Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλύτερη Υπερηρωική Ταινία του 2022;


Bilis

Ποια ήταν η καλύτερη υπερηρωική ταινία του 2022;  

37 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5265
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1675 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Είχα την ιδέα για αυτή τη δημοσκόπηση πέρυσι αλλά με την κυκλοφορία του No Way Home δεν υπήρχε ανταγωνισμός. Φέτος υπάρχει περισσότερη ποικιλία αλλά και πάλι βλέπω το The Batman να μονοπωλεί.  Είχαμε 4 ταινίες Marvel, 3 DC καθώς και 2 λιγότερο γνωστές ταινίες που αμφιβάλλω αν τις είδε κανένας :lol:

Προσωπικά πιστεύω πως έχω αρχίσει να νιώθω το "Super-Hero fatigue" που ακούγεται πολύ. Δεν μπορώ να πω πως καμία από τις ταινίες που είδα με ενθουσίασε αλλά σίγουρα ξεχώρισε το Batman λόγω της αισθητικής του και της προσεγμένης δουλειάς στον τεχνικό τομέα. Κατά τα άλλα, μια πρόχειρη κατάταξη των ταινιών που είδα είναι:

1. The Batman
2. Black Panther: Wakanda Forever
3. Doctor Strange in the Multiverse of Madness
4. Black Adam
5. Thor: Love and Thunder

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  303
  • Reputation:   2431
  • Achievement Points:  366
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1116 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Εγώ βάζω πρώτο το Black Panther: Wakanda Forever και όλα τα άλλα έπονται:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3248
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η καλύτερη superhero ταινία της χρονιάς είναι μία και λείπει από το Poll. Είναι το Everything Everywhere All at Once. Φέτος, συμπαθητικό φαίνεται να είναι το Sri Asih, αλλά δεν είναι αμερικάνικη ταινία για να μιλάμε γι'αυτή. Από τα παραπάνω το Batman εύκολα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2210
  • Reputation:   21905
  • Achievement Points:  2249
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

 "The Batman" για εμένα είναι η καλύτερη ταινία, αλλά ψήφησα το "Black Adam", για να χαρεί λίγο και αυτός ο κακομοίρης ο Johnson :lol:.

Από Marvel μεριά, άρχισα να βλέπω το "Doctor Strange" αλλά στη μέση κάπου βαρέθηκα και το παράτησα, ενώ για το "Thor", τι να πω, ξεκίνησε Αγγελοπουλικά και συνέχισε ακόμα χειρότερα, δυστυχώς μεγάλη καρικατούρα  κατάντησαν αυτόν τον ήρωα, σαν να έβλεπα μια κακό παιγμένη κωμωδία  και δεν άντεξα.

Πάντως είναι τραγικό, ταινία σαν το "The Batman" να κάνει ίδιες εισπράξεις με ταινία σαν του "Thor".

Αλλά έτσι είναι τα πράγματα, δυστυχώς η χειρότερη ταινία της "Marvel" είναι η καλύτερη της "DC".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20253
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Batman δεν ήταν Batman Begins, και οφείλουμε να το παραδεχθούμε. Ήταν κάπως δήθεν, δεν ήταν φλόπα, αλλά ούτε για όλους ήταν, Μου φάνηκε αργό, πολύ σκούρο, μονότονο, βαρετό.

Το Thor ήταν τσίρκο, κρίμα, είπαμε να υπάρχει μια ελαφρότητα , όχι να κάνουμε ταινίες - φελλούς. Μερικές στιγμές της ταινίας θα κοβόταν ως ηλίθιες ακόμα και από την τριλογία του Austin Powers!

Το Morbius ήταν ένα b-movie της σειράς.

Το Wakanda Forever, δεν μπόρεσε να σηκώσει το βάρος της κληρονομίας του, πνίγηκε στα μούσκουλα και στη σοβαροφάνεια.

Το Doctor Stange ήθελε να είναι μια extavaganza, με γεια του, με χαρά του, κάπου ρέταρε, ΑΛΛΑ είναι το άγγιγμα του Sam Raimi και αυτό το Zombie  ραβδάκι του την ανακηρύσσει εύκολα στην καλύτερη ταινία super hero της χρονιάς:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3248
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

16 min ago , Bonadrug said:

Το Batman δεν ήταν Batman Begins, και οφείλουμε να το παραδεχθούμε.

 

Ισχύει. Ας παραδεχθούμε λοιπόν ότι το Batman ήταν καλύτερο το Batman Begins

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Για μένα το The Batman είναι το καλύτερο μακράν του δευτέρου. Ναι μεν αργό, αλλά πολύ ωραία απόδοση των χαρακτήρων, δράση, ωραίοι κακοί, εξαιρετική εξέλιξη και ανυπομονώ για το sequel! Ένα πρόχειρο ranking από μένα.

 

1. The Batman: Τα είπα πιο πάνω.

2. Black Panther: Wakanda Forever: Συγκινητική ταινία, passing of the torch σε ένα ακόμα προσωπικό δημιούργημα του Coogler.

