Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια σειρά από τον Μικρό Ήρωα να ξεκινήσω


Lelis

Ποια σειρά μικρός ήρωας προτείνεις;  

31 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  237
  • Reputation:   2257
  • Achievement Points:  287
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1853 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Λόγω του ότι διάβασα ένα προμο τόμο του Μπλεκ από αυτά που δίνει ο μικρός ήρωας , μπορώ να πω ότι πέρασε ευχάριστα η ώρα και σε συνδιασμό ότι ο μικρός ήρωας έχει ακόμα το xmas offer σκεφτόμουν να ξεκινήσω μια σειρά . Έχω κάνει την έρευνα μου και οκ ο καθένας έχει τα γούστα του , απλά θα ήθελα να δω αν υπάρχει κάποια σειρά που ξεχωρίζει ώστε να ξεκινήσω με αυτη 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32942
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2879 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Blacksad 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20255
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

κόρτο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34722
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6185 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Κόρτο Blacksad Λαργκο (όταν βγεί)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  237
  • Reputation:   2257
  • Achievement Points:  287
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1853 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Κόρτο & Blacksad τα έχω διαβάσει!

Κόρτο τα πήρα όλα τώρα το Σεπτέμβρη και Blacksad το έχω ξαναπεί στα τοπ 3 για μένα.

Σίγουρα τα προτείνω σε όποιον δεν τα έχει πιάσει.

Λαργκο διάβασα την ιστορία από το Non stop και είναι σιγουρακι σαν βγει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Για μένα οπωσδήποτε Μίστερ Νο. Φοβερές περιπέτειες, εξαιρετικό σχέδιο, μια συγκλονιστική σειρά 3 τόμων, το Revolution, γενικά τρομερή σειρά με διάρκεια και σταθερά πολύ ποιοτική. Από αυτόνομα το Blacksad και από τα τεύχη του ΜΠΛΕΚ οπωσδήποτε το φανταστικό Λάργκο Γουίντς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14142
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1212 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Καλημέρα φίλε @ Lelis ! Εγώ πάλι, θα σου πρότεινα πέρα από τα Boneli( τα οποία, ομολογουμένως με αφήνουν παγερά αδιάφορο), να πιάσεις τα έργα των EsseGesse, δηλαδή τον Μπλεκ και τον Λοχαγό Μαρκ. Ειδικά η "Περιπέτεια", βρίσκεται ακόμα σχετικά εύκολα και φθηνά.  Επιπλέον, ο Μπλεκ των διακοπών, περιοδικό το οποίο εκδόθηκε φέτος το καλοκαίρι πιστεύω θα σε ενδιαφέρει. Τέλος, αν ψάχνεις κάτι πιο σύγχρονο θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το Killed or be Killed( το επίτομο εννοείται), καθώς επίσης, και τον Δικαστή Dredd. Εύχομαι να βοήθησα!:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2675
  • Achievement Points:  414
  • Days Won:  1
  • With Us For:  734 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  237
  • Reputation:   2257
  • Achievement Points:  287
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1853 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

1 hour ago, Θοδωρής Καραπάνος said:

Καλημέρα φίλε @ Lelis ! Εγώ πάλι, θα σου πρότεινα πέρα από τα Boneli( τα οποία, ομολογουμένως με αφήνουν παγερά αδιάφορο), να πιάσεις τα έργα των EsseGesse, δηλαδή τον Μπλεκ και τον Λοχαγό Μαρκ. Ειδικά η "Περιπέτεια", βρίσκεται ακόμα σχετικά εύκολα και φθηνά.  Επιπλέον, ο Μπλεκ των διακοπών, περιοδικό το οποίο εκδόθηκε φέτος το καλοκαίρι πιστεύω θα σε ενδιαφέρει. Τέλος, αν ψάχνεις κάτι πιο σύγχρονο θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το Killed or be Killed( το επίτομο εννοείται), καθώς επίσης, και τον Δικαστή Dredd. Εύχομαι να βοήθησα!:beer:

 

Το kill or be killed είναι όντως φοβερο. Τα Ντρεντ τα πήρα πρόσφατα στο AthensCon , μου άρεσαν αρκετά οπότε πήρα στο παζάρι και τους τόμους της Selini.

 

Εν τέλη κατέληξα να πάρω τα πάντα από Bonelli (τόμους, ειδικές εκδόσεις , gn και από τους τέσσερις ήρωες ) καθώς μου άρεσαν όλα. Έχουν μαζευτεί περίπου 35-40 τεύχη αδιαβαστα, οπότε μόλις ολοκληρωθεί η ανάγνωση θα γράψω και μια κριτική για κάθε σειρά . Γενικά είναι πολύ καλές ιστορίες όλες τους και θα τους πρότεινα σε όλους να δοκίμαζαν.

 

Μπλεκ έχω διαβάσει 2-3 ιστορίες και σκέφτομαι να τα πάρω και αυτά μόλις τελειώσουμε τα Bonelli.

