Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα από τις εκδόσεις "Μικρός Ήρως" (2023)


hudson

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4199
  • Reputation:   32913
  • Achievement Points:  4378
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@ Yorugosu  Το νέο Blacksad δεν έχει βγει καν στο εξωτερικό.

Φθινόπωρο βγαίνει, οπότε λογικά θα το δούμε στην Ελλάδα κατά Δεκέμβρη.

 

Επεξεργασία από Laz33
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37107
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  127
  • Reputation:   886
  • Achievement Points:  128
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 min ago , Laz33 said:

δεν έχει βγει καν στο εξωτερικό

Αναφέρομαι στο "Τα Πάντα καταρρέουν - Δεύτερο Μέρος" !

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2675
  • Achievement Points:  414
  • Days Won:  1
  • With Us For:  731 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ ωραίες οι εκδόσεις που έρχονται από τον Μικρό Ήρωα αλλά να πω το παράπονό μου για τον Ντύλαν Ντογκ που δεν βλέπω να έρχεται...σνιφ σνιφ!

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4199
  • Reputation:   32913
  • Achievement Points:  4378
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

6 λεπτά πριν, Yorugosu είπε:

Αναφέρομαι στο "Τα Πάντα καταρρέουν - Δεύτερο Μέρος" !

 

Σ'αυτό αναφέρομαι κι εγώ.

Δεν έχει βγει ακόμα στη Γαλλία.

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3877
  • Reputation:   35225
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2049 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

On 29/4/2023 στο 2:01 ΜΜ, Yorugosu είπε:

Το hype στον ουρανό και 10,80 στην άκρη για προπαραγγελία Silver Surfer! Aλήθεια για το νέο BLACKSAD έχουμε κάποιο... φωτάκι στον ορίζοντα ; :mafia:

 

Επειδή σήμερα κάνω μαζικό διάβασμα στα τελευταία ΜΠΛΕΚ, στο editorial του τεύχους 26, το πρώτο του 2023, ο Λεωκράτης αναφέρει ότι το επόμενο Blacksad θα έρθει το τελευταίο τρίμηνο του 2023 και θα είναι το δεύτερο μέρος της ιστορίας Τα Πάντα Καταρρέουν. 

  • Like 7
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14139
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Στις νέες κυκλοφορίες πάντως, συνήθως τα βγάζουν παράλληλα με το εξωτερικό. Οπότε, η δική μου πρόβλεψη διαφέρει λίγο από αυτή του @ Laz33 . Προσωπικά λέω, ότι θα έχουμε το νέο άλμπουμ Blacksad τον Νοέμβριο του 2023, το αργότερο( βέβαια, αυτό θα το μάθουμε κάνοντας λίγη υπομονή).:beer:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32730
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  151
  • Reputation:   792
  • Achievement Points:  189
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

To Silver Surfer με Stan Lee & Moebius, με Moebius & Stan Lee... ασυζητητή must απόκτημα για κάθε συλλογή!

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2212
  • Reputation:   21977
  • Achievement Points:  2251
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εννοείται πως ο "Μικρός Ήρως" θα είναι και στο Comicdom Con Athens 2023 12,13,14 Μαϊου

 

Οι Εκδόσεις Μικρός Ήρως Στο Comicdom 2023!

03/05 2023 Οι Εκδόσεις Μικρός Ήρως Στο Comicdom 2023!
 

Το μεγαλύτερο φεστιβάλ comics της Αθήνας, έρχεται  στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων!

170 δημιουργοί comics και εικονογράφοι, διεθνείς και ελληνικές εκθέσεις comics και εικονογράφησης, καταστήματα και εκδοτικές, προβολές animation, εργαστήρια για μικρούς και μεγάλους, sketch events, Διαγωνισμός Cosplay, Απονομή Ελληνικών Βραβείων Κόμικς, ομιλίες και panels, συνθέτουν το πρόγραμμα της μεγάλης γιορτής των comics. Παράλληλα, το Comicdom CON Athens γίνεται το πρώτο διεθνές φεστιβάλ comics στην Ελλάδα που εγκαινιάζει το θεσμό της Agora, με έλληνες δημιουργούς και εκδότες να έχουν τη δυνατότητα να παρουσιάσουν τα έργα τους σε εκδοτικές του εξωτερικού, με στόχο τη διεθνή πορεία τους!