3. Doctor Strange in the Multiverse of Madness: Με την πινελιά του Raimi και εξαιρετική Wanda μας έδωσε πάνω κάτω αυτό που θέλαμε να δούμε.
4. Black Adam: Καλή ταινιούλα με τον The Rock απόλυτο πρωταγωνιστή και 1-2 καλούς δεύτερους χαρακτήρες.

5. DC League of Super-Pets: Ωραίο και διασκεδαστικότατο animation movie.

6. Thor: Love and Thunder: Πάρα πολύ κακή ταινία σε σχέση με αυτό που θα έπρεπε να είναι, το έριξε στην κωμωδία χωρίς κανένα λόγο.

7. Morbius: Ειλικρινά δε θυμάμαι τίποτα. Σαν να βγήκε το 2022 μια ταινία από τα κάκιστα C-movies από τα μέσα των 00s.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20253
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 hour ago, StefanosPap said:

 

Ισχύει. Ας παραδεχθούμε λοιπόν ότι το Batman ήταν καλύτερο το Batman Begins

 

Βέβαια το Batman Begins είχε τον άχαρο ρόλο να επανεφεύρει τον ήρωα. Έφερε αμέσως μετά το αριστούργημα Dark Knight. Είχε Christian Bale και φέρει 8.2 βαθμολογία στο IMDB σε 1,5 εκατ. ψήφους. Το Batman έχει 7,8 και δεν έχει φθάσει καν τις 500.000 ψήφους, με τη βαθμολογία των ταινιών να βαίνει φθίνουσα με τα χρόνια και την αύξηση των ψηφισάντων. 

Ωστόσο σέβομαι την εκτίμηση σας για την ταινία, έτσι ξανασκέφθηκα λίγο την τανία με τον Pattinson. Να πω ότι πραγματικά θυμάμαι ότι ζοριζόμουν να την παρακολουθήσω αλλά αυτό μπορεί να οφείλεται ότι είμαι σε μία ηλικία. Μου άρεσε η Κραβιτζ, πάντα μου αρέσει (και η μαμά της μου άρεσε κάποτε). Αυτό που τελικά μου έχει μείνει εντυπωμένο είναι ότι πρόκειται για ένα υπερ του δέοντος σκοτεινό revenge noir, ένα detective story, στο οποίο θα μπορούσε καλλιστα να πρωταγωνιστεί ένας άλλος ντετέκτιβ (ο Dirty Harry, o Equalizer McCall ή άλλος) και μικρή σημασία θα είχε για την ταινία. Δεν ήταν μια υπερηρωϊκή ταινία, άσχετα αν είχε σαν τίτλο το όνομα ενος ή ΤΟΥ υπερήρωα. Παλιά λέγαμε ότι τόσο πιο πετυχημένη ήταν μια superhero movie, όσο πιο εντυπωσιακός ήταν ο κακός της (αληθές για τις ταινίες με τον Nicholson, τον De Vitto, τον Ledger). Εδώ δεν θυμάμαι καν ποιος ήταν. Θα έλεγα ότι πρωταγωνιστής της ταινίας ήταν το σκοτάδι (και αν το έπαιζα κουλτουριάρης κριτικός ή έστω ήμουν 20χρονος) θα πρόσθετα : της ανθρώπινης ψυχής!

Ήταν μια διαφορετική ταινία σίγουρα, από την άλλη o Reeves δεν έχει το βιογραφικό και τα διαπιστευτήρια να το παίζει οραματιστής δημιουργός, οπότε επιφυλάσσομαι για το αν τελικά αυτό που είδαμε, ήταν ο σκοπός του. Η δεύτερη ταινία, αν υπάρξει, θα δείξει.

 

Οι διαφορετικές ταινίες λέγαμε, λοιπόν, δημιουργούν διαχρονικά, φανατικούς οπαδούς, ανθρώπους που τις αγαπούν και παθιάζονται μαζί τους, θα έλεγα ότι είναι ταινίες πους γεννάνε σινεφίλ. Αυτό είναι θεμιτό και ευχής έργο, ό, τι χρειάζεται το σινεμά για να συνεχίσει να υπάρχει. Και εγώ λέεω ακόμα και σήμερα μετά από 35 χρόνια ότι αγαπημένος μου δημιουργός είναι ο Τζάρμους, θα έτρεμα όμως στη σκέψη να ξαναδώ σήμερα το Permanent Vacation!

 

Υπό αυτό το πρίσμα, κατανοώ ότι ο πληθυντικός που χρησιμοποίησα στο αρχικό post μου ήταν υπερβολικός και άκομψος αλλά φυσικά ήταν σχήμα λόγου και δεν είχε την φιλοδοξία κυριολεξίας.

Επεξεργασία από Bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94911
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δυστυχώς δεν έχω δει όλες τις ταινίες που φιλοξενούνται στην δημοσκόπηση, αλλά από αυτές που έχω δει, είμαι κι εγώ από εκείνους που τους άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις το "Batman". Αν και πολύ σκοτεινό, δημιουργεί μία ατμόσφαιρα που χαρακτηρίζεται από άγρια ομορφιά. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.