Γενικά ότι βγάζει ο μικρός ήρως , είναι πολύ καλές επιλογές 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14142
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1212 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

@ Lelis , αφού σου αρέσουν οι ήρωες του Boneli, σου προτείνω το περιοδικό "Νέος Μπλεκ". Έτρεχε από το 2014 έως το 2018 και μέσα στα 60 τεύχη του, φιλοξενήθηκαν ιστορίες, όλων των μεγάλων Ιταλών ηρώων(  Ζαγκόρ, Μάρτιν Μίστερι, Λοχαγός Μαρκ, Ναθαν Νεβερ, Dylan Dog, εννοείται ο Μπλεκ), αλλά και Αμερικάνοι( όπως λόγου χάρη ο Ταρζαν) ή Βρετανοί( όπως τα ποδοσφαιρικά κόμικς του Τερματοφύλακα γιατρού και του Roy of the Rovers). Επιπλέον, κάθε τεύχος περιείχε άρθρα, τα οποία προσέφεραν απίθανες πληροφορίες στους αναγνώστες! Πραγματικά, πρόκειται για εκδοτικό διαμάντι και πιστεύω θα σου αρέσει πολύ! Υπάρχουν τεύχη στη Λέσχη και στη Jemma! Εννοείται, μπορείς να τα προμηθευτείς κι από το eshop της εκδοτικής. Τα πρώτα τεύχη βέβαια, υστερούν στον τομέα της εκτύπωσης, αλλά από ένα σημείο κι μετά βελτιώθηκαν!:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  237
  • Reputation:   2257
  • Achievement Points:  287
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1853 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μετά από περίπου 2,5 μήνες , εν τέλη πήρα αρκετές από τις παραπάνω σειρές , επομένως γράφω τελικά την γνώμη μου για όσες πήρα .

Καταρχάς να πω ότι μου άρεσαν σχεδόν όλα τα Bonelli. Είχαν γενικά  πολύ καλή ροή σαν ιστορίες , είχαν μεγάλη ποικιλία και επίσης πολύ καλή ισορροπία οι παλιές και οι καινούριες. Οι ιστορίες από τους διαφορές ήρωες είχαν μια κοινή ροή και θα μπορούσαν εύκολα το ένα σενάριο του ενός ήρωα να ήταν ιστορία σε άλλον , πράγμα λογικό καθώς πολλές από τις ιστορίες τους έχουν γράψει ίδιοι δημιουργοί. Προφανώς και αλλάζουν οι χαρακτήρες , τα πλαίσια και τα μοτίβα της κάθε σειράς , έχουν όλες όμως ένα κοινο τρόπο απόδοσης της ιστορίες. Απο τα Bonelli πήραν όλους τους τόμους Ζαγκορ & Μίστερ Νο καθώς και όλα τα GN από τους 4 ήρωες Ζαγκορ, Μίστερ Νο, Τεξ, Ντύλαν Ντογκ. Πιο συγκεκριμένα και παίρνοντας τους ήρωες έναν έναν και με την σειρά που τους προτείνω :

 

Ζαγκορ: Οι αγαπημένες μου ιστορίες. Υπήρχε πολύ μεγάλη ποικιλία ιστοριών με όλων των ειδών τα στοιχεία από περιπέτεια , μυστήριο , τρόμου , φαντασίας. Επίσης οι παλιές ιστορίες ήταν αρκετά δυνατές και στέκονται μέχρι σήμερα παρά πολύ καλά σαν ροή και σενάριο. Οι καινούριες ήταν και αυτές καλές με ωραίο σχέδιο . Προσωπικές αγαπημένες ήταν αυτές που είχαν μέσα και μια δόση από μυστήριο - τρόμου.

 

Μίστερ Νο: Δεύτερος αγαπημένος . Ξανά έχει ποικιλία αν και δεν έχει τόσο στοιχεία φανταστικού , τρόμου και ήταν κυρίως περιπέτειας. Πιστεύω ότι οι δύο σειρές είναι πολύ κοντά και είναι καθαρά υποκειμενικό πια θα σου αρέσει περισσότερο. Έχουν κοινή ροή και για μένα, οι καλές ιστορίες εναλλάσσονται με εκείνες του Ζαγκορ .

 

Τεξ: Η ευχάριστη έκπληξη. Ξεκίνησα να διαβάζω κυρίως τις μικρές σύγχρονες ιστορίες που υπήρχαν στους τόμους Ζαγκορ & Μίστερ Νο και πραγματικά τις αγάπησα. Western κόμιξ με πιστολιδι, δράση & πολύ ωραία ροή 

 

Έρικ Καστελ : Περίμενα περισσότερα από αυτό το κόμιξ. Πολύ ωραίο σχέδιο , σεναριακά όπως είχα γράψει και στο σχετικό topic έδειχνε την ηλικία του. Ωραία ανάγνωση, αλλά δεν τρελάθηκα 

 

Ντύλαν Ντογκ: Για κάποιο λόγο δεν κατάφερα να κάνω ποτέ connect με την σειρά . Υπήρχαν καλές ιστορίες , αλλά για κάποιο λόγο ένιωσα ότι πολλές φορές κατέληγε αρκετά σουρεαλιστικό για τα γούστα μου.

 

Γενικά πάντως πέρασα 2,5 φανταστικούς γεμάτους μήνες και απόλαυσα παρά πολύ την όλη ανάγνωση. 

Αν και δεν είχα επαφή, ιδικά με τα Bonelli και η αλήθεια είναι ότι πάντα μου φάνταζαν αδιάφορα, τελικά με κέρδισαν παρά πολύ γρήγορα και κατάφεραν πολύ γρήγορα να γίνουν από τις αγαπημένες μου σειρές!!!

Τα προτείνω σε όλους !!!

 

Θα ξεκινήσω σιγά σιγά να μαζεύω και τα Μπλεκ, που έχει και κάποιες ιστορίες Ζαγκορ και άλλων μέσα και θα κλείσω σιγά σιγά με τα fummeti που έχει βγάλει ο μικρός ήρωας , στο οποίο αξίζουν χίλια μπράβο για τις επιλογές και τις εκδόσεις του !!!!

 

Ευχαριστώ και όλα τα παιδιά στο φόρουμ για τις πληροφορίες και για τις κατευθύνσεις στο από που και πως να αρχίσω !

Επεξεργασία από Lelis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.