που τα εχουμε ; Οχι. Νεοι συλλεκτες ή καποιοι παλιοι που τα ειχανε και τους τα πεταξανε. Ε, αφου εξαντληθηκε στο εξαμηνο, γιατι να μεινεις εκει και να πεις τελος. Θα βγαλω τον Ιντεφιξ να τα αρπαξω (ή να πιασω τελος παντων κοινο) απ τους συλλεκτες και την επομενη επανεκδοση βλεπουμε για Σεπτεμβριο/Οκτωβριο(και αμα)...

 

Εκτος βεβαια αμα ολα αυτα τα κανουν σκοπιμα, δε ξερω. Γιατι αφηνοντας εσκεμενα 10-20 τευχη εξαφανισμενα ,ο κοσμος ασχολειται μαζι τους διαρκως. Ψαχνει αγγελιες,ρωταει, βαζει αλλους στην ιντριγκα του "παιχνιδιου". Εστω τα βγαλουν αυριο ολα και κλεισουμε ολοι τις συλλογες μας, θα ασχολιομαστε μετα αραγε με το ιδιο παθος ; :thinking:

Επεξεργασία από ManaLeak13
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

26 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Δεν γινεται ο Μαρσελ Νταλτον που μου λετε να κοστολογειται 30 ευρω. Ειναι ξεφτυλα! Εγω ετυχε το βρηκα 3 και το πηρα γιατι τοσο θεωρω πρεπει να εχουν ολα τα μεταχειρισμενα BD.Οκ ημουν τυχερος, οι υπολοιποι ομως ? 

Δεν ηρθε λοιπον η ωρα για επανεκδοση του τευχους?

Δεν υπάρχει ώρα επανέκδοσης. Αν δεν προβλέπεται να πουληθούν 400-500 τουλάχιστον στη χιλιάδα δεν πρόκειται να "βγει" η έκδοση άρα δεν έχει κανένα λόγο να το ξαναβγάλουν. Το πόσο κάνει στο Μοναστηράκι δεν ενδιαφέρει ή αφορά τον εκδότη και γιατί να τον αφορά άλλωστε;

  • Like 10
  • Διαφωνώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Διαβάζω και ξανα-διαβάζω για τις επανεκδόσεις "να βγουν όλα ΤΩΡΑ"... μάλλον κάτι δεν υπολογίζετε.

Για να βγει μια επανέκδοση πρέπει να εξοφληθούν όλα τα δικαιώματα και ποσοστά της προηγούμενης έκδοσης, να δοθεί προκαταβολή για την επανέκδοση και μετά να εκδοθεί, ελπίζοντας ότι θα καλύψει το κόστος της από τις πωλήσεις (που φυσικά θα είναι λιγότερες από την προηγούμενη έκδοση).

Αν βάλετε μέσα στην εξίσωση και το κόστος των τυπογραφικών (αυτά τα τεύχη με την τόσο χαμηλή τιμή, βγαίνουν σε μεγάλο τιράζ), όπως και το κόστος διανομής (δεν διανέμονται μόνο σε κομικσο-μάγαζα αλλά και στα περίπτερα), τότε το κόστος για μια επανέκδοση δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ αμελητέο. 

Να μην βάλω και το γεγονός ότι η εφορία χρεώνει τους εκδότες για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ έχουν στην αποθήκη τους σαν κέρδος, δηλαδή στην ουσία πληρώνεις εφορία κάθε χρόνο για κάτι που δεν έχεις πουλήσει....

 

Ο Κουτρουλάρης μας το είπε καθαρά, θα βγουν όλες οι επανεκδόσεις, απλά έχετε υπομονή, δεν είναι καιρός για ρίσκα.

 

Όσο για αυτό που αναφέρθηκε από κάποιους, να φύγει ο τάδε και να αναλάβει καλύτερος και πλουσιότερος, να μπουν και άλλοι στην ομάδα κ.λ.π κ.λ.π , κρίνω ότι είναι "σχόλια" από αναγνώστες που δεν γνωρίζουν τίποτα από το εκδοτικό τοπίο στη χώρα μας.

Όσο για αυτούς που δεν τους ενδιαφέρει η (έστω) μικρή ανοδική πορεία του εκδοτικού τα τελευταία χρόνια, ας μείνουν στο πότε θα κυκλοφορήσει το τελευταίο Λούκυ Λουκ :) 

 

:cheers3:

  • Like 17
  • Respect 5
  • Ευχαριστώ 5
  • Read 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33874
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πρόεδρε τα ξέρεις τόσο καλά τα πράγματα που εμείς αγνοούμε και θέλουμε να γράφεις συχνότερα.:beer:

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  217
  • Reputation:   2051
  • Achievement Points:  267
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1825 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Λίγο άσχετο με εκεί που έχει πάει η κουβέντα, αλλά επειδή το αναίφερε ο @ Kurdy Malloy  , μπορούμε να πούμε την Μαμούθ ότι δίνω προκαταβολή απο τώρα και ας περιμένω 10-12 μήνες μέχρι να βγει, για να βγάλουν σληρόδετη πολυτελή έκδοση Τιν Τιν σαν την αντίστοιχη στο εξωτερικό:pray::pray:

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 2
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.