Το πρόγραμμά του Comicdom CON Athens 2023 περιλαμβάνει: εκθέσεις, προβολές, artists alley, bazaar, agora - portfolio review sessions, workshops, τελετή απονομής ελληνικών βραβείων κόμικς, διαγωνισμός cosplay, θεματικές συζητήσεις και πολλά ακόμα! Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διοργάνωση, δείτε την επίσημη ιστοσελίδα.

 

Σας περιμένουμε στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων, με πάρα πολλά τεύχη σε προνομιακές τιμές! Θα βρείτε όλες τις εκδόσεις μας που έχουμε βγάλει μέχρι στιγμής, όπως και τις καινούργιες:

  • Kill or be Killed - Μέρος Β'
  • SIlver Surfer
  • Ποτ-Πουρί
  • Μπλεκ #28

 

Με κάθε σας αγορά από τον πάγκο μας, σας κάνουμε δώρο αφίσα, ένα τεύχος Συλλεκτικά Μικρός Ήρως και ένα τεύχος Μπλεκ των Διακοπών!

AFISES_2022_800X800.jpgmikros-iros_te_syl_m_iros006.jpgAFISES_2022_800X800.jpg">mikros-iros_mplek_twn_diakopwn_02.jpg

 

Σας περιμένουμε όλους στις 12-14 Μαΐου στην Τεχνόπολη, με ελεύθερη είσοδο για να γιορτάσουμε τη γιορτή των κόμικς!

  • Like 9
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14139
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Μόλις τηλεφώνησα στην εκδοτική κι ενημερώθηκα, ότι ο τόμος του Ποπάυ θα κυκλοφορήσει στα μέσα του Ιουλίου!  Από πέρυσι τον Σεπτέμβριο, όταν αγόρασα τον πρώτο τόμο, ανυπομονούσα να ανακοινωθεί ο δεύτερος! Τώρα, πράγματι ανακοινώθηκε( αν και όχι επίσημα, μέσω κάποιου δελτίου τύπου - ακόμη τουλάχιστον), γεγονός που με χαροποιεί πάρα πολύ, καθώς φαίνεται ότι η σειρά θα προχωρήσει!:dance2:

  • Like 13
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2212
  • Reputation:   21977
  • Achievement Points:  2251
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Από ότι φαίνεται η εκδοτική επανεκδίδει το

Roy of the Rovers Συλλεκτική έκδοση

.thumb.png.738bfafea40e01a571d4794abf46b593.png

 

Και ετοιμάζει μια συγκεντρωτική έκδοση (ή σε μορφή τόμου ή σε πακέτο και τα 7 τεύχη) του

Μπλεκ των Διακοπών

.thumb.png.9041f6ec19ae34c90776ab748e534026.png

  • Like 15
  • Respect 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  422
  • Reputation:   4510
  • Achievement Points:  469
  • Days Won:  5
  • With Us For:  785 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  26

6 λεπτά πριν, hudson είπε:

Από ότι φαίνεται η εκδοτική επανεκδίδει το

Roy of the Rovers Συλλεκτική έκδοση

.thumb.png.738bfafea40e01a571d4794abf46b593.png

 

Και ετοιμάζει μια συγκεντρωτική έκδοση (ή σε μορφή τόμου ή σε πακέτο και τα 7 τεύχη) του

Μπλεκ των Διακοπών

.thumb.png.9041f6ec19ae34c90776ab748e534026.png

Πολύ ωραία νέα! Σκεφτόμουν να πάρω την 1η έκδοση, αλλά τώρα θα περιμένω την 2η. Αν έχει και καλύτερη ποιότητα στο χαρτί, ακόμα καλύτερα. 

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  633
  • Reputation:   4735
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Κυκλοφορίες Ιουνίου 2023 από τις Εκδόσεις Μικρός Ήρως

 

KYKYLOFORIES IOYNIOY 2023-2560x760h.jpg

 

Πλησιάζει ο πρώτος μήνας του καλοκαιριού, επομένως ήρθε η ώρα να δούμε τις νέες εκδόσεις που θα μας συντροφεύσουν στις παραλίες. Την Πέμπτη 8 Ιουνίου θα κυκλοφορήσουν οι παρακάτω εκδόσεις σε περίπτερα, βιβλιοπωλεία και κομιξάδικα. Όλες οι εκδόσεις θα είναι διαθέσιμες και στις παρακάτω εκθέσεις κόμικς:

Κρήτη - Cretan Comic Con (3-4 Ιουνίου)

Αθήνα - Books N' Beer (9-11 Ιουνίου)

 

Ζαγκόρ GN #16 - Το Τέρας του Μαύρου Βάλτου

mikros-iros_gn_zagor_16.jpg

 

Στο κλασικό κόμικς Το Τέρας του Μαύρου Βάλτου (Zagor #110-112, Σεπτέμβριος-Νοέμβριος 1974) σε σενάριο Guido Nolitta και σχέδιο Franco Donatelli, ο Ζαγκόρ και ο Τσίκο συναντούν στο Μέισβιλ δύο παλιούς γνωστούς, τους Γερμανούς επιστήμονες Κρούγκερ και Μέγιερ, οι οποίοι, μαζί με τον συνάδελφό τους, Βάιζερ, κατευθύνονται στο Μιζούρι για να μελετήσουν μερικές ανεξήγητες μεταλλάξεις. Υπάρχει ένα τερατώδες πλάσμα που ζει στα νερά του Σκοτεινού Καναλιού, το οποίο οι Ινδιάνοι Ομάχα θεωρούν κακό πνεύμα και αποφασίζουν να θυσιάσουν τους ήρωές μας σε αυτό. Το πνεύμα με το τσεκούρι καταφέρνει να διασώσει τους συντρόφους του και πολύ σύντομα ανακαλύπτει τη φρικτή σπηλιά του αμφίβιου τέρατος. Ένα ημερολόγιο που θα πέσει στα χέρια του, σύντομα θα αποκαλύψει όλη την ανατριχιαστική αλήθεια...

 

Μίστερ Νο GN #16 - Πτήση για το Ρίο

mikros-iros_gn_mrno_16.jpg

 

Το κόμικς περιλαμβάνει την ιστορία με τίτλο Πτήση για το Ρίο (Mister No #84-86, Νοέμβριος 1982 - Ιανουάριος 1983) σε σενάριο Alfredo Castelli και σχέδιο Giorgio Montorio ενώ το εξώφυλλο είναι του Gallieno Ferri. Ο Μίστερ Νο πρόκειται να παντρευτεί την αδερφή του αστυνομικού επιθεωρητή Τεϊσέιρα της Μανάους, Γκλόρια. Ο επιθεωρητής εμπιστεύεται στον Μίστερ Νο την αρμοδιότητα να συνοδεύσει τον Βαντζίνιο Μοράες, το δεξί χέρι του ισχυρού γκάνγκστερ, Πρόσπερο Σόμπρα, από τη Μανάους στο Ρίο, όπου και θα δικαστεί. Όμως το αεροπλάνο στο οποίο ταξιδεύουν οι δυο τους καταρρίπτεται. Ο Τζέρι και ο Βαντζίνιο περιπλανιώνται στη ζούγκλα, παλεύοντας εναντίον εγκληματιών και Ίντιο. Όταν όμως θα επιστρέψουν στη Μανάους, μια απροσδόκητη έκπληξη τους περιμένει...

 

Humour Sapiens

mikros-iros_humour_sapiens.jpg

 

Η συλλογή περιλαμβάνει στριπ και γελοιογραφίες του Γιώργου Μελισσαρόπουλου (Meliss) που παρουσιάστηκαν στην έκθεση Who I Was, What I've Become Vol. 3 με τίτλο A.I. Σιχτίρ. Επιπλέον περιλαμβάνει όλα τα στριπ της αυτοέκδοσης Ποτ Πουρέ που κυκλοφόρησε σε περιορισμένα αντίτυπα στο φεστιβάλ του Comicdom το 2018, καθώς και νέο αδημοσίευτο υλικό που δημιουργήθηκε αποκλειστικά για αυτήν την έκδοση.

 

Βρείτε τα κάνοντας κλικ εδώ!

Επεξεργασία από chrisbouk
  • Like 8
  • Respect 2
  • Ευχαριστώ 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  236
  • Reputation:   2248
  • Achievement Points:  286
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Στο site του μικρού ήρωα τρέχει πολύ ενδιαφέρον ψηφοφορία σχετικά με τι μελλοντικές σειρές να θέλαμε να δούμε.

https://www.mikrosiros.gr/blog/answer-and-win-2023

 

Γίνεται και διαγωνισμός στο τέλος με 3 νικητές και 3 δώρα .

