Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση ιστοριών επερχόμενων περιοδικών στο inducks


Θοδωρής Καραπάνος

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14140
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Το ερώτημα αυτό με απασχολεί εδώ και κάποιο καιρό. Στο Μίκυ Μάους, πάντα( με εξαίρεση πέντε- δέκα τευχών όλης της σειράς), το εξώφυλλο προέρχεται από κάποιο πρόσφατο topolino, με αποτέλεσμα να είναι εύκολο να εντοπίσουμε το εξώφυλλο και συνεπώς να γνωρίζουμε μέσες άκρες τις ιστορίες που θα περιλαμβάνει. Πώς μπορούμε να το κάνουμε αυτό με το Super Μικυ ή το Ντόναλντ; Εκεί τα εξώφυλλα, μπορεί να έχουν παρθεί από πολλές διαφορετικές εκδόσεις πολλών χωρών. Έτσι, δε μπορούμε να εφαρμόσουμε το "κόλπο" με τις ιστορίες του Μίκυ Μάους, να πάρουμε δηλαδή τον τίτλο, να τον μεταφράσουμε στα ιταλικά και να αναζητήσουμε την ιστορία. Κάποιες φορές που είχα επιχειρήσει να ψάξω πιθανές σειρές της Egmont, έκανα πέντε ώρες( κυριολεκτικά) και δίχως κανένα ιδιαίτερο αποτέλεσμα, μιας που εντέλει πολλές ιστορίες πάρθηκαν από άλλα τεύχη. Ας με βοηθήσει λοιπόν κάποιος, πώς θα μπορούσα και να μειώσω τις ώρες αναζήτησης- και ίσως- πώς θα μπορούσα να έχω πιο σίγουρα αποτελέσματα! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε απάντησή σας!:beersanta:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4453
  • Reputation:   34667
  • Achievement Points:  4520
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ θα έλεγα να επενδύσεις τον χρόνο σου κάπου αλλού και να περιμένεις όταν κυκλοφορήσει το περιοδικό να το ξεφυλλισεις και να διαβάσεις την ιστορία εκεί για πρώτη φορά. Ας μην χαλάς την έκπληξη του τεύχους. Αν πάλι θέλεις να ξέρεις τι έχει πριν το πάρεις (το οποίο στα συγκεκριμένα περιοδικά δεν είναι και τόσο ασφαλές κριτήριο αφου οι ιστορίες μες στις άκρες έχουν το ίδιο επίπεδο) μπορείς να περιμένεις μια μέρα να κυκλοφορήσει και να δεις τι ιστορίες έχει από κάποιον ευγενικό συνάδελφο εδώ μέσα που το αρχειοθετει. :gyros:

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5466
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το πιο σίγουρο κόλπο είναι να προσπαθήσεις να μαντέψεις τον αυθεντικό τίτλο μιας ιστορίας και να ψάξεις να την εντοπίσεις με αυτόν. Οι ιστορίες τής Egmont έχουν τίτλους στα Αγγλικά, οπότε αν ο ελληνικός τίτλος είναι παρόμοιος, είναι σχετικά εύκολο να τις εντοπίσεις.

 

Η κύρια ιστορία τού Super Μίκυ έχει το επιπλέον χαρακτηριστικό ότι είναι σε τρεις σειρές καρέ ανά σελίδα και με πάνω από 30 σελίδες, οπότε οι υποψήφιες ιστορίες δεν είναι τόσο πολλές όσο οι υπόλοιπες. Αν λάβουμε υπ' όψιν μας και το ότι έχει ήρωα τον Μίκυ και όχι τον Ντόναλντ, οι υποψήφιες ιστορίες γίνονται ακόμη λιγότερες.

 

Όπως είπε, όμως και ο @ Manitou , αν δεν έχεις κάποιο λόγο να το κάνεις, δεν έχει νόημα να σπαταλάς το χρόνο σου σε κάτι τέτοιο. Παλιά, που έκανα σύντομες παρουσιάσεις των τευχών στο blog μου το πρωί, με το που κυκλοφορούσαν, ήθελα να έχω τον σκελετό των παρουσιάσεων από πριν, ώστε το πρωί να σκανάριζα τις πρώτες σελίδες των ιστοριών, και να είναι έτοιμη η ανάρτηση. Κάποιες καταχωρίσεις τευχών, που έχω κάνει εδώ, ήταν βασισμένες σ' αυτήν την προεργασία. Όταν σταμάτησα να κάνω παρουσιάσεις, εννοείται ότι σταμάτησε και η προεργασία.

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.