Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΟΥΡΑΦΕΛΚΥΘΡΑ: ΤΡΕΛΑΝΕ ΜΑΣ ΣΑΒΑΓΙΑΡ ΘΕΕ!


hudson

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΚΟΥΡΑΦΕΛΚΥΘΡΑ: ΤΡΕΛΑΝΕ ΜΑΣ ΣΑΒΑΓΙΑΡ ΘΕΕ!
Σενάριο/Kείμενα:
Αντώνης Βαβαγιάννης
Σχέδιο:
Αντώνης Βαβαγιάννης
Σχέδιο εξωφύλλου:
Αντώνης Βαβαγιάννης
Hμερ. έκδοσης:
26-11-2022
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
16.5 x 24.0
Σελίδες:
68
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Lettering:
Αντώνης Βαβαγιάννης
Χρωματισμός:
Αντώνης Βαβαγιάννης
Επιμέλεια:
Αντώνης Βαβαγιάννης
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-618-5623-24-1
Ονομαστική τιμή:
7.95€

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21473
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

TRELANEMASSABAGIAR_0001.jpg  TRELANEMASSABAGIAR_0001z.jpg

 

Μια φορά το χρόνο η "Jemma" βγάζει σε έντυπη μορφή τα κόμικς-στριπάκια του Αντώνη Βαβαγιάννη, ΚΟΥΡΑΦΕΛΚΥΘΡΑ ,που έχουν δημοσιευτεί στο διαδίκτυο την προηγούμενη χρονιά.

 

Φέτος όμως κυκλοφόρησε δύο έντυπες εκδόσεις, μία στης 14 Απριλίου με τίτλο Συγγνώμη που Γεννήθηκα!  ,που είναι τα στριπ του 2020 και η δεύτερη στης 26 Νοεμβρίου με τίτλο Τρέλανε μας Σαβαγιάρ Θεέ! που είναι του 2021.

Ίδιο μέγεθος, ίδια ποιότητα χαρτιού και φυσικά ίδιο υπέροχο χιούμορ.

 

Από το οπισθόφυλλο

Όλα τα στριπ των Κουραφέλκυθρων του 2021 αλλά και μερικά γουστόζικα εξτραδάκια εμπεριέχονται σε αυτό το βιβλίο που βλέπεις.
Ελπίζουμε πραγματικά να σου αρέσουν. Αν όχι, να μερικές εναλλακτικές χρήσεις για αυτό το βιβλίο:
- Σουβέρ
- Καπέλο (θα πρέπει πρώτα να το ανοίξεις στη μέση)
- Ισιωτικό τραπεζιού με κοντό πόδι
- Βεντάλια
- Πανέξυπνος τρόπος να κρύψετε μέσα ένα άλλο, χειρότερο βιβλίο (πχ. το περσινό τεύχος των Κουραφέλκυθρων)
- Φρίσμπι
- Τροφή (όχι για σκέψη, κανονική)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33881
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το πρώτο μισό ήταν το πιο αδύναμο κουραφέλκηθροκομμάτι ως τώρα. Φανερές οι επιροές της καραντίνας. Μετά στρώνει και επανέρχεται στα γνωστά στάνταρ απόδοσης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Είχα κάπως χαθεί με τα Κουραφέλκυθρα στη μετά Luben εποχή και διάβαζα πιο αποσπασματικά οπότε αυτή η έκδοση ήταν αρκετά καλή ευκαιρία για συνολικό catch up. Η αλήθεια είναι ότι κάπου τα Κουραφέλκυθρα είχαν τα ups and downs τους, αλλά γενικότερα η προσπάθεια του Βαβαγιάννη ήταν να επεκτείνει τη σειρά και να μην την κάνει να τριγυρίζεται γύρω από χαρακτήρες, αλλά να στήνει αστεία πάνω σε καταστάσεις, ατάκες, λογοπαίγνια ή την καθημερινότητα. Αυτό το καταφέρνει κατά τη γνώμη μου με σοφό και πολύ αστείο τρόπο. Οι περισσότερες αναφορές σε σειρές ή ο εξελληνισμός τους (βλέπε Friends) με έκανε να χτυπηθώ από τα γέλια ας πούμε.

 

Κάθε καρέ κρύβει κάτι ενδιαφέρον. Κάθε αστείο χτίζεται σοφά. Και μου αρέσει που τα Κουραφέλκυθρα τιμούν τα classics τους, αλλά ταυτόχρονα γίνεται ένα strip καταστάσεων. Επίσης μου αρέσουν οι πολιτικές και κοινωνικές μπηχτές του Βαβαγιάννη ανεξαρτήτως αν αργότερα μπορούσε να το κάνει με άλλες σειρές με σκίτσα που ξεκίνησε σε ειδησεογραφικό σάιτ. Είναι ωραίο που αυτή του την ανάγκη την ενσωμάτωσε σε αυτό το δημιούργημα. Μόνο αρνητικό είναι το σκίτσο και όχι δε θα αναφερθώ στην τεχνοτροπία του Βαβαγιάννη που είναι γνωστή, αλλά σε σχέση με πιο πρόσφατα Κουραφέλκυθρα που έχω διαβάσει, η επιμέλεια και το σκίτσο σε αυτά μου φάνηκε λίγο πιο πρόχειρη από αυτό που είχαμε συνηθίσει. Είναι όμως μικρολεπτομέρεια γιατί τα Κουραφέλκυθρα παραμένουν σταθερά ένα εξαιρετικά αστείο και ευχάριστο ανάγνωσμα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3875
  • Achievement Points:  575
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2836 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Πολύ ωραίος, κι εμένα μου αρέσει πολύ και γελάω. Δεν την έχω την έκδοση, έχω όμως να πω πως αν στην πλειονότητά της περιέχει γελοιογραφίες που κυρίως δημοσιεύτηκαν σε ειδησεογραφικό site, έχουν αντικειμενικά πάνω τους την επιρροή της εκάστοτε καθημερινότητας. Αυτό το κάνει ίσως πιο δύσκολο σε κάποιον που θα πιάσει να το διαβάσει 5-10 χρόνια μετά. Η γελοιογραφία απαιτεί και γνώση του χωρικού και ιστορικού πλαισίου για να κατανοηθεί, το αυτοτελές κόμικ όχι τόσο (και αυτό το 'όχι τόσο' βέβαια έχει τις διαβαθμίσεις του). 

 

Σα γενική παρατήρηση τα παραπάνω, όχι τόσο κριτική προς το κόμικ, που όπως είπα δεν έχω διαβάσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.