 

Ενδιαφέρον να δούμε τι ψήφισε ο κόσμος .

 

Προσωπικά κάποια πράγματα που θα ήθελα να δω από την εκδοτική :

 

Αμερικανικές σειρές κυρίως από εκδόσεις image & vertigo κτλπ : Το έχω ξαναπεί ότι είναι προσωπικά τα αγαπημένα μου ήδη κόμιξ. Έχει πολύ ψωμί και πολλές σειρές που θα μπορούσαμε να δούμε . Κάποιες από αυτές είχαν ξεκινήσει στα ελληνικά και δεν ολοκληρώθηκαν και πότε. Έχω αρκετες από αυτές στα αγγλικά , αλλά σίγουρα θα ήθελα να το διαβάσω ελληνικά .Η εκδοτική έκανε μια αρχή με το kill or be Killed και πιστεύω ότι πήγε καλά και το στήριξε και ο κόσμος 

 

Dread Case files : Τα άπαντα του dread. Ότι είχε ξεκινήσει από selini. Η εκδοτική έχει τα δικαιώματα της σειράς. Το εγχείρημα βέβαια είναι αρκετά τολμηρό γιατί και οι τόμοι είναι πολύ και δεν ξέρω και πόσο είναι το κοινό του dread στην Ελλάδα 

 

Αγορά δικαιωμάτων Αστερίξ , Τεν Τεν , Λούκυ Λουκ κτλπ: Με ένα όνειρο τρελό, όνειρο απατηλό. Για μένα η μαμούθ το προσπαθεί, αλλά απλά δεν μπορεί. Μακάρι να βλέπαμε αυτές τις σειρές σε μια πολυτελή έκδοση με σκληρό εξώφυλλο (όπως τα hc που είχαν βγει για Αστερίξ του Γκοσινί και κάποια Λούκυ Λουκ ) να συμπληρώσουμε όλοι τις συλλογές και να έχουμε μια κανονικότητα στα ράφια μας . Πιστεύω ότι οποία εκδοτική κάνει κάτι τέτοιο , το κοινό θα το στηρίξει. Ο μικρός ήρωας είναι η μόνη στην παρούσα φάση που θα μπορούσε.

 

15ημερη συλλογή graphic novel αλλά Hachette: Συλλογή με graphic novels ( όχι υπερηρωικα) με αυτοτελή graphic novels η σειρές με 2-3 τόμους. Ήδη σκέφτομαι το πρώτο τεύχος το maus με σκληρό εξώφυλλο και τιμή γνωριμίας 3,99...

 

 

Επιστημονική φαντασία τα 3 από τα 4, αλλά τα είπα τα έβγαλα από μέσα μου , πάω τώρα να συνεχίσω να τα ονειρεύομαι...

 

  • Like 13
  • Respect 2
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  582
  • Reputation:   4186
  • Achievement Points:  625
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

30 λεπτά πριν, Lelis είπε:

Στο site του μικρού ήρωα τρέχει πολύ ενδιαφέρον ψηφοφορία σχετικά με τι μελλοντικές σειρές να θέλαμε να δούμε.

https://www.mikrosiros.gr/blog/answer-and-win-2023

 

Γίνεται και διαγωνισμός στο τέλος με 3 νικητές και 3 δώρα .

 

Ενδιαφέρον να δούμε τι ψήφισε ο κόσμος .

 

Προσωπικά κάποια πράγματα που θα ήθελα να δω από την εκδοτική :

 

Αμερικανικές σειρές κυρίως από εκδόσεις image & vertigo κτλπ : Το έχω ξαναπεί ότι είναι προσωπικά τα αγαπημένα μου ήδη κόμιξ. Έχει πολύ ψωμί και πολλές σειρές που θα μπορούσαμε να δούμε . Κάποιες από αυτές είχαν ξεκινήσει στα ελληνικά και δεν ολοκληρώθηκαν και πότε. Έχω αρκετες από αυτές στα αγγλικά , αλλά σίγουρα θα ήθελα να το διαβάσω ελληνικά .Η εκδοτική έκανε μια αρχή με το kill or be Killed και πιστεύω ότι πήγε καλά και το στήριξε και ο κόσμος 

 

Dread Case files : Τα άπαντα του dread. Ότι είχε ξεκινήσει από selini. Η εκδοτική έχει τα δικαιώματα της σειράς. Το εγχείρημα βέβαια είναι αρκετά τολμηρό γιατί και οι τόμοι είναι πολύ και δεν ξέρω και πόσο είναι το κοινό του dread στην Ελλάδα 

 

Αγορά δικαιωμάτων Αστερίξ , Τεν Τεν , Λούκυ Λουκ κτλπ: Με ένα όνειρο τρελό, όνειρο απατηλό. Για μένα η μαμούθ το προσπαθεί, αλλά απλά δεν μπορεί. Μακάρι να βλέπαμε αυτές τις σειρές σε μια πολυτελή έκδοση με σκληρό εξώφυλλο (όπως τα hc που είχαν βγει για Αστερίξ του Γκοσινί και κάποια Λούκυ Λουκ ) να συμπληρώσουμε όλοι τις συλλογές και να έχουμε μια κανονικότητα στα ράφια μας . Πιστεύω ότι οποία εκδοτική κάνει κάτι τέτοιο , το κοινό θα το στηρίξει. Ο μικρός ήρωας είναι η μόνη στην παρούσα φάση που θα μπορούσε.

 

15ημερη συλλογή graphic novel αλλά Hachette: Συλλογή με graphic novels ( όχι υπερηρωικα) με αυτοτελή graphic novels η σειρές με 2-3 τόμους. Ήδη σκέφτομαι το πρώτο τεύχος το maus με σκληρό εξώφυλλο και τιμή γνωριμίας 3,99...

 

 

Επιστημονική φαντασία τα 3 από τα 4, αλλά τα είπα τα έβγαλα από μέσα μου , πάω τώρα να συνεχίσω να τα ονειρεύομαι...

 

Πολύ καλή κίνηση, ψήφισα αλλά επειδή εγώ δεν έχω social, δε μπορώ να συμμετέχω στο διαγωνισμό. Ίσως αν γινόταν με τα mail μας ή κάποιο άλλο τρόπο (τηλέφωνο πχ). Έβαλα κι εγώ comic της Vertigo στην ξεχωριστή πρόταση.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   94999
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Συχνά ο Μικρός Ήρως κάνει τέτοια δημοψηφίσματα κι αυτό είναι πολύ θετικό γιατί αποδεικνύει στην πράξη ότι είναι μία εκδοτική που αφουγκράζεται τις επιθυμίες των αναγνωστών της, μαθαίνει από τα λάθη της και προσπαθεί για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα τόσο στον τομέα της ποιότητας, όσο και στην επιλογή των κόμικς. :respect:

 

 

:beer:

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1539
  • Reputation:   13754
  • Achievement Points:  1814
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1250 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ψηφισα και εγω, εβαλα προσωπικές προτιμήσεις το Camelot 3000 και Ντισνευ ιστοριες παλιών αμερικάνων και ιταλων.Επισης yugioh manga αν και ειναι περα για περα απιθανο.

Δεν εβαλα γαλλοβελγικα γιατι θελω να δωσω μια ακομα ευκαιρια στη Μαμουθ, η τελευταια τους κινηση με τα Αστεριξ μου εδειξε οτι εχουν ακομα ικανοτητες παραμονης στην αγορα. 

 

Τωρα μου ηρθε φλασια...επρεπε να γραφαμε και τον Βιο και Πολιτεία - Απαντα του Ροσα γιατι αν περιμενει ο κοσμος απο την Καθημερινη,σωθηκε...

  • Like 8
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  633
  • Reputation:   4735
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Μόλις ψήφισα, νέο τεύχος ΘΡΥΛΙΚΟΣ ESSEGESSE , με την πρώτη ιστορία του KINOWA

:dimis2:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  582
  • Reputation:   4186
  • Achievement Points:  625
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

34 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Τωρα μου ηρθε φλασια...επρεπε να γραφαμε και τον Βιο και Πολιτεία - Απαντα του Ροσα γιατι αν περιμενει ο κοσμος απο την Καθημερινη,σωθηκε...

Off topic, αλλά έτσι όπως είναι η κατάσταση, ο οποιοσδήποτε θελήσει να εκδώσει το Βίο θα πρέπει να πάρει την άδεια της Disney και θα πρέπει να σεβαστεί τις γνωστές περικοπές. Επομένως, δεν είμαι σίγουρος ότι όποιος πουλάει παλιά έκδοση θα ρίξει την τιμή εξαιτίας μιας ίδιας αλλά πολύ κουτσουρεμένης έκδοσης.:(

  • Like 3
  • Λύπη 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  595
  • Reputation:   4655
  • Achievement Points:  659
  • Days Won:  2
  • With Us For:  943 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Εγώ ψήφισα Γαλλοβελγικά και manga ως τις σχολές που θέλω να δω γιατί είναι αυτές που ξέρω καλύτερα, αν και θα ήθελα πολύ να δω στο μέλλον κόμικς από τις άλλες που δεν γνωρίζω τόσο καλά. 

 

Στο προτελευταίο κουτάκι έβαλα προφανώς Disney, αλλά δε πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση να πάρουν ποτέ τα δικαιώματα. 

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2212
  • Reputation:   21977
  • Achievement Points:  2251
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ψήφησα και εγώ.

Η πρότασή μου ήταν

"Κάτι από DC"

με υποσημείωση

"ΟΧΙ άλλα Marvel γιατί έχουμε πήξει" :lol:

  • Like 5
  • Respect 2
  • Αστείο 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  303
  • Reputation:   2433
  • Achievement Points:  366
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Εγώ γαλλοβελγικά και υπερηρωικά ψήφισα και βλέπουμε. Πάντως πολύ καλή κίνηση από την εκδοτική που ομολογουμένως βρίσκεται δίπλα στους αναγνώστες της:beer:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4453
  • Reputation:   34662
  • Achievement Points:  4520
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Ψηφισα και εγω, εβαλα προσωπικές προτιμήσεις το Camelot 3000 και Ντισνευ ιστοριες παλιών αμερικάνων και ιταλων.

Ευτυχώς έβαλα γαλλοβελγικα γιατί κατά τα άλλα ζήτησα το Camelot 3000 και Ντίσνεϋ κλασικές ιστορίες (γενικά τα δικαίωμα Ντίσνεϋ).:lol:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εγώ πρότεινα να κυκλοφορήσουν

Bruno Brasil

Bob Morane

Michel Vaillant

OKKO του HUB

Μισθοφόρος  του Sergelles 

Γιόκο Τσούνο

Σπιρού και Φαντάζιο και 

Η Λέσχη Δε Φοβάμαι ! 

Λογικά κάπου θα πέσω μέσα!

Επεξεργασία από guskoin
  • Like 8
  • Respect 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3127
  • Reputation:   23779
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Οkko! Τί είπες! Μακάρι αλλά δύσκολα.

 

Πρώτη φορά πάντως τα κατεξοχήν κόμικ της εταιρίας τα ιταλικά έχουν πτώση και επίσης βλέπω κάποιον κορεσμό στα αθλητικά από τα πρώτα αποτελέσματα.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  236
  • Reputation:   2248
  • Achievement Points:  286
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

56 min ago , Kurdy Malloy said:

Οkko! Τί είπες! Μακάρι αλλά δύσκολα.

 

Πρώτη φορά πάντως τα κατεξοχήν κόμικ της εταιρίας τα ιταλικά έχουν πτώση και επίσης βλέπω κάποιον κορεσμό στα αθλητικά από τα πρώτα αποτελέσματα.

Για τα ιταλικά  είμαι πολύ περίεργος να δω αν πάνε καλά . 

 

Πρόσφατα έκανα μεγάλη επένδυση και πήρα ότι είχε βγάλει η εκδοτική από ιταλικά. Λείπουν μόνο κάποιοι τόμοι Μπλεκ που θα πάρω και αυτά σιγά σιγά .

Τα λάτρεψα όλα αμέσως.

 

Δεν βλέπω όμως πολύ κινητικότητα στα σχετικά topics του φόρουμ  και επίσης είμαι πολύ περίεργος να δω πόσο μεγάλο είναι το αγοραστικό κοινό που παίρνει Ζαγκορ και μίστερ νο με τιμές 18-20 ευρώ. 

 

Μπορεί να σκέφτεται να κάνει στροφή και σε άλλα ήδη η εκδοτική 

Επεξεργασία από Lelis
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν πάρει τα Ντίσνεϋ ο Μικρός Ήρως, θα πάει στα 4 ευρώ το Μίκυ Μάους.

  • Like 7
  • Λύπη 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4199
  • Reputation:   32913
  • Achievement Points:  4378
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ψήφισα κι εγώ.

Εννοείται έβαλα γαλλοβελγικα.

Πρότεινα από κλασικές σειρές Barbe Rouge και Blueberry (γιατί αν περιμένουμε απ'τη Μαμούθ να ολοκληρώσει τη σειρά θα γεράσουμε) και από πιο πρόσφατες το Aldebaran και το Chninkel.

Τόνισα μάλιστα ότι είναι μίνι σειρά 3 τευχών που μπορεί εύκολα να βγει σε ένα τόμο κι επίσης τους είπα (αν και μάλλον το ξέρουν) ότι είναι έργο του τεράστιου Βαν Αμ, δημιουργού του Λάργκο Γουιντς.

Θα μπορούσα να προτείνω πολλά ακόμα.

 

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3877
  • Reputation:   35225
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2049 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ο Μικρός Ήρωας παίρνει σοβαρά υπ' όψιν του τέτοιες δημοσκοπήσεις και ακούει το κοινό του, ακόμα και μέσω του GreekComics όπου πχ γκρινιάζαμε για αυτόνομο Λάργκο ενώ δεν ήταν στις πρώτες προτιμήσεις του κοινού τους γενικά. Προσωπικά επέλεξα αμερικάνικα και γαλλοβελγικά ως αυτά που είναι κοντά στο γούστο μου και μετά θα είχα τα ιταλικά.

 

Στα είδη επέλεξα όσα διαβάζω περισσότερο, θα ήθελα να δω και κάτι αστυνομικό ή φαντασίας. Προφανώς προτιμώ δουλειές και Ελλήνων και ξένων και θεωρώ ότι οι εκδόσεις Μικρός Ήρως στηρίζουν ενεργά την ελληνική σκηνή και μπορούν να μας δώσουν κι άλλες ωραίες δουλειές. Τώρα όσον αφορά τις προτάσεις με εκπλήσσει που αναφέρεστε πολλοί σε Disney ενώ η Καθημερινή έχει τα δικαιώματα ή σε Αστερίξ/Λούκυ Λουκ και δεν πάτε σε πιο ρεαλιστικές λύσεις.

 

Αυτό που ξέχασα να προτείνω σαν κλασικός χαζός και ελπίζω να με διαβάσουν εδώ και να το πρότειναν άλλοι είναι ότι αφού άρεσε το Kill or Be Killed να βγουν περισσότερες δουλειές του εκπληκτικού διδύμου Brubaker/Phillips και γενικά περισσότερη Image. Καλές επιλογές τα Criminal, Fatale, The Fade Out, Reckless, το Velvet των Brubaker/Epting και το Geiger των Johns/Frank.

 

Τις προτείνω γιατί σε αριθμό τευχών είναι πάνω κάτω όσο το Kill or be Killed (εξαιρείται το Criminal που βγαίνει σε πιο αυτόνομους τόμους και έχει κάμποσους), αν έλεγα μεγάλες σειρές που είναι έπη σε θέμα τευχών θα έβαζα το Invincible του Kirkman στην Image και τα Irredeemable και Incorruptible του Waid για την Boom Studios. Το Something Is Killing the Children μπορεί και να το βγάλει κάποιος όταν βγει η σειρά στο Netflix.

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  542
  • Reputation:   5515
  • Achievement Points:  609
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5477 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Πολύ ενδιαφέρον το γεγονός ότι η εκδοτική ρωτάει το αναγνωστικό κοινό . Μπορεί να το θεωρούμε λογικό και αυτονόητο αλλά λίγοι το κάνουν . Εγώ έβαλα γαλλοβελγικα και ιταλικά ( αμερικανικά έχουμε πήξει ) . Ζήτησα από σειρές Dylan dog , xiii , gipsy και 100 bullets ( έβαλα και αμερικανικό αμαρτία ) . Παντως θα ήθελα να δω έστω και ένα δυο κορεάτικα με ιντριγκάρει το θέμα . 

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34276
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  44
  • Reputation:   219
  • Achievement Points:  44
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1843 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

chninkel,undertaker,murena,conquistador,scorpion,quest for the time bird,,charlys war,ira day,the sneak and the spear,the eagles of rome,βασικα κυριως bd αλλα οτι εκλεκτο ευπροσδεκτο